Španělsko - Mallorca

Portugalsko, Španělsko, Belgie, Maďarsko, Lucembursko, Malta, Holandsko, Vatikán, Polsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Španělsko - Mallorca

Příspěvekod Chasi » úte čer 9, 2009 20:29

Čau,

nemáte někdo přehled o aktuálních cenách potravin (případně ceny v restauracích - oběd) v okolí letních letovisek ve Španělsku?

Díky za info


Ch.
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Re: Španělsko - mallorca

Příspěvekod pavproch » úte čer 9, 2009 20:35

něco je třeba tu, ale moc sem to nečet
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Španělsko - mallorca

Příspěvekod Chasi » úte čer 9, 2009 21:00

Díky, podívám se.
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Re: Španělsko - mallorca

Příspěvekod jozifek08 » úte říj 13, 2009 14:55

No je to podobne ako u nas, teda potraviny, nieco je drahsie a v baroch a podnikoch su ceny ovela vyssie ako napr v uk, teda sa priprav na vela
jozifek08
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob říj 10, 2009 12:46

Re: Španělsko - mallorca

Příspěvekod Chasi » úte říj 13, 2009 20:01

jozifek08 píše:No je to podobne ako u nas, teda potraviny, nieco je drahsie a v baroch a podnikoch su ceny ovela vyssie ako napr v uk, teda sa priprav na vela


jj už jsem se v červnu trošku zorientoval
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Re: Španělsko - Mallorca

Příspěvekod goro » čtv úno 23, 2012 21:13

Na konci března se chystám vyrazit na hory na Mallorku, zběžně jsem prohledal net, stáhl si mapu (Kompass), a teď plánuju trasy a prosím zkušenější o radu. Máme na přechod 4 dny čistého času, tempo budeme mít spíš rychlejší a zvládneme i náročnější terén. Co byste doporučili za trasu? Jaká místa určitě navštívit? Kde jsou dobrá místa na stanování a jak často se dá nabrat pitná voda?
Díky za tipy!
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: Španělsko - Mallorca

Příspěvekod maryxx21 » stř kvě 16, 2012 21:28

Na Mallorce jsme ceny srovnávali a vycházely nám podobné ceny jako u nás. Aspoň v části, kde jsme byli my. Popřípadě se ví dočteš na <smazany komercni odkaz>. Všem, kteří se letos vydávají na Mallorku přeji hodně pěkný pobyt :)
Naposledy upravil mike dne stř kvě 16, 2012 21:45, celkově upraveno 1
Důvod: vypada to jako spam a navic s krizkem po funuse
maryxx21
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř kvě 16, 2012 21:22

Mallorca

Příspěvekod Olchor » čtv led 31, 2013 17:43

Chystáme se v dubnu na Mallorcu, na 14 dní, trek s batohem, spaní ve stanu. Hlavně do kopců na SZ - Tramuntana. Uvítám všechny tipy, co vidět a projít a taky jak je to tam s veřejnou dopravou. Díky.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Španělsko - Mallorca

Příspěvekod goro » sob bře 23, 2013 11:47

Po výpravě jaře 2012 přidávám pár tipů a zkušeností:

1) Formentor na kole. Krásný skalnatý mys.. Kolo je nejlepší možný způsob. Pěšky tam sice vede cesta Cami vel de far, ale v terénu jsem ji neviděl. Autem zase člověk toho moc popozná, jen kde zastaví. Půjčili jsme si treka v Puerto Pollenca za 9€. Batohy jsme schovali za městem v křoví, jeli jsme na lehko. Cestou dobrá koupačka na pláži před hotelem Formentor.

2) Spaní nad Puerto Pollenca ve strážní věži, široko daleko jen krásný výhled, ráno bomba východ slunce..

3) Sa Calobra a Torrent de Perreis. Paráda! Neprošli jsme celou kvůli času a batohům (nejde to jít na těžko, museli jsme se zpět vracet pro batohy). Na konci března, za jasného dne, ale 3 dny po vydatném dešti, byla soutěska bez problémů průchodná aspoň tak první 2km, pak jsme to otočili. Pro někoho, kdo trochu leze, nebo je zvyklý na pohyb v horách/ve skalách je to určitě průchodné, ale podle místních velice záleží na počasí. Už tam bylo i pár úmrtí. Prvních tak 700m projde každý.

3) koupání v moři za slunečného počasí není problém ani v březnu. Voda je ledová, ale po pár tempech v pohodě. Všichni na nás hleděli jak na cvoky, ale když jsem byl v prosinci na Gran Canaria, oceán byl taky studený a koupali se skoro všichni.

4) autostop. v horách bez problémů, jeli jsme ve dvou várkách 2+3, projeli jsme sever ostrova asi 8 auty, stavěli nám Němci a Mallorčani. (Ostatně jsem měl pocit, že na ostrově se ani nikdo jiný nevyskytuje :D)

5) Hory byly taky fantastické. Ze Solleru jsme šli na L'Ofre, pak dolů k přehradě Cúber, kde jsme přespali u zavřeného refugia na terase. Další den jsme vylezli na Massanellu. Na vrchol jsme šli ze sedla přímo do hlavní skály, cesta je trochu VHT, nic pro lidi se závratí. Pak jsme sestoupili pod klášter LLuc a pokračovali stopem do Sa Callobry.

6) spaní na letišti PMI byla moje nejpohodovější noc na letišti. Byli jsme na terase, která připomíná park, večer jsme v kroužku hráli společenské hry a pili víno, pak jsme rozdělali spacáky a spali jsme nerušeně až do 8 ráno. Odlet 10:20, byli jsme vyspaní jako z domu :)

Kdyby někoho zajímali nějaké konkrétní tipy, ptejte se.
Naopak já si rád nechám poradit vylepšení svého itineráře.

Plány cesty i nějaké fotky možno zatím vidět na http://goo.gl/j1Mpj
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: Španělsko - Mallorca

Příspěvekod goro » sob bře 23, 2013 12:00

Tak, o zkušenost z minulého roku jsem se podělil, a rád bych nabral další inspiraci pro připravovanou druhou verzi výpravy.

Budeme na Mallorce 5 dnů v druhé polovině dubna a rád bych viděl to nejlepší z minulého roku + pár věcí nových.
Máte nějaké tipy?

Konkrétně hledám hlavně tip na pěkné trasy - s co nejhezčími rozhledy. Jednu nějakou hřebenovku, pak nějakou tůru podél pobřeží, s výhledy na skaliska a do malebných údolí.

Další, co bych ocenil, jsou tipy na místa, kde se dá volně přespat, člověk tam není moc na očích a je tam možnost ukrytu v případě deště. Minule jsme taková místa potkali dvě: věž Talaia nad Puerto Pollenca, a zastřešená terasa před refugiem u jezera Cuber.
Víte o něčem dalším?
My jsme měli v březnu pěkné počasí, ale kamarádi co jeli měsíc po nás měli smůlu - skoro celý pobyt propršel.

Poslední věc: hledám dobrou turistickou mapu Mallorky. Mám Kompassku, ale ta je naprd.
Špatné vrstevnice, cesty vedou úplně jinudy..
Na španělských webech jsou často publikované skeny z map vydavatelství Alpina, ty jsou mnohem lepší.. http://www.torrentdepareis.info/mapa%20 ... 20def.jpeg
Nemáte to někdo - nejlépe elektronicky, nebo alespoň k rychlému naskenování?

Díky!
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: Španělsko - Mallorca

Příspěvekod Skipp » čtv bře 20, 2014 8:12

Půjde v horách na Mallorce postavit tarp? Nebo je nutností mít samonosný stan? A jak je to se spaním na volno? Řeší to někdo?
Uživatelský avatar
Skipp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 222
Registrován: stř srp 22, 2012 12:10
Bydliště: Příbor

Re: Španělsko - Mallorca

Příspěvekod goro » ned bře 23, 2014 13:39

spali jsme venku mnohokrát a nezdá se, že by to někdo řešil, pokud nás někdo potkal, tak naprosto v pohodě.
samozřejmě se snažíme zapadnout mimo civilizaci. Dobré je spaní ve strážních věžích..
TARP postavit lze, pokud najdeš vhodné místo, které se vzhledem k vzácnosti lesů hledá o něco hůře, ale najít se dá.
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: Španělsko - Mallorca

Příspěvekod Olchor » ned bře 23, 2014 18:35

Mám podobnou zkušenost. Prošli jsme během 12 dnů velkou část GR221 a spali výhradně ve stanu, žádný problém. Zjara může být občas deštivo a větrno. Pár tipů na pěkná bivakovací místa:
- terasy nad klášterem la Trapa, studánka
- u kryté studně před Coll de s. Jordi ( Esporles-valldemossa)
- na terasách nad finkou Batlix de Aval, pramen kousek u finky
- nádherné travnaté terasy u Font de Costera ( úžasný pramen, koupačka v bazénech pramene)
- křovinatý ostrůvek cca 500m od ústí torrent de Pareis, voda v jezírkách kus proti proudu. Pareis jsme prošli i s batohama, jde to trochu ztuha, ale jde. Dá se projít dál kańonem torrent de Lluc až ke klášteru Lluc.( cca 2km od obvyklého výstupu na Escorcu je zával, cesta vede vlevo stěnou, mužík ve stěně)
- plácek nad pěknými vodopády pod vsí Orient, zajímavá jeskyně Avenc de Son Pou
- písečné duny za pláží Trenc
Docela často jsme využívali rovné travnaté kruhové plácky, pozůstatky po milířích a vápenných pecích. Značení cest nic moc, GPS se hodí. Pohoří Tramuntana je na trek skvělé.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Španělsko - Mallorca

Příspěvekod Skipp » ned bře 23, 2014 21:03

Díky, co jsem četl tak hlavně začátek treku je hodně špatně značený. GPS budu mít pouze v mobilu, tak snad nezabloudíme.

Taky jsem četl, že bývá problém s vodou, ale podle počtu studánek zas takový problém není. Kolik litrů tahat?
Uživatelský avatar
Skipp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 222
Registrován: stř srp 22, 2012 12:10
Bydliště: Příbor

Re: Španělsko - Mallorca

Příspěvekod Olchor » pon bře 24, 2014 9:15

Já vodu obvykle netahám, radši si trochu zajdu, než bych celý den nosil 2kg navíc. My tam byli v půlce dubna a vodu potkali tak 2 - 3x za den.
Co se týká značení - je opravdu mizerné. Lepší je jen v pár turisticky frekventovaných oblastech. Mapa Kompass 1:75k má taky svoje chybky. Navíc část trasy vede přes soukromé pozemky se zákazem vstupu, tím se nenech znervoznit, většinou je dobře vidět místo, kde se přelézá plot. Ale dá se to, bloudili jsme jen 2x.
Přílohy
jordi.jpg
studně před c.Jordi
trapa.jpg
terasy nad trapou, ve zdi studánka
znacka.jpg
turistické značení
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Španělsko - Mallorca

Příspěvekod Skipp » pát dub 25, 2014 12:06

Máte někdo zkušenosti s autopůjčovnami Avis, Hertz a Sixt na Mallorce? Jsou seriózní?

Dočetl jsem se, že s těmi levnými jsou oplétačky, jelikož cena na webu nesedí s tou co vám potom naúčtují. Nepotřebuju tu nejlevnější, chci hlavně nějakou seriózní, bez nějakých dohadů na místě.

Díky
Uživatelský avatar
Skipp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 222
Registrován: stř srp 22, 2012 12:10
Bydliště: Příbor

Re: Španělsko - Mallorca

Příspěvekod Skipp » sob dub 26, 2014 18:38

Pro ty, kdo by chtěli na Mallorcu jsem našel povedený web:

Consell de Mallorca

na kterém je pěkně popsán trek GR221 a lze tam najít taky PDF (13MB) průvodce v AJ.
Uživatelský avatar
Skipp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 222
Registrován: stř srp 22, 2012 12:10
Bydliště: Příbor

Re: Španělsko - Mallorca

Příspěvekod mayya » sob dub 26, 2014 19:22

Skipp píše:Máte někdo zkušenosti s autopůjčovnami Avis, Hertz a Sixt na Mallorce? Jsou seriózní?

Dočetl jsem se, že s těmi levnými jsou oplétačky, jelikož cena na webu nesedí s tou co vám potom naúčtují. Nepotřebuju tu nejlevnější, chci hlavně nějakou seriózní, bez nějakých dohadů na místě.

Díky



Avis - úplně OK, na 10 dní půjčená Seat Ibiza a bez problémů, výborný stav (už je to pár let zpátky). Pokud bude cenový rozdíl minimální, volila bych asi nějaký seriozní řetězec. Nicméně, pokud najdeš výrazně výhodnější "no name" půjčovnu, nebála bych se toho - třeba v Řecku si vždycky půjčujeme auto u levných místních, akorát to chce velmi dobře pročíst podmínky, nebát se tam nechat si dopsat i věci, které slibují ústně (kompletní pojištění bez spoluúčasti apod.), zkontrolovat stav.
Ve vzdálenějších zemích rozhodně doporučuji renomované řetězce, ale po Evropě dle mého v pohodě...
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Re: Španělsko - Mallorca

Příspěvekod goro » pon dub 28, 2014 7:27

Z těch levných půjčoven mám vyzkoušenou hiperrentacar.com,
Mimo sezonu půjčují auta za pár euro na den, a přitom nepoužívají podrazy s dodatečnými náklady obvyklé u mnoha půjčoven (nejen těch nejlevnějších) - hlavně palivo účtují full-full, tzn. platíte zálohu na nádrž (70-90 euro), ale při vrácení auta s aspoň přibližně plnou nádrží vám to 100% refundují. Ale hlavně nedělají na kreditce žádnou jinou blokaci (jinde běžně 200-600 euro), tady nic.
Nemají kancelář rovnou na letišti, ale vozí lidi na do svého areálu minibusem, je to tam 5 minut jízdy. Půjčoval jsem tam 2x, vždy čekal jejich zaměstnanec na letišti a hned nás tam odvezl, při vrácení taktéž. Přepážek byl dostatek, nikdy jsme nečekali.
Prohlídka auta při převzetí byla jen symbolická, rozhodně tu není ta praxe, že se vám snaží naúčtovat každý škrábanec (který tam už byl). Takže doporučuju.
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: Španělsko - Mallorca

Příspěvekod Vachon » pon dub 28, 2014 9:40

Pravda, s tím hiperrentacar mám perfektní zkušenost ze Sicílie. Luxusní cena, auto nakonec ještě lepší než podle objednávky, až jsem se děsil jestli nejde o habaďůru, a úplně bez problému.
Kamarádka měla ovšem velké trápení s jinou noname půjčovnou (jméno nevím) v Barceloně (snad jí auto vůbec nepřistavili, zůstala u nich viset záloha a skončila s prosíkem u Hertze), opatrnosti tedy není nikdy dost.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Španělsko - Mallorca

Příspěvekod bobanjn » úte lis 3, 2015 22:06

Postřehy z Mallorcy z října 2015, částečně jsme šli GR221.
S hiperrentacar.com zkušenost dobrá, rezervaci jsme nestihli 24h předem přes net(vyjde o něco levněji..), ale nebyl problém telefonicky přímo z letiště od jejich mikrobusu(doveze tam i zpět). Vrácení mi přišlo až poměrně zběžné, sám jsem si při přebírání kontroloval auto víc.

Užitečný je již zmíněný web Consell de Mallorca a průvodce taky tam. Bohatě stačily vytištěné stránky s mapou, jiné nebyly třeba.

Trasu GR221 jsme šli v týdnu(o víkendu prý můžou být víc plné místními), s rezervací chat(Muleta, Tossals Verds, Son Amer) taktéž po telefonu, nebyl problém(přes net nutné v rozmezí 4měsíce až 5 dní předem). Když tam budete volat, jsou tam 9-14h všední dny, voláte na úřad(vlastník chat), kde vás pak přepojí na konkrétní chatu. Bavili jsme se španělsky, jak jsou na tom s jinými jazyky nevím. Na chatách je sleva(ubytko i strava) na ČHS, jestli AV jsme nezkoušeli. Sice jsme spali na chatách, ale místa na bivakování bylo podle mě dost.

Trasa značená dobře:
gr221-znaceni1.jpg
gr221-znaceni2.jpg
Někdy je nutné brát v potaz natočení směrovky.

Autobusy v pohodě, jezdí přesně. Zrovna jsme byli před změnou na zimní režim(od listopadu), už měli vylepený nový jízdní řády, tak nás to mátlo, jinak ok.

Rezervace ubytování jinde v pohodě v daný den odpo přes booking.com.
bobanjn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned dub 7, 2013 15:25

Re: Španělsko - Mallorca GR 221

Příspěvekod dzejna » pon úno 15, 2016 8:47

Zdravím:) máte prosím někdo bližší informace k GR 221? Stále narážím na informaci ohledně soukromých pozemků a nemožnosti jí projít celou, ráda bych začala v Port d'Andratx... nezkoušel jste někdo? Děkuji
dzejna
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát úno 12, 2016 13:59

Re: Španělsko - Mallorca

Příspěvekod Morty » pon úno 15, 2016 15:26

ahojte, koupil jsem letenky na Mallorcu a teď řeším, co tam ;-).

Jde o druhou půlku dubna, 6 celých dní - ale přílet už ve 13:00 a odlet brzy ráno z Palmy, takže 6 a půl dne.

Přesuny plánujeme autobusem/stopem. Půjčení auta vzhledem k charakteru výletu moc nedává smysl.

Mám pár otázek a kdyby mi někdo dokázal poradit alespoň něco, bylo by to super :-):

Kde v Palmě koupit plynovou kartuši (závit typu VAR)?
Která města určitě vidět (nejsou priorita, ale když už...)
Kterou část Serra de Tramuntana projít, co určitě vidět (je to hlavní na celém výletu - důvod, proč tam jedem)?
Kterou část SZ pobřeží určitě vidět a kde se dá jít část treku po pobřeží?
Je nezbytně nutná rezervace chat předem, pokud jde o noc v pracovním týdnu? Jak by se asi tvářili na přespání na zemi na karimatce při plné kapacitě, případně použití sprchy (za peníze samozřejmě)?
Jde bez problémů přespat na letišti v Palmě? Někde jsem četl, že naprosto OK, ale nevím jak stará to byla informace.
Která tištěná mapa je lepší, než Kompass? Na tu jsem četl dost negativních recenzí a sám s nima moc spokojen nejsu. Existuje nějaká spolehlivá online mapa? Ta na cykloserver.cz mi nepřijde moc přesná...
Brali byste pohorky? Nebo spíš naprosto promokavé běžecké boty (krosovky)?

Viděl bych to tak na první (půl)den sháníní kartuše + cesta pod hory stopem, pak nakombinovat po dobu 6ti dní trek v horách i kolem moře vč. nějakého půldne válení se na pláži.
Zvládneme i horší terén, tak 1400 výškových za den, cca 6-8h čistého času denně na nohách...

Zatím jen tak zhruba pro moji informaci jsem si naklikal tuhle trasu, je to uplná blbost?

Předem dík moc i za jiný postřehy než co se ptám výše :-)

mallorca cesta.JPG
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Španělsko - Mallorca

Příspěvekod dzejna » pon úno 15, 2016 16:23

Jsem rozhodnutá to dát celé:) letím za čtrnáct dnů:) dám vědět. Každá další informace dobrá:). Našla jsem nějakýho týpka, který to dal s přítelkyní, a to před rokem:) takže by to mělo jít:)) ničeho nebojim a těšim:) vždycky se to nějak dá:)))
dzejna
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát úno 12, 2016 13:59

Re: Španělsko - Mallorca

Příspěvekod Olchor » stř úno 17, 2016 16:32

Prošli jsme větší část GR221 z p. Andratx po kaňon Pareis, přímo kaňonem do kláštera Lluc, přes kopce na coll de Prat, Tossals Verds, ves Orient, údolí Coanega a dolů. vlakem do Palmy.
14 dní na pohodu. Některé úseky jsou značené dobře, některé velmi špatně. Hodí se GPS. Párkrát cesta skutečně jde přes soukromé pozemky a je potřeba přelézt plot. Většinou je dobře vidět, kudy lidi lezou. Neměli jsme z toho dobrý pocit, ale nikdo nás nebuzeroval. Jednou, hned po pár prvních dnech jsme vyměkli a zkoušeli okliku, ale nedopadlo to dobře, bloudění, opruz. Pak už jsme tuto chybu neopakovali. Dej SZ s majlem, pošlu stručný cestopis. ( tady to není kam vložit).
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Španělsko - Mallorca

Příspěvekod Olchor » stř úno 17, 2016 16:52

2Morty: šroubovací kartuš jsme v Palmě nesehnali, jen napichovací ( 3 roky nazpět, třeba už je to lepší), vařili jsme hlavně na dřívkáči, bez problémů.
Tramuntana je pěkná celá, mě se nejvíc líbila část kolem pobřeží - ruta Costera, pramen font Costera, kaňon du Pareis ( prošli jsme na těžko, s bágly, jde to)
rezervace chat nevím, spali jsme celou dobu zcela bez problémů ve stanu. Na letišti Palma se dá krásně vyspat na terase pro kuřáky.
Pohorky se hodí, část trasy je po skále.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Španělsko - Mallorca

Příspěvekod mtrakal » sob srp 13, 2016 13:00

Šroubovací kartuše jde v Palmě sehnat kousek od Placa de Espaňa (centrála busu/vlak/metra) a to v InterSportu KENIA Outdoor, pěšky tak 2 minuty. Bus z letiště jede přímo okolo tý prodejny, jde vystoupit skoro před ní, jen přes ulici.

Cena za tu normální velikost kolem 5.50€. Dá se tam i vrátit když odlítáte (nebo alespoň my ji tam vraceli s tím, ať ji dají někomu kdo bude potřebovat, tak snad ji neprodaj poloprázdnou jako novou :D).

Av. Alexandre Rosselló, 7, 07002 Palma (Mallorca), Illes Balears, Španělsko

https://www.google.cz/maps/place/Inters ... d2.6565389

Obrázek přímo z prodejny na virtuální prohlídce: https://www.google.cz/maps/@39.5722164, ... 56!6m1!1e1

Zastávka před krámem: 456-Alexandre Rosselló 5
mtrakal
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob srp 13, 2016 12:48

Re: Španělsko - Mallorca

Příspěvekod Emgee » pát říj 7, 2016 23:31

Ahoj,

shrnu čerstvé zážitky z treku na Mallorce:

-čas: 17.-25.9.2016
-trasa: severozápadní pobřeží, tedy Tramuntana, z podstatné části po GR 221. Začátek ve Valdemosse, konec v Port de Pollenca.
-počasí: příjemných 20 stupňů. Převážně slunečno, pár přeháněk a 2 brutální bouřky. Přes den se občas hodil opalovák, večer v horách zas bunda a dlouhé kalhoty. Krajina (vápenec) byla dost vyprahlá, všechna koryta suchá, většina pramenů v mapě nefunkční. Téměř vždy jsme však v klidu vystačili s 3 litry na osobu.
-refugy: Muleta nad Sollerem fungovala, ale Cuber a Sa Calobra a Refugi des Cairats byly zavřené, asi by se to muselo nějak domluvit předem. S'Alova byla asi otevrena, ale bez personalu a vybaveni.
-měl jsem s sebou trekové hůlky a ani po výletu nemám jasný názor na to jestli to bylo dobře :-) Na trase jsme měli 2 mnohasetmetrové sestupy, kde jsem byl za ně rád, ale jinak jsem chodil bez nich.
-boty: Salomon Mudstone, zcela se osvedcily.
-mapu jsme měli 1:75 000 od Kompassu. Byla dobrá pro celkový přehled, ale pro detailní hledání cesty se dost osvědčilo mít offline mapy.cz v telefonu.

Casovy prubeh:
18.9. (ne) - Nad ranem prilet do Palmy. Bus do centra 5e. Na buso-vlakovem nadrazi nakup jidla (supermarket, otvira v 7 ci 8), foceni mapy busovych linek ve vitríně (infopoint otvira moc pozde pze je nedele). Bus do Valdemossy stoji jen pár eur, jezdi co 2 hodiny. Vystup na Puig Gros pres Refugi des Cairats (zavreno). Dlouhy sestup do mestecka Deia. Po ceste v olivovem sade v zidce po prave ruce tunel s rezervoarem ciste ale stojate vody, jinak vsude sucho. V Deie sestupujem do zatoky k vode (na koupani nic extra, breh je kamenitý) a spime pod sirakem na jedne z krasnych teras nad morem. Vodu shanime u obyvatele jednoho z domku v zatoce, napodruhe pak v restauraci.

19.9. (po) - cesta podel pobrezi na Muletu a do Port de Soller. Cesta krasna, misty trochu strma. V Port de Soller se ocitáme na jediné písečné pláži celé trasy. Od pobrezni hlidky zjistujem kontakt na lowcost hostel nahore v Solleru (Nadal, tel 0034 971 634 214) a nakonec pres nej i hostel kde maji volno (Casa Margarita, tel 0034 971 631 180). Berem taxik do Solleru pze stoji 8e celkem, kdezto tramvaj stoji 6e/os. Margarita je stara pani, umi jakztakz anglicky, hostel je vyhovujici ( = je tam wifi, i kdyz ne uplne briskní :-), jen nema kuchynku. Cena za ctyrluzak je asi 70e.

20.9 (ut) - kvuli pocasi cekame v Solleru a v 15hod jedem busem nahoru k jezeru Cuber (2e). Stavime stan kousek od refugy v krovi (pod timhle stromem {39.779478, 2.783402}, 2 stany pro 2 se tam vlezou jen tak tak), ktera je zavrena a verandu okupuji jini cesi :-).

21.9. (st) - vylet nalehko na Puig de l’Ofre, fantasticky kruhovy vyhled. Pak s batohama kolem funkcniho pramenu u parkoviste (39.7874383N, 2.8002853E) az na nocoviste blizko dalsiho funkcniho pramenu Font de Prat.

22.9. (ct) - rano budicek v 7, vystup do sedla pod Massanellou. Ze sedla vystup na vrchol primo po skale, cesta je znacena mužiky.Je schudna, ale dost exponovana, nutno pouzivat ruce a nemit zavrať. Sestup do Llucu. U klastera uz maji potraviny zavreno (asi v 5 odpo - nicmene v druhe casti Llucu, u refugy, byl mozna jeste jeden obchod...), k Sa Calobra/Torrent de Pareis se jiz busem dostat neda (jediny tam jede cca 11:20 a zpet v 15:00), pani na informacich navrhuje taxik (0034 608 63 17 07), ale jiz se mi nedari se dovolat. Prespavame v kempu za parkovistem.

23.9. (pa) - rano kupuju snidani v pekarne/samosce v arealu klastera a volam taxika, do soutesky to stoji 50e. Cesta je dlouha 25km a trva hodinu, obrovske prevyseni a spousta zatacek, krasne scenerie. V Torrent del Pareis schovavame batohy do krovi a jdem nalehko souteskou, ktera je v tuto rocni dobu az na par stojatych kaluzi zcela sucha (jsou tam i pekna mista na spani, ale trochu bych se bal ze hrozi flash floods). Souteska se po par stech metrech zuzuje a zacne byt nutne hledat cestu pres velke ohlazene kameny, na vicero mistech je nezbytne pouzivat ruce. Nakonec prekonavame i prulez dirou a uzkym zlabem, z casovych duvodu pote otacime zpet. Sli jsme asi hodinu a ctvrt. Usek ktery jsme sli by sel i s batohem, ale v nekterych mistech by bylo potreba ho vyprazdnovat (dirou by se neprotahl) ci vytahovat po laně a byl by to trochu opruz. Ve 3 hodiny jedem busem do Port de Pollenca, cena asi 13e. Tam nakup a vylet nad Cala de Boquer, v sedle camping (misto 39.925537, 3.091129 je prasne a u cesty, ale neni moc na vyber - mozna nekde tady 39.926321, 3.089382 by to bylo trochu lepsi).

24.9 (so) - koupani v Cala Boquer. Navrat do Port de Pollenca. Busem (jezdil kazdou 1 ci 2 hodiny, stoji 6e) zpět do Palmy.
Když v horách potkáte nějaký neřád, seberte ho a vyhoďte pod horami do koše. Stojí to za to. Vlastně nejen v horách.
Emgee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: čtv črc 21, 2011 9:54

Re: Španělsko - Mallorca

Příspěvekod DAV » ned dub 16, 2017 10:20

Tak jsme se právě vrátili z Mallorky co se týče značení jeden velký bordel, bez map ani ránu, bývá problém přechod přes mnohé soukromé pozemky, musí se přelézat různé závory (za celou dobu se nestalo, že by nás někdo vyháněl), jednou jsme vlezli i do vojenského prostoru -Puig Major- jsem si připadal jak v nějaké Bondovce nikde nic a najednou ve skále kamera, kábl k ní a cedulka s upozorněním o zákazu vstupu. Podle umístění cedule a kamery jsem posléze zjistil, že už tak hoďku jsme ve vojenském prostoru, naštěstí na vrcholu nikdo nebyl a mallorská vrcholovka proběhla bez průseru, radši tam nelezte. Jako nejlepší z celé Mallorky mi přišel kaňon Sa-Calobra, kaňon je místy opravdu uzounký a pro ty co jdou natěžko doporučuji lano. Co se týče architektury tak nejlepší Valldemossa. Pivo je špatné, porce jídla malé. Autobusy jsem použitelné, ovšem bývá problém najít správnou zastávku, jízdní řády jsou i tři roky staré, pokud vůbec jsou.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Mallorca - můj první velký výlet - prosím o rady

Příspěvekod sarkabrnoCZ » čtv čer 28, 2018 10:00

Zdravím všechny :) nejsem žádný zkušený "trekař", ale obyčejný turista, kterému se nyní podařilo vychytat extra levné letenky na Mallorcu (1600 pro dva tam i zpět, no nekup to). Nechceme hotel (ani na něj nemáme :D), ani kemp, protože chceme prochodit co nejvíce, ale nemáme ani žádné super vybavení na horskou turistiku apod. Chci tedy požádat o rady a tipy, na co se zaměřit, co si s sebou zabalit. Chceme, aby nás to stálo co nejméně, chceme vidět co nejvíce a budeme chodit po svých, nicméně se budeme pohybovat po méně náročnějších trasách a budeme schopni i sejít si do nějaké obce a něco si dokoupit. Fyzičku i máme, cestování a turistika nám cizí není, ale musíme se přizpůsobit právě tomu vybavení. Plán je tedy batoh, kvalitní boty, spacák, pár peněz a nic víc. Poraďte prosím, co by v batohu nemělo chybět popř. na co si dát při spaní venku na Mallorce pozor. Vím, že tu podobné téma je, ale tam se počítá s výbavou za tisíce, kterou si takto na rychlo nemůžu dovolit. Co je asi důležité, jedeme v nejteplejším období (31. 7 - 8. 8.), takže spacáky do -20 snad ani potřebovat nebudeme. Prostě jsme zadali Mallorca levně a vyskočil treking, tak jsme si řekli, proč to nezkusit pojmout takto. Nebojte se psát i to nejzákladnější, protože to je náš první výlet pod širák takto daleko, kde budeme odkázaní z velké části jen sami na sebe. Slízat do obcí chceme jen pro pokochání nebo v případě nejvyšší nutnosti. Předem moc děkuji za rady a tipy od Vás zkušenějších.
Naposledy upravil sobb dne úte zář 4, 2018 17:38, celkově upraveno 1
Důvod: sloučeno
sarkabrnoCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv čer 28, 2018 9:39

Další

Zpět na Ostatní Evropa