Dachstein-aktuální info

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod mike » stř říj 9, 2013 18:27

fps píše:když zjistím na místě že to na vrchol nejde, a to z jakéhokoli důvodu, tak žádné vrcholy zdolávat nebudu, mě stejně vůbec o žádné zdolávání vrcholů nejde, mě úplně stačí obejit vrcholy údolím, prohlédnout si vrchol ze zpod mi úplně stačí

Nejde o vrcholy, ale vysku trasy. Treba pri okruhu kolem GP tyden neslezes pod 2500 m a jde se pres 5 sedel z nich nejnizsi ma neco pres 3100. Vrcholy jsou pres 3500 a cast trasy je po ledovcich.

fps píše:tam se samozřejmě časem taky chystám, ale zatím to procházím postupně od rakouských Alp, pak mi musíš poradit přesně tu cestu kde "4 - 5 dnu nikoho nepotkas"

V sezone tezko, v Rakousku je moc chat a kde jsou chaty jsou i lidi. Po sezone se najit daji, treba ty Karnske Alpy. Kdyz jsem sel ze Sillianu, potkal jsem asi dva lidi az pod Peralbou (5. den) a i ti se tam jen otocili, na vrcholu a bivaku jsem byl sam. Pak az dole v udoli. Takovych bude spousta, i tech popularnejsich. Vetsina lidi chodi nalehko od chaty k chate, magoru, co spi venku, je minimum.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod fps » sob říj 12, 2013 10:27

chápu to správně že u vlakového spojení Linz - Attnang Puchheim http://fahrplan.oebb.at/bin/traininfo.e ... ckLink=tp& můžu jet i normálně bez rezervace místa, že to je jenom doporučení?
chápu to správně že mezi Steeg Gosau - Obertraun Dachsteinhöhlen http://fahrplan.oebb.at/bin/traininfo.e ... ckLink=tp& je výluka, a že se přestupuje na autobus?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod fps » ned říj 13, 2013 15:27

fps píše:- nevíte kde se dá koupit jídlo a pití někde v okolí vlakové nádraží Obertraun-Dachsteinhöhlen

tak to vypadá že je konzum Nah & Frisch v Obertraunu 94 http://urlaub.dachstein-salzkammergut.a ... ntern.html
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod apuka » pon říj 14, 2013 9:21

Ohledne vlaku - Pokud dobre vim, tak v Rakousech OEBB odmita delat povinne mistenkove spoje, tj. do vsech jejich vlaku muzes nastoupit pouze s jizdenkou, bez rezervace. A myslim, zes dobre pochopil i vyluku a autobus, i kdyz ja neumim nemecky... Kazdopadne, pokud bude neco, tak urcite ve vlaku bude pruvodci na to upozornovat dlouho predem a muzes se informovat i na stanici v Attnang - Puccheim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod mike » pon říj 14, 2013 20:02

fps píše:chápu to správně že u vlakového spojení Linz - Attnang Puchheim http://fahrplan.oebb.at/bin/traininfo.e ... ckLink=tp& můžu jet i normálně bez rezervace místa, že to je jenom doporučení?

Ano. Tohle pisou bezne v pripadech, ze jde o vytizenejsi spoje. Neresil bych to, zatim se mi nikdy nestalo, ze bych si v Rakousku nesednul. Jedno misto se vzdycky najde. Je rozumne se kouknout na razeni vlaku a stoupnout si tam, kde mas nejvetsi sanci si sednout. Tj. pokud mozno co nejdal od jednicky a jidelaku, tedy obvykle na konci nebo zacatku vlaku. V Rakousku byva razeni primo na nastupistich a jsou oznacene i sektory (napr. A - F), takze vis presne, kde si stoupnout. Vetsina lidi je ovsem jak ovce, shromazduji se u vstupu na nastupiste, tam pak zastavi jednicka a oni se cpou do vozu okolo. Takze tam ne.

Taky neni spatne si sednout do mistenkoveho kupe, kde se mistenky neprekryvaji s tvou cestou. Protoze vetsina lidi necte, co je na nich napsane a radej tam nejdou. Uz se mi stalo, ze jsem v takovem kupe sedel v narvanem vlaku sam :)

fps píše:chápu to správně že mezi Steeg Gosau - Obertraun Dachsteinhöhlen http://fahrplan.oebb.at/bin/traininfo.e ... ckLink=tp& je výluka, a že se přestupuje na autobus?

Jo. Jak pise apuka, nemusis se bat. Pruvodci ti to rekne hned, jak mu das jizdenku a pak jeste bude prochazet vlak. Tohle se v Rakousku bohuzel deje celkem casto, ale maji to zmaknute. Je treba pocitat s mensim zpozdenim a vetsim, kdyz jsou ve vlaku piciklisti :evil:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod fps » úte říj 15, 2013 8:49

- díky za potvrzení toho jak jsem to pochopil z překladače, neumím německy, takže průvodčí muže říkat co chce, na řazení vlaku taky koukám, a podle toho se stavím na nástupiště, že jsou lidi v tomto jako ovce to potvrzuji
- ještě že je výluka na konci cesty, takže mi nejde o přesný čas na přestup, a na zpět jedu ve všední den, a to už výluka není
- německy se řekne výluka aussperrung, a nebo to řekne jinak?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod apuka » úte říj 15, 2013 14:47

mike píše:...zatim se mi nikdy nestalo, ze bych si v Rakousku nesednul. Jedno misto se vzdycky najde...
Nooo... Mi uz nastoupili nekde v Otztalu do vlaku, kde se nedalo skoro hnout ani na chodbe - pruvodci ani nechodil. Kdyz prisel vlak do Innsbrucku, tam bylo totalne precpane nastupiste, kde vsichni chteli nasednout a skoro nikdo vystoupit... Skoncilo to tak, ze za chvili zacali hlasit ve stanicnim rozhlase, ze vsichni, co nemaji mistenky, musi z vlaku vystoupit, vlak je prilis preplneny :lol:. Samo sebou, nejdrive nikdo neposlechl, dokonce ani sporadani Rakusaci a Nemci. Tak to hlasili dokola, az se vyprazdnilo nastupiste a nakonec i pulka lidi na chodbach vystoupila. Potom zacal chodit i pruvodci a kazdeho posilal ven. My jsme se nedali, bo jsme ve Vidni prestupovali a dalsim vlakem bychom nestihali. Vlak nabral v Innsbrucku zpozdeni skoro hodinu a pul... Ale to byl nejaky festival v St. Poltenu a cela mladez z Rakous a Nemecka se tam sunula prave tim vlakem, a to vcetne stanu (velkych A-cek), spacaku, karimatek, nekolika beden piva, atd... A bylo sobotu rano, kdy konci cyklus pobytu...
U nas taky ne tak davno psali, ze meli podobny problem uz ve Vidni s Railjetem...

Ale ted to nehrozi.

fps: Ja taky neumim nemecky, na vetsich stanicich hodne veci pisou i anglicky a na stanici se dokazes domluvit i anglicky, vetsinou i ve vlaku s pruvodcíim A kdyz ne, on se bude snazit s Tebou domluvit rukama-nohama, neni to jako na lokalce u nas. A ten autobus (dokonce i spojeni) Te pockaji - dokonce pruvodci klidne i zavola do stanice, kde mas pripoj, at pozdrzi vlak - ale na Railjet to asi nepujde.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod mike » úte říj 15, 2013 18:07

OK, ale to je vyjimecna situace a vyjimecna smula ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod fps » úte říj 15, 2013 18:15

apuka píše:na stanici se dokazes domluvit i anglicky, vetsinou i ve vlaku s pruvodcíim A kdyz ne, on se bude snazit s Tebou domluvit rukama-nohama
já neumím ani anglicky, ale ňáká základní slovíčka v němčině nebo angličtině tedy znám, hlavně ty technické výrazy
apuka píše:neni to jako na lokalce u nas. A ten autobus (dokonce i spojeni) Te pockaji - dokonce pruvodci klidne i zavola do stanice, kde mas pripoj, at pozdrzi vlak - ale na Railjet to asi nepujde.

tak tohle je podle mích zkušenosti stejné jako u nás, u nás se taky volá, a taky se čeká, ale jsou spoje na hlavních tratích které nečekají na zpožděné vlaky, a když, tak jenom max 10min
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod apuka » stř říj 16, 2013 21:28

fps: Ja neumim nemecky (ucil jsem se pul roku v 7. tride ZDS v 78-em roce), moje anglictina je na ho...uby (dlouhe roky jsem ji nemel kde pouzit, vedomosti se vytratily, pozdeji pouze technicke veci), manzelka je na tom jeste hur a syn max. rekne, ze jsem neco rekl blbe nebo pochopil jsem blbe, kdyz uz jsem cely zpoceny z "domluvy" se vratim k nim :axe: A prece za tu dobu, co chodime do Rakous do Alp jsem nemeli nikdy problem, vzdy jsem se nakonec domluvili a pochopili. Kdyz se chce, tak to jde. A to jsem tam jezdili vetsinou vlakem, na miste vzdy autobusem, chodime do informacnich center, byli jsem na chatach, na petidennim ledovcovem prechodu s mistnim vudcem a s dalsimi ctyrma nemci. Takze se fakt nemusis bat, ze by byl zasadni problem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod mike » stř říj 16, 2013 21:45

Asi tak. Sice jsem se ucil na ZDS nemcinu cele dva roky, ale nesnasel jsem to a zapamatoval jsem si akorat cislovky a "Entschuldigen Sie bitte ich verstehe nicht". Anglicky umim, ale to zas dost casto ne Rakusaci*. Stejne se vzdycky nejak domluvime, klidne rukama nohama, protoze se domluvit chceme.

Popravde, v horach se mi stalo jen jednou v zivote, ze jsem se nedomluvil. To byli ovsem italsko-francouzsti misenci a hlavne uplni idioti. Tezky problem s domluvou meli i Holandani, kteri umeli italsky i francouzsky. Protoze s idioty se clovek proste nedomluvi.

*oblibeny trik je zacit vetu anglickym slovem a plynule prejit do nemciny
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod fps » pát říj 25, 2013 14:54

tak tu mam pár informaci po návratu z Dachsteingebirge, šel jsem to od severu od vlakové zastávky Obertraun Dachsteinhöhlen
- 19.10. od cca 1000 m n. m. byl místy mokrý sníh, od cca 1500 m n. m. byl mokrý sníh skoro všude, od 5 cm po 15 cm, ale jak bylo celých pět dní přes den slunečno a nad nulou, i když v noci mrzlo, tak když jsem se vracel 23.10., tak od cca 1500 m n. m. už nebyl skoro žádný sníh, jenom tam kde bylo naváto, tak tam sníh ještě držel, od cca 2000 m n. m. je ale stále sníh skoro všude, od 10 cm po 30 cm, takže ho bylo tak akorát nachození, i když někde bylo pěkně nafoukáno až po kolena, byl jsem nejvýš na Simony Hütte 2205 m n. m.
- na turistických cestách 615, 661, 662, 664 byl skoro všude dobře prošlapaný sníh, ale turistické cesty 650, 654, 666 byly na hranici schůdnosti, tady jsem se místy pěkně propadal do sněhu, tady tudy skoro nikdo nechodil
- 615 je dost pěkné stoupání, cca 1300 m na cca 7,5 km, 661, 662, 664 pěkné výhledy na Dachsteingebirge a Totes Gebirge, ale jinak obtížnost lehčí než Tatranská magistrála, nejtěžší ale zároveň nejhezčí výhledy byli na 650, 654, 666
- docela mě dost překvapilo jak málo vody jsem za pět dní našel, jak velký rozdíl oproti Totes Gebirge kde jsem byl před pěti týdny, kde bylo v každém údolí hned několik vodopádu a nebo potůčků, v Dachsteingebirge jsem nepotkal ani jeden sebemenší vodopád, a to jsem to šel stejně jako v Totes Gebirge od severu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod Vachon » pát říj 25, 2013 15:03

Ve vápencových pohořích se obecně nedrží voda. Takových je víc.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod fps » pát říj 25, 2013 20:11

Totes Gebirge není vápencové pohoří? tam je jeden vodopád a potok vedle druhého, Dachsteingebirge má od severu dost zeleně i do cca 1800 m n. m., takže voda by se měla kde zadržovat
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod mike » pát říj 25, 2013 20:20

Voda ve vapencovych pohorich rychle ubyva s vyskou. V Dolomitech jsou taky dole lesy a potoky a kdyz vyjdes trochu vys, tak najednou kamenna poust. Taky hodne zalezi na rocnim obdobi a srazkach. Tam kde je jeden mesic krasny vodopad muze byt druhy jen vyschle koryto.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod fps » pát říj 25, 2013 20:52

podle mě byli všechny předpoklady splněn k tomu aby bylo dost vody i v Dachsteingebirge, roční období, i nahoře bylo plno sněhu který odtával, ale nikde jsem neviděl ani vyschlá koryta potoků, a nebo vodopádů, a ty zdroje vody co byli na trase byli tak malé, jako v nejteplejším létě, prostě mě to překvapilo, ale nikterak nezaskočilo
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod slezacekm » sob srp 12, 2017 8:13

Chtel bych sestre oprasit horochodecke zkusenosti a napadl me nasledujici plan:
1. Den
Cesta autem-lanovka-spani Simony
2. Den
Vrchol Dachsteinu-spani Adamek
3. Den
Weg 650 zpet na lanovku a domu

Vubec neznam tu stranu od Simonky, stejne jako ten “traverz” mezi chatami. Neni tam nejaky zadrhel? Nebo nekdo doporuci neco jineho? Klidne jina lokalita. Jde mi o akci...v klidu nejaky ledovec klidne trochu lezeni max 3 dny.

Dekuji
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod Kuba Turek » ned srp 13, 2017 1:42

Samozřejmě se to dá. Je to ale poněkud otrava. Obvykle se to chodí spíš obráceně. Potřebuješ mačky, sedák, lano, helmu a pro jistotu každý šroub. Pokud nejsi horolezec, kterému stačí odsedávačka, tak si vezmi ferátový set.

1. Zaparkuješ v Gosau u jezera. Vyjdeš to strašné převýšení na Adámka (spaní).
2. Po okraji ledovce vystoupáš na Dachstein a pak slezeš na druhou stranu k chatě Seethalerhütte (též zvaná Wartehütte). Z obou stran je to feráta, obtížnost tak asi B-C. Po okraji ledovce sejdeš na Simony.
3. Lehkou ferátou dojdeš na Adámka a sejdeš k autu.

Měl bych ale lepší plán. Je to pěkný ledovcový okruh okolo Dachsteinu s výstupem na vrchol.

1. Od parkoviště pod jižní stěnou Dachsteinu (Dachsteinstrasse) vyjedeš lanovkou na Hunerkogel. Podle času se podíváš na některý z okolních ferátových vrcholků, nebo rovnou sejdeš na Simony.
2. Vyjdeš po ledovci k Seethalerhütte, vylezeš na Dachstein a sejdeš po ledovci na Adámekhütte.
3. Po Linzerweg jdeš přes několik kratších ferátových výšvihů do sedla Windlegerscharte, dalšími kousky ferát dolů do sedla Rauscheck Tor a pod jižními stěnami Dachsteinu přes chatu Südwandhütte nazpátek k auta pod lanovkou.

Jednou jsme to dali v červnu na lyžích: http://www.horydoly.cz/horolezci/letni- ... teinu.html A taky jednou v opačném směru v září: http://www.horydoly.cz/horolezci/novink ... -zari.html

Zkracovací varianty jsou: A. Chceš ušetřit jeden den. Nemusíš na Simony, ale rovnou vyjdeš na Dachstein a sestoupíš na Adámka. B. Nahoře je hnusně. Vynecháš výstup na Dachstein a hřeben mezi Simony a Adámkem překonáš pomocí jednoduchých ferát buď přes Steinerscharte (hezčí) nebo Trog a Schreiberwandeck (delší).
Naposledy upravil Kuba Turek dne ned srp 13, 2017 12:12, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod slezacekm » ned srp 13, 2017 6:47

diky moc za popis alternativni varianty. proc je ta tvoje prvni varianta Gosau-Adamek-vrchol-Simony-Adamek-dolu otrava? kvuli tomu vystupu a sestupu na Adamka?
proto jsem volil ten zacatek na druhe strane u Simony, kde se usetri spousta vyskovych metru
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod Kuba Turek » ned srp 13, 2017 12:10

Ta Tvoje verze je poněkud otrava, protože dlouze jdeš v nezáživném terénu (na Simony a hlavně dál po mírně skloněném ledovci) . Pak je tam hodně lidí na ferátě na Dachstein. A když dostaneš do hezké krajiny na sestupu po ferátě a hlavně po ledovci, už jsi unavený a jsi rád, že už jdeš dolů na Adámka.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod slezacekm » ned srp 13, 2017 12:28

rozumim. dekuji za info
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod martyy87 » stř črc 4, 2018 11:56

Ahoj, s jakým předstihem musím být u lanovky na Dachstein, pokud budu mít rezervaci na 9:00? Jde mi o to, jestli si budu muset stoupnout do fronty a čekat než se dostanu k pokladně a nezmeškal tím lanovku v rezervovaný čas. Díky
martyy87
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř črc 4, 2018 11:36

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod NNNTomas » ned srp 26, 2018 20:57

Jak to bývá s počasím na Dachsteinu v září? Chtěli bychom ještě jednou letos zajet na prodloužený víkend od 13.9 na ferraty Sinabell, Hias, Siega, Hunerscharte... dají se ještě v září lézt, nebo je už na lezení pozdě, a je možno jít leda tak tůru?
NNNTomas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 30, 2011 11:41

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod Kuba Turek » ned srp 26, 2018 21:30

Někdy je tam v září krásně a jindy napadne první sníh a sezona končí.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod NNNTomas » ned srp 26, 2018 21:32

https://dachstein.panomax.com

Asi se tedy dá říci, že už napadl.. :D Nebo to můžeš ještě roztát?
NNNTomas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 30, 2011 11:41

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod remy77 » ned srp 26, 2018 22:27

Este sa to roztopi. Aj pocasie este bude dobre, ale ci prave ten vikend kedy planujes ty, to uz vie len ten hore...
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod apuka » pon srp 27, 2018 11:58

NNNTomas píše:Asi se tedy dá říci, že už napadl.. :D Nebo to můžeš ještě roztát?
Obavam se, ze toto se musis ptat ponekud vyse nez u Kuby Turka :lol:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Dachstein-aktuální info

Příspěvekod NNNTomas » pon srp 27, 2018 12:35

... za pokus nic nedám... :D
NNNTomas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř bře 30, 2011 11:41

Předchozí

Zpět na Alpské státy