Skotsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Skotsko

Příspěvekod musashi » pon dub 15, 2013 20:11

Nemel byste nahodou nekdo na prodej mapu (mapy) Skotska vhodne pro prechod WHW?
Pripadne tip, kde je koupit tady v CR?
Predem diky za pripadny napady!
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Re: Skotsko

Příspěvekod [b2e] » pon dub 15, 2013 20:34

Pokud ti staci kdykoliv po cca 15.5., tak mam hned dve. Jednu starou klasickou, tu nejznamejsi a nejprodavanejsi od Footprint, a druhou naopak uplne novou od Harvey, obe jsou "waterproof" a v poslednim vydani.
Uživatelský avatar
[b2e]
účastník
účastník
 
Příspěvky: 231
Registrován: ned kvě 18, 2008 9:34

Re: Skotsko

Příspěvekod musashi » pon dub 15, 2013 20:43

Ty jo, fakt skoda ... odletame 14. kvetna :(
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Re: Skotsko

Příspěvekod [b2e] » pon dub 15, 2013 20:55

Hele, popravde, my se vracime 12. Odkud jsi? Pripadne - melo by to pro tebe jeste treba 12.-13.5. smysl?
Uživatelský avatar
[b2e]
účastník
účastník
 
Příspěvky: 231
Registrován: ned kvě 18, 2008 9:34

Re: Skotsko

Příspěvekod musashi » pon dub 15, 2013 21:00

Smysl by to melo kazdopadne!
Jinak jsem Praha/Decin.
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Re: Skotsko

Příspěvekod kropt » pon dub 15, 2013 21:01

No pokud vám to nevyjde (náhodou), tak se pak hlásím já, jako zájemce o druhou mapu.
To je pořád řečí o škodlivosti alkoholu, ale když je někde nějaká epidemie, tak je to z vody!!!
Uživatelský avatar
kropt
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1510
Registrován: pát zář 28, 2007 20:35
Bydliště: Vysočina

Re: Skotsko

Příspěvekod djx1 » ned dub 28, 2013 14:01

K mapě:

Bohatě ti stačí mapa a průvodce v jednom: West Highland Way od Harvey. Je to jedna mapa ve které je vše potřebné (ubytování, kempy, bankomaty....). Dá se koupit přes net. Každopádně ji určitě pořídíš na místě v Informačních centrech. Případně se snad pokusím ji doma nějak nafotit a někam uložit:-)

Bankomaty:
Fort William
Milngavie - začátek trasy, je tam několik bank.
Drymen (RBS)
Tyndrum - tuším, že byl někde u pošty
Kinlochleven - U pošty
Crianlarich - měl by být u pošty, ale nejsem si tím úplně jist - (google hlásí, že tam je)
Doporučuji si ale raději vybrat peníze v Glasgow. Jak už tu bylo psané, někdy je s bankomaty problém a přeci jen jich je v Glasgow více.

Skotské libry
Dá se s nima platit všude ve Skotsku. Jak překvapující:-) Ale již né ve zbytku VB. A i v ČR je všude promění za kurz o třetinu nižší než anglickou libru. Takže doporučuji vybrat jen tolik, kolik člověk potřebuje. A když zbude nějaká skotská libra, tak v krámě (nebo v bance) poprosit, zda by nevrátili anglickou libru. Nebyl to nikdy problém. V ČR zpět mění jen dokonale a nepoškozené libry anglické.

Bothies
Měly by být údajně tři, ale já vím jen o dvou:-)
Doune Byre - klik
Rowchoish - klik - někde tam prostě je:-)

Doune Byre je opravdu přímo na cestě. Díky tomu je dost často plná.
Rowchoish je krásně schovaná v lese. Musí se sejít z hlavní trasy a po cca 500m po lesní cestičce ji najdeš. Stojí za to.
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Skotsko

Příspěvekod Zdeny » sob čer 8, 2013 14:59

Ahoj, 20.6. - 5.7. Se chystám do Skotska. Plánujeme, si prohlédnout Edinburgh a pak se přesunout do Milngavie a projít West highlandway. Když všechno dobře půjde, tak nám pár dní zbude na návštěvu Skye nebo jiných míst. Fórum mám prolezlé, nějaké dotazy už jsem sem psal. Přesto by mě ještě pár věcí zajímalo.

Nemá někdo na půjčení nebo na prodej (Brno a okolí, nebo poštou) mapu pro West highlandway? Pochopil jsem, že se tam ztratit nedá ale přesto mám rád když vím, kde jsem. Měl jsem v plánu ji pořídit až na místě ale nevadilo by mi si trasu prohlédnout i předem :-)

Když byste měli na Skye třeba jen dva dny, kam byste se podívali? Má cenu se tam štrachat z Fort wiliam jen na tak krátko ? Přemýšlím jestli těch pár dní raději nezůstat u Fort wiliam a podívat se ke Glenfinnan nebo směrem po Great glen way.

Má někdo zkušenost se slevou Super singles u Citylinku? Přijde mi to nějak podezřele levné např. Edinburgh - Glasgow jen za libru ?

Dočetl jsem se o tuleních, musím na nějaké speciální místo, kde se dají vidět, nebo jsou kdekoli u pobřeží jako u nás např. kachny? :-D

Díky všem, tohle forum mně hodně pomohlo aspoň trošku se zorientovat, až se vrátíme, určitě se také podělím o naše zkušenosti.
Zdeny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 1, 2012 16:34

Re: Skotsko

Příspěvekod djx1 » sob čer 8, 2013 15:49

Mapu sice mám, ale jsem daleko:-) Zkus vyhledat na webu třeba GPS trasu...pak si ji můžeš "projít" třeba na googlemaps (na svých stránkách dole mám odkaz na walkhighlands.co.uk, kde je GPS trasa, popis atd).

Skye je nádherný ostrov. Dva dny je málo, ale i tak se to vyplatí. Určitě zkuste Cuillins. Ze Sligachanu k jezeru Loch Coruisk (podle mého nejhezčí v celém Skotsku) a pak zpět přes Bad Step (fajná rovinka....jen trošku nakloněná přímo nad mořem ve výšce asi 8m) a údolí Glen Sligachan. Další možnost je třeba "slavný" Old Man of Storr. Klasika. Krásné okolí, ale taky dost lidí. Případně dál na sever The Table (od hotelu Flodigarry přes Loch Langaig, Loch Hasco, The Table do Uigu). Nocleh doporučuji v kempu ve Šligachanu. Jsou tam nádherný panoramata (docela by mě zajímalo, zda tam tomu ještě šéfuje starý, tlustý a vousatý pán - tuším, že říkal, že je původně Němec).

Nevím s jakou slevou mám já zkušenosti, ale už jsme se CL jeli taky levně. Té libře bych i věřil. Takže doporučuji. CL a Megabus jsou opravdu levné...zvláště, když si jízdenku koupíš dopředu.

Já mám s tuleni zkušenosti jen u Inverness a na Findhornu (kousek za Inverness). Všude se ty potvory válely jak ty kachny:-) Ale taky né celý rok. Mají asi nějaké období. Asi to chce zabrouzdat po netu, kde všude jsou vidět (určitě něco najdeš - angláni jsou posedlí sledováním divokých zvířat). Ale zrovna tahle dvě místa jsou známá.
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Skotsko

Příspěvekod Vachon » sob čer 8, 2013 16:52

Ještě k atypickým tvorům, občas se dají vidět https://cs.wikipedia.org/wiki/Papuchalk_bělobradý (puffins, česky jsem ten název ani neznal). Ale ti opravdu jen někdy a někde, řekl bych, že to není tak plošné jako tuleni.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skotsko

Příspěvekod djx1 » sob čer 8, 2013 17:32

Ve Skotsku jsem na nich nebyl:-) Ale jsou tam místa, kde hnízdí.

Ale jedno z nejznámějších míst, kde hnízdí je Puffin Island ve Walesu. Kousek od Bangoru. Tam jich je háfo a dá se tam dostat lodí.
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Skotsko

Příspěvekod JohnyFK » sob čer 8, 2013 19:14

Zdeny píše:Nemá někdo na půjčení nebo na prodej mapu pro West highlandway? ... Měl jsem v plánu ji pořídit až na místě ale nevadilo by mi si trasu prohlédnout i předem.


Jdi na - http://www.getamap.ordnancesurveyleisure.co.uk/ - přepni si vlevo nahoře typ mapy na "leisure" (takové jejich turistické mapy) - WHW je tam (mezi jinými) taky vyznačena.
Uživatelský avatar
JohnyFK
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: pát říj 14, 2011 10:49
Bydliště: Už zase Stověžatá

Re: Skotsko

Příspěvekod Zdeny » úte čer 11, 2013 22:58

JohnyFK: super, přesně něco takového jsem hledal :-)
Djx1: díky za inspirativní rady i skvělý webovky :-) , nakonec máme v plánu ten Sligachan, dám vědět jestli v tom kempu ještě je ten Němec. I lístky na bus už koupené, sice byl trošku problém s placením ale vyřešilo se to, takže už se začínám těšit :-)
Zdeny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 1, 2012 16:34

Re: Skotsko

Příspěvekod Sova » pon čer 24, 2013 11:21

Ahoj,
v léte jedem s pritelkyni na farmu trhat maliny, pred zacatkem sezony mame jeste cas a tak chceme projit west highland way, mate stim nekdo zkusenosti. Zajimalo by me hlavne, jak ste si rozvrhli casovy plan, kolik km denne jste usli a tak. Nekde jsem se docetl ze tam existuji ty chatky bothies, tak jestli nekdo mate zkusenosti i stimhle
dekuji za reakce :-)
Sova
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon čer 24, 2013 11:11

Re: Skotsko

Příspěvekod musashi » pon čer 24, 2013 19:22

Moje rada se na WHW vykaslat a jit radeji neco jineho ... :)
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Re: Skotsko

Příspěvekod djx1 » stř čer 26, 2013 21:23

WHW je pochoďák. Klasika. Je to něco jako u nás červená skrz Krkonoše. Je tam pěkně, člověk něco i málo uvidí, ale je to naprosto profláklé a v sezoně je tam spousta turistů. Člověk se na to musí připravit a nečekat skotskou divočinu. Ale i tak dle mého za to stojí, zvláště když se jde mimo sezonu (brzo na jaře nebo později na podzim). Jen opravdu nečekat zázraky.

Ale když už Skotsko, tak víc na sever. Třeba The Cape Wrath Trail. A nebo Skye a ostatní ostrovy. Když se zadaří, potká člověk denně jen pár kousků trekařů a užije si té pravé skotské divočiny.
--------------
Ještě letošní novinka od CityLink:

"Great news!
On 1st July Scottish Citylink will launch a brand new direct service between Glasgow city centre and Edinburgh Airport. The new Citylinkair service will provide the first non-stop service between the two cities with journey times of just one hour!
Tickets are available now from citylink.co.uk/citylinkair.php"
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Skotsko

Příspěvekod axi12 » čtv srp 1, 2013 15:09

Mám celkem zásadní dotaz. Dá se The Skye Trail projít v nízkých botách nebo se tam v některých místech bude člověk brodit bažinou?
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Skotsko

Příspěvekod MartinN » pon srp 5, 2013 9:18

djx1 píše:Skotské libry
Dá se s nima platit všude ve Skotsku. Jak překvapující:-) Ale již né ve zbytku VB. A i v ČR je všude promění za kurz o třetinu nižší než anglickou libru. Takže doporučuji vybrat jen tolik, kolik člověk potřebuje. A když zbude nějaká skotská libra, tak v krámě (nebo v bance) poprosit, zda by nevrátili anglickou libru. Nebyl to nikdy problém. V ČR zpět mění jen dokonale a nepoškozené libry anglické.


Ahoj, jen si tě dovolím trochu opravit, ve zbytku UK sice občas bývá problém s placením skotskými librami, ale většinou se s nimi (případně po nějakém vysvětlování, že Skotsko je součástí UK a že to nejsou "monopoly money") zaplatit dá. Stejně tak jsou v ČR i na Slovensku směnárny, kde ti skotské libry vymění za stejný kurz jako ty anglické :wink: Takže ano, radši si je před odletem zpět vyměňte za anglické, ale pokud to nezvládnete, tak to není žádná tragédie a neznamená to, že už máte jen bezcenné cáry papíru...
Online průvodce Krakov, Florencie, Edinburgh
MartinN
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned úno 20, 2011 18:07

Re: Skotsko

Příspěvekod Vachon » pon srp 5, 2013 9:31

Žádná povinnost přijímat skotské libry mimo Skotsko (myslím v Británii) neexistuje, takže bych se těm diskusím (snad s výjimkou míst poblíž hranic) radši vyhnul. Nejde o zlou vůli, ale oni ty bankovky prostě neznají (navíc je emisí několik- viz nějaký můj dřívější post), takže sis je z jejich pohledu mohl klidně namalovat pastelkama.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skotsko

Příspěvekod djx1 » čtv srp 8, 2013 22:57

Já jsem teda měnil skotské libry v ČR 2x (cca 3 roky zpět).

Jednou kdesi v Praze. Poprvé. Myslel jsem si, že je to normální libra. Nikdo nic neříkal, neupozorňoval a najednou jsem měl v ruce prachy a na lístku zajímavý kurz. Paní vysvětlila...smůla.

Podruhé jsem obcházel banky (ČSOB, KB, ČP). Všude mi nabídli o 20-30% nižší kurz. Pokud bych měnil vyšší částku, byli ochotni dát kurz jako u libry. Nakonec jsem měnil v ČS.

Vzhledem k tomu, že jsem nějaký čas žil jak ve Skotsku, tak i dole v Anglii, vím, že i dole s tím jsou problémy. Prostě ty papírky neznají a hlavně nemají Skoty v oblibě, takže "jejich" měnu nechtějí. Naopak Skotové problém znají a jsou ochotni skotské libry za anglické vyměnit.

Myslím, že když ta možnost výměny je, je zbytečné skotské libry do ČR vozit.....

Jinak jsem v Exchange v Dlážděné (PRG) viděl, že mají i na kurzovním lístku Skotskou libru. Malý rozdíl tam byl (cca 4kč)
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Skotsko

Příspěvekod djx1 » čtv srp 8, 2013 22:59

@axi12
Nejde ani tak o čvachtání, jako spíš o klopýtnutí:-) Skye mi přijde sušší. Jsou to spíše skalnaté kopce. Ale právě, že jsou skalnaté, tak by byla lepší pevná obuv. Ale mě se moc neptej. Já chodím do hor aj v pantoflích:-)

Za mě Dá, ale bacha!
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Skotsko

Příspěvekod TherioN » pon pro 2, 2013 21:45

Najlepsia mapa skotska pre OruxMaps/Locus na Androide:

http://ulozto.cz/xHR1q1NX/oruxmaps-scot ... survey-zip

zdroj Ordnance Survey, zvacsenie az 16
TherioN
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon pro 2, 2013 21:42

Re: Skotsko

Příspěvekod Kemot » čtv kvě 1, 2014 11:31

Ahoj,
za měsíc letím do Edinburgu a mám pár otázek:

Co se týče té měny, potřebuju rozměnit již na letišti, budu tedy měnit na skotské libry (nebo lepší anglické?) zajímá mě, jestli máte nějaké tipy na to, kde je lepší kurz (a jestli vůbec bude na letišti směnárna) Nebo jestli si mám na letišti proměnit jen pár liber na cestu k ubytování a zbytek až někde ve městě.

Také bych se rád zeptal jak je to s redukcí na zásuvku. Mám redukci z českých na anglické, kterou jsem používal v Londýně. Je to stejné, či je třeba něco spešl?

Děkuji

Kemot
Kemot
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv kvě 1, 2014 11:28

Re: Skotsko

Příspěvekod axi12 » čtv kvě 1, 2014 12:12

Ahoj,

začnu od zadu. Elektrické koncovky jsou v celé Británii (a asi i Irsku) stejné, takže ta, kterou jsi měla v Londýně, stačí :)

Libry být tebou měním již tady v ČR, než až v Británii. Ve Skotsku jsem neměnil, takže nevím, zda dostaneš skotské či anglické libry, ovšem s těmi skotskými zaplatíš jen ve skotsku. Anglickými můžeš patit ve Skotsku i v Anglii. Když budeš měnit v ČR, tak dostaneš ty anglické ;)
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Skotsko

Příspěvekod Kemot » čtv kvě 1, 2014 14:45

No jo, jenže já je budu měnit z EUR. Navíc já při tom výletu nemám v plánu jezdit do Anglie, po dobu výletu budu jen v Edinburgu a Glasgow takže skotské snad nevadí.. a když mi nějaké zbydou (což nezbydou páč je utratím :D )¨tak si je schovám na další návštěvu Skotska.. Taky mi jde o to, kde bude lepší kurz...když to vyměním (z eura na libru) tady v ČR, tak jestli mě to nevyjde hůř než když to vyměním až na letišti v EDI .... Děkuji za případné rady
Kemot
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv kvě 1, 2014 11:28

Re: Skotsko

Příspěvekod Kemot » čtv kvě 1, 2014 15:12

Takže teď jsem četl na Tripadvisoru, že jsou ty kurzy ve směnárnách ve Skotsku děsný.. že je nejvýhodnější si rovnou vybrat tam z bankomatu... Mám to všechno v EURech takže na účet si to už dávat nebudu.. ale asi bude nejlepší si to vyměnit někde v Praze za britské libry, co myslíte? Mám totiž ty EURa za kurz přes známost takže mnohem lepší. Nemáte někdo nějaký tip na nejlepší kurz EUR-GBP v Praze?
Kemot
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv kvě 1, 2014 11:28

Re: Skotsko

Příspěvekod martinnakole » pát kvě 2, 2014 18:19

Libry jsem si vždycky měnil už před cestou v Praze. Přišlo mi to úplně samozřejmný, jednoduchý a vážně jsem s tim nikdy neměl problém. V ČR dostaneš libry z Bank of England, těma se dá platit všude. Ve Skotsku bys dostal bůhví co a v Londýně / Anglii by ti sice měli skotský libry normálně vzít (nemám vyzkoušeno, ale slyšel jsem, že když tam nepřineseš nějakou separatistickou šílenost typu dvoulibrový bankovky, tak je to v pohodě), ale v ČR je ve směnárně zpátky na český peníze nevyměníš.

Kromě toho se tam dá skoro všude platit kartou. Nevim jestli záleží na bance a typu karty, ale já za platbu kartou v zahraničí nic nepřiplácim a mám to za výhodnější kurz než ve směnárnách.

Zásuvky jsou ve Skotsku i v Anglii stejný, vyzkoušeno.
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Skotsko

Příspěvekod Spide » úte čer 3, 2014 11:53

Neměl by někdo tip na levný ubytování v Edinburghu? Budeme tam trávit 3 dny koncem srpna a všechny hostely co jsem našel jsou 30+ liber za osobu/noc a ještě minimálně osmilůžák cože je pekelný :shock:
Spide
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř kvě 14, 2014 21:22

Re: Skotsko

Příspěvekod jedik » úte čer 3, 2014 12:01

Můžeš zkusit https://www.couchsurfing.org/ jestli by ti vyhovoval.
Naposledy upravil šíp dne úte čer 3, 2014 15:53, celkově upraveno 1
Důvod: Zrušena zbytečná citace celého předchozího příspěvku. Je jasné, na co reaguješ. šipka
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Skotsko

Příspěvekod musashi » úte čer 3, 2014 20:23

Spide píše:Neměl by někdo tip na levný ubytování v Edinburghu? Budeme tam trávit 3 dny koncem srpna a všechny hostely co jsem našel jsou 30+ liber za osobu/noc a ještě minimálně osmilůžák cože je pekelný :shock:


My jsme spali tady.
http://www.hostelworld.com/hosteldetails.php/High-Street-Hostel/Edinburgh/552?dateFrom=2014-06-04&dateTo=2014-06-07
Sice taky na vetsim pokoji, nez jsme chteli (rezervovali jsme pozde a uz nebyly dostupne), ale celkove vzato za ty penize spokojenost ...
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

PředchozíDalší

Zpět na Velká Británie a Irsko

cron