Jak se sbalit na 2 - 3 dny

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deckardph » úte kvě 14, 2013 20:22

Jo na ten sem zapomĕl to je nepromokavej obal na spacak a jestli myslíš ten válec to je žď árák, jinak záložní oblečení jsem měl jen to nepromokavy a je fakt že k večeru byla docela kosa, ale nic co by se nedalo překlepat
Na sobĕ jsem mĕl 200 merino triko, trenky , lehký přepínací kalhoty DA borneo a na vršku flísku s nowindem + v kapse buff na nohách pohory meindl blurma pro což sem nakonec dmimo cesty dost ocenil ( kámoši mĕli tenisky + sandály a moc se neosvĕdčily)
Vařič sem nebral jen malej hliníkové ešus a 2x sem vařil na vohni 8)
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod womastec » ned črc 7, 2013 22:27

Přehled výbavy z přechodu části Orlických hor 3dny, 2noci...
z leva a z hora:
Batoh - Pinguin boulder 38 - 1260g
oblečení na převlečení - kraťasky, trenky, 2x triko, 2x fusky - 715g
karimatka - TaR prolite - 485g
žďárák - High point dry cover - 539g
spacák - Malachowski guide pro 300+100 - 920g
mikina - Arcteryx Apache AR Zip Neck Men - 470g
baterka - Olight i6 paladin+aku NCR 3400 mAh - 170g
ručník - Sea to summit - 86g
vaření - Primus eta express + 230g kartuše
bez závetří a bez pokličky - 647g
camelbag - WXP source 3L - 241g
lahev - Sigg 1L - 152g
hygiena+lékárnička - 3x kapešníčky, motolékárnička, 2x aku
NCR 3400 mAh, kartáček, lžíce z MRE, atd - 438g
bunda - Marmot minimalist jacket - 488g
________________________________________________________________
celkem bez vody a jídla 6611g

Na sobě - Kraťasy, tričko, fusekle, trenky, kšiltovka, tenisky...
Jídlo - 3x kafe 3v1, 2 polívka do hrnečku, 1x těstoviny s omáčkou,
1x balení poličanu, 1x balení sýru, půl šumavy, hroznový cukr...

ps: nechal jsem doma hrneček a nůž :D
Přílohy
1234.jpg
zabaleno i s jídlem
123.jpg
výbava
Uživatelský avatar
womastec
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon srp 8, 2011 7:31

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod dudy » pon črc 8, 2013 5:42

Jenom malá technická.
Já si s sebou dycky beru dlouhý kalhoty, nebo odpínačky. Minimálně kvůli tomu, že večer hryžou brebery, nebo ve vysoký trávě číhaj klíšťáci.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod womastec » pon črc 8, 2013 7:25

No já kalhoty moc nenosím, chtěl sem si pořídit nějaké nepromokavé, ale nestihl jsem se rozhodnout a už sem to nechtěl uspěchat. Kolega nosí difuzil a ten bohatě stačil.
Uživatelský avatar
womastec
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon srp 8, 2011 7:31

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deckardph » pon črc 8, 2013 8:06

Vtipny na tom stejne nejvic je, ze si clovek rika jak vodlehcil a kdyz k tomu pripocte jidlo a vodu tak je zase nad 10 kg :-D
Takze potom jestli mam 2 kg deutera nebo kilovej je rozdil nula nula nic proste 10 nebo 11 kg ...
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever


Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deckardph » pon črc 8, 2013 8:26

Nojo, ale to kilo v tomhle pripade na zadech ani neucejtis, je to rozdil 10%
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » pon črc 8, 2013 16:58

to tedy ucítíš, kilo se za den pěkně pronese
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deckardph » pon črc 8, 2013 17:01

Fps: to nepoznáš ani v ruce natož na zádech :wink:
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » pon črc 8, 2013 17:13

womastec píše:Přehled výbavy z přechodu části Orlických hor 3dny, 2noci...

moc pěkný, ale já bych doma nechal "oblečení na převlečení - kraťasky, trenky, 2x triko, 2x fusky - 715g" podle mě na tři dny zbytečné
a já bych v žádném případě nenosil "chcamelbag - WXP source 3L - 241g a lahev - Sigg 1L - 152g" podle mě úplně stačí PET láhve
celková úspora na váze cca 1Kg, dala by se ušetřit i pěkná váha na batohu a na vaření, ale to by si musel koupi nové věci
Naposledy upravil fps dne pon črc 8, 2013 17:39, celkově upraveno 2
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » pon črc 8, 2013 17:15

deckardph píše:Fps: to nepoznáš ani v ruce natož na zádech :wink:

já poznám o hodně méně, neboj časem taky poznáš, hlavně tvoje klouby to poznají
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod hlp3 » pon črc 8, 2013 17:54

Místo těch "chcamelbag - WXP source 3L - 241g a lahev - Sigg 1L - 152g" bych si já vzal klasickou PET láhev.

Váha a odolnost PET láhve je více jak příznivá : 0,5 litrovka váží okolo 20 gramů (litrovka od mléka okolo 30 gramů) a k tomu malý lehký 91 gramový keramický filtr (může to být i ten z mého víkendového setu https://www.youtube.com/watch?v=qkpTgeNPSjI ).

S keramickým filtrem se dá voda nabrat takřka kdekoli, kor na horách...

P.S.: Váha batohu by tak byla o cca 3,7 kila lehčí v případě, že by se vzalo 0,5 litru vody + keramický filtr...
Naposledy upravil hlp3 dne pon črc 8, 2013 18:16, celkově upraveno 1
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod fps » pon črc 8, 2013 18:04

hlp3 píše:S keramickým filtrem můžeš nabrat vodu takřka kdekoli, kor na horách...
P.S.: Váha batohu tak bude o cca 3,7 kila lehčí v případě, že si vezmeš 0,5 litru vody sebou + ten keramický filtr...

tak to mohu taky doporučit viewtopic.php?p=367156#p367156
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod womastec » pon črc 8, 2013 18:15

Camela plnim tak do dvou litrů, a je furt v báglu... Koupim petku, napíchnují na hadičku venku, nateče to, pet vyhodim... Zvykl jsem si na pohodlí...
Sigg lahev zbožňuju, voda vždy chladná a já mám nešikovný ruce a vím že ten litr vždycky budu mít ať mi spadne kamkoliv... Ten filtr mě ale zajímá, je tu někde sekce na tohle téma?

Je pravda že trenky, fusky a kraťasy jsem nevyužil, ale trika jsem propotil...
Dokonce ani dvě náhradní aku nebyli potřeba, a že něco vážej, ale čekal jsem více stráveného času prolejzáním řopíků...
Určitě se dá jít ještě dolu, díky z názory...
Uživatelský avatar
womastec
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon srp 8, 2011 7:31

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deu » pon črc 8, 2013 18:42

womastec píše:Ten filtr mě ale zajímá, je tu někde sekce na tohle téma?
Řešilo se to ve vláknu Light backpacking ,ale i jinde.Nejlehčí a taky jeden z nejlevnějších vodních filtrů seženeš tady,byl jsem jeden z prvních kdo ho v ČR měl(objednával jsem z anglie,protože tady ještě nebyl v prodeji).Lehčí už je jedině čištění chemií - třeba Aquamira,ale s filtrem můžeš brát i vodu z řeky/kaluže.
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod scinkk » pon črc 8, 2013 19:08

hlp3: kolik dni a km si uz nachodil s kombinaci filtr + 0,5l lahev?
Zatim mam pocit, ze pro me by bylo odlehcovani na ukor zasoby vody dost protichudne, prestoze by to snadne odlehceni, ale ja vypiju v pohode 3-4l vody za 10h.
Osobne planuji ten sawyer, takze jsem zvedav, jak se to pak osvedci.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod hlp3 » pon črc 8, 2013 19:24

Ta váha 85 gramů toho SAWYERa je včetně té srolovatelné láhve a čistící stříkačky (bez které je nepoužitelný) a nebo bez ní?

Pokud by to bylo bez té láhve a stříkačky, pak lehčí a levnější alternativou je již zmiňovaný 91 gramový keramický filtr : http://viewitem.eim.ebay.cz/DER-KLEINST ... 41471/item

Navíc životnost toho SAWYERa 3 000 000 litrů je dost neuvěřitelná, tedy pokud nebudu filtrovat křišťálově čistou vodu, ale takovou životnost by měl potom každý filtr...

Nedovedu si také představit, jak se to tou stříkačkou čistí, pokud budu filtrovat opravdu kalnou vodu.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » pon črc 8, 2013 19:29

@scinkk: zalezi, kudy chodis a taky kdy. V Alpach nosim minimalne litr a to i kdyz vim, ze vody je zrovna dost. Jinak 2 - 3 a uz se mi parkrat stalo, ze to nestacilo. Protoze voda proste nebyla za cely den zadna. Odlehcovat vodu lze, ale je potreba velmi dobre planovat a ne ze az potkas vodu, tak si nejakou prefiltrujes. Protoze zadnou potkat nemusis. Jednou na podzim v Dolomitech se mi stalo, ze jsem odlehcoval, protoze podle mapy jsem mel prekracovat nekolik potoku. Jenze vsechny byly vyschle a nakonec jsem stravil dve hodiny lezenim po skalach s celovkou, kdyz jsem sel po potrubi co vedlo k (zavrene) chate. I jeho zdroj byl nakonec vyschly, a tak jsem nakonec trubky rozpojil a nabral zbylou vodu z nich (a kupodivu prezil i bez filtru ;-)).

U nas byva vody trochu vic, ale jde o kvalitu. Kdyz vidim na rece penu (typicky treba Kamenice v Ceskem Svycarsku), tak to bych nepil ani po prefiltrovani. Zrejme tam vyteka odpad kdovizceho a na rozpustena svinstva je filtr kratky. To si radej ponesu 4 litry vody jako vcera (padla vsechna).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deu » pon črc 8, 2013 19:33

@scink - 0,5l už se mi taky zdá málo(ale záleží jak často narazíš na vodu),já teď nosím 1l s tím že 0,5-0,75l vypiju u zdroje než naberu zásobu a na večer mám ještě 2l Platypus abych měl zásobu na večeři a na snídani.Takže mám Sawyer(filtr+1l lahev - SP129)+2l Platypus a uřízlou petku z 1l lahve na nabírání vody z mělkých zdrojů,ta 1l lahev se špatně plní nabíráním z potůčků.
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » pon črc 8, 2013 19:36

Na nabirani z potucku se hodi hrnek, esus nebo treba UL urizly kus PETky ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod hlp3 » pon črc 8, 2013 19:38

scinkk píše:hlp3: kolik dni a km si uz nachodil s kombinaci filtr + 0,5l lahev?
Zatim mam pocit, ze pro me by bylo odlehcovani na ukor zasoby vody dost protichudne, prestoze by to snadne odlehceni, ale ja vypiju v pohode 3-4l vody za 10h.
Osobne planuji ten sawyer, takze jsem zvedav, jak se to pak osvedci.


Obávám se, že tato otázka na mě je irelevantní...

Sám si musíš položit otázku : Jak často narazím na svých toulkách na vodu v použitelném stavu (relatevně čistá bystřina, kaluž pod převisem, studánka, pramen, atd.)?

Pokud si dovedeš odpovědět, pak znáš i odpověď na to, zda ti 0,5 litrová láhev + filtr stačí...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deu » pon črc 8, 2013 19:46

@hlp3 - Sawyer váží 85g samotný filtr+cca 30g lahev.Čištění stříkačkou je jednoduché - nabereš přefiltrovanou vodu a prostříkneš to zpětně skrz filtr - není to desinfikování,ale vyplavení nečistot jako je třeba hlína v louži - to aby se to filtr neucpal a měl dobrý průtok.Jinak Sawyer dodal třeba 1000 filtrů lidem v oblastech postižených záplavami ve střední americe,takže aušus to asi nebude.Zkus použít google a vyhledat si nějaké informace,pak by ses nemusel ptát tady.Ten tvůj filtr z ebay:dle recenze musíš pumpovat 200x abys dostal 1l.Navíc musíš umístit hadičku vhodně do vody,napojit druhou na lahev a pumpovat.Musíš nosit hadice odděleně kvůli kontaminaci.Váha filtru je cca stejná.Autor ho moc nedoporučuje.

U Sawyer nabereš vodu připojíš filtr a můžeš rovnou pít,popř.rolováním za cca 20sec. máš přečerpaný 1l v další flašce.
Naposledy upravil deu dne pon črc 8, 2013 20:02, celkově upraveno 1
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod womastec » pon črc 8, 2013 19:47

Tak ted po cestě jsem narazil na 30km na jeden pitný pramen, jeden potok, jednu louži přes cestu a takový malý brčál... takže litrovka by mi nestačila. Kor jak říká deu na noc a na ráno je větší spotřeba už jen kvůli vaření a ne vždy je zdroj blízko... každopádně to bylo poprvé kdy jsme nenarazili moc na vodu ani na stánek kde by se dala koupit. ..
Uživatelský avatar
womastec
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon srp 8, 2011 7:31

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod scinkk » pon črc 8, 2013 19:54

hlp3: Tomu rozumim, na to si dovedu odpovedet (no vlastne nedovedu, musim to odzkouset :)

Me jen zajimalo, kolik si toho s touto kombinaci nachodil. Je jedna vec, tady o tom psat a nekomu neco doprucovat, a druha, mit to sam odzousene. Pokud si se jeste pred mesicem ptal, jak objemnou lahev si mas vzit k filtru, tak me jen zajimalo, jak se ti to povedlo prevest do praxe :) Ta druha cast prispevku byla spis myslena jako duvod, proc se na to ptam :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod hlp3 » pon črc 8, 2013 20:06

deu píše:@hlp - Sawyer váží 85g samotný filtr+cca 30g lahev.Čištění stříkačkou je jednoduché - nabereš přefiltrovanou vodu a prostříkneš to zpětně skrz filtr - není to desinfikování,ale vyplavení nečistot jako je třeba hlína v louži - to aby se to filtr neucpal a měl dobrý průtok.Jinak Sawyer dodal třeba 1000 filtrů lidem v oblastech postižených záplavami ve střední americe,takže aušus to asi nebude.Zkus použít google a vyhledat si nějaké informace,pak by ses nemusel ptát tady.Ten tvůj filtr z ebay:dle recenze musíš pumpovat 200x abys dostal 1l.Navíc musíš umístit hadičku vhodně do vody,napojit druhou na lahev a pumpovat.Musíš nosit hadice odděleně kvůli kontaminaci.Váha filtru je cca stejná.Autor ho moc nedoporučuje.

U Sawyer nabereš vodu připojíš filtr a můžeš rovnou pít,popř.rolováním za cca 20sec. máš přečerpaný 1l v další flašce.



Tak jsem na tu recenzi koukal a má vesměs pravdu, ovšem zapomněl zmínit (nebo jsem to nenašel) jeden důležitý fakt a to, že tento filtr si poradí díky svému speciálnímu jádru i s těžkými kovy a některými dalšími chemikáliemi ve vodě.

Zbavit vodu bakterií, prvoků, kalů apod. dokážou všechny keramické a nebo podobné filtry, ale chemikálie to už je problém a to je také důvod, proč jsem si koupil právě tento filtr i přes jeho nedostatky, které jsou ovšem normální, pokud bereme v úvahu použitý filtrovací systém a velikost filtru.
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod hlp3 » pon črc 8, 2013 20:08

scinkk píše:hlp3: Tomu rozumim, na to si dovedu odpovedet (no vlastne nedovedu, musim to odzkouset :)

Me jen zajimalo, kolik si toho s touto kombinaci nachodil. Je jedna vec, tady o tom psat a nekomu neco doprucovat, a druha, mit to sam odzousene. Pokud si se jeste pred mesicem ptal, jak objemnou lahev si mas vzit k filtru, tak me jen zajimalo, jak se ti to povedlo prevest do praxe :) Ta druha cast prispevku byla spis myslena jako duvod, proc se na to ptam :)



No řeknu ti to takhle, v loňské sezóně jsem chodil většinou s 1 litrem (výjimečně s 2 litry) a stačilo to... takže asi tak.

A to jsem z toho ještě vařil... tuto sezónu už nevařím, takže spotřeba vody nebude tak veliká...

Edit: Ještě dodatek : Jsou dny, kdy moc nepiji a proto dokáži relativně dobře fungovat i bez vody. To je také jeden z důvodu, proč mě stačí i relativně málo vody...
Naposledy upravil hlp3 dne pon črc 8, 2013 20:29, celkově upraveno 2
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod deu » pon črc 8, 2013 20:15

hlp3 píše:tento filtr si poradí díky svému speciálnímu jádru i s těžkými kovy a některými dalšími chemikáliemi ve vodě.
Na horách se většinou těžké kovy nevyskytují a v oblastech kde ano(v civilizaci)zase jde sehnat voda balená nebo u domorodců,takže tohle není faktor na který beru ohled.
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod hlp3 » pon črc 8, 2013 20:18

No já na hory nejezdím a jsem spíš v nížinách (Kokořínsko, Český ráj apod.) a tam je kontaminace možná...
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod Vachon » pon črc 8, 2013 20:25

Pohoří, kde voda prostě během celé denní túry není, jsou kvanta (právě třeba dolomit vodu nedrží), a pak je (i za předpokladu, že večer naplníš, třeba na chatě) 1,5 litr s sebou naprosté minimum; pokud je vedro, tak ani s ním zaručeně nevystačíš.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Jak se sbalit na 2 - 3 dny

Příspěvekod mike » pon črc 8, 2013 20:28

Kdyz je vedro, tak nestaci ani 3.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Batohy