Turistika a jištení se

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Turistika a jištení se

Příspěvekod TooMooX » stř bře 2, 2011 16:10

Vím, že toto možná patří spíš do sekce Turistika, ale tady bude více povolaných lidí a snad bude mít někdo chvilku poradit...

Jde mi o nastínění představy co je potřeba za vybavení. Vím, že bych měl předně absolvovat nějaký kurz, lezení s instruktorem,osvojit si základy..atd

Nejde mi o lezení na stěně (to mě momentálně neláká) Spíš občasné jištění při zimní/"lehce extrémní" turistice a následném sestupu. Mačky a cepín mi občas přijdou málo. Mám zálusk na některé cíle v obtížnosti B-C příležitostně D (sestup Batizovské próby) Pravděpodobně vše solo. Co by k tomu bylo potřeba za vybavení ?
Jak je to vůbec s technikou jištění při solo sestupech. Lze se vůbec na horách za něco přivázat (mimo horolezecké stěny) ? tj sestupy žlaby.

Podrobnosti si dohledám na netu. Jde mi o vypíchnutí základu, abych věděl na co se při hledaní informací zaměřit a kolik ta sranda bude tak stát.

Díky
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod michail » stř bře 2, 2011 16:14

Pre zostup bude asi najjednoduchšie zlaňovanie, buď z fixných zlaňovacích bodov alebo vlastnoručne vyrobených (prusík, smyčka).
Jednoduché lano + repka na stiahnutie.
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » stř bře 2, 2011 23:01

TooMooX píše:Nejde mi o lezení na stěně (to mě momentálně neláká) Spíš občasné jištění při zimní/"lehce extrémní" turistice a následném sestupu.

Mel jsem driv podobny nazor, ale vloni jsem zacal chodit na stenu a po ani ne pul roce jednou tydne jsem v lete zjistil, ze mi to prave v tomhle hodne pomohlo. Jak na skale, tak na snehu. Ve stejnem terenu byl proti predchozim letum dost zasadni rozdil a to co jsem celkem v pohode vylezl bych predtim nedal ani nahodou. Vetsi jistota (to je zasadni), rovnovaha, stabilita a obcas i nejaky grif.

TooMooX píše:Mám zálusk na některé cíle v obtížnosti B-C příležitostně D (sestup Batizovské próby).

To je feratova obtiznost? Normalne se udava spis UIAA.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod kakos » čtv bře 3, 2011 6:31

myslim ze mysli totok
neni to nejaka tatranska stupnice obtiznosti? ted bez prce si nesu iste :((
"Hora nemůže být dobyta, jelikož to není nepřítel, může nám posloužit jen k tomu, abychom překonali sami sebe...."
A nejhorší smrt je z vyděšení - takže to berte s humorem, stejně z tohodle života nevyváznete živí.
Nová galérka
Starší výcvaky
kakos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 642
Registrován: stř říj 3, 2007 19:47
Bydliště: 49°42'5"N, 17°4'32"E

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod TooMooX » čtv bře 3, 2011 10:52

Já nevylučuji, že mě to nechytne. Jen si prostě chci vyzkoušet první krůčky a to rovnou tam kde to mám rád (což nějaká umělá stěna někde v tělocvičně rozhodně nebude :lol: )
Jde mi hlavně o jištění při sestupu. V létě by měl být dostatečný ferratový úvazek. Jen teď v zimě je to trocha problém. Proto bych si chtěl osahat nějaké základy jištění se na laně. Našel jsem brožuru http://reenah.xf.cz/downloads/slan_lan_tech.pdf Tam se asi dočtu to co hledám...

Ano obtížnosti beru z toho předchozího odkazu. Mohla by jít o ferratovou obtížnost http://bit.ly/gyxpf4
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod amigo » čtv bře 3, 2011 14:02

nějak ti nerozumím, co myslíš tím jištěným sestupem? slanění? k tomu potřebuješ, jak už tu zaznělo, lano, sedák a slaňovací osmu, pokud tedy nechceš slaňovat dülferem, pak by ti stačilo lano samotné. vše o slanění a nejen o něm, je zevrubně probráno na stránkách www.horolezeckametodika.cz - je tam od samotného slanění, po řešení slaňovacího stanoviště (skála, led, sníh), snad úplně všechno.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod rezna » čtv bře 3, 2011 14:05

pripadne si muzem udelat reklamu na knihu horolezecka abeceda kde je taktez infa vic nez dost ...
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod TooMooX » čtv bře 3, 2011 16:20

amigo píše:nějak ti nerozumím, co myslíš tím jištěným sestupem? slanění?....


Ano přesně to. Prostě úplný začátečník se začal nořit do této tematiky a bylo na něj těch informací nějak moc a nevěděl kde začít dřív :D Už mám asi nějakou představu "o co jde" a "co k tomu je potřeba" Díky za odkazy. Je co studovat po dlouhých nočních večerech.
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod michail » čtv bře 3, 2011 16:56

Základná výbava je sedák, lano (dve dvojičky alebo jednoduché + repka), osma alebo iný nástroj na zlaňovanie. Počítaj s tým že to z čoho budeš zlaňovať ti tam zostane - smyčka, prusík, kus lana a iné drahšie istiace prostriedky. Jedine že by si lanom obhodil strom, alebo skalu, ale v tomto prípade môže byť celkom problém lano stiahnuť. V ľade je možnosť využiť/vyrobiť abalakove hodiny. Všetko nájdeš v horolezeckametodika.cz.
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod amigo » čtv bře 3, 2011 18:54

@toomax: první zkoušku doporučuji v malé výšce, kde případná chyba skončí maximálně naraženou prdelí :wink:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » pát bře 4, 2011 1:13

TooMooX píše:Ano obtížnosti beru z toho předchozího odkazu. Mohla by jít o ferratovou obtížnost http://bit.ly/gyxpf4

To je nejake zmatene. Feratova obtiznost se pouziva na feratach a nikde jinde. Podminkou je ocelove lano, na kterem se zajistis pomoci feratoveho setu. Pak neni uz co jineho resit.

V terenu se pouziva stupnice UIAA tedy I, II, III- apod. Co znamenaji pismena v tom odkazu fakt netusim, najsi si tam nejake vysvetlivky.

Slanovani je hezka vec, ale jako turista solista bys ho nemel vubec potrebovat. Chce to chodit terenem, ktery zvladnes bezpecne i bez lana. Prece se nebudes porad tahat s celou vybavou, vis co to vazi a zabira mista? Navic kdyz uz to lano mit budes, tak ho pouzijes, nenaucis se zvladat ani mirne tezsi tereny a kdyz se pak nekdy do takoveho omylem dostanes, budes v prusvihu (a ze se to stane ti garantuju). Tot muj nazor jako turisty, nazor skalkaru mas vyse od michaila. Podle mne si musis rozmyslet, co od hor chces a podle toho se zaridit. Bud chodit nebo lezt.

Obcas se i turista dostane do situace, ze by se mu nejaka pomucka hodila. Bavil jsem se kdysi na toto tema s jednim rakouskym skoroduchodcem, taky solistou, a ten rikal, ze pro tyhle ucely s sebou nosi 15 m repky. Takove, ktera se ti pri omotani nezarizne moc do ruky (takze asi 6). 15 m proto, ze obtizne useky nebyvaji delsi nez 7 m a kdyz na to dojde, tak si repku povesi na neco bezpecneho a pri sestupu si ji pomaha. Osobne jsem driv nenosil nic, ale stalo se mi, ze jsem na vrcholu musel uriznout nastesti extremne dlouhou starou slanovaci smycku a s pomoci ni kriticke 4 m slezl. Od te doby aspon ty 4 m repky nosim a mozna pridam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod rezna » pát bře 4, 2011 7:39

@mike vicemene souhlasim, taky jsem dost solista bo nemam rad lidi :) a hlavne mam pocit, ze kdyz se jde ve skupine, clovek musi myslet za vic lidi :)

@TooMooX pokud si chces jen vyzkouset nejake rychlejsi sestupy tak prosim, ale jinak jako solista nutne vyhledavat rychly sestup nejakym zlabem mi prijde krajne nevhodne a jak rekl mike, kdyz jsi sam musis si tahnout vsechno na svych bedrech - a to uz se to sakra pronese, kdyz jde vic lidi tak se ty pomucky rozlozi ...
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod amigo » pát bře 4, 2011 8:42

mike píše:Slanovani je hezka vec, ale jako turista solista bys ho nemel vubec potrebovat. Chce to chodit terenem, ktery zvladnes bezpecne i bez lana. Prece se nebudes porad tahat s celou vybavou, vis co to vazi a zabira mista? Navic kdyz uz to lano mit budes, tak ho pouzijes, nenaucis se zvladat ani mirne tezsi tereny a kdyz se pak nekdy do takoveho omylem dostanes, budes v prusvihu (a ze se to stane ti garantuju). Tot muj nazor jako turisty, nazor skalkaru mas vyse od michaila. Podle mne si musis rozmyslet, co od hor chces a podle toho se zaridit. Bud chodit nebo lezt.

mike mi mluví ze srdce :wink: původně jsem chtěl napsat přesně toto, že v chodeckém terénu, by si člověk měl vystačit bez jištění, chodeckým terénem může v horách být i I-II UIAA, a slaňování není třeba. platí to jak na skále, tak na sněhu. umět slanit není od věci, ale jako turista-sólista by jsi to měl ve většině případů zvládnout i bez toho - samozřejmě je jasné, že v závislosti na podmínkách/zkušenostech/terénu, toto nemusí platit bez výhrad, ale tak v 99% jo :)
pokud si nejsi jistý v obtížnějším terénu, není od věci zkusit nějakou tu umělou stěnu, případně skalky, pro zimní nácvik se mi osvědčila ledová stěna ve víru apodob., prostě získat zkušenosti v lehkém lezeckém terénu a získat tak jistotu.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Kuba Turek » pát bře 4, 2011 11:42

Pár poznámek:
1) Slaňování je absolutně nejnebezpečnější způsob sestupu. Pokud se mu můžeš vyhnout, udělej to. Nastává při něm nejvíc smrtelných úrazů (statistiky uvádějí obvykle odhady 70-80 %). Příčinou jsou téměř vždy chyby slaňujícího - blbě založil jistítko, projel na konci lana, udělal špatně závěsný bod, nebo měl jen jeden který selhal apod.
2) Šestka repka? To si děláš srandu? V ruce neudržíš ani desítku jednoduché lana, v obyčejné osmě jen tak můžeš slaňovat na devítkách.
3) Když je řeč o slaňováníí bez pomůcek, tak je to tady i s obrázkama: http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=12591 a tady jsou ještě další způsoby: http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=12641 Je to dobré umět, ale slaňovat takhle záměrně je poněkud pošetilé.

Obrázek
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » pát bře 4, 2011 16:55

Kuba Turek píše:2) Šestka repka? To si děláš srandu? V ruce neudržíš ani desítku jednoduché lana, v obyčejné osmě jen tak můžeš slaňovat na devítkách.

Nedelam, ale taky nepisu o slanovani, tam mas samozrejme pravdu. Jde o usnadneni si sestupu v obtiznem terenu, kdyz stale normalne slezas, ale repka omotana kolem ruky ti doda jeden solidni chyt a tim i vic jistoty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » pát bře 4, 2011 18:22

amigo píše:pokud si nejsi jistý v obtížnějším terénu, není od věci zkusit nějakou tu umělou stěnu, případně skalky, pro zimní nácvik se mi osvědčila ledová stěna ve víru apodob., prostě získat zkušenosti v lehkém lezeckém terénu a získat tak jistotu.

A hlavne ziskat ty zkusenosti pod jistenim. Jde to tak mnohem rychleji, protoze si clovek vyzkousi veci, na ktere si bez jisteni proste netroufne a kdyz nahodou troufne, tak to taky muze byt naposled. Vloni jsem se diky chozeni na stenu a par dni na ledech posunul vic, nez predtim za 5 let solovani. Prave diky tomu, ze jsem si neco nacvicil a ziskal jistotu, coz je klicove, psychika je mrcha.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » pát bře 4, 2011 18:30

rezna píše:@mike vicemene souhlasim, taky jsem dost solista bo nemam rad lidi :)

Kdyby to nebyl oxymoron, tak uz tady pomalu muzem zalozit spolek misantropu ;-) :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Kuba Turek » pát bře 4, 2011 18:45

mike píše:Nedelam, ale taky nepisu o slanovani, tam mas samozrejme pravdu. Jde o usnadneni si sestupu v obtiznem terenu, kdyz stale normalne slezas, ale repka omotana kolem ruky ti doda jeden solidni chyt a tim i vic jistoty.

Šestková repka Ti spíš ruku uřízne, než by ses zachytil. Myslím, že je to takový falešný pocit jistoty. Stačí uklouznutí v blbém místě a je s Tebou amen. Ale každý svého štěstí strůjcem. [-X
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod mike » pát bře 4, 2011 18:54

Nadvojito dvakrat omotana? Nemyslim. Zustat na ni viset celou vahou by urcite nic prijemneho nebylo, ale na to by nemelo dojit. Pocit jistoty asi stejny jako na ferate bez jisteni, tam taky kdyz blbe uklouznes, tak se na lane neudrzis. Ale kdyz je to jen o neco min blbe, tak ti to pomuze. Tim chci rict, ze je to nouzovka, ale lepsi, nez nic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod TooMooX » ned bře 6, 2011 5:01

Ano v létě není problém to jsou třeba Roháče brnkačka, ale jak je přejít v zimě ? Jedině s lanem.... Nejde mi o slaňování nějakého vrcholu, až dolu, ale jen o překonání krátkých úseku, který by vlivem počasí byli nebezpečné.

Momentálně mi jde o zdolání Gerlachu Batizovskou probou. Neměl by to být problém i bez jakéhokoliv jištění ty 3 skalní prahy jsou údajně jištěné. Přesto myslím, že alespoň ferratový uvazek by nebyl na škodu. Případně kus lana kdyby bylo nejhůř. V létě je to tam určitě brnkačka. Jen je tam narváno ještě víc než momentálně...
Jen by se mohla Batizka taky raději oklepat jako vedlejší žlab na Kotol (foto z pátku)
http://tatry22.xf.cz/P1230747.jpg
http://tatry22.xf.cz/P1230748.jpg

PS: jsem si všiml, že na webu toho sprievodca.ta3.szm.com je vysvětlena obtížnost tak jsem to nějak přehlídl ? :((

Kód: Vybrat vše
Obtiažnosť, uvádzaná na druhom mieste, vyjadruje úroveň technických problémov (nie kondičnú náročnosť túry alebo mieru nebezpečenstva) a má štyri stupne: A,B,C,D.
A - chôdza po technicky nenáročnom teréne, používanie rúk nie je nutné,
B - chôdza po strmých skalách s príležitostným použitím rúk (rýdzo len na udržanie rovnováhy),
C - postup po skalách s velkým sklonom. Chyty a stupy sú dobré, avšak príležitostne treba silovo zabrať na rukách.
D - To isté ako C, trasa je však situovaná v silne exponovanom teréne, alebo v zlej skale (mokré komíny, lokre,...). Chyty a stupy zavše nemajú ideálnu orientáciu.

Obtiažnosť C a D tvorí hranicu s regulérnym lezením (II-III UIAA). Pri pohybe v teréne obtiažnosti C a D sa silne doporučuje istenie metódou štand-štand (samotné naviazanie na lano nestačí). Postup vo viac ako troj-členných lanových družstvách predstavuje riziko.
Pre bezpečné zvládnutie ciest v obtiažnosti C a D je nutná znalosť horolezeckých techník istenia a pohybu po skalách. Nakoľko cieľom sprievodcu nie je prezentovať horolezeckú metodiku, doporučujem čitateľovi štúdium prác [6],[6a],[7],[8],[9]. Nevyhnutnosťou je horolezecká prilba, lano, sedací (najlepšie aj prsný) úväz, istiace a zlanovacie prostriedky (vklinence, friendy, slučky, zlanovacia osma resp. kýblik), karabíny.
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod kakos » ned bře 6, 2011 10:50

tak sem to tipnul dobre, ze je to nejaka tatranska stupnice :D
"Hora nemůže být dobyta, jelikož to není nepřítel, může nám posloužit jen k tomu, abychom překonali sami sebe...."
A nejhorší smrt je z vyděšení - takže to berte s humorem, stejně z tohodle života nevyváznete živí.
Nová galérka
Starší výcvaky
kakos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 642
Registrován: stř říj 3, 2007 19:47
Bydliště: 49°42'5"N, 17°4'32"E

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod kiksa » ned bře 6, 2011 12:10

Já TooMooXe docela chápu,sám tak taky občas vyrážím.
Prostě někam vylezu a dolů jak známo je to horší (nebo si tu záživnější cestu záměrně vyberu),tak si hodim lano a jdu dál. Pravda u mě se většinou jedná o obhlížení lomů a hledání nových lezeckých cest,ale dovedu si to představit i na sólo do hor-ono 20 lano,skialpovej sedák a osma zas tolik neváží. Možnost ukotvení je věc druhá,ale v takovejhle terénech většinou neni problém...Pravda zkušenosti s ukotvením a 100% ovládání problematiky je naprosto zásadní. Jak píše Kuba Turek slaňování je to nejnebezpečnější!
kiksa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: stř pro 3, 2008 17:55
Bydliště: kousek pod Prahou

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod TooMooX » ned bře 6, 2011 12:28

jj přesně něco takového myslím. Jinak bych nezaměňoval slaňování a jištění Jde mi o to druhé. Mít nějakou oporu a jistotu a při sestupu. Ne se houpat na laně :D
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Kuba Turek » ned bře 6, 2011 17:28

TooMooX píše:jj přesně něco takového myslím. Jinak bych nezaměňoval slaňování a jištění Jde mi o to druhé. Mít nějakou oporu a jistotu a při sestupu. Ne se houpat na laně :D


Po přečtení diskuse doporučuji přihlásit se do nějakého horolezeckého oddílu, absolvovat komerční horoškolu, nebo si aspoň zaplatit den či dva s horským vůdcem a v nejhorším případě požádat o praktické předvedení nějakého zkušenějšího kamaráda. Jinak jsi horkým kandidátem na mrtvého muže. [-o<
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod TooMooX » ned bře 6, 2011 18:01

Já bych to hned tak černě neviděl. Je mi jasné, že tuto problematiku není radno podceňovat. Hlavně problematiku "za co se uvázat". Přesto nevidím nic špatného proč by někdo nemohl být jen na pomezí mezi turistikou a "lehkým lezením" ? Tudíž nemusí znát všechny techniky a vlastnit komplet vybavení v hodnotě desítek tisíc.

Háknout se k nějaké skobě/kramli/řetězu a s jeho pomoci překonat/jistit se přes krátký skalní výběžek. Na to snad stačí úvazek, kus nějaké lehké šňůry (6 reepky) a přes osmu/karabinu se jistit při sestupu (ne slaňovat !!!)

Všichni jste snad nějak začínali ne ? Třeba mě to osloví a pak se dá uvažovat o tom začít to dělat "pořádně" Zatím chci zůstat při zemi a turistit. V létě ferraty v Rakousku. Což jak jsem čet nemají horolezci zrovna v lásce. Pak jim tam leze kdejaký "balík" a zdolaný vrcholů ztrácí své kouzlo.

PS: Mrtvým mužem se spíše stanu při cestě autem do hor. Žilina <=> Ivachnová. Tento úsek je ve špičce 2x větší adrenalin než celé Tatry dohromady :D
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod kiksa » ned bře 6, 2011 18:40

Jištění X slaňování. Tak jak to píšeš je to v podstatě totéž. Slaňování není jen houpání se ve vzduchu, ale cokoliv kde sestupuješ po laně=si na něm zajištěný-jestli sbíháš kolmý nebo 30° svah je úplně jedno,když se něco stane s si v pytli. Jako reepku určitě nedoporučuju,pokud se něco semele tak na 6 se fakt neudržíš,naopak si ještě ublížíš.Pokud si jí omotáš kolem zápěstí a spadneš do ní,tak pánbůh s tebou!
Pokud lano, tak ber nějakou statiku.
Těžko radit pokud o tom nemáš moc představu-ono to vypadá jednoduše, ale zdání v tomhle případě velmi klame!
Asi by to chtělo vážně trochu čuchnout k lezení...
Pokud ti jde o to hodit lano kolem kamenu a prostě se ho jen přidržovat pokud je třeba ,tak tam není moc co poradit,ale sranda to taky neni držet 2 prameny...
V momentě kdy vezmeš sedák a cvakneš se k lanu musíš vědět o co go, protože už nebudeš mít volný ruce a lano ti úplně rozhodí těžiště - v sedáku na laně se moc dobře jen slézat nedá,musíš lano povolovat atd.
Těžko radit!
kiksa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: stř pro 3, 2008 17:55
Bydliště: kousek pod Prahou

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod eimles » ned bře 6, 2011 19:03

na pomezí mezi turistikou a lezením jsou feraty, jinak je turistika a lezení dost odlišná disciplína, ale pokuď tě uspokojuje pohybovat se někdě mezi tak proč ne,

používat 6mm repku na jištění je návod na průser, jednak proto že je tenká a případný pád neudrží, jednak proto že se snadněji řízne o hranu

jakákoliv zbytečná manipulace s lanem, tzn jištění nebo slaňování v horách na místech kde se to obvykle nedělá (i Roháče se dají přejít v zimě bez lana) je ztráta času

když píšeš o sestupu Batizovskou probou jak se chceš dostat nahoru na Gerlach?

nevím co myslíš pod komplet horo výbavou ale sedák, 5 karabin a 4 smyčky případně 4 expresky tolik nestojí

a btw pohybovat se v Tatrách mimo turistické chodníky pokud nejsi členem nějakého horolezeckého svazu se nesmí
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod Indy » ned bře 6, 2011 19:14

hele zkus to nejak prezit (treba tam nejded :) do dubna, kvetna a pak si s nama pojd zalezt.

uvidis, vyzkousis, pohopis, udelas si nazor.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod pavproch » ned bře 6, 2011 19:42

@toomoox ref sebejištění/slaňování:

pokud se pohybuješ v opravdovém horoterénu (UIAA II-III) směrem dolů, tak imho je třeba (sem tam) se slaňováním a jinými horo technikami počítat (v zimě na 100%, v létě méně často) a být na ně (zkušenostmi, psychicky i materiálně) připraven (a v takovým terénu nemáš sám co dělat!)

pokud je to nižší obtížnost (CH až I/II UIAA nebo strmina nad 40st nebo expozice), tak je nejlepší sestupovat po svých, bez lana, v zimě (na sněhu/ledu) ale určitě s "dodatečným sebejištěním" (dva cepíny, mačky, sestupovat čelem ke skále a technika tří pevných bodů!)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Turistika a jištení se

Příspěvekod conny » ned bře 6, 2011 23:09

citajuc tuto preveselu debatu, parafrazovala by som Murfyho: Nahon 4x4 znamena, ze zapadnete na ovela menej pristupnom mieste.

Pocit istenia na ture znamena, ze sa vydas na ovela nebezpecnejsie miesto. ked sa budes istit repkou, bezpečnost tym skutocne nezvysis, ale zarabas si na poriadny prieser. jedine, kde vidim ospravedlnenie na repku v batohu, je spustit si ten batoh cez nebezpecne miesto dolu, aby to clovek mohol zliezat nalahko.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Další

Zpět na Horolezectví