Nůž Opinel

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod Indy » úte led 17, 2012 23:27

ano, s tak dobrym i kdyz vlastne uplne prostym materialem, a jednoduchou konstrukci urcite dosahli dobrych vysledku.

jinak vetsina plastu vzdy byla a nejspis i bude tezsi nez drevo takoveho typu jak je na opinelce... sice maji jiny vyhody ale lehci nejsou.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod iggi » čtv říj 25, 2012 8:57

Maaagor píše:Tak si taky dovolim přidat zkušenosti. Dlouho jsem měl docela vybavenej Victorinox a uhlíkovej opinel. Pak jsem Victorinox někde zašil a jediný co mi teď chybí na opinelu je vývrtka na víno. Jinak žádnej problém. Přijde mi ostřejší než victorinox a hlavně se dá držet jako nůž. Z hlediska ergonomie perfektní. Krkonoše, fatra, Slovinsko - žádnej problém s otevíráním, čímž netvrdím, že ten problém neexistuje, ale já se s tim nesetkal. A ještě váží tak desetinu toho co Švýcar, ale je pravda, že na něm bylo víc věcí než jenom nůž.


Existuje opinel kde je v rucke aj vyvrtka na vino. Len je to asi len inox

Obrázek

http://2.bp.blogspot.com/_p4PkoeXYyOQ/S ... nife-2.jpg
iggi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned led 16, 2011 9:29

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod Jazz » stř kvě 22, 2013 11:53

Tu som našiel nejaké Op s plastovou rukovaťou:
http://noziarstvo.sk/sk/zatvaracie-noze ... door-.html
Uživatelský avatar
Jazz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: pon srp 8, 2011 15:49

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod Wiking » ned čer 2, 2013 9:20

Dovolim si napsat par mych poznatku ohledne noze Opinel.
Mam nuz velikost 9, nerez, a vysel me na 225,-kc (v Nemecku)

Polozme si ruku na srdce.. co zde ocekavame za takovou cenu? Nejaky super survival nuz, multifunkcni a temer neznicitelny?
Musim vas zklamat, to by jste museli dodat jednu nulu za tech 225,-kc. Pak jiste ano.

Ale v tomto pripade mame nuz, ktery le levny a celkem funkcni.
Kdyz jedu na cundr, taham ssebou ruzne noze. Ne jen jeden. Obvykle tak 3.
Jeden tezky neznicitelny, na stipani dreva atd.. Jeden maly Victorinox. A tenhle opinel.
Nejradeji jej pouzivam v "kuchyni" na krajeni potravin, velikost 9 je vhodna i k ukrojeni chleba, ktery se nedrobi, ke krajeni cibule, zeleniny atd..
Zkusim ty plusy a minusy sepsat.

PLUSY:
+levna porizovaci cena
+tenka cepel se hodi na drobne krajeni v kuchyni
+vysoka cepel je vhodna k namazani chleba atd.
+v pripade ztraty to tak nebude bolet

MINUSY:
-pri zvlhnuti se velmi zle vytahuje, hrozi bolestive odlomeni nehtu!
-material cepele neni prilis kvalitni, pri namaze se ohne.
-kulaty strenka se protaci v ruce a nejsou protiskluzovy
-chybi dirka na upevneni retizku aby jsme nuz neztratili


Fazit: Ano, na urcite ukony je tenhle nuz pouzitelny. Ale jet na cundr jen s timto jednim nozem, to tedy v zadnem pripade ne!
Uživatelský avatar
Wiking
účastník
účastník
 
Příspěvky: 277
Registrován: sob pro 8, 2012 6:32
Bydliště: Dresden, obcas Brno.

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod vici » sob kvě 10, 2014 7:02

Mám Opinel VRN10 Carbon a maximální spokojenost.
Řeže, je lehký, skladný, funkční, levný.
Na štípání dříví a páčení věcí mám sekyrku.
Jedinou konkurencí snad může být Mora, ale to není zavírací nůž, ale snese mnohem větší zatížení :wink:
vici
účastník
účastník
 
Příspěvky: 580
Registrován: sob úno 9, 2008 18:58
Bydliště: Ostrava

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod rob » pon pro 22, 2014 10:23

Jelikož já nože dost ztrácím, tak je pro mě opinel celkem dobrá volba.
Dobře se brousí a za ty prachy plní účel.
Když navlhne, tak jde špatně otvírat ale neni to tak dramatický.
rob
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: ned pro 21, 2014 18:22

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod Mawenzi » sob bře 20, 2021 13:58

tak si taky koupim jeden opinel :D

jak presne se starat o tu drevenou rukojet? nekde jsem cetla, ze klidne nahrat olej na 60st a nechat v tom nuz chvili nalozeny, jinde zase ze je nutny lneny olej a susit na slunecnim svetle...

takze prosim nejaky rady, jak se idealne postarat o drevenou rukojet (aby moc netahla vlhkost) a vydrzela co nejdyl? vzhledem k pomeru cena X vaha se mi noze opinel v cene kolem 300kc zdaji optimalni. No doted sem mela rybicku, ktera mi taky stacila, ale rybicka plachla. tam je cena X vaha hodne idealni :D asi 37g za 90kc :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod Etheric » sob bře 20, 2021 16:55

Řešil jsem to i ve vláknu jak co opravit. Už mám hotovo, rukojeť zbroušena 400kou brusnou houbou, pak 500kou brusnym molitanem, následně ponořená úplně celá ve lněným oleji zahřátým na 40st celý odpoledne a následně necháno na topení do druhého dne poledne. Pak jsem otřel zbytky oleje, aby to neudělalo matlavý fleky a nechal uschnout improvizovaně, bo slunce moc neni
IMG_20210320_164528.jpg

Chlupy po úpravě nevstaly, jelikož byly už před ní dokonale obroušeny. Výsledek fajn, teď už bude stačit to jednou za čas lehce přetřít lněným olejem.

Každopádně nevím, jakou má z výroby Opinel úpravu rukojeti, nehledal jsem, ale jestli olej, nebude to problém doma vylepšit. Každopádně potřebuješ to udělat vysychavym olejem, nemusí to být zrovna lněný. A taky nebudeš muset brousit jako já. Ta moje finka byla z výroby chlupatá a hrubá, prej to tak je proto, že takovej nůž neklouže v rukavicích. Já to přebrousil do hladka a s výsledkem su spokojen :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod pavproch » sob bře 20, 2021 17:35

Nožům prd rozumím, nicméně mito nedá se nezeptat: nože Opinel mají kruhový tvar průřezu rukojetí, zatímco "normální" je průřez ve tvaru plochého obdélníku. Nevadí to při práci s ním?

Mně byto asi vadilo, že se v dlani protáčí, plochá rukojeť se imho líp drží. Ale jak píšu nemám patent na (nožové) rozumy.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod Mawenzi » sob bře 20, 2021 19:03

@pp na to su taky zvedava, ale myslim, ze kdyz sem to doted zvladla co bylo treba rybickou tak by to problem byt snad nemel. Pripadne se to bude dat asi trochu obrousit (zplostit?) asi by tam na to prostor aspon na par mm mel byt.

@etheric co je to nevysychavy olej, muzes mi dat nejakej priklad idealne bezne dostupnyho pls?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod Etheric » sob bře 20, 2021 19:48

Vysychavej olej částečně vyschne zatímco normální bude furt mastnej a žlukne časem.
Na rukojeť nože olej např lněný, týkový, tungový. Pak tě úprava rukojeti může vyjít i na cenu opinelu :D
Hlavně to chce zjistit, jak je upravená rukojeť z výroby. Opinel jsem měl dávno, už si ani nepamatuju, jestli to bylo lakovaný nebo jaký... Nebyl jsem s tím nožem spokojen, málo odolná čepel, občas zlobilo otevírání.. Ale ty s tím budeš stejně jen krájet svačinu ne? Na tvý použití by mohl být ok, máš malou ruku, takže se ti bude i dobře držet, pro mě je to moc malý
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod mike » sob bře 20, 2021 22:13

@Mawenzi: nekupuj si Opinel, ublizis si. Kdyz jsem ztratil svycarak, vzal jsem si misto nej do Italie Opinel a jak to dopadlo. Ublizil jsem si uz na letisti, kdyz jsem s nim rozrezaval igelit, ve kterem byl zabaleny batoh. Ma nesmyslne ostrou spicku a jen s ni lehce zavadis, uz ti z ruky kape krev a lidi na tebe blbe koukaji. V horach jsem se pak prizabil a vracel se vrtulnikem.

Koupil jsem si novy Victorinox, ten nejjednodussi, a jsem spokojen. Akorat ho ted zas nemuzu najit #-o

@Etheric: rukojet je lakovana a udrzovat IMO netreba. Vodu saje v drazce na cepel, ktera vevnitr lakovana neni a pak pry nabobtna a nejde otevrit (nestalo se mi).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod sobb » ned bře 21, 2021 0:53

Takže to bylo "Prokletí Opinelu"? :shock: Ses nepochlubil :wink:

Přenosný to nejspíš nebude, takže si myslím, že Mawenzi velké nebezpečí vrtulníkových výletů v souvislosti s Opinelem asi nehrozí :) Sice si taky myslím, že nějaký menší Švýcar je dobrou náhradou rybičky, ale zase když chce Maw pěknej nožík s dřevěnou rukojetí, tak proč si neudělat radost.

A co se týče hledání nožů, tak se mi vyplatilo heslo "čím víc, tím líp". Nožíky rozesetý na strategických místech. Sice stejně mají tendenci se seskupovat, ale pak je větší šance, že člověk hnízdo najde a opět je rozmístí. Doma je to ještě celkem jednoduchý, ale při delších cestách autem to jen s jedním nožem bylo na mrtvici. Furt byl jinde, než měl být. Teď jich tam míváme tak čtyři až pět a vždycky je nějakej po ruce :D A to samé platí o lžičkách :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod mike » ned bře 21, 2021 1:37

Nevim to jiste, ale kazdopadne uz ho s sebou neberu [-(

S tim letistem je to ale pravda, je strasne jednoduche se tim pichnout. Neni to ani citit a pak koukas, kde se vzala ta krev. Navic mi prijde celkove pomerne neprakticky, svycarak je pro me ucely lepsi. Lehci, mensi, bezpecnejsi, ma otvirak, sroubovak atd. Kdyz si potrebujes akorat ukrojit chleba, syr, kus masa nebo obcas kus repky a nemas uchylku na noze, tak mi to prijde celkem jednoznacne.

Zahravas si. Az vas jednou zastavi celnici, tak na vas zavolaji protiteroristickou jednotku :twisted: V zahranici byvaji vetsi noze zakazane a vic mensich se taky nebude libit. Ja s tim venku nemam problem, svycarak ma sve stale misto v kapse u kalhot, ale doma ho pak vytahnu, nekam polozim a za tyden ho nemuzu najit :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod Mawenzi » ned bře 21, 2021 6:21

mike
ja to s opinelem asi risknu. Ano, svycarak byl taky varianta... jenze ja v zivote nepotrebovala otvirak ani vyvrku, takze to risknu. Nejaky dalsi veci jako pilnicek, pinzetu nosim v lekarnicce.

ne, ze bych ten opinel primarne chtela ztratit, ale za 300 to asi risknu.

Hm, a ta drazka, ta se bude v domacich podminkach osetrovat asi blbe, ze... na druhou stranu mozna by sla trochu o milimetr zvetsit, pak kdyz nabobtna, bude velka jak origo a kdyz nenabobtna, porad by ten nuz nemel samovolne vyskocit ven. Asi to risknu. Moznost poridit svycarak tam porad zustava do budoucna, ale snad se nepobodam :D pokud jo, dam ti za pravdu, koupim si svycarak nebo zase rybicku a nebudu vymyslet blbosti :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod Etheric » ned bře 21, 2021 7:47

mike píše:Ma nesmyslne ostrou spicku a jen s ni lehce zavadis, uz ti z ruky kape krev

udrzovat IMO netreba. Vodu saje v drazce na cepel, ktera vevnitr lakovana neni a pak pry nabobtna a nejde otevrit

Ale to není chyba nože :twisted:
Právě v tom vidím výhodu opinelu, ta tenká čepel jde nabrousit fakt do jedovata, viděl jsem borce, co se oholil osmičkou opinelem. Naopak to je dobře, nůž má být ostrý a musíš se holt chovat podle toho, že držíš v ruce ostrou a nebezpečnou věc ;)
Spíš si ublížím rybičkou nebo victorinoxem, ptž nemá pojistku. Navíc je to prostě malý. Jasně, cesta za hranice je něco jinýho, ale v ČR se mi nikdy nestalo, že by mě někdo jebal za nůž, od pohledu velkou kudlu, u pasu nebo na krku. Fakt ne. Ale ve Španělsku mě za nůž s čepelí 8cm, kterej jsem měl v batohu u příboru a jídla, sebrali. A zpět jsem ho už nedostal :roll:

Takže jinými slovy je dřevo chráněno jenom někde. Jako s těma pitomejma bundama, co jsou zateplený jenom někde.. Tady je to ale větší pruser a to nabobtnání a zásek jsem viděl 2x u dvou různých lidí. Ale když vezmeš novej opinel a dáš ho do lněnýho oleje, venkovnímu laku to neublíží a části dřeva bez úpravy se napustí. Nebo je možnost to obrousit, ale to by se mi nechtělo..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod mike » ned bře 21, 2021 22:17

Etheric píše:Ale to není chyba nože

A ci teda? Moje snad? [-X :twisted:

Etheric píše:Právě v tom vidím výhodu opinelu, ta tenká čepel jde nabrousit fakt do jedovata, viděl jsem borce, co se oholil osmičkou opinelem.

Proti tomu nic, ale jde o to spicku. Je jak jehla. Coz je k nicemu a navic nebezpecne.

Etheric píše:Naopak to je dobře, nůž má být ostrý a musíš se holt chovat podle toho, že držíš v ruce ostrou a nebezpečnou věc

Coz je presne to, co nechci. Pri outdoorovani se o vlastni nebezpeci umim postarat sam, nepotrebuju jeste nejake navic :twisted:

Etheric píše:Spíš si ublížím rybičkou nebo victorinoxem, ptž nemá pojistku. Navíc je to prostě malý.

Zalezi na pouziti. Na to, co jsem psal, bohate staci, nikdy jsem nemel potrebu lepsiho. Ja proste tu uchylku na noze nemam ;-)

Etheric píše:Takže jinými slovy je dřevo chráněno jenom někde. Jako s těma pitomejma bundama, co jsou zateplený jenom někde..

Vzpomnel jsem si, kde by mohl byt a kupodivu tam byl :) Vypada to tak. Lakovana je rukojet, ale konec dreva u cepele a drazka ne. Nejsem si teda jisty na 100 %, je tam blbe videt.

Etheric píše:Ale když vezmeš novej opinel a dáš ho do lněnýho oleje, venkovnímu laku to neublíží a části dřeva bez úpravy se napustí.

Prijde mi, ze uz to necim lehce napustene je, aspon ten konec u cepele tak vypada. Ale klidne jsem to mohl udelat i ja kdyz jsem krajel neco mastneho. Taky se mohlo neco zmenit, tenhle ma okolo 10 let, nevim presne.

Kdyz uz jsem ho mel v ruce, tak jsem ho zvazil a ma 60 g. Svycarak jsem jeste nenasel, ale tipuju tak polovinu. Plus rozmery, v kapse o nem nevim, Opinel uz je moc velky. Za mne je volba jasna, ale kazdy ma jine potreby a vkus :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod sobb » ned bře 21, 2021 23:23

mike píše:Zahravas si. Az vas jednou zastavi celnici, tak na vas zavolaji protiteroristickou jednotku :twisted: V zahranici byvaji vetsi noze zakazane a vic mensich se taky nebude libit.
:mrgreen: Mačetu nevozíme a naši cestovní Moru naopak na Severu ocení, a jinde se s ní nijak nechlubíme :wink: O malý nožíky se nebojím, když jich půlku nemůžu najít já, tak je nenajdou ani celníci. A když jo, tak vlastně udělají dobrej skutek :twisted:
Ostatně v Alpských zemích ani na Severu nás od našeho vstupu do EU snad nikdy nestavěli, a Noři jdou zas po rybách, nože je nezajímaj :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod mike » pon bře 22, 2021 0:54

Vsak pisu az jednou ;-) Mne u nas taky nikdy celnici neobtezovali a pak jsem jednou sedel na lavicce v Luzickych horach tesne u hranic... to uz jsem tu nekde psal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod Mawenzi » pon bře 22, 2021 6:48

rybicka ma asi 31 nebo 37 ted nevim. ten svycarak bude mit vic.

vyzkousim ho, kdyz mi nebude pasovat nebo se protacet, vratim ho a vemu zas rybicku nebo svycarak.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod Etheric » pon bře 22, 2021 7:00

@mike: samozřejmě že je to tvoje chyba. Když držíš nůž, žiletku, pistoli,..., musíš se chovat podle toho, co v ruce držíš.
Taky nemám úchylku na nože. Ale vyhovují mi kudly ostrý jako břitva se super ostrou špičkou. Když potřebuješ říznout něco úplně přesně a jemně, nebo v místě, kam se blbě nožem dostaneš, ta špička se hodí.
Každýmu vyhovuje něco jinýho, já zkoušel snad všechny typy nožů a nakonec se vrátil ke klasický fince
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod Mawenzi » čtv bře 25, 2021 7:13

takze Nůž Opinel VRI N°07 Trekking do ruky je v pohode, mam malou ruku.

domaci vaha navazila 37g, coz odpovida popisu.

spicka byla fakt des. spis jak jehla jak psal mike a jeste tam byl jakoby spatnej vylisek, takova hrana. muz mi to "ztupil" hranka zmizela a ted to je spis ostra spicka nez uplne jehlopichak.

osobne se mi nozik docela libi. s pojistkou se mi spatne manipuluje, prirozene bych ji brala spis za tu kruhovou cast, coz treba zpocene nebo vlhke ruce nedovoli pootocit, ale kdyz se to bere za hranu, tak to jde snadno. sice se mi uplne nelibi manipulovat pojistkou pred cepeli, zezadu by to bylo lepsi, ale manipulace je OK a staci 3x vyzkouset a uz to cloveku prijde prirozeny.

za 320kc su spokojena.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod Etheric » čtv bře 25, 2021 8:43

To jsem chtěl taky napsat, že pokud se někomu nelíbí výbrus a tvar čepele, není problém to přebrousit. Stejně se to musí brousit hned co to přijde, levný nože /bohužel i dražší/ maj broušení z výroby značně nedokonalý..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod Semo » čtv bře 25, 2021 9:52

Pre nemehla, ktore si ublizuju vlastnym nozom ma Opinel tiez nieco: My First Opinel, cepel 8cm.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod mike » čtv bře 25, 2021 17:08

Mawenzi píše:domaci vaha navazila 37g, coz odpovida popisu.

Ten, co jsem psal, ze ma 60 g, je cislo 9.

Etheric píše:pokud se někomu nelíbí výbrus a tvar čepele, není problém to přebrousit. Stejně se to musí brousit hned co to přijde

Ne, fakt nemusi. Kdyz nema clovek uchylku na noze ;-) Svycarak jsem v zivote nebrousil a noze v kuchyni akorat obcas vezmu ocilkou.

Etheric píše:samozřejmě že je to tvoje chyba

To byla (sebe)ironie ;-) Pro ty, co ji nevidi, tam schvalne davam smajliky ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nůž Opinel

Příspěvekod Bossinko » ned kvě 29, 2022 11:53

Opinely som zo dva kúpil a som príjemne prekvapený. V cene okolo 10 Eur je to fajn nôž na prípravu večere, zastrúhanie palice na opekanie... Pri strate, čo sa už podarilo ma to až tak neštve. Ako plus vnímam, že je dosť ľahký.

Nôž som sem tam nechal v horúcom ľanovom oleji aby nenavlhla rukoväť.
Bossinko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon led 4, 2010 14:40

Předchozí

Zpět na Nože