Výška vodního sloupce

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Výška vodního sloupce

Příspěvekod Leschij » pon kvě 30, 2011 12:58

Je mě jasný, že s jednoplášťovým stanem ze supermarketu se nedá jet do Himalájí, ale zajímalo by mě co asi stany s určitou výškou vodního sloupce vydrží, kde se dají použít.

Možný otázky...

- Od jaký například výše vodního sloupce se dá stan považovat za nepromokavý?

- Jakou výšku vodního sloupce byste si vzali na letní víkendový čundr, jakou řekněme na týdenní?

- Jaký vodní sloupec řekněme stačí v Krkonoších a jaký v Alpách?

- a když v Alpách tak rozdíl ve sloupci na nějakým lehkým treku do 2000 a jaký na 3500?

-Jak v zimě záleží na výšce vodního sloupce?

Možná někomu přijde, že se blbě ptám, ale naposledy jsem spal v látkovým stanu jako dítě v turistickým oddíle, a jako dospělej jen ve vojenským hangáru a pak jen pod celtou, pod gumovým pončem, nebo ve žďáráku.

Asi čím vyšší tím samozřejmě lepší, ale nepůjčíte dětem expediční stan do Himalájí na školní puťák, ale jestli je vhodný nechat je promoknout třeba ve stanu se sloupcem 1500 mm, nebo jestli to je v klidu...
Leschij
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte kvě 17, 2011 8:28

Re: Výška vodního sloupce

Příspěvekod sx02 » pon kvě 30, 2011 13:05

Základní problém není výška vodního sloupce ale její reálnost. ;-)
Myslím, že od ca 3000 ti to stačí na cokoliv. Naopak supermarketová 800 nevydržela ani malý deštík.
-Koukni se hlavně na podlážku, tropiko proteče málokdy (pokud jde o dvouvplášťový stan), u podlážky je to výrazně horší.
- dalším dobrý orientačním bodem jsou stanové tyče - duralové jsou super, sklolaminát si prohlídni, mám s jeho trvanlivostí spíš špatné zkušenosti.

Dětem by mohla stačit i 2000 ale ať je dvouplášťová.
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Re: Výška vodního sloupce

Příspěvekod Leschij » pon kvě 30, 2011 14:20

Hmm, takže pod 3000 nebrat radši nic, možná na plovárnu proti slunci...
Uvažoval jsem na takový lehčí víkendy, na kolo a pro děcka na školní výlety a na skauta o tomhle
http://www.ferrino.cz/item.php?zbozi=546-mtb-2011
Ta kondenzace jednoplášťovky by mě ani nevadila, ty dvě noci člověk přežije i v navlhlým spacáku, a spát se dá asi i v otevřeným stanu; na to jsem zvyklej z ponča, nataženým mezi stromy, , ale těch proklamovanejch 2500 mm bude asi málo.

Pro koho ty nízký sloupce vlastně vyráběj?
Leschij
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte kvě 17, 2011 8:28

Re: Výška vodního sloupce

Příspěvekod kiksa » pon kvě 30, 2011 14:41

Na kolo je tenhle stan supr,ale dětem do skauta bych vzal něco většího-tohle je nouzovka na přespání kam by se skoro ani nevešly-s věcmi už asi vůbec ne. Na to co píšeš bych se vůbec nebál jít do něčeho od Husky,Hannahu a podobných firem. Vodní sloupec bych taky extra neřešil-pokud nebudeš kupovat stan za 500 Kč v Tescu,tak je docela záruka,že normální deštík vydrží. Ale rozhodně bych zvážil ten dvouplášť...
kiksa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: stř pro 3, 2008 17:55
Bydliště: kousek pod Prahou

Re: Výška vodního sloupce

Příspěvekod jonza » pon kvě 30, 2011 14:44

mam pocit, ze stany od ferrino, husky, hannah, jurek atd.. (proste znamych firem) v CR vydrzi vsechny podminky, kdy by jsi jeste chtel byt venku. Tim myslim, ze letni bourka a lijak OK, ale kdyz prijde velka prutr, tak to vydrzi jen ty vyssi edice. Stejne se rano zbalis a pojedes domu.

Jednoplast bude znamenat, ze rano nebude spacak vlhky, ale mokry, protoze kdyz je nepriznivy stav, tak mas vlhko ve dvouplastovem. Navic dvouplast mas zavreny ten vnitrni proti hmyzu, soukromi and a vnejsi muzes mit otevreny.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Výška vodního sloupce

Příspěvekod sx02 » pon kvě 30, 2011 14:47

Leschij: Zrovna ferrina bych se nebál, tam ty hodnoty budou aspoň trochu sedět :-) Tady je skutečně problém primárně s tím že je to jednoplášť.

Abych to ilustroval - začínal jsem s colemanem Oregonem kterej měl taky 3000mm a byl naprosto vpohodě, akorát pod podlážku jsem pak dával celtu (99kč). Jinak pokud chceš něco fakt jednoduchýho a levnýho - jsou teď nějký levný stany (1500) od hannahu na mall.cz. Možná by to stačilo - minimálně to bude lepší než supermarket. :-)
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Re: Výška vodního sloupce

Příspěvekod brhel » pon kvě 30, 2011 17:55

kiksa píše:normální deštík vydrží
nejde ani tak o déšť, ale o podlážku. někdy to prostě nejde a stan se musí postavit na podmáčené louce...
takže čim vyšší vodní sloupec podlážky, tím lépe
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Výška vodního sloupce

Příspěvekod Semo » pon kvě 30, 2011 20:48

Mam Jurka Lite edition (tropiko do 3000mm) uz asi 7 rokov. Presiel som s nim nieco v Rumunsku, Bulharsku, Pyrenejach, nejake kratsie zimne treky na Slovensku a v Rakusku. Camp-like narocnost stanovania v Norsku a Taliansku. Dodnes mu nic nie je, nikdy ani kvapka, a ani sa nikdy nezdalo, ze by uz mal namale. Iba mam o pol kila lahsi stan ako keby som kupil vyssiu (navyse drahsiu) radu. Takze su mm a mm. Proste nechapem, naco Jurek robi aj nieco ine ako Lite stany, ked aj tie robi dost dobre na vsetko.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Výška vodního sloupce

Příspěvekod rieMa » pon kvě 30, 2011 22:05

My v oddíle máme Jurka - Midi (tuším že 2 nebo 3), projezdil už velkou část Evropy a po cca 7-8- letech stále ok. Doma máme Jurek - Tramp 2 (využívám ho já a moji 2 sourozenci, všichni skautující) a po 2 letech ježdění poČr a přilehlém okolí jsem nezažila uvnitř vodu, ani když jsme stavěli na podmáčené louce. :)
Neberte život příliš vážně, stejně z něj nevyváznete živí.
Uživatelský avatar
rieMa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 390
Registrován: ned lis 22, 2009 22:33
Bydliště: Aotearoa

Re: Výška vodního sloupce

Příspěvekod Kuba Turek » úte kvě 31, 2011 0:26

Jednoplášťový supermarkeťák na víkendovky pro děti je ideální. Vydržel nám několik let, večer se v něm kluci rvali, spal jsem v něm i já, když jsme se nevešel do auta, týden na ledovci ve dvou chlapech, atd... Asi po pěti letech takhle neurvalého zacházení se mu rozestupovaly švy a po jedné opravdu husté buřině v Dolomitech jsme ho vyhodil. Za pět stovek to byla ale zlatý kauf....
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Výška vodního sloupce

Příspěvekod Leschij » úte kvě 31, 2011 7:11

Živil jsem se jako, no to je vlastě jedno jak, takže osobně problém váhy a objemu neřeším. Děcka ale s jejich 30-40 litrovými batohy a kručení nad každým dekem navíc zajímá oboje. Dcery mě navíc brzo dorostou do věku, ve kterém bych nerad viděl, že se jim cpe do stanu někdo jinej než kamarádka, takže MALEJ stan, dobrej stan!

Když tedy vezmu "na svou odpovědnost" nevýhody, který přináší jednoplášťáky, můžete mě doporučit ten Ferrino MTB co se týká nepropustnosti shora s těma 2500 mm?
Protože ty jednoplášťáky Jurek Solo a Bivi mají mít sloupec 10 000 mm což je 4x tolik.
Naposledy upravil Leschij dne úte kvě 31, 2011 10:16, celkově upraveno 1
Leschij
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte kvě 17, 2011 8:28

Re: Výška vodního sloupce

Příspěvekod Robur » úte kvě 31, 2011 7:56

Leschij píše: ...30-40 litrovými batohy ......sloupec 10 000 mm ....

když už používat tisíce tisícin, tak důsledně:
30 000 - 40 000 ml batohy :twisted:
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Výška vodního sloupce

Příspěvekod reneeska » úte kvě 31, 2011 8:39

Ach ta smrtelná otázka, zakázat!

Stan s 2m sloupce ti může v pohodě ustát vše, narozdíl od stanu s udávanýma 4m. Protože u toho 2m to bude měřeno v nejslabším místě, třeba švy a u toho druhýho jen ta plachta samotná má 4m a prochčí to švama...
Uživatelský avatar
reneeska
účastník
účastník
 
Příspěvky: 365
Registrován: pát bře 12, 2010 9:37
Bydliště: Rosice

Re: Výška vodního sloupce

Příspěvekod bibi » úte kvě 31, 2011 11:22

Hm, a teda, ktorý výrobca meria ako (na najslabšom mieste; na plachte) - alebo nerozumiem na akú otázku si, reneeska, reagovala... :oops:
Touha je zázrak, kámo, zázrak.
Uživatelský avatar
bibi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1644
Registrován: stř pro 10, 2008 21:37
Bydliště: marťanovo doupě :-D

Re: Výška vodního sloupce

Příspěvekod reneeska » úte kvě 31, 2011 11:53

Na to že nějaký číslo u vodního sloupce zas tak moc neřekne, ale kde to neudávají (hadry) tak tomu lidi nevěří.
Uživatelský avatar
reneeska
účastník
účastník
 
Příspěvky: 365
Registrován: pát bře 12, 2010 9:37
Bydliště: Rosice

Re: Výška vodního sloupce

Příspěvekod Skorpion » ned čer 5, 2011 15:51

Leschij píše: Uvažoval jsem na takový lehčí víkendy, na kolo a pro děcka na školní výlety a na skauta o tomhle
http://www.ferrino.cz/item.php?zbozi=546-mtb-2011
Ta kondenzace jednoplášťovky by mě ani nevadila, ty dvě noci člověk přežije i v navlhlým spacáku, a spát se dá asi i v otevřeným stanu; na to jsem zvyklej z ponča, nataženým mezi stromy, , ale těch proklamovanejch 2500 mm bude asi málo.

tento som si kupil minuly rok na cyklodovolenku. Spal som v nom asi 8 noci, obcas dazd 2-3 hodiny. Nepremoklo. Kondenzacia par znacna za kazdeho pocasia. Pokial to slo a neprsalo, mal som vsetko pootvarane. Vosiel sa do cyklobrasny, takze preto som ho zvolil. Na leto staci, ale pre dvoch dospelych rozhodne nudzovka. Spaval som v nom sam + cyklobrasny, zrkadlovka..., proste veskera vybava.
Uživatelský avatar
Skorpion
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: sob lis 13, 2010 9:09
Bydliště: asi ano, pockaj, pozriem

Stany Marmot - vodní sloupec

Příspěvekod HRDZBO » čtv čer 30, 2011 9:03

nazdar chcel by som sa opýtať na vodný stĺpec u stanov marmot .
velmi sa mi páčia čo sa tíka konštrukcie váhy a priestoru len stále ma odradzuje ten vodný stĺpec u serii LIMELIGHT a EARLYLIGHT je to napriklad podlaha 3000 a tropiko 1800 zdá sa mi to príliš málo na cenu ktorú za ne pýtajú . prípadne som rozmýšľal či to nieje vodný stĺpec najslabšieho článku napriklad prelepenia švov
ak máte niekto skúsenosti s týmito tipmi určite by som bol vdačný pripadne poradit niečo podobne ( 2-3mistne mala váha do 2OOe ) bo planujem ist na mesiac do norska a moj starucky koleman to uz nezvlada
HRDZBO
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv čer 30, 2011 8:38

Re: Stany marmot - vodní sloupec

Příspěvekod frd » pát srp 26, 2011 21:02

Třeba tohle. Má to největší sloupce co kde pohledáš, což se v Norsku může sakra hodit, váha je OK a cena slabě přes 2kE, ale jenom kvůli kurzu.
Uživatelský avatar
frd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř dub 8, 2009 20:21

Re: Stany marmot - vodní sloupec

Příspěvekod Hafi » pát srp 26, 2011 23:09

už se to tu dostkrát řešilo (asi to najdu a přesunu)...vodní sloupec neřešit (resp. řešit s rozvahou). Ačkoli jsem stále nezjistil, jak je to možné (a třeba Jurek to popírá), ale je zjevné, že metodika měření se liší, páč je nesmysl, aby v Česku každý lokální výrobce měl hodnoty v desetitisících a zahraniční výrobci všichni svorně měli i expedičních stanů hodnoty jaké uvádíš výše.

edit: xakru, jsem se nechal nachytat na vytažené staré téma a odpovídám na starý příspěvek....
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Stany marmot - vodní sloupec

Příspěvekod Shelenka » pát říj 21, 2011 10:38

frd píše:Třeba tohle. Má to největší sloupce co kde pohledáš, což se v Norsku může sakra hodit, váha je OK a cena slabě přes 2kE, ale jenom kvůli kurzu.


Zkušenost ze září z Norska se 3 stany: Coleman Phad X2, Hannah Rider (oba s třítyčovou konstrukcí) a jakýsi dvouplášťový z Tesca (klasické dvě tyče). Lilo dost často, ale samotný déšť problém nebyl. Druhou noc trochu foukalo (fakt to nebyl žádný vichr!) a tescovému stanu se polámaly tyčky. Do konce dovolené jeho obyvatelé pořád opravovali leukoplastí, vyztužovali rozřízlými plechovkami a modlili se, aby to doklepali do konce (a doklepali, protože pak už jsme skoro v horách nespali - kvůli počasí ale i kvůli tomu blbému stanu).

Čili taky bych se už vykašlala na vodní sloupec a hleděla na konstrukci, trvanlivost materiálu a větrání.
I když jasně, do českého kempu v létě stačí jednoplášťák za pár set, větrat se dá otevřeným vchodem... ;-)
Shelenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 160
Registrován: pon úno 28, 2011 20:15
Bydliště: Brno

Re: Výška vodního sloupce

Příspěvekod frd » úte lis 8, 2011 11:57

Na konstrukci samozřejmě je potřeba hledět, ale zas kašlat na sloupec se taky nevyplatí. Z mojí zkušenosti se dvoutyčkové Jurky při extrémním větru nelámou a netrhají, ale splácávají se obyvatelům při poryvech na ksichty, po čemž se zase narovnají a nic se jim nestalo. Kvůli tomu jsem pořídil třítyčkový Dome 2KM, nicméně tři tyčky nejsou pro každého absolutní nutností. Tesco stan by se ve větru polámal i kdyby měl tyčí pět.
Uživatelský avatar
frd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř dub 8, 2009 20:21

Re: Stany marmot - vodní sloupec

Příspěvekod Pampalíny » pon lis 21, 2011 11:08

Hafi píše:už se to tu dostkrát řešilo (asi to najdu a přesunu)...vodní sloupec neřešit (resp. řešit s rozvahou). Ačkoli jsem stále nezjistil, jak je to možné (a třeba Jurek to popírá), ale je zjevné, že metodika měření se liší, páč je nesmysl, aby v Česku každý lokální výrobce měl hodnoty v desetitisících a zahraniční výrobci všichni svorně měli i expedičních stanů hodnoty jaké uvádíš výše.


Občas změřím vodní sloupec přímo před zákazníkem, takže potom on sám vidí, že hodnoty jsou reálné :) U zahraničních výrobců jsou podle mne hodnoty nižší ze dvou důvodů:
a) jejich zákazníci preferují při výběru hmotnost proti vodnímu sloupci, v ČR je vodní sloupec na prvním místě
b) v zhraničí jsou stany spotřební zboží. Každý vodní sloupec časem klesá a Čech raději bude tahat nějaký gram na víc, ale s vědomím, že stan vydrží déle nepromokavý (myšleno více let).
Pampalíny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: stř říj 26, 2005 10:00

Re: Výška vodního sloupce

Příspěvekod JUREK S+R » pát lis 25, 2011 14:49

Leschij píše:...
- Od jaký například výše vodního sloupce se dá stan považovat za nepromokavý?

- Jakou výšku vodního sloupce byste si vzali na letní víkendový čundr, jakou řekněme na týdenní?

- Jaký vodní sloupec řekněme stačí v Krkonoších a jaký v Alpách?

- a když v Alpách tak rozdíl ve sloupci na nějakým lehkým treku do 2000 a jaký na 3500?

-Jak v zimě záleží na výšce vodního sloupce?

Vážený pane,
Evropská norma specifikuje materiál jako nepromokavý při hodnotě min.1500 mm vod. sloupce.
Pro to , aby měl stan nějakou přiměřenou životnost je nezbytné, aby nepropustnost nového materiálu
byla min. 3000 mm.
Volba Hodnoty výchozích nepropustností materiálu tropika a podlahy vycházezí z toho v jakých podmínkách, kde, jak daleko od domova, jakou dobu při jednorázovém použití resp. jakou dobu předpokládá uživatel že stráví za rok pod stanem.
Obecně platí , že čím dále jedu do světa, na čím delší dobu a čím větší spolehnutí na stan při svých cestách potřebuji nebo čím častěji stan používám v roce a současně požaduji nejen nadstandartně delší spolehlivost, ale také delší životnost, tím by měly být materiálové parametry zejména tropika a podlahy větší,
zejména mechanické hodnoty tkanin a hodnoty nepropustnosti.
Důležité je nezapomenou na to zda, jak a za kolik je zajišťován je servis.
.Při používání výrobků se většinou dříve nebo později obějí potřeba ho opravit.
Naposledy upravil mike dne pát lis 25, 2011 19:17, celkově upraveno 1
Důvod: upravena citace, priste jen relevantni casti
Uživatelský avatar
JUREK S+R
nováček
nováček
 
Příspěvky: 96
Registrován: pát lis 25, 2011 13:09

Re: Výška vodního sloupce

Příspěvekod kykloop » stř dub 29, 2015 18:01

Měl bych dotaz ohledně podlážky stanu.. koupil jsem si Hannah Serak Al ve víře rozumného poměru cena/výkon. Stan jsem viděl rozbalený/postavený až doma. Zarazilo mě, že podlážka je stejně tenká jako tropiko, byť má vysoký vodní sloupec. Je tam uvedeno: 190T Polyester; PU 10 000mm. Oproti tropiku to je čímsi natřené nebo jak to říct, ale podlaha mi přijde extrémně tenká.. vidím přes ní trávu :)
Je to normální? Předtím jsem měl nějaké áčko z hypermarketu za pár stovek a tam byla podlážka ze silnějšího materiálu typu několikanásobného igelitu.

Takže 3 dotazy... jeden asi jasný.. mechanicky to moc nevydrží že? :(
druhý... když stan postavím na mokré nebo promáčené trávě, neprosákne?
třetí ze zvědavosti... je to běžné u outdoorových stanů? Předpokládám, že kvůli hmotnosti...
kykloop
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř dub 29, 2015 17:15

Re: Výška vodního sloupce

Příspěvekod fps » stř dub 29, 2015 18:56

1 - odolnost bude špatná spíš díky tomu že to je Hannah
2 - ozkoušej, a uvidíš, a pak můžeš napsat jak to dopadlo
3 - ano je to kvůli váze, ale i slabá podlážka může byt relativně pevná, je to vše o ceně
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výška vodního sloupce

Příspěvekod kykloop » čtv čer 18, 2015 18:52

takže Hannah Serak otestován v praxi - týden na Islandu včetně deště... podlážka (ani nic jiného) nepromokla, ikdyž jsem stan stavěl na promáčené půdě. Tenká sice je, ale nepromokavá, tudíž spokojenost i přes původní obavy.
kykloop
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř dub 29, 2015 17:15


Zpět na Stany