Mošonský Dunaj, Mosoni Duna

vše o sjíždění českých i zahraničních řek

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Mošonský Dunaj, Mosoni Duna

Příspěvekod marianx » úte led 24, 2012 0:58

Jedna z mojich obľúbených riek je Mošonský Dunaj, dokonca ho splavujem radšej, ako Malý Dunaj.
Je kvôli :
- prírode, ktorá je o čosi pestrejšia
- je tu väčšie množstvo kempingov, táborísk na celom úseku
- tok je pravidelne čistený od stromov vo vode, ktoré by ohrozovali vodákov. Predpokladám, že denne, lebo sú tu aj organizované plavby motorovými člnmi. Práve pre toto je pre nováčikov vhodnejší, ako Malý Dunaj.
Vlani som ho splavil v úseku rkm 121 až 33. V Dunaszeg sme žiaľ kvôli technickým problémom museli skončiť, zbytok by som chcel absolvovať najbližšie. Chcel by som sa s vami podeliť o informácie a skúsenosti. Postupne sem budem pridávať viac informácií, ak viete o niečom ďalšom, čo by mohlo pomôcť na splave napíšte...potešíte ma ! =D>
Úsek Rajka-Halászi rkm 121-93,4 (27,6 km) :
Vhodné miesto pre začiatok splavu je neďaleko kempingu ARANYKÁRÁSZvedľa cesty môže zastaviť aj veľký autobus s prívesom, kde sa dá pohodlne vybaľovať. Ak ste prišli popoludní je lepšie v kempe prespať a pokračovať ráno. Ak sa rozhodnete sadnúť na vodu hneď rozvážte i, kde to urobíte. Na
mape č.1 som to vyznačil. Pekný a pohodlný prístup je označený fialovým " X ". Tu však treba zaplatiť za "nastúpenie na vodu" 200 HUF/osoba a to z dôvodu, že použijete pozemok kempingu. Žiaľ na Mošonskom Dunaji môžete stretnúť niekoľko takýchto šikovných podnikateľov (ďaľší je chvalabohu až v Novákpuszta). Preto treba byť šikovnejší a nastupovať na proťajšom brehu, kde pozemok nie je ohradený. V kempe chodí chlapík s vysačkou na krku, ktorý vyberá tieto peniaze a má pripravených niekoľko rozprávok na spomínaný poplatok (napr. registrácia všetkých členov splavu pre Políciu pre prípad nehody-utopenia). Keď som mu dal peniaze za 2 osoby opečiatkoval mi papier, ako potvrdenie, ktorý vypísal rukou. Pekne poďakoval a žiadne údaje na registráciu už nepýtal :D . Po tejto skúsenosti som ostatným zakázal niečo platiť a odplávali sme. V nasledujúcom kempingu mi jeden chlapík z inej slovenskej skupiny potvrdil, že je to nezmysel a toho hňupa vraj ignoruje, ale že nastupuje na vodu mimo kemping. Na celom úseku až do Halászi som nevidel miesto vhodné na obednú prestávku, tak sme sa hostili priamo na lodi.
Kemping v Halászi je cca 500 metrov za jediným cestným mostomv tomto úseku. Kapacita kempingu je 20 stanov/80 osôb. Okrem sprchy je možné využiť aj odber elektrickej energie do 1 kW. Chladnička je pri sprchách k dispozícii každému zadarmo, doslova každému :). Hneď vedľa kempu sa nachádza reštaurácia Party csárda . Vzhľadom na vynikajúce jedlo a prijateľné ceny vám ju odporúčam. Ak by vám ešte niečo chýbalo z vodáckej výstroje máte poslednú možnosť si to kúpiť v obchode neďaleko čárdy. V dedine je možné využiť dva obchody s potravinami.

Úsek Halászi - Kimle rkm 93,4-64,2 (29,2 km)
Najbližšia prestávka je možná na 87.kilometri Engler hotel a reštaurácia nemám ju však vyskúšanú. Ďaľšia je na 85.kilometri Kis Duna kemping. V minulosti tu mali pivo za prijateľnú cenu, ale žiaľ tiež sme ho nenavštívili. Tento kemping sa nachádza tesne pred haťou Mosonmagyaróvár. Treba sa rozhodnúť medzi týmito dvoma miestami, lebo na obednú prestávku už nie su vhodné miesta. Pred haťou stačí rešpektovať značky zákaz plavby a prikázaný smer plavby odbočením vľavo do kanála. Tu je miesto upravené na prenášanie aj veľkých člnov pomocou kladkostroja. V závislosti od vodostavu tu môže byť aj príliš strmý breh na vystupovanie. Cvika kemping na rkm 64,1 spoznáte z diaľky podľa
hojdačky-lana zaveseného na strome a na budove reštaurácie je veľký nápis. Pozor okolo kempingu je silný prúd ! Neviem, ako to býva s pohostením na tomto mieste inokedy, ale my sme si museli vytiahnuť vlastné zásoby. Je pravda, že v ten deň sa tam konala súťaž dračích lodí a prišli sme neohlásený. Horúca sprcha však prišla vhod a jedla sme mali dosť. Bežná cena za ubytovanie by mala byť 1200 HUF/osoba aj s daňou za cestovný ruch. Správca keď si vypije tak strieľa ceny od boku, ale ináč tam bolo fajn.

Zoznam máp :
mapy sú prispôsobené na tlač formátu A4, pričom som zbytočné časti v nich vymazal, aby sa ušetril atrament v tlačiarni a prázdne miesta som nahradil fotkami, podľa ktorých je možné spoznať dôležité miesta. Pre jazykovo menej zdatných som urobil v mape preklady nebezpečných miest
Mapa č.1
Mapa č.2
Mapa č.3
Mapa č.8 rkm 97 - 89

Pokračovanie
Naposledy upravil marianx dne úte úno 7, 2012 19:18, celkově upraveno 10
marianx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte led 10, 2012 17:24

Re: Mošonský Dunaj, Mosoni Duna

Příspěvekod Indy » úte led 24, 2012 2:49

diky pane,

tuto reku na dolnim toku teprve chci prozkoumat, a proto se mi Tvoje info velmi hodi.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Mošonský Dunaj, Mosoni Duna

Příspěvekod rebi » úte led 24, 2012 7:33

Stejne jako Indy Ti chci podekovat...protoze vodu mam rad a jakakoliv snaha takhle pomoc pri sjizdeni je velice vitana..Navic je videt,ze sis dal praci i s formou..;)
Jen mensi pripominka k mape- uz, kdyz jsem na to klikal a videl, kde to je ulozeny, napadlo me,ze by bylo vhodnejsi to ukladat na nejake "spolehlivejsi" uloziste...a vida ho - "file doesn't exist"...Takze Te prosim-muzes to nahdit jeste jednou??
A jeste raz diky!
Today is a really good day for somebody else to die..
Time is the best teacher. Unfortunately it kills all its students.
Memories fade, but a google search never forgets.
Friends are just enemies you haven't met yet.
Uživatelský avatar
rebi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 838
Registrován: úte dub 7, 2009 18:04

Re: Mošonský Dunaj, Mosoni Duna

Příspěvekod marianx » stř led 25, 2012 22:59

Úsek Kimle - Dunaszentpál rkm 64,1-43,4 (20,7 km)
Z Kimle sme vyplávali dosť neskoro, navyše už po 4 kilometroch nás tlačili močové mechúre, tak sme sa rozhodli pre technickú prestávku v kempingu Novákpuszta. Ako prvý som zbadal informačnú tabuľu, tak som si ju išiel prečítať, iný bežali hľadať WC. Zostal som tam stáť s otvorenými ústami. Na tabuli stálo takéto vrúcne privítanie:
Pokiaľ ste sa rozhodli zostať v kempingu zahláste to na recepcii v bufete. Oznamujeme vám, že aj priestor na brehu patrí ku kempingu. Ak nezostanete, ako hosť kempingu máte možnosť konzumácie v bufete, alebo môžete využiť priestory kempingu za 100 HUF/osoba. V kempingu sa smú zdržovať len osoby, ktoré sú prihlásené na recepcii. Po skončení konzumácie v bufete treba priestor opustiť ! Upozorňujeme, že zdržiavanie sa v kempingu nie je bezplatné.
1.vystúpenie z vody 200 HUF
2.odchod z kempingu 200 HUF
3.Zdržanie sa v priestore kempingu viac, ako hodinu, ale menej, ako 5 hodín 500 HUF
4.Zdržanie sa v priestore kempingu viac, ako 5 hodín, ale bez prenocovania 800 HUF
5.Sprchovanie 300 HUF
6.Parkovanie auta 500 HUF/deň

#-o No tak to by sa mi nejaké to pivko teda riadne predražilo. Prešla ma chuť na pivo, aj na jedlo. Koľko stojí záchod som sa ani nevypytoval a tak sme im tam nechali pachovú stopu a pokračovali v plavbe. Tak toto sú ale riadne nenásytný ľudia. No čo isté je, že tento kemp nebude aspoň nikdy preplnený. Bol som sklamaný a dúfal, že nás to nečaká aj v ostatných kempoch. Najbližšia zastávka by mohla byť kemping Mecsér, ale keď tam budú takéto poplatky... :( Pre istotu sme využili pláž obce, na ktorej je aj altánok so stolom a lavicami (na mape č.3) a pohostili sme sa z vlastného. Dokonca je tam aj WC, ktorého steny tvorí tuším voľajaká nádrž. Z vody som videl, že kemping v Mecsér, ktorý je tesne pred cestným mostom bol zmodernizovaný a pribudli tam sprchy (asi len studená voda) a TOI-TOI kabínky. Hneď za mostom sa to niekoľko kilometrov už mnohé roky hemží divokými kačkami. Hmm divokými ony sú asi zvyknuté na ľudí. Keď sa k nim priblížite neletia preč. Dokonca sme s dvoma člnmi jednu naháňali na vode, namiesto toho, aby odletela kľučkovala medzi nami a neustále kvákala :lol:
Táborisko Dunaszentpál je označené veľkou tabuľou a cena za pobyt je 850 HUF/osoba, ale dohodli sme sa tuším na 1200 HUF s tým, že využijeme aj sprchu. Sprchy sú v akýchsi unimo-bunkách vedľa krčmi(prietokový ohrievač napojený na plynovú fľašu, šikovné). Keď som správcovi povedal, že by sme niečo zjedli :shock: a že nás je 11 #-o bol skeptický a povedal, že tu nemá nič, ale po chvíli že donesie z domu. Takže aj tu je lepšie ohlásiť sa vopred telefón:20/360-8741. Usadili nás v miestnosti, kde nikto z miestnych nedymil (mimochodom od 1.1.2012 platí v Maďarsku zákon o zákaze fajčenia v uzatvorených priestoroch) a nepopíjal, do hodiny sme dostali rezne hranolky a zaváraniny v dostatočnom množstve. Tomu ja hovorím podnikateľ ! V táborisku sa nachádzajú aj lavice, stôl, ohnisko a detské preliezky.

Úsek Dunaszentpál-Dunaszeg rkm 43,4-33 (10,4 km)
vzhľadom na podmienky počasia a technické problémi (kapitánovi sa odtrhla sedačka od trupu člna) sme sa rozhodli ukončiť splav už v Dunaszeg. Verejné táborisko je tu bezplatné. K dispozícii sú 2 stoly s lavicami, ohnisko, TOI-TOI búdka, detské hojdačky a preliezky. Do mapy som si ho dovolil zakresliť na rkm 33, lebo som presvedčený o tom, že sa nachádza práve tu. Za hrádzou sa nachádza Koppány csárda, ktorá nie je najlacnejšia, varia tam však chutne. Hneď vedľa nej je kemping so sprchou za klasických 1200 HUF, my sme ho však nevyužili. Z hlavnej cesty mal dobrý prístup aj mikrobus s prívesom na člny.

Mapa č.3
Mapa č.4

Pokračovanie
Naposledy upravil marianx dne pon úno 6, 2012 21:06, celkově upraveno 2
marianx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte led 10, 2012 17:24

Re: Mošonský Dunaj, Mosoni Duna

Příspěvekod @Martin@ » sob led 28, 2012 0:44

Pořád nic proti bočním a slepým ramenům. Skalní vodáci to tak neocení, protože je to volej (převážně). Ale rybáři, ornitologové a jiní přírodomilci - pro ně je to ráj. Jak to tam vypadá lze na webu nalézt třeba zde (faktem je, že se musí více googlit, protože informací o bočních ramenech moc není - a spíše jen útržkovitě):

http://www.gabcikovo.gov.sk/doc/yellow/chapters/KP2.htm
http://www.biokontakt.cz/fotogalerie/ga ... ry&galId=7
http://www.biokontakt.cz/biokontakt/img ... index.html
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Mošonský Dunaj, Mosoni Duna

Příspěvekod marianx » sob led 28, 2012 10:20

No pekná prírodovedecká štúdia, je to síce o niečom inom aj keď veľmi blízko. Veľké množstvo informácii o prírode, o rieke veľmi málo. Dokonca aj tie fotky sú z iného priestoru. Fakt odporúčam googliť viacej, už Google Earth poskytne presnejšie informácie ako uvádza :@Martin@. Nenašiel som presnú charakteristiku Skalného vodáka, viem však, že nie som sám, kto rád splavuje Mošonský Dunaj. Každý má rád niečo iné. Nie je to stojatá voda, tečie rýchlosťou 4-6 km/h a nie 20 km/h, rovnako tu nenájdeš žiadne pereje, čím môže byť pre niekoho fádny. Preto je vhodný skôr na takú pohodovú dovolenku, pre začiatočníkov, alebo dokonca rodiny s deťmi :-)
marianx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte led 10, 2012 17:24

Re: Mošonský Dunaj, Mosoni Duna

Příspěvekod @Martin@ » ned led 29, 2012 3:46

No ty fotky jsou z prostoru "hned vedle". Tedy ta část Dunaje, která je třeba dle mého názoru nejzajímavější. Mosoni Dunaj je hezký. Ale je to řeka, která teče "mezi polima" (podbně jako Malý Dunaj). A jezdí tam mnoho turistů (takže si tam člověk tolik klidu a divočiny neužije).

Pro dovolenou s malými dětmi ideální. V tomto případě ani tu nejdivočejší část nedoporučuji. Docela se tam dá i pěkně zakufrovat. Na objevování té "střední části" (největší spleti bočních a mrtvých ramen) stačí mapa VKÚ Harmanec 1:50000 č. 143. Ideální je si i vytisknout mapu z Google Earth na domácí barevné tiskárně (a s mapou to porovnávat). Vynikající mapu vydali Maďaři (ve formě menší knížky). Jmenuje se: A Duna 1:25000. Je tam jak ta část bočních ramen v Maďarsku, tak celý Mosoni Duna.
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Mošonský Dunaj, Mosoni Duna

Příspěvekod marianx » ned led 29, 2012 10:27

Myslel som si že... keďže je táto časť o Mošonskom Dunaji a budeme sem prispievať údajmi o Mošonskom Dunaji a nie o Dunajských ramenách aj keď je dobré spomenúť, že existuje aj niečo iné a porovnať to. Dunajské ramená som ešte nesplavoval, veľmi rád od teba uvítam nové vlákno. Neviem kedy a odkiaľ si splavoval tento úsek ( ja naposledy v auguste 2010 a splavil som ho 4x), ale pokiaľ začínaš z Rajky nemáš okolo brehov polia, ale stromy a to také husté, že nevidíš ďalej za ne. To že sú tam polia je logické, lebo tečie cez nížinu. Nesúhlasím s tým, že by tam bol niekde nebezpečný úsek (mimo toho, že by si zaspal pred haťou). To koľko bude turistov na tej či onej rieke nezaručíš v daný okamih nikomu. Počas tých 4 splavov (3 boli z Rajky do Komárna) sme len v jeden deň stretli 1-2 skupiny á 6 člnov aj to sme len raz strávili s nimi maximálne 1 noc v rovnakom kempe. O veľkom počte turistov sa dá hovoriť asi na Vltave, kde je to už tradíciou. Mapu ktorú som poskytol je z roku 2008 v mierke 1:25 000 a je najnovšia, ktorá zatiaľ existuje.
marianx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte led 10, 2012 17:24

Re: Mošonský Dunaj, Mosoni Duna

Příspěvekod marianx » pon led 30, 2012 10:50

Kilometráž Mošonský Dunaj :
121 Aranykárász kemping Rajka
120,6 Ľ ústie priesakového kanála
116 Ľ ústie Rét árok
118,75 ostrov
110,7 zúžený tok !! šírka 10, dĺžka 30, držať sa vľavo
103,4 zúžený tok !!
102 Cestný most Ľ Feketeerdő
100,62 ostrov
100,25 zúžený tok !!
99 Ľ ústie kanál
94,5 ostrov 2x
93,9 cestný most
93,4 Ľ kemping Halászi
93,15 Ľ ústie kanál 2x, elektrické vedenie
91 elektrické vedenie
90,5 P pláž Lúcsony
89,72 ústie Lajta
89,6 elektrické vedenie
89,5 P stredisko voľného času Mosonmagyaróvár a pláž
88 P pláž Mosonmagyaróvár
87,2 cestný most Mosonmagyaróvár
87,1 P prístavisko a reštaurácia Mosonmagyaróvár-Rudolf liget
85 P reštaurácia, kemping, hať !! odbočiť vľavo
83,5 ostrov
82,8 P prístav a táborisko Máriakálnok
78,5 P ústie kanála
77,7 ostrov 2x
76,5 P ústie kanála
72,8 elektrické vedenie
72,4 Ľ ústie Kálnoki Duna
69,5 Ľ Magyarkimle
66,72 ostrov
64,5 ostrov 2x
64,2 P prístavisko, Cvika kemping Kimle
62,6 piliere starého mostu !!
62,5 cestný most
61,7 elektrické vedenie
60,35 ostrov 2x
60,1 Ľ prístavisko, Szigetköz kemping Novákpuszta
58,7 ostrov
57,7 ostrov
55,2 P táborisko Lickópuszta 300 m
54,7 elektrické vedenie
54,5 ostrov
53,8 most, alebo lávka
52,7 ostrov
51,9 Ľ táborisko Hédervár 300 m
49,1 ostrov
48,2 P prístavisko, kemping Mecsér
48,1 cestný most
47,5 P pláž Mecsér, reštaurácia
46,5 Ľ ústie kanál, potom ostrov
46,1 P táborisko Zsejkepuszta
43,37 Ľ prístavisko, táborisko Dunaszentpál
42,1 Ľ táborisko
41,8 P táborisko
38,5 ostrov
36 ostrov
35,5 cestný most
33 Ľ táborisko Dunaszeg, za hrádzou reštaurácia
32,55 Ľ ústie kanála, za ním táborisko Győrladamér
29,2 P táborisko Kunsziget
28,8 P táborisko Kunsziget
28,1 ostrov
25,2 Ľ prístavisko, táborisko Győrzámoly
23,3 ostrov
22,2 P ústie Rábca, za ním táborisko
21,1 elektrické vedenie
19,5 Ľ ústie starého koryta – hať, pokračovať rovno po 700 m vpravo táborisko
16,0 Ľ ústie staré koryto za ním pláž, vpravo ústie Holt Rábca
15,6 lávka „Vásárhely gyaloghíd“ za ňou vľavo reštaurácia Győr
15,3 P ústie Rába
15,2 cestný most „Kossuth híd“
14,37 P cestný most „Séchényi híd“, za ním prístav
13,3 červená bója
13,2 Ľ táborisko Győr
12,25 2x zelená a červená bója, pozor potrubie pod hladinou !!
11,75 elektrické vedenie
11,5 ústie priemyselného kanála
11,2 P táborisko Likócs
10 Ľ hať
7,9 zelená bója, elektrické vedenie, vľavo čistička odpadových vôd
6,2 zelená a červená bója, pozor vrak lode !!
5,3 červená bója
4 červená bója
2,8 P kafiléria
2,5 Ľ táborisko Vének, bufet
1,7 červená a zelená bója
1,5 P Prístav Gönyü
0 Ľ ústie do Dunaja na rkm 1794

Mapa č.5
Mapa č.6
Pokračovanie
Naposledy upravil marianx dne pon úno 6, 2012 21:03, celkově upraveno 4
marianx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte led 10, 2012 17:24

Re: Mošonský Dunaj, Mosoni Duna

Příspěvekod @Martin@ » úte led 31, 2012 0:59

marianx píše:Myslel som si že... keďže je táto časť o Mošonskom Dunaji a budeme sem prispievať údajmi o Mošonskom Dunaji a nie o Dunajských ramenách aj keď je dobré spomenúť, že existuje aj niečo iné a porovnať to.

No právě - tak jsem se zmínil :wink:

marianx píše: To že sú tam polia je logické, lebo tečie cez nížinu. Nesúhlasím s tým, že by tam bol niekde nebezpečný úsek (mimo toho, že by si zaspal pred haťou). To koľko bude turistov na tej či onej rieke nezaručíš v daný okamih nikomu. Počas tých 4 splavov (3 boli z Rajky do Komárna) sme len v jeden deň stretli 1-2 skupiny á 6 člnov aj to sme len raz strávili s nimi maximálne 1 noc v rovnakom kempe. Mapu ktorú som poskytol je z roku 2008 v mierke 1:25 000 a je najnovšia, ktorá zatiaľ existuje.


Blbě jsem se vyjádřil. Myslel jsem to tak, že zakufrovat se dá právě v těch bočních a slepých ramenech. V některých jejich částech na SK i v H je prakticky vyloučeno, aby tam člověk někoho potkal. Mosoni Duna jsem nikdy nejel. Ta moje udávaná mapa je sice z roku 2001, ale podklad je úplně stejný, jako ty mapy, co jsi skenoval. Je to tatáž pětadvacítka. Některé drobnosti jsou skutečně aktualizované, ale jinak je to stejné.
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Mošonský Dunaj, Mosoni Duna

Příspěvekod marianx » pon úno 6, 2012 15:55

Úsek Dunaj rkm 1794 - 1796 (28 km)
Ten kto chce Mošonský Dunaj splaviť až po ústie bude musieť pokračovať minimálne na rkm 1790,5, kde je podľa mapy možné ukončiť splav. Ďalšou variantou je pokračovať z ústia o 28 km ďalej do Komárna. Turistickú mapu (r. 2008), z ktorej vychádzam som upravil na základe elektronickej mapy Dunaja (marec 2011). Je z nej vidieť trocha na mape č.6. Bóje niekde pribudli, niekde odbudli, alebo sa premiestnili (tie nové majú v značke písmeno N ). Takým zaujímavým úsekom je práve vyplávanie z ústia. Treba tam mať trocha šťastia, trocha šikovnosti. Ako vidíte na rkm 1795 sú lode povinné dať zvukové výstražné znamenie. Ak by som ho počul využil by som slabý prúd tesne pred ústím a nechal loď prejsť (aj keď ju vlastne nie je na rkm 1 Mošonu vidieť čo sa tam plaví). Stretnutie s ňou v ústí by bol problém. Keďže je na rkm 1794 značka zmena plavebnej dráhy k pravému brehu lode sa budú plaviť popri špici ostrova na ústí a budú obchádzať výhony, čo vlastne dokonale križuje vašu dráhu. Navyše lodiam plaviacim sa po prúde je každý povinný dať prednosť. Akonáhle vplávate do Dunaja strhne vás silný prúd, ktorý vás unáša priamo na výhony (sú zobrazené len na elektronickej mape, veľmi slabo je ich vidieť aj na GoogleEarth, takže tam je zobrazená skútočná situácia). Treba poriadne zaberať a kvôli doprave dostať sa čo najskôr poza všetky 4 na rkm 1793. Neviem, aká je momentálna situácia v Gönyű, ale na rkm 1792 býval bufet hneď pri pláži, v dedine je určite reštaurácia na hlavnej ceste.

Kilometráž Dunaj 1794 - 1766
1794 P prístav Gönyű, plavebná dráha k pravému brehu
1793,5 Výhon vpravo 4x !!!
1793,4
1793 4.výhon plavebná dráha k ľavému brehu
1792,1◄ Výhon vľavo !!! 5x Ľ prístav Kližská Nemá
1790,7 ►
1789 ◄ ▲▲▲ ■■
1788 ◄ plavebná dráha k ľavému brehu Ľ Malé Kosihy
1787◄
1786 ◄▲▲ ■■ výhon po zelenú bóju !!! plavebná dráha k pravému brehu
1785,5
1785 ◄ Ľ táborisko
1784 ◄ P Zsidó sziget plavebná dráha popri ľavom brehu
1782 ► P Lovadi hegy
1781,6 vľavo vrak lode !!!
1780,5
1779,5
1777 ◄
1775 ◄
1772,5 vľavo vrak lode !!!
1771 ◄ P táborisko
1770 železničný most Komárno-Komárom, tesne pred ním vľavo možné ukončiť splav
1769,5 P pevnosť Monostor
1769,1 P Komárom možné ukončiť splav, 400 metrov k železničnej stanici
1768 ◄ cestný most, osobné prístavy Komárno aj Komárom
1767 ► Ľ ústie do nákladného prístavu „BAZÉN KOMÁRNO“
1766,5 P pevnosť Csillag Komárom, Ľ pevnosť Komárno
1766◄ Ľ ústie Váhu, prečerpávacia stanica PHM
Váh rkm 1,5 možné ukončiť splav, vľavo Rybárska čárda

Legenda :
1766◄ označenie rkm na ľavom brehu
1767 ► označenie rkm na pravom brehu
červená bója
▲▲ dve zelené bóje
Ľ ľavý breh
P pravý breh

Mapa č.6
Mapa č.7
marianx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte led 10, 2012 17:24

Re: Mošonský Dunaj, Mosoni Duna

Příspěvekod jano » stř kvě 21, 2014 9:27

Ahoj !

Cital som tuto diskusiu k Mosopnskemu Dunaju.
Coskoro sa tak chystame s vlastnymi clnmi, kazda informacia pomoze.

Ako je to s volnym taborenim mimo kempov ?
Je to povolene ?
Su pristupne nejake taketo miesta autom ?
Je dostatok miest pre nakup potravin so sebou ?

J.
jano
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř kvě 21, 2014 9:20

Re: Mošonský Dunaj, Mosoni Duna

Příspěvekod marianx » úte led 27, 2015 18:55

Nevýhoda stanovania mimo kempu repektíve táboriska, je väčšia vzdialenosť do obce. Naproti tomu, keď sa usadíte v kempe môžete nakupovať potraviny každý deň! Kedysi nebolo toľko táborísk a práve preto breh Mošonského Dunaja vyzeral otrasne, lebo nebolo kam stúpiť. Obyvatelia tamojších obcí pochopili, že ak sa chcú poprechádzať popri brehu, tak musia tej turistickej bande doniesť aspoň prenosné záchody (samozrejme ich prevádzka niečo stojí, je to však taká symbolická suma). Verte mi, že odvtedy je tam aj vodákom lepšie.
marianx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte led 10, 2012 17:24

Re: Mošonský Dunaj, Mosoni Duna

Příspěvekod marianx » ned črc 26, 2015 20:01

Nedávno sme opäť splavili celý Mošonský Dunaj, došlo k voľajakým zmenám. Zatiaľ medzi najdôležitejšími spomeniem, že táborisko Mecsér bolo úplne zrušené. Pri hati Mosonmagyaróvár už nie je nutné prenášanie, pretože tu vybudovali šmýkalku s prevýšením asi 1 meter. Pri vyplávaní do Dunaja je možné použiť pohodlnejšiu trasu, ktorá sa nekrižuje s plavebnou dráhou lodí.
Naposledy upravil marianx dne pon úno 13, 2017 21:35, celkově upraveno 1
marianx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte led 10, 2012 17:24

Re: Mošonský Dunaj, Mosoni Duna

Příspěvekod Valec » ned úno 12, 2017 13:29

Ahojte. Mošonský Dunaj som splavil len na jedno úseku, ideálny program na sobotu pre bratislavské rodiny s deťmi. Etapu opisujem tu: https://velecky.blog.sme.sk/c/439327/br ... arsko.html
Valec
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned úno 12, 2017 13:24

Re: Mošonský Dunaj, Mosoni Duna

Příspěvekod marianx » pon úno 13, 2017 21:28

Pripravil som navigáciu na celý tok Mošonského Dunaja z najnovšej mapy. Okrem poznatkov z mapy som do kmz súboru zakomponoval aj moje skúsenosti. Túto rieku som splavil naposledy vlani tretí krát v krátkom časovom úseku. Na hornom toku je označovanie riečnych kilometrov chaotické. Vyskytuje sa dva krát rovnaký riečny kilometer, niektoré sú značené na miestach, kde dlho vydržia (pod mostom), pritom nezodpovedajú skutočnosti. Rozhodol som sa teda urobiť novšiu navigáciu. V novej mape je značenie riečnych kilometrov po 5 km, je výhodné mať číslovanie na každý kilometer, takže ostatné som doplnil podľa pravítka Google Earth a prišiel som na to, že aj keď som sa snažil držať v strede toku 1 rkm = 920 - 1010 m. Vzhľadom na presnejšiu možnosť určenia pozície s následnou kalkuláciou plavby do cieľa je to podľa mňa len malá chybička krásy, ktorá ovplyvní akurát meranie rýchlosti plavby. Jeden zaujímavý úsek, ktorý " preletíte " je pred Győrom, kde bol vykopaný nový kanál, takže namiesto 6 km plávate len 2,5 km. Tento spôsob navigácie som volil, pretože dnes má už každý druhý chytrý telefón a tento súbor stačí zobraziť v nejakej aplikácii s tým, že si stiahnete OFF - LINE mapu z dostupných zdrojov. S mojim Androidovým telefónom sa mi tieto dáta zobrazujú najlepšie v apk LOCUS MAP.

Kód: Vybrat vše
http://ktk.sk/index.php/sk/gps


Obrázek
marianx
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: úte led 10, 2012 17:24


Zpět na Na vodě