Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod janimira » stř srp 8, 2012 19:18

Ahoj,
mám dilema a potřebovala bych poradit, jak moc chladné bývají srpnové noci na Fagaraši. Chystáme se na přechod hřebene a já zvažuji, jestli vzít hodně teplý (a neskladný) spacák, v němž jsem se v pohodě vyspala třeba při silvestrovském přechodu Jeseníků, nebo tenký, ve kterém jsem před týdnem při spaní pod širákem (v Orlických horách) pocítila náznak chladu. Budeme spát ve stanu a budu mít lepší karimatku (tj. samonafukovačku) oproti bivaku v Orlických horách (tam jsem brala jen alumatku). Ještě zvažuji možnost vzít ten tenký spacák a k tomu lehkou fleecovou deku, což by mě na váhu i místo v báglu vyšlo stále lépe než ta zimní obluda. Co myslíte? :-k
Carpe diem!
Uživatelský avatar
janimira
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned črc 19, 2009 9:21

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod šíp » stř srp 8, 2012 19:21

Doporučila bych Ti přečíst si tohle vlákno - jeho název hovoří za vše. S sebou si vezmi třísezonní spacák, což nejspíše nebude ani jeden z Tebou zmiňovaných, nejspíše máš letní a zimní.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod janimira » stř srp 8, 2012 21:04

No jo, ale co si z těch 25 stránek o třísezónních spacacích mám vzít? :D
Koupi třísezónního spacáku jsem před časem odložila na neurčito, kvůli nedostatku peněz, spaní jsem vždycky nějak vyřešila pomocí toho letního a zimního. Proto bych potřebovala vědět, jaké bývají na Fagaraši podmínky (teplotám z předpovědi předpovědi počasí se nedá věřit) a ke které variantě se tudíž přiklonit.
Carpe diem!
Uživatelský avatar
janimira
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned črc 19, 2009 9:21

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod šíp » stř srp 8, 2012 21:07

Když budeš mít teplejší spacák, a bude Ti horko, rozepnout se můžeš vždycky. Naopak to nejde *
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod tajfun » stř srp 8, 2012 21:17

přesně , jak psala šíp, chce to tří-sezonní s tím, že pokud ho nemáš, tak ber rozhodně ten zimní. Z fagaraše jsem přijel před měsícem, měl jsem tří-sezonní péřák a ani jednou jsem ho nezapnul, ale měli jsme štěstí na počasí. muže se klidně stát, že začne na vrcholcích sněžit, takže radši bych byl připraven ...

btw... udělali tam dost nových přístřešků, ve kterých jsou DC 12V autozásuvky, takže si vemte např. nabíječku ;)
Uživatelský avatar
tajfun
nováček
nováček
 
Příspěvky: 76
Registrován: stř črc 20, 2011 23:16
Bydliště: Praha

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod šíp » stř srp 8, 2012 21:23

Jestli Ti to pomůže, tak když já někam jedu, kouknu sem na počasí v minulosti té oblasti, kam mířím. Projíždím si takto zpětně přesně to období třeba za 10 let dozadu a z toho se už dá utvořit rozumný odhad.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod amigo » stř srp 8, 2012 21:29

já bych teda zvolil tu lehčí variantu - letní spacoš a deka. ale ideálně bych si vzal nějaký ten třísezónní, třeba půjčenej, pokud by to ovšem šlo.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod Semo » čtv srp 9, 2012 0:46

No, teploty tam mozu ist az na 0C. Pred hodne rokmi som tam bol s niecim, kde extrem bol +5C a prezil som. Ale nebolo nijak velmi hnusne pocasie a asi sam hrejem viac ako ty.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod Brko » čtv srp 9, 2012 5:36

Ja bych si vzal letní a tenkou flísku navíc do batohu. Pokud jsi ale jako ta moje polovička, ber rozhodně zimní. Jinak nemám moc rád když se alumatka nazývá karimatkou. Alumatka je prioritně na izolování trubek, na zastínění prostoru v autě a taky plážová podložka. Na spaní se brala v dobách, kdy sis mohla o karimatce nechat zdát. Jen pro zajímavost, když si ji nevezmeš a lehneš si normálně na zem, tak se toho moc nezmění. Jediné čeho dosáhneš, že si nezašpiníš spacák. Nemám to rád z profesionálního hlediska, jinak je mně to jedno :)
Na životě miluju zejména jeho rozmanitost. Každý den mě nasere někdo jiný ...
Nový projekt www.e-celovka.cz - zapojte se i vy ...
Můj blog, na který nemám moc času :( ... Blog
Uživatelský avatar
Brko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 468
Registrován: úte lis 14, 2006 9:08

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod seis » čtv srp 9, 2012 6:51

místo fleecové deky se dá také pořídit vložka do spacáku...
Uživatelský avatar
seis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř srp 17, 2005 21:35
Bydliště: Čechy a Morava

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod Brko » čtv srp 9, 2012 6:53

seis: jo, ale velikostně je to jak malý spacák. podle mně nepraktické.
Na životě miluju zejména jeho rozmanitost. Každý den mě nasere někdo jiný ...
Nový projekt www.e-celovka.cz - zapojte se i vy ...
Můj blog, na který nemám moc času :( ... Blog
Uživatelský avatar
Brko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 468
Registrován: úte lis 14, 2006 9:08

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod šíp » čtv srp 9, 2012 6:54

Jenže ta flísová vložka už něco stojí, a to bych spíše tazatelce radila si něco přihodit a koupit rovnou ten třísezonní spacák.
Zpátky k dotazu. Jelikož dotyčná je žena, předpokládám i ženský metabolismus. Proto bych opravdu doporučila ten teplejší spacák z těch dvou, které má aktuálně k dispozici.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod pavproch » čtv srp 9, 2012 7:02

dyž sem před X lety šel hřeben fagaraše (v zimě), tak sme nemuseli ani jednou spát venku.... (chata, už se nepamauju jméno), potem plechová bóda pod moldoveanul, potem horáreň na horním konci civilizace, takže imho tenký spac+flíska+jagerovy drtiče mrazu+ T-a-R musí stačit... přinejhorším sa bude muset tulit, no...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod seis » čtv srp 9, 2012 7:07

Brko: nevím, jaký objem má fleecová deka tazatelky po zbalení, ale ta co mám doma zabere určitě více místa než vložka do spacáku :)

ale souhlasím, třísezónní spacák by byl i podle mé osobní zkušenosti z Fagaraše (byli jsme tam na přelomu červenec/srpen) ideální...
Uživatelský avatar
seis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř srp 17, 2005 21:35
Bydliště: Čechy a Morava

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod amigo » čtv srp 9, 2012 7:21

ta vložka stojí tolik co levnější 3sezonní spacák...
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod Chmeld4 » čtv srp 9, 2012 8:40

Také se přimlouvám za 3-sezońák. Na Fagaraši sem na přelomu červen/červenec zažil ráno +3.
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod fps » čtv srp 9, 2012 8:53

šíp píše:Jestli Ti to pomůže, tak když já někam jedu, kouknu na počasí kam mířím.

přesně tak, já koukám sem http://www.yr.no/ a nebo sem http://www.mountain-forecast.com/
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod šíp » čtv srp 9, 2012 9:06

Ale ty neukazují dlouhodobou minulost, nebo se pletu?
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod Chmeld4 » čtv srp 9, 2012 9:30

viz. to počasí ... ono je to s tim Fagarašem celkem zákeřná věc, páč pokud se nemejlim tak nahoře na hřebeni žádná bouda co by měřila nejni. To co na měřej dole ve městech je trochu jiná pohádka. Prostě v horách je jinak :/ Ti tam může celej tejden chcát,mlha a teplota +15 a dole bude +30 a modrá obloha (viz. vejlet na Fagaraš 2010 z vlastní zkušenosti )
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod george1 » čtv srp 9, 2012 12:49

A co kombinace letní spacák + merino triko a merino spodky s ponožkama. To přidá takových 10 stupňů a nic to nezabere. Warmpeace je drahý, ale kamarádka si koupila soupravu v Trekking sportu v Martinské ul. 2 a vyrábějí to nějací plzeňáci a je to o polovinu levnější nežli výše uvedená značka. Případně aspoň totéž z Moiry. Ta sice smrdí, tolik nepřidá, ale něco vždycky. Nic to nezabere a je vystaráno a nemusíš kupovat třísezóňák.

Jinak před časem chtěl někdo vědět, jak jsem spokojen se spacákem Trek Lite 300 Deuter, takže spokojen jsem. Sice v něm nespím, protože mi ho na horách zabavuje přítelkyně, ale vzhledem k tomu, že je to ženská, který je pořád zima a nestěžovala si ani z rána na hřebenu Caliman a na Hoverle, tak to asi funguje. Jen tedy nestačím zírat, že stojí v Hudy nyní 3990 Kč, protože já ho kupoval rok a půl zpátky za 2599 Kč, tedy se slevou 7%. Ono se zdražilo peří? Titan jsem pochopil, ale peří?!
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod Luke » čtv srp 9, 2012 13:28

Pokud dotyčná nebude chtít, lze to naplánovat tak aby se ve stanu spát nemuselo. Je tam plno nových a opravených refugií, které jsou od sebe ideálně rozmístěny. Jejich seznam, včetně zakreslení v mapě od Dimapu (v té papírové co jsem koupil nebyly ani ještě všechny zakresleny) jsem hodil na web zde: refuge na Fagaraši.

Do těch nových "hangárovitých" se vejde fakt dost lidí. Jen bych radil kvalitnější karimatku, většinou jsou tam jen kari sítě bez nějakého krytí..
Luke
nováček
nováček
 
Příspěvky: 181
Registrován: ned říj 12, 2008 9:51

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod Brko » čtv srp 9, 2012 13:29

seis: flískou jsem nemyslel deku ani vložku, ale klasickou mikinu, do které se oblečeš když je ti kosa a kterou si dá pod hlavu když ti kosa není.
Na životě miluju zejména jeho rozmanitost. Každý den mě nasere někdo jiný ...
Nový projekt www.e-celovka.cz - zapojte se i vy ...
Můj blog, na který nemám moc času :( ... Blog
Uživatelský avatar
Brko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 468
Registrován: úte lis 14, 2006 9:08

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod janimira » čtv srp 9, 2012 14:08

Díky všem, i když jsou odpovědi stejně rozporuplné jako moje uvažování :D Nakonec to ale asi vyřeším původně zamýšlenou kombinací letní spacák + fleecka (deka i mikina) + Moira + přitulení se :wink: . Stan taky k venkovním +3°C přidá nějaký ten stupeň. Kdybych vzala ten zimní spacák, tak s ním zaplním celou spodní komoru a jen tak tak dovřu zip. Takhle tam kromě spacáku a deky nacpu pončo a snad i sandále. No a Moiru i mikinu bych vzala tak jako tak. Ještě o tom budu uvažovat a po návratu dám vědět, zda jsem učinila správné rozhodnutí :-)

Co se toho počasí týče, je pravda, že údaje z hor nemusejí odpovídat skutečnosti, proto jsou pro mě cennější osobní zkušenosti. Na yr.no koukám pořád, ale jak říkám, nechci se spoléhat na údaje o teplotě (byť by měly platit přímo pro dané pohoří či vrchol), protože kdybych se tím bývala řídila např. loni ve Švýcarsku, tak bych se tam v tom zimním spacáku uvařila :-) Jinak se mi současná předpověď pro Fagaraš líbí, ale kdo ví, jak to bude.

Ten třísezóňák si pořídím až bůhví kdy, v nejbližší době bych spíš vydala peníze na nové pohory, ty moje začínají mít svoje nejlepší léta za sebou...
Carpe diem!
Uživatelský avatar
janimira
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned črc 19, 2009 9:21

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod seis » čtv srp 9, 2012 15:30

amigo: třísezónní kvalitní spacák okolo 500 Kč? sem s ním :)
Uživatelský avatar
seis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř srp 17, 2005 21:35
Bydliště: Čechy a Morava

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod amigo » čtv srp 9, 2012 17:55

@seis: já myslel tuhle, když už má zvýšit tepelný komfort: http://www.rockpoint.cz/vlozka-do-sp-pytle-sea-to-summit-silk-liner-std185x92-5294.html

a za tu cenu už levnější seženeš.a určitě seženeš i levnější vložku do spacoše :wink:

mě třeba přijde dost i to pětikilo, když za dvojnásobek můžeš mít spacoš a po problému, ale každého věc.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod mike » čtv srp 9, 2012 18:19

Hedvabnou vlozku do spacaku na tepelnem komfortu moc nepoznas. Pouziva se bud proti spineni, jak tam pisou (IMO pitomost), ale hlavne na chatach a bivacich, kdyz nemas spacak a chces pouzit erarni deky. Na spouste chat je to povinne a kdyz nemas nic, tak si musis vlozku koupit na miste. Spousta lidi, co chodi prechody od chaty k chate, spacak nenosi a ma jen tohle. Hedvabnou proto, ze je nejlehci a zabere nejmin mista. Mam takovou taky a je to skvela vec.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod funo » čtv srp 9, 2012 18:50

V tomhle je opravdu těžké radit... Z Fagaraše jsem se vrátil před 14 dny. Počasí bylo skvělé, celý den jsem prochodil ve funkčním triku a kraťasech, večer se však vždy poměrně ochladilo a na řadu přišla windstoperka, čepice a dlouhé kalhoty. K tomu spaní: já spal první dvě noci v Merino spodkách a tričku, od třetí oci ve funkčních boxerkách a triku. Spacák jsem nezapnul ani jednou. Vždy když jsem lezl do stanu, bylo venku poměrně chladno, po pár minutách v malém stanu ve dvou, už bylo teplo více než příjemné... Spal jsem ve spacáku Prima Tulák z Climashieldu XP. Manželka spala vždy v dlouhých spodkách, merino triku s dlouhým rukávem, spacák vždy zapínala až ke krku a párkrát si nasadila i kapuci... Prostě rozdíl mezi mužskou a ženskou termoregulací... Vždycky je dle mého názoru lepší být připraven na horší variantu. Fagaraš je krásné pohoří a bylo by škoda si trek kazit tím, že večer budeš klepat kosu... :)
funo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř kvě 9, 2007 10:43
Bydliště: Teplicko

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod janimira » čtv srp 9, 2012 21:25

Tak já nejsem vyloženě klepací typ. Co vím, tak oproti ostatním holkám vydržím větší zimu (ale možná jsem jenom vždycky měla lepší spacák), tak uvidím. Nicméně z napsaných příspěvků mi vyplynulo, že kdyby mi náhodou byla zima, můžeme po zbytek cesty přespávat v refugiích (díky za odkaz na ně), ve kterých bude příjemnější klima ;-)

Jinak souhlasím, než kupovat vložku do spacáku, jednoznačně bych zvolila koupi samotného spacáku.
Carpe diem!
Uživatelský avatar
janimira
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned črc 19, 2009 9:21

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod makcupikcu » pon srp 13, 2012 16:33

Ahoj, ja se z Fagarase vratila ted v sobotu a ve spacaku se spodnim komfortem 0°C mi byla zima i v obleceni. O dost lepsi to bylo, kdyz jsme si spacaky spojili s pritelem, takze pokud je to mozny, doporucuju. Pokud jde o refuge, tak jsme vyuzili jen jednu a zima mi byla stejna jako ve stanu.. Ale jinak pocasi krasny *
makcupikcu
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte čer 19, 2012 19:27

Re: Fagaraš - jaký spacák na srpnový přechod hřebene?

Příspěvekod dudy » pon srp 13, 2012 18:31

Před mnoha lety jsme zažili na Piatře (a ta je nižší než Fagaraš), v polovičce srpna 2 cenťáky sněhu a ráno MÍNUS pět. A teď minulej tejden jsem v Tisý v letním (ale fakt letním) spacáku a ve stanu klepal kosu, páč ráno bylo pět nad nulou. Takže za mě, raději pár deka navíc, než se nevyspat. Navíc sebelepší oblečení (ba ani péřovka plus péřová sloní noha) nenahradí komfort spacáku.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Další

Zpět na Balkánské státy