Prenj a Čvrsnica (Bosna a Hercegovina)

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Prenj a Čvrsnica (Bosna a Hercegovina)

Příspěvekod Tomík » stř bře 12, 2008 17:13

Neznáte někdo tuto oblast? Je to naprosto přenádhernej kras – ale jaké tam panují podmínky pro trek, kdy tam nejlépe zamířit…
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Michal Bazilišek » stř bře 12, 2008 17:35

Teda, je to nádhera. Letos jedu do ukrajinských Karpat, ale tohle je vynikající nápad na příští rok.
Michal Bazilišek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř led 10, 2007 14:53
Bydliště: Milovice

vlakem

Příspěvekod Radana » stř črc 2, 2008 7:49

BaH chystám v průběhu tohoto léta (i když ty miny skoro kdekoliv mimo turistické trasy se mi moc nezamlouvají, stejně jako zmije růžkaté :-D.

Mátě někdo zkušenosti s cestováním vlakem do Sarajeva?
Uživatelský avatar
Radana
nováček
nováček
 
Příspěvky: 57
Registrován: sob čer 30, 2007 19:24

Re: vlakem

Příspěvekod Hafi » stř črc 2, 2008 7:54

Radana píše:Mátě někdo zkušenosti s cestováním vlakem do Sarajeva?

Jel jsem tam loni, ptej se poradim.
Jel jsem teda do chorvatska na jih do Ploče, ale tam se jede ze zahrebu prave do sarajeva a pak pres jizni BiH zpatky do chrovatska...
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(
User is Online!

cena

Příspěvekod Radana » stř črc 2, 2008 7:58

Nu a jak je to drhá? Já, když jsem se koukala na ČD, tak mi to vyplivlo nesmyslných cca 150 Kč, tak by mne zajímala skutečnost :-D
Žádnou slevovou kartu nemám (jen ISICa a toho naše ráhy neuznávají), jenom mám vlastně u nás nárok na "Léto 26", ale nevím, jestli se to dá použít mezinárodně ;-)
Cesta vycházela časově na cca 24 hodin..ufff
Uživatelský avatar
Radana
nováček
nováček
 
Příspěvky: 57
Registrován: sob čer 30, 2007 19:24

Příspěvekod Hafi » stř črc 2, 2008 8:19

jo tak cenu nepovim - treba se tu objevi George - ten ma slevy zmakly, ale ja ne, ja jezdim zadarmo :ú ale je pravda ze v bosne byl nejaky dezo pruvodci, ktery se hadal ze srbska jizdenka v bosne neplati (zni to absrudne, ale oficialne tam platit ma). tak jsem platil za usek sarajevo - chorvatsky hranice pred ploče myslim 5 euro a vratil mi 0,40 jejich měny - ani nevim čeho, asi marka? ale to byl jen vnitrostatni, ale zas v tom nejspis byla nejaka pokuta za to ze sem dle jeho nazoru jel bez jizdenky.

Jinak cesta - jj 24 hodin ja jel rano plečnikem do zidani mostu (pred lublani) a druhy den rano sem byl tam. ten vlak zahreb - sarajevo byl v podstate prazdny, takze sem mel vlastni kupe na spani. pak tam jede jeste neco rano ze zahrebu, ale tam mam pocit bylo trochu lozitejsi se dostat.

Jo a co se tyce ceny tak velkou cast udela jizdenka pres rakousko, resit by to slo koupenim nejaky jizdenky specialni do lubkane za zvyhodnenou cenu nebo tim ze pres nej nepojedes. nevim presne odkad, ale odnekad z madarska, tam jezdi taky primy vlak nejak pres noc (aspon myslim, ze prijel soucasne se mnou ze zahrebu, mozna jezdi i neco jindy). tj taky nejak rano z prahy, ale ne na jih, ale na blavu a budapest. na km je to dal, ale mohlo by to byt levnejsi.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(
User is Online!

Re: Prenj a Čvrsnica (Bosna a Hercegovina)

Příspěvekod Robur » stř črc 2, 2008 8:48

Tomík píše:Neznáte někdo tuto oblast? Je to naprosto přenádhernej kras – ale jaké tam panují podmínky pro trek, kdy tam nejlépe zamířit


já bych to nechal na jaro nebo na podzim, touhle dobou bývá v údolí Neretvy 40°C a více, i kdyby bylo na hřebenu o 10 míň, tak je to pořád 30, s báglem natěžko za takových teplot, když tam navíc není mnoho zdrojů vody.....
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod berry » stř črc 2, 2008 9:49

super tip na výlet ... fotečky moc pěkný, ale asi mi tento kraj zůstane uzavřen ...
berry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: čtv čer 21, 2007 6:12
Bydliště: MB

Re: Prenj a Čvrsnica (Bosna a Hercegovina)

Příspěvekod Boulderman » čtv úno 18, 2010 12:54

pokud dotaz ještě platí, tak oblast znám....
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Prenj a Čvrsnica (Bosna a Hercegovina)

Příspěvekod karaya1 » sob čer 30, 2012 14:50

Já bych se zeptal jinak, dost mě zaujala tato možnost, jak si po cestě z Mostaru do Jablanice odskočit do kopců. Mám ale dotaz, je reálné to dát za dva dny s báglama? (Ta stránka je totiž natolik dementní, že to z toho podle mě nejde dostatečně poznat.) Fotky některých těžších, skoro lezeckých míst tam jsou, tak o těch představu mám, jde to ale bez jištění? A kdybych pak nesestupoval zpátky do výchozího bodu, ale vzal to hore přímo do Jablanice? Je třeba se obávat min, nebo to tam je taky v cajku? A voda? V několika článcích se píše o tom, že je u bivaku a pak u chaty Vilinac (funguje už?), je i někde jinde?

Omlouvám se za tu palbu otázek a předem děkuju :wink:
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Prenj a Čvrsnica (Bosna a Hercegovina)

Příspěvekod Boulderman » čtv črc 12, 2012 7:15

Dementní? Podívej se do mapy, spočítej si převýšení a posuď si to sám :finga: Na dva dny to nemá příliš cenu podle mne.
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: Prenj a Čvrsnica (Bosna a Hercegovina)

Příspěvekod karaya1 » ned bře 24, 2013 18:56

Náhodou jsem tady na to opět natrefil, tak tu doplním pár útržkovitých informací, třeba se to bude někomu hodit.

* k nástupu je to nejlepší autobusem - stačí se s řidičem domluvit a zastaví na odbočce u přehrady. Z Mostaru se platí stejně jako do Jablanice, z opačného směru nevím.
* v létě (konec července) je voda jen na dvou místech: v potoce dole u chatové osady a pak až nahoře u chaty Vilinac (krytá studna). U bivaku v létě není ani prd; musí se nosit zdola (pokud máte hodně velké štěstí, někdo před váma tam nechá vodu v kanystru tak jako my). V bivaku je všechno potřebné k parádnímu přenocování.
* dokonce i když je bouřka a v kaňonu čtvrt hodiny cesty od bivaku najednou teče prudký potok, voda až k bivaku nedoteče
* dá se to stihnout za dva dny až do Jablanice, ale natěžko to je poměrně makačka
* cesta kaňonem nahoru je prvně docela v pohodě, horní partie už jsou "jištěné", tzn. je tam natažený drát, který je občas i ukotven. Ve skalách je drát nejužitečnější z hlediska ukazatele cesty dál. Nejhorší pasáž je asi vzdušný traverz do lesa - tam je mezi kmeny pořád ještě drát - a má to důvod, lesík "visí" pár set metrů ve vzduchu
* planinarski dom Vilinac byl v letní sezóně zavřen (ale byl týden, ne víkend), nicméně hned vedle je přístupný bivak - opět dobře vybaven (tedy až na absenci sekery)
* cesta z Vilinacu přes Hajdučka Vrata až do Jablanice je skoro i lepší varianta než scházet do Grabovice (pokud tam člověk nemá auto); po cestě jsou ještě další veřejně přístupné chatky, pokud to člověk nechce scházet najednou (ale zase je tam problém s vodou). Brutální sestup je až poslední kilák nad Jablanicí - to jsou lesní serpentiny, jaké jsem ještě neviděl. (A taky jsem ještě neviděl, aby výškový kilák nad městem byly v zatáčkách u výhledů osazené lavičky - krásně zachovalé a nepočmárané.) Posledních pár set metrů vede po dřevařské cestě.
* Miny nejsou, resp. nenarazili jsme na žádné známky toho, že by někde měly být. Ani hlídač kamenolomu nic takového neříkal. Naopak značení je (hlavně mezi Jablanicí a Vilinacem) na výborné úrovni, máme nafocenou i místní informační ceduli se schématickým nákresem všech cest a udržovaných bivaků

* existuje i (jištěná) cesta přímo z dolního bivaku na Hajdučka Vrata, ale o té nevím vůbec nic

Jo a jestli se budete chtít dopravit z Jablanice do Sarajeva vlakem, tak si někde sežeňte lístek. Kde, to netuším (nádraží je rozpadlá barabizna prorostlá křovím), ale bez něj nás maník vůbec do vlaku nepustil. A bylo mu jedno, že jsem mu mával peněženkou před xichtem, že si ho rád koupím. Možná mají dráhy nějaký kancl ve městě.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Prenj a Čvrsnica (Bosna a Hercegovina)

Příspěvekod karaya1 » stř dub 3, 2013 21:46

Při procházení zápisků a jejich přepisování jsem ještě vyrobil pohled na kaňon Divé Grabovice, aneb jak to vypadá zvnějšku. Fotka pořízena z Hajdučka vrata (nevím, jak to skloňovat, tak to radši nechám v prvním pádu :(( ) - docela dlouho jsme diskutovali nad tím, jestli to skutečně vedlo tudy. I podle GPS a mapy vedlo.

Obrázek
(větší verze - 1,3 MB)

Je z toho docela patrné, proč je drát veden zčásti i lesem od stromu ke stromu. Hořejšek není konec: sedlo v lese je cca 1450 nad mořem. Chata/bivak je dalších necelých pět set nahoru.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Prenj a Čvrsnica (Bosna a Hercegovina)

Příspěvekod Ado » pát lis 18, 2016 16:53

Trochu bych oživil toto vlákno. Hledám jakoukoliv lepší mapu Čvrsnice. Bohužel nemůžu na internetu nic najít. A paradoxně ji nemůžu sehnat ani nikde v Sarajevu. Nemohl by někdo ofotit svou mapu (stačilo by obyčejným fotoaparátem)? Pakliže někdo nějakou má? Na internetu jsem objevil pouze toto a toto. Díky!
Uživatelský avatar
Ado
nováček
nováček
 
Příspěvky: 152
Registrován: stř kvě 2, 2007 17:23
Bydliště: Hradec Králové

Re: Prenj a Čvrsnica (Bosna a Hercegovina)

Příspěvekod karaya1 » ned lis 20, 2016 10:18

Co si tak pamatuju, tak jugoslávské 25k byly to nejlepší, co jsem před pár lety sehnal - navíc v oblasti docela odpovídaly i situaci. Ještě bych někde našel ofocenou mapu, co byla na informační tabuli kousek od Jablanice, ale nebyl jsem z ní nějak nadšený.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Prenj a Čvrsnica (Bosna a Hercegovina)

Příspěvekod Zuzitoo » stř srp 9, 2017 12:09

Kdyby někdo potřeboval mapu Čvrsnice a Prenje, tak jsem získala od tamního Planiara celkem kvalitní, můžu poslat na mail... stačí napsat.
Zuzitoo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř srp 9, 2017 12:03

Re: Prenj a Čvrsnica (Bosna a Hercegovina)

Příspěvekod Ondrus » sob srp 11, 2018 12:43

Já mám mapu čvršnice slepenou ze starejch jugoslavskejch pětadvacítek se zakreslenejma trasama. Kdyby ji někdo chtěl stačí napsat. Mapa je to pěkná a podrobná jen je potřeba dávat pozor že značky vedou občas jinak než staré zakreslené cesty. To se mi ale povedlo podchytit.
Ondrus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob úno 11, 2012 12:59

Re: Prenj a Čvrsnica (Bosna a Hercegovina)

Příspěvekod Greep3r » úte kvě 31, 2022 14:29

Zdravím,
chystám se v druhé polovině září menší trek do Prenj (předběžná trasa zde: https://mapy.cz/s/henaragopu)
Počítám že bych se nějak dopravil z Mostaru nahoru do Rujište (nejspíše stopem) a z tama bych pak vyrazil.
Chci se zeptat zda tam teď někdo v poslední době byl, jestli má zhruba přehled ohledně chat k nocování, popřípadě i jak je to tam s vodou.
Odhad je že bych to zvládl přejít v rámci 2-3 dní bez nějakého většího spěchu.
Situace ohledně min jsem si vědom, na netu se mi podařilo dohledat alespoň mapu (jak moc to odpovídá reálné situaci nevím), viz zde: https://euforbih.org/index.php/bih-minefield-maps, měl by to být konkrétně 2681-I a 2682-II
Greep3r
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát bře 5, 2021 12:29
Bydliště: Ostrava


Zpět na Balkánské státy