zvýšení tepelného komfortu spacáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod Foggy » pon bře 19, 2012 19:15

Ahoj, v létě se chystáme na expedici na khan tengri (7000mnm). Spát budeme ve výškových stanech. Noční teploty lze očekávat i kolem -20. Mám péřový spacák sir joseph looping 600. Potřeboval bych v případě potřeby zvýšit tepelný komfort. Nechce se mi kupovat další expediční spacák, který jinak téměř nevyužiju. Proto jsem uvažoval, jestli by bylo dobré řešení koupit sloni nohu, kterou bych případně vložil do spacáku. Plus třeba použít péřovou bundu. Nebo Jestli koupit výškové péřové kalhoty a jít spát v nich do spacáku. Obě řešení jsou s cenou kolem 5 tis. si myslím. Co vy na to?
Jaký je ten tvůj trénink? http://www.movescount.com/members/Foggy
Uživatelský avatar
Foggy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 55
Registrován: stř led 27, 2010 18:32
Bydliště: usti nad orlici

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod Trafikant » pon bře 19, 2012 19:30

Ten Looping je nějaký starší? Protože co si pamatuju, tak se dělá 500, 900 a 1200.

Každopádně ta 500ka je pravda takový vymazlený třísezóňák.

V nižších polohách (4-5k) jsem to řešil oblečením navíc a nejsem jediný, kdo to tak dělá (ti ostatní jsou i zkušení a výkonní alpinisti). Zkrátka máš lehčí spacák = méně váhy v batohu a do něj si při nižších teplotách zalezeš i v péřovce. Tu stejně musíš nést.

Zkušenosti se sloní nohou nemám, ale je třeba si uvědomit, že to je specifická věc s jedním využitím. Nějaké izolační gatě (ne nutně expediční péřové) mají uplatnění širší.

Třebas Aldo odtud byl na podobné výpravě a určitě s tím má svoje zkušenosti.
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod vonkreuz » pon bře 19, 2012 19:35

Už se to tu řešilo ve vlákně o koupi péřáku.
Já lezu do spacáku v teplých spodkách a na vršek jsem přidával péřovou bundu, když jsem spal jen v péřáku s 350g peří.
Případně kombinuju letní a 3-sezonní spacák do jednoho.
Ale jestli budeš mít na sobě zateplené gatě jedno jestli od Rakoncaje, HighPointu, Arcteryxu, DirectAlpine (novinka na další sezonu), tak to dodá dost tepelného komfortu. Prostě v nich přes den jsi a přes v noc nich ještě i spíš. :mrgreen:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod Aldo » úte bře 20, 2012 8:11

Ideální je koupit si k tomu peřáku nějaký obyčejný LEHKÝ syntetický. Takový ten co váží do kila a fakt se balí do úplně malé ruličky. V supermarketech jich budou mít před letní sezónou mraky. ( Nějaká supermarketová firma PEEK.. teď si nevzpomínám jak se jmenuje. Tam jsem takové viděl. Stačí někdy kolem května/června prolézt nákupní centra)
Ten použiješ jako vrchní vrstvu a péřak dáš dovnitř.

Má to několik obrovských výhod.

-Výrazně zvýšíš tepelný konfort !!!
-Nemusíš kupovat drahý expediční
-Zabráníš orosení a navlhnutí péřaku ... a to se ve stanu při velkých rozdílech teplot děje velmi často
-Dva malé se balí do batohu líp než jeden velký
-V nižších polohách kde budou tropy se ti v tom tenkém bude spát lépe než v peřáku
-Při cestě letadlem a při přestupech a cestování si ten lehký dáš do příručáku a seš v pohodě s případným nepředvídaným spaním na letištích a tak pod.
-Při odletu ho tam poměrně lehce prodáš místním nebo prostě vyhodiš či daruješ. Nebo ještě lépe vyměníš za VODKU a oslavíš úspěšný výstup :partyman:

... asi bych našel další argumenty pro, ale teď zrovna mě nic nenapadá.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod Lhotse » úte bře 20, 2012 11:46

Přimlouvám se za péřové kalhoty. S vkládáním spacáku do spacáku mám spíš špatné zkušenosti. Péřové kalhoty + péřovka je velmi dobré řešení. Petr*
...nejdůležitější je mít čas, nehledat výmluvy a vyrazit...

www.spsport.cz
Uživatelský avatar
Lhotse
účastník
účastník
 
Příspěvky: 226
Registrován: pát říj 21, 2011 10:42

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod DAV » úte bře 20, 2012 15:09

Ač vlastním spacák komfort někde kolem -25. Nyní jsem vyzkoušel kombinaci SJ kotéka 500 a SJ péřovka a řelk bych že supr, jediné kde mi byla zima byla chodidla a když jsem se otočil na bok tak zadek. Uvažuji o koupi péřových botiček. Dva spacáky jsou dle mého blbost, ne že bych to nezkoušel, ale váhově a hlavně objemově to stojí za prd. Nehledě na zapínání a při otáčení se to celé různě zamotává, sjíždí.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod Morty » úte bře 20, 2012 16:25

Já se přimlouvám za doplnění dalším spacákem. Roky jsem používal třísezóňák vytuněnej lehkým letním spacákem z dutýho vlákna. Pak jsem si koupil zimní spacák (Prima Bivak 3D) a není to vůbec ono.

1) navlhne (na 100%, ještě se mi nestalo, že by v zimě nebyl shora mokrej) a pak to narveš do obalu a navlhne i výplň.
2) musíš věci sušit přímo na těle, když máš 2 spacáky, vlhké věci šoupneš mezi ně.
3) u dvou spacáků tolik neprotahuje zipem.
4) mě se ty spacáky vůči sobě vůbec neprotáčí ani nemuchlají

Letní UL spacák jde koupit za 1300 kč s hmotností kolem 600g.

Příští zimu to nebude Prima Bivak, jako teď, ale SJ Rimo600 + nějakej UL letní spacák. Teplotně to vyjde nastejno, péřák mi nenavlhne a hmotnost vyjde líp.

Mám to vyzkoušeno na slovenských horách a u nás, teploty tak do těch -20. Ve velehorách to může být jiné...
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod Aldo » stř bře 21, 2012 9:23

Morty píše:........ Ve velehorách to může být jiné...

Není, je to stejné.
Stejný postup a stejné zkušenosti.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod Lhotse » stř bře 21, 2012 9:47

:-k tak tady se neshodneme. Dle mého: 2 spacáky objem a váha špatné (táhnu si zbytečně druhý "obal" spacáku, který nic moc neodizoluje (cca 400-500 g navíc). Osobně se v tom nevyspím (motají se mi dohromady), ale to je samozřejmě individuální. Vnitřní se krčí a tudíž tlačí. V péřovce a péřových kalhotách jsem tyto problémy nikdy neměl. Takže buď vyřešit péřovým oblečením, nebo vzít spacák, který má o 300g peří víc (a těchto 300 g izoluje mnohem lépe než nějaký 600g druhý spacák). Petr*
...nejdůležitější je mít čas, nehledat výmluvy a vyrazit...

www.spsport.cz
Uživatelský avatar
Lhotse
účastník
účastník
 
Příspěvky: 226
Registrován: pát říj 21, 2011 10:42

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod pavproch » stř bře 21, 2012 11:44

@lhotse: nesouhlas - už několik mnoho let používám (dyž teploty poránu padají k nule) na střídačku Koteku 500 nebo dvě Koteky 290 strčené do sebe (už sem to tu kdesyk psal) a neshledávám rozdílu v obtížnosti manipulace, shrnování/tlačení a pod.

jinak teplotně to je asitak srovnáno - myslím Koteka 500 regular vs. Koteka 290regular+Koteka 290short inside.... ty dvě letní koteky jsou samozřejmě těžší a zabirají krapet víc místa, ale.....


spomocí těchto tří spacáků máme s Jr. pořešeno 3-sezonní spaní... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod Aldo » stř bře 21, 2012 12:05

No ono nejde ani tak o to jestli se to shrnuje nebo ( neshrnuje se to ), jde o to, že koupit si péřak kolem 1000g peří a výše je v našich a to i alpských oblastech spíše nanic než na užitek. Pokud chodíš často do alp, tak spíše využíváš bivaky a chaty. Tam Ti stačí něco kolem 600-800g.
Potřebuješ li jednorázově zvýšit tep. konfort spaní, uděláš to jedině takto.
Koupě péřových kalhot je další v našich evropských částech zbytečná investice. Na Pamíru je taky nebudeš nutně potřebovat, na to ti stači klasicky odvrstvit.
Co Ti tedy zbývá jako nejlevnější krátkodobá akce? Odvrstvit spacák.
Navíc jak jsem psal výše, žádný stan a taky spacák v něm, pokud je hodně pod nulou nezůstane zevnitř ( resp na povrchu ) suchý. Pro peří je to celkem vražda která snižuje momentální tepelný konfort spacáku samotného. Olačka ze syntetického tenkého spacáku to ideálně vyřeší.
Spát sedmý den v navlhlém péřaku bez možnosti sušení je celkem blbé.
Balení. Zabalený malý péřak a zabalený velmi malý synteťák je lépe skladovatelný ve velkém, blbostmi na výstup narvaném batohu než větší objemnější péřak. Nemyslím celkový objem ale celkově lépší formování batohu aby měl alespoň přijatelný tvar připomínající batoh a ne bramboru. Navíc ten synteťák můžeš s klidem našlapat úplně na dno a okolo stěn aniž by ses nějak více bál případného navlhnutí od stěn batohu. Tím pěkně vyplníš zbytečné prostory kolem neskladných věcí v batohu.

Jiná věc je samozřejmě ta, kdy ten spacák i potom využiješ, bivaky a tak podobně. Tohle tady ale neřešíme protože Foggy tohle nemá v plánu. Já si koupil na Pamír 1000g peří a od té doby jsem ho nikde neměl a vystačím s 600g.
Nicméně proti gustu žádný dišputát jak se říká. To si musí nakonec Foggy vyřešit sám, do čeho půjde. Má tady několik možností na přemýšlení a to byl účel otázky a následných odpovědí.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod Lhotse » stř bře 21, 2012 12:12

S tvým řešením by se dalo souhlasit (já teda jen částečně, 2 spacáky v sobě mi prostě vadí. Asi se v noci moc melu :wink: a ty 2 spacáky "zacuchám") Tvé řešení je přidat 290 g peří ve spacáku, který váží 520 g (délka 190 cm) takže fusak (který neizoluje a je tam tak trochu navíc) v tvém případě váží 230 g. To je akceptovatelné. Jenže tady někdo doporučoval duté vlákno do kila. (ještě nějakou levnou verzi = horší izolace a těžší futrál) u toho bude fusak spacáku tvořit minimálně 500 g. Takže potáhně půl kila na nic, tepelně mu to rozhodně nepomůže tak jak tvých 290 g peří v kotece. Není v romto případě lepší zalézt do jeho stávajícího spacáku v péřovce a péřových kalhotách? Navíc netáhne víceméně nic (oproti 1 kg duťáku) navíc - přes den v tom jde, teplotně to bude rozhodně lepší. Další věc je, že horní materiál koteky je tak tenký, že pocitově netlačí (měl jsem koteku asi 3 roky) , když se pokrčí (což se o levném duťáku říct nedá). Petr*

P.S: Jednoznačná výhoda 2 levného spacáku je, že v něm bude spát když sejde dolů a bude vedro
...nejdůležitější je mít čas, nehledat výmluvy a vyrazit...

www.spsport.cz
Uživatelský avatar
Lhotse
účastník
účastník
 
Příspěvky: 226
Registrován: pát říj 21, 2011 10:42

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod Lhotse » stř bře 21, 2012 12:16

No ono se mi to kecá, když mám aktuálně 4 péřáky a celkem jsem jich měl už asi 8. Takže si vyberu vždy optimální. To samé péřové kalhoty, neřeším jestli je koupit nebo ne. Řeším jestli je vzít nebo ne...
...nejdůležitější je mít čas, nehledat výmluvy a vyrazit...

www.spsport.cz
Uživatelský avatar
Lhotse
účastník
účastník
 
Příspěvky: 226
Registrován: pát říj 21, 2011 10:42

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod Borek » stř bře 21, 2012 18:19

No ,nechcem zbytočne kecať, ale ja by som bez poriadneho vybavenia na noc do takej situácie nevyrazil. Uvedom si, že ak sa dobre a v teple nevyspíš, stále budeš strácať sily. Určite si to už zažil, že keď unavený ako kôň zalahneš do pohodlného a teplého spacáku,cítiš ako sa ti vracajú sily, nálada a chuť do života. Dobrý spánok, to je infúzia života.
Borek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 264
Registrován: stř kvě 9, 2007 17:04
Bydliště: Skalica

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod wawrik » stř bře 21, 2012 18:49

... a ak ti bude príliš teplo, nevyspíš sa úplne rovnako.

To nie je vec vybavenia. Niektoré situácie neodhadneš, kým sa do nich nedostaneš.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod jonza » stř bře 21, 2012 19:28

wawrik píše:... a ak ti bude príliš teplo, nevyspíš sa úplne rovnako.


to neni pravda, pokud je ti prilis teplo, tak si muzes rozepnout spacak, nebo vyvetrat stan. Ale pokud mrznes tak to nezachrani nic.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod wawrik » stř bře 21, 2012 19:34

Áno, to isté som si myslel aj ja. Ale pri teplotách okolo nuly si spacák nerozopneš, lebo prídeš o kríže (alebo ľubovoľnú časť tela, na ktorú ti ťahá). To nie je vetranie, to je regulárna zima.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod mike » stř bře 21, 2012 20:05

Presne tak. Plati to i pri vyssich teplotach. Je to jako Zahorovo loze. Z jedne strany horko, z druhe zima.

Co mi ale funguje je pouzit moc teply spacak jako prikryvku. Neda se vsude, ale treba na chate nebo na winterraumu v pohode. Venku by to asi byl problem a pri teplote kolem nuly asi i vevnitr, ale stalo by za pokus.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod oodoow » stř bře 21, 2012 22:11

Jo, přikrytí funguje velice dobře. Stejný péřák, na zimním srazu v Beskydech při -15 s oblečením pohoda a stejná pohoda s minimem oblečení teď na srazu v jeskyni v +7 při použití jako přikrývka. Při nule bych si to vzal buď jako přikrývku s oblečením anebo naopak bych spíš vlezl dovnitř a spal jenom s minimem oblečení. S různým stupněm oblečení a případným použitím jako přikrývka se to dá vždycky vytunit, aby měl člověk dobrý tepelný komfort v širokém rozsahu venkovních teplot.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod mike » stř bře 21, 2012 22:15

No jo, ale ve zdaraku se prikryvka pouziva docela blbe. Nebo bez nej kdyz fouka. Lezet primo na karimatce taky nic moc. V uzavrenych prostorech je to skvele, spal jsem takhle jednou i v hotelu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod oodoow » stř bře 21, 2012 22:24

Spát přímo na NeoAirce byl sice zprvu trochu nezvyk, ale zahřála se asi celkem rychle, protože jsem v pohodě usnul. Kdyby bylo teplo a pršelo a musel jsem používat žďárák, tak by to byl asi fakt problém. Proto si taky na léto koupím asi ještě čtyřstovku anebo nějakýho Malachowskiho. Když fouká, tak nemůže být zas tak teplo, anebo je možnost si otevřít otvor na straně, kde nefouká. No, prostě souhlasím s Jonzou, lepší příliš teplo, protože to se dá řešit. Když člověk mrzne a už si nemá co oblíct, tak má smůlu. To už je lepší nespát a jít dál celou noc. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod mike » stř bře 21, 2012 22:49

To kup, pro mne je v lete i 500 g peri moc, 800 si nedovedu predstavit. 350 - 400 by mohlo byt akorat. S tim nefoukanim jsi trochu optimista. Vitr se obcas toci a porad je to tak, ze z jedne strany je teplo a z druhe zima. Uznavam ale, ze je to o neco malo mensi zlo nez celou noc mrznout. U nas je mozna jit dal lepsi, ale v horach by to nemusel byt dobry napad ;-)

Jinak ty spacaky vypadaji dobre, zkus nekdy napsat minirecenzi. Akorat se mi nezda vaha kompresniho vaku. Opravdu 120g? :shock:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod Foggy » ned bře 25, 2012 22:33

díky za rady. Zatim se asi rozhodnu pro ty vejškový kalhoty. Jestli nějaké za rozumný peníz seženu (viděl jsem je zatim za 4500kc). Snad bych je i v budoucnu na nějakých podobných akcích použil ještě.
Jaký je ten tvůj trénink? http://www.movescount.com/members/Foggy
Uživatelský avatar
Foggy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 55
Registrován: stř led 27, 2010 18:32
Bydliště: usti nad orlici

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod Lhotse » pon bře 26, 2012 8:07

Sportu zdar,

dle mého ideální řešení. V rámci "sponzoringu" by bylo možné vyřešit ty kalhoty za nestandardní cenu :wink: V případě zájmu napiš SZ. Petr*
...nejdůležitější je mít čas, nehledat výmluvy a vyrazit...

www.spsport.cz
Uživatelský avatar
Lhotse
účastník
účastník
 
Příspěvky: 226
Registrován: pát říj 21, 2011 10:42

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod lojzmen » pát bře 30, 2012 21:20

Pro ty, kteří zde nalezli inspiraci k vyzkoušení dvou spacáků.
Doporučuji, tisíce děkovných dopisů :-)
Kdo se v noci furt vrtí, může mít problém.
Když už zip, tak na stejné straně.
Originální kompresní obaly jsou někdy neúměrně velké, to je lepší koupit menší obal a ještě ořezat z něj zbytečnosti.
1spacák + 1spacák = asi 2,5spacáku.
Občas se blbě složí stahovací vnitřní límce obou spacáků a tlačí to. Logicky mi vychází u vnějšího to vystřihnout, ale zatím se mi do toho VŮBEC nechce.
Pokud jsou tvary kapucí spacáku moc odlišné, bývá problém s překrýváním otvoru pro obličej.

Kdo je menší (já 170cm) a nevrtí se, může do nenáročných podmínek vyzkoušet dovnitř juniorský spacák.
V Sportisimu jsem omylem koupil cyklospacák se šířkou v ramenou 70cm.
Jde to, já spím jen na zádech. Ruce podél těla, jen v košili,flísce nebo tenké věci.
Výhoda: spacák nepatrného objemu.
Nevýhoda: v meziprostoru musím izolovat lokty tričkem, rukavicemi a pod.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod Chmeld4 » pon lis 25, 2013 14:21

Dnes sem narazil na tuhle deku. Docela dost to váží, ale mohla by to být taky možnost.
Independence is a state of mind.
Uživatelský avatar
Chmeld4
účastník
účastník
 
Příspěvky: 772
Registrován: pát dub 13, 2012 10:05
Bydliště: Jižní Čechy

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod daweking » stř led 11, 2017 15:50

Ahoj.

Mám podobný problém. Jen asi nepotřebuju až tak teplý spacák.
Na začátku května se chystáme na Island a v plánu je spát ve stanech.

Já a přítelkyně máme tento spacák:
http://spacaky.heureka.cz/high-peak-tr-300/specifikace/#section
Spodní hranice komfortu je +5 stupňů. Mě osobně je v tom ještě tak akorát kolem téhle teploty, možná i nižší. Spal jsem v tom v říjnu někde v alpách (dole pod horami ve stanu) a v listopadu na Malé Fatře (taky dole, v závětří), kdy v noci byly teploty asi kolem nuly. Spal jsem jen ve spodním dlouhém oblečení.

Přítelkyně je ale zimomřivější. I já mám trochu obavy... nevím přesně jaké počasí na Islandu bude. Sice v květnu tam skoro nezapadá slunce, ale taky může pořád pršet a foukat vítr, před kterým se nebude kde schovat (kromě stanu).
Počítám s tím, že do spacáku budu oblečen minimálně v nějakém termoprádle od klimatexu, ale ještě by to chtělo se něčím pojistit.

Co říkáte na hygienické vložky do spacáků. Třeba tato fleecová?
https://www.hanibal.cz/jurek-fleece-vlozka-do-spacaku-new-id12576

Máte s tím někdo zkušenosti?
daweking
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv led 17, 2013 21:42

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod fps » stř led 11, 2017 19:05

kdyby si na OF hledal, tak by si se dočetl že vložky do spacáku komfortní teplotu skoro nezvyšují, lepší je komplet PWS nebo zateplená bunda, nejlépe péřová
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: zvýšení tepelného komfortu spacáku

Příspěvekod dudy » stř led 11, 2017 20:38

To bych raději bral tohle.
Je to o třicet procent dražší, o třicet procent težší a komfort to zlepší tak dvakrát víc jak ta vložka.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Vlozka vs spacák do spacáku

Příspěvekod J3lda » úte led 24, 2017 20:43

Ahoj,
potřeboval bych trošku zvýšit zateplení mého zimního spacáku. Nejdříve mě napadlo si pořídit vložku do spacáku, ale potom mě napadlo, že bych mohl ušetřit a použít letní spacák, který bych jenom strčil do toho zimního :lol:
Nezkoušel jste to už někdo? Myslíte, že to bude fungovat?
Díky za odpovědi.
J3lda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte lis 1, 2016 13:56

Další

Zpět na Spacáky a karimatky