Vyber mapove GPS

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vyber mapove GPS

Příspěvekod mike » pát bře 15, 2013 1:43

Dostal jsem dotaz na vyber mapove GPS a neumim na nej fundovane odpovedet, jelikoz takovou nepouzivam. Pozadavky jsou nasledujici:

- pouziti pro turistiku u nas, v Rakousku a Italii
- zaznam trasy
- napajeni radeji AA baterky, ale nabijeni v aute je mozne taky
- cena neni zasadni, ale pres 10k by to byt nemuselo

Z toho mi vychazi turisticke mapy 1:25000 a vydrz na baterky minimalne 15 hodin. Koukal jsem ke Garminum a vyber se mi zuzil na GPSMAP 62, Oregon 450 a Dakotu 20. Plus mapy TransAlpine 2012 (mate s nima nekdo zkusenosti?) a GPS by mela mit predinstalovanu mapu CR 1:25000. Mapa Evropy (t varianty GPS) 1:100000 by asi taky nebyla od veci.

I ta nejlevnejsi kombinace ovsem 10k presahuje. Mate nekdo nejaky lepsi tip? Na Garminu netrvam, naopak, jejich web a vyber mne celkem znechutil, spousta variant pristroju lisicich se pismenkem na konci a zjistit, v cem se doopravdy lisi, da docela praci. Navic uz u niceho neuvadeji pouzity GPS chipset... U map bych cekal minimalne par nahledu. Apod.

Ma smysl kupovat o neco levnejsi Dakotu nebo je v tom nejaky hacek?

Prekvapilo mne, ze maji i AV mapy, akorat nevim, v cem se lisi verze 2013 proti normalni. Krome ceny teda.

P.S. zakladam nove vlakno, protoze vhodne jsem prekvapive nenasel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod Indy » pát bře 15, 2013 2:18

nesouvisi to s tematem, ale pokud admini nejsou neochotni, at je to presunuto tam kde patri,

omlouva mne datum a promile. zde mozno editovat.

z navigaci pro drojda jsem skousel kde co (neplaceneho), ale nyni mam jasno. Orux je to prave. funguje, jsou zde volne siritelne mapy, a vypadaji tak jak ma turisticka mapa vypadat.

nevyhoda je ovsem ze zrovna ty jsou bitmapove, ackoli samotny orux umi oboje.

dekuji, konec hlaseni.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod Zdéňa » pát bře 15, 2013 6:38

Ahoj,

Já si teda nakonec z garminu koupil eTrex30. Nevím, proč si ho vyřadil z výběru, ale přijde mi lepší jak Dakota a vůči Oregonu mi vyhovuje, že nemá dotykový display. Kromě GPS využívá snad jako jediný z garminu ještě ruský Glonass, což zpřesňuje pozici. Používám sanyo enloop a na ty vydrží tak tich cca 10-15 hodin, takže třeba s lithiovými to bude ještě někde jinde..

V Rakousku využívám OSM, stažené z tohoto webu, Alpy tam jsou v několika provedeních, zatím mi to tak vždycky vyhovovalo. Mapa nebude asi tak dotáhlá, jak TransAlpine, ale pro mě ok. Na tom webu by ty mapy měly být dobře vidět, pak stačí jen zkopírovat img soubor do gps a vše funguje jak má :wink:

Jinak se záznamem trasy jsem spokojený, proti telefonu s androidem je to o dost..o dost přesnější. Telefon s androidem mi dokázal na 22 km trase přidat minimálně 4-5 km, pravda chodilo se v lese. Kde telefon s Androidem fungoval na záznam trasy fajn byla jízda na kole..

PS: V Čechách využívám jak TOPO, tak OSM a někdy je lepší jedna, někdy druhá..

Případně se ptej, nebo můžu někde ukázat :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod oodoow » pát bře 15, 2013 9:50

Etrex 30 dá jenom 10 až 15 hodin? Tak to buď garmin novej model dost pokazil anebo jsou eneloopy na houby, protože můj starší Etrex Vista Hcx dá na GP recyko+ 2050mAh přes 24 hodin. Původně jsem uvažoval o upgradu na novější etrex 30, ale jestli to má takovou slabou výdrž, tak to ani náhodou.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod Zdéňa » pát bře 15, 2013 10:08

Používám občas podsvícený display a enloopy mám už tak 3 roky určitě. Můžu provést nějaký test, ale než bude příležitost, tak mi to bude chvíli trvat. Co mám eTrexe tak jsem s ním na vícedenním treku nebyl..
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod mike » pát bře 15, 2013 18:57

Zdéňa píše:Já si teda nakonec z garminu koupil eTrex30. Nevím, proč si ho vyřadil z výběru, ale přijde mi lepší jak Dakota a vůči Oregonu mi vyhovuje, že nemá dotykový display.

Nejspis proto, ze garmini web je tak debilni, ze jsem ho prehledl ;-) Diky, to taky nevypada spatne. Akorat ma uz docela maly displej, je to jeste pouzitelne? Proc ti prijde lepsi, nez Dakota?

Zdéňa píše:V Rakousku využívám OSM, stažené z tohoto webu, Alpy tam jsou v několika provedeních, zatím mi to tak vždycky vyhovovalo. Mapa nebude asi tak dotáhlá, jak TransAlpine, ale pro mě ok.

Kterou konkretne pouzivas? Neco jsem tam nasel, ale moc mne to nenadchlo.

Zdéňa píše:Případně se ptej, nebo můžu někde ukázat :wink:

Diky, ale neni to pro mne a navic, uz jsem mel v rukach Oregona (a zadne nadseni).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod Zdéňa » pát bře 15, 2013 19:13

Pokuď to srovnám s dakotou, tak to pro mě má následující plusy:
- Má to psanou delší výdrž. Ne o moc, ale proč ne..
- Asi nejzásadnější je pro mě ovládání. Joystick a postraní klávesy jsou pro mě lepší, alespoň mě to tak vyhovuje lépe :wink:
- Glonass by měl zlepšit kvalitu signálu, přeci jen má možnost pracovat s více družicemi.

Ale sám sem neporovnával, takže kdo ví, jak to s tím glonassem bude. Každopádně po tůrách trasy ani moc needituju,jen to prolítnu a většinou to sedí.

Co se týká displaye, co si pamatuji, tak mi přišly oba podobné..možná eTrex měl lepší podání barev.

Momentálně tam mám Reit- und Wanderkarte a freizeitkarte-osm.de.
Občas je potřeba si pohrát s nastavením map v přístroji, v některých režimech zobrazuje zbytečně moc podrobně vrstevnice a někde zas moc málo. Pro mé potřeby to zatím bylo dostačující, na druhou stranu proti tobě chodím téměř zásasně po cestách :) A klasickou mapu mám taky po ruce.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod brhel » pát bře 15, 2013 19:46

Já mám už několik let od Garminu GPSMAP 60CSx a celkem spokojenost.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod DAV » pát bře 15, 2013 19:50

šedesátka má tu výhodu, že dokáže jít celý den, (24 hodin) na 2700 AA
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod brhel » pát bře 15, 2013 19:55

Dlouho běží i na obyčejný alkalický baterie z obchodu Ikea :D
Naposledy upravil mike dne pát bře 15, 2013 19:56, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod mike » pát bře 15, 2013 20:23

Zdéňa píše:Momentálně tam mám Reit- und Wanderkarte a freizeitkarte-osm.de.
Občas je potřeba si pohrát s nastavením map v přístroji, v některých režimech zobrazuje zbytečně moc podrobně vrstevnice a někde zas moc málo. Pro mé potřeby to zatím bylo dostačující, na druhou stranu proti tobě chodím téměř zásasně po cestách :)

Diky. Uz jsem si to stahnul a prohlizim v Map Source (priserne neohrabany sw ;-)). Pouzitelne to asi je, ale proti klasickym mapam mi to prijde strasne chude. Schvalne jsem si porovnal stejnou trasu na AV mape a jedne z tech OSM (zapnuta nejvyssi uroven detailu):

avsample.jpg

osmsample.jpg

To je nebe a dudy... Nejsem si jisty, jestli je to rozdilem mezi vektorovou a bitmapovou mapou nebo jestli je to jen tahle konkretni mapa.

Nema nekdo AV mapy v garmini navigaci? Docela by mne zajimalo, jak vypadaji tam.

edit: myslim tyhle nebo tyhle. Ted koukam, ze tam pisou rastrove, takze to asi bude to same.

Nema nekdo ty TransAlpine? Ti vocasove tam nemaji poradne nahledy...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod oodoow » pát bře 15, 2013 20:51

Já je mám (samo že načerno) . Ještě jsem je ale nikdy nepoužíval.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod mike » pát bře 15, 2013 20:52

Ktere z nich? Ptal jsem se (pitome...) na dve ruzne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod oodoow » pát bře 15, 2013 20:56

"Garmin Transalpin 2012" mi to píše v Map Source, jestli je to Pro verze anebo není, to už si nepamatuju. Jestli chceš vědět jaký to má detail, tak někam hoď gpx soubor a já to tam nahraju a udělám z toho výřez na nejvyšší detail.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod mike » pát bře 15, 2013 21:02

Super, to je ono. GPX netreba, staci, kdyz to natahnes do MapSource bez cesty, najdes Dreiherrnspitze a udelas podobny vyrez, jako ja nahore. Dreiherrnspitze je v OstTirol na hranici s Italii. Asi 9 km ZJZ od Gross Venedigeru. Jestli ti spis pomuzou GPS souradnice, tak je z toho snad nejak dostanu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod Zdéňa » pát bře 15, 2013 21:05

Tak určitě svůj podíl má i rozdíl mezi vektorovou a bitmapovou, ale stejně to ideální není. Zatím ale společně s papírovou mapou mi to vždy fungovalo. Na ty Transalpin jsem koukal taky, ale dávat za ně ty peníze se mi vážně nechtělo a zatím ani nechce :((
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod oodoow » pát bře 15, 2013 21:14

dal jsem tam v tom map source nejvyšší podrobnost mapy, ale moc tam toho fakt není
spitze.PNG
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod mike » pát bře 15, 2013 21:22

Diky! Je znatelne lepsi, nez OSM, ale furt teda nic moc. Chybi mi tam treba skaly na Dreiherrnspitze, ktere jsou pro vystup dost zasadni. Takze tohle jedine v kombinaci s poradnou papirovou mapou a v takovem pripade mi staci ten mobil (kde mam AV mapy nebo naskenovane svoje...).

Panove, da se to toho eTrexu nahrat normalni naskenovana mapa? Jestli jo, tak jak a jak se kalibruje? Umim kalibraci s Ozi Explorerem, takze zakladni predstavu mam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod Zdéňa » pát bře 15, 2013 21:29

Určitě dá, mělo by to jít přes MOBAC kdysi jsem to zkoušel, ale moc mi to nevyhovovalo. Respektive ten rastrový obrázek je pak v eTrexu hrozně pomalý a jakákoli operace dost trvá.. To je asi obecný problém garminu, některý věci mají vychytaný fajn, ale obecně ten hardware (procesor, display) jsou hodně starý.
Jo a v garminu se ta technologie jmenuje bird eye. Původně to bylo myšlený pro stahování fotomap..
Ale říkám, zkoušel jsem to jen krátce, tak je možný, že nemám aktuální info..

Edit: osobně sebou stejně ještě většinou mám mobil s androidem, kde mám v Locusu stažené mapy z bergfexu. Ty mít v garminu tak jsem plně spokojen. Takhle bych se ale dostal k tomu, že by mi taky stačil logger a mobil s gps :mrgreen:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod mike » pát bře 15, 2013 21:39

Vsak prave proto mi staci logger a mobil s GPS ;-) Mapy bud nekde stahnu nebo si sam skenuju papirove.

Kazdopadne diky, info predam. Sam jsem se jen utvrdil v tom, ze o nic od Garminu nestojim, ale ted nejde o mne.

Ale porad plati jedna z puvodnich otazek: nemate nekdo tip na dobrou mapovou GPS od jineho vyrobce?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod Zdéňa » pát bře 15, 2013 21:49

To je právě problém, že garmin je svým způsobem v tomhle monopol.. Mobily se mu nemůžou rovnat výdrží a přijímačem gps signálu, ale software mají zas úplně někde jinde.
Outdoorové navigace ještě dělá Holux, ale zkušenosti nemám..
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod Jan » pát bře 15, 2013 21:56

Garmin je síce asi najväčší, ale v iných krajinách je bežný Magellan . Držal som nejaký ich model síce v ruke iba deň a aj to len pred troma rokmi, ale pamätám sa, že ma (ako dlhoročného garministu) fascinoval.
Jan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 747
Registrován: čtv bře 9, 2006 11:58

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod mike » pát bře 15, 2013 21:58

@Zdéňa: zatim ne, ale vyvoj jde proti nim. Az nekoho napadne udelat smartfoun vyladeny na dlouhou vydrz GPS, tak ostrouhaji. Prijimac uz problem neni, staci vybrat jeden z lepsich chipsetu a pridat vetsi antenu.

Ono je to pekne videt na vyvoji ceny akcii Garminu. Zrovna jde uz par mesicu vsechno nahoru a Garmin v protismeru. Protoze se ceka, ze bude postupne ztracet trh (nebo uz ztraci) ve prospech smartfounu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod mike » pát bře 15, 2013 21:59

Jan píše:Držal som nejaký ich model síce v ruke iba deň a aj to len pred troma rokmi, ale pamätám sa, že ma (ako dlhoročného garministu) fascinoval.

Muzes se o tom trochu rozepsat? Co te fascinovalo?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod Jan » pát bře 15, 2013 22:11

No, po dnesvečernej sedmičke Chateau Lamour je to už ťažšie, ale na tú dobu oveľa lepšia užívateľská prívetivosť a myslím, že aj lepšia komunikácia s PC (mapy a pod.). Magellan sa mi zdal oveľa "pracovnejší" či "profesionálnejší", čo sa týka práce v teréne, zatiaľ čo Garmin viac "turistickejší", ak ma rozumieš. :-)
Jan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 747
Registrován: čtv bře 9, 2006 11:58

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod mike » pát bře 15, 2013 22:14

Nejsem si uplne jisty, jak to myslis, ale kdybys to chtel jeste rozvest, tak to nijak zvlast nespecha, klidne to nech na pristi tyden. Diky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod mike » sob bře 16, 2013 1:25

Tak jsem si TransAlpin 2012 nekde stahnul na kouknuti a tohle by teda neslo. Prohlizim oblasti, ktere dobre znam a skoro je nepoznavam. Tohle neni mapa do hor, neda se v tom rozumne orientovat ani na velkem monitoru. Navic ta priserna sracka MapSource s tim neustale pada. Mozna mam nejakou starsi verzi, ale stejne, staci zapnout vic detailu a pri prekreslovani do minuty spadne. No dobra, Garmin je jeste horsi, nez jsem si myslel.

Uznavam, ze mit tohle v GPS a k tomu papirovou mapu by asi slo, ale nevidim zadne zasadni vyhody proti loggeru a mobilu s rastrovyma mapama, spis naopak. Zacinam uvazovat o spekulaci na pokles akcii Garminu a jak tak koukam na statistiky, je takovych docela dost :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod Zdéňa » sob bře 16, 2013 7:34

Přidám ještě jednu perlu. Nevím jak jsou na tom ostatní garminy, ale nechápu, že eTrex nemá zamykání kláves ](*,) ](*,) ](*,)
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod Jan » sob bře 16, 2013 8:47

Zamykanie kláves na GPS nemá žiadny význam.
Jan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 747
Registrován: čtv bře 9, 2006 11:58

Re: Vyber mapove GPS

Příspěvekod oodoow » sob bře 16, 2013 9:35

@Mike: Tak to už pak fakt leda tam nějak dostat oskenovanou mapu. Mi to s tím nepadá, tak možná je to verzí mapsource. Ještě se dá kromě mapsource použít taky garmin BaseCamp, který by měl být víc pro turistiku, ale podle mě je to stejně jenom kopie mapsource.
@Zdena: No přesně, zamykání kláves mi tam dost chybí. Dám si ji do kapsy a vždycky se mi tam pomačkají nějaká tlačítka.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Další

Zpět na Mapy, navigace, GPS