GPS trasovač

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

GPS trasovač

Příspěvekod pterodaktil » sob pro 11, 2010 18:36

Ahoj chtěl jsem se zeptat jakou máte skušenost s GPS trasovačem na přiřazení GPS udajů do fotek. Koupil jsem si od SONY, ale to nefungovalo ani trošku. Tak bych potřeboval něco jiného a na netu recenze skoro žádná. Docela se mi zamlouvá tento: http://www.canmore.com.tw/productshow.p ... inkidname= . Mám ale trošku obavu abych opět nenaletěl. SONY sice spoustu držáků a vychytávek ale co se týká trasy naprosto k nepoužití. Házelo to kilometr i víc od trasy. Děkuji za každý názor. Jirka
pterodaktil
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob pro 11, 2010 18:08

Re: GPS trasovač

Příspěvekod Miras » sob pro 11, 2010 18:59

Co všechno od toho požaduješ/očekáváš a kolik si ochoten do toho investovat? Zmiňuješ jen záznam trasy, na to nepotřebuješ tracker, postačí GPS modul s možností záznamu trasy. To bych pak doporučil Holux M-1000c.
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: GPS trasovač

Příspěvekod šíp » sob pro 11, 2010 20:48

pterodaktil píše:... skušenost s GPS trasovačem na přiřazení GPS udajů do fotek.

Touhle blbinkou jsem se kdysi taky bavila, užívala jsem záznam track logu z klasické GPS a přiřazení GPS souřadnic přes program Zoner Studio, který to uměl. Pak mě to přestalo bavit, obecné užití k ničemu, nyní pokud potřebuji zjistit přesné GPS souřadnice, odkud byla fotka spáchaná, podívám se na přesný čas pořízení a v záznamu track logu se sama podívám na souřadnice. Jen je potřeba si pohlídat přesnou synchronizaci GPS přístroje a foťáku. Tohle bych viděla jako největší riziko, jak získat odchylku i několik kilometrů. Moje GPS si čas sama bere ze systému, tedy si hlídám jen čas ve foťáku.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: GPS trasovač

Příspěvekod pterodaktil » sob pro 11, 2010 22:07

O tom Holuxu jsem taky uvažoval. A cena tak kolem 1000 -1500,- spíš si připlatím za kvalitu jak nějakej levnej šunt. Jinak je to možná blbost dávat souřadnice k fotkám, ale měl jsem z dovolené 1000 fotek a na každé byli hory. Doma mi to dalo dost práce abych si v nich udělal nějakej pořádek. Navíc za 10 let nebudu vědět už vůbec nic . Toto by mi to mohlo trošku upřesnit a třeba i upamatovat odkud jsem to fotil. Synchronizace času si myslím je to nejmenší. No a jsem na tyto věci malinko ulítlej a kloudná outdoor navigace stojí kupu peněz a abych ji použil dvakrát - třikrát za rok mi přijde neekonomické. Toto si můžu vzít i do lesa na hříbky kdybych se třeba stratil :) .
pterodaktil
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob pro 11, 2010 18:08

Re: GPS trasovač

Příspěvekod Miras » sob pro 11, 2010 23:18

Já si s geotagováním fotek hraju letos prvním rokem, datalogger přinesl Ježíšek minulý Vánoce :) O tom, zda to má či nemá význam těžko polemizovat, zatím mě to bavit nepřestalo...
K synchorizaci fotek s logem používám GPicSync, krom zapsání souřadnic do EXIFu mi vygeneruje i kml soubory pro zobrazení trasy a fotek v Google Earth, či na Google maps. A výsledek pak může vypadat třeba takhle.

Zpět k tématu - proč ten Holux. Obsahuje, aspoň dle mě známých informací, momentálně nejkvalitnější GPS čipset. Konkrétně Holuxe nemám, ale mám stejnej čipset v modulu od QStarz. Holux je ovšem levnější, líp k sehnání a to co potřebuješ splňuje. Značka je to OK, použitý železo taky, takže by to mělo fungovat dobře.
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: GPS trasovač

Příspěvekod pterodaktil » sob pro 11, 2010 23:49

No to je přesně ono tak nějak jsem si to představoval. Jen mi ještě řekni kde to nosíš? Jestli to bude fungovat i v horní kapsičce batohu od foťáku.
pterodaktil
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob pro 11, 2010 18:08

Re: GPS trasovač

Příspěvekod Miras » ned pro 12, 2010 10:11

Modul nosím podle možností. Většinou v horní kapsičce od batohu, ale když batoh není, tak klidně v boční kapse u bundy, případně v kapse u kalhot. A zatím vždycky jsem se dostal na přesnost natolik uspokojivou, aby to pro oritentační určení místa pořízení fotografie +/- max. pár desítek metrů stačilo. Ale samozřejmě - čím lepší podmínky k fungování mu poskytneš, tím lepších výsledků se dočkáš. Nějakej nesmyslnej ústřel mimo trasu se zejména za zhoršených podmínek objeví, ale nikdy toho není tolik, abych to pak doma během pár miut nezkorigoval.
Jo a postupným laborování jsem dospěl k nastavení, kdy si nechávám zaznamenávat polohu co 30 vteřin, případně při změně o 30 metrů. Pro pěší aktivity se to jeví zatím ideálně. Nastavení nižších hodnot zbytečně trasu zkreslovalo vlivem nepřesnosti GPS, takhle to vypadá zatím dobře. Tak doufám, že ten Holux taky podobný nastavení umožňuje, ale to by měla být snad samozřejmost.
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: GPS trasovač

Příspěvekod pterodaktil » ned pro 12, 2010 12:38

To by šlo. Mám na fotobatohu vrchní kapsičku tak tam by to myslím bylo idealní. Jinak bych si musel přišít poutko na klobouk. :D Na té sonce to jsem si taky myslel že to nějak nastavím ale nešlo tam udělat nic. A ty ustřely byli i ve volném terénu 200 300m. A ty máš jaký přístroj?
pterodaktil
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob pro 11, 2010 18:08

Re: GPS trasovač

Příspěvekod Miras » ned pro 12, 2010 15:03

Já mám QStarz BT-Q1000X. Používá stejnej čipset (MTK II), jako onen Holux M-1000C. Ten QStarz umí navíc zaznamenávat body zájmu (zbytečnost), jdou do něj nahrávat A-GPS data (celkem užitečný, u Holuxu jsem o tom nikde zmínku nenašel) a je možný si u něj zvolit, zda jen naviguje, nebo naviguje a zároveň loguje. Což u toho Holuxu nejde, ten jak zapneš a chytne signál, hned loguje. Což by mi osobně možná občas docela vadilo, ale to musíš posoudit sám, jestli ti kvůli tomuhle stojí za to připlatit si cca 900.Zas máš tu výhodu, že nikdy nezapomeneš logování zapnout, což se mi občas povede :)
Mrknul jsem do manuálu k tomu Holuxu a kritéria logování (čas, vzdálenost) nastavit jdou.
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: GPS trasovač

Příspěvekod pterodaktil » ned pro 12, 2010 15:43

A když už to tady probíráme co si myslíš o tom Canmore GP-101?
pterodaktil
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob pro 11, 2010 18:08

Re: GPS trasovač

Příspěvekod Miras » ned pro 12, 2010 16:24

Těžko říct, neznám ani značku, ani použitej GPS čip. Podle parametrů vypadá hůř, jak MTK II. A hlavně je to trochu jiný zvíře. Displej by pro mě byla spíš zbytečnost, co žere energii. Může bejt zajímavý sledovat průběžně hodnoty uražený vzdálenosti, času, případně nastoupaných výškových metrů, ale žít se bez toho dá - tuhle nevědomost radši vyměním za delší výdrž baterky :) Ještě možná kdyby to mělo aspoň barometrickej výškoměr, ale podle všeho nemá ani ten, takže ne - nelíbí se mi to.
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: GPS trasovač

Příspěvekod pterodaktil » ned pro 12, 2010 18:47

Ok díky za skušenosti a rady. Počkám a snad půjdou po novém roce s cenou trochu níž a koupím. Pokud tady zůstane vlákno dám vědět.
pterodaktil
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob pro 11, 2010 18:08

Re: GPS trasovač

Příspěvekod Miras » ned pro 12, 2010 19:37

Se zlevněním po novým roce se u tohohle druhu zboží moc počítat nedá. Co tak sleduju, drží se to pořád +/- stejně. Tady spíš záleží na kurzu koruny. Zkušenosti si pak určitě rád přečtu :smt023
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

GPS modul

Příspěvekod rebi » úte kvě 1, 2012 16:37

Ahoj,

do kremikoveho nebe mi odesel GPS modul co jsem pouzival pripojeny pres bluetooth k mobilu..
Takze se ted poohlizim po nejakem novem..
Pokud by to melo pamet i na zaznam toho,kudy jsem sel,tak je to jen plus,ale to se da obstarat tusim sw v mobilu,takze je pro me hlavni presnost s jakou urcuje pozici a taky vydrz.Primarne bych to pouzival na geocaching a primo GPS navigaci si porizovat nechci.
Vubec nemam v tomhle smeru prehled,takze by me zajimali vase zkusenosti a doporuceni..

Diky
rebi
Today is a really good day for somebody else to die..
Time is the best teacher. Unfortunately it kills all its students.
Memories fade, but a google search never forgets.
Friends are just enemies you haven't met yet.
Uživatelský avatar
rebi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 838
Registrován: úte dub 7, 2009 18:04

Re: GPS trasovač

Příspěvekod mike » úte kvě 1, 2012 18:24

Pouzivam uz ctvrtym rokem Locosys BGT-31. K naproste spokojenosti, akorat nedavno jsem musel menit baterku, coz neni uplne trivialni (vestavena a ma ji jen vyrobce). Primarne k logovani (3 zpusoby, kapacita diky SD karte v podstate neomezena), ale taky k prehledu o trase (kolik jsem uz usel) a obcas i navigaci. V podstate to ma vsechny funkce nemapove GPS. BT verze muze fungovat i jako zdroj dat pro mobil, ale nikdy jsem to nepouzil, neni duvod. Geocaching neprovozuju, ale obcas si nejaky orientacni bod zaznamenam. Zvlast v situacich, kdy si nekde odlozim veci, abych je nemusel tahat na kopec a zpatky. Zatim jsem se k nim vzdycky donavigoval bez problemu a ze by to obcas bez GPS byl problem.

Vydrz skvela, v realu asi 30 hodin logovani tj. 2 celodenni trasy se zarukou a 3 bez. Presnost a citlivost taky, ma to v sobe Sirf III a celkem velkou antenu, coz byla jeste donedavna pro pesi nejlepsi moznost (ted uz je Sirf IV). Ovladani je intuitivni a naprosto mi vyhovuje. Komunikace s vyrobcem je taky bezproblemova. Jako bonus je vodotesnost, jelikoz je to puvodne urceno pro jachtare. Jedine minus je cena, ktera od te doby, co jsem to kupoval, znatelne stoupla. Kupoval jsem to tady a stalo mne to o 40 liber min. Verze bez BT je levnejsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS trasovač

Příspěvekod Miras » úte kvě 1, 2012 20:40

Já si myslím, že v tomhle oboru je MTK II pořád špička. Nedávno jsem zkoušel pátrat, zda se nevyskytlo něco novýho zajímavýho a nic jsem nevypátral. Sirf IV je papírově pořád horší, krom toho stejně nevím o žádným podobným zařízení, který by ho využívalo.
Oproti mým starším příspěvkům výš bych už nedoporučil moduly od Holuxu. Mezitím jsem měl v ruce v prvním příspěvku zmiňovaný M-1000c a zase jsem se ho zbavil - pár věcí mi na něm nesedělo.

Ale primární asi je, aby sis rozmyslel, jestli chceš něco ve stylu co odkazuje mike, nebo opravdu jen čistě bluetooth GPS modul a ty funkce navíc si ošéfuješ softwarem v telefonu.

Abych si zároveň trochu přihřál polívčičku :-) Aktuálně mám doma nevyužitej Qstarz BT-Q818X. Tak kdyby si se nakonec rozhodl ubírat tímhle směrem, dej vědět ;)
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: GPS trasovač

Příspěvekod mike » úte kvě 1, 2012 21:01

No, ja jsem to sveho casu docela sledoval a hlavne cetl realne zkusenosti a porovnani. MTK II je papirove o neco lepsi, ale v realnem provozu vyhraval Sirf III, trasy byly presnejsi. Ovsem pouze pro chodce, pri vyssich rychlostech to bylo jine, ale autonavigace tu neresime. Vec firmwaru, vyrovnat se s ochylkami pri malych rychlostech je obtiznejsi. Na druhou stranu, pro bezne pouziti to asi bude celkem jedno a bude rozhodovat spis konkretni konstrukce zarizeni (treba ta plocha anteny).

Nejaky logger se Sirf IV uz jsem videl, ale nezaujal mne a hledat to znovu nebudu. Locosysu jsem se ptal a update BGT-31 s nim bohuzel neplanuji. Nejde ani tak o vlastni GPS, ale hlavni vylepseni Sirf IV je zasadni snizeni spotreby a setrici rezimy, takze by stejny logger mohl vydrzet podstatne dyl. Nejspis tyden a vic, coz by byla parada. Snad se do toho casem nekdo pusti.

BTW, ted jsem se jeste rychle kouknul po porovnani a nasel tohle:

MTK II chipset GPS has the best overall performance.
SkyTra Venus 6 chipset GPS has very good performance & affordable.
65nm SiRF III chipset GPS is best for low speed tracking/navigation. (For example, Geocaching)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS trasovač

Příspěvekod wawrik » úte kvě 1, 2012 21:09

Miras: Vieš mi doporučiť logger s čo najväčšou výdržou baterky? Okrem toho ma veľa iných funkcií nezaujíma, len nech to dlho vydrží a na konci to vypľuje tracklog.

Alebo niečo s vymeniteľnou batériou - ak tá N3650 batéria u tohoto Canmoru znamená štandardnú nokiácku baterku, tiež by to mohlo byť riešenie, a s dvoma-troma baterkami v zásobe by som ten logger vedel živiť tak dva týždne.

Veľmi sa v loggeroch neorientujem, pomôže mi každé nakopnutie.

Apropó, čo ti na tých Holuxoch vadilo? Má pár pre mňa zaujímavých modelov s použiteľnou kapacitou batérie a blbuvzdorné ovládanie - zapnem, loguje, vypnem, neloguje :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: GPS trasovač

Příspěvekod Miras » úte kvě 1, 2012 21:19

@mike
Já měl Sirf III (klasika nokiácká LD-3W) před MTK II a subjektivně mi MTK II vyhovuje podstatně víc (ano, bavíme se o pohybu po vlastních)
a) Rychlost fixu je prostě úžasná. Zapnu GPS a jdu, signál během pár vteřin naskočí. Se Sirf III bez šance - tam sem musel na fix čekat i s perfektním výhledem na oblohu snad minutu.
b) Se Sirf III se mi poměrně často stávalo (hustější les, skály, úzky ulice ve městě), že signál prostě nebyl. S MTK II jsem to snad ještě nezažil.

Nejspíš se to dá oboje dohnat větší anténou, ale to už je zase na úkor váhy, rozměrů, spotřeby. A hlavně jak píšeš, Sirf III je přeci jen už docela letitá záležitost, na dnešní dobu žere fakt dost sama o sobě.
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: GPS trasovač

Příspěvekod mike » úte kvě 1, 2012 21:20

wawrik píše:Alebo niečo s vymeniteľnou batériou - ak tá N3650 batéria u tohoto Canmoru znamená štandardnú nokiácku baterku, tiež by to mohlo byť riešenie, a s dvoma-troma baterkami v zásobe by som ten logger vedel živiť tak dva týždne.

Vzdyt tam pisou 13 hodin na jednu baterku, to je hrozne malo, na dva tydny bys jich potreboval 10. Na (necele) dva tydny jsem zatim vzdycky vystacil s tim svym a dobijenim z USB power packu, ktery ma asi 150 gramu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS trasovač

Příspěvekod mike » úte kvě 1, 2012 21:29

Miras píše:a) Rychlost fixu je prostě úžasná. Zapnu GPS a jdu, signál během pár vteřin naskočí. Se Sirf III bez šance - tam sem musel na fix čekat i s perfektním výhledem na oblohu snad minutu.

Tohle hrozne zalezi na podminkach. Nekdy je fix hned, jindy az skoro ta minuta. Prumerne bych to odhadl na 20 sekund.

Miras píše:b) Se Sirf III se mi poměrně často stávalo (hustější les, skály, úzky ulice ve městě), že signál prostě nebyl. S MTK II jsem to snad ještě nezažil.

Tak tohle se mi nestava. Les a ulice uplne v pohode, problem jsou jen velice uzke skalni rokle, ale ani tam signal nevypadne uplne, jen zacne litat poloha. Naopak, obcas mi vadi, ze dokaze drzet signal i budovach, protoze to samozrejme lita a ja pak musim editovat log. Rekl bych, ze je to konkretni konstrukci a antenou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS trasovač

Příspěvekod Miras » úte kvě 1, 2012 21:47

@wawrik:
Qstarz BT-Q1000X, či XT, s větší pamětí. Těch udávaných 42 hodin provozu je reálně dosažitelných a používá takovou tu standardní nokiáckou baterku, BL-5 tuším?

Proč ne Holux:
- ta věc, že zapnu a automaticky loguje mě celkem vadila
- neumí A-GPS, ale to zas taková vada není
- ale hlavně - Qstarz ke svým modulům dává prográmek, jehož prostřednictvím se dají porůznu ponastavovat různý parametry GPS. Na první pohled věc spíš pro hračičky, konkrétně Qstarz je použitelnej hned od výroby. Holux nic takovýho nemá a jako na potvoru u něj byl jeden parametr nastavenej nějak podivně a výsledkem bylo, že modul byl pro pěší navigaci nepoužitelnej. Sice se mi po chvilce laborování podařilo modul nastavit jak jsem si představoval, ale háček byl v tom, že po vypnutí se modul zresetoval zpátky do defaultního nastavení. Tak jsem se s Holuxem rozloučil a vrátil se ke Qstarz.

@mike: někdy můžeme udělat vlastní srovnávací test ;)
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: GPS trasovač

Příspěvekod wawrik » stř kvě 2, 2012 7:08

mike píše:Vzdyt tam pisou 13 hodin na jednu baterku, to je hrozne malo, na dva tydny bys jich potreboval 10. Na (necele) dva tydny jsem zatim vzdycky vystacil s tim svym a dobijenim z USB power packu, ktery ma asi 150 gramu.

No, pri VHT mám celkom dosť 3-4-hodinových denných etáp, viac nepustí prevýšenie a výšková choroba. To dodržiavam celkom poctivo. A tých 13 hodín má byť v kuse, takže tipujem, že 2-3 dni na jednu baterku by som urobil. Plus nejaký ten aklimatizačný deň...

Ale odporúčaný Qstarz so 42-hodinovou výdržou vyzerá lepšie, samozrejme. Plus dokúpiteľná batéria, dokonca vymeniteľná... :-) S tým by som sa na moje vysnívané tri týždne aj mohol dostať.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: GPS trasovač

Příspěvekod Miras » stř kvě 2, 2012 9:50

wawrik píše:...3-4-hodinových denných etáp...

S tímhle využitím ti Qstarz na jednu baterku vydrží týden naprosto bez problémů. Možná kdyby mrzlo, tak půjde výdrž o něco dolů...
Akorát mě teď tak napadá, že si nejsem jistej, nakolik si při výměně baterky udrží nastavení. Spíš mám pocit, že neudrží. Tak je pak otázka, jak moc odlišný nastavení od toho výchozího by si používal a nakoli by to vadilo. Existuje obslužný porgrámek i pro mobily, případně pak radši nějakej ten externí zdroj napájení, než měnit baterky...
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: GPS trasovač

Příspěvekod wawrik » stř kvě 2, 2012 10:38

Tieto gerety nemajú flash pamäť? Takže keď sa úplne vybijú, resetuje sa nastavenie? :shock: Hm, škoda. Dúfam, že aspoň záznam trasy tam ostane... Skúsim niekde pohľadať default hodnoty, v manuáli som ich nenašiel... Aké parametre by to malo mať pre pomalú pešiu turistiku?

Prípadne, ako sa volá ten obslužný program pre mobily? Ak je to pre iOS alebo Android, mohla by to byť cesta.

Ozaj, čo sú tie AGPS dáta, ktoré treba do toho naládovať? Je to len kvôli rýchlejšiemu fixu alebo bez toho fungovať nevie?

Ešte trochu OT: dajú sa GPS loggery pripojiť cez USB alebo bluetooth k noťasu, aby mi v garminovskom Mapsource ukazovali polohu? Skúšal som tak rozchodiť bajkovú navigáciu Garmin 705, ale nepodarilo sa... Aj keď to bol skôr problém Mapscource.
Naposledy upravil wawrik dne stř kvě 2, 2012 16:49, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: GPS trasovač

Příspěvekod mike » stř kvě 2, 2012 16:07

wawrik píše:No, pri VHT mám celkom dosť 3-4-hodinových denných etáp, viac nepustí prevýšenie a výšková choroba. To dodržiavam celkom poctivo.

Pocitas to i s prestavkama? Ja zapinam GPS rano pri odchodu a vypinam vecer, kdyz zabivakuju. Vypinat pri kazde pauze by bylo otravne a navic bych pak musel zpracovavat mnohem vic logu. Mne to takhle obvykle vychazi 10 a vice hodin na den, samozrejme ve vyskach do 4000.

wawrik píše:Ale odporúčaný Qstarz so 42-hodinovou výdržou vyzerá lepšie, samozrejme. Plus dokúpiteľná batéria, dokonca vymeniteľná... :-) S tým by som sa na moje vysnívané tri týždne aj mohol dostať.

Vymenitelna baterka je velke plus. Premyslel jsem nad tim a napadlo mne trochu jine reseni. Ma GPS se da prepnout na externi napajeni pres USB. Co takhle vzit 3 tyhle baterky, natvrdo je spajet do serie a pripajet k nim kratky USB kablik. Slepit paskou a pripadne prilepit k GPS. Vazilo by to neco pres 50 gramu a kapacita by byla priblizne trojnasobna proti vestavene baterce. Takze bych se mozna dostal az na 120 hodin provozu (pocitam i vestavenou baterku). Dalo by se to pouzit i na nabijeni, ale takhle by se elimitovaly ztraty, ktere budou aspon 20%.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS trasovač

Příspěvekod wawrik » stř kvě 2, 2012 16:41

mike píše:Pocitas to i s prestavkama? Ja zapinam GPS rano pri odchodu a vypinam vecer, kdyz zabivakuju. Vypinat pri kazde pauze by bylo otravne a navic bych pak musel zpracovavat mnohem vic logu. Mne to takhle obvykle vychazi 10 a vice hodin na den, samozrejme ve vyskach do 4000.

Jo, rátam superhrubý čas - odkedy ráno naložím bágel na chrbát až kým neprídem do cieľa, vrátane jedla, fotenia, kochania sa :-) Pod 3500 m mi je dĺžka etáp jedno, takisto smerom dole robím etapy dlhšie, ale cez 8 hodín v zimných Himalájach je ozaj výnimka, je to skoro celá doba svitu slnka. Po západe teplota prudko klesá, človek neurobí vôbec nič.

Ale je pravda, že si v cieli zvyknem vybehnúť na nejaký blízky 100-200-metrový kopček a hovorím tomu placebu "aklimatizácia" :-) A to do toho času nerátam.

mike píše:Co takhle vzit 3 tyhle baterky, natvrdo je spajet do serie a pripajet k nim kratky USB kablik. ... Takze bych se mozna dostal az na 120 hodin provozu (pocitam i vestavenou baterku)

To nie je zlý nápad! Ja som rozmýšľal o pripájaní foťákových batérií s vyššou kapacitou, ale toto mi príde ešte lepšie. Ani ich netreba spájkovať, stačí kúpiť nejaké batériové púzdro a dať káblik, váži to pár gramov... V núdzi by sa to možno rozbehlo aj na 3×NiCd, ktoré aj tak vláčim do blesku.

Uvidím, ako je to s default hodnotami toho Qstarzu, ak budú použiteľné, kúpiť dve-tri nokiácke baterky je asi jednoduchšie. Ale tie lítiovky rozširujú možnosti :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: GPS trasovač

Příspěvekod mike » stř kvě 2, 2012 16:56

wawrik píše:...cez 8 hodín v zimných Himalájach je ozaj výnimka, je to skoro celá doba svitu slnka. Po západe teplota prudko klesá, človek neurobí vôbec nič.

Jo, to mne nenapadlo, jelikoz koncem podzimu, kdy je takhle kratky den, chodim i za tmy, ale v Alpach teplota tolik neklesa.

wawrik píše:To nie je zlý nápad! Ja som rozmýšľal o pripájaní foťákových batérií s vyššou kapacitou, ale toto mi príde ešte lepšie. Ani ich netreba spájkovať, stačí kúpiť nejaké batériové púzdro a dať káblik, váži to pár gramov... V núdzi by sa to možno rozbehlo aj na 3×NiCd, ktoré aj tak vláčim do blesku.

Pouzdro mne taky napadlo, ale nechtelo se mi hledat vhodne ;-) Tohle vypada tak akorat a kdyz se baterky prelepi paskou, mohlo by to byt stejne robustni.

Chtelo by ale overit, jestli je to opravdu pouzitelne bez dalsi elektroniky. Jestli GPS zvladne trochu vyssi napeti (zezacatku skoro 5 voltu) a relativne tvrdy zdroj bez omezeni proudu. Taky ne kazda GPS muze jet primo na externi zdroj.

wawrik píše:Uvidím, ako je to s default hodnotami toho Qstarzu, ak budú použiteľné, kúpiť dve-tri nokiácke baterky je asi jednoduchšie. Ale tie lítiovky rozširujú možnosti :-)

Taky si myslim, ze vzit nekolik nokiackych baterek je jednodussi, ja tu moznost nemam. Vestavena baterka se sice vymenit da, ale v terenu bych to delal nerad a navic se muze porusit vodotesnost. Lithiovky jsou fajn, protoze vazi polovinu toho, co normalni baterky, a navic maji vetsi kapacitu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: GPS trasovač

Příspěvekod Miras » stř kvě 2, 2012 17:36

wawrik píše:Tieto gerety nemajú flash pamäť? Takže keď sa úplne vybijú, resetuje sa nastavenie? :shock:
Hele asi tě straším zbytečně, teď jsem schválně zkusil na pár minut baterku vyndat a nastavení zůstalo, takže v pohodě. Log se nesmaže zcela jistě. Tak nevím, s čím sem si to splet. Možná právě s tou starou nokiáckou LD-3W, kde se musela po vyndání baterky vypínat statická navigace? Asi nejspíš...

wawrik píše:Skúsim niekde pohľadať default hodnoty, v manuáli som ich nenašiel... Aké parametre by to malo mať pre pomalú pešiu turistiku?
Výchozí nastavení by mělo být logování každých pět vteřin.
Nastavit se dá logování podle času, podle vzdálenosti, podle rychlosti, případně kombinace těchhle tří. Pro pomalou pěší turistiku je logování podle času skoro zbytečnost, možná se může hodit nechat si zaznamenat polohu jednou za deset minut, častěji je to asi zbytečnost. Podle rychlosti je to naprosto mimo, takže asi ideální je nechat logovat při určitý změně polohy. To už chce vyzkoušet, bude záležet na terénu a tak, mě se dlouhodobě osvědčuje logování co 30m. Log není zbytečně velkej, ale zároveň přesnej a pro moje potřeby dostatečnej.

wawrik píše:Prípadne, ako sa volá ten obslužný program pre mobily? Ak je to pre iOS alebo Android, mohla by to byť cesta.
BT747 - je to tuším Java, takže funkční snad všude...

wawrik píše:Ozaj, čo sú tie AGPS dáta, ktoré treba do toho naládovať? Je to len kvôli rýchlejšiemu fixu alebo bez toho fungovať nevie?
Jen kvůli rychlejšímu fixu, funguje i bez toho. A-GPS data se dají stáhnout vždycky s platností cca na týden dopředu, čím čerstvější, tím rychlejší fix signálu. Ale fakt to funguje dost slušně i bez nich.

wawrik píše:Ešte trochu OT: dajú sa GPS loggery pripojiť cez USB alebo bluetooth k noťasu, aby mi v garminovskom Mapsource ukazovali polohu? Skúšal som tak rozchodiť bajkovú navigáciu Garmin 705, ale nepodarilo sa... Aj keď to bol skôr problém Mapscource.
Ještě můžu vyzkoušet, ale myslím že jo. Mělo by to umět posílat GPS data jak přes bluetooth, tak přes USB...
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: GPS trasovač

Příspěvekod mike » stř kvě 2, 2012 18:48

Miras píše:Podle rychlosti je to naprosto mimo, takže asi ideální je nechat logovat při určitý změně polohy. To už chce vyzkoušet, bude záležet na terénu a tak, mě se dlouhodobě osvědčuje logování co 30m. Log není zbytečně velkej, ale zároveň přesnej a pro moje potřeby dostatečnej.

Jo, taky pouzivam polohu, 10 metru. Mozna je to obcas zbytecne presne, ale ja velikosti logu omezen nejsem ;-) Za 4 roky mam zaplnenu asi ctvrtinu 2 GB karty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Další

Zpět na Fotografie v outdooru