GPS
Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev
Re: GPS
od fps » čtv črc 10, 2014 13:32
Zdéňa píše:Nechci se pouštět do nějakých odborných debat, nevím přesně jakto v garminu funguje, ale ještě se mi nestalo, že by mi to ulítlo o víc jak třeba 10-15 metrů. Podotýkám na celé trase denní. Je možné, že to nějak průměruje a dopočítává s nadmořskou výškou v GPS.
- určitě to bude kombinace GPS a barometrický výškoměr, kdyby to byl jenom barometrický výškoměr, tak to hodně ulétává jak píšeš
- musíš ňák Garmin navigaci kalibrovat? jde to vůbec?
Zdéňa píše:Při logování trasy je samotná GPS taky špatná, protože GPS ti prostě skáče +- pár metrů sem a tam. To je to, dle mě, kde má barmotrický výškoměr hodně navrch. Kdysi jsem si logoval trasu s telefonem a celkové nastoupané metry se lišily o desítky procent (klidně 20-30) oproti realitě.
na to mam hodinky s barometrickým výškoměrerem, GPS používám na orientaci
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
- fps
- outdoor maniak
- Příspěvky: 7466
- Registrován: úte zář 7, 2010 14:40
Re: GPS
od pawn » čtv črc 10, 2014 13:46
Jinak dotaz na Zdéňu - jak je natom ten výškoměr u toho etrexu? Někde (myslím že na fóru gc.cz) jsem četl právě o problémech se zaznamenáváním výšky u tohoto modelu - u toho Oregona to +/- vcelku sedí...
-
pawn - nováček
- Příspěvky: 179
- Registrován: stř pro 7, 2005 10:02
Re: GPS
od Zdéňa » čtv črc 10, 2014 14:14
fps píše:- musíš ňák Garmin navigaci kalibrovat? jde to vůbec?
Když navigaci spustím tak se výška zkalibruje dle GPS výšky nebo ji mohu zadat ručně
fps píše:na to mam hodinky s barometrickým výškoměrerem, GPS používám na orientaci
Já ale chci co nejpřesnější log trasy včetně záznamu výšky. To má kombinace GPS a barometrického výškoměru nejlepší.
pawn píše:Jinak dotaz na Zdéňu - jak je natom ten výškoměr u toho etrexu? Někde (myslím že na fóru gc.cz) jsem četl právě o problémech se zaznamenáváním výšky u tohoto modelu - u toho Oregona to +/- vcelku sedí...
Mě to +- 5% sedí. Jeden čas po nějaké aktualizaci mi to ukazovalo chyby přímo v přístroji, pak se to lišilo klidně o 20-30%, ale po stáhnutí do počítače nebo na web garminu to zas sedělo.
-
Zdéňa - Moderátor
- Příspěvky: 1488
- Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
- Bydliště: Příbram, práce v Praze
Re: GPS
od mike » čtv črc 10, 2014 16:14
fps píše:tak tohle je dost diskutabilní téma co je vlastně lepší, když dyž jsou velké a dlohotrvající změny počasí, tak musíš barometrický výškoměr neustále kalibrovat
Neustale u mne znamena asi tak jednou denne, kdyz jsem ve zname vysce Obvykle rano kdyz vyrazim, jelikoz u penzionu, chaty nebo bivaku vysku znam. Pripadne nekde na vrcholu nebo v sedle. Zmeny tlaku, ktere by posunuly vysku o 50 a vic metru nebyvaji caste, jen pri bource (a to se pak zas srovna) nebo pri prechodu silne fronty.
fps píše:já tedy kalibruji hodinky s barometrickým výškoměrem podle GPS výškoměru v odolném telefonu, který ještě zkontroluji podle papírové mapy, nebo podle zkutečnosti, a v drtivé většině to sedí na +- pár metrů, GPS výškoměr stačí jednou s kalibrovat, a už na něj nikdy nemusím sahat
Problem je v tom, ze u GPS se presnost urceni vysky strasne meni. V zavislosti na poctu aktualne viditelnych druzic, jejich pozici a rekl bych, ze i na pohybu. Nejhorsi je to nekde ve strmem svahu, tam klidne ulitne o 100 i vic metru (zazil jsem i nekolik vyskovych km). Na logu je to krasne videt, vyska lita nahoru a dolu a kumulovana vyska proti barometrickemu vyskomeru byva klidne o 50 - 100 i vice procent vetsi. Tj. bez uprav uplne k nicemu. Pomaha prumerovani pres nejaky interval, tohle umelo TrekView a kdyz se pouzily dve minuty, tak vysledky uz byly pouzitelne (tj. 10 - 20% mimo proti barometrickemu vyskomeru).
Kalibrace je jina vec. Kdyz jsi v klidu a na miste s dobrou viditelnosti, muze byt vyska pomerne presna. Navic GPS vi, jaka je aktualni presnost a diky tomu muze barometricky vyskomer kalibrovat sama jednou za cas kdyz je presnost zrovna dobra. Mam pocit, ze prave takhle to Garmini GPS s barometrickym vyskomerem delaji. Navic se to da zpracovat i ex-post, jelikoz udaje o aktualni presnosti si GPS uklada (DOP hodnoty) a rozumny software s tim muze udelat zajimave veci.
-
mike - Moderátor
- Příspěvky: 49477
- Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
- User is Online!
Re: GPS
od karaya1 » čtv črc 10, 2014 18:42
pawn píše:Ad přesnost u telefonu: mám Lumii 620 a rychlost, s jakou chytá satelity a přesnost je ve srovnáním s Oregonem 300 neuvěřitelná.
To je tím, že telefony používají tzv. A-GPS (Assisted GPS), kdy si informace o času, poloze satelitů a vlastně i vlastní hrubé poloze stáhnou z (výrazně rychlejší) mobilní sítě a jdou pak "najisto". Navigace jako taková musí předpokládat, že nezná čas, polohu ani parametry drah satelitů, takže čas na hledání jednoho je pak výrazně delší. (Tohle neplatí třeba když ji člověk na svačinu vypne.) Schválně zkus někdy zapnout Lumii mimo dosah mobilní sítě, za jak dlouho satelity najde
Mobily pak ještě můžou používat další zdroje signálu, nejen satelity, ale i BTS, WiFi apod. pro zpřesnění polohy.
Zdéňa píše:To má kombinace GPS a barometrického výškoměru nejlepší.
Určení horizontální polohy je pro GPS (nebo obecně jakýkoliv GNSS) výrazně jednodušší než vertikála - čistě z geometrického pohledu. Čili nezávislý senzor na vertikálu pak přijímači výrazně pomůže zkorigovat svůj odhad.
Těším se na dobu, kdy na nebi bude vidět imrvére bratru čtyřicet satelitů a pojede se na dvou frekvencích - sice bude přijímač trochu dražší, ale o mnoho přesnější a řádově spolehlivější.
Jenže to by EU nesměla posouvat termín spuštění Galilea kamsi do dža a Rusové rozbít třetinu nové konstelace při haváriích nosných raket. Nakonec to vypadá, že druzí budou Číňani...
Re: GPS
od pawn » čtv črc 10, 2014 19:24
karaya1 píše:To je tím, že telefony používají tzv. A-GPS (Assisted GPS), kdy si informace o času, poloze satelitů a vlastně i vlastní hrubé poloze stáhnou z (výrazně rychlejší) mobilní sítě a jdou pak "najisto". Navigace jako taková musí předpokládat, že nezná čas, polohu ani parametry drah satelitů, takže čas na hledání jednoho je pak výrazně delší. (Tohle neplatí třeba když ji člověk na svačinu vypne.) Schválně zkus někdy zapnout Lumii mimo dosah mobilní sítě, za jak dlouho satelity najde
Hm, nemyslim - asistovana GPS je zpresneni pozice pomoci mobilnich datovych prenosu (tedy stazeni dat pripojenim internetu). Bezne zapinam telefon s vypnutim pripojenim k intenetu - fix rekneme do 5 sekund, pokud delsi dobu nepouzivam nebo se premistim na vetsi vzdalenost tak do 20 - 30. Fixem rozumim presnost <10m. Asistovana GPS v tom tedy nehraje zadnou roli. Uplne bez signalu jsem to vyzkousel az ted na zaklade Tveho prispevku - hodil jsem telefon do rezimu letadla, fix s presnosti 7m (jsem v podkrovi) - 6 vterin. Uz jsem par "chytrych" telefonu mel v ruce, takze vim, jak nektere GPS prijmace (ne)umi fungovat, ale zrovna tady to fakt slape...
-
pawn - nováček
- Příspěvky: 179
- Registrován: stř pro 7, 2005 10:02
Re: GPS
od mike » čtv črc 10, 2014 19:34
A-GPS neni zpresneni pozice, to si myslim pletes s WAAS:
http://en.wikipedia.org/wiki/Assisted_GPS píše:Assisted GPS (abbreviated generally as A-GPS and less commonly as aGPS) is a system that can in many cases greatly improve the startup performance or time-to-first-fix (TTFF) of a GPS satellite-based positioning system. It is used extensively with GPS-capable cellular phones...
Aby ten test k necemu byl, musel bys nechat mobil vypnuty nekolik dni.
-
mike - Moderátor
- Příspěvky: 49477
- Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
- User is Online!
Re: GPS
od Zdéňa » čtv črc 10, 2014 19:49
A jinak ano, mobil si to také dopočítává. Nedavno jsem zkoušel najít GPS v zahraničí, kde jsem byl několik dní bez datového připojení a trvalo mu to víc jak 2 minuty určitě. U nás se chytí do pár sekund kdekoli.
-
Zdéňa - Moderátor
- Příspěvky: 1488
- Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
- Bydliště: Příbram, práce v Praze
Re: GPS
od Zdéňa » čtv črc 10, 2014 20:25
-
Zdéňa - Moderátor
- Příspěvky: 1488
- Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
- Bydliště: Příbram, práce v Praze
Re: GPS
od karaya1 » čtv črc 10, 2014 20:41
pawn píše:asistovana GPS je zpresneni pozice pomoci mobilnich datovych prenosu (tedy stazeni dat pripojenim internetu)
Tomuhle nerozumím. Jak má stažení dat z internetu zpřesnit určení pozice? Z netu si mobil tahá to samé, co si stáhne z navigační zprávy, přenášené GPS signálem. Jen tam je rychlost 50 bps a trvá 12,5 minuty, než ji celou přečte (i když těch 12,5 minuty není potřeba k přesnému určení pozice, jen k doplnění parametrů drah všech satelitů, i těch, co nejsou momentálně vidět).
Přesnost určení drah z almanachu je bratru plus mínus týden, pak už aproximační polynomy letí úplně pryč. Musel bys vzít mobil, co byl nějakou dobu vypnutý - a s tím to zkusit.
Jinak 6 sekund - to jen ukazuje, že mobil bere odněkud uložená data, z principu GPS to jinak možné není. Potřebuješ minimálně 30 sekund (spíš minutu, počítej nejhorší případ), abys z navigační zprávy získal parametry dráhy daného satelitu a mohl počítat vlastní polohu. Plus čas potřebný k nalezení satelitu a jeho přesnému zaměření.
Zpřesnění pozice umožňuje Differential GPS, ať už to je SBAS nebo GBAS.
Re: GPS
od Zdéňa » čtv črc 10, 2014 20:58
-
Zdéňa - Moderátor
- Příspěvky: 1488
- Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
- Bydliště: Příbram, práce v Praze
Re: GPS
od mike » čtv črc 10, 2014 21:09
Tj. jedna vec je zrychleni startu/fixu a druha prubezne zpresnovani pozice pote, co uz GPS fix ma. Ne kazda GPS to umi. Moje jo, ale co jsem zkousel, tak to akorat zvysi spotrebu a na presnosti jsem zlepseni nepozoroval, takze jsem to zase vypnul.
-
mike - Moderátor
- Příspěvky: 49477
- Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
- User is Online!
Re: GPS
od Zdéňa » čtv črc 10, 2014 21:31
WAAS mám permanentně zapnutý. Netestoval jsem to, takže nemůžu posoudit nakolik to zpřesní polohu a ovlivní baterku.
-
Zdéňa - Moderátor
- Příspěvky: 1488
- Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
- Bydliště: Příbram, práce v Praze
Re: GPS
od mike » čtv črc 10, 2014 21:48
Zkus si to na nejakou dobu vypnout, jestli poznas v logach rozdil. Na baterce to nedelalo az tak moc (10%?), ale ja pri delsich akcich jedu na doraz, tak proc zvysovat spotrebu necim, co nema viditelny efekt.
-
mike - Moderátor
- Příspěvky: 49477
- Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
- User is Online!
Re: GPS
od pawn » pát črc 11, 2014 6:33
-
pawn - nováček
- Příspěvky: 179
- Registrován: stř pro 7, 2005 10:02
Re: GPS
od karaya1 » pát črc 11, 2014 7:10
pawn píše:v takovem pripade je IMO nactenych almanach GPSce k prdu, ne?
Není. GPS má v navigační zprávě dva zdroje informací o poloze satelitů: efemeridy a almanach. To první se dá číst každých 30 sekund a vysílá je každý satelit sám pro sebe, to druhé se dá zrekonstruovat z navigační zprávy i pro satelity, které nejsou momentálně vidět.
Efemeridy jsou přesnější, protože na jejich základě počítáš polohu (která - bez vlivu ionosféry - se dá tímto zpřesnit až na milimetry), almanach je méně přesný (méně bitů na parametr), protože slouží jen k hrubému odhadu polohy satelitu.
Když máš platný (= ne moc starý) almanach, tak polohu všech satelitů spočítáš odkudkoliv. Pak stačí malá inicializace polohy (třeba z BTS) a času a tradá.
Zdéňa píše:WAAS mám permanentně zapnutý. Netestoval jsem to, takže nemůžu posoudit nakolik to zpřesní polohu a ovlivní baterku.
Mít v ČR zapnutý WAAS mi přijde zbytečné, ten systém je určen pro a funguje jen v Americe, ne po celém světě. V Evropě se plánuje EGNOS - ale zatím jen plánuje.
Re: GPS
od mike » pát črc 11, 2014 15:26
Open Service: The service is provided free of charge without any guarantee or resulting liability. It is open for use to anyone with an EGNOS-enabled satellite navigation receiver. This can be any receiver compatible with satellite-based augmentation systems. The Open Service was launched on 1 October 2009.
-
mike - Moderátor
- Příspěvky: 49477
- Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
- User is Online!
Re: GPS
od karaya1 » úte črc 22, 2014 18:17
mike píše:Jak je na tom ten EGNOS? Z tohodle mi prijde, ze uz by mel fungovat...
Tak jsem si to pořádně v klidu prošel a máš pravdu. EGNOS už funguje a vysílá opravy pro GPS L1 C/A. Spletl jsem si to s EGNOS v3, který se teprve připravuje a který bude podporovat dual-frequency multi-constellation, tzn. pásma L1 i L5 u GPS i Galilea.
Druhá věc je nezlepšení polohy. SBAS vysílá opravy na ionosféru, parametry drah satelitů a jejich chyby hodin - ty jsou v přijímači nejspíš správně opraveny. Jenže relativně levné přístroje (což turistické GPS nepochybně jsou) nejsou natolik přesné, aby se to projevilo, ostatní chyby (horší hodiny, anténa...) získanou přesnost přehluší...
Žrát by to ale nemělo moc navíc - chytá to jeden až dva geostacionární satelity a pak použije jejich opravy ve výpočtu. Je to ale malá část algoritmu.
Re: GPS
od karaya1 » úte úno 3, 2015 15:22
- příjem zahraničních navigačních signálů je v USA striktně vzato nelegální - resp. zákaz neplatí pro příjem signálu, ale jeho použití (pro cokoliv jiného než poslech přes repráčky ). Skoro to vypadá, jako by Rusové, Číňani a ESA měli své navigační satelity při přeletu USA vypnout...
- navazující článek
Re: GPS
od apuka » čtv bře 19, 2015 21:12
- apuka
- outdoor maniak
- Příspěvky: 16630
- Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
Re: GPS
od karaya1 » úte srp 8, 2017 21:26
Problém je v tom, že Rusové GLN mají na jiné nosné frekvenci, než je GPS - rozdíl je skoro 30 MHz. Způsoby, jak současně přijímat GLN i GPS jsou dva: buď dva RF frontendy (každý pro jednu frekvenci), což zabírá místo a je "drahé" na proud (a peníze); anebo jeden RF frontend pro oba - jenže potom musí šířka pásma obsáhnout oba užitečné signály, filtry nemůžou odřezat tolik šumu a ten se následně projeví v nižší přesnosti pseudorange. Kvantifikovat to neumím, ani jsem na to neviděl studii, koho zajímá přesnost, ten si zaplatí dva frontendy
Galileo je schválně umístěno na stejnou nosnou frekvenci jako GPS, takže by tento problém pro GPS+GAL hodinky nastat neměl. GLN se výhledově (nejdřív v půlce dvacátých let) plánuje taky přesunout na správnou frekvenci - což už zase bude znamenat, že kolem 1575 MHz bude "těsno", systémů už tam je i tak dost a kompatibilita se může zvrhnout ve vzájemné rušení.
Re: GPS
od TimTaylor » stř srp 9, 2017 7:10
A můj dotaz je - Čím to sakra je? Dík
-
TimTaylor - účastník
- Příspěvky: 551
- Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
- Bydliště: Pardubický kraj
Re: GPS
od mike » stř srp 9, 2017 19:36
Uz to tady pisu roky: kdo chce videt realnou vzdalenost, musi si GPX zeditovat, chyby tam proste obcas jsou. Cislum lezoucim z krabicky se bez kontroly verit neda. Cim slozitejsi teren, tim vetsi pravdepodobost chyby a rozdily jsou nekdy i v desitkach procent (samozrejme navic).
-
mike - Moderátor
- Příspěvky: 49477
- Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
- User is Online!
Re: GPS
od TimTaylor » stř srp 9, 2017 20:14
dík za vysvětlení, ale jde to nějak eliminovat, aby to nedělalo? Docela mě to štve, když jdu třeba 3 dny trasu cca 60-70km a gps používám mimo jiné na přesné měření ušlé vzdálenosti, kdy ale na takovehle trase mi jen výměny baterek udělají rozdíl klidně 10-12km, což není zrovna málo. Docela blbě vyřešené, třeba se dá něco nastavit v menu GPS, čím bych to zrušil... dík
-
TimTaylor - účastník
- Příspěvky: 551
- Registrován: stř kvě 28, 2008 20:29
- Bydliště: Pardubický kraj
Re: GPS
od mike » stř srp 9, 2017 20:41
Navic neni 100 % jiste, ze je to prave tohle, predpokladam, ze ano, ale overit se to da jen kouknutim na zaznam. Muzou tam mit i jinou chybu... Koukni se, pripadne mi muzes ten zaznam pro zajimavost poslat.
Obecne to moc nejde, sam jsem si kdysi myslel, ze si napisu programek, ktery logy vycisti za mne, ale po nejake dobe zkusenosti s nima jsem od toho upustil. To, co clovek vidi na prvni pohled, je pomerne obtizne popsat tak, aby se to dalo naprogramovat a navic jsou obcas situace, co jako chyba vypadaji a pritom to chyba neni. Ale vis to jen ty, protoze jsi tam byl. Treba blbe zabocis, jdes 100 m, vratis se a jdes jinudy. V logu je to spravne, ale GPS to v nejakych situacich umi udelat taky i kdyz jsi tam nesel.
Jinak si mozna uplne nerozumime: tohle neni blbe vyresene v konkretni GPS, tohle je obecna vlastnost GPS. Chyby se proste muzou vyskytnout z mnoha duvodu a automaticky se da eliminovat jen cast a to uz obvykle dela GPS chip. To same se ti muze stat, kdyz projdes rokli, vlezes na chvili do chaty, prezene se bourka atd, atd. Zobrazene cislo je jen orientacni, ber ho jako horni odhad. Realne vidis az po kontrole a pripadne editaci zaznamu. Jestli chces presne mereni, tak se bez toho neobejdes. Sam to delam pokazde, mnohdy neni zadna editace nutna, ale jsou pripady, kdy odmazavam mnoho falesnych kilometru.
-
mike - Moderátor
- Příspěvky: 49477
- Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
- User is Online!
Re: GPS
od Zdéňa » stř srp 9, 2017 21:01
Celkově ale trasu upravuji minimálně. Fakt tam ta chybovost moc není. Jen když dlouho stojím někde kde je špatný signál, ale to to většinou stejně vypnu a zapnu než vyrazím.
-
Zdéňa - Moderátor
- Příspěvky: 1488
- Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
- Bydliště: Příbram, práce v Praze
Re: GPS
od mike » stř srp 9, 2017 21:20
@Zdéňa: jo, u toho Oregonu to vypada na chybu, pripadne klasickou blbost Garminich programatoru. Ale trvam na tom, ze rucni kontrola je nutna. U nas mozna 90 % zaznamu editovat nemusim, ale treba v Alpach uz aspon polovinu jo (ale zas zalezi na oblasti a terenu).
A ano, nejvic chyb je, kdyz se clovek nekde zastavi, to se pak GPS nudi a pobiha okolo Jenze to same je pri male rychlosti, takze lezeni po skalach, feraty nebo obecne obtizny teren. GPS proste nema rada malou rychlost. Karaya1 by nam mozna mohl rict, proc to tak je (tuseni mam, ale on to bude vedet lip)
Jo a ja GPS pri zastavkach nevypinam, moje ma malou spotrebu a byl by to zbytecny opruz. Ale pak holt musim editovat.
-
mike - Moderátor
- Příspěvky: 49477
- Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
- User is Online!