Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod fps » stř črc 2, 2014 19:57

Už ňákou dobu přemýšlím nad tím proč vlastně ještě při dnešních umělých materiálech nosím vysoké B, B/C, C boty které jsou celé, a nebo částečně kožené, důvodu bude povícero, třeba ten že jsem stará škola, mam rád klasické boty, a taky vysoké nekožené plasťáky (hadráky) kategorie B, B/C, C prakticky nikdo nedělá, celokožené či částečně kožené boty mají dost nevýhod, jsou těžké, a když kůže nasaje vodu, tak jsou ještě těžší, a člověk je usuší až doma, a když na ně napatlám třeba Sno Seal, tak jsou vodě odolnější, ale ztratí prodyšnost, taky se prakticky znemožní pořádné vyživování kůže, a kůže je náchylná k popraskání, když na ně používám něco jiného kde není včelí vosk, tak je lepší vyživováni kůže i prodyšnost, ale vodě odolnost je jenom krátkodobá, obzvláště při chození v mokré trávě, a třeba při stříkání sprejem se takové ošetřování sakra prodraží, obzvlášť když chodím dost často do přírody, údržba je náročná a dlouho trvající, jestli máji ňáké výhody proti plasťákům (hadrákům) si už nejsem při dnešních umělých materiálech jist? kdežto plasťáky (hadráky) jsou lehčí, když se namočí, tak nenasají tolik vody co kůže, a rychleji uschnou, údržba je rychlá, nenáročná, prakticky zadarmo, a nevýhody proti celokoženým či částečně koženým botám při dnešních umělých materiálech žádné nevidím? jestli máte někdo tip na vysoké plasťáky (hadráky) B, B/C, C kategorie, tak ze něj budu rád, můj favorit na koupi jsou Haglöfs Grym, akorát nevím jak se budou dát u nás sehnat? jestli někdo umíte poradit kdy by se dali u nás objednat, tak budu rád za radu, pak jsou tu ještě La Sportiva Trango Cube, ale ty klaunské barvy mě odrazuji, což je velká škoda, La Sportiva děla moc dobré boty, třeba časem udělají ještě jiné vysoké plasťáky (hadráky) B, B/C, C kategorie
Naposledy upravil fps dne úte srp 26, 2014 11:11, celkově upraveno 4
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vysoké plasťáky (hadráky) B, B/C, C

Příspěvekod mike » stř črc 2, 2014 20:12

Ja bych nejake nevyhody videl. Odolnost proti vode zavisi na membrane a ta driv nebo pozdeji odejde. Do bot pak potece proudem. Taky bych se bal, ze se bota neprizpusobi noze. Kuze se casem naformuje, umelina asi ne.

Jsem zvedav, jake bude mit po delsi dobe zkusenosti wawrik s tema klaunskyma.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké plasťáky (hadráky) B, B/C, C

Příspěvekod wawrik » stř črc 2, 2014 20:26

By som si dovolil ohradiť sa proti označeniu topánok za klaunské! Sú to nenápadné boty určené priamo do akcie, teda pokiaľ tá akcia bude v džungli medzi papagájmi!

Inak poriadne za uši dostanú až o rok na Islande, dovtedy nemám pre ne veľmi využitie. Ale už ma stihli prekvapiť - sa mi zdá, že „dýchajú“ lepšie ako Meindl Torup aj s tou ich slávnou Air pump. Nie že by som v nich cítil vlhko, ale z Cube som tie ponožky snáď ani nemusel sušiť.

fps: asi ti to nepomôže, ale na jar som ich skúšal v bratislavskom Outdoorguide.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vysoké plasťáky (hadráky) B, B/C, C

Příspěvekod MT7 » stř črc 2, 2014 20:37

Membrána přeci muže být vsazena v nějaké odolné vrstvě. Jako například je ten SuperFabric http://en.wikipedia.org/wiki/SuperFabric Pak je její životnost skoro úměrná zbytku boty. Což dle užívání bude třeba 2-5 let což je přiměřené. Každý nechce jedny boty na život :D

Tak u mě v pohodlnosti rozhodně vedou kombinace uměliny + kuže oproti příšernému rozcházení celokožených bot, kdy ani nevím jaký bude výsledek a zda ty protrápené 100km budou stát za to :D

Vývoj jde určitě dopředu a různé nové materiály třeba v kombinaci s nanočásticemi určitě v budoucnu předčí všechny vlastnosti kůže.

Mě se líbí zase Scarpa Rebel Carbon GTX http://www.alpsport.cz/Product/cs-CZ/102SCA00059/trekovky-scarpa-rebel-carbon-gtx-71029g Jen ta cena je mimo... tedy adekvátní novým materiálům a reklamě :P
Uživatelský avatar
MT7
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: sob kvě 24, 2014 6:14

Re: Vysoké plasťáky (hadráky) B, B/C, C

Příspěvekod mike » stř črc 2, 2014 20:46

Muze. A je? A je takova superlatka dostatecne prodysna? Rozchazeni kozenych bot mi zas takova tragedie neprijde, aspon u tech, co jsem kdy mel. Rozslapnou se a po nejakych 500 km sedi jako usite primo na nohu. Bal bych se, ze plastaky si nesednou vubec.

Je mozne, ze v budoucnu nekdy nove materialy kuzi predci, ale zatim bohuzel zijeme v pritomnosti ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké plasťáky (hadráky) B, B/C, C

Příspěvekod mike » stř črc 2, 2014 20:48

wawrik píše:By som si dovolil ohradiť sa proti označeniu topánok za klaunské! Sú to nenápadné boty určené priamo do akcie, teda pokiaľ tá akcia bude v džungli medzi papagájmi!

Ledaze bys chodil po rukach, papousci obvykle po zemi nelezou ;-)

Mas pocit, ze se ti je dari rozslapnout? Tj. sedaji se postupne na nohu nebo ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké plasťáky (hadráky) B, B/C, C

Příspěvekod wawrik » stř črc 2, 2014 20:53

Majú len asi 100 km, ale na nohe o nich neviem. Teda - v rámci možností sedia od nova, len si neviem zvyknúť na tú tvrdosť, keď mi na každom kamienku noha poskakuje ako koza. Dosť ma to unavuje, ja som na mäkšie topánky.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vysoké plasťáky (hadráky) B, B/C, C

Příspěvekod mike » stř črc 2, 2014 21:07

Jak to myslis? Tvrde boty, taky LaS, jsem mel a chovaly se tak, ze cim horsi teren, tim se mi slo lip. Kameny nevadily, delaly si vlastni cestu. Naopak ta tvrdost vadila na dobrych stezkach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké plasťáky (hadráky) B, B/C, C

Příspěvekod zonn » stř črc 2, 2014 21:16

@fps: v tom pripade koupim LS Pamir nebo jine kozene,ktere budou na prodej :mrgreen:
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 955
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Vysoké plasťáky (hadráky) B, B/C, C

Příspěvekod wawrik » čtv črc 3, 2014 5:35

mike píše:Jak to myslis? Tvrde boty, taky LaS, jsem mel a chovaly se tak, ze cim horsi teren, tim se mi slo lip. Kameny nevadily, delaly si vlastni cestu. Naopak ta tvrdost vadila na dobrych stezkach.

Myslím menšie kamene až kamienky. Mäkká béčková papučka sa po šliapnutí na kameň ohne a oprie so o zem vo veľkej ploche. Alebo ak šliapnem na koreň - mäkká podrážka sa ohne a zaprie sa pred aj za koreňom. Tvrdá podrážka sa v jednom aj druhom prípade prevaľuje vcelku, a pri presúvaní váhy pri kroku sa mení aj pôsobisko sily a topánka podľa toho lieta. Podotýkam, že u mojich 80 kg váhy aj s malým a príslušným nákladom na chrbte to asi bude inak ako u ťažších ľudí, ktorí nebudú mať problém tvrdšiu topánku ohnúť, ani v ľahšom teréne.

Inak ma celkom prekvapil pocit, že voči vymknutiu kotníka lepšie držia nohu tie mäkučké Meindle s vysokým komínom ako tvrdé LaS. Ale ten mám u všetkých tvrdých topánok a asi to súvisí s vyššie uvedeným.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vysoké plasťáky (hadráky) B, B/C, C

Příspěvekod dudy » čtv črc 3, 2014 6:07

MT7 píše:.......oproti příšernému rozcházení celokožených bot, kdy ani nevím jaký bude výsledek a zda ty protrápené 100km budou stát za to :D........

Příšerné rozcházení a protrápených 100km jsem zažil naposledy s pohorama za pětset pade, co kvůlivá tomu šly z domu (kamarádovy sedly a měl je asi 15 let).
Že bych vyloženě protrpěl 100km se mi nestalo ani u Meindl Perfekt, ani u Lowa Tibet, ba ani u Popradek.
Akorát u Kanad, v těch sem trpěl (jakože opravdu fysicky) celý dva roky.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Vysoké plasťáky (hadráky) B, B/C, C

Příspěvekod mike » čtv črc 3, 2014 15:26

wawrik píše:Myslím menšie kamene až kamienky. Mäkká béčková papučka sa po šliapnutí na kameň ohne a oprie so o zem vo veľkej ploche. Alebo ak šliapnem na koreň - mäkká podrážka sa ohne a zaprie sa pred aj za koreňom. Tvrdá podrážka sa v jednom aj druhom prípade prevaľuje vcelku, a pri presúvaní váhy pri kroku sa mení aj pôsobisko sily a topánka podľa toho lieta. Podotýkam, že u mojich 80 kg váhy aj s malým a príslušným nákladom na chrbte to asi bude inak ako u ťažších ľudí, ktorí nebudú mať problém tvrdšiu topánku ohnúť, ani v ľahšom teréne.

Aha, uz rozumim. Ale takhle se to prece chovat ma a proto si tvrde boty kupujeme, ne? Aby se bota neprohla na kazdem kaminku a necitili jsme ho. Protoze z toho pak boli slapky. Mne se naopak libi, ze v tvrdych botach muzu slapat po cemkoliv, klidne na ostre hrany nebo spicky kamenu, podrazka drzi a porad muzu jit, jako by tam nic nebylo a jen udrzovat rovnovahu. A ne, C/D Nepal Treky jsem neprohnul ani kdyz jsem mel s nakladem pred metrak.

Pripomnelo mi to, jak jsem byl kdysi davno poprve na Snezce. Ve mekkych botaskach a pak jsme sestupovali tou strmou cestickou plnou kulatych kamenu (nevim presne, kam to vede, strasne dlouho uz jsem tam nebyl). Bota se ruzne prohybala a ja jsem pak asi tyden nemohl chodit, jak jsem mel rozbolavela chodidla :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vysoké plasťáky (hadráky) B, B/C, C

Příspěvekod fps » pát črc 4, 2014 10:47

mike píše:Ja bych nejake nevyhody videl. Odolnost proti vode zavisi na membrane a ta driv nebo pozdeji odejde. Do bot pak potece proudem. Taky bych se bal, ze se bota neprizpusobi noze. Kuze se casem naformuje, umelina asi ne.

to jsou dvě věci co by samozřejmě mělo být u plasťáků (hadráků) nevýhodné oproti celokoženým, ale je to jenom teorie, realita může být trochu jiná, membrána odejde jenom bodově, ne celkově aby do nich teklo proudem, a do celokožených bot kterým odešla membrána dokáže taky moc pěkně téct, obzvlášť když je v těchto místech popraskaná kůže, a o tom zda se plasťáky (hadráky) nepřizpůsobí dostatečně noze platí to samé, to asi nikdo tady nedokáže z dlouhodobých osobováních zkušeností potvrdit, či vyvrátit?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vysoké plasťáky (hadráky) B, B/C, C

Příspěvekod fps » pát črc 4, 2014 13:17

tak jsem našel další plasťáky (hadráky)
Millet Charpoua
Millet Switch
Andrew Lavaredo Trek
jestli máte tip na vysoké plasťáky (hadráky) B, B/C, C kategorie, tak se o to podělte
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vysoké plasťáky (hadráky) B, B/C, C

Příspěvekod Chara-din » pát črc 4, 2014 14:25

Něco takového má v nabídce i Scarpa v řadě Mountain Elite.
http://www.scarpa.net/en/mountain-elite.html
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Vyšší boty kat. B, B/C, C z umělých materiálů (ne kožené

Příspěvekod fps » pát črc 4, 2014 19:14

na botky Scarpa jsem úplně zapomněl, Scarpa má v řadě Mountain Elite dvoje pěkný botičky, škoda že ňáké plasťáky (hadráky) nemá i v řadě Backpacking
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vyšší boty kat. B, B/C, C z umělých materiálů (ne kožené

Příspěvekod paldo » pát črc 4, 2014 20:16

LaS Trango Extreme Evo
LaS Trango S Evo
Zamberlan 1 2
Lowa Vajolet GTX... už sa však nevyrábajú, iba dopredávajú...
"Šoféři land roverů si vzájemně přejí mnoho šťastných metrů."

František Ringo Čech
Uživatelský avatar
paldo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 506
Registrován: pát led 23, 2009 18:40
Bydliště: Kubíková = Malá Fatra za kopcom

Re: Vyšší boty kat. B, B/C, C z umělých materiálů (ne kožené

Příspěvekod Simi » pát črc 4, 2014 20:52

Trango extreme je uz D a ne B nebo C, ktere se tu resi. Nicmene je mam a jsou super. Lehoucky, pevny, ale zaroven celkem flexibilni v kotniku, pohodlny a teply. Pro me idealni bota na letni alpske lezeni, na ledy v zime taky parada. Bal jsem se, ze v kolmym ledu moc nepodrzi, ale no problem...
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Vysoké plasťáky (hadráky) B, B/C, C

Příspěvekod mike » sob črc 5, 2014 2:32

fps píše:to jsou dvě věci co by samozřejmě mělo být u plasťáků (hadráků) nevýhodné oproti celokoženým, ale je to jenom teorie, realita může být trochu jiná, membrána odejde jenom bodově, ne celkově aby do nich teklo proudem, a do celokožených bot kterým odešla membrána dokáže taky moc pěkně téct, obzvlášť když je v těchto místech popraskaná kůže

No prave. Pred casem se mi rozesil sev u jazyka, ktery spojuje dve vrsvy kuze. Membrana tam porusena nebyla, ale voda se dostala mezi kuzi a membranu a nasla si cestu dovnitr nekde uplne jinde, kde porusena byla. Toho bych se prave u plastaku bal, ale jak pises, je to jen teorie. Mozna se to nestane, jestli je membrana nalaminovana na svrchni latku a ne volne, jako v tech kozenych botach.

fps píše:a o tom zda se plasťáky (hadráky) nepřizpůsobí dostatečně noze platí to samé, to asi nikdo tady nedokáže z dlouhodobých osobováních zkušeností potvrdit, či vyvrátit?

Rekl bych, ze si nejake stejne koupis a pak nam to reknes ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vyšší boty kat. B, B/C, C z umělých materiálů (ne kožené

Příspěvekod fps » sob črc 5, 2014 18:53

- jojo otestuji na vlastní noze, a pak se uvidí, ale zatím jsem vpřed výběru které to budou
- teoreticky by měly od začátku plasťáky (hadráky) sedět hned perfektně, a nečekat že se ňák extra časem přizpůsobí noze?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vyšší boty kat. B, B/C, C z umělých materiálů (ne kožené

Příspěvekod fps » sob črc 5, 2014 19:47

pavproch@
mě se tedy víc líbilo "plasťáky (hadráky)" tohle je moc naškrobené
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vyšší boty kat. B, B/C, C z umělých materiálů (ne kožené

Příspěvekod pavproch » sob črc 5, 2014 19:59

plastové boty = skelety
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Vyšší boty kat. B, B/C, C z umělých materiálů (ne kožené

Příspěvekod Vachon » sob črc 5, 2014 20:03

Crocs = plastové boty = skelety?
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Vyšší boty kat. B, B/C, C z umělých materiálů (ne kožené

Příspěvekod pavproch » sob črc 5, 2014 20:07

bavíme sa o pohorkách?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Vyšší boty kat. B, B/C, C z umělých materiálů (ne kožené

Příspěvekod Vachon » sob črc 5, 2014 20:19

:twisted:
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Vyšší boty kat. B, B/C, C z umělých materiálů (ne kožené

Příspěvekod fps » ned črc 6, 2014 18:59

další příspěvek do tohohle tématu La Sportivy Trango Guide Evo, jsou dokonce B kategorie a s vysoko obsázko, díky "wawrik" za tip, ale zase ty šílené barvy
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vyšší boty kat. B, B/C, C z umělých materiálů (ne kožené

Příspěvekod wawrik » ned črc 6, 2014 19:22

Počkaj, ale však tie majú tie nosné časti z kože, nie? Aj keď teraz pozerám v popise, že to bude asi skôr koženka, lebo kožu nespomínajú... Nuž, nechal som sa oklamať :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vyšší boty kat. B, B/C, C z umělých materiálů (ne kožené

Příspěvekod fps » ned črc 6, 2014 19:48

taky jsem si napoprvé co si je sem kdysi dal myslel že jsou s části kožené, ale když si je sem dal dneska, tak jsem se na ně koukl pořádně, a hle, žádná kůže, ale koženka! ale nevím jestli je koženka výhra? ta pěkně praská
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vyšší boty kat. B, B/C, C z umělých materiálů (ne kožené

Příspěvekod Pr3d1t0r » pon črc 7, 2014 12:50

Co třeba garmont tower? http://www.rockpoint.cz/boty-garmont-to ... -5152.html

V rockáči je teď mají v akci (i verzi lite)
Pr3d1t0r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: pon kvě 11, 2009 17:09

Re: Vyšší boty kat. B, B/C, C z umělých materiálů (ne kožené

Příspěvekod fps » pon črc 7, 2014 13:53

staré Garmont Tower jsou částečně z "kůže Suede 1,8mm", takže ty sem nepatří, ale nové Garmont Tower jsou už scela bez kůže, jak tak zjišťuji, tak plasťáků (hadráků) kategorie C je už docela dost k sehnání, ale u B a B/C kategorie je nabídka minimální, což jsou kategorie co bych chtěl spíš koupit
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Další

Zpět na Boty