Šumava

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Šumava

Příspěvekod krtas1 » pon bře 21, 2011 12:10

Zdravím všechny, jelikož nemám zkušenosti se Šumavou, tak se obracím s prosbou o radu na Vás. Plánuji se svou přítelkyní turistický prodloužený víkend na Šumavě, s možností přespání na nouzových nocovištích. Nějakou představu o trase už mám, ale byl bych velice vděčný za radu(podněty) od zkušených ''matadorů Šumavy'' ohledně trasy.

Děkuji všem:)
krtas1
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon bře 21, 2011 9:39

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod honzi » pon bře 21, 2011 14:01

Ahoj.Jestli chceš spát na nouzových tábořištích tak máš osu více méně danou.Celý je to na tak 5 dní jen vybereš úsek s dobrým nástupem a konec s ohledem na počet dní.Já bych doporučoval začít rano v Nové Peci dojít přez Plešný do Nového Udolí.Přespat a pokračovat dál .Druhý den dojít ke Strážnému,přespat.a poslední den na Modravu.Tady od tud se dá taky dostat.Měli by už budou jezdit sezoní autobusy.Jezdí odtud i do Bubějovic.Tam by jste mohli nechat na začátku auto a nebo sem dojet vlakem, a pokračovat do Nové Pece vlakem. No a další výlet po Šumavě by mohl být obrácený ze Železné Rudy na Modravu a budeš to mít projduté celé.Do Nové Pece jezdí vlak i autobus a na Modravu autobus.Jen ty autobusy jsou sezoní a musíš zkontrolovat nové jízdní řády.Loni v létě ty jízdní řády fungovaly.
Honzi
Věci se prostě dějí.Čert je vem.
honzi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon říj 30, 2006 8:02
Bydliště: Č.K

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod Zdéňa » pon bře 21, 2011 14:22

O Velikonocích počítejte ještě se zbytkem sněhu, sice letos to budou asi vážně už jen zbytky, ale ta možnost (na Březníku, kolem Poedníku) pořád je.. ale souvislá vrstva už určitě nebude tak to snad bude v pohodě :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod krtas1 » stř bře 23, 2011 7:24

Děkuji za názory a odpovědi.
Z přihlédnutí na Vaše rady jsem tedy naplánoval následující:
Auto zaparkuji v Nové Peci. Z Nové Pece po zelené k Plešnému jezeru, zde kousek po žluté na Jezerní stěnu a pak zpět na červenou a po červené do Nového Údolí(zde přespat). Z Nového Údolí po červené do Strážného(zde přespat). Ze Stážného po červené přes Stodůlky a Černou horu do Modaravy.
Jediný problém(tedy dost podstatný) co teď řesím je návrat zpět do Nové Pece. Co se týče zelených autobusů, tak nový řád jsem ještě nikde nenašel a mám obavy, že stejně z Modravy do Nové Pece nejezdí(viz.starý JŘ). Normální link. autobusem a vlakem je doprava dost složitá a časově náročná.
Pokud by Vás napadlo něco jiného rád si nechámod Vás poradit.
Děkuji.
krtas1
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon bře 21, 2011 9:39

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod honzi » stř bře 23, 2011 8:07

Z Nové Pece jdi jak píšeš,ale po zelené dojdi až k jezeru.A odtud vede tzv. zážitková trasa na Jezerní stěnu.Vede hezky nad jezerem kolem stromu napadených kurovcem.Není na mapách,ale je značená a jsou naní tabule.Je to hezčí nežli jít po žluté k hranicím.Od pomníku na jezerní stěně normálně dojdeš po po žluté, jak jsi chtel, na červenou a mužeš pokračovat dál jak jsi plánoval. V pulce zážitkové trasy je pramínek.A nahoře na Plechým bude určitě sníh je tam do puli května.Hlavní problém bude z Modravy do Volar.Z Volar do Nové Pece jezdí vlak i autobus.
Nebo to na Bučině nebo u pramene Vltavy (to raději) otočit nedojít až na Modravu ale do Kvildy a odtud už je větší šance na spojení Vimperk autobusem a odtud vlakem do Volar a následně Nové Pece.Jo a na Kvildě je strašně dobrá cukrárna.
Honzi
Věci se prostě dějí.Čert je vem.
honzi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon říj 30, 2006 8:02
Bydliště: Č.K

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod honzi » stř bře 23, 2011 8:08

Jo a na Bučině je taky nouzové tábořiště.
Honzi
Věci se prostě dějí.Čert je vem.
honzi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon říj 30, 2006 8:02
Bydliště: Č.K

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod outdoor » ned bře 27, 2011 13:31

ja bych az tak moc neresil jen nouzove taboriste, hlavne pokud mas "tak malo casu" a jedes autem a mino sezonu.
v lete jezdi busy- OK! ale takto z jara je ta sumava dost mrtva, jsou mista s dobrou obsluznosti, ale modrava apod je dost mimo hlavne pokud budes mit nekde auto.
ono je i celkem vopruz jet treba z KUbovky do Pece s prestupem ve Volarech a C. Krizi ..navaznost taky pekne mizerna..
pokud Sumavau az tak moc neznas doporuci ji nebrat "celou" ale jen cast, na pesi turisku je dost velka (na kole ji das za dva dny i s novohradama...)

Osobne mam nejvice rad dve lokality-kolem nove pece a zel. rudy.
Hrebenovka - pres Smrcinu- Hranicnik-Plechy-Trojmezi- az do noveho udoli, prespat
druhy den kolem hranice nejlepe az na bucinu, ale tam to uz je moc km (takze leda strazny, ale to je zas malo km:), tak se spis stacet smer Stozecka Kaple a pak Volary...

ale 3 dny jsou dost nevyhodne v tomto pojeti...
My to sli jednou z Pece az do Prachatic za dva dny, spani nad Novou peci na louce, pak po hrebeni-Stozec smer Volary (spani u Volar) a v nedeli do prachatic pres LIbin...ale bylo leto a dlouho videt...


dala by se napsat kniha...ale opravdu zasadni nevyhoda Sumavy je spatna dopravni obsluznost mimo cervenec/srpen..

my vetsinou jezdili vlakem, takze nas to dost omezovalo, ale zas mel clovek jasno v trase...

PS. da se spat i mimo taboriste!!!
Poznáš, že neexistuje nic, oč by se nepokusila
lidská odvaha. Seneca
Uživatelský avatar
outdoor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř pro 21, 2005 0:19
Bydliště: jihozápad ČR

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod krtas1 » pát dub 1, 2011 8:19

Děkuji všem za Vaše názory a rady. Trasu mám vymyšlenou, jak se vrátím nápišu jak to dopadlo :D
Ještě na jednu věc sem se Vás chtěl zeptat. Nemáte někdo zkušenosti s vícedenním parkováním auta v Nové Peci na místním parkovišti?

Hezký den.
krtas1
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: pon bře 21, 2011 9:39

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod outdoor » pát dub 1, 2011 16:27

otazkou je, co myslíš místní parkoviště, jelikož se jedná o mimosezónu, tak s místem by to neměl být problém, bezpečnost nevím..ale my vždy parkovali u HS, což je ale dva km od vesnice:
zde
výhoda při nástupu, nevýhoda při návratu vlakem...
nejlépe nechat někde u sámošky nebo tak někde...
Naposledy upravil mike dne pát dub 1, 2011 17:39, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Poznáš, že neexistuje nic, oč by se nepokusila
lidská odvaha. Seneca
Uživatelský avatar
outdoor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř pro 21, 2005 0:19
Bydliště: jihozápad ČR

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod Mawenzi » pát led 10, 2014 8:44

Ahoj, trochu oživím toto téma spíš s dotazem k té šumavě (jestli to je někde jinde, omlouvám se za špatný hledání)

Dívala jsem se, že bysme letos mohli šumavu navštívit, z Nové Pece do železné rudy... OVšem z Bučiny do železné rudy po červené je to cca 40km a bohužel teda se mi z map zdá, že tak 90% asfalt... http://mapy.cz/s/93Ww a ty okolní značky sou taky celkem hlavně asfalt... něco v rozmezí těch 100km by asi bylo celkem fajn, když to má člověk tak 7hodin ten spoj, ať tam nejsme 2 dny, ale kvůli asfaltu se mi tam zas moc nechce... tak nevím, jestli se na šumavu zcela nevykašlat
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod Zdéňa » pát led 10, 2014 9:27

Kdybych chtěl jít přechod Šumavy, tak na Bučine uhnu do Bavor, půjdu na Luzný a dále na Roklan. Tam přejdu hranici zpět a dojdu na Poledník. Pak už je asfaltka jen od jezera Laka k Rudě. :wink:

O Luzný a Roklan bych se nenechal připravit
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod Mawenzi » pát led 10, 2014 10:06

Dík za tip, to vypadá dobře, tu německou stranu sem zvažovala, ale takhle s tipem, co urcite videt je to lepsi:)

no a idealne to teda zkusim vzit z druhe strany z rudy, at tu asfalt cas mame za sebou prvni den.


Vzhledem k vyse napsanemu bych navic zvazovala duben, ale trochu se bojim o teploty v noci... a druha pulka kvetna uz asi turisticky bude horsi, co
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod Zdéňa » pát led 10, 2014 10:18

Záleží zda to bude víkend nebo týden. I v květnu přes týden bývá Šumava celkem prázdná. Teploty v dubnu - Šumava je v tomhle hrozně nepředvídatelná, na jednom místě může být klidně hluboko pod nulou (což jsou ale ty mrazový lokality kde mrzne i v červenci a kde spát nebudete) a kousek vedle třeba 10 nad nulou. Ale dle trasy počítám, že výrazně pod nulu by to jít nemělo.
Kolem Roklanu a Luznýho se drží sníh až do začátku května, takže bych upřednostnil až půlku května :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod Mawenzi » pát led 10, 2014 10:45

tak to zní dobře, ta druhá půlka května se mi právě celkem zamlouvá časově. Budeme to mít teda asi na 4 dny, takže bych volila určitě i část týdne. O ty davy moc nestojím. Díky za rady:)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod Zdéňa » pát led 10, 2014 11:57

Není za co, když budete mít na konci cesty čas, tak já mám celkem rád tu hřebenovku Třístoličních - Plechý a pak si to protáhnout až na Smrčinu, ale to už je o času a náladě :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod Mawenzi » pát led 10, 2014 12:10

tak to je navíc 10km, tak to uvidíme podle nálady, zas možná škoda o to přijít, když už tam pojedem, poznačim si:)
už sme chtěli jet loni, ale nějak to nevyšlo, tak doufám, že letos už to vyjde:)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod Mawenzi » úte led 14, 2014 9:10

ještě bych asi měla dotaz k přespání na německé straně, pokud bychom šli na ten roklan a lusen.

vychazi to na cca 38km mezi nocovištěm na poledníku a bučinou a kamarádka má obavu, že je to docela hodně a ktomu i nějaký převýšení... Mají v německu taky něco jako nouzový nocoviště, nebo jak je to tam s bivakem? protože situace, že to třeba neujdem nastat může a platit někde stovky euro pokutu taky asi úplně netoužím...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod Zdéňa » úte led 14, 2014 9:39

Osobně jsem tam nespal, ale mám v plánu podobnou trasu s tím, že tam určitě někde přespím. Obecně to platí jako všude, když si člověk zaleze večer a vyleze brzy ráno, tak by neměl být problém. Našel jsem na netu pár cestopisů, kdy lidi spali i těsně pod Roklanem nebo Luzným.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod Mawenzi » úte led 14, 2014 9:53

blbý je, že my máme psy a můžou štěkat, což rozhodně zvyšuje riziko nechtěné pozornosti, než člověk, kterej někde zapadne a nikdo o něm neví
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod Zdéňa » úte led 14, 2014 10:04

To je asi pravda, zase bude ale mimo sezónu. Případně mě napadlo ubytování na chatě pod Luzným, ale nejsem si jist, jak mají otevřeno.
Kdybych to šel od Rudy jako vy a chtěl někde přespat, tak možná někde u hranice Modrý Sloup bych přešel do Čech a přespal tam (cca někde u Hraniční hory). Místa je tam dost co si pamatuju a nedokážu si představit, že tam v květnu ráno/večer bude někdo s parku vzhledem k tomu, jak je to odlehlé.. :wink: Jen pro sichr bych se vyhnul 1.zóně parku, což tam jde.. A ještě můžete chytit východ Slunce na Luzným :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod Mawenzi » čtv bře 6, 2014 14:32

tak to nakonec vychazi na prvni kvetnovej vikend, mam se tam toho snehu kolem luznyho bat hodne? pripadne nocni teploty odhadujes na zaklade zkusenosti jak?

pod nulu by to jit nemuselo, ze, pokud nebude mrznout globalne v cely cr.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod Zdéňa » čtv bře 6, 2014 16:41

Ahoj, v současným počasí o tom dost pochybuju:-) Teď je tam cca kolem 40 cm, což je hluboko pod normálem. Já myslím, že na začátku května můžete být v klidu. Leda, že by ještě hodně nasněžilo v březnu, ale pochybuju. :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod Mawenzi » pát bře 7, 2014 12:32

Dobře, díky moc. Uklidnil jsi mě, že neumrznu:)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod Mawenzi » úte dub 15, 2014 7:43

Takže akce šumava se blíží mílovími kroky a já podrobně prošla mapu na seznamu, červenou hřebenovku z železný rudy do nové pece s tou odboučkou přes německou část dle doporučení.
Dost smutná věc je, že jsem na těch 110km naměřila 57 km asfaltu - a asfaltu se vyhýbám jak čert kříži, páč je tvrdej a hrozně mi odrovnává to špatný koleno... su z toho dost rozmrzelá, co jsem se dívala na sem tam jinou zančku, tak tomu asfaltu se prakticky vyhnout nedá...

navíc asi mimo ty turistický jít nemůžem. nějak si říkám, že je něco špatně, pokud turistická hřebenovka vede z 50% po asfaltu:(
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod fps » úte dub 15, 2014 13:19

Mawenzi píše:navíc asi mimo ty turistický jít nemůžem. nějak si říkám, že je něco špatně, pokud turistická hřebenovka vede z 50% po asfaltu:(

když půjdeš po vyšlapané pěšině která vede přímo po hranic přes celou Šumavu, vyhneš se prvním zónám, tak problém žádný nebude, a po asfaltu půjdeš minimálně, taky čím méně lidí, tím méně problému může nastat, mimo sezonu to je jedna z nejlepších tras u nás
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod axi12 » úte dub 15, 2014 13:25

@fps fakt? a dá se tam nocovat?
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod Mawenzi » úte dub 15, 2014 13:33

tak to snad nejak zmaknem, po tech cestickach tam. Budem 2zeny a 2psy, takze ohledne stekotu asi horsi jak velka grupa.
Jinak teda sejit k tem nouzovym nocovistim urco nebude problem. Diky
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod fps » úte dub 15, 2014 14:05

vždy se dá najít místo na přespáni, já na nocovištích nespím, já vždy hledám místo co nejdál od takových míst
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod axi12 » úte dub 15, 2014 21:23

jasný, tak jsem to nemyslel, taky nepotřebuju nocoviště... plácek v lese stačí... ale není tam problém se správou NP? když se budu držet na hřebeni na hranici, tak tam vede nějaká vyšlapaná cestička? uvažuju, že bych to šel od čtvrtka do pondělí...
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Šumava 23.4-25.4

Příspěvekod Zdéňa » úte dub 15, 2014 21:51

Šel jsem jen kousky kolem Luzného a pak u Jezerní Hory. Cesta tam je, spíš pěšina, mistama zarostlá boruvcim atd:-) Jen bacha na počasí, ve čtvrtek a pátek tam bude ještě dost zima a možná sníh.
Jak moc je legální spát na hranici, to netusim.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Další

Zpět na Česká republika