koupě péřáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Janka » úte led 31, 2012 10:55

možno to tu už padlo, nechce sami to všetko čítať ani vyhľadávať, ale ja i kamarát sme veľmi spokojní s ušitým spacákom od tejto pani.

http://www.spacaky-alka.cz/alka/index.p ... roba&sp=zm

má vlastnosti oveľa drahších spacákov a s paní sa dá dohovoriť aj na zmene niektorých detailov, prípadne predĺžení, či skrátení, atď.
Janka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte čer 9, 2009 12:02

Re: koupě péřáku

Příspěvekod hrizly » úte led 31, 2012 17:52

Narazil jsem na zajímavou novinku, která může vyřešit problémy s navlháním peří : http://www.youtube.com/watch?v=-wre5nk-aAY

Jsem zvědav jak se to osvědčí..
hrizly
nováček
nováček
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned lis 7, 2010 18:08

Re: koupě péřáku

Příspěvekod wawrik » pon úno 6, 2012 22:29

wawrik píše:
mike píše:Akorat by misto kalhot byl mozna lepsi teplejsi spacak, teple obleceny ho "nevytopis". Uplne jasno v tom ale nemam. Jestli je lepsi jedna silna vrstva peri nebo dve slabsi. Normalne se do spacaku doporucuje moc neoblekat.

Prečo? Mne príde jedno, či vyhrievam sveter alebo spacák... Ale tiež v tom nemám jasno :-)

Len sa mi zdá rozumnejšie váhu (a objem) zo spacáku presunúť do bundy, ktorú dokážem využiť aj cez deň alebo večer, na rozdiel od spacáku, ktorý je len na noc.

2mike: Teraz som si spomenul... Som to vyskúšal, a musím dať za pravdu, že je lepšie sa priveľa neobliekať.

Dve noci po sebe, rovnaké miesto, rovnaká teplota. Prvá noc iba v plastovom spodnom prádle, bez ponožiek, po pár minútach bol celý spacák vyhriaty, pohodová noc. Na druhú noc som si natiahol powerstretchový rolák aj nohavice a dal hrubé merinové ponožky. Zaspal som v teple hneď, ale celú noc som sa od chladu budil zakaždým, keď som sa otočil, lebo som sa dostal do kontaktu s nevyhriatou časťou spacáku.

Takže moja teória distribuovanej váhy sa ukázala scestná :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » pon úno 6, 2012 23:20

To dava smysl :) Jake asi tak byly teploty? Mozna taky zalezi na tom, jak jsi blizko teplotnimu komfortu spacaku...

Kdyz jde teplota k nule a niz, tak si rozhodne beru PWS ponozky, nohama nic nevytopim a byva mi na ne zima jako prvni :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod wawrik » úte úno 7, 2012 7:23

Teploty boli -3 °C večer, -5 °C ráno, ale v ubytovni dosť ťahalo... Spacák má komfort -10/-16.

Inak mi na Koteke dosť vadil strih hornej časti. Normálne zimné spacáky majú tvar kapucne, Koteku bolo treba fest posťahovať, aby taký tvar mala aspoň približne...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: koupě péřáku

Příspěvekod jonza » úte úno 7, 2012 10:06

ja vidim kouzlo obleceni ve spacaku v tom, ze se navlecu a spacak vytopim co nejdrive a nez usnu, tak si to sundam a spim jenom v podvlikackach, ne?
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: koupě péřáku

Příspěvekod wawrik » úte úno 7, 2012 10:26

No, ja som si práve v oblečení spacák vyhriať nedokázal. Teplo skončilo v oblečení a spacák bol zvnútra relatívne studený.

Až keď bolo v stane -16 °C, dal som si plastové spodné prádlo aj PWS, tak bolo OK. Chlad spacáku som cez oblečenie necítil a spal som ako bábätko.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Robur » úte úno 7, 2012 10:32


tyo, není to Indy na té fotce dole?? :shock:
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte úno 7, 2012 20:17

wawrik píše:Teploty boli -3 °C večer, -5 °C ráno, ale v ubytovni dosť ťahalo... Spacák má komfort -10/-16.

Takze dost nad hranici. Jak se Koteka chova v pruvanu, profoukne? Ja jsem to jeste nikdy nevyzkousel, protoze spim ve zdaraku :)

wawrik píše:Inak mi na Koteke dosť vadil strih hornej časti. Normálne zimné spacáky majú tvar kapucne, Koteku bolo treba fest posťahovať, aby taký tvar mala aspoň približne...

To jo. Ale prijde mi to i vyhodne. Kdyz je nekde tepleji a spacak pres sebe jen prehodim jako deku, kapuce pak neprekazi. Dost mne prekvapilo, ze takhle se da v pohode spat i v 18 - 20 stupnich, to bych primo ve spacaku neprezil. Na druhou stranu asi u Koteky 850 uzijes kapuci casteji, nez ja u 500. Spim na boku a radej si dam na hlavu satek, nez kapuci, tu jen trochu stahnu, abych mel kolem hlavy mensi val. Vic jsem ji stahoval snad jen v listopadu v Alpach, kdy uz bylo chladneji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte úno 7, 2012 20:19

jonza píše:ja vidim kouzlo obleceni ve spacaku v tom, ze se navlecu a spacak vytopim co nejdrive a nez usnu, tak si to sundam a spim jenom v podvlikackach, ne?

Jak spacak vytopis, kdyz teplo zustane pod oblecenim?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod grco » úte úno 7, 2012 20:31

Oblecenemu bude vzdy teplejsie ako vyzlecenemu. Vsak to musi byt kazdemu jasne, viac izolacie medzi chladnym okolim a povrchom tela. Neni o com diskutovat.

Problem nastava len v momente, ked si clovek oblecie tolko oblecenia, ze utlaca izolaciu v spacaku a tym padom je tej izolacie vo vysledku menej, ale to musi mat tesny spacak.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte úno 7, 2012 20:33

Opravdu? Precti si, co psal wawrik vyse.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod grco » úte úno 7, 2012 21:15

Mne je jedno co napsal. Robil asi nieco zle. Viem jak funguje fyzika a vymena tepla. Ak nemas oblecenie mokre, tak vzdy viac oblecenia = viac izolacie = lepsie udrzanie tepla.

Spytaj sa pavprocha jak mu funguju 2 spacaky v sebe, ci horsie ako 1 samostatny. Spat v spacaku, ktory je v spacaku, je to iste ako spat v primaloft bunde, ktora je v spacaku.

Takisto sa postav vonku len v perovej bunde a potom si daj merino, fleecku a rovnaku perovu bundu a napis v com ti bolo teplejsie.

Co si myslite, ze vnutro spacaku je nejaka ina dimenzia, kde funguju ine fyzikalne zakony ako vsade inde?

Ja chodim spavat len v spodnom pradle, ale ked citim, ze mi je zima, tak sa postupne priobliekam a VZDY mi bolo po obleceni teplejsie.

Ak nevyhrievam spacak, lebo sa teplo drzi pod oblecenim, tak som v klidu, pretoze mam pod oblecenim teplo a nie je mi zima. Ak to oblecenie teplo prepusta, tak ho prepusta do spacaku, tym padom ho vyhrievam. To teplo sa nestrati len tak zrazu v nejakej ciernej diere. Musi z tela prejst az VON zo spacaku a cez cim viac izolacnych vrstiev ide (alebo hrubsich), tym sa straca pomalsie.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Trafikant » úte úno 7, 2012 21:47

Souhlasím s grcem, taky to tak praktikuji a vždy mi bylo teplo - tepleji. A nejsme sami =).

Navíc vždycky si radši vemu lehčí a méně objemný spacák plus primaloft bundu, než jen teplejší, těžší a větší spacák bez bundy. Obě kombinace zaberou stejně místa, ale když se potřebuju během dne při přestávce, či večer u vaření zahřát, natáhnu si bundu, nebudu tahat a balit se do spacáku.

A večer při spaní, když bude chladno, přioblíknu bundu a je to.

Ale je to subjektivní a každý jsme jiný, že =).
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » úte úno 7, 2012 21:56

grco píše:Co si myslite, ze vnutro spacaku je nejaka ina dimenzia, kde funguju ine fyzikalne zakony ako vsade inde?

Funguji stejne, ale podminky jsou jine, nez pod oblecenim. Ve spacaku je volny prostor, ktere pod oblecenim nemas. Kdyz mas v sobe dva spacaky, tak je to jako bys mel jeden silnejsi (prostor vevnitr je stejny). Kdyz mas jeden a obleceni na sobe, tak je to jine.

Schvalne. Proc je takovy rozdil, kdyz jsi ve spacaku zapnuty nebo kdyz ho mas rozepnuty prehozeny pres sebe? Izolace je prece stejna. Rozdil ve vnimani tepla tak 10 - 15 stupnu. A neni to tim, ze by v druhem pripade byla mezi spacakem a podkladem mezera a vzduch by se vymenoval s mistnosti. Rekl bych, ze je to prave velikosti vytapeneho prostoru, ale overeno to samozrejme nemam.

Jinak jsem si taky ted na podzim oblekal ve spacaku perovku, kdyz mi bylo zima, a pomohlo to. Jenze to uz jsem byl na spodni hranici tepelneho komfortu (vzbudil jsem se zimou), takze jsem spacak nebyl schopen vytopit. Coz nebyl wawrikuv pripad.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod wawrik » úte úno 7, 2012 22:02

grco píše:Mne je jedno co napsal. Robil asi nieco zle.

:lol: Ako sa dá zle robiť spanie?

No, mne to príde celkom pochopiteľné a nijako to nepopiera fyziku ani spanie v dvoch spacákoch. Vzduch v spacáku je tiež izolant a na jeho vykúrenie treba tepelný výkon dodaný telom. A pri tých teplotách, čo som spomínal, teplo môjho tela bolo dostatočné na to, aby vykúrilo PWS a spacák, ktorý sa ho priamo dotýkal, ale nedostatočné na to, aby vykúrilo spacák oddelený vrstvou vzduchu.

Len dúfam, že sa zhodneme na tom, že tepelný odpor vzduchu je vyšší ako tepelný odpor nylonovej tkaniny...

Ale možno som len vykuroval zle :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: koupě péřáku

Příspěvekod grco » úte úno 7, 2012 22:13

No ako ja neviem z coho mate spacaky, ale moj spacak na mna "zalahne" tak, ze ma obklopi a volneho priestoru je tam minimum. To nedrzi predsa jak krabica. Ci som s nim len prikrity, alebo spim v nom, mnozstvo vyhrievaneho priestoru je podla mna viac menej rovnake, pri rozopnutom ale unika teplo lahsie po celom obvode.

Teplo udrzuje izolacia (loft), kde je tiez vzduch, ta musi byt co najvacsia, zaberat najviac priestoru, takze sa nesmie stlacat. Vnutornu stranu spacaku ale mozes mat teoreticky kludne na sebe nalepenu, nepotrebujes vyhrievat nejaky vzduch tam. V praxi to ale uplne nefunguje, lebo akonahle ju mas na sebe nalepenu, tak je to vacsinou z dovodu, ze vytlacas izolaciu, takze citis zimu (lakte, ramena). V principe, ta ale vnutrony vzduch v spacaku nezaujima, dolezity je vzduch v izolacii.

Mike, ked ti bola zima, pridal si viac izolacie, bolo ti teplejsie, to je to o com ja pisem, to nie je ziadna raketova veda. Ako nejdem v spacaku, ktory je do -10 naobliekany, ked je +20. To je iny pripad trochu, vtedy sa clovek spoti, navlhne aj oblecenie, aj izolacia spacaku a potom nad ranom je zima.

Ako som pisal, veci musia byt suche, nie mokre, mam na mysli aj pocas noci, takze treba sa obliect tak, aby sa clovek nespotil hned na zaciatku, pretoze nad ranom byva vacsia zima.

Ale proste ked si lahnem do spacaku nahy a je mi v nom zima, tak sa automaticky obleciem a je mi teplejsie, to je za prve aj logicke, za druhe aj fyzikalne spravne. :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: koupě péřáku

Příspěvekod grco » úte úno 7, 2012 22:17

Ako priklad na vysvetlenie si mozete zobrat normalne betonovu miestnost, ktora ma z vnutornej strany izolaciu (polystyren, alebo co).

V com si myslite, ze vam bude teplejsie ked tam budete stat, ak jedine topne teleso je vase telo? V miestnosti o rozmeroch 1x1 meter, alebo 10x10 metrov?

Myslim, ze to je dost jednoznacne, v tom spacaku nechcete mat zbytocny vzduch.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: koupě péřáku

Příspěvekod wawrik » úte úno 7, 2012 22:21

grco píše:No ako ja neviem z coho mate spacaky, ale moj spacak na mna "zalahne" tak, ze ma obklopi a volneho priestoru je tam minimum. To nedrzi predsa jak krabica.

No, možno je pointa práve v tomto. Koteka 850 je dosť hrubý spacák a trochu ten tvar drží, plus som dosť chudý, takže toho voľného priestoru okolo mňa ostáva pomerne hodne. Chlapčenský spevácky zbor sa tam síce nezmestí, ale na vyhriatie je toho dosť :-)

Edit: Jo, a spávam na boku.
Naposledy upravil wawrik dne úte úno 7, 2012 22:24, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: koupě péřáku

Příspěvekod deckardph » úte úno 7, 2012 22:23

No myslím že by stačila jediná noc aby sme se dozvěděli pravdu :mrgreen:
Stačilo by rozdat několika suběktům oblečení a letní spacáky a nahnat je teď ven a garantuju vám, že ráno by jste je našli oblečený ve všech vrstvách co by měli k dispozici :lol:
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: koupě péřáku

Příspěvekod grco » úte úno 7, 2012 22:25

Ale ked si obleceny, tak ho staci "vyhriat" napriklad len na 20 stupnov, pretoze ti to teplo zostava pod oblecenim, blizko tela. Ked si nahy, tak musis vyhrievat napriklad az na 25. To iste jak ked sedis doma v obyvacke. Ked si v rifloch a tricku, citis sa v pohode pri 20 stupnoch, keby si tam sedel nahy, tak by si musel viac kurit, aby si sa citil rovnako teplo, okolita teplota vzduchu v miestnosti by musela byt vyssia.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: koupě péřáku

Příspěvekod grco » úte úno 7, 2012 22:32

Inac aby sme to ujasnili.

Ja pisem o pripade, ze mam spacak do 0st, vonku je -10st. V tomto pripade mi bude urcite v spacaku teplejsie, ked sa obleciem, ako nahemu.

V pripade, ze mam spacak do 0st a vonku je 10st, tak do spacaku neleziem obleceny. Ak by ano, tak sa moze prihodit to, ze na zaciatku noci sa mierne spotim, navhlne izolacia a nad ranom sa zobudim na chlad. V pripade, ze by som bol nahy sa nespotim a tym padom sa moze zdat, ze je v spacaku teplejsie, ked som bez oblecenia.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: koupě péřáku

Příspěvekod wawrik » stř úno 8, 2012 10:50

mike píše:Takze dost nad hranici. Jak se Koteka chova v pruvanu, profoukne? Ja jsem to jeste nikdy nevyzkousel, protoze spim ve zdaraku :)

Prefúknuť neprefúkla, ale bola v nej (pochopiteľne) trochu väčšia kosa, ako keď sa tak intenzívne neochladzuje. Ale nebolo to nič hrozné, odhadom tak do 3 m/s, len párkrát sa objavili silnejšie poryvy, v ozajstnom vetre by ju asi prefúklo. Práve kvôli prievanu mi vadil ten plochý strih kapucne a nutnosť sťahovať ho do neidentifikovateľného patvaru šnúrkou.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: koupě péřáku

Příspěvekod ONDRA » stř úno 8, 2012 16:22

Neřekl bych, že to co říká mike a wawrik je mimo. On totiž neizoluje jenom ten vzduch ve výplni, ale i ten vzduch ve spacáku. A když do něj zalezu navlečený tak trvá o dost dýl než se ten vzduch ve spacáku vytopí právě kvůli nadbytečné izolaci na těle. Pokud teda není pořádná kosa, tak do spacáku raději jenom polehku s hrubýma ponožkama.

Ten příklad s místností ale trochu mimo je, nebo spíš není úplný. Je jasné,že když vejdu do velké místnosti, kterou budu vytápět jenom já, tak v ní bude zima dýl. Ale jakmile se vytopí, bude izolovat mnohem lépe. Když to vztáhnu na spacák, tak vzduch pod např. fliskou vytopíš rychle, ale jakmile se pohneš, vzduch 'uteče' a bude ti chladno. Kkdyž vytopíš spacák, což bez dodatečné izolace jde rychleji, můžeš se v něm vrtět podle libosti :)

Tohle se týká případu, kdy je okolní teplota vyšší, než na jakou je spacák dělaný.
Uživatelský avatar
ONDRA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 664
Registrován: úte pro 7, 2004 12:16
Bydliště: OV

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Semo » stř úno 8, 2012 16:29

Neviem, kde mate nervove zakoncenia vy, ale ja ich mam v kozi. Takze ma pri spani zaujima aku teplotu ma moja koza a nie lubovolna cast spacaku. Reci o tom, ze ak sa naobliekam, tak dlho trva nez vyhrejem vnutornu stranu spacaku mozu byt pravdive (a nemusia), ale su uplne irelevantne pre posudzovanie komfortu spania. Vobec ma pri naobliekani sa nezaujima, ze vnutro spacaku ma o 5C menej ako by malo keby som spal nahy, ak naopak moja koza ma o 3C viac.

A skoro kazde bezne pouzivane outdoorove oblecenie sa da povazovat za teplene skoro rovnako vodive ako vzduch (len vrstva vzduchu, bez cohokolvek v nej, tiez nie je idealna pretoze prudi a prenasa teplo prenosom). to by ste sa museli obliekat do stredovekeho plechoveho brnenia, aby sa dali rozvijat hypotezy o tepelnom moste cez "latku".
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: koupě péřáku

Příspěvekod grco » stř úno 8, 2012 16:32

@ONDRA: OK, predpokladajme, ze ti nejaky teply vzduch z pod oblecenia unikne, ked sa pohnes (aj ked mne uz toto pride nezmyselne). Tak kde si myslis, ze ten teply vzduch ujde? Do neznama a uz sa nikdy nevrati? Ujde ti maximalne do spacaku a zvysi tym teplotu vzduchu v nom.

Ked sa nachadzas v miestnosti/spacaku, to je fuk kde, proste v prostredi, kde okolita teplota vzduchu je 25 stupnov, tak ti nahemu bude prijemne, oblecenemu teplo. Ked tam bude 20 stupnov, tak ti nahemu bude zima, oblecenemu prijemne. Ked si obleceny, tak nemusis vyhrievat cely objem vzduchu v spacaku na 25 stupnov, ale staci ked je tam 20.

*20 a 25 su len priklady...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: koupě péřáku

Příspěvekod Dr4k3 » stř úno 8, 2012 17:32

má tahle diskuze vůbec potenciál k nějakému praktickému závěru? Já teda chápu argumenty obou stran, ale nevidím žádné praktické vyústění. Buď si někdo koupí studený spacák a bude v něm spát navlečenej, protože jinak by klepal kosu, nebo si koupí teplý spacák a bude v něm spát svlečenej. V prvním přístupu vidím velký problém v tom, že bunda primaloftka nezahřeje nohy. V druhém přístupu vidím chybu taky: buď je tepelný komfort v pohodě a nějaký menší průvánek při přetočení na druhý bok mě nezabije, nebo je komfort na hraně a pak se prostě radši nehejbu a místo toho radši přemýšlím, proč jsem si blbec nekoupil pořádnou měkkou karimatku a tudíž mám nutkání se pořád otáčet z boku na bok :smt077
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: koupě péřáku

Příspěvekod mike » stř úno 8, 2012 17:58

Ale jo. Prakticky zaver by byl, jestli a kdy je lepsi lezt do spacaku navleceny nebo naopak. Extremy nema smysl resit, tam je to jasne. Jsi pod limitem spacaku, nevytopis a je treba se oblect. Jsi hodne nad limitem, je lepsi se neoblekat, aby ti nebylo horko. Zajimava je oblast mezi. Vlezes do spacaku vecer, je ti teplo, ale k ranu se vzbudis zimou. Bylo by to tak i kdybys vecer zvolil opacnou variantu?

P.S. Ja se otacim i na pohodlne posteli ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: koupě péřáku

Příspěvekod amigo » stř úno 8, 2012 18:19

mike píše:Zajimava je oblast mezi. Vlezes do spacaku vecer, je ti teplo, ale k ranu se vzbudis zimou. Bylo by to tak i kdybys vecer zvolil opacnou variantu?

to není jednoznačný. příklad já a kopretina. vlezu do spacoše, je mi teplo, vrstva jde dolů, jinak bych neusnul, nad ránem je chladněji, tak to buď vydržim, nebo se přiobleču. kopretina vleze do spacoše a je jí teplo, nic nesundává a spokojeně spí do rána. problém je v tom, že jí nevadí se trošku ve spacáku zapotit, ale já bych v tom spát nemohl.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: koupě péřáku

Příspěvekod grco » stř úno 8, 2012 18:25

@Drake: Debata nie je o tom, ci si kupit len teply spacak, alebo menej teply spacak + primaloftku, to je trochu ine tema. Debata je o tom, ze niektori ludia tvrdia, ze v jednom a tom istom spacaku mi bude teplejsie vyzlecenemu, ako oblecenemu v primaloftke. To je podla mna mytus typu "babicka vzdy rikala...".
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky