Skotsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Skotsko

Příspěvekod sobb » ned říj 7, 2012 11:41

Ty údaje z weather.com jsou nějaké podivné, údaje uk met office i nejčastější doporučení místňáků směřovaly právě na květen/červen - nejsušší měsíce, žádné nebo minimum midges a už dostatečně dlouhé a relativně teplé dny.

Ovšem v současný době se na statistiky a průměry moc spolíhat nedá, například letos byla jedna z nejdeštivějších sezón za posledních sto let ... tak jsme si to patřičně užili :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Skotsko

Příspěvekod Vachon » ned říj 7, 2012 13:26

Njn, Skotsko je země pro drsňáky :axe:
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skotsko

Příspěvekod Zdeny » sob pro 29, 2012 23:46

Ahoj nemá prosím někdo zkušenost ve Skotsku s půjčením auta? Zajímalo by mě, jak to je s příplatkem za mladého řidiče. Na pár stránkách jsem našel, že je do 25 let včetně, známí ale neměli řidiče do 25 a nic prý nepřípláceli.
Zdeny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 1, 2012 16:34

Re: Skotsko

Příspěvekod Marv » pon pro 31, 2012 15:38

No, například Avis si za řidiče pod 25 let účtuje 30 liber za den navíc. Mám dojem že to takhle bude mít většina půjčoven (i když asi s rozdílným doplatkem).
Kváky z cest - Zcestný blog
Uživatelský avatar
Marv
nováček
nováček
 
Příspěvky: 96
Registrován: pát kvě 20, 2011 18:00
Bydliště: Z Práglu

Re: Skotsko

Příspěvekod KachnaX » pon pro 31, 2012 21:22

já ve skotsku měl auto od půjčovny patřící pod europcar, bookovaný z nějakýho česky mluvícího webu (asi tohle ale nejsem si jistej) a tam se platilo za řidiče pod 21 let. ale bylo to před 5 rokama...
Uživatelský avatar
KachnaX
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon led 9, 2012 16:17
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Skotsko

Příspěvekod Zdeny » ned led 6, 2013 11:16

Díky za poznatky. Kdyby to po mně ještě někdo potřeboval, tak sem napíšu, jak to dopadlo. Prohledal jsem stránky asi 10 půjčoven a pouze v Sixt je poplatek až pod 23 let. (za nejnižší kategorii auta a za předpokladu, že jejich podmínky nejsou zastaralé). U všech ostatních je poplatek za mladého řidiče ( young drivers surchage ) už pod 25. Pouze u Europcaru se mi to nepodařilo vyhledat konkrétně. Píšou tam doslova, že u řidiče pod 25 let bude možná požadován poplatek bez bližších podrobností. (nerozumím tomu ale v jedné půjčovně jsem se dočetl, že s mladým řidičem mají kromě vyššího rizika i vyšší náklady, takže si myslím že ze zákona musí něco za mladého řidiče odvést státu a pouze Sixt a možná Europcar to částečně vezme na sebe. Ale to je jen taková povrchní úvaha).

Poplatky se různí od nejdražšího Avisu (39 liber za den) až po nejvýhodnější půjčovnu "Budget", kde se platí 12,93 liber na den a maximálně ale 129,3 liber což už není tak hrozné ( obojí pro řidiče 21 - 25 let ).

Nakonec jsme se rozhodli, že to tam strávíme v Edinburgu a půjdeme jeden z přechodů a auto by se moc nevyplatilo.
Zdeny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 1, 2012 16:34

Re: Skotsko

Příspěvekod musashi » úte bře 12, 2013 14:24

Ahoj!

Nemate nekdo ze zkusenejsich tip cim doplnit WHW? Mame koupene letenk v terminu 14. - 26. kvetna a samotnou WHW nejspis zvladneme rychleji a tak premyslim, cim zajimavym tam pak tech par dni jeste vyplnit.
Budu vdecny za kazdy napad ci tip! Diky predem za pripadnou ochotu!
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Re: Skotsko

Příspěvekod Osanos » úte bře 12, 2013 14:45

Rozhodně minimálně den na Edinburgh.
Na závěr WHW (pokud jdete směrem na sever) vylézt na Ben Nevis - ne, že by to bylo to nejhezčí místo, je to prostě kamenitá hora s obvykle (i na Skotsko :twisted:) hnusným počasím a mrakama lidí, ale je nejvyšší :)
Stavit se u Loch Ness taky není k zahození - asi klasicky zřícenina Urquhart, má dobré návštěvnické centrum.
Pokud jde o pěkná místa - spíš divočinu, tak bych uvažoval o: Glen Affric, ostrov Skye...
Osanos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob led 7, 2012 15:08
Bydliště: Brno

Re: Skotsko

Příspěvekod Vachon » úte bře 12, 2013 14:53

Z Fort Williamu (pokud tam končíte a budete už přesně vědět, kolik času vám zbylo) si vyběhněte na Ben Nevis (nebude-li pořád v mlze).
A/nebo, pojedete-li vlakem zpátky do Glasgow, vystupte cestou na stanici Ronnach a dejte si výlet přes Ronnach Moor, taky krásné...
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skotsko

Příspěvekod Osanos » úte bře 12, 2013 19:10

Spíš Rannoch, ne? jo tam je krásně, my jsme ty rašeliniště přecházeli a pak jsme se u Kingshouse napojili právě na WHW... super krajina, jen trochu mokro v těch mokřadech a cesta co tam měla mít nějak chyběla :t:t
Osanos
nováček
nováček
 
Příspěvky: 43
Registrován: sob led 7, 2012 15:08
Bydliště: Brno

Re: Skotsko

Příspěvekod Vachon » úte bře 12, 2013 19:12

Jasně, Rannoch, sry.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skotsko

Příspěvekod JohnyFK » úte bře 12, 2013 20:34

Glenfinnan - pár zastávek vlakem na západ od FW - viadukt z Pottera :lol: , monument

Směrem k Loch lochy -Commando Monument
Naposledy upravil JohnyFK dne úte bře 12, 2013 20:45, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
JohnyFK
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: pát říj 14, 2011 10:49
Bydliště: Už zase Stověžatá

Re: Skotsko

Příspěvekod musashi » úte bře 12, 2013 20:37

Diky za vsechny tipy! Zapisuju si vsechno a pak to proberu s partou a zkusime vytvorit nejaky bojovy plan :)
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Re: Skotsko

Příspěvekod Vachon » úte bře 12, 2013 20:37

Stylovější to je (na Glenfinnan) parním vláčkem, ty jezdí v sezóně dva denně, pokud si dobře vzpomínám.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skotsko

Příspěvekod djx1 » sob bře 16, 2013 13:48

Jak už bylo psáno. Edinburgh je úžasné město, takže bych mu den věnoval, i když ono bude po vás žádat těch dní více.

Na samotné WHW se dá odbočit a vylézt si na nějaký okolní kopec. Zvláště ve střední a konečné části WHW jsou pěkné kopce (pokud jdete z Glasgow) :)

Určitě bych dal Ben Nevis. Sice komerční místo, lidí hafo, ale když je pěkné počasí, je cestou pěkný výhled.

Další možnost je pokračovat (pokud jdete z Glasgow) z Fort Williams do Inverness po Great Glen Way. Je to taková pohodovka kolem jezer Loch Lochy a Loch Ness.

Pokud budete mít více času, odskočil bych si na Skye. Z Fort Williams se tam dostanete busem. Nebo do Kyle of Lochals (vstupní brána na ostrov) jede i vlak. Naprosto úžasnou krajinou (tenkrát jsem byl na okně přilíplej jak malej kluk). Na ostrově nejlépe do Sligachanu (je tam kemp) a tam si odskočit na chvilku do Cuillin mountains. Naprosto úžasné kopce.

Jinak o Skotsku nějaké info u mě na webu :)
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: Skotsko

Příspěvekod musashi » ned bře 31, 2013 20:02

Diky za poskytnute rady, plan se zacina rysovat :)
Mel bych jeste jeden prakticky dotaz ... za predpokladu spani ve stanech, jakou castku v hotovosti byste s sebou cca doporucili?
Melo by to pokryt naklady na cestu z Edi do Glasgow a nasledne z Fort Williams zase zpet az do Edi a samozrejme nejake bezne vydaje kolem (coz je to, co nedokazu odhadnout, zbytek se da nejak dopocitat).
Nevim, jak je to tam po ceste s moznosti platit kartou ci vybrat nekde hotovost.
Diky moc za pripadnou ochotu!
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Re: Skotsko

Příspěvekod Vachon » úte dub 2, 2013 10:14

Jen k těm kartám: Bankomaty najdeš ve Fort William, obecně se ti ale může stát, že výběr (z české karty) nepůjde napoprvé a budeš muset zkusit jiný (podle mě nemají všechny místní banky, i když berou EC/MC nebo VISA, přímý mezinárodní clearing a "nepřečtou" tvůj limit). Navíc bankomaty ve Skotsku vydávají skotské libry, tak si to naplánuj nějak, aby ti nezbyly (mimo banku je může být problém udat i v Anglii).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skotsko

Příspěvekod musashi » úte dub 2, 2013 11:06

A platit se da i britskyma librama nebo berou jenom skotske?
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Re: Skotsko

Příspěvekod Vachon » úte dub 2, 2013 11:17

Britskými librami (tzn. bankovkami Bank of England) se platit samozřejmě dá, v obchodě vracejí někdy ty a někdy ony.
Jedná se jen o papírové peníze, ne mince (navíc mají emisní právo ve Skotsku tři banky, tak jejich bankovky, i stejných hodnot, vypadají různě, aby to nebylo příliš jednoduché).
Chceš-li si je předem prohlédnout, jsou jejich platné bankovky tady:
http://www.scotbanks.org.uk/banknotes_c ... otland.php
http://www.scotbanks.org.uk/banknotes_c ... e_bank.php
http://www.scotbanks.org.uk/banknotes_c ... otland.php
Kurs je naštěstí 1:1 (respektive všechny mají denominaci Pound Sterling), tak ten řešit nemusíš :)
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skotsko

Příspěvekod musashi » úte dub 2, 2013 13:09

Ufff, tak ta posledni veta to zachranila. Diky! :D
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Re: Skotsko

Příspěvekod Vachon » úte dub 2, 2013 13:16

Ona totiž žádná Britská libra není :)
Jinak, totéž platí v Severním Irsku a na Jersey, Guernsey, Man (jejichž bankovky ale ve zbytku UK mimo banky neudáš vůbec, ty skotské jsou přece jenom rozšířenější).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skotsko

Příspěvekod Marv » úte dub 2, 2013 22:28

Vybrat z bankomatu jde na trase WHW taky v Kinlochlevenu a Tyndrumu (v železničních stanicích, tuším že jak lower tak upper station má bankáč).
Kváky z cest - Zcestný blog
Uživatelský avatar
Marv
nováček
nováček
 
Příspěvky: 96
Registrován: pát kvě 20, 2011 18:00
Bydliště: Z Práglu

Re: Skotsko

Příspěvekod musashi » stř dub 3, 2013 7:52

Diky moc za info!
Nejaky tip na tu castku v hotovosti by nebyl? S cim jste si pripadne (ne)vystacili?
musashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon srp 29, 2011 12:21

Re: Skotsko

Příspěvekod Marv » stř dub 3, 2013 11:51

Mám dojem, že jsem na WHW jel se 100 librama. Je pravda, že jsme byli dost nízkonákladový, v kempu jsme spali tuším 4 noci, jednou v Beinglass Farm za 7 liber, a pak 3 noci v Glen Nevis, tam jsme měli nějakou slevu za skupinu - byli jsme 3 - a vyšlo to na cca 5 liber za noc. Na druhou stranu jsme sehnali levnej hostel v Edinburghu (Backpackers na Cockburn Street) za 10 liber na noc.

Plus pár pivek, jedna večeře v restauraci, a nějakej ten nákup v marketech na doplnění zásob, mám dojem že jsem s tím o těsně nevystačil.
Kváky z cest - Zcestný blog
Uživatelský avatar
Marv
nováček
nováček
 
Příspěvky: 96
Registrován: pát kvě 20, 2011 18:00
Bydliště: Z Práglu

Re: Skotsko

Příspěvekod Zdeny » stř dub 10, 2013 10:51

Nemá prosím někdo zkušenost, kde přesně jsou na WHW bothies? Já našel jen obecnější mapku a zdá se mi, že přímo na trase snad ani žádné nejsou.
Zdeny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 1, 2012 16:34

Re: Skotsko

Příspěvekod [b2e] » stř dub 10, 2013 10:57

z ruznych online textu jsem si poznamenal toto:
Rowchoish Bothy je cca 5 km po dedine Rowardennan.
Doune Bothy je cca 10 km po Rowchoish Bothy.

jeste by mela byt nekde treti, ale o te jsem nenasel zadnou referenci

kterou obecnejsi mapku mas na mysli?
Uživatelský avatar
[b2e]
účastník
účastník
 
Příspěvky: 231
Registrován: ned kvě 18, 2008 9:34

Re: Skotsko

Příspěvekod Vachon » stř dub 10, 2013 10:58

Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skotsko

Příspěvekod Zdeny » stř dub 10, 2013 11:23

Super, díky. Hledal jsem tam jak Vachon ale trošku nešikovně jsem si v oblasti 4 nevšiml Loch lomondu a hledal v 5. Myslíš že půjdou z cesty v pohodě najít?
Zdeny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: úte kvě 1, 2012 16:34

Re: Skotsko

Příspěvekod Vachon » stř dub 10, 2013 11:33

Myslím že Doune Byre je přímo na cestě, ta druhá kousek mimo:
Viz http://www.geograph.org.uk/photo/1209483
http://www.geograph.org.uk/photo/1040554
(taky jsem to četl na nějakém blogu, už ho nemůžu najít).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Skotsko

Příspěvekod Marv » ned dub 14, 2013 16:28

Doune Byre je fakt přímo na cestě WHW, nejde jí minout - viz tahle moje fotka z cesty:

Obrázek
Kváky z cest - Zcestný blog
Uživatelský avatar
Marv
nováček
nováček
 
Příspěvky: 96
Registrován: pát kvě 20, 2011 18:00
Bydliště: Z Práglu

PředchozíDalší

Zpět na Velká Británie a Irsko