Hierarchie Balkánu

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Hierarchie Balkánu

Příspěvekod george1 » stř zář 12, 2012 12:15

Před 4 lety jsem ve složce Albánie - ceny a tipy mimochodem napsal i toto:

Hierarchie Balkánu + vybrané země 2008 (bez přírody) podle mých pocitů a pocitů kamarádů (1.. nejlepší 5.. nejhorší)
Maďarsko 1, Slovensko 2+, Srbsko 4+, Makedonie 3, Albánie 2-, Řecko 2+, Černá Hora 2-, Bulharsko 2, Rumunsko 3 (kazí to chaos v autobusech), Zakarpatská Ukrajina (4-), Turecko 1-, Kosovo 2+.

Tak já bych napsal stav mé mysli v roce 2012, tak schválně:

Maďarsko 3+, Slovensko 2+, Srbsko 4, Makedonie 2-, Albánie 2, Recko 3-, Černá Hora 2, Bulharsko 2-, Rumunsko 2+, Zakarpatská Ukrajina 3, Turecko 1-, Kosovo 2.

No, a podle přírody, to bych si opravdu netroufl. Na poslední místo bych asi dal Maďarsko, ale někomu se může líbit týden v Hortobágy víc nežli týden v Prokletije. Troufne si to někdo?
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Hierarchie Balkánu

Příspěvekod Vachon » stř zář 12, 2012 12:34

Tam je koncentrovaných strašně faktorů... Jak známkuješ "v restauracích je čisto, ale okradli mě a státní zaměstnanci a opraváři aut jsou arogantní"? Podle toho by bylo Bulharsko za 2 a Francie za 4.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Hierarchie Balkánu

Příspěvekod apuka » stř zář 12, 2012 14:33

george1 píše:...podle přírody, to bych si opravdu netroufl. Na poslední místo bych asi dal Maďarsko, ale někomu se může líbit týden v Hortobágy víc nežli týden v Prokletije...
Netroufám si hodnotit zbytek, ale Maďarsko má rozhodně co nabídnout, co se přírody týká. Není to, samozřejmě, VHT, ale zkus projít celomaďarskou modrou trasu - 1128km (převýšení 30213m nahoru, 30550m dolu) po nejzajímavějších a nejhezčích místech a možná změníš názor. A pro mnohé je překvapení, že na této trase jsou srovnatelně dlouhé úseky jak Cesta hrdinů SNP na Slovensku, ale s celkovým převýšením převyšujícím slov. cestu - alespoň pokud dobře vím. Jinak řečeno - i v nízkých maď. horách se můžeš dobře odrobnat svoje nohy jak smerem nahoru, tak i dolu :D.
A je to najstarší dálková turistická trasa v Evropě.
A mimochodem: Maďarsko není na Balkáně, viz např. http://cs.wikipedia.org/wiki/Balk%C3%A1n
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Hierarchie Balkánu

Příspěvekod karaya1 » stř zář 12, 2012 19:44

Kam se poděla třeba taková Bosna?

Takovéhle známkování je na draka, záleží na spoustě faktorů. Žil jsem třeba rok v Turecku a po návratu jsem tvrdil, že mě tam minimálně několik let nikdo nedostane ani párem volů (znáte to, člověk tam žije, začne ho to, ehm, nebavit, a chybí třeba jen obyčejná zelená barva – a potom jsou zázrak i nekonečné lány kukuřice v Srbsku, na které člověk jindy nadává, jak může :wink: ), tak letos v Bosně jsem si přál, abych byl v Turecku – autobusáci nás nechtěli brát, protože "byli plní", případně "tam nestavěli". Se slzou v oku jsem vzpomínal, jak v Turecku všichni řidiči šmelí a vezmou tě klidně načerno do uličky :|

Pravdou ale je, že kromě Makedonie a Kosova (v plánu na příští léto) a Rumunska jsem byl ve všech balkánských i přilehlých zemích a teprve v letošní Bosně jsem se mezi místňákama v muslimské části země necítil nijak příjemně (plus se mnou v několika případech vyjebali řádově víc než dokázali všichni Turci, Kurdové, Arabové apod. dohromady), takže bych jí dal subjektivně horší známku než tomu zbytku, kde jsem byl.

Spíš bych se ale držel nových trendů ve školství – místo známek slovní hodnocení :wink:
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Hierarchie Balkánu

Příspěvekod george1 » čtv zář 13, 2012 14:50

Jo, naprosto souhlasím. Bulharsko má ode mě hroznou známku, protože mě tam taky okradli. Tedy ukradli mi jenom peníze (naštěstí při cestě zpátky - 100 USD), ale nasrali mě tím, že mě uspali nervově paralytickým plynem v lůžkáči a mě bylo pak docela blbě. Navíc průvodčí, blbej jak kytka, mi řekl, že to se stává a že je dobrý vypít pivo a krknout. To pivo mi dal zadarma, takže v tom asi taky jel. Obrali celej vagón. Jinak dobrej pocit, sobota ráno, 5 marek v kapse, Ruse a co dál. No a jel tureckej linkovej bus do Prahy a vzal mě. No a před 4 lety jsem zapoměl v Istanbulu taštičku na krk s pasem. letenkou na večer a 300 Eurama. No a za dvě hodiny mi jí podává čajovník a výmluvně klepe na čelo (mě) a odmítá dvacku. Tak proto zase preferuju ty Turky za jedna. A s tou Bosnou je to taky pravda, ale zase to byli Srbáci, co mě tahali za vousy. No a to Maďarsko, to je pocit z letoška. Ona je tam ta krize strašně drtí a já si pamatuju Maďarsko jako kytičku a teď všude bordel, drahota, No a že každý třetí barák eládo (na prodej) a hafa žebráků. Pravda pohyboval jsem se okolo Nýeregyházy (asi to mám blbě). Tam je fakt chudo. Ale hezky tam je - mě právě dostala Hortobágy. No a přítelkyně by zase sundala Zakarpatskou Ukrajinu, protože jsem jí už po druhé protáhl dřevákem ze Solotviny do Čopu. Loni vezli vězně a nakládali v každé stanici další a nesmělo se z vlaku a letos bylo 40 stupňů. Má z toho osypky.

Jasně, že Maďarsko není na Balkáně, ale tak nějak přez něj pořád jezdím a tak jsem ho tam dal. I když přes Slovensko taky, ale to si netroufnu. Zablokovali by mě.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Hierarchie Balkánu

Příspěvekod zbuddy » čtv zář 13, 2012 15:45

george1 píše:Jasně, že Maďarsko není na Balkáně, ale tak nějak přez něj pořád jezdím a tak jsem ho tam dal. I když přes Slovensko taky, ale to si netroufnu. Zablokovali by mě.

Nerozumím, vždyť jsi Slovensko na Balkán dal :D - viz Tvůj úvodní příspěvek. A kdo by Tě zablokoval.

I když většinu Balkánu vůbec neznám (byl jsem pouze na Slovensku, v Maďarsku a Turecku), tak jen vím od někoho chytřejšího, že Balkán není ani tak zeměpisné přiřazení, ale chování a stav mysli...
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Hierarchie Balkánu

Příspěvekod Vachon » čtv zář 13, 2012 16:02

zbuddy píše:... Balkán není ani tak zeměpisné přiřazení, ale chování a stav mysli...

Pak dej do seznamu i Wilsonovo nádraží a Karlín (čtenáři z jiných měst si doplní své vlastní čtvrti).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Hierarchie Balkánu

Příspěvekod pavproch » čtv zář 13, 2012 16:26

cokoli na východ od Čadce... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Hierarchie Balkánu

Příspěvekod mike » čtv zář 13, 2012 16:29

Kazdy prece vi, ze Balkan zacina za Karlinskym viaduktem ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Hierarchie Balkánu

Příspěvekod Hafi » čtv zář 13, 2012 17:26

šak taky Florenc je hlavní dopravní centrum Prahy. Když odtama jedeš jednu zastávku autobusem dojedeš do Brna a když jedeš jednu zastávku tramvají, tak až do Bukurešti.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(


Zpět na Pokec o cestování