Který ferratový set vybrat?

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod dudy » pát srp 1, 2014 7:30

Dundee píše:.....Mimoto o využití kapacity brzdy bude rozhodovat výška pádu......doufám, že u lehčích ferat budou možné spíše kratší pády.....

:shock:
No tak přesně takhle nějak to nefunguje.
Za prvé:
Párák NEMÁ KAPACITU! Když jebneš a set se aktivuje, tak se zpravidla vypáře celej a je dál v podstatě nepoužitelnej.
Za druhé:
Na lehčích ferratách hrozí delší pády a obráceně. V exponovaných a těžkých úsecích bývá kotvení jistícího lana houšť a tudíž i pád je kratší a obráceně.
Za třetí:
NA FERRATÁCH SE NEPADÁ! Pád na klettersteigu je skoro vždycky průser. To není jako skočit si dva metry do lana na stěně.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Sikula » pát srp 1, 2014 9:56

Nevim, za školy jsem už taky pár let, ale řekl bych, že kolik se vypáře je daný energií, na vypárání každého švu potřebuješ určitou energii (vykonat práci). Čím delší pád a hmotnost, tím větší energie. Během párání se energie pohlcuje (vykonává se práce), když už nemá co pohlcovat, nemá ani energii na vykonávání práce k párání švů.
Sety jsou podle normy dimenzovaný tuším na pohlcení 4kJ na 1.2m a během čehož síla působící na padajícího nesmí přesáhnout 6kN.
tj. třeba půlku brzdy vypářeš při 100kg po 2m pádu, celou po 4m. Při 80kg až po 5m
Ale možná se pletu, do školy už nechodim a jen :drinkers:

To že je párací set po aktivaci nepoužitelnej je samozřejmě pravda, ale to samí platí i u destičkový!!! A zřejmě bude nepoužitelnej i padající

na lehkých ferratách se většinou nedočkáš moc dlouhého pádu, dřív přistaneš na nějaké polici :)
Sikula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned dub 14, 2013 12:47

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod dudy » pát srp 1, 2014 10:58

Sikula píše:.....To že je párací set po aktivaci nepoužitelnej je samozřejmě pravda, ale to samí platí i u destičkový!!! .....

Pročpa ?
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Sikula » pát srp 1, 2014 11:42

bo je to v návodu k použití :)
sice se nic nepáře, ale energie se nemůže jen tak ztratit, tj. se zde mění vlivem tření v teplo, který značně znehodnocuje brzdné lano. I když se ti jej povede prostrkat zpět, tak vlivem působení tepla ztvrdne, ztratí něco ze svých vlastností a nebude fungovat požadovaným způsobem.

něco třeba zde
Výrobek zachytí bezpečně nejvýše 1 tvrdý pád nebo odskočení. Po zachycení pádu či odskočení je nutno vyřadit ferratový set z dalšího používání.

ona definice tvrdého pádu je značně zavádějící
Sikula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned dub 14, 2013 12:47

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod dudy » pát srp 1, 2014 12:43

Ale prdlajs.
Podle tohodle principu bys musel vyhodit každý lano do kterýho Ti někdo spadne a Ty mu dáš prokluz v jistítku.
Minimálně tu část co projela pomůckou.
Netvrdím, že je to úplně podle návodu a doporučení výrobců, dokonce ani netvrdím, že je to hodné následování, ale je to tak.
A k tomu kolik se vypáře.
Jo teoreticky se vypáře adekvátně švů, nicméně když sme to zkoušeli na trhačce a při chytání pádů, tak při pádu (nemyslím metrový odsednutí) 80kg závaží poprdalo 90 až 100% švů.
Na trhačce to bylo vždycky 100% po překročení hranice, ale tam je to daný principem zkoušky.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Sikula » pát srp 1, 2014 13:54

myslim, že jsi v problematice dost zběhlej, tak pak mi přijde divný to co tu píšeš.
Ona brzda má na utlumení pádu maximálně 1.2 metru brzdnýho lana s pádovým faktorem větším než dva. Při zachycení pádu při lezení k takovým extrémům nedochází a energie se rozkládá mezi víc bodů, jak už jsi psal prokluz v jistítku, pohyb jističe, tření v jistících bodech, nejvíc schytá vratný bod a pak samozřejmě samotný lano. Ale i tak při zachycení několika tlam s vratným bodem stále ve stejnym místě lana, dochází k značnýmu opálení lana a následnýmu přetrhnutí

no zkus stejnej test jako s párací brzdou udělat i s třecí a vyjde ti plus mínus stejně, pokud tedy splňuje normou požadované vlastnosti
Sikula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned dub 14, 2013 12:47

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod dudy » pát srp 1, 2014 19:14

Právě že sme zkoušeli i protahovák.
Jeden opakovaně sedmkrát bez selhání, pak sme to vzdali.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod rob » úte led 13, 2015 20:28

Vybíram set, rozhodl jsem se pro párací. Jelikož je jich spousta, tak nevim který.
Dost se mi zamlouvá tento: Ocún VF Torq ... zajímalo by mě o kolik je lepší/inovovanější než Ocún VF Taja (na tento set koukám kvůli tomu, že se prodává se sedákem)
Má někdo zkušenosti s tímto ferratovým setem?

Jinak jsem taky koukal na Dynastop od Rock Empiru.

Setů je spousta a jelikož nemam žádný větší obchod poblíž, tak si to nemůžu ozkoušet. Tak bych aspoň rád slyšel názory a zkušenosti.
rob
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned pro 21, 2014 18:22

Příspěvekod pickard » úte led 13, 2015 20:39

BD Easy Rider. Kvalitni vyroba, pohodlna obsluha. Asi drahej teda...
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod booze » úte led 13, 2015 21:34

rob píše:Dost se mi zamlouvá tento: Ocún VF Torq ... zajímalo by mě o kolik je lepší/inovovanější než Ocún VF Taja...
Má někdo zkušenosti s tímto ferratovým setem?Jinak jsem taky koukal na Dynastop od Rock Empiru.

Setu mam nekolik ne presne odkazovane, ale technologie totozna. Set s harmonikou: se pri zamotani lepe odmotava. 2014 byl u nekterych setu recall, ale nevim jak dopadly dalsi testy.
Set VF Taja: klasicka konstrukce nenadchne a neurazi. Jediny rozdil je v provedeni smyc.

Nevim jak zdatny jsi, ale posledni od rock empire bych konstrukcne doporucil. Pro me super, ze ma harmoniku a centrální hliníkové oko pro odsednutí, aktivace až při zatížení cca 250 kg. Pokud clovek neni mantak oceni tuto moznost. Jinak dost nebezpecne, co potkavam za zajimave kreace s timto ockem.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Mogen » úte dub 21, 2015 17:20

Zdar lidi,
nikde jsem tuhle informaci nenašel, tak se zeptám tu. Do jaké váhy lezce se doporučuje (respektive je bezpečný) dynastop? Jedná se o člověka cca 105 Kg.. Dá to dyna nebo už mít prokluzový?

Dík, V.
Mogen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte pro 2, 2014 19:34

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Happy » úte dub 21, 2015 20:21

TU

Rozklikni dotazy a odpovědi. Je tam i vyjádření výrobce.
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí.
Nejkrásnější na světě nejsou věci, ale okamžiky. K. Čapek
Uživatelský avatar
Happy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 372
Registrován: úte led 29, 2008 7:50
Bydliště: 3 km za Prahou

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Mogen » sob kvě 9, 2015 14:02

Výrobce na daném odkaze zmiňuje krom dynastopu další jištění pomocí lana... A tím je myšleno co konkrétně? Předpokládám, že neustálé vytváření štand a dojišťování těžšího lezce z něj tím myšleno není, nebo ano?
Mogen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte pro 2, 2014 19:34

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Vachon » ned kvě 10, 2015 16:34

Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Brko » ned kvě 10, 2015 16:50

Mogen píše:Zdar lidi,
nikde jsem tuhle informaci nenašel, tak se zeptám tu. Do jaké váhy lezce se doporučuje (respektive je bezpečný) dynastop? Jedná se o člověka cca 105 Kg.. Dá to dyna nebo už mít prokluzový?

Podle mně je pro zmíněné účely docela použitelné toto: http://www.austrialpin.at/eisklettern/k ... 83%29.aspx nebo podobná věcička od Skylotecu.
Na životě miluju zejména jeho rozmanitost. Každý den mě nasere někdo jiný ...
Nový projekt www.e-celovka.cz - zapojte se i vy ...
Můj blog, na který nemám moc času :( ... Blog
Uživatelský avatar
Brko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 468
Registrován: úte lis 14, 2006 9:08

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod K4stan » úte črc 21, 2015 15:23

Zdravim,

rad bych se zeptal jestli ma nekdo zkusenost s timhle setem:
http://www.hudy.cz/lezecke_ferratove_se ... black.html

taky jsem v e-shopech vetsinou (vlastne nikde) nenasel rozmezi hmotnosti osoby... po dotazu jsem u vyse zmineneho zjistil hodnotu 50-100kg

Delaji se i pro vetsi hmotnosti ? mam okolo 90-95 a kdyz k tomu prictu vse co mam na sobe + batoh, tak tu stovku prekrocim...
K4stan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon dub 29, 2013 13:18

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod booze » úte črc 21, 2015 15:45

zalezi jak moc chces padat. pokud neplanujes nejake extremni pady, tak se to da zvladnout i s tim, co jsi vybral.
pro vetsi vahy by ses mel dojistovat lanem podivej se do odkazu nad tvojim prispevkem. *
jestli se muzu zeptat, ze ktereho ses kraje?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » úte črc 21, 2015 15:47

Myslel jsem, ze pady na feratach neplanuje nikdo (pricetny) a set je pojistka pro pripad necekane udalosti. Myslim, ze je dobre mit rezervu a delaji se i sety do 130 kilo (tusim).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod K4stan » úte črc 21, 2015 15:50

Tzn. mam-li nad 100 kg, mel bych se spravne dle metodiky dojistovat vzdy lanem? Nebo se da sehnat i nejaky set normovany pres 100kg?

Jinak padat urcite neplanuju :D S feratama zacinam takze nebudu lezt zadne silenosti (i kdyz jsem tady par stranek dal cetl ze prave lehci obtiznost = vetsi rozestupy skob= vetsi supa)

A z kraje jsem Moravskoslezkeho - z Ostravy :)
K4stan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon dub 29, 2013 13:18

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod booze » úte črc 21, 2015 16:03

Ja nekdy i planuji u E-F .
tento set je pro velke kluky
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod booze » úte črc 21, 2015 16:05

K4stan píše:
A z kraje jsem Moravskoslezkeho - z Ostravy :)

tak to jsem si te spletl s nekym jinym....
mrkni do odkazu
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » úte črc 21, 2015 16:19

Kouknul jsem se na svuj BD set a docetl se:
Samojištění systémem via ferrata nemusí být adekvátní prevencí před zraněním v případě pádu. V následujících situacích zvažte jištění lanem:
! pokud je veliké riziko pádu.
! pokud existuje riziko dlouhého pádu nebo pádu do překážek.
! pokud lezec váží víc než 100 kg nebo méně než 45 kg.
! pokud lezec nemá zkušenosti, dobrý úsudek nebo fyzické dispozice.
! pokud by via ferrata mohla vyvíjet tlak na karabinu přes kotvící bod

Takze v podstate vzdycky. Cisty alibismus. Akorat ze uz mam taky s baglem a botama prescent :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod K4stan » úte črc 21, 2015 16:42

Diky, ted jsem hledal a zadny nad 130 kg jsem nenasel, tohle bude asi dost vzacne...

Nicmene cena je znacne nekde jinde ...skoro 140 ecek
Tak nevim jestli nekoupim nejaky ten do 100kg a budu se tvarit ze v alpach je mensi gravitace...

... nebo, prijde vam tohle jako neco nad cim i zodpovedny horal dodrzujici metodiku na kazdem kroku primhouri oko, nebo naopak koleda o maler?
K4stan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon dub 29, 2013 13:18

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod booze » úte črc 21, 2015 17:48

A na kolik kc si tak cenis sve zdravi?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod pickard » úte črc 21, 2015 19:02

Tyto věci nejsou diskrétní. To znamená, že si to nejde představovat tak, že 97 kg provozovatel je na setu jako v bavlnce a 105kg provozovatel umře.
Ve skutečnosti bezpečnost pádu do setu s přibývající hmotností nad limit klesá, ale na bezpečnost pádu má podstatně vyšší vliv délka pádu a kam padám.

Pokud výrobce říká, že set je do 100kg, je tomu třeba rozumět tak, že set při maximálním pádu, na který je dle normy stavěn, není dostatečně měkký pro osoby nad 100kg.
Maximální pád na feratě je tak děsivá představa, že bych se tím radši nezabýval.

U jakéhokoli menšího pádu to pouze znamená, že je možné, že to bude o něco větší rána. Když k tomu přidám, že na feratách se nepadá a že kramle a police jsou 5x větší problém než pád samotný, drobné překročení hmotnostního určení trhačky mi nepřipadá jako problém.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Vachon » úte črc 21, 2015 20:56

Tak jest... Tu deklarovanou hmotnost musí splňovat s rezervou. Takže pokud má někdo 97kg a víc se nají nebo má 6kg batoh, nemůže ho to hned zabít. Bál bych se o někoho, kdo má bez bot třeba 115.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » úte črc 21, 2015 21:21

V zasade souhlasim, ale riziko postupne roste a bezpecnostni rezerva se vycerpava. Sam si kvuli tomu, ze mam s jednodennim batohem a botama neco prescent, novy set kupovat nebudu, ale uz bych se rozmyslel, jestli ho vzit nekam, kde budu mit 15 kilovy batoh. Ono nemusi jit hned o zabiti, ale je vetsi riziko zraneni. Predpokladam, ze kdyz se brzda potrha uplne, tak na konci to bude pecka jako do odsedky.

Jinak samozrejme, ze se na feratach nepada a o maximalni pad nikdo nestoji, ale nahoda je blbec, clovek dostane kamenem do prilby v blbem okamziku, chvili o sobe nebude vedet a uz to je.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod Vachon » úte črc 21, 2015 21:26

Píše že má "okolo 90-95".
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod mike » úte črc 21, 2015 21:27

Vsak jo, to ja taky. I kdyz... vahu doma nemam, ale po navratu z GP mam o 5 cm v pase min \:D/
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Který ferratový set vybrat?

Příspěvekod K4stan » stř črc 22, 2015 11:08

No je fakt ze ten set do 100 kg vlastne musi (mel by) zvladnout i ten nejvic shit pad... btw. neni tady nejaky expert co vi presneji jak funguje tak paraci brzda? Je to zpomaleni vzdycky stejne a kdyz naberu moc velkou rychlost tak se to vypara cele a pak to skubne a naopak pri malem padu se vypara jenom cast? . Nebo je to nejak high tech vymyslene ze podle toho jakou silou se aktivuje ta brzda , se to vzdycky vypara cele ale s ruznym zpomalenim, dle rychlosti kterou do toho vlitnu (coz teda nvm jak by to bylo vymyslene... ale pak uz by se uplne nedala uplatnit logika, ze je to konstruovano pro 100kg a nejhorsi mozny pad...)


booze píše:A na kolik kc si tak cenis sve zdravi?


Sveho zdravi si cenim nedocenitlene, ale tohle je trede-off penize/snizeni pravdepodobnosti urazu pri nehode (podobne jako kdyz se rozhoduju pro auto s 4 nebo 8 airbagy)

Zrovna tady u toho setu je otazka, jestli vynalozene finance navic umerne snizi pravdepodobnost urazu pri nehode. ( Beztak jsou vsechny ty sety v pohode do tech 130, a tahle firma akorat mela koule to tam oficialne napsat a navysit proto cenu :D )
K4stan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon dub 29, 2013 13:18

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví