medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Indy » pát črc 22, 2011 9:55

jak pise tu vzdalenost 10-8m, pro kazde zvire existuje vzdalenost kdy si mysli ze na utek je pozde a voli utok.

muze byt demnstrativni, kdyz vidi ze mazes pryc, vi ze je to OK

jak se zda, proti demonstrativnimu utoku nebo nerozhodnemu kousku by kasr fungovat mel.

fatalni situace kdy celis vaznemu utoku nebo jsi se dostal mezi matku a mlade, tam teda kdo vi.

asi si tim nepohorsis, teda pokud nebudes taky zasazen.
Naposledy upravil Indy dne pát črc 22, 2011 12:06, celkově upraveno 1
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod pavproch » pát črc 22, 2011 9:59

moc to dramatizujete, sem za tych 35+ let, co lítám po CZ a SK horách zahlíd méďu 2x to tak že jednou v noci z okna maringotky v kempu v račkovej (rozebíral popelnicu) a podruhé asi na 300m ve velký fatře.... prý se ale v poslední době děsně množí, skoro jak ..... (šak, víte, kerý spoluobčany myslím)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28132
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Freediver » pát črc 22, 2011 11:55

Jo s tím dramatizováním to je pravda.. dramatizují to hlavně média, která chtějí senzaci a pak místí občané starší generace, kteří se občas s huňáčem nechtěně setkají v místech kde by být neměl (posledně jsem slyšel dvě babky jak nadávaly, že se jedna kvůli medvědovi nedostala do kostela a druhá do práce).

Jak jsem ale psal... pokud jde do Tater člověk jako turista, tzn. chodí ve skupině, za denního světla a po vyznačených chodnících, tak pravděpodobnost, že medvěda uvidí je téměř nulová a vůbec není potřeba řešit proti méďovi nějakou obranu. :wink:

Na druhou stranu pokud tam někdo šlape jako občas já ..v noci po tmě a sám, tak ta reálná šance na méďu narazil se dost zvyšuje a věřím, že je lepší být připravený.

Mimochodem ten bear spray opravdu funguje, zatím jsem ho nepoužil (a doufám že ani nebudu muset), ale na zahraničních webech si můžete přečíst hromadu zpráv od lidí, kteří ho úspěšně použili v Kanadě či na Aljašce. Známej tam žije a taky mi to potvrdil... méďa má opravdu velký a extra citlivý čenich, takže se do boje s pepřem radši nepouští. Jediný problém je vítr. Když hodně fučí tak lze spray použít jen po větru. Tzn. ve větším fičáku je jeho účinnost hodně omezená :(
Freediver
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: ned zář 19, 2010 20:09

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Boulderman » pát zář 23, 2011 16:39

Asi největší roli hraje náhoda. na hory jezdím minimálně 20 let a za tu dobu jsem viděl maximálně medvědí stopy a hovišo. Párkrát už jsem i slyšel dosti strašidelné zvuky po nocích, nebo měl podezření, že na setkání dojde, ale nikdy jsem ho přímo neviděl. na druhou stranu jeden můj kamarád, který začal jezdit na hory až po shlédnutí mých fotek z Prokletije, ho viděl hned na druhém čundru v životě při výstupu na Bystrou v Roháčích. Svět je nespravedlivý, já byl na horách snad stokrát a nic a on podruhé a hned má zážitek... mně zase ale vlezl do postele v Černé hoře obrovský plch a já sjem si po tmě myslel, že je to potkan! zzzz
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Vladan » pát zář 23, 2011 18:43

Boulderman píše:Asi největší roli hraje náhoda.... Svět je nespravedlivý, já byl na horách snad stokrát a nic a on podruhé a hned má zážitek

Holt kazdy je asi jina natura :-)
Za sebe, patrim k tem vysranejsim co se tyce medvedu a opravdu neni o co stat.
Setkani probehlo 2x a pomerne na blizko.
Prvne navecer hned u Stefanicky v Nizkych Tatrach. Bylo to pry medvide. Velikosti maleho bernardyna. Nicmene bylo odkojeno vyjidanim popelnic a jak nas zmercilo vystartovalo primo po nas. Malem jsme se vsichni srazili ve futrech dveri jak jsme zdrhali. Nebyt tam te chaty doted nevim jak by to dopadlo. Tyden nato ho odstrelili.
Podruhe to bylo uplne na blizko. Jako vzajemne prekvapeni. Rano kolem 8 hodiny 10min chuze od Ziarske chaty v Rohacich.
Nejdriv hovno primo uprostred tur. chodniku a za dalsi zatackou, ktera byla kryta kleci naprosty sok. Byl tak do 5m od nas. Strasny hovez. Jedine co nam probehlo v nanosekunde hlavou byl utek zpet. To same nastesti udelal i medved akorat na jinou stranu. Rval to primo kleci nekde pryc. Klec praskala tak nahlas ze to vypadalo jako by tam bezela krava.
Chatar pak rikal, ze to je medvedice, ktera se tam potuluje.
Od te doby se jaksi nedokazu uplne uvolnit na slovenskych horach pokud nejdu v hromadnem poctu lidi :-D
A spani na divoko ve stanu to je kapitola sama pro sebe :-D Zvlast kdyz clovek vi ze tam nekde jsou.
Přílohy
DSCN1155.jpg
DSCN1155.jpg (186.07 KiB) Zobrazeno 9013 krát
Uživatelský avatar
Vladan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 658
Registrován: sob kvě 28, 2005 11:32
Bydliště: Opava

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mike » pát zář 23, 2011 19:15

Hmm, tak takovehle hovno jsem jednou videl na MF pri sestupu od chaty pod Suchym. Docela cerstve, a rikal jsem si, ze asi bude od medveda. Od te doby tudy po modre radeji nechodim ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod pavproch » pát zář 23, 2011 19:22

já za svých 40+ let lítání po horách medvěda:
- viděl 3x (po jednom: beskydy, VF a Roháče)
- slyšel asi 5x
- hovno viděl snad jednou

Zatoi bráchovi při jeho (jednom z mála) bivaku na hřebenu MF (pod snilovským sedlem) mevěd udělal šrám na zádech, jak mu v noci šacoval stan a spacák....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28132
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Sirah » pát zář 23, 2011 20:01

powerproch: ty beskydy jsi mohl vynechat :) doted jsem se tam nebala :) ( i kdyz vim, ze tam jsou)
to je ti uz tolik? :shock: :))
t`estimo Catalunya


www.bafinka.4fan.cz
Uživatelský avatar
Sirah
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4175
Registrován: pon zář 10, 2007 12:32
Bydliště: Back in Pardubice ;)

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod pavproch » pát zář 23, 2011 20:13

ještě víc.... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28132
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Sirah » pát zář 23, 2011 20:50

nevypadas :-.. :)
t`estimo Catalunya


www.bafinka.4fan.cz
Uživatelský avatar
Sirah
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4175
Registrován: pon zář 10, 2007 12:32
Bydliště: Back in Pardubice ;)

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod rezna » pát zář 23, 2011 21:20

mike píše:Hmm, tak takovehle hovno jsem jednou videl na MF pri sestupu od chaty pod Suchym. Docela cerstve, a rikal jsem si, ze asi bude od medveda. Od te doby tudy po modre radeji nechodim ;-)


modra/cervena - je to jedno - aktualni informace je takova ze se tam vyskytuji hojne a v cele siri - radi maji treba turisty na Starych Hradech (jo ze tam hodne lidi z OF spi, co? :)) - byl jsem na MF o vikendu a chatar i cisnice rikali ze se jim pres leto parkrat stalo ze museli otocit kvuli medvedovi - jednou i kvuli medvedici s mladym
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mike » pát zář 23, 2011 21:26

Nastesti se tam dostanu az nekdy v zime, doufam, ze nepotkam nejakeho nespavce ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Boulderman » sob zář 24, 2011 9:03

No určitě netoužím po nějakém dramatickém zážitku, ale aspoň vidět macka na 150 metrů bych si přál. je to zážitek do konce života. nejblíž jsem mu měl na malé fatře v sedle medzi rozsutce, kde ho viděla skupinka turistů, co kráčeli asi 10 minut přd námi. medvětí stopu jsem viděl na fagaraši a hoviša v nízkých tatrách. v capatinech v rumunsku nám jednou chodil medvěd kolem stanu. to jsem trnul hrůzou... každopádně vidím, že skoro každý zapomíná na poučky a zdrhá :D
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Vladan » sob zář 24, 2011 10:06

Boulderman píše:... každopádně vidím, že skoro každý zapomíná na poučky a zdrhá :D

no jo teorie je pekna, ale v realu se citis ohrozen na zivote (pokud je blizko) a pud sebezachovy je silnejsi nez prirucka :-D takze zdrhas ani si to neuvedomis. Je to dost podobne jako kdyz zakopnes a padas. Taky instiktivne natahnes pred sebe ruce aniz bys to ovlivnil.
Nekdo tady psal, ze sebou pro jistotu taha noviny a sirky nebo zapalovac a ze v pripade setkani s medvedem je pripraven noviny zapalit a medveda zahnat. To mi pripadlo jako slusny ulet :-D
Uživatelský avatar
Vladan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 658
Registrován: sob kvě 28, 2005 11:32
Bydliště: Opava

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Boulderman » sob zář 24, 2011 15:34

pro tenhle účel jsou vhodné petardy a škrkátko, já s sebou nosím sprej. pamatuju si ale, jak jednou po mě vystartoval obří ovčácký pes a najednou jsem nemohl ten sprej vymotat mezi bordelem v kapse a vším možným. zachránilo mě jen to, že si to čokl rozmyslel. takže je jasné, že na jakoukoliv situaci musí být člověk skutečně připraven...
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod DAV » sob zář 24, 2011 18:55

Ta petarda mi připomněla humorný přiběh. Kamarád udělal jakýsi nástražný systém, lehce popíšu. Napnul provázek kolem tábořiště a trhnutím za provázek křesadlo iniciovalo petardu v tomto případě dělobuch. Humorné na tom bylo, že právě onen autor tohoto nástražného systému se šel v noci vyčůrat a .. :mrgreen:
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Boulderman » sob zář 24, 2011 20:43

a počůral se!
Boulderman
účastník
účastník
 
Příspěvky: 265
Registrován: stř črc 1, 2009 13:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Bobesh » ned zář 25, 2011 7:31

teď sme spali v penzionu ve Smokovcu a recepční nám po přivítání říkala, ať nechodíme po setmění ven. Každej den se toulali vokolo.
Jinak loni sme viděli hov.o pod sedlem Medziholie
Uživatelský avatar
Bobesh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: sob zář 24, 2011 12:44
Bydliště: Boskovicko

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mysakplysak » stř lis 30, 2011 2:02

JÁ HO VIDĚL 3.10 V 7:15 ,FAKT NIC MOC POCIT ,TAK NA CCA 150 METRŮ ZA VESNICÍ JALOVEC, 2 KRÁT SE POSTAVIL NA ZADNÍ A KOUKAL, POTOM UTEKL A ŽE TO BYLY METY, POCIT ZVLÁŠTNÍ A DO JALOVECKÝ DOLINY SE ŠLO SE STAŽENÝM ZADKEM ZA DĚSNÝHO HLOMOZU, DEN NA TO VE STANIŠOVSKÉ DOLINĚ U CESTY ČERSTVĚ VYPADAJÍC VYHRABANÉ SNAD PŮL METRU DO HLOUBKY VČELÍ HNÍZDO BYL TAKY FAJN POCIT , ALE NAŠTĚSTÍ MEDVĚD NA NÁS ASI JEN ODNĚKUD KOUKAL.
mysakplysak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř črc 28, 2010 22:06
Bydliště: kladno

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod lsdage » stř lis 30, 2011 10:31

](*,) Na klávesnici úplně vlevo ve třetí řadě od spoda je takové podlouhlé tlačítko. To zmáčkni.
Uživatelský avatar
lsdage
nováček
nováček
 
Příspěvky: 179
Registrován: ned dub 17, 2011 18:44
Bydliště: Brno

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod monterosa » stř lis 30, 2011 12:00

Ja som videla maximálne len stopy :(, Salatín v Nízkych Tatrách a skalný priestor Hlboké, blízko Súľova, potom sa mi pošťastilo vidieť aj pobytové znaky: modré veľké hovn*, modré preto, lebo maco zjedol chrobáky *
monterosa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 5, 2011 9:13

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mike » stř lis 30, 2011 18:02

@mysakplysak: chapu, ze te ten zazitek vydesil, ale za ten mesic ses uz mohl trochu uklidnit a prestat RVAT :evil: Priste takovy prispevek s CAPSLOCKem rovnou smazu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod Freediver » ned pro 4, 2011 19:03

re: mike (moderátor) ...dotyčného "myšákaplyšáka" vůbec neznám (ani jeho ostatní příspěvky), ale nějak nechápu proč se do něj navážíte a "hrozíte" mazáním příspěvku. V jeho příspěvku nikoho neurazil, neřekl nic sprostého, či nic, co by nebylo v souladu se slušností.

Možná byste ho měli hned z outdoorfora vyloučit, za to, že jeho comment nebyl naformátován dle vašich představ. A nebo možná vyloučíte mě, za tento comment, či za to, že mnou použité slovo "comment" je anglické a tudíž nepřípustné.

To je jedno. K medvědům ještě dodám ...je to o náhodě, někdo chodí po Tatrách roky a neuvidí žádného, jinej tam vleze poprvý a hned má zážitek, ze kterého se jen tak nevzpamatuje. Já frčím do Tater za 3 týdny na týden fotit. Už teď vím, že pochodům za tmy se nevyhnu a jen doufám, že tam ty chlupatý koule už budou chrnět. Bohužel počasí medvědímu spánku zatím nepřeje (není sníh a tak si nemaj v čem vyhrabat brlohy) a tak beru bear spray každopádně sebou.

Medvědům v Tatrách fandím, ale ty popelnicové kusy, co ztratily plachost a když vidí člověka běží k němu místo od něj, prostě patří zastřelit.. smutné ale nutné řešení.. viz toto videíčko (dole na konci článku) z minulé zimy (medvěda tlačí autem, troubí na něj, psi štěkaj, lidi řvou, ale méďa se prostě nebojí ničeho): http://www.novinky.cz/koktejl/219532-me ... ocasi.html
Freediver
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: ned zář 19, 2010 20:09

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod vonkreuz » ned pro 4, 2011 19:13

@ Freediver - říká se tomu "Netiketa". :wink:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mike » pon pro 5, 2011 20:05

Netiketa a zaroven normalni slusnost. Prispevky psane velkymi pismeny vetsinu lidi obtezuji; pusobi to podobne, jako (buranske) rvani. Jelikoz podobne prispevky prepisovat nehodlam, nezbyva nez varovat a pripadne mazat. Dost na tom, ze kazdou chvili opravujeme podobe urvane nadpisy predevsim v prodejnich vlaknech. Nic proti, kdyz nekdo potrebuje zduraznit par slov nebo vetu (i kdyz i na to je lepsi bold nebo barva), ale cely prispevek teda ne. Ted mne ale napadlo, ze to priste udelam jinak. Poslu ho dotycnemu zpatky jako SZ a rovnou smazu. Bud si ho prepise sam nebo tu nebude.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod kailas » pon pro 19, 2011 16:30

ja se spise klanim k "netiketackym" prispevkum * , prijde mi to jako prijemna zmena z toho monotonniho slohu,ale to je asi vec nazoru..however, ten|ta|ti vlastnici tu tvori pravdila a proto se clovek budto prizpusobi nebo se v tom prostoru nezdrzuje, obecne platny prirodni zakon..Vote :-({|= . Vote 2: spal sem jednou v bielovodske a horolezeckom priestresku a kdosi me vzbudil v noci, nedaleko je potok, neco v nem chodilo,co to mohlo byt? napadlo me hned samo podle tech zvuku, ktere byly tezke, ze to musi byt bud clovek a nebo macko, nebo co by to mohlo byt jeste ineho? :-({|=
Je to sice dál, ale zato horší cesta...
Uživatelský avatar
kailas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob dub 18, 2009 8:48
Bydliště: namest nad oslavou

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod monterosa » pon pro 19, 2011 17:51

Spolužiačka , strážkyňa zažila v Bielovodskej doline medveďa, takže ak prašťanie bolo silné, rázovité, podľa mňa to bol medveď , no a cez víkend sme s priateľom videli stopy po macovi (Diery v Malej Fatre), takže ešte bohvieako nespia :P
monterosa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 5, 2011 9:13

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod kailas » pon pro 19, 2011 20:21

som dufal ze v zime bude mat clovek klud, ale ako vidno...tutady:

http://tn.nova.cz/zpravy/zahranici/medv ... nespi.html
Je to sice dál, ale zato horší cesta...
Uživatelský avatar
kailas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob dub 18, 2009 8:48
Bydliště: namest nad oslavou

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod mike » pon pro 19, 2011 20:29

Dodal, že kdyby se neochladilo a sníh by nenapadl, mohlo by se stát, že by se medvědi k zimnímu spánku neuložili vůbec. Tak tomu je v Dolomitech, kde v posledních letech panovaly velmi mírné zimy, nebo v horách na Balkáně.

Tohle je novinarsky blabol nebo jsou fakt v Dolomitech medvedi? Mel jsem zato, ze v Alpach nejsou vubec...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: medvědi - zkušenosti, zážitky, tipy...

Příspěvekod vonkreuz » pon pro 19, 2011 20:30

Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko