Bezlepková dieta na horách

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod kaarkull » úte úno 4, 2014 16:32

Ahojte,
tipujem, ze tu je viac ludi, ktori musia drzat bezlepkovu dietu, alebo maju niekoho podobneho vo svojom okoli. Zaujimalo by ma, ake jedlo si so sebou beriete na hory - napr. na viacdnove treky, kde predpokladate, ze budete varit jedlo iba na plynovom varici, alebo kde celkovo clovek nema zasoby a zazemie ako doma.
Takze ak mate konkretne tipy, recepty, info, kde co zohnat... sem s nimi! :)

Ja som napr. zvykla kupovat instantnu ryzu, ktoru stacilo zaliat vriacou vodou a za par minut 'dosla' sama. Do toho hodit nieco na dochutenie (napr. tuniakovy salat) a bola z toho celkom ok vecera. Vyrabal to myslim Lagris a dala sa zohnat iba niekde (napr. jednu dobu v Kauflande), ale uz dlhsie som ju nevidela.

Musli tycinky su bezlepkove napr. DeNuts, alebo proste beriem susene ovocie, cokoladu a oriesky samostatne.
A ryzove kase 'Sladky moment' od Dr.Oetker-a alebo 'Moje kase' od Semix-u su rannou alternativou k beznym ovsennym kasiam.

Kazdopadne si rada rozsirim obzor a jedalnicek, tak veselo prispievajte *
~ Vidět daleko, a dojít tam, není totéž. ~

www.sulovskevrchy.sk
Uživatelský avatar
kaarkull
účastník
účastník
 
Příspěvky: 301
Registrován: pon črc 11, 2011 13:23

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod Zdéňa » úte úno 4, 2014 16:58

Ahoj,
Dělám si musli z kukuřičných, pohádkových, rýžových a jahlovych vloček, k tomu oříšky, sušené ovoce. To celé smíchám se směsí rozpuštěného medu a mléka a dám na cca 30-40 minut zapect.
Z jídel dělám často rýžové nudle, ty jsou za pár minut hotové.

Ale mám od doktora jen lepek omezit, ne vypustit, tak to řeším jen jedno až dvě jídla denně :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod Indy » úte úno 4, 2014 17:32

jahly (z prosa) uvaris driv a snaze nez normalni ryzi, dost mozna podobne jako tu lagrisackou. napr v termosce by to slo velmi dobre. a jde z nich udelat celkem slusne rizoto. ale to asi vis. pokud ne, jeden jediny ukon je tam navic. opakovane proplachovani vlaznou, anebo jednorazove spareni horkou vodou. ono by to ale melo byt podobne u ryze.

dalsi vec kterou urcite vis, brkase, idealne legovane trochou masla, existuji zcela instatni.

jedna z veci co by mely jit v termosce uvarit ale zatim jsem to nezkousel je zluty hrach. a podle vseho stejne dobre aj cizrna, hrach rimsky.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod kaarkull » úte úno 4, 2014 18:15

tie jahly prave varim doma a nerozmyslala som nad nimi na von, pretoze ich treba sparit tou vodou a naviac sa varia skoro 15 min. mozem to skusit otestovat niekedy iba zaliat a nechat dojst, resp povarit minimalne, to by bola pekna alternativa miesto kuskusu.

problem brkase su skroby, ktore tam pridavaju... ked sa zacitas do zlozenia, tak vacsinou nie je poznat ci to vlastne moze bezlepkar jest vdaka vyrazom ako 'modifikovany skrob' a spol.
~ Vidět daleko, a dojít tam, není totéž. ~

www.sulovskevrchy.sk
Uživatelský avatar
kaarkull
účastník
účastník
 
Příspěvky: 301
Registrován: pon črc 11, 2011 13:23

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod kaarkull » úte úno 4, 2014 18:19

Zdéňa píše:Dělám si musli z kukuřičných, pohádkových, rýžových a jahlovych vloček, k tomu oříšky, sušené ovoce. To celé smíchám se směsí rozpuštěného medu a mléka a dám na cca 30-40 minut zapect.


Pekne, takze si vyrabas vlastne domace musli tycinky? :)
Ako dlho to vydrzi jedle po upeceni? Ked si upeciem jeden plech sama pre seba, asi mi chvilku potrva nez to schrumem :)
~ Vidět daleko, a dojít tam, není totéž. ~

www.sulovskevrchy.sk
Uživatelský avatar
kaarkull
účastník
účastník
 
Příspěvky: 301
Registrován: pon črc 11, 2011 13:23

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod Semo » úte úno 4, 2014 19:36

Akokolvek modifikovany skrob by mal byt stale len polysacharid bez akychkolvek aminokyselin, nie?
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod Indy » úte úno 4, 2014 19:47

to z tim jak moc je instant brkase problem diky necemu co v normalni neni me nenapadlo.

jahly... proplachnout 2x ve vlazne, ale staci v kohoutkove vode, uvest do varu a varit tak pulku z toho casu co pises tak dojdou, cili v termosce je to na jistotu, ale este jsem to nezkousel. presne, ta nahrada kuskusu me napadla.

no a brkasi udelas z obyc brambor uvarenych v termosce taky, ale neses tezsi surovinu.

kukni este na ten zluty hrach, proti normalnim hrachu je to instant. a nez tady vypukne nabozenska valka o tom jestli se k hrachovce s uzenym/slaninou/uzeninou ji este chleba, tak to jde v polnich podminkach aj bez neho...kdyz se pritlaci na slanine :) tim chtel basnik rict ze lusteniny jsou odedavna aj priloha aj hlavni jidlo.

a to je taky muj dalsi tip, hummus. ostatne cizrnu jsem semka uz daval, a podle vseho je košer (halal)
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Příspěvekod rieMa » úte úno 4, 2014 19:53

loupana cervena cocka-asi by stacilo i jen zalit horkou vodou. Nicmene se vari jen asi 3min.
Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevyváznete živí.
Uživatelský avatar
rieMa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 390
Registrován: ned lis 22, 2009 22:33
Bydliště: Aotearoa

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod apuka » úte úno 4, 2014 20:00

Vynikajici jsou kase od Nominalu - jahlova velice dobre "pribira" do sebe vodu, staci ji zalit horkou (ani nemusi byt vrouci) vodou , ochutit (nebo ani ne), zamichat, nechat chvili odstat a je to. Lze to na sladko i na slano, s ovocim cerstvim i susenym, orisky, kakao, cokolada nebo karob (mne moc chutna ochuceny kokosovym napojem od zajice) se sparenou zeleninou jako rizoto, primichat strouhany syr, atd.... I ostatni se dobre daji, ale nejsou tak "vodomilne" a syte.
Jinak kvalitni jahly NENI NUTNO sparit!!! My kupujeme bud od ProBia nebo Alfy nebo od Vega (?) a nikdy nesparujeme a prece nejsou horke. Staci vrouci posolenou vodou zalit a nechat v zavrenem hrnci stat a dojdou, neni ani treba varit. Pokud pouzijes termosku, tak stejne tak staci zalit vrouci vodou a nechat dojit nekolik desitek minut normalni parbolizovanou ryzi od Lagrisu i pohanku.
Jeste link na bezlepkove Nominal veci: http://www.nominal.cz/cs/pro-bezlepkovou-dietu.html
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod Zdéňa » úte úno 4, 2014 20:26

kaarkull píše:Pekne, takze si vyrabas vlastne domace musli tycinky? :)
Ako dlho to vydrzi jedle po upeceni? Ked si upeciem jeden plech sama pre seba, asi mi chvilku potrva nez to schrumem :)


Vlastně jo a buď tam toho medu dám vice a vážně to drží tvar nebo z toho mám kousky. Jinak vždy mi to vydrželo než jsem to snědl. Nejdéle cca 2mesice. Ještě tam třeba dávám kousky čokolády, rozinek atd :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod Sirkka » úte úno 4, 2014 21:13

Indy, cizrna se vaří dlouho. Pokud teda neexistuje nějaká převařená, ale to nevím.
Z müsli jsem zkoušela si namíchat bezlepkovou směs v Mixitu, plus k tomu dokoupit obyč kukuřičné, rýžové atd. vločky a dobré.
Quinoa je bezlepková. Je to v podstatě obilnina, dá se udělat nasladko s oříšky, ovocem,... nebo třeba jen do salátu. Vaří se tuším ale cca 10-15 min (nikdy jsem to nestopovala, sleduju, kdy je hotová :) A není nejlevnější.
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod grco » úte úno 4, 2014 21:17

To je tu same musli a vlocky... Uherak s hermelinom a ako prilohu avokado! Energie na cely den 8-[
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod Indy » úte úno 4, 2014 21:21

cizrna je jedna vec hummus druha :)
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod skleník » stř úno 5, 2014 8:54

V dnešní době je skoro každá uzenina bezlepková, k tomu chleba Bezgluten - sice se pomalu nedá žrát, s chlebem to nemá nic společného, ale zase vydrží.
Člověk si na to zvykne. Jinak Bezgluten dělá vše bez lepku, najdou se tam i dobré věci, ale velká část z nich stojí za hovno... Pardon, za nic.
skleník
účastník
účastník
 
Příspěvky: 202
Registrován: čtv zář 11, 2008 6:16
Bydliště: kousek od Plzně

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod skleník » stř úno 5, 2014 8:57

A jak říká rieMa - loupaná červená čočka - výborná věc, dám si do ní trošku česneku, bylinek, koření a oběd hotový do deseti minut :-)
skleník
účastník
účastník
 
Příspěvky: 202
Registrován: čtv zář 11, 2008 6:16
Bydliště: kousek od Plzně

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod grco » stř úno 5, 2014 9:14

No s tymi uzeninami by som si nebol tak isty :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod skleník » stř úno 5, 2014 9:27

Ale jo, pokud je nekupuješ ve velkých obchodech, ale u malých výrobců, věřím tomu. Samozřejmě tomu odpovídá i cena...
skleník
účastník
účastník
 
Příspěvky: 202
Registrován: čtv zář 11, 2008 6:16
Bydliště: kousek od Plzně

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod kaarkull » stř úno 5, 2014 12:03

Super, diky za tipy na tu cocku aj Nominal, otestujem.

apuka - v akom pomere tie jahly zalievas aby iba dosli? Skusim sa obzriet po tych co pises. Ja mam momentlane nejake biojahly z Albertu, tam vyslovene pisu, ze sparit a varit 15 min, ale tak mozem varku otestovat bez varenia...

inak ten Bezgluten chlieb - ja ho jem normalne (napriklad slnecnicovy je hodne dobry), akurat vseobecny problem tohto bezlepkoveho chleba je, ze sa strasne droli. Takze v batohu sa velmi rychlo premeni na drt, co sa da jest skor lyzicou nez ako oblozeny chleba s niecim :D
~ Vidět daleko, a dojít tam, není totéž. ~

www.sulovskevrchy.sk
Uživatelský avatar
kaarkull
účastník
účastník
 
Příspěvky: 301
Registrován: pon črc 11, 2011 13:23

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod skleník » stř úno 5, 2014 16:53

Kaarkull: Ten slunečnicový celkem ujde, ale světlé, to je celkem síla. Ten mi opravdu nechutná :vom: Jinak zkus chléb Panfette, je o třídu lepší, ale je tam dost vysoká cena.Kupuju si ho jen když někam jedu, jinak si bezlepek nechávám péct.
skleník
účastník
účastník
 
Příspěvky: 202
Registrován: čtv zář 11, 2008 6:16
Bydliště: kousek od Plzně

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod apuka » čtv úno 6, 2014 3:04

kaarkull píše:apuka - v akom pomere tie jahly zalievas aby iba dosli? Skusim sa obzriet po tych co pises. Ja mam momentlane nejake biojahly z Albertu, tam vyslovene pisu, ze sparit a varit 15 min, ale tak mozem varku otestovat bez varenia...
Presny pomer Ti nedam, je to vetsinou ja se zadari :lol: Pri vareni a naslednem "dojdeni" jahly snesou i pomer 1:4, pro zaliti vrouci vodou bych dal v obyc. hrnci 1:1,5, v termosce 1:2 - 2,5 (Vetsi cislo je voda). Ale vyzkousej a uvidis, Je to trochu zavisle od konkretni varky, urodi se ruzne.
Jinak biojahly z Alberta jsou prave od ProBia, je to tam i napsane, ty pouzivame. Ale podle mne vestinu jahlu (pokud nejsou moc stare a blbe skladovane) muzes pouzit uvedenym zpusobem. Pokud bys chtela stejne udelat pohanku, tak si na to kup radeji svetlou - za studena loupanou -(napr od ProBia, tj. i Albertacke) nebo od pana Smajstrly z Frenstatu, pokud u Vas od nej dostat, ta lip nabere vodu a je mekci - ale tady neni na zavadu, pokud je ponekud krupavejsi, ne tvrda ale ne uplne do mekka. A pokud koupis ne kroupy ale lamanku, tak mas po zaliti hrubsi kasi.
Nekde ve zdrave vyzive (nebo v Kauflandu???) jsem uz narazil i na vlocky z lustenin, ty se taky mohou hodit.
Na zaver jedna perlicka (nechci navadet k vyzkouseni, nerucim za to). Jednou na jednom tabore (makrobiotickem) rikali vedouci, ze v nejake nemocnici meli pokus (pod lekarskym dohledem) a zjistili, ze prakticky vsichni alergici na lepek na leceni reagovali na kousek psenicne mouky velice spatne, zato nemeli zadne negativni reakce na jidla ze seitanu - co jest vlastne cisti lepek 8) .
Jeste dodavam, ze ja nejsem bezlepkar.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod grco » čtv úno 6, 2014 8:06

Makrobioticky tabor?
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod rieMa » čtv úno 6, 2014 16:14

Mám doma hrachové vločky (bioregál/zdravovýživový regál/divnoregál Kaufland) a samotné je jíst (kaše) mi moc nechutnalo, nicméně jako zavářka do polívky dobrý...
Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevyváznete živí.
Uživatelský avatar
rieMa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 390
Registrován: ned lis 22, 2009 22:33
Bydliště: Aotearoa

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod apuka » čtv úno 6, 2014 21:15

grco: JJ
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod oodoow » čtv úno 6, 2014 21:55

místo chleba si můžeš udělat lněné krekry
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod kaarkull » pát úno 7, 2014 10:34

ok, zacnem to testovat cez vikend :)

Vseobecne mi ide hlavne o to najst viac jedal velmi jednoduchych na pripravu aj transport. Napr. na viacdnovych trekoch natazko, kedy si to clovek vsetko pekne odnesie na chrbte a ma trebars len 1 hrniec a plynovy varic. Takze ideal je jedlo lahke, lahko transportovatelne, ktore zabera minimum priestoru v batohu, ktore idealne iba hodim do hrnca, zalejem vriacou vodou a bude z toho megachutne vyzivne nieco :D
(ano, ano som uplne nenarocna :mrgreen:)
~ Vidět daleko, a dojít tam, není totéž. ~

www.sulovskevrchy.sk
Uživatelský avatar
kaarkull
účastník
účastník
 
Příspěvky: 301
Registrován: pon črc 11, 2011 13:23

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod grco » pát úno 7, 2014 10:36

Najlahsie jedlo na viacdnovych trekoch su eura ;)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod kaarkull » pát úno 7, 2014 11:11

jasnee a vsetka ta pizza, pasta a bagety, ktore si za ne kupim :P
~ Vidět daleko, a dojít tam, není totéž. ~

www.sulovskevrchy.sk
Uživatelský avatar
kaarkull
účastník
účastník
 
Příspěvky: 301
Registrován: pon črc 11, 2011 13:23

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod grco » pát úno 7, 2014 11:20

Si mozes kupit wienerschnitzel :P
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod Vachon » pát úno 7, 2014 11:42

S bezlepkovým trojobalem?
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Bezlepková dieta na horách

Příspěvekod grco » pát úno 7, 2014 12:20

Na prirodno ;)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Další

Zpět na Outdoor a zdraví