Boty na sněžnice

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Boty na sněžnice

Příspěvekod JosefPirkl » ned lis 14, 2010 20:11

Zdravím, můžete mi doporučit boty prioritně určené pro vícedenní tůry na sněžnicích ?

Řeším zda jít do Meindl Island Pro Gtx, nebo do něčeho jako zimní bota The North Face
WP Slot (hudy.cz), nebo něco úplně jiného ?

Josef
JosefPirkl
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: stř říj 27, 2010 7:06

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod Petras » ned lis 14, 2010 20:31

Tak Meindl Island Pro Gtx je výborná univerzální bota ,není zateplená,ale pokud sedne tak ji klidně kup.
Nevím co máš v plánu,ale kupovat botu skoro za 6t jen na sněžnice,to asi ne že ?
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod JosefPirkl » pon lis 15, 2010 6:47

Peníze zas až tak neřeším, nové pohory stejně potřebuji. Spíš jestli
na tuto činnost neexistuje něco optimálnějšího - nebo - zda chůze
ve sněhu nebude boty příliš ničit ?
JosefPirkl
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: stř říj 27, 2010 7:06

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod pripluv » pon lis 15, 2010 7:56

Kdybych kupoval neco jen nan sneznice, tak jdu do neceho typu zateplena bota s gumovym spodkem. asi to jsou ty tebou deklarovany TNF, nedival jsem se na ne.
kdyz je moc kosa, tak je v pohorach zima.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod RUMcajs » pon lis 15, 2010 9:01

Jestli ti sednou tak jdi do tech Meindlu kvuli jejich univerzalite
a moznosti vymenit podrazku.

Jinak na bote prilis na sneznice prilis nezalezi.
Chodil jsem v Saltic Granit i Meindl Vakkum a zima nebyla ani v jednech.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod sx02 » pon lis 15, 2010 9:48

Islandy jsem na sněžnice používal:
1) Musíš mít návleky jinak boty horžně zrasuješ (nízká obsázka, poměrně citlivá kůže)
2) Musíš se o ně pořádně starat, kůže v mrazu dostává dost na zadek - membrána vydrží tak 2 roky. Aneb sláva snosílu :-)
3) Bude ti v nich celkem zima, bo jak psali nade mnou jsou nezateplený a když budeš mít nohu fixovanou na ráčně bez pohybu tak vymrzneš. To si ale moc nepomůžeš v žádný botě, já v nich mrznu permanentně.

Na druhou stranu:
1) vyšší stavba boty dává jistotu v kotníku, zvláště v případě traverzů
2) získáš univerzální celoroční pohodlnou botu

Já osobně, až mi Islandy doslouží (tak rok), půjdu zase do Meindlů - ale do Lhotse - Má je žena a jsou lehčí a skladnější do báglu, fixují dostatečně a mají mírně vyšší obsázku.
Pokud chceš univerzály - pak Island/Lhotse jsou dobrá volba. Víc sněžnic = Island, Víc normálního chození = Lhotse.
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod Tomáš T. » pon lis 15, 2010 16:05

Například Hanwag Alaska Gore. Přešli jsme s nimi na sněžnicích Velkou Fatru.
Uživatelský avatar
Tomáš T.
nováček
nováček
 
Příspěvky: 191
Registrován: pon lis 5, 2007 13:04
Bydliště: Ostrava

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod šíp » pon lis 15, 2010 16:30

Mám za sebou pár zimních výletů na sněžnicích a pár bez nich. Zjistila jsem, že je výrazný rozdíl proti vnímání zimy od nohou právě podle toho, zda mám sněžnice nebo ne. Bez nich je mi zima i při vyšších teplotách /zřejmě se podílí ochlazování sněhem při jeho brodění/, kdežto ve sněžnicích mi nevadí ani výrazně mrazivější teploty. Takže jako odpověď na Tvoji otázku: pokud plánuješ pohory na sněžnice více než bez nich, vyber si boty takové, které Ti budou vyhovovat a neřeš zateplení. Zateplené boty mám jen na chození do města a nedovedu si v nich představit pohyb na sněžnicích. Možná mám opačnou zkušenost než moji předřečníci, kteří poukazovali na chlad způsobený pevným ukotvením vázání sněžnice na botě a následném zhoršení oběhu. Já jsem nic takového zatím nepozorovala. Navíc asi i velkou roli hraje výběr ponožek /na to je tu samostatné vlákno/, tak se zde nebudu vypisovat.
Roky jsme užívali Scarpy kategorie "B", které odešly do věčných lovišť, a nyní máme Hanwag Alaska a Forrest Lady. Nemáme k nim žádné výhrady, stačí nám, protože nelezeme a neužíváme mačky, tak vyšší tvrdost /tj. kategorie C/ neunosíme.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod pripluv » pon lis 15, 2010 18:24

krom ponozek zalezi taky na typu uchyceni sneznic. mam zkusenosti asi s peti typy a ty stare, co se doslova paskujou k noce umi odkrvovat dobre.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod mike » pon lis 15, 2010 23:34

Vidim to podobne, jako sipka. Na sneznicich je min zima. Zato to ale chce pevnejsi boty, ktere podrzi kotnik, zadne zateplene snehule. V podstate jakekoliv pohory. S vazanim na pravdu pripluv, reminkove mohou odkrveni zpusobit, ale s novejsim jako maji TSL neni problem. I ty reminky se daji eliminovat trochu vetsima botama a silnyma ponozkama, coz zas pomuze proti chladu.

Hanwag Alaska uplne v pohode, Meindl Islandy na tohle taky, ale ty doporucit nemohu. Pro mne osobne zklamani letosniho roku. Po 3/4 roce a 25 dnech v Alpach jsou skoro na odpis, podrazka sjeta a orvana, obsazka otrhana, svy zcasti prodrene. Fotky jsem tu nekam daval a to jeste nejsou po posledni akci, tyden v Dolomitech jim taky neprospel. Jestli je na vyber mezi nima a Alaskama a ty sednou, tak Alasky vedou temer ve vsem. Jedine, co maji Islandy o neco lepsi, je MFS, kotnik a nart je obepnuty rovnomerneji. To je ovsem vyvazeno blbou konstrukci paty, kde je nejake zpevneni (driv pry nebylo), kvuli kteremu musim lepit paty, jinak puchyre, ktere jsem uz aspon 7 let nemel. Rozslapnout se to neda.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod Sirkka » úte lis 16, 2010 11:40

Na sněžnice jsem použila pohory (mám od Lafumy), co nosím běžně do hor a zima mi v nich nebyla. Zateplené nejsou, stačily silnější ponožky. A ani jsem neměla pocit, že bych měla nohy nějak odkrvené :)
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod eimles » úte lis 16, 2010 13:00

jak je psáno výše, na seněžnicích je noze menší zima než bez sněžnic protože mezi nohou a sněhem je další ,,vrstva" (právě ta sněžnice), záleží natom v jakých teplotách se budeš chtít pohybovat a jak snášíš zimu, já bych volil univerzální model který využuji i když není sníh
můžu doporučit hangwagy alaska
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod zbuddy » úte lis 16, 2010 15:06

Na sněžnicích nechodím, ale dodal bych, že navíc bota není ochlazována ponořováním do sněhu.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod šíp » úte lis 16, 2010 18:13

zbuddy píše:Na sněžnicích nechodím, ale dodal bych, že navíc bota není ochlazována ponořováním do sněhu.

To jsem už napsala dříve:
šíp píše:... se podílí ochlazování sněhem při jeho brodění...
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod Voko » úte lis 16, 2010 19:47

Pokud chceš něco spešl, tak si kup boty na snowboard. Sněžnice maj podobný vázání. Na sněžnicích nechodím - chystám se, ale nenapadlo mne přemýšlet jaký boty na ně použiju - prostě bafnu svý Scarpy Ladakh, sněžnice a hurá do sněhu.

V nezateplených pohorkách ustojíš i 9km prošlapávání ve zmrzlém sněhu, kdy se boříš nad kotníky - osobně vyzkoušeno.
Uživatelský avatar
Voko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 931
Registrován: pon bře 23, 2009 20:28
Bydliště: Ostrava

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod šíp » úte lis 16, 2010 20:55

Primárně snowboardové boty bych nedoporučila, i při výletu na sněžnice se Ti může stát, že musíš kus trasy mixovým terénem, nebo oblastmi úplně bez sněhu. Zde více využiješ klasické pohory, které navíc můžeš nosit celoročně.
Do zateplených bych nešla, bála bych se, že se bude hodně potit noha. Ve větší zimě si do pohor dáš teplejší ponožky nebo přímo dvoje, ale při oteplení neuděláš nic se zateplenými botami.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod suslos » úte lis 16, 2010 21:01

@ šíp: =D>
Já na sněžnicích chodil v Garmont Dakota, které byly ale po 2 letech na šrot..
Takže letos se půjde v HW Alaska :wink:
suslos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 420
Registrován: sob kvě 15, 2010 17:56
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod fps » pát srp 19, 2011 12:47

Zima se blíží, a tak hledám tvrdší boty v kotníku na sněžnice, minulou zimu jsem používal na sněžnice Meindl Vakuum, jsou to skvělé boty, lehoučké a pohodlné, ale v kotníku jsou dost měkké hlavně na traverzování nevhodné, doporučujete tady Meindl Island a Hanwag Alaska, ale co říkáte třeba na Asolo Lhasa, Asolo Sherpa nebo Asolo Granite? Asola se mi zdájí o dost lehčí a pohodlnější, ale přitom dostatečně pevná v kotníku na traverzování?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod Semo » pát srp 19, 2011 14:01

Neznamena pevna topanka v traverze len to, ze sa mi bude namiesto clenku vylamovat koleno? Ja teda chodim v Saltic Granit, ale mam pocit, ze na snezniciach je to uplne jedno.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod fps » sob srp 20, 2011 8:15

tak to je dost zajímavé téma, to by chtělo více prodiskutovat, co je podle vás lepší nosit ve sněžnicích za boty, boty s pevným kotníkem "C", nebo boty s měkkým kotníkem "B"? já mám boty B, a ty se mi právě moc nezdají vhodné do sněžnic? při traverzování se mi kotník dost vylamuje, ale když budu mít boty C, tak se mi bude vylamovat zase koleno?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod fps » stř srp 24, 2011 18:37

nikdo nenapíše vlastní zkušenosti co je lepší? B nebo C boty?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod šíp » stř srp 24, 2011 18:40

Napíšu, ale až po zimě. Zatím jsem do sněžnic užívala jen boty "B", protože jsem prostě jiné neměla.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod fps » čtv srp 25, 2011 18:26

a co máš připraveno na letošní zimu? já bych taky chtěl zkusit pevnější boty v kotníku?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod šíp » čtv srp 25, 2011 19:14

Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod fps » čtv srp 25, 2011 22:09

ty se jeví dost dobře, jak jsou tvrdé v kotníku? moji favorité na koupi jsou Asolo Lhasa, na jaře jsem koupil ve slevě Asolo Elios, nachodil jsem v nich okolo 400km a jsem z nich doslova nadšen, a jsou stále skoro jako nové, na léto moc lepších bot asi nebude? a stali mně jenom 2000kč, tak proto se zase poohlížím po něčem od Asolo
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod fps » čtv zář 8, 2011 16:46

šíp píše:Scarpa Ladakh

tak jsem si v rámci hledání nových bot na sněžnice zkusil taky Scarpa Ladakh (zkusil jsem i Hanwag Alaska, ale ty jsou dost široké na mojí úzkou nohu), Scarpa Ladakh jsou dost dobrá a pohodlná bota, akorát se mi moc nezdá to upevnění tkaniček v kotníku látkovým okem, místo ocelového oka? ještě tě chci upozornit aby sis dala pozor na vnitřek bot, na levé noze v prostředku venkovního chodidla, se mi bota ňák nezdálo, tak jsem vyndal vložku do bot, a ona tam byla drobná nerovnost pod goretexovou vložkou, asi nedostatečně rozetřené lepidlo, které pak zatvrdlo, a udělal tu nerovnost, objednal jsem si Asolo Lhasa, přeci jenom jsou o dost levnější, než Scarpa Ladakh, a zdají se mi že to jsou skoro stejné boty?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod mike » čtv zář 8, 2011 18:27

Chces rict, ze jsou uzsi nez Alasky? Ach jo, zrovna premyslim, jake B/C boty koupit a tyhle vypadaly celkem pouzitelne. Jenze mne jsou uzke i Alasky a pak tohle asi vubec nema cenu zkouset #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod šíp » čtv zář 8, 2011 20:33

S Alaskama neporovnám, ale Ladakh se mi zdají mnohem širší než Hanwag Forest.
O to poutko jak píše fps se nebojím. Stejné jsem měla na starých Scarpách a v době, kdy se mi boty totálně rozpadly ve dví, bylo poutko stále funkční.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod mike » čtv zář 8, 2011 20:40

Diky. V tom pripade je asi vyzkouset zajdu. Muzes kdyz tak napsat srovnani s Forestama? Jde mi o nahradu za Alasky na chozeni po CR/SR a lehci Alpy. V tech Cckovych LaS uz takove chozeni prece jen hranici s masochismem ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na sněžnice

Příspěvekod šíp » čtv zář 8, 2011 20:44

Foresty se mi proti nim zdají spíše jako bačkory. Ladakh jsou výrazně tvrdší a vyšší. V horách jsem v nich ještě nebyla, takže k tomuto se vyjádřím až po nějakém výšlapu :climb:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Boty