Santiago de Compostela

Portugalsko, Španělsko, Belgie, Maďarsko, Lucembursko, Malta, Holandsko, Vatikán, Polsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod patentik » pát zář 7, 2007 7:35

sx02 píše:3)Uceleny pruvodce neni, neni spatna knizka od Jazairiove - Cesta hvězdy (vypraveni), i když ke konci knížky mě ta její stylizace celkem iritovala


vcera jsem byl v ostrave v knihkupectvi Kanzelsberger a tam knizku prodavaji ve slevach za 79Kc z 249 kc

jinak pres eshop se
tady da sehnat za 99kc + nejake to postovne
Uživatelský avatar
patentik
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1323
Registrován: pon lis 6, 2006 11:48
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Might » sob říj 6, 2007 0:25

Koupil jsem si tedka v santiagu 4jazycny pruvodce pro camino de norte, usel sem tedka camino de santiago ... no a tak.. camino norte je narocnejsi, lae ne yas tak vetsinou se yacina y bilbaa nebo sartanderu ...
Uživatelský avatar
Might
nováček
nováček
 
Příspěvky: 119
Registrován: úte kvě 15, 2007 18:23
Bydliště: Praha

Re: Santiago de Compostela

Příspěvekod RUMcajs » sob říj 6, 2007 9:31

hanule píše:Dobré dopoledne,
mám velikou prosbu, chceme se se 3 kamarádkama vydat na cestu v srpnu 2008 a začínáme shánět informace o Carmino Norte. Na internetu je toho sice dost, ale rády bychom slyšely nějaký osobní zkušenosti s touhle částí cesty. Jak moc trénovat?Jsme celkem neténovaný, ale předpokládam, že se to dá za rok dohnat.
Lze nocovat pod širákem, nebo je to nebezpečný? Existuje nějaký ucelený průvodce po Svatojakubské cestě? A za jak dlouho je možné tu část cesty ujít! Děkuju *


Tusim ze casopis Cestopisy o tom mel skoro cele cislo a informace s odkazama atd. jsou tam.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod Might » sob říj 27, 2007 19:35

FOTKY Z LETOŠNÍHO CAMINO FRANCES 2007 :
http://might.fotopic.net/
http://might.fotopic.net/
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Uživatelský avatar
Might
nováček
nováček
 
Příspěvky: 119
Registrován: úte kvě 15, 2007 18:23
Bydliště: Praha

Santiago de compostela

Příspěvekod letomsvetom » čtv črc 24, 2008 13:35

Bol niekto na tej puti? Ktorou cestou ste boli? Camino france , camino norde?
letomsvetom
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: čtv črc 24, 2008 11:48

Příspěvekod Vilík » čtv črc 24, 2008 14:06

Kdy tam chces jet? Chce se tam dostat jeden Travel bug, co mam tedka doma...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod Rujir » čtv črc 24, 2008 14:15

Hledej smudlo. Uz to tu parkrat bolo. :wink:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Svatojakubská pouť - severní cesta

Příspěvekod pKlobouk » pát črc 10, 2009 9:04

Zdravím, trošku jsem vypadl z toho, jak to tu chodí, tak se předem omlouvám, pokud dělám chybu, že zakládám nové téma a nepíšu do nějakého starého podobného, trpím totiž paranoidní představou, že to tam nikdo neobjeví :)

Chystám se v srpnu sám podniknout pouť do Santiaga severní cestou. Vím, že je toho na internetu mnoho, ale buď je můj dotaz dost specifický nebo nejsem nejlepší internetový lovec. Z jistých důvodů se chci vyhnout častému nocování v ubytovnách. Měl jsem doteď jasno, že potáhnu v batohu stan, ale čím blíže jsem odjezdu, tím více mi těch 3 a něco kilogramů navíc nahání hrůzu .)

Rád bych se tedy zeptal, jestli nemá někdo (aspoň zprostředkované) zkušenosti se severní cestou, co se týče terénu či počasí a hlavně případných možnostech ukrytí se někde na noc. Vyplatí se vzít stan, stačí spacák nebo je to beznadějný a mám necht všechno doma a spát po hotelech? :D

Děkuji a přeji hezký den!

edit: sloučeno
sobb
Uživatelský avatar
pKlobouk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte čer 10, 2008 13:28
Bydliště: Žatec/Praha/Brusel

Re: Svatojakubská pouť - severní cesta

Příspěvekod pripluv » pát črc 10, 2009 9:08

btw, kdyz se do stareho vlakna napise neco noveho, vlakno skoci nahoru a oznaci se jako neprectene :wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Svatojakubská pouť - severní cesta

Příspěvekod pKlobouk » pát črc 10, 2009 9:11

Myslel jsem si to, tak od příště se toho budu držet, slibuji 8)
Uživatelský avatar
pKlobouk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte čer 10, 2008 13:28
Bydliště: Žatec/Praha/Brusel

Re: Svatojakubská pouť - severní cesta

Příspěvekod rezna » pát črc 10, 2009 9:15

Severni cestou myslis Camino Primitivo (tedy to co vede temer u pobrezi) nebo klasicke Camino Frances?

Jinak tve duvody mi prilis jasne nejsou, protoze s ubytovnami na Camino Frances mam celkem dobrou zkusenost z letoska. Ale je fakt, ze ja tam byl v cervnu kdy neni tolik lidi. Navic prumer byl 4e na noc. Coz je absolutne pohodova cena za to ze se clovek muze osprchovat a uvarit si jako clovek...

K tahani stanu. Sli jsme na tezko, nebot jsme zacinali 3tydenni dovolenou vystupem na Monte Perdido. Uz nikdy bych to neudelal. Camino se da jit s batohem do 10kg (i 5kg by stacilo) - pokud clovek spi v ubytovnach. Mych 23-24 kg vcetne jidla na den a vody bylo udesnych. Clovek si samozrejme zvykne, ale cim min tim lip. Odesilat domu neco postou jsem moc nechtel a navic to bylo dost drahy.

Takze byt tebou radeji hodne rozmyslim jestli chces tahnout tezkej batoh.

K podminkam ve Spanelsku. Cervenec je uz hodne teplej, srpen jeste vic. Pres den pocitej 30-35 ve stinu. Naopak navecer se to casto bouri. Zvlaste potom v Galicii (smerem od Luga se Primitivo stejne spoji s Frances). Spacak staci lehci. Ja dokonce v ubytovnach spal pouze ve vlozce do spacaku (bavlnene) pripadne se prekryl erarni tenkou dekou (kdyz nekdo otevrel okno a tahlo). Spacak jsem pouzil minimalne. Precijenom TREK 3D jsem mel hlavne kvuli horam. Tam jsem nechtel zmrznout.
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: Svatojakubská pouť - severní cesta

Příspěvekod Umiaki » pát črc 10, 2009 9:17

Tak tadyje trochu. A jinak bych se spoléhal spíše na ofic. forum Santiaga de Compostella.
Já ti poradím batoh do 10 kilo včetně vody. Což určuje spacák okolo 600g (nebo jen vložku), maximálně lehounkou karimatku, bez vařiče, bez stanu a ultralehký batoh (nějaký Osprey nebo já pro sebe oplánuju tenhle Trimm kvůli ceně)
Uživatelský avatar
Umiaki
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1240
Registrován: stř říj 31, 2007 18:47
Bydliště: Příbor

Re: Svatojakubská pouť - severní cesta

Příspěvekod pKlobouk » pát črc 10, 2009 10:16

Renzovi: Ta cesta, co vede u pobřeží je právě camino del norte, camino primitivo je někde pod ní a o dost kratší.

Důvodů pro spaní mimo chaty mám víc, na severní cestě to je s ubytovnama horší, než na francouzské, v srpnu tam bude asi pěkný boj o volná místa, nějaké to éčko ušetřit taky neni špatný a hlavně se chci zařídit po svém a nebýt omezován časovými rozvrhy a tak podobně, jo a taky jsem trochu pošuk a nevim, jestli by mi chaty nacpané lidma dělaly dobře :o) Na druhou stranu je možné, že tyhle důvody neobstojí proti tebou jmenovaným výhodám :)

Umiaki: Asi se rozpláču, spacák mám 1,5 kg, karimatku velkou jako kráva a batoh samotnej přes 3 kila a samozřejmě nejsou peníze nazbyt :)

Takže si nakonec asi hodim korunou, jestli půjdu jako člověk nebo jako tank anebo počkám, co se dozvim v pondělí na ortopedii :D

Díky za rady!
Uživatelský avatar
pKlobouk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte čer 10, 2008 13:28
Bydliště: Žatec/Praha/Brusel

Re: Santiago de Compostela

Příspěvekod Might » čtv zář 9, 2010 17:04

Jedna malá nekomerční vsuvka pro příznivce Camina! :)

Obrázek

Zdravím všechny účastníky auditka. Založil jsem internetové fórum http://www.caminoforum.cz/ a rád bych Vás pozval k registraci na jeho stránkách. Fórum se zabývá dálkovými trasami, poutnictvím a dalšími přidruženými tématy.

Díky moc, buen Camino.
Uživatelský avatar
Might
nováček
nováček
 
Příspěvky: 119
Registrován: úte kvě 15, 2007 18:23
Bydliště: Praha

Dálková turistika

Příspěvekod pacho178 » ned říj 10, 2010 14:39

Camino del Norte. Jedna z tras "Camino de Santiago". Z Irunu podél severního pobřeží Španělska až do Ribadea pak na Lugo a do Santiága. Chce se někdo podělit o zážitky?

sloučeno,
sobb
pacho178
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned říj 10, 2010 13:54

Re: Santiago de Compostela

Příspěvekod Horal Fanda » čtv kvě 26, 2011 10:36

Pokud by někdo potřeboval čerstvé informace z camina frances, rád odpovím. Byli jsme tam teď v květnu a jeli jsme do Santiaga de Compostela na kolech, 2 týdny v sedle.
Já a hory - dva nerozluční přátelé. Horal Fanda
Uživatelský avatar
Horal Fanda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 418
Registrován: pon říj 4, 2004 16:47
Bydliště: Šťáhlavice - Plzeňsko

Re: Santiago de Compostela

Příspěvekod jedik » čtv kvě 26, 2011 10:44

Fanda:

No mě by docela zajímalo počasí. Bylo tam teď "tak akorát" a později už by to bylo na kole o úžeh? Takové celkové zhodnocení místního klimatu bych bral :)

A taky jenom pro zajímavost, jak jste se tam dopravili? Pokud letadlem, tak uvítám zkušenosti s transportem kola.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Santiago de Compostela

Příspěvekod jedik » čtv kvě 26, 2011 11:13

Jinak samozřejmě uvítám i obecné informace jako sjízdnost (cca převýšení), značení apod. Resp. s čím jste měli potíže, pokud nějaké vůbec byly :)
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Santiago de Compostela

Příspěvekod Horal Fanda » čtv kvě 26, 2011 12:13

Ahoj,

říkal jsem si, že to je celkem populární trasa, tak dám do placu informace.

Počasí nám vyšlo úplně parádně, první den pouze asi 3 h déšť a pak asi 1,5 hodinový deštík v Galícii, ale jinak slunečno, max. polojasno, jedno dopoledne zataženo bez deště. Takže počasí jako na objednávku. Vzhledem k průměrným nadmořským výškám bylo po ránu místy i 5°C, ale jak vykouklo slunce, šla teplota na horu. Na pláních mezi Burgosem a Leonem bylo po poledni i celkem dost horko, ale na kole se přeci jen trochu člověk ochlazuje. Maximální teploty ve stínu mohly být tak do 28°C. Jinak v Galícii jsou v květnu ještě dost časté deště, takže naše skvělé počasí byla trochu vyjímka.

Jinak jsme to asi vymysleli nejlépe, jak to mohlo jít a to tak, že jsme litěli do francouzského Biarritz, s přestupem v Paříži a zpět jsme jeli autobusem do Madridu a odtud přímým letem do Prahy. Letenky tam od EasyJetu a zpět od WizzAir. Brašny mé i partnerky jsme daly do jednoho igelitového pytle na suť a na letišti zabalili, tak z toho byl takový pěkný váleček. Připláceli jsme si pouze jedno zavazadlo a dvě kola. Kola jsme měli zabalená v krabicích, v kterých se prodávají. V Biarritzu na letišti jsme je vyhodili za asistence pána ze security do velkého kontejneru na papír. Jeli jsme celkem ve čtyřech. Kola jsem doma povycpával různě papírem, tak to přežily bez úhony, Z Biarritzu je to nějakých 65 km do Jean Pied de Port, kde začíná oficiálně francouzská cesta, což už jsme jeli na kole. Celkem z Biarritzu do Santiaga jsme to měli na 14 dní cesty.
Ke konci pobytu v Santiagu jsem obešel cykloobchody a nafasoval jsem pro nás opět krabice. Když se člověk domluví španělsky, jako my, tak to jde bez problémů. Někde chtěli za krabice platit, ale to bylo v centru města. Dostal jsem je nakonec v jednom obchodě zadarmo, kde byl chlapík dost ochotný, i jedno kolo kvůli tomu vybalil.
Lístky ze Santiaga do Madridu jsme měli koupeny již v Leonu, protože maximální počet kol na autobus jsou 4. Alespoň tak to píší v provozním řádu. Takže kola jsme si už zabalili na autobusáku a v Madridu jsme už na letišti nemuseli nic řešit. Při zpáteční cestě snesly krabice i nějaké oblečení navíc, místo kterého se uvolnilo v brašnách místečko na 2 lahvinky vínka Rioja. :D

P.S. Ještě jsem zaregistroval další otázku. Potíže vesměs žádné, vše celkem bez problémů. Občas bylo plno v ubytovnách, ale na kole se dá třeba během půl-hodinky dojet k dalšímu Albergue. Dle statistyky, chodí v květnu 11,3% lidí k poměru zbytku roku, v červnu 13,2%, červenci 18% a srpnu 24,1%. Tedy nedoporučuji letní měsíce, vzhledem k obsazenosti ubytoven. Jinak jídlo, menu del día mezi 7-10€, přespání v Albergue od donativo po max. 10€/noc (Jean Pied de Port 15€/noc). Průměrné náklady na cestu vč. vstupů se pohybovaly kolem 20-25€/den/os. Celkem v pohodě, po večerech i s lahvinkou(lahvinkami) vína.
Já a hory - dva nerozluční přátelé. Horal Fanda
Uživatelský avatar
Horal Fanda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 418
Registrován: pon říj 4, 2004 16:47
Bydliště: Šťáhlavice - Plzeňsko

Re: Santiago de Compostela

Příspěvekod Horal Fanda » čtv kvě 26, 2011 12:22

Jo ještě ke sjízdnosti a převýšení. Vyloženě trasu pěších dodržovalo pár borců na mtb, kteří jeli nalehko. Pokud bylo camino v pohodě, tj. zpevněná cesta, jeli jsme po něm také, pokud to bylo lepší vzít po silnici, jeli jsme po ní. Někdy camino kopíruje i malé silničky, či dokonce i větší silnice. Převýšení/přenížení jsem měřil každý den nejméně asi +495/-600, nejvíce +1215/-995, průměrně tak kolem 800 výškových metrů stoupání za den. Etapy mezi 32 km - 106 km, průměrně tak kolem 60 km/den. Samozřejmě dalo by se to ujet rychleji, ale to by pak už nic nezbylo z té cesty, která se jede hlavně proto, že tam je spousta krásných katedrál, kostelů a zajímavých míst. Pěšky si to člověk vychutná asi ještě o trochu více.
Já a hory - dva nerozluční přátelé. Horal Fanda
Uživatelský avatar
Horal Fanda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 418
Registrován: pon říj 4, 2004 16:47
Bydliště: Šťáhlavice - Plzeňsko

Re: Santiago de Compostela

Příspěvekod jedik » čtv kvě 26, 2011 13:13

Díky, vyčerpávající :)

Jenom ještě dotaz na přespání. Volné spaní ve stanu je možné/nemožné/obtížné/nevhodné?

Předpokládám, že je člověk neustále na dohled nějaké civilizace, tak problémy třeba s vodou nebyly, že?
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Santiago de Compostela

Příspěvekod Horal Fanda » čtv kvě 26, 2011 14:22

Vyloženě na těžko se stanem jsem tam snad viděl jen pár lidí, tak na spočítání na jedné ruce. Civilizace je celkem blízko sebe, ale určitě se dají vyhledat i místa, kde se dá se stanem schovat. Nicméně teplá sprcha večer a třeba nocleh v klášteře s 50 dalšími lidmi je také dobrý zážitek. Vody jsme na kolech neměli pro dva více než litr pro každého. Voda je na každém rohu, problémy žádné.
Já a hory - dva nerozluční přátelé. Horal Fanda
Uživatelský avatar
Horal Fanda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 418
Registrován: pon říj 4, 2004 16:47
Bydliště: Šťáhlavice - Plzeňsko

Re: Santiago de Compostela

Příspěvekod jedik » čtv kvě 26, 2011 14:42

Ještě jednou díky, Fando :)
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Santiago de Compostela

Příspěvekod monas321 » čtv čer 9, 2011 21:56

Lidi, nemáte někdo zkušenost s portugalskou cestou? Jdu jí s kamarádkou za dva týdny, máme to rozplánovaný na 11 dní od Maia....těším se neskutečně, ale nějaké praktické informace, by se rozhodně hodily :-k díky :)
monas321
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte čer 7, 2011 15:24

Camino del Norte (do Santiaga)

Příspěvekod radeczek » čtv čer 16, 2011 21:14

Zdravím vás outdoorácí.
S kámošem se v létě chystáme na cestu do Santiaga a chceme zvolit Camino del Norte, která vypadá "dobrodružněji" než Francouzká cesta. Vyrážet chceme ze San Sebastianu, takže prakticky celou cestu.
Kdyby se mi někdo ozval třeba na ICQ, rád bych s ním probral spoustu věcí.

Jestli se Vám nechce na ICQ, mám několik zásadních otázek:
1. Jak jste se dostali do Španělska? Bus? Stopem? Jinak? A hlavně, jak jste řešili cestu zpět, kdy nevíte, kdy přesně pojedete...
2. Jak je na tom severní cesta se značením? Bloudí se moc, nebo je to tak luxusní, jako na francouzské?
3. Jaké volit boty? Osobně bych volil nějaké lehčí s GTX, např. Merrell. Nebo se to bez kotníkových bot nedá?
4. Na této cestě je míň ubytoven, neměli jste nějaké problémy s přespáváním venku? (stan, podširák). Prý zde prší více.. co je na tom pravdy?
5. Maté nějaký zaručený recept na zapařenou zadnici? (tzv. Vlka?) Prevence + ošetření...

6. Vaše osobní poznatky, "highlighty"...

Kdyby někdo chtěl jít snáma (jsme dvá) tak se můžem nějak domlivit. Jedná se o srpen.

Dík moc.
Hodně zdaru.
Naposledy upravil šíp dne čtv čer 16, 2011 21:16, celkově upraveno 1
Důvod: sloučeno s odpovídajícím tématem. šipka P.s. Zkus příště funkci "hledat"
radeczek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv čer 16, 2011 19:04

Re: Santiago de Compostela

Příspěvekod pKlobouk » čtv čer 23, 2011 21:58

Vzhledem k tomu, že to chcete jít skoro celý, tak už si k tomu těch 25 kilometrů přidejte a jděte z Irúnu (credencial dostanete od faráře v místním kostele a je tam ubytovna pro případ, že byste tam dorazili večer), protože až vylezete na první kopec a otevře se před Vámi výhled na Biskajský záliv, posadí Vás to na zadek .) Jen opatrně, protože jsem to nadšením přepísk s tempem a potom jsem nemohl chodit tři dny :)

Jinak k tvým dotazům
1. Nechtěl jsem řešit komplikované letecké spoje, tak jsem si koupil zpáteční letenku do Madridu, přiletěl jsem tam asi v deset večer, o půlnoci jsem vyrazil autobusem do Irúnu, tam jsem dorazil v sedm ráno a rovnou "vyběhl" na cestu. Autobus zpátky ze Santiaga byl taky cca na šest hodin cesty. Termín odletu jsem měl pevně stanoven, takže jsem to musel stihnout :)

2. Co se bloudění týče, největší potíže jsem měl asi přímo v Irúnu, ale když už mě někdo na cestu odkázal, bylo to až do cíle v rámci možností v pohodě. Dejme tomu, že jsem několikrát váhal nebo se odněkud kousek vracel, ale těch případů by šlo spočítat na prstech jedné ruky.

3. Já šel v lehkých nubukových gtx pohorkách a musim říct, že puchýře se mi udělaly jen jednou a to v den, kdy jsem si vzal sandále :) Na druhou stranu jsem měl docela problémy s koleny a se svaly na stehnech, takže bych osobně příště volil asi ještě lehčí nízké boty a vzhledem k teplotám klidně bez goretexu.

4. Já osobně jsem se do ubytovny vešel v 95 procentech případů a když to náhodou nevyšlo, mohl jsem přespat pod přístřeškem apod. Nevím o nikom, kdo by nedobrovolně trávil noc pod širákem... Přecházel jsem tedy potom na camino primitivo, takže nevím, jak to vypadá na Norte za Oviedem a problémy byly jen, když se primitivo napojovalo na francouzskou cestu. Jinak za celý měsíc jsem na cestě zažil jedno nebo dvě mrholení, takže jsem docela proklínal gelanotsovou bundu a dlouhý kalhoty v batohu, ani jednou jsem je nevyužil. Potkal jsem však v Santiagu člověka, který tam byl pošesté a říkal, že je to poprvé, kdy tam vidí svítit sluníčko :)

5. Na tohle pozor, mně se udělal takovej exém, že jsem musel navštívit lékaře (taková pěkná mladá doktorka, až mi bylo trapně :lol: ). Pravidelně mýt, žádné mýdlo, poctivě sušit :) a na obyčejné zapařeniny stačí indulona nebo nějakej pudr.

Kdyby ses chtěl pobavit víc, určitě se můžem na ICQ potkat.
Uživatelský avatar
pKlobouk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 67
Registrován: úte čer 10, 2008 13:28
Bydliště: Žatec/Praha/Brusel

Re: Santiago de Compostela

Příspěvekod rieMa » čtv čer 23, 2011 22:14

Add. zapařeniny (resp. já říkám opruzeniny, tak snad myslíme to samý) - já praktikuju potřít slivovicí/vodkou... Chvilku to pálí jak čert,ale do chvilky zmizej... Akorát když jsem to jednou až rozedřela do krve -> to potom teda ta vodka pálila moooooc...
Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevyváznete živí.
Uživatelský avatar
rieMa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 390
Registrován: ned lis 22, 2009 22:33
Bydliště: Aotearoa

Re: Camino del Norte (do Santiaga)

Příspěvekod magdalenkaS » pát črc 15, 2011 19:22

Ahoj,
my jsme se z Camino del Norte vrátili ve středum, tak ráda odpovím na Tvé otázky. Vyráželi jsme s Castra Urdiales.

1. Jak jste se dostali do Španělska? Bus? Stopem? Jinak? A hlavně, jak jste řešili cestu zpět, kdy nevíte, kdy přesně pojedete...

Busem StudentAgency z Brna do Vídně (cca 550 Kč zpáteční jízdenka), letadlem Air Berlin z Vídně do Madridu (3500 Kč včetně poplatků a zavazadla - zpáteční letenka), busem z Madridu do Castra Urdiales (se společností ALSA, cca 30 EUR).
Jinak stopem jsem už do Španělska párkrát jela a šlo to dobře, žádný problém. Nejrychlejší cesta 1 den, nejdelší 3 dny.
2. Jak je na tom severní cesta se značením? Bloudí se moc, nebo je to tak luxusní, jako na francouzské?
Značení bylo v pohodě, měla jsem sebou navíc mapky a průvodce staženého z netu - napiš mi na mail, můžu Ti to poslat, mám to vše v elektronické podobě. Když jsme nevěděli, tak jsme se ptali místních, byli vždy ochotní poradit. Někdy radili, i když jsme se neptali, sami na nás mávali.

3. Jaké volit boty? Osobně bych volil nějaké lehčí s GTX, např. Merrell. Nebo se to bez kotníkových bot nedá?
Boty jsme měli všichni dvoje. Já měla turistické sandále a běžecké boty Salomon. V sandálích se moc jít nedalo, běžecké boty super. Terén vedl hodně po asfaltu, takže boty ideální, větrala noha, byly lehké. Kotníkové boty zbytečné tahat, nevyužiješ je. Náročný terén tam nikde není.

4. Na této cestě je míň ubytoven, neměli jste nějaké problémy s přespáváním venku? (stan, podširák). Prý zde prší více.. co je na tom pravdy?
Sp¨ávali jsme pod širákem, najít místo nebyl problém, dalo se všude. Ale 2x přes noc docela hodně pršelo, že ani potahy na spacák a celty na přikrytí nepomohly. Jindy, když vypadalo, že bude pršet, jsme 2x přespali v ubytovnách, pokaždé jsme tam došli až navečer kolem 20 hod a bylo místo. Tahat stan nedoporučuju, budeš mít těžký batoh. Já táhla 12 kg a bylo to fakt hodně. Ostatní poutníci, co jsme potkávali, měli tak kolem 5 kg, ale ti spávali pořád jen v ubytovnách, tak nic moc nepotřebovali.


5. Maté nějaký zaručený recept na zapařenou zadnici? (tzv. Vlka?) Prevence + ošetření...

Zapařit zadek se mi nepodařilo, tak nevím:-)

6. Vaše osobní poznatky, "highlighty"...

Počasí je hodně proměnlivé, tak je dobré mít od každého druhu oblečení něco. Vyplatí se mít i něco na převlečení v případě, že celý promokneš - nám se to stalo a seché věci na spaní a spacáky nám půjčili domorodci, které jsme potkali v úkrytu před deštěm.
Je dobré umět trochu španělsky nebo si vzít sebou nějaké slovníček. Domorodci se rádi baví a často pomůžou - nás kromě půjčení suchého oblečení a spacáků taky 2x pozvali na večeři.

pa magda
magdalenkaS
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát črc 15, 2011 19:02

Re: Santiago de Compostela

Příspěvekod rebi » ned bře 25, 2012 3:12

Ahoj,


Rad bych v obdobi 30.4.2012-8.5.2012 absolvoval pout do Santiaga..Vzhledem k casovemu omezeni je logicke,ze by se jednalo o nejkratsi moznou,tj. 100km jestli jsem dobre cetl..
Proto se ptam,jakou trasu byste mi narhovali..Je mi to vicemene jedno pouze mi zalezi na tom,aby se do zacatku trasy dalo dopravit co nejrychleji...
Jako nejjednodusi se mi jei dopravit se letecky do Santiaga a ztama se dopravit do zacatku poute..
Kazdy navrh je jedine vitan..!!
Diky moc
rebi
Today is a really good day for somebody else to die..
Time is the best teacher. Unfortunately it kills all its students.
Memories fade, but a google search never forgets.
Friends are just enemies you haven't met yet.
Uživatelský avatar
rebi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 838
Registrován: úte dub 7, 2009 18:04

Re: Santiago de Compostela

Příspěvekod zoul » ned bře 25, 2012 8:53

Asi mě s takovou odpovědí pošleš k šípku, ale podle mě je škoda jít jen tu nejkratší trasu. Být tebou bych si rozmyslel, jestli někde nevyškrábneš aspoň pár dní navíc. My jsme šli loni z Leónu a pak ještě na pobřeží (fotky), měli jsme na to myslím tři týdny hrubého času (tj. včetně dopravy). Jít jen posledních sto kilometrů má kromě jiného nevýhodu v tom, že už je na cestě víc lidí. Dál od Santiaga je cesta klidnější a dalo by se říct, že tím i zajímavější. Směrem k Santiagu roste počet výletníků, kteří si nechávají vozit věci autem, a narazili jsme aj na nějaký školní výšlap (ale to bylo ještě relativně daleko od Santiaga). Čímž nechci předepisovat, jak by se mělo na cestě do Santiaga chodit – jen říkám, že mně osobně vyhovovala delší procházka a míň lidí.
Uživatelský avatar
zoul
účastník
účastník
 
Příspěvky: 659
Registrován: pon srp 30, 2010 9:14
Bydliště: Boskovice

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní Evropa