Alpinistické a lezecké cepíny

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Lhotse » pát pro 16, 2011 13:54

Naprosto souhlasím. SUM'TEC je fakt povedený.
...nejdůležitější je mít čas, nehledat výmluvy a vyrazit...

www.spsport.cz
Uživatelský avatar
Lhotse
účastník
účastník
 
Příspěvky: 226
Registrován: pát říj 21, 2011 10:42

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Vachon » pát pro 16, 2011 14:07

Ještě jeden techničtější dotaz - jsou lopatka či kladivo mezi starým a novým typem Quarku zaměnitelné (tzn. dá se lopatka či kladivo ze starého dát na nový a naopak)?
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Lhotse » pát pro 16, 2011 14:41

Vyzkouším a napíšu. Budu vědět v neděli večer...
...nejdůležitější je mít čas, nehledat výmluvy a vyrazit...

www.spsport.cz
Uživatelský avatar
Lhotse
účastník
účastník
 
Příspěvky: 226
Registrován: pát říj 21, 2011 10:42

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Lhotse » pát pro 16, 2011 14:46

Tak nemusím testovat, mám odpověď od dovozce: bohužel se to vzájemně zaměňovat nedá.
...nejdůležitější je mít čas, nehledat výmluvy a vyrazit...

www.spsport.cz
Uživatelský avatar
Lhotse
účastník
účastník
 
Příspěvky: 226
Registrován: pát říj 21, 2011 10:42

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Vachon » pát pro 16, 2011 14:55

Díky.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Eric » pát pro 16, 2011 15:24

Pocujte vy univerzali :) Skusal niekto s tym sumtecom uz vyliezt aspon 15 metrovy lad? Staci trojkovy... :)))
Eric
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: čtv led 17, 2008 7:15

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Lhotse » pát pro 16, 2011 15:48

Jo. Quark je quark, ale je to podstatně lepší než jakýkoliv jiný turisťák, který jsem měl - s těma nešlo v ledu téměř nic (raveltik wizard, grivel air tech apod.). Do vysokých hor je to, dle mého, ideální volba...
...nejdůležitější je mít čas, nehledat výmluvy a vyrazit...

www.spsport.cz
Uživatelský avatar
Lhotse
účastník
účastník
 
Příspěvky: 226
Registrován: pát říj 21, 2011 10:42

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod robertt » úte pro 20, 2011 18:44

A co taky Grivel AirTech EVOlution Easy slider? Mne sa zda ako alpinisticky/turisticky cepin celkom dobry a asi sa s tym daj aj nieco poliezt :D
Uživatelský avatar
robertt
nováček
nováček
 
Příspěvky: 15
Registrován: stř lis 3, 2010 17:22
Bydliště: Rožňava/Košice, SLOVAKIA

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod j_dolezel » ned úno 12, 2012 9:22

Eric píše:Pocujte vy univerzali :) Skusal niekto s tym sumtecom uz vyliezt aspon 15 metrovy lad? Staci trojkovy... :)))

Zkouseli jsme ho i na ledech a neda se rict, ze by to neslo. Jen je ponekud lehci a hur se drzi. Ten cepin je spis na VHT ale i s ledem si poradi.
Nad přírodou člověk nikdy nezvítězil, zvítězit však může nad svým strachem, nejistotou, či slabostí.
Uživatelský avatar
j_dolezel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: ned led 9, 2011 21:38
Bydliště: Brno

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod suslos » sob bře 17, 2012 19:47

Celou noc jsem strávil nad prohledáváním nejrůznějších webů/tohoto fóra/videí a našel tento blog http://cascadeclimbers.com/blog/. Třeba Vám to někomu přijde taky vhod :wink:
suslos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 420
Registrován: sob kvě 15, 2010 17:56
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Dvorňas » pon bře 19, 2012 16:07

Ahoj, vyzkoušel jsem a předávám zkušenost s cepínem SumTec.

Při zasekávání a uvolňování cepínu SumTec se uvolňuje i šroub hrotu. Takže nezapomenout nymbus (statisticky 9dl. v březnovém Palavicinim = 4x uvolnění a dotažení, tedy dost). Opěrka ruky se při zatížení posunuje směrem dolů, nedrží zafixovaná.

Kdo si chce opravdu užít při lezení v ledu doporučuji mít nebo půjčit si raději dva cepíny lezecké.
PetrD.
Dvorňas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř zář 8, 2010 17:59

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Dr4k3 » pon bře 19, 2012 17:05

DMM ukázali na ISPO nové cepíny: http://dmmclimbing.com/documents/NewPro ... LowRes.pdf

Apex vypadá jako konkurence Quarku, který byl zatím můj favorit pro koupi. Je těžší, ale kdyby byl lépe vyvážený, asi bych ho bral.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod suslos » pon bře 19, 2012 19:28

Docela mě překvapilo, že v DMM odstoupili od té jejich konstrukce topůrka, kde to bylo vlastně "vylisováno" z jednoho kusu..
@Dr4k3: A jak jsi ke konečnému rozhodnutí ke Quarkům dospěl? V létě budu řešit to samé a váhám v oblasti zbraní dost do čeho jít :wink:
suslos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 420
Registrován: sob kvě 15, 2010 17:56
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Mato15 » čtv bře 22, 2012 21:29

suslos píše:Docela mě překvapilo, že v DMM odstoupili od té jejich konstrukce topůrka, kde to bylo vlastně "vylisováno" z jednoho kusu..
@Dr4k3: A jak jsi ke konečnému rozhodnutí ke Quarkům dospěl? V létě budu řešit to samé a váhám v oblasti zbraní dost do čeho jít :wink:
ä

Ja by som šiel do BD Reactor, celkom fajn zbrane. V ľahkom boli super, a myslím, že ani v ťažkom teréne nebudú zaostávať,a celkom to šlo aj pri chôdzi, ako opora :D Oproti novým Quarkom mi prídu byť trochu ťažšie, ale povedal by som, že som mal s nimi lepší zásek.
Mato15
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte kvě 26, 2009 12:13

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Dr4k3 » čtv bře 22, 2012 22:07

hele je to těžký, existuje hrozně moc typů a všechny vypadají použitelně. Leč:
Před měsícem a něco jsem byli lézt na Gutovce po špalcích a kamenech a zkoušel jsem tam:

Petzl Quark
Petzl Nomic
Grivel Monster
Raveltic Gladiator
a možná ještě něco, nepamatuju přesně

V dispciplíně "snadnost zasekávání" vyhrál Petzl. Jde hlavně o vyváženost - těžiště musí být co nejvíc v hlavě, co nejdál od rukojeti, a i jeden-dva centimetry jsou na dynamice zaseknutí zatraceně znát.

Nomic padá kvůli rukojeti - chci něco, co půjde (byť za použití větší síly) zabodnout do sněhu a bude to mít dobře použitelné kladivo a lopatku.

fun fact: v tom videu kde Ueli Steck soluje Eiger si v půlce na chvíli vymění Nomicy za Quarky a pak zpátky :))
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Dr4k3 » pát bře 23, 2012 0:21

ovšem co jsem teď četl recenze, tak Grivel Quantum Tech vypadá hodně dobře, zvlášť ohledně vyvážení. Ale ta karbonová rukojeť má zase jenom Bčkovou certifikaci, to mě moc důvěry nedává... když to srovnám s tím DMM Apex, který má na sobě napsáno že podélně vydrží 20kN... :-k
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod vonkreuz » pát bře 23, 2012 6:06

To není čistý karbon. Je to karbonem obalené hliníkové/duralové topůrko.
Myslim, že jedině Cobra od BD má full-carbon shaft.
Kdybys šel po ceně, tak např. ClimbingTechnology Fly Hook má stát ofiko myslím 150€, oproti 200€ na Qvarkách nebo Viperech od BD.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Aldo » pát bře 23, 2012 10:27

No Škvarkama nic nezkazíš a vše ostatní je otázka referencí a osobní volby.
Mám staré Škvarky a jsem spokojený. Nové by možná byly lepší, jiná značka by taky možná byla lepší, ale řekni mi konkrétně v čem že? :ú
Do hor teď hodně přemýšlím o AZTAREX. Do hor je to úplně super. Dá se to použít jak cepín a má to stejné hroty jako Škvarek. Váha není výrazně jiná ale do hor ( žleby, kuloáry a kratké ledové pasáže. Ne nějaký hustý mix) si myslím že je to super volba. Hlavně proto že to můžeš použít i jako topůrko běžného cepínu.
Jinak byl tady dotaz na GRIVEL AIR TECH EVO. Mám ho a lezl jsem s ním i nějaké ledy. Nebylo to uplně to pravé ořechové ale šlo to. Jako všeobecný cepín na turistiku i takové ty více kolmé žleby, kuloáry a lehčí zimně-mixové tatranské lezení je to dostačující.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod suslos » stř bře 28, 2012 11:18

@Dr4k3: Děkuju za reakci :wink: Mě Grivel moc cepínama neoslovuje (nevím proč :oops: ) takže zatím mám váhání alá Petzl Quark/BD Viper nebo Petzl Nomic/BD Fusion, protože se nemůžu rozhodnout jak moc technickou tu zbraň chci - no prostě nemám v tom úplně jasno a univerzál na lezení kuloárů v Alpách, opírání se o topůrko atd. (jako Quark) a něco extrémnějšího na mixy a můj vysněný drytooling (jako Fusion) prostě úplně není no :D
suslos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 420
Registrován: sob kvě 15, 2010 17:56
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod timo » stř bře 28, 2012 12:29

Pokud nemáš závodní ambice nebo cíl lézt prásky, tak ti budou stačit motyky typu quark, supercup etc. Jednoduše jsou daleko univerzálnější.
Když už nemůžeš, tak přidej.
Uživatelský avatar
timo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 229
Registrován: ned úno 14, 2010 17:25
Bydliště: Brno

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Dr4k3 » stř dub 4, 2012 11:02

tak po dvou týdnech přemýšlení a projíždění katalogů tam a zpátky jsem se vrátil k Petzl Quark.

Grivel Quantum Tech vypadá dobře hmotnosti a předpokládám i vyvážením, ale někdo si stěžoval, že ta karbonová výztuha se za nějaký čas odře (čemuž úplně věřím) a má jenom Bčkovou certifikaci.
BDčka jsou těžký a nezdá se mi ten kobří profil topůrka - vypadá to jako marketingová samoúčelnost.
Raveltiky jsem měl v ruce a jsou hrozně těžkýýý.
Camp/Cassin mají fajn velkou díru v hlavě na karabinu, ale jinak mě ničím nezaujaly.
Nevím jestli mám čekat na DMM Apex, ale jsou těžší...

Krom toho na Quarky mají teď na Popině akci, pár za 8000, dost fér cena, řekl bych.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod timo » stř dub 4, 2012 16:05

Vyšší hmotnost může být výhoda. Záleží na použití. Na tlučení do zmrzlýho ledu je lepší těžší cepín. Lehké cepíny zas na dlouhé cesty alpského stylu ve firnu.
Na váze nakonec stejně tolik nezáleží. Koukni se jaký vraždy lezou Stoupa s Bačou s českýma Raveltikama.
Když už nemůžeš, tak přidej.
Uživatelský avatar
timo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 229
Registrován: ned úno 14, 2010 17:25
Bydliště: Brno

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Dr4k3 » stř dub 4, 2012 17:58

timo píše:Vyšší hmotnost může být výhoda. Záleží na použití. Na tlučení do zmrzlýho ledu je lepší těžší cepín.
jenže hmotnost je užitečná jenom v oblasti hlavy, čiliže jde o vyvážení. Celkově lehký cepín jde kdykoliv ztížit pomocí závažíček, celkově těžký cepín ale v oblasti rukojeti tak snadno neodlehčíš. Já ty Raveltiky zkoušel, a děkuji nechci. Neříkám že jsou k ničemu, třeba tahat tanky z bahna s nimi musí jít krásně, ale komfort zasekávání zápěstím s rukou vysoko nad hlavou je někde jinde.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod j_dolezel » čtv kvě 24, 2012 13:02

Na ledovce a do hor pouzivam Petzl Summtec a na drytool a ledy Petzl Nomic.Tato kombinace je asi o 6000,- drazsi, ale zase je to bez kompromisu.Velmi doporucuji pokud ma clovek penize.Pokud ale nechcete tolik investovat radil bych Petzl Quark.
Nad přírodou člověk nikdy nezvítězil, zvítězit však může nad svým strachem, nejistotou, či slabostí.
Uživatelský avatar
j_dolezel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: ned led 9, 2011 21:38
Bydliště: Brno

Lopatka

Příspěvekod Mato15 » čtv kvě 24, 2012 17:16

Chcem sa spýtať, ako často používate lopatku na cepíne pri zimnom lezení v Tatrách.Myslím klasické mixi, občas ľady. Klasické akcie bez bivaku, proste jednodňovky. Pýtam sa preto lebo mám obe moje BDčka s kladivom a neviem či má význam kupovať drahú lopatku.
P.S. ak by chcel niekto predať používanú lopatku na technické BD, určite by sme sa dohodli.
Mato15
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte kvě 26, 2009 12:13

Re: Lopatka

Příspěvekod Mato15 » čtv kvě 24, 2012 17:17

Omylom som vytvoril nové vlákno, ak by sa dalo zlúčiť s Alpinistickými cepínami bol by som veľmi rád.
Vďaka
Mato15
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte kvě 26, 2009 12:13

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Simi » pát kvě 25, 2012 12:56

Abych pravdu řekl, tak lopatku na cepínech zvlášť v Tatrách a na ledech moc nevyužívám. Mám také BD a už delší dobu uvažuju o koupi druhého kladiva. Zvlášť při nějakých divočejších mixových krocích se mi moc nezamlouvá představa lopatky v obličeji, kdyby mi motyka smekla. ;-) Přijde mi, že kladivo je v tom o chlup lepší... :mrgreen: V mixu jsem párkrát použil lopatku zaklíněnou do spáry, ale bylo to skutečně jen párkrát.

Na druhou stranu pokud máš něco víc vysekávat v ledu, tak dělat to hrotem a kladivem je trochu opruz. Na ledech si špatný led z prostoru pro šroub klidně kladivem otlučeš, to problém není. Přijde mi, že lopatka se nejvíc hodí v ledových stěnách, kdy si na štandu vysekáš poličku na nohy nebo třeba při kopání bivaku v nějakém tvrdším materiálu.
Rozhodně si myslím, že se bez cepínu s lopatkou dá v pohodě fungovat. Nicméně je to jen můj osobní názor a určitě mi někdo bude oponovat...
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Vachon » pát kvě 25, 2012 13:07

Abychom byli k lopatce spravedliví, je také nezanedbatelný segment příznivců lopatky "z druhé strany spektra uživatelů". Při držení cepínu za hlavu je s ní lepší úchop než za samotný zobák nebo zobák s kladivem.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Simi » pát kvě 25, 2012 13:14

@Vachon: Z mého pohledu je tento fakt zanedbatelný. Za prvé cepín ve většině případů držíš lopatkou dopředu, což moc úchop nezlepší a za druhé jde o cepíny lezecké a lezení, takže většinu času je držíš za topůrko.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Alpinistické a lezecké cepíny

Příspěvekod Vachon » pát kvě 25, 2012 13:28

Jasně, chápu, to jen pro úplnost a když někdo používá cepín (třeba kvark) univerzálně.
Napadlo mě to hlavně proto, že jsem jednou docházel s turisťákem s ulomenou lopatkou a je to vážně problém udržet nějak rozumně v ruce.
Ale i ten kvark beru na turistiku s lopatkou, ne druhý s kladívkem (nebo tu stranu hlavy úplně nesundám, což jde taky a ušetřil bych na váze), z podobného důvodu.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví

cron