Fenix HP15

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Fenix HP15

Příspěvekod Chmeld4 » pon pro 30, 2013 14:27

Po delším hledání čelovky která mi bude vyhovovat co do dosvitu tak do výdrže při mých oblíbených nočních jízdách na kole a trekingu jsem se na úkor váhy zřekl lehkých čelovek a zakoupil Fenix HP15. Moc infa od vlastníků sem o ní zatím na internetu nenašel, takže to byl tak trochu kup naslepo, ale podle prvních dojmů sem špatně nekoupil. Reflektor produkuje plynulý široký kužel čistého světla s lehce zvýrazněným středem (rozhodně bych ho neoznačil za nějak přepálený). Odstupňování je 4lm, 45lm, 125lm, 275lm, 500lm(3min) + SOS mod (125lm) dlouhým namáčknutím. Čelovka je vybavena odstranitelným difuzorem světla který v případě potřeby ještě rovnoměrněji rozlévá světlo. Baterie jsou umístěny v pouzdru na temeni hlavy, nebo se dají pomocí přiloženého prodlužovacího kabelu (100cm) nosit ve vnitřní kapse bundy či batohu.

Informace a postřehy budu přidávat.
Pokud bude mít někdo nějaký dotaz tak se pokusím odpovědět :)
Naposledy upravil Chmeld4 dne pon pro 30, 2013 15:06, celkově upraveno 1
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Fenix HP15

Příspěvekod Chmeld4 » pon pro 30, 2013 14:42

Po dvou nočních jízdách lesem na kole musím zmínit že šířka světelného kuželu je parádní. Pokrývá téměř celou šířku pohledu. Pokud se z někým zastavíte na kus řeči musíte čelovku buď ztlumit na nejnižší stupeň nebo musíte stát úplně bokem k osobě jinak jí budete oslňovat.
Použití jednotlivých stupňů zatím vypadá u mě takhle:
4lm - klidná, pomalá chůze nenáročným terénem (použití kolem/ve stanu)
45lm - chůze záludnějším terénem, na kolo na silnici aby jste neoslňovali protijedoucí
125lm - jízda na kole horším terénem, běh
275lm - rychlá jízda horším terénem, potřeba vidět větší plochu na větší dálku ( zřejmě by ocenily lezci )
500lm - vzhledem k maximálním 3 minutám použití - oslepování všeho co dýchá a náhodou potkáte, nebo při selhání světel auta
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Fenix HP15

Příspěvekod Chmeld4 » pon pro 30, 2013 15:00

Jedna z věcí která mě krapet překvapila že čelovka nemá vzadu nějakou formu univerzálního klipu pro uchycení bateriového packu a zároveň se tam nedá uchytit kabel při používání prodlužovacího kabelu. Při použití prodlouženého kabelu je tak třeba namísto bateriového packu spojit řemínky speciální sponou.
Přílohy
res.jpg
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Fenix HP15

Příspěvekod @Martin@ » sob led 25, 2014 10:38

Při improvizaci by to vyřešilo provléknutí horního hlavového řemínku. Tj. nic neřešitelného. Spíš by mě zajímalo, jestli někdo zkoušel, co by to udělalo, kdyby se s čelovkou někdo potopil. Myšleno kvůli těm konektorům na káblíku (o těsnosti pouzdra nepochybuji). Asi by se to dalo vylepšit ještě zamáznutím konektorů vazelínou. Jinak se Fenix vytáhnul to velkou novou řadou! A pořád platí, že jsou velmi vstřícní a jsou ochotní opravovat zdarma i po záruce (např. překroucený kabel). Ještě by bylo skvělé, kdyby prodávali samotné pouzdro na baterie (s tím konektorem). Byl by to dobrý náhradní díl do terénu (neboť konstrukce je taková, že se třeba překroucený kabel na koleně nedá spravit).
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Fenix HP15

Příspěvekod Chmeld4 » sob led 25, 2014 19:14

O překroucení kabelu bych nijak moc nepřemýšlel. Nepatří zrovna mezi jemnou kabeláž :D Jejich spojení s pevnými součástmi je řešeno postupným rozšířením, takže zalomení taky téměř nehrozí. Voděodolnost konektoru na káblíku by se samozřejmě dala vylepšit nějakou tou mastnotou, ale i tak je spasování na velice dobré úrovni. Celé to ještě podporuje plastový výstupek uvnitř, který zabraňuje rozpojení. Člověk se musí opravdu snažit. Aby k rozpojení došlo náhodou to už by asi šla dolu celá čelovka.
Přílohy
DSC00485.jpg
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Fenix HP15

Příspěvekod Chmeld4 » sob led 25, 2014 19:21

Spasování bateriového pouzdra je vyřešeno gumičkou, která dosedá na rovný okraj druhé části. Myslím že to je trochu nešťastné. Pokud by došlo k hrubšímu vrypu do plastového kusu mohlo by dojít k tomu že se vlhkost dostane i dovnitř.
Každopádně já s ní asi plavat nikde nebudu, ledaže spadnu do vody (což není zase tak nemožné páč kolem řeky jezdím hodně často :D ). Zatím na ní akorát sněžilo a nebo padala mlha což přešla bez ztráty věnečku.
Přílohy
DSC00489.jpg
DSC00490.jpg
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Fenix HP15

Příspěvekod @Martin@ » sob led 25, 2014 20:20

Ad pouzdro - odpověĎ nalezena třeba zde: http://www.podzemi.net/news/recenze-fenix-hp-25/. Ta vazelína navíc by také určitě neuškodila.
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Fenix HP15

Příspěvekod Chmeld4 » pon úno 3, 2014 7:22

Tak z pátku na sobotu se mi nějak zázračně povedlo zapnout v batohu čelovku. V batohu (25L)sem měl jen bundu a půl kila sulcu :D, takže nebyl nijak nacpaný. Přišel sem na to až při vycházce druhý den večer, což mě poslalo urychleně domu. Přesvědčil sem se tedy o dvou věcech. 1) kontrola čelovky se vyplatí i ze dne na den a 2) HP15 se dá zapnout i přes ochranný zobáček :/
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Fenix HP15

Příspěvekod womastec » pon úno 3, 2014 8:06

Takhle jsem se již mnohokrát spálil... a proto u všech svých svítilen vzdy když je nepoužívám lehce povoluji závit u baterií...
Uživatelský avatar
womastec
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon srp 8, 2011 7:31

Re: Fenix HP15

Příspěvekod zbuddy » pon úno 3, 2014 9:04

@womastec: dobrý nápad!
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Fenix HP15

Příspěvekod mike » pon úno 3, 2014 16:48

Jj, tohle po zkusenostech uz delam vzdycky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Fenix HP15

Příspěvekod Chmeld4 » pon úno 3, 2014 16:54

V tomhle případě to ale nepomůže, protože baterie jsou v samostatné vaničce. Tady by pomohlo jedině rozpojit kabel mezi bateriovým pouzdrem a čelovkou :/
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Fenix HP15

Příspěvekod mike » pon úno 3, 2014 16:58

Proto je lepsi kupovat celovky, kde to jde ;-) Tohle se proste stava a muze z toho byt slusny pruser, proto je dobre hledet na to, jestli jdou baterky uvest do "prepravniho stavu" nejak jednoduse.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Fenix HP15

Příspěvekod womastec » pon úno 3, 2014 20:55

každopádně rozpojit battery pack je u hp15 asi jediná možnost a jistota...
Uživatelský avatar
womastec
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon srp 8, 2011 7:31

Re: Fenix HP15

Příspěvekod S4TYR » pon říj 26, 2015 2:31

@ Chmeld4: mam asi pul roku nastupce Fenix HP15 Ultimate Edition. Oproti HP15 je podstatne vykonnejsi, ale v porovnani s puvodni ji dost veci na krase schazi. Mel jsem starsi model do doby, nez mi ji ukradli na slovensku a je skoda, ze Fenix pri upgradovani nenechal pozitiva puvodniho modelu.. =) nicmene jde asi o nejvykonnejsi celovku na AA baterie na trhu a az na tech par veci je super.
- kratky elasticky pasek na prilbu,
- chybi propojovaci konektor
- neda se sejmout kryt s bateriemi a vlozit do batohu
- diky nejakemu sporu o patent nema moznost difuzoru
Kdyby mel nekdo dotaz, sem s nim.. celovku pouzivam pres pul roku a uz zazila az az =D
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07


Zpět na Světla a čelovky