Aktuální ceny v Nepálu?

Nepál. Indie, Bhútán, Tibet, Karakoram Highway

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Aktuální ceny v Nepálu?

Příspěvekod Horal Fanda » čtv bře 8, 2012 15:53

Ahoj,

chci se pozeptat na aktuální ceny v Nepálu, pokud má někdo čerstvé přímo z terénu (rok 2011 nebo 2012). My tam byli před šesti lety a od té doby to bude asi malinko jiné, i když poměr rupie ke koruně je malinko lepší.
Takže mě zajímají ceny místního jídla, autobusy, noclehy v lodžích (bývalo to 100 rupek/noc/osoba), atd. Díky za informace. Pokud by někdo měl i aktuální info z Langtangu, tak také moc díky.
Já a hory - dva nerozluční přátelé. Horal Fanda
Uživatelský avatar
Horal Fanda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 418
Registrován: pon říj 4, 2004 16:47
Bydliště: Šťáhlavice - Plzeňsko

Re: Aktuální ceny v Nepálu?

Příspěvekod wawrik » čtv bře 8, 2012 16:44

Kurz je síce lepší, ale ceny vyššie.

Na treku ubytko 1-3 € os/noc, polievky 2-5 €, dhal bat 2-3 €, zemiaky na rôzne spôsoby 1-5 €, termoska čaju 2-4 €. Samozrejme, čím vyššie, tým viac. Celkovo sa dá trekovať v priemere za 12-15 €/os/deň.

V Káthmandu sú ceny jedla polovičné až tretinové, ubytko 2-3 € os/noc, podľa úrovne. Dá sa nájsť aj za éčko.

Ceny za výbavu a oblečenie sú tu.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Aktuální ceny v Nepálu?

Příspěvekod Horal Fanda » úte bře 13, 2012 13:53

Ahoj,

díky moc za info. Hlavně oblečení je hodně zajímavé. Dík za přehled. Nějaké osobní doporučení na hotel v KTM?
Já a hory - dva nerozluční přátelé. Horal Fanda
Uživatelský avatar
Horal Fanda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 418
Registrován: pon říj 4, 2004 16:47
Bydliště: Šťáhlavice - Plzeňsko

Re: Aktuální ceny v Nepálu?

Příspěvekod wawrik » úte bře 13, 2012 16:39

Záleží, akú kategóriu chceš. V tomto ti veľmi neporadím, je mi jedno, kde prespím - zakaždým beriem to najlacnejšie, na čo v rozumnom čase narazím. Skús Horizon, je na konci dosť zastrčenej uličky v centre, je tam kľud a teplá sprcha na izbe. Dá sa tam ukecať cena okolo 7 € za dvojposteľovú izbu, ale my tam chodíme mimo sezóny. Za polovicu je Puskar na Thamel road, ale to je o dve kategórie nižšie.

Ak by ste náhodou išli do Pokhary, tam mám jasnejšie :-) Hotel Diplomat v Lake side, do 6 € za izbu. Teplá voda, domáce prostredie, didi ti kľudne navarí kedy chceš a čo chceš. Nám bez mrknutia oka robila raňajky o pol šiestej ráno.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Aktuální ceny v Nepálu?

Příspěvekod Horal Fanda » pon bře 26, 2012 5:26

Ahoj, ještě prosím tip, kde se dá nějak v rozumném kurzu směnit větší částka? Díky. F.
Já a hory - dva nerozluční přátelé. Horal Fanda
Uživatelský avatar
Horal Fanda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 418
Registrován: pon říj 4, 2004 16:47
Bydliště: Šťáhlavice - Plzeňsko

Re: Aktuální ceny v Nepálu?

Příspěvekod wawrik » pon bře 26, 2012 6:18

Kdekoľvek. A ak meníš ozaj veľa (300-1000 USD), dá sa ukecať lepší kurz, zhruba o 1-2 rupie na dolár.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Aktuální ceny v Nepálu?

Příspěvekod Horal Fanda » pát dub 20, 2012 10:17

Ahoj, kdyby někoho zajímali aktuální ceny teď z dubna z Nepálu. Něco tu už napsal wawrik.
Šli jsme údolí Lantang a Helambu a v celém Lantangu jsme spali zadarmo, když jsme v lodži jedli. Také se nám tak v 50% stávalo, že jsme dostali slevu i na jídlo třeba od 10 do 40%, z důvodu, že turistů nebylo mnoho. Na podzim to bude jiné.
Pokud bych to zprůměroval, tak nám v horách vycházelo 2000 NRP/den/2 osoby, což je něco pod 500 Kč. V KTM nocleh za 12,5 USD, ceny jídel kolem 200 NRP (50 Kč), ve velmi dobrých restauracích max. 400NRP (100 Kč). Z turistického hlediska se to trochu více přiblížilo Čechám a rozdíl 6 let, kdy jsme tam byli, je opravdu dost znát.
Ceny většinou stoupají se vzdáleností od silnice a výškou.
Dhalbat 250NPR (město) až 500 NPR (4400 m)
Smažená rýže(nudle) s vajíčkem(zeleninou) 200 NPR (město) 280 NPR (hory)
Hrníček černého čaje 25NPR (město) až 60 NPR (hory)
1l PET vody 15 NPR až hodně přes 100 NPR v horách (nechápal jsem, proč si taková spousta lidí kupovala v horách vodu, ne z důvodu toho, že nechali místním více peněz, ale z toho, kolik PET odpadu tam vzniká) - my si vodu dezinfikovali.
Taxi na letiště 400 NPR, autobus Bhaktapur 25NPR/os.

Asi tak vše, co mě napadá.
Já a hory - dva nerozluční přátelé. Horal Fanda
Uživatelský avatar
Horal Fanda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 418
Registrován: pon říj 4, 2004 16:47
Bydliště: Šťáhlavice - Plzeňsko

Re: Aktuální ceny v Nepálu?

Příspěvekod brownicek » pát črc 1, 2016 12:29

Trošku oživím tohle téma. Jarní sezóna pro trek je za námi. Má někdo čerstvé informace, jak to s cenami aktuálně vypadá v region Khumbu? Stále probíhá to meziroční šroubování cen o 50 % nahoru?

Jakým způsobem (kartou/hotově) je nejlepší platit v Kathmandu (dokupovani OT vybavy atd.)? Jak nejvýhodněji obstarat místní měnu do odlehlejších oblastí? Eura/dolary - směnárna, nebo bankomat (mám kartu, ktera ma výběry bez poplatku a kurz MC)?

Je mi jasné, že pro jistotu je potřeba mít u sebe oboje, ale na co se spolehnout jako primarní zdroj a co mít jako železnou zásobu?
brownicek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte pro 6, 2011 8:35

Re: Aktuální ceny v Nepálu?

Příspěvekod wawrik » pát črc 1, 2016 13:00

Aktuálne ceny neviem. Na kartu sa vôbec nespoliehaj. Po prvé nemusí fungovať terminál z iks rôznych dôvodov (vypadnutá elektrina, spojenie...), po druhé nemusí brať zrovna tvoju kartu, a po tretie je kopec obchodníkov/ATM miest v Nepále, pri ktorých ti tvoja banka automaticky zablokuje kartu z dôvodu podozrivej transakcie. Naposledy som u naozaj poctivého a overeného predajcu chcel platiť troma rôznymi kartami a neuspel som. A po návrate ma v banke už čakali nové :evil: Aj mi bolo podozrivé, že pri návrate mi na letisku odmietli kartu ako nefunkčnú...

Na vidiek treba zásadne brať rupie, zamenené v KTM. V Khumbu je jediný bankomat, v Namche. Ale je drahý a často nemá peniaze alebo spojenie. Zmenárne v Namche majú kurz horší asi o 2-3 rupie za USD.

Občas zameníš doláre, u domáceho alebo guida nejakej skupiny. Ale za dohodnutý kurz, ktorý bude pre teba dosť nevýhodný, pretože ty meniť potrebuješ, oni nie. Inak to, že máš na svoju kartu výbery zadarmo, je v Nepále úplne jedno. Za každý výber ti nepálska banka strhne 500 rupií bez ohľadu na vyberanú sumu. Limit je 10-15 000 rupií v závislosti od banky. Dokonca aj Nabil Bank, ktorá ešte pred rokom a pol mala výbery zadara a limit 30 000 NPR, už naskočil do vlaku.

Keď som to pred časom rátal, najvýhodnejšie pre mňa bolo vybrať z banky hotovosť USD a tie zameniť v KTM. Všetko ostatné bolo o nejaké percentá drahšie. Ako to vyjde s tvojou bankou neviem, musíš si vyrátať, niekto možno napíše aktuálne kurzy pre USD a EUR v KTM.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11


Re: Aktuální ceny v Nepálu?

Příspěvekod brownicek » pon črc 11, 2016 11:12

Super, zase jsem o jednu dulezitou informaci pripravenejsi.. Diky
brownicek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte pro 6, 2011 8:35

Re: Aktuální ceny v Nepálu?

Příspěvekod wawrik » pon lis 14, 2016 10:33

Tak v Nepále to s tými cenami začínajú preháňať. Už sú skoro tak nenažratí ako Chorváti (čo je dôvod, prečo do Chorvátska nechodím). Ošklbať turistu ako sa dá, ani sa to nesnažia skrývať.

Ceny za jedlo na trekoch sú na turistických trasách už od začiatku vyššie ako u nás, na osobu tak od 5 €. Kto sa chce poriadne najesť, nech ráta tak 7-10 €. Na jedno jedlo, nie deň! S výškou to samozrejme rastie. V hlavných centrách je pri ubytovaní jasný kartel, zjednať sa nedá ani o rupiu - napríklad v Jomosome izba s WC 1500 rupií (13 €), nech je to akýkoľvek špinavý pajzel. Vstup na Durbar Square (historické námestie) 1000 rupií. Pritom je veľmi poškodené zemetrasením, tri hlavné chrámy už neexistujú - takže neuvidím nič. Keby tam dali donation box tak to chápem, ale takto je to čisté okrádanie - platíš, ale nevidíš. Vstup na námestie v Budhanáte je za 1500 rupií (13 €).

Lanovka do Manakamany je pre domácich za 400 rupií (4 USD), pre inostrancov za 20 USD :evil: A to ešte nedávno bola za necelých 10. Keby za to boli nejaké výhody (napríklad že nemusím čakať hodinu a pol v rade), tak nepoviem ani pol slova.

Zato kvalita dokupovanej výbavy sa zasa vrátila na predchádzajúcu úroveň a je slušná. Chce to síce trochu hľadania, únavného chodenia a pátrania, ale dajú sa nájsť skvelé zimné spacáky od 60 € za noname do 300 € za zimný Exped. Páperové bundy a svetre sa dajú nájsť aj so slušne naplnenými komorami, nie len také spľasnuté handričky. To posledné dva roky zvykom nebolo.

Na druhej strane zasa viac klamú s náplňou, mix syntetiky s perím často vydávajú za Superdown (čisté perie/páperie), čo predtým nerobili. Treba si to vedieť ustrážiť. Pekné 400-gramové páperové nohavice Sonam (nepálska celkom kvalitná značka, ktorá však má najlepšie roky už za sebou) som kúpil za 50 €, ale len preto, že som mal teplotu a nemal som náladu na zjednávanie. Reálne by sa dali zohnať tak za 35-40 €. Noname gate sú za 20 €, ale všetky do jedného sú krátke, a často so zmesou syntetiky a páperia. Čisté perie do nich dávajú len omylom (našiel som :-)).

Nohavice, buffy a podobné handry sú teraz v sezóne lacné a celkom kvalitné. Len sa treba trochu vyznať a nenechať sa napáliť.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Aktuální ceny v Nepálu?

Příspěvekod Sirkka » pon lis 14, 2016 14:29

Hmm, pěkně ty ceny narostly :roll: :((

Díky za info.
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Aktuální ceny v Nepálu?

Příspěvekod Vojtos » úte led 24, 2017 9:49

Netušíte někdo kolik se pohybují cena za noc a jídlo na treku okolo Manaslu? Ceny permitu a guida znám ale potřebuju pro ev. kalkulaci i tohle cenovou hladinu. Co si pamatuju tak 2014 na Annapurnách jsme platili od 1800 rupek za jídlo a ubytování pro tři lidi samozřejmě s výškou cena rostla, ale zas to bylo mimo sezonu.
..možná že ne cíl, ale něco máš určitě na dosah...
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1537
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: Aktuální ceny v Nepálu?

Příspěvekod wawrik » úte led 24, 2017 10:23

Technická poznámka (o cenách nič neviem): Tento rok v tej oblasti dosť sneží, prechod cez šesťtisícové sedlá bude na jar zrejme dosť o hubu. Asi by bolo lepšie pre istotu zobrať sprievodcu, aj keď tam zrovna nie je povinný. Tu je nejaká predpoveď počasia.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11


Re: Aktuální ceny v Nepálu?

Příspěvekod Vojtos » čtv dub 27, 2017 16:06

Zdravím z Kathmandu a neco čerstvých informací o cenach. Ceny zas asi o neco vzrostly na treku okolo Manaslu je potreba počítat s cenovou hladinou okolo 4500 -5000NRP na 2 osoby noc+jidlo (večeře a snídaně + pití small - medium pot čaje případně pivo (cena piva 550-700NRP). Cena za Jeep Dharapani - Besisahar 2000NRP osoba.
..možná že ne cíl, ale něco máš určitě na dosah...
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1537
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: Aktuální ceny v Nepálu?

Příspěvekod luckaple » ned lis 12, 2017 19:54

Ahoj všem, nechci zakládat zbytečně nové téma, proto obnovím tohle, snad někdo odpoví :)
Příští rok se chystáme na EBC trek a nyní zpracovávám předběžný rozpočet. Byl by mi někdo schopný povědět, kolik peněz vzít s sebou na ubytování a jídlo? Chceme vyrazit v dubnu. Letenky, permity, víza vím, jen mě zajímá denní útrata za nocleh a jídlo, děkuji všem.
luckaple
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned lis 12, 2017 19:50

Re: Aktuální ceny v Nepálu?

Příspěvekod anyberry » pon lis 13, 2017 12:00

Třeba někdo bude mít fotku nějakého jídelníčku. Já jsem na přelomu roku 2016/2017 utratil za večeři, ubytko a snídani většinou tak kolem 2000 Rs, což je asi 500 Kč. (Tehdy jsem za euro dostal asi 112 Rupií. Vzhledem k tomu, že koruna posílila, tak by to teď mohlo vycházet o trochu líp.) Samozřejmě záleží, co člověk jí. Cena dal bhatu jde s nadmořskou výškou nahoru, nejvyšší cena byla asi 750 Rs. Další věc je, že já jsem v drtivé většině neplatil za ubytování nic (protože jsem šel mimo sezónu a byli rádi za každého zákazníka). Normálně se platí většinou 200 Rs, ale v některých hezčích guest housech i 500. Ceny jdou neustále nahoru, takže je možné, že tvoje ceny budou třeba o 20 % výš.

Útratu každý den mám kdyžtak na blogu:
http://anyberry.blogspot.cz/2017/04/nepal-20162017-trek-pres-tri-sedla-zaver.html
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: Aktuální ceny v Nepálu?

Příspěvekod luckaple » pon lis 13, 2017 17:39

Super díky moc za informace, tak taky doufám, že se vejdeme do těch 500Kč/den.
luckaple
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned lis 12, 2017 19:50


Zpět na Himaláje