Porovnání různých typů tužkových baterií

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod Bossinko » pon bře 18, 2013 0:12

Trochu ma prekvapuje táto diskusia o použití Lítioviek v lavínovom vyhľadávači. Ako výrobca by som primárne doporučil práve tie, nie iné. Nerozumiem tomu. Jediný dôvod nepoužitia je teda, že správne nefungoval ukazovateľ stavu batérie?

Aj tak by som ich použil, na alkalické by som sa určite nespoľahol. Pri nízkych teplotách sú alkalické úplne o ničom. Taktiež majú nižšiu kapacitu. Napätie majú síce lítiovky väčšie, ale to vôbec nevadí. Ako ste písali okolo 1.8V. Na ten ukazovateľ by som sa vybodol, bezpečnejšie je podľa mňa použitie lítioviek, ktoré by som 2x ua sezónu pre istotu vymenil.

Napríklad u núdzových GPS výrobca odporúča výhradne Lítium.
Bossinko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon led 4, 2010 14:40

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod Vachon » pon bře 18, 2013 8:12

grco píše:,... do pipaku budem davat len alkalicke a budem moct kludne spavat, do celovky tie lithiovky asi kupim...


No vidíš, já bych to udělal přesně opačně. V pípáku ti litiovka klidně vydrží sezónu, takže alkalikou ušetříš nula nula nic, navíc tě chci (teda nechci, chci přitom být úplně jinde!) vidět, jak v lavině vyměňuješ baterku, signalizující vybití.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod grco » pon bře 18, 2013 9:09

@bossinko: pipak mas mat na tele, takze je v teple, takze argument, ze alkalicke maju zle vlastnosti v zime, tu teda neplati...

@vachon: nebudem ich vymienat v lavine, vymenim ich rano, ked zapnem pipak a bude mi ukazovat, ze ma 50% kapacitu, co mi lithiovky neukazu, tie tam budu mat stale 99% a ked si zapnem bundu a poslapem pol dna niekam bez toho aby som vkuse kontroloval ci mi pipak funguje, tak sa mi moze kludne stat, ze sa mi po pol hodine vybiju, pipak vypne a ja o tom ani nebudem vediet... ako casto pocas dna kontrolujes, ci sa ti nevybili baterky?

vy si noste kludne lithiovky, mna vyrobca varuje, ze mam nosit len alkalicke, tak budem nosit alkalicke, nemyslim si, ze som najmudrejsi na svete, a ze viem vsetko lepsie ako ludia, co ten pipak dizajnovali...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod wawrik » pon bře 18, 2013 9:09

Vachon píše:
grco píše:,... do pipaku budem davat len alkalicke a budem moct kludne spavat, do celovky tie lithiovky asi kupim...
No vidíš, já bych to udělal přesně opačně...

Do čelovky alkalické? :shock: Warum?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod zoul » pon bře 18, 2013 9:46

grco píše:pipak mas mat na tele, takze je v teple, takze argument, ze alkalicke maju zle vlastnosti v zime, tu teda neplati...


Jistota je jistota. A pokud jde o pípák, platí to dvojnásob.

grco píše:nebudem ich vymienat v lavine, vymenim ich rano, ked zapnem pipak a bude mi ukazovat, ze ma 50% kapacitu, co mi lithiovky neukazu, tie tam budu mat stale 99% a ked si zapnem bundu a poslapem pol dna niekam bez toho aby som vkuse kontroloval ci mi pipak funguje, tak sa mi moze kludne stat, ze sa mi po pol hodine vybiju, pipak vypne a ja o tom ani nebudem vediet... ako casto pocas dna kontrolujes, ci sa ti nevybili baterky?


No pokud jsem to pochopil správně, vtip je v tom, že lithiovky ti tam vydrží celou sezónu. Pokud chceš mít echt jistotu, můžeš je v polovině vyměnit a dojet v jiném zařízení. Pak vůbec nemusíš řešit ukazatel baterek v pípáku, což je ostatně vždycky z principu trochu věštírna.

(Podle mě by bylo ideální narovinu říct, že ukazatele stavu nejsou zaručené a protože žádná data jsou vždycky lepší než špatná data, vůbec je do pípáku nedávat, aby se na ně nikdo nemohl spoléhat. Což je asi v rozporu s marketingem.)

grco píše:vyrobca varuje, ze mam nosit len alkalicke, tak budem nosit alkalicke, nemyslim si, ze som najmudrejsi na svete, a ze viem vsetko lepsie ako ludia, co ten pipak dizajnovali...


Jestli výrobce varuje jen kvůli tomu, že mu s lithiovkami hůř funguje ukazatel stavu baterií, tak s ohledem na výše napsané bych lithiovkám klidně dal přednost.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod grco » pon bře 18, 2013 10:07

@zoul: ano, ukazatel je spatny, neverit vyrobcovi pipaku, ale verit vyrobcovi lithiovych baterii, ze tie spatne nie su...

jak vies, ze nahodou nedostanes vadny kus, ktory bude fungovat 10 minut?
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod wawrik » pon bře 18, 2013 10:33

To sa už niekomu s lítiovkami stalo? Nerýpem, pýtam sa.

Inak si myslím, že v konkrétne takomto prípade ti je ukazovateľ úplne naprd a baterka odíde bez varovania. Či je lítiová alebo alkalická.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod grco » pon bře 18, 2013 10:42

Ukazovatel funguje na zaklade nejakych fyzikalnych vlastnosti alkalickych baterii. Je prisposobeny pre ukazovanie kapacity ALKALICKYCH BATERII. Ked tam dam lithiove, ktore maju ine vlastnosti, tak samozrejme bude ukazovat hovadiny.

Ja viac verim pristroju, ktory na zaklade nejakych fyzikalnych javov dokaze urcit kolko energie v baterii zostava (hlavne, ked je na to urceny), ako tomu, ze si kupim bateriu a je na 110% bezchybna, ma plnu kapacitu a naozaj vydrzi udavany cas, bez veskerej kontroly!

Keby som mal v pristroji ukazatel vydrze prisposobeny a urceny na lithiove baterie, tak si tam budem davat lithiove baterie. Vy si tam davajte co chcete.

Alkalicka bateria mi tam pri mojom pouzivani tiez vydrzi celu sezonu, takze nechapem, preco by som tam mal davat nieco, co mi vyrobca VYSLOVENE, s velkym vykricnikom, zakazuje. To jak keby som do auta na benzin chcel davat naftu, aby malo nizsiu spotrebu...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod zoul » pon bře 18, 2013 10:48

Ten ukazatel jednoduše spoléhá na to, že daná baterie bude mít stejnou vybíjecí křivku jako všechny ostatní alkalické baterie. Což je hodně velké zjednodušení, aj s ohledem na teploty, aktuální zátěž a podobně. Jinak to ale asi nemá smysl dál hrotit, všechny rozumné argumenty už nejspíš padly.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod grco » pon bře 18, 2013 10:51

@wawrik: Nevravim, ze sa to stalo, ale moze sa to stat... Mne uz na dvoch, vraj "nerozbitnych" nerezovych termoskach, uniklo vakuum, takze sa ROZBILI! :)

Ked kupim vybitu alkalicku bateriu, tak mi to ten pipak ukaze hned, ze ma 50% len, takze viem, ze to musim vymenit... Lithiova vybita bude stale ukazovat napriklad 90%, ale kludne sa uz po hodine moze vybit. Proste moj pipak nedokaze urcit, kedy sa priblizne vybije lithiovka, ale dokaze urcit, kedy sa vybije alkalicka.

Mne osobne pride rozumnejsie pouzivat zdroj energie, ktory sice ma mensiu kapacitu, ale viem kolko jej este zostava, ako nieco, co sice moze vydrzat 5 rokov, ale nemusi a ja neviem, kedy sa to stane.

V navode je napisane pouzivat alkalicke, pouzivam alkalicke. Bez debaty.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod grco » pon bře 18, 2013 11:05

Zaujimave je, ze ked dam do googlu "avalanche beacon lithium batteries", tak nenajdem nikoho, kto by odporucal lithiovky, naopak vsetci predtym varuju. Ale na OF je to naopak. :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod Vachon » pon bře 18, 2013 11:35

wawrik píše:Do čelovky alkalické? :shock: Warum?


Myslel jsem nabíjecí NiMH, sry... Neuvědomil jsem si, že to má až tak popletené...
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod zoul » pon bře 18, 2013 11:43

grco píše:Zaujimave je, ze ked dam do googlu "avalanche beacon lithium batteries", tak nenajdem nikoho, kto by odporucal lithiovky, naopak vsetci predtym varuju.


Podstatné není množství hlasů, podstatné jsou argumenty. Co jsem si všiml, před lithiovýma baterkama varujou, protože před nima varuje výrobce, nebo udělali ten myšlenkový krůček dál a varujou před nimi, protože většina pípáků špatně odhaduje jejich stav. Tedy z důvodů, které jsme tu už probrali (a doufám, že nemusíme procházet celou konverzaci znovu).

Naopak tady už Mammut doporučuje lithiovky:

Lithium batteries have several advantages. They last longer and they are lighter—but even more importantly, they do not leak.


Protože už pro ně dodělali firmware. Tj. není to problém principielní a pokud člověk používá nové baterky na každou sezónu, podle aktuálně dostupných informací není na lithiových baterkách v pípáku nic špatného (naopak). Ale klidně tam cpi alkalické, není v tom problém.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod grco » pon bře 18, 2013 15:04

@zoul: Keby si si zistoval informacie poriadne, tak zistis, ze ta uprava firmware spociva v tom, ze je tam timer, ktory musis, ked das nove baterky resetnut a pocita si to len CAS ako dlho to mas zapnute, takze ak tam das polovybite baterky (nepodarok z vyroby), tak to aj tak nema vobec sajnu aku maju v sebe este energiu a moze sa ti to vypnut po 100 hodinach a nie po 200, ale ty nemas vobec sancu zistit kedy to bude.

Mammut len pise, ake maju lithiovky vyhody, ale nie je tam vyslovene odporucanie. A este k tomu, je to prave len pri tom jednom konkrentom modele pipaku, ktory tu podporu pre lithiovky ma. U ostatnych pipakov, ktore ten timer nemaju je vyslovene napisane, ze mas pouzivat LEN alkalicke, nie lithiovky ani nabijacie.

Za druhe, uz som to pisal, ale asi ti to zopakujem. JA TAKY PIPAK NEMAM, KTORY JE URCENY NA POUZIVANIE LITHIOVYCH BATERII. Nema timer. Mam pipak, ktory je urceny na alkalicke baterie, preto tam davam alkalicke baterie. O tom, ze lithiovky su lahsie a vydrzia dlhsie sa nehadam. U pipaku je mi to ale ukradnute, pretoze je pre mna ovela dolezitejsie vediet, kolko energie mi v bateriach zostava, nie ze mi v priebehu 10 minut z 99% kapacity uplne umru.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod zoul » pon bře 18, 2013 15:19

Hele, tohle vzdávám.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod mike » pon bře 18, 2013 17:03

Souhlas s grcem. Lithiove baterie jsou uplne ve vsem lepsi, ale zrovna u pipaku je indikace zbyvajici kapacity zivotne dulezita. V plnem vyznamu slova zivotne. Lithiovky sice nejspis v pohode vydrzi celou sezonu, ale jen kdyz je vsechno v poradku. Baterka muze byt vadna z vyroby. Muze se znicit pri skladovani. A muze se neco stat s pipakem, ktery pak muze zrat treba 10x vic, nez normalne. Vsechno jsou to pomerne nepravdepodobne veci, ale vyloucit se nedaji. A kdyz uz ma nekdo takovou smulu, ze na nej spadne lavina, tak muze mit smulu i v tomhle ;-)

BTW, to reseni s timerem je nachylne ke vsem vyse uvedenym problemum, takze je v podstate uplne nanic. Resi jedine to, ze uzivatel nemusi hlidat, jak dlouho tam baterky ma. Coz je celkem zbytecne, jestli normalne vydrzi celou sezonu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod zoul » pon bře 18, 2013 17:14

Hm, takže ten odhad zbývající kapacity alkalických baterií na základě aktuálního napětí a nějaké průměrné vybíjecí křivky považuješ za výrazně spolehlivější? Protože ta mašina dělá u obou typů baterií totéž, jen u lithových je ta křivka natolik jednoduchá, že stačí počítat čas provozu. A ty s grcem akorát předpokládáte, že z výroby nebo skladováním poškozená alkalická baterie má stále standardní vybíjecí křivku, jen nižší napětí, takže to pípák odhadne správně a dá včas vědět. (Když už se teda bavíme o poškozených bateriích – nevím, nakolik je to reálný scénář.)
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod mike » pon bře 18, 2013 17:36

Ano. Nevidim duvod, proc by mela mit poskozena baterka jiny tvar vybijeci krivky. Ten je dan technologii. Poskozena baterka bude bud napul vybita a pak se da zbyvajici kapacita snadno odhadnout. Nebo, coz mi prijde velmi nepravdepodobne, ale budiz, bude mit podstatne nizsi celkovou kapacitu. I kdyby to byla desetina, tak bude odhad podle krivky porad celkem bezpecny. Kapacita bude sice klesat rychleji, ale i kdyz bude zbyvat jen 30%, tak to na den urcite vystaci a pri takove zbyvajici kapacite uz by se mela menit, ne? V podstate podobna situace, jako kdyz si nekdo koupi suntovni baterky z Lidlu, pak taky musi sledovat, jak rychle mu ubyvaji.

zoul píše: Protože ta mašina dělá u obou typů baterií totéž, jen u lithových je ta křivka natolik jednoduchá, že stačí počítat čas provozu

Tak to uplne neni. Vybijeci krivka je proste jina tvarem i napetim. Kdyz masina pocita s alkalickyma baterkami, tak bude ukazovat pres 90% i kdyz bude zbyvat treba jen 5% kapacity. Pak se krivka najednou zlomi a behem chvile baterka chcipne. Pocitat cas provozu je jen mizerny workaround, protoze neznas pocatecni kapacitu baterky a muzes tam jen nastavit nejakou standardni a doufat, ze jsi nahodou nekoupil baterku s polovicni kapacitou. Krome toho, lithiovek se uz dela vic a kapacity se lisi.

Spravne reseni je uzpusobit vypocet a mozna i elektroniku lithiovym baterkam. Technicky to mozne je, ale nekdo to musi udelat a jen zmenou firmwaru to asi nepujde, takze majitele starsich pipaku maji smulu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod Bossinko » úte bře 19, 2013 0:18

Každý z nás má iný názor. Ja by som tam dal určite lítiovky, iný zase určite alkalické. Každé má svoje pre a proti, výhody lítioviek by boli pre mňa v tomto prípade prevažujúce, vysoko.

K tým odporúčaniam výrobcu, Fenix napríklad odporúča používať v niektorých svetlách 2 kusy CR123. Akumulátor 18650 udáva len ako použiteľný. Pri tom 95% ľudí používa práve 18650ky - to len k tým odporúčaniam výrobcu.

Lítioviek je síce veľa, ale nie toľko ako alkalických. CR123jek je tiež dosť a pri tom je to takmer všetko len od dvoch výrobcov USA a Japonsko ak sa nemýlim, obe prakticky rovnaké parametre. Je to jedno či je to Energizer, Raver, Philips alebo GP...
Bossinko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon led 4, 2010 14:40

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod axi12 » pon pro 30, 2013 23:32

Omlouvám se, nečetl jsem celé téma. Jen krátká otázka. Používáte lithiové nebo dobíjecí baterie? Které baterie/akumulátory jsou nejlepší pro čelovky Petzl Tikka XP plus (baterie x Petzl Core?) a Fenix HL21?

Časem projdu celé vlákno :)

Dík
axi12
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1557
Registrován: pon lis 15, 2010 19:56
Bydliště: České Budějovice

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod mike » úte pro 31, 2013 0:00

Projdi. Odpoved neni jednoznacna, zalezi na prioritach. Z hlediska pomeru vaha/vykon jsou nejlepsi lithiove primarni clanky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod budo » úte pro 31, 2013 1:15

@Bossinko: lithiovky pouzivam AW123, napr. zde http://www.lighthound.com/AW-RCR123a-Pr ... p_114.html. Nebo tyto http://www.lighthound.com/AW-18650-Prot ... _3671.html do throweru.
Uz asi 3-4 roky. Sveho casu byly to nejrozumnejsi, co se dalo poridit. Jestli to plati jeste dnes nevim. Ale dodnes jsou spolehlive a kapacita neklesa, mraz jim nevadi. Dalsi vyhodou je, ze maji spolehlivou ochranu proti prebiti.

@axi12: DTTO. Pozor na to "deleni". Existuji i dobijeci Lithiove. Potrebujes si jen spravne vybrat a koupit k nim nabijecku (napr. UF WF139). Pozor na rozmery a napeti clanku. Nabijeci lithiovy 14500 ma zpravidla 3,7V. Ale jednorazovy AA (stejny rozmer jako 14500) ma 1,5V. Takze bys mel pohlidat, do ceho ty clanky davas, jake to umi zpracovat napeti.

EDIT: hýr: http://www.kronium.cz/dobijeci-baterie- ... od_59.html
Naposledy upravil budo dne pát led 10, 2014 18:38, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod DavidFM » pát led 10, 2014 16:00

Tip na levné neneloop s poštovným zdarma.
http://www.alfacomp.cz/php/index.php?ei ... chSubmit=1
DavidFM
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát led 10, 2014 15:57

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod budo » pát led 10, 2014 16:15

Sqěle! Díky!
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod Miras » pát led 10, 2014 16:53

Levné? No, možná při nákup dvou kousků a s přihlédnutím k té dopravě "zdarma", ale jinak se nechají sehnat podstatně levněji. Třebas: http://www.softcom.cz/eshop/default.asp?cls=stoitems&stifulltext_search=and&fulltext=eneloop
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod fps » pát led 10, 2014 17:15

já taky kupuji Sanyo eneloop XX levněji tady http://www.ges.cz/cz/akumulatory-bateri ... /SIA5.html
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod lojzmen » ned úno 2, 2014 22:22

Kvalita baterie-článku
grco píše:@zoul: ano, ukazatel je spatny, neverit vyrobcovi pipaku, ale verit vyrobcovi lithiovych baterii, ze tie spatne nie su...
jak vies, ze nahodou nedostanes vadny kus, ktory bude fungovat 10 minut?

wawrik píše:To sa už niekomu s lítiovkami stalo? Nerýpem, pýtam sa.
Inak si myslím, že v konkrétne takomto prípade ti je ukazovateľ úplne naprd a baterka odíde bez varovania. Či je lítiová alebo alkalická.


Lithiová baterie AA 1,5V Energizer Ultimate Lithium se mi "porouchala".

Bylo to ale v jiných podmínkách, než jsou v "pípáku", bylo to v čelovce s velkým odběrem.
Náhle čelovka zhasla, bylo mi divné, že tak brzo, vyměnil jsem baterku a svítil si dál.
Doma jsem zjistil, že baterka má plné napětí, ale nesvítí.
Poklepal jsem na kontakty na obou stranách baterie a čelovka začala fungovat.
To znamená, nespolehlivý kontakt uvnitř baterie, což může být u jakéhokoli druhu baterie.
Zatím jsem vysvítil tři lithiové baterky. Za tepla byl konec trochu pozvolný, ale v chladu kolem nuly to končilo řádově ve vteřinách.
Čelovka byla na přílbě, čili jsem ji nezahříval, ale na to si stačila sama, Fenix HL21.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Porovnání různých typů tužkových baterií

Příspěvekod mike » pon úno 3, 2014 16:39

Hmm, nepekne s tou baterkou. Doufam, ze se takove veci nedeji casto.

Rychlost zhasinani u HL21 s tim predpokladam nijak nesouvisi. To uz jsme tu resili nekolikrat. Co mam zkusenosti, tak se to dost lisi. Nekdy mam par minut, nekdy to chcipne skoro hned. Cim to je nevim, ale na teplote to vzdycky nezalezi. Ano, bezne to v zime chcipa rychleji, ale uz jsem zazil, ze mi skoro okamzite chcipla i v teple a naopak, ze v zime drzela relativne dlouho. Ono si clovek nekdy prvnich priznaku nemusi vsimnout, obvykle to zacina tim, ze svetlo lehce kolisa a postupne ho ubyva. No a taky to muze souviset s pouzitym modem, ja jedu vetsinou na stredni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Dobíjecí baterie versus jednorázové

Příspěvekod pochodvestinu » čtv led 1, 2015 14:13

Zdravím všechny v roce 2015. Přibývá u mě drobných spotřebičů, využívajících jako energetický zdroj tužkové baterie, nebo chcete-li, baterie typu AA. Marně kalkuluji, zda by pro mě nebylo výhodnější pořídit nějaké dobíjecí baterie s nabíječkou. Plusem takového řešení je fakt, že...bych štávu neplatil, mínusem dobíjecích baterií je jejich vyšší cena a nikoliv nekonečná životnost. Předpokládám, že podobné dilema už řešila nejméně polovina národa a zde na fóru téma také bylo. Jak jste na tom, zkoušeli jste to propočítat, co vyjde levněji? Připomínám výsledek testu, v němž se levné baterie Aerocell (Lidl) ukázaly být zcela srovnatelné či dokonce lepší oproti značkovým bateriím Enerdžajzr.
Jediný, koho zde respektuji, je Vojtos.
pochodvestinu
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned pro 21, 2014 11:39

Re: Dobíjecí baterie versus jednorázové

Příspěvekod mike » čtv led 1, 2015 14:18

pochodvestinu píše:Předpokládám, že podobné dilema už řešila nejméně polovina národa a zde na fóru téma také bylo.

Bingo. Tak proc nepouzijes funkci Hledat a misto toho zase zakladas nove vlakno? Neni to poprve ani podruhe a nase trpelivost neni nekonecna. Mohlo by se stat, ze misto abychom hledali za tebe a slucovali, tak ti to proste smazeme.

Najdi si odpovidajici vlakno a dej sem odkaz, at se to naucis. Nekdo z modu to pak slouci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Světla a čelovky