lano na ledovec

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

lano na ledovec

Příspěvekod zms » pon led 14, 2008 11:38

zdravím ....
rad bych se zeptal jake doporučite lano na takove normalní chození-lištění po ledovci .....jde mi i hodně o váhu ....např. když se to má tahat 1 měsíc někde po horách .Stačí i statické ...nebo vždy brát dynamické ...možná hloupí dotaz ...ale moc se v této problematice neorientuji .
zms
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: pát říj 19, 2007 13:42
Bydliště: brno

Příspěvekod pavproch » pon led 14, 2008 11:47

Statika = mrtvola.... nebo i dvě....

Já mám 40m 1/2 Tendon dia 7.8 mm a navazujeme se na 20 m, čili na dvojče.

Hlavně ten špagát musí mít perfektní vodoodpudivou úpravu. (u Tendonu sa to zove Complete Shield).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Polky » pon led 14, 2008 12:02

Zdar, ak chces tak mam na predaj nepouzite, original zabalene polovicne lano Lanex 8.5 mm dlzka 60 m, na ladovec idealne. Pripadne sa ozvi cez sukromne spravy a dohodneme sa.
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod lamaTor » pon led 14, 2008 14:01

Pokud jde o jištění člověka lanem pro zachycení pádu, a to v jakékoliv situaci, tak na statiku ani nepomýšlej, vysoká rázová síla je sfiňa a tělu rozhodně nedělá dobře.......!!!
Když už jsme u toho, docela mě zajímalo, jaký je u Tendonu rozdíl mezi lany Ambition a Master (když si vezmu stejné či podobné průměry-třeba Master 7.8 a Ambition 7.9)???
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

Příspěvekod Polky » pon led 14, 2008 14:04

master su drahsie. Ucelom je segmentacia trhu na viac a menej solventnu vrstvu zakaznikov, inac z praktickeho hladiska su rozdiely zanedbatelne. Marketing :vom:
:P
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod lamaTor » pon led 14, 2008 14:07

Polky píše:master su drahsie. Ucelom je segmentacia trhu na viac a menej solventnu vrstvu zakaznikov, inac z praktickeho hladiska su rozdiely zanedbatelne. Marketing :vom:
:P

Já si to myslel, ale aspoň to mám potvrzené..... :vom: :)
Dík :smt023
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

Příspěvekod tesil » pon led 14, 2008 14:17

2 lamaTor: tady to máš černý na žlutým i s převodní tabulkou původních/dnešních názvů špagátů
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Příspěvekod lamaTor » pon led 14, 2008 14:25

Já už to studoval, ale nic moudrého jsem se nedozvěděl. Podle všeho to totiž vypadalo, že by jim stačila z těch dvou řad jen jedna, protože vlastnosti lan u Ambition i Master za podobného průměru jsou takřka stejné. Další příklad krom výše zmíněného je třeba Ambition 9.8 a Master 9.7-kromě zvýšené hmotnosti (což je kvůli nepatrně zvýšenému průměru pochopitelné) žádný(!) rozdíl.
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

Příspěvekod Polky » pon led 14, 2008 14:26

lamator - drz sa tychto 4 zasad a nemas co pokazit:
1. lano kupujem len od vyrobcu ktory robi lana aspon 10 rokov a este neskrachoval (resp. nekupujem uplne najlacnejsie lano na trhu - citaj Zilmont)
2. poriadne jednoduche lano nemoze mat priemer pod 10.2 mm
3. poradne polovicne lano nemoze mat pod 8.3 mm
4. dvojicka nie je poriadne lano
:P
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod lamaTor » pon led 14, 2008 14:36

Polky píše:lamator - drz sa tychto 4 zasad a nemas co pokazit:
2. poriadne jednoduche lano nemoze mat priemer pod 10.2 mm

Přišlo mi blbé si lano pořád půjčovat (ačkoliv ho moc často nevyužiju), tak mi byla naježena jednoduchá Roca Fanatic 10, ale teď se dozvídám, že jsem porušil jednu ze zásad...... :(( :D
Věřím, že to přežiju........ :twisted: :mrgreen:
Naposledy upravil lamaTor dne pon led 14, 2008 14:39, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

Příspěvekod Polky » pon led 14, 2008 14:38

to platilo len pre tendon, tie roca su vraj dobre :wink:
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod lamaTor » pon led 14, 2008 14:44

Polky píše:to platilo len pre tendon, tie roca su vraj dobre :wink:

Tak to mi spadnul kámen ze srdce...... :lol: :-..
Rocy se pokusím držet i nadále. :smt023
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

Příspěvekod papun » pon led 14, 2008 15:00

Me tento tyden dojde Tendom Ambition 10,2 v provedeni 60 m a impregnace Complet shield. To se hodi na ledovce ne?
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Polky » pon led 14, 2008 15:09

jasne, v pohode, to mas univerzalne lano s ktorym mozes v pohode aj liezt na skalkach, nielen ladovec.
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod tesil » pon led 14, 2008 15:12

může bejt, Sakal píše toto: "K jištění na ledovci se používá jednoduché horolezecké lano dlouhé minimálně 50 m, optimální je 60 m. Je ještě v mezích únosnosti použít jeden pramen polovičního lana, neboť na ledovci jednak nehrozí zatížení lana přes ostrou skalní hranu, a za další nevznikají tvrdé pády s velkou rázovou silou."

hlavní výhoda půlek je ve váze - Master 7.8 má 38 g/m - t.j. 2,28 kg/60m, Ambition 10,2 váží 66 g/m - t.j. 3,96 kg/60m
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Příspěvekod lamaTor » pon led 14, 2008 15:13

papun píše:Me tento tyden dojde Tendom Ambition 10,2 v provedeni 60 m a impregnace Complet shield. To se hodi na ledovce ne?

Je zbytečně těžké a o něco hůř se s ním manipuluje, ale v podstatě to nevadí......Bezpečné je, a to se počítá, tak co.
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

Příspěvekod papun » pon led 14, 2008 15:16

Tak v mem pripade slo asi i o to aby to bylo univerzalni. :D
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Simi » pon led 14, 2008 16:34

tesil píše:hlavní výhoda půlek je ve váze - Master 7.8 má 38 g/m - t.j. 2,28 kg/60m, Ambition 10,2 váží 66 g/m - t.j. 3,96 kg/60m

Akorat opatrne na samostatny pouzivani tak tenkyho lana jako je Master 7.8. Ono to vlastne je dvojce(puvodne Duostar), ktery proslo atestem i jako pulka. Pocitej tam s nizsi mechanickou odolnosti. Kdyz na ledovec, tak je lepsi nejaka plnohodnotna pulka (cca 8.5 - 9mm). Prece jenom i na ledovci narazis na zamrzly kameny, o ktery lano drhne a nici se...
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: lano na ledovec

Příspěvekod Jenda.Unc » úte srp 2, 2011 19:14

Pořád se nemohu rozhodnout jaké lano koupit.Potřebuju lano na ledovec.Koukal jsem po http://www.mytendon.cz/lano-tendon-master-8-5#scroll
Někde jsem četl, že by se mělo navazovat stejně na dva prameny.Tak z toho mam hlavu trošku mimo.Vždycky jsme tahali jednoduché, ale už bych chtěl konečně svoje lano a nemohu se rozhodnout.
A hlavně bych chtěl v zimě začít lézt ledy.Jenže to bych potřeboval stejně dvě půlky co?
Hlavně bych chtěl na ledovec tahat pouze jedno lano délky 60 metrů (pro 4,5 lidi).
Preferuju váhu, kvalitu.Díky za rady
Uživatelský avatar
Jenda.Unc
účastník
účastník
 
Příspěvky: 305
Registrován: úte lis 10, 2009 19:51
Bydliště: Ustí nad Orlicí

Re: lano na ledovec

Příspěvekod tomaash » úte srp 2, 2011 23:27

Ak chces liezt na lade, treba ti dve taketo polovicky a treba ti vediet s nimi robit.
Na ladovec ti potom staci jeden pramen.
tomaash
nováček
nováček
 
Příspěvky: 47
Registrován: pát srp 1, 2008 12:47
Bydliště: Bratislava

Re: lano na ledovec

Příspěvekod Aldo » stř srp 3, 2011 6:49

Bych to teda nějak upřesnil.
Rozdíl mezi řadami TENDON MASTER a AMBITION jsou i jinde než v marketinu. :lol:
Kupříkladu 8,5 MASTER je dělaná na jiných strojích než AMBITION a opravdu má větší životnost a trochu jinak se chová. Z hlediska nákladů na výrobu je tudíž MASTER 8,5 v tomto případě i dražší.
Pokud se podíváš na celkové rozvrstvení produktů v těchto řadách u singlů, budou ti jasné i jiné aspekty. Ale v podstatě máš pravdu, je to otázka marketingu jak uchopí prodávaný sortiment.
Co se týče použití lana na ledovci.
(Bavíme se striktně o ledovcích, ne třeba o krátkých pasážích ve skále !!!)
Můžeš klidně použít to nejtenší poloviční lano na které si troufáš. Je to proto, že na ledovci nehrozí ostré hrany, to ano, ale předně že nehrozí pád z výšky ale jen do hloubky.
Prostě nelezeš někam do výšky na prvního abys někde zhučel jako normální pád na skále nebo ledu.
Kdybych to moc přehnal, tak můžeš použít i statické lano nebo tlustší repku. Nedoporučuje se to ale ne z důvodu rázovky ale spíše z nějakých subjektívních pocitů.(tuhost lana, nemožnost impregnace atd..) Rázovku totiž spolehlivě utlumí druhošlap se kterým to sekne a posmýká ho to po ledu a taky to, že se lano vždycky mírně zařízne do ledu a tím vším se rázová síla utlumí. Je důležité si uvědomit, že při chůzi po ledovci nemáš nikde fixní jištění které bys namáhal nepřiměřeně velkou rázovkou způsobenou použitím statického lana.

Jedna velká podmínka pro lano na ledovec. Co nejlepší impregnace lana. Mimochodem, TENDON má jednu z nejlepších na světě. COMPLETE SHIEL na TEFLONOVÉ bázi.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: lano na ledovec

Příspěvekod Pabloo » stř srp 3, 2011 7:41

Niekto tu spomenul Žilmont - prečo nie? má niekto s ich lanami skúsenosť?
Uživatelský avatar
Pabloo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte srp 2, 2011 7:02
Bydliště: Blatnica

Re: lano na ledovec

Příspěvekod Jenda.Unc » stř srp 3, 2011 17:17

Když to teda schrnu.Na ledy potřebuju 2 půlky a na ledovec mě bude teda stačit pouze jedna půlka?
Co třeba takovej závěrečnej výstup na Grossglockner bude mě tam stačit jedna půlka?Kdybych třeba spadnul na tom hřebínku mezi malym a velkým Glocknerem.
Těd se ještě rozhoduju jestli radši Master 7,8mm a nebo radši 8,5mm.Co by jste vzali?
Uživatelský avatar
Jenda.Unc
účastník
účastník
 
Příspěvky: 305
Registrován: úte lis 10, 2009 19:51
Bydliště: Ustí nad Orlicí

Re: lano na ledovec

Příspěvekod Aldo » stř srp 3, 2011 18:04

Hele to je těžké rozhodnutí.
Já bych třeba vzal jen půlku ale radit Ti že si ji máš vzít je těžké.
Jestli 7,8 nebo 8,5 ??? Já bych vzal 7,8 ale radit ti to je těžké.
Je vidno že nemáš žádné zkušenosti a blbá rada může být fatální.
Hele, pořiď si 8,9 od Mammutu a budeš v pohodě. Je to certifikované jako singl i půlky má to super impregnaci a je to relatívně lehké.
TENDON dělá taky takovou ale ještě ji nejde normálně koupit protože to je novinka na 2012.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: lano na ledovec

Příspěvekod amigo » stř srp 3, 2011 18:17

Jenda.Unc píše:Těd se ještě rozhoduju jestli radši Master 7,8mm a nebo radši 8,5mm.Co by jste vzali?

když jsme se spolulezcem řešili jestli dvojičky/půlky 7,8 nebo 8,6, tak jsme se rozhodli pro 8,6 protože víc vydrží, i když budou těžší. ten váhový rozdíl nám přišel zanedbatelný, ale tohle rozhodnutí je na každém, pač co člověk to názor. každopádně když to chceš na ledy i na ledovec, tak bych zvolil 8,5 - lano víc vydrží a ze začátku asi stejně hned nepolezeš na ledě prásky, že bys ho neutáhnul, ale to jen hádám, navíc nejsem žádný ledolezec :)
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: lano na ledovec

Příspěvekod pavproch » stř srp 3, 2011 19:13

jak píše aldo.... my s Jr. máme na ledovec (ale opravdu jen a jen na ledovec) 20m tendona complete shield 7.8mm.... (odřezek, když sem z 60m dělal druhej fous 40m dvojčat)...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: lano na ledovec

Příspěvekod Jenda.Unc » stř srp 3, 2011 19:26

Minule jsme táhli jednoduché lano 40 metrů a k tomu ještě 30 metrovou půlku v baťohu.Naposledy jsme měli 2 půlky 7,8mm po 30 metrech.Chtěl bych tahat pouze jedno lano maximálně pro 5 lidí.Trošku o tom přehled mam, ale rád si nechám poradit.Co potkávám lidi na ledovci a po chatách mají většinou jednoduché.
Jenže já bych to chtěl zkombinovat s lezením ledů a proto nechci jednoduché.
Jsem spíš pro dvě půlky 8,5mm , ale pořád se nemohu rozhodnout, abych pak nelitoval.Váhový rozdíl je zanedbatelný a životnost větší.
Uživatelský avatar
Jenda.Unc
účastník
účastník
 
Příspěvky: 305
Registrován: úte lis 10, 2009 19:51
Bydliště: Ustí nad Orlicí

Re: lano na ledovec

Příspěvekod Aldo » čtv srp 4, 2011 6:31

Tak si kup 2x60 m 8,5. Jestli to chceš až pro 5 lidí tak i to bude nakonec málo. Když tam uvážeš brzdící uzly, tak to už asi stačit nebude nebo tak tak.
Zapomeň na universální řešení, tak to nefunguje.
Kup si pro sebe a parťáka v podnikové prodejně Lanexu krátkou 8,5 nebo 9.1 jako půlku a na ledy nebo do hor si kup pořádné lana. Jinak to vždycky bude kompromis který tě bude nějak omezovat. Tahat 60 někde 4 dny po ledovci je taky opruz nemyslí si.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: lano na ledovec

Příspěvekod vonkreuz » čtv srp 4, 2011 6:46

Aldo má pravdu. Já na ledovec tahám 60m půlky/dvojičky Tendon 7,8mm, ale je to opruz, chci si koupit 40m tak jak píše Aldo.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: lano na ledovec

Příspěvekod amigo » čtv srp 4, 2011 6:56

Aldo má taky pravdu v tom, že univerzální řešení (víceméně) neexistuje. taky jsem to dřív nechtěl slyšet :)
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Další

Zpět na Horolezectví