Klasické celokožené pohory

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod pavproch » pon pro 20, 2010 20:31

a z principu s tebou musím nesouhlasit.... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28133
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod kracvo » úte pro 21, 2010 15:30

Meindl jasně píše v návodu co mám u perfektů, že se na ně má používat jenom přípravek od nich, která je jen na perfekt a super-perfekt. Že ten přípravek musí být jen od nich je asi marketing, dal by se určitě najít i jinej, alternativní ale na stejné bázi. Na Perfekty se snowseal/ Meindl wax nesmí dávat právě pro to, aby se tam dostal ten přípravek. Jsou to ale jediné boty od meindlu s fullgrain kůží, viz.výše. Taky se jedině na ně nemá ten meind wax dávat. Jinak na kanady jsem ho patlal, protože vojenské černidlo bylo kekel a taky se rychle sedřelo, pokud se nezapalovalo nebo nedávalo do trouby. Kanady ale nejsou full g. kůže. Jen řeším u těch perfektů, jestli ten přípravek od meindlu co jsem tam už dal, zapatlá také ty švy ze šití svršku k podrážce. Protože funkce vosku je i v tom, že zapatlá švy na botě, o tom podle mě zatím nebyla řeč, a nevím, jestli to impregnace dokáže.... V.
Spi v leže!
Uživatelský avatar
kracvo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 113
Registrován: pon kvě 4, 2009 20:05

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod Jedediah » úte pro 21, 2010 16:29

Caute, po hodinách blúdení po internete rozmyslam medzi Meindl Island a Lowa Tibet....Tie Lowa su zevraj tvrdsie ako by mali byt...
Tak by ma zaujimalo ako je to s tvrdosťou Meindl oproti Lowam...si su o nieco mäkšie alebo je to to isté...
Uživatelský avatar
Jedediah
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: úte lis 10, 2009 15:45
Bydliště: Banská Štiavnica Slovensko

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod vici » úte pro 21, 2010 17:25

kracvo píše:Jsou to ale jediné boty od meindlu s fullgrain kůží, viz.výše.

To že se jedná o Full-Grain kůže je jen můj odhad (vzhledem k ošetření této kůže, ceně bot a zkušenostmi majitelů těchto bot). Nikde jsem se nedočetl, že se opravdu jedná o tuto kůži. Nikde to není uvedeno.....Jen si to myslím. Tak mě prosím neukamenujte :oops:
vici
účastník
účastník
 
Příspěvky: 580
Registrován: sob úno 9, 2008 18:58
Bydliště: Ostrava

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod vici » stř pro 22, 2010 8:14

mike píše:
vici píše:Naučil jsem se pořádně zvedat nohy a netahám je za sebou. Tak nějak už podvědomě chodím opatrně a dávám si pozor, kam šlapu. Boty mám zatím bez šrámů. :wink: Je ale pravda, že po holých skalách nelezu.

V tom to je, zalezi na terenu. Na ceske kopecky obsazka (vetsinou) potreba neni, ale ve skalach a sutoviskach jo. Tam si muzes davat pozor jak chces a stejne boty odres. Krome toho, po celodennim plahocenim se v takovem terenu jsou sramy na botach to posledni, co te zajima ;-) Taky si nedovedu predstavit boty do hor bez obsazky. Zvlast kdyz vidim, jak je na mych necely rok starych botech orvana.

Hmmmm...a jak to teda naši předci dokázali, že i přesto měli svoje staré boty na velmi dlouho i v takových podmínkách jak píšeš.....
vici
účastník
účastník
 
Příspěvky: 580
Registrován: sob úno 9, 2008 18:58
Bydliště: Ostrava

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod mike » stř pro 22, 2010 17:27

Do takoveho terenu by zadny rozumny predek nevlezl ;-) :twisted:

Vazne, masova obliba VHT je zalezitost nekolika poslednich desetileti. Nasi predci meli jine starosti, to az my se mame tak dobre, ze muzeme plytvat casem i silama na podobne nesmysly ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod pavproch » stř pro 22, 2010 20:09

miku: masová ano, ale to co vylezl Dr Kugy před sto lety (a v čom).... :wink:

(okovaná špička boty místo gumové obsázky....)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28133
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod kracvo » čtv pro 23, 2010 23:16

vici píše:
kracvo píše:Jsou to ale jediné boty od meindlu s fullgrain kůží, viz.výše.

To že se jedná o Full-Grain kůže je jen můj odhad (vzhledem k ošetření této kůže, ceně bot a zkušenostmi majitelů těchto bot). Nikde jsem se nedočetl, že se opravdu jedná o tuto kůži. Nikde to není uvedeno.....Jen si to myslím. Tak mě prosím neukamenujte :oops:


Je to tam napsané na štítku u té boty a také na návodu k ošetření, tak je, s tím jsem si je koupil. V.
Spi v leže!
Uživatelský avatar
kracvo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 113
Registrován: pon kvě 4, 2009 20:05

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod vici » pát pro 24, 2010 6:07

kracvo píše:Je to tam napsané na štítku u té boty a také na návodu k ošetření, tak je, s tím jsem si je koupil. V.

Děkuji za informaci. :smt023
vici
účastník
účastník
 
Příspěvky: 580
Registrován: sob úno 9, 2008 18:58
Bydliště: Ostrava

Prípravok na koženú obuv.

Příspěvekod galibieri » stř pro 29, 2010 21:55

Priatelia, tu si môžete vybrať z ponuky, podľa vkusu každého, vhodný prípravok /aj klasický s včelím voskom/ na Vašu klasickú obuv, sú tu aj čistiace prípravky a podľa jednotlivých názvov sa dajú na internete nájsť aj iné stránky a iné produkty: http://drevorezba.cz/kategorie.aspx?kat ... gorie=3331. :partyman:

..

Pri olejových prípravkoch opatrne, nie pre možnú nevratnú zmenu obuvi /pri všetkých prípravkoch je vhodné sa poradiť s odborníkmi, ktorí na stránkach predávajú prostriedky na ošetrenie usne/, ale preto, že sú vhodné pre obuv, ktorá bola výrobcom predolejovaná. Pri balzamoch z včelieho vosku tiež platí, že obuv sa stáva viac hydrofóbnou po ďalšom a ďalšom používaní. Pri bežnom prípravku na báze včelieho vosku platí, že nanášame za tepla a tu hlavne minimálnu vrstvu, pričom v mrazoch je lepšie kombinovať s mastnými krémami. Inak motorkári používajú Tagal, a taktiež netreba zabudnúť na: http://www.siga.cz/obuv.html - úplne dole na stránke kliknúť na - Průvodce péčí nejen o obuv - aneb jak na to...?

..

:t:t A ešte k Sno-Sealu, prípravky z včelieho vosku sú skutočne jednou z najvhodnejších prirodzených ochrán na obuv pre prírodnú kožu /pokiaľ ide o jej prirodzenú dlhodobú reakciu na vosk/, musia byť však vhodne nanášané na dobrú obuv. Pokiaľ ide o priedušnosť obuvi, pre zdravú nohu nepredstavuje žiadny problém, preto všeobecne - pokiaľ ide o klasickú horskú obuv - sú aj najviac používané, špecifické prípady, ako je napríklad problém s nadmerným potením, alergie alebo iné, z ďalšej stránky ako potreba osobitnej turistiky, športu v prírode, práve pre tieto prípady je vhodné využitie súčasných nových technológií vo výrobe obuvi. Na druhej strane treba aj vziať, že možná škodlivosť nových impregnácií a materiálov nie je overená, napr. na častejšie používanie kožených odevov sa prirodzene odporúčajú jemné impregnácie na báze vosku, olejov, teda prírodné ošetrovacie prostriedky.
Naposledy upravil vonkreuz dne čtv pro 30, 2010 1:07, celkově upraveno 1
Důvod: Sloučeny 3 následné příspěvky.
galibieri
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte črc 27, 2010 0:53

Re: Prípravok na koženú obuv.

Příspěvekod vici » čtv pro 30, 2010 12:38

galibieri:
drevorezba
Díky za odkaz, moc pěkné věci. Teď jen zjistit co který přípravek obsahuje, dost by mě to zajímalo. Asi jim napíšu, jen tak ze zvědavostii :wink:
vici
účastník
účastník
 
Příspěvky: 580
Registrován: sob úno 9, 2008 18:58
Bydliště: Ostrava

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod vici » pát pro 31, 2010 6:52

Dallapé Stivo (Itálie):
K botám + jeden pár náhradních tkaniček navíc + kondicionér Aquila (100ml.).
Celokožené. Svršek Gallusser Juchten Kroupon 3,7mm
Konečná cena i s dopravou a poplatky: 4500kč
Čekací doba: 2 - 4 týdny
Váha jedné boty: 932g
Kategorie: B - B/C
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Řešení jazyku:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil vici dne sob led 1, 2011 8:58, celkově upraveno 3
vici
účastník
účastník
 
Příspěvky: 580
Registrován: sob úno 9, 2008 18:58
Bydliště: Ostrava

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod BF » pát pro 31, 2010 11:41

Jedediah píše:....Tie Lowa su zevraj tvrdsie ako by mali byt...

Mam pravde pravdepodobne Lowa Tibet sice kratce, ale muzu Ti napsat svuj nazor na tvrdost bot.
Ja mam neco pres 100kg, k tomu dva metry a velikost bot 48. Pro me ty boty rozhodne nejsou tvrde. Kdyz si dam na zada batoh a zacnu slapat, tak se ta bota ohne, protoze ta vaha nekde musi byt poznat. Kdybych mel 70kg tak by mozna byly tvrde. Takze jestli nekdo tvrdi, ze je bota tvrda tak to bude (podle me) subjektivni.
BF
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Otazka pod carou - jsou to Lowa Tibet?
koupene starsi bez krabice
Přílohy
boty.jpg
boty.jpg (28.44 KiB) Zobrazeno 17557 krát
BF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 86
Registrován: úte srp 5, 2008 18:24

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod BF » pát pro 31, 2010 12:27

vici píše:Dallapé Stivo (Itálie):
K botám + jeden pár náhradních tkaniček navíc + kondicionér Aquila (100ml.).
Celokožené. Svršek Gallusser Juchten Kroupon 3,7mm
Konečná cena i s dopravou a poplatky: 4500kč


Prosim napis jak jsi udelal obchod. Co po tobe chteli a jak komunikovali.
diky BF
BF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 86
Registrován: úte srp 5, 2008 18:24

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod vici » sob led 1, 2011 8:51

BF píše:Prosim napis jak jsi udelal obchod. Co po tobe chteli a jak komunikovali.
diky BF

Na jejich net. stránkách máš jejich formulář, vyplníš, dostaneš od nich E-mail kde ti napíšou kolik EUR a na jaký účet poslat. Pošleš a ve chvíli kdy ti boty pošlou, tak ti to napíšou E-mailem.
Komunikují perfektně (telefonem, E-mail), pomůžou, poradí, vysvětlí vše, na co si vzpomeneš, ale jenom italsky. Upřednostňují telefon. Jsou velmi vstřícní.
Největší problém asi bude s výběrem velikosti. Čím více informací jim poskytneš, tím větší pravděpodobnost, že ti pošlou správnou velikost. Pokud by ti poslali špatnou velikost, nebo jsi byl s botami nespokojený, není problém je vrátit nebo vyměnit (nepoškozené), poštovné platíš ty.
Není špatné jim zaslat velikost svých starých bot třeba podle tohoto obrázku http://yfrog.com/iyimg0007lbj (B: je délka vložky do bot, třeba vložky superfeet, nebo jiné. C: délka stélky, to je ta vnitřní podrážka pod vložkou) a k tomu obrys své nohy a míry své nohy jako třeba tady http://www.dzo.cz/doc/13/ - vše v ponožkách které nosíš v takových botách. Prostě čím více informací tím líp.
U mě konkrétně jejich velikost 43 sedí. Nohy mám 7 1/2, v hrubé ponožce 270 - 272mm na délku (bez ponožek 265 - 267mm.).
Tyto boty šijí ručně, takže nenajdeš u nich strojovou přesnost. To znamená třeba, že u mých bot nejsou dírky na tkaničky přesně v jedné linii, ale to je na tom to pěkné :wink: Šijí velikosti po 3mm. Takže si opravdu můžeš vybrat velmi přesnou velikost.
Nebo další možnost.....domluvit se více lidí a udělat si k nim výlet autem. Pokud bude 5 lidí na jedno auto náklady jsou opravdu malé.....
Naposledy upravil vici dne sob dub 30, 2011 7:28, celkově upraveno 1
vici
účastník
účastník
 
Příspěvky: 580
Registrován: sob úno 9, 2008 18:58
Bydliště: Ostrava

Impregnácia z včelieho vosku.

Příspěvekod galibieri » pon led 3, 2011 22:49

Tu je ešte jeden odkaz tradičných výrobkov z včelieho vosku s prímesou karnauba: http://www.rayholesleathercare.com/products.html, význam má DRI-BOOT a CHAP WAX, možno zohnateľné podľa dohody v obchodoch s jazdeckými potrebami, lebo je to tradičný výrobca. Inak bežný včelí vosk má ešte jednu výhodu - nejde sa vždy len po močiaroch :toimonster: - zvlášť po aplikácii vo viac tekutej forme a následnom ustálení, sa dá vyleštením dosahovať veľmi estetického, priaznivého dojmu z obuvi, a takéto výrobky ako som uviedol vyššie tiež umožňujú leštenie.
galibieri
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte črc 27, 2010 0:53

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod vici » stř led 5, 2011 5:40

Pěkně :smt023
Galibieri tady mám nějaké tvé jmenovkyně :wink:
http://www.leboncoin.fr/annonces/offres ... q=galibier
vici
účastník
účastník
 
Příspěvky: 580
Registrován: sob úno 9, 2008 18:58
Bydliště: Ostrava

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod galibieri » stř led 5, 2011 15:07

Tak to sú oni, Vici, netreba asi k tomu nič pridávať.
galibieri
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte črc 27, 2010 0:53

Impregnácia koženej obuvi.

Příspěvekod galibieri » stř led 5, 2011 17:43

Pre správny výsledok v použití včelieho vosku na hôrnice /všetky práva vyhradené/ - horskú obuv /nepremokavosť, stálosť tvaru, oživenie farieb, kvality, pevnosti kože/ sa vyžaduje kvalitná koža obuvi, správna aplikácia pred túrou /exteriér - teplý slnečný deň, interiér - izbová teplota, menšie vrstvy, čas na ustálenie vosku, pretretie, boty zabehnúť v menej náročných podmienkach, až po určitej dobe získava koža dokonalý súbeh s voskom/, údržba po túre /čistenie, poprípade futro, vyhýbať sa náhlej zmene teploty - plynulý prechod z mrazu, sušiť v miernom vetranom, teplom prostredí, mimo vykurovacie teleso/ a správne skladovanie v bežných bytových podmienkach /bez vlhkosti.../ Potom včelí vosk na kvalitnej - skutočne koženej obuvi reaguje po správnej a i dlhodobej údržbe minimálne takto: XC Nordic modré lyžiarky, to čo sa dosahuje len so včelým voskom, prečo je cenený i v profi-čaluníctve, farby ožívajú, získavajú jemný klasický lesk a odtieň, ešte viac je to vidno na nefarbenej prírodnej obuvníckej koži. Pri výbere vosku je najlepšie kontaktovať výrobcu obuvi, napr. Remisberg, Meindl majú vlastné vosky.

Nemecko /včelí vosk a biozložky/: tradičný Centraline
tradičný Effax.de, sk Effax, sk Effax, cz Effax, cz Effax,...
Tapir.de na báze včelieho vosku obsahuje ďalej carnauba, lanolín, ricínový, kokosový olej...
Stassek.de, sk Stassek, sk Stassek, cz Stassek, cz Stassek,...
/včelí vosk, vazelína/:Waldhausen.com, sk Waldhausen, cz Waldhausen
Bense & Eicke.de, sk B&E, cz B&E,...
Francúzsko /včelí vosk a biozložky/: Passier.com, sk Passier, cz Passier, Grison
Česko /včelý vosk a biozložky/: Bang, sk Bang, Siga, sk Siga
Slovensko: Slovtechnik
Amerika /včelý vosk, poprípade biozložky/: tradičný Ray Holes, vosky DRI-BOOT a CHAP WAX obsahujú včelý vosk + carnauba vosk
Atsko.com, sk Atsko, cz Atsko,...

Zaujímavé nemecké obchody: leder-baumann, leder-wagner

Kto by chcel, tradičný recept na domáci vosk /John Kramer/: 3 diely čistého včelieho vosku, 2 diely borovicovej živice (najlepšia z koreňov) za tepla zmiešame, v žiadnom prípade var, ale použijeme dvojitý hrnec a na pare, potom môžeme pridať, len pre konzistenciu pasty troška terpentínu, miešame, terpentín ale nemusí byť - pred aplikáciou potom zahrejeme.
sk živica brorovice, cz borovicová pryskyřice, sk čistý vosk, cz čistý vosk.
galibieri
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte črc 27, 2010 0:53

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod fps » sob led 8, 2011 16:57

Tak jsem konečně přišel na to jak se mají pořádně namazat Sno-Seal celokožené boty, mam Meindl Vakuum, už to tady bylo taky zmíněno ale dokud to člověk neudělá tak neví jak to má vypadat, akorát nadává že je Sno-Seal na nic, ze začátku jsem mazal Sno-Seal boty bez zahřátí, po celodenním chození ve vysokém sněhu bylo vidět že jsou boty zvrásněny a ne tak pěkně lesklé jako po namazání Sno-Sealem, taky v některých vráskách byla nacucaná voda v kůži, prostě boty nevypadali tak dobře jako po namazání Sno-Sealem, a tak jsem po uschnutí a vyčištění bot, boty namazal Sno-Sealem a nahřál féne až se vosk vpil do kůže, toto je to nejdůležitější co se musí udělat, to jsem udělal asi čtyřikrát či pětkrát, nakonec jsem ještě teplí vosk utřel hadrem, boty ještě více ztmavli a zmatněli, tím pádem se nelepí na ně žádný prach, protože je vosk ve vnitřku kůže a ne na povrchu, co taky je neuvěřitelné tak tenhle postup skoro zcela vyhladil vrásky na kůži, boty vypadají jako nové a jsou skoro bez vrásek, a takhle dobře vypadají boty i po celodenním chození ve sněhu, všem mohu tento postup jenom doporučit, až budu zase boty mazat Sno-Sealem, tak natočím video, aby jste viděli jak vypadali boty před namazáním Sno-Sealem a po namazání Sno-Sealem
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod ZbynekN » sob led 8, 2011 17:01

Dobrý zjištění Kryštofe, ale Vikingové byli rychlejší
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Impregnácia koženej obuvi.

Příspěvekod vici » sob led 8, 2011 19:01

Pěkná práce galibieri, ale pořád jsem přesvědčený, že vosk na boty z kvalitní kůže nepatří (moje vlastní zkušenosti a dám i na rady klanu Limmer, který šije vlastní boty více jak 100let. Někde tady už to je X-krát napsané). Moje boty vosk neznají, membránu nemají a přesto po celodenním chození v mokrém sněhu jsou moje nohy suché a to mají šitou podrážku.
I když, vzhledem k kvalitě u nás většinou prodávaných bot, bude vosk jedinným řešením pro jejich nepromokavost. :evil: A v tom případě máš 100% pravdu :smt023
galibieri píše:Kto by chcel, tradičný recept na domáci vosk /John Kramer/: 3 diely čistého včelieho vosku, 2 diely borovicovej živice (najlepšia z koreňov)

Tenhle recept jsem taky používal (1díl vosku + 1díl pryskyřice + 2díly lanolinu) a i kanady které po předchozím ošetření čistým voskem tekly jako cedník, se po ošetření výše uvedenou směsí utěsnily.
vici
účastník
účastník
 
Příspěvky: 580
Registrován: sob úno 9, 2008 18:58
Bydliště: Ostrava

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod galibieri » ned led 9, 2011 14:18

Vici, z toho čo si napísal i spätne, len vyplýva, že voskovanie jedine kvalitnej kože je tak ako som písal, i moderátori tu na klasickom fóre, najlepší spôsob údržby obuvi pre najťažšie terény, aby udržala tvar, aby si mal nohu vždy úplne suchú, aby bola koža vhodne vo všetkých smeroch revitalizovaná,... bez toho to jednoducho nejde, aj keby bola obuv akokoľvek upravená v procese výroby, nieto ešte pri natieraním syntetikou. Taktiež Vici, pokiaľ som správne postihol, odvolávaš sa na 100 ročnú tradíciu Limmer, no ale podstata vec uzatvárajúceho argumentu je práve v tom, aby obuv vypovedala po dlhej dobe nosenia cca 5 - 10 rokov, teda aby si mal vypovedajúcu skúsenosť práve v tomto prípade, pretože každá kožená obuv, aj poltopánky majú danú dobu výdrže, čo je prirodzené; ja som to však vyššie i spravil odkazom, preto k tomuto by som sa už opakoval. Doba kvalitných bôt je už tatam, snaha súčasných tvorcov sa však vždy cení. Treba si tiež uvedomiť, že rôzne obuvnícke firmy sú tiež len ohraničené dobovými okolnosťami a technikami, často neprirodzenými, miestom a podľa toho môžu aj reagovať, čo sa i deje v ich vyhláseniach a podľa toho i odporúčajú nejaké formy náhradnej ochrany. Ak si mal problém s klasickou ochranou voskom, niekde si robil chybu, alebo ako spomínaš, že čo sa stáva, išlo v tom prípade o nekvalitnú obuv, alebo resp. si mal jednoducho nešťastie ako pri Tvojom urputnom hľadaní, no i v tomto je to len subjektívny pohľad. Voskovanie obuvi však nie je nejaké vylepšovanie nedostatku, alebo získavanie kvality, je to tisícročný overený kožiarsky postup, čiže priamo objektívny remeselnícky postup prirodzeného nadviazania v starostlivosti na prírodný materiál a tu sa žiaľ mýliš. Nijako som však nechcel meniť Tvoje tvrdenia o spôsobe aký subjektívne používaš, k tomu som sa ani nevyjadroval, keďže si už našiel Svoje a máš to uzavreté to som rád :wink: , len som chcel rozvinúť záujem o to, čo by tu malo byť na fóre o klasickej obuvi viac rozvedené, keďže tu bol o to od ľudí záujem, žiaľ nebol dostatočne vyplnený, lebo sa začalo predosielať o iných typoch ochrany obuvi akoby v protiváhe ku klasickej, čo bol nezmysel, nie pre pravdivosť toho ktorého tvrdenia, ale pre oddelenie do akého boli tieto príspevky vložené - v oddelení "Klasické celokožené pohory" nebudem hľadať odmietanie klasických foriem ochrany a starostlivosti o obuv a preferovanie iných, znovu nie pre pravdivosť toho ktorého tvrdenia, tu sa asi bude účastník snažiť dozvedieť o pestrosti klasických foriem ochrany čo najviac, na preferovanie iných foriem je miesto v inom vlákne a tam zas budem hľadať tie. S pozdravom Galibieri.
galibieri
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte črc 27, 2010 0:53

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod vici » pon led 10, 2011 8:38

galibieri píše:Vici, z toho čo si napísal i spätne, len vyplýva, že voskovanie jedine kvalitnej kože je tak ako som písal, i moderátori tu na klasickom fóre, najlepší spôsob údržby obuvi pre najťažšie terény, aby udržala tvar, aby si mal nohu vždy úplne suchú, aby bola koža vhodne vo všetkých smeroch revitalizovaná,... bez toho to jednoducho nejde, aj keby bola obuv akokoľvek upravená v procese výroby, nieto ešte pri natieraním syntetikou.

A zkusils něco jiného? (ale boty musely být z plnohodnotné kvalitní kůže). Třeba Meindl Super Perfekt se neudržují voskem a jsou pevné, drží tvar, nepromokavé, dýchají a vydrží. :wink:
5 - 10 - 15... letou zkušenost mám pouze se starými vojenskými kanadami (vz. 60). Ošetřoval jsem voskem, olejem (i motorovým), sádlem, pryskyřicí s voskem, lanolinem a nevím čím ještě (nebo kombinací všeho) a vždycky dřív nebo později protekly, ale kůže se nalámala a boty byly pohodlné, ale nohy mokré. Nové boty jsem ošetřoval jen voskem a do roka se polámaly (předpokládám kombinace nekvalitní kůže a vosku).
Limmer (prosím Limmer ber jen jako příklad, ať to nevypadá, jako bych je protěžoval a dělal jim reklamu) na svých stránkách při správné údržbě svým krémem garantuje životnost svých bot 10 - 15 let, ale pozor nedoporučuje svůj kondicionér na boty s tenčí kůží, tam by mohlo dojít k přílišnému změkčení kůže, boty by neudržely tvar, póry v kůži by se příliš otevřely a nohy by byly mokré (bohužel kůže je seřízla). Majitelé těchto bot (Limmer Standard) tyto tvrzení jen potvrzují a není výjimkou stáří těchto bot 20 let a více při dennodenním používání. Stejně tak třeba majitelé Viberg, Lundhags - má svůj vlastní krém a nevypadá na vosk, Van Gorkom, Makara navazující na Popradky (předpokládám, že i kvalitou). Každý je asi udržuje trochu jinak, ale jedno mají společné, kvalitní kůže, zpracování, a pokud toto mají, tak životnost bot je opravdu veliká a údržba už tak dlouhou životnost buď prodlouží, nebo zkrátí.
Jsem moc rád za tvoje odkazy na údržbu bot - přípravky a osobně si myslím, že kombinace vosku+pryskyřice+kondicionéru v jednom je naprosto skvělá a určitě, kdybych o nich věděl dříve, bych je použil ve svých kanadách a měl bych sucho. Na boty vyskytující se u nás nic lepšího není.
Bohužel nebo bohudík přišel jsem do kontaktu s botami od Limmer a Dallapé (určitě existují i jiné značky s podobně kvalitními botami, ale nechce se mi tady o nich rozepisovat, už to tu někde je). Jejich boty, doporučení na údržbu a moje vlastní zkušenosti (bohužel zatím krátkodobé) mi umožnily zjistit, že existuje i jiná možnost jak se starat o své boty (bez vosku, bez pryskyřice), tak aby dlouho vydržely a já měl nohy v pohodlí a suchu za každých okolností s tím, že údržba prodlouží životnost kůže a prospívá ji. Pokud bych si to nezkusil na vlastní kůži, tak bych nevěřil, ale zkusil jsem....uvidíme za 10...20 let, možná napíšu něco jiného, ale zatím si stojím za svým, že kvalitní, plnohodnotná kůže (neseřízly hovězí krupón) v kombinaci s kondicionérem, bez vosku a pryskyřice, funguje. Pokud bych neměl svou zkušenost, tak bych taky nevěřil a používal bych jako nejlepší ochranu svých bot vosk+pryskyřice+kondicionér v jednom a z velké pravděpodobnosti z tvých odkazů na výrobky o kterých jsem nevěděl, nebo bych si nechal poslat Obenaufs, který má za velkou louží skvělou pověst a to hlavně u hasičů a dřevorubců.
Ošetřování pouze voskem nebo voskem + pryskyřicí, považuji za velkou hloupost, vosk a pryskyřice skvěle impregnuje, ale na úkor životnosti kůže (poláme se).
Je mnoho cest k jednomu cíli.
Galibieri jediné čeho lituji je, že tato diskuse neproběhla už před X lety :wink:
Jinak taková maličkost - myšlenka, která by se mohla rozvést. Kůže je tvořena z kolagenu a tělo si ji udržuje pomocí tuku a jiných látek tvořených tělem. Vosk je rostlinný produkt a kůži cizí. Takže si myslím, že vosk pro kůži není přirozený. V minulosti a i součastně se vosk samozřejmě používá na boty, ale za studena, tak aby nevnikl hluboko do struktury kůže, aby bylo možno jej jednou za čas odstranit, kůži lidově řečeno promazat a zase ji navoskovat, ale jen na povrchu a v minimální svrchní části.
Shrnu to (můj názor):
Pro celokožené pohorky zakoupené u nás (vyjma asi jen některý model od Gronell a Meindl Super Perfekt) je podle mě nejlepší na údržbu přípravek kde je vosk+pryskyřice+kondicionér.
Pro celokožené pohorky z kvalitního neseřízlého hovězího krupónu (u nás asi jen některý model od Gronell a Meindl Super Perfekt) je nejlepší jen kondicionér bez vosku a pryskyřice.
PS: omlouvám se, že zde neuvádím odkazy na internetové stránky, kde jsem zjistil své informace, ale neukládám si mnohé odkazy na zajímavá fóra....moje chyba.
vici
účastník
účastník
 
Příspěvky: 580
Registrován: sob úno 9, 2008 18:58
Bydliště: Ostrava

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod galibieri » pon led 10, 2011 13:30

Ešte to vyjadrím úplne zrejme, aby sme sa držali témy, lebo túto vec na tomto fóre treba potvrdiť a to teda už myslím každý pochopí, voskovanie a prípravky zo včelieho vosku sú samostatným fenoménom tak, ako celokožená turistická obuv, s ktorou sú vzájomne späté. Takže v tomto zmysle je ju potrebné vnímať, potom sa dá, podľa mňa konštruktívne diskutovať na tomto fóre, napr. o téme voskovania. A ešte Vici, ja keď píšem, všimni si, spomínam celý komplex vecí, nie len jednu drobnosť, ako Ty vyberáš, napr. premokanie a pod., to je presne prístup výroby niektorých súčasných prípravkov na obuv alebo technológií úpravy jednotlivých súčastí obuvi, čo som už spomínal, teda musíš vždy brať môj text i jeho témy ako celok, inak by sme sa logicky nikdy nedohodli, lebo by som musel ja zle pristupovať k svojmu vlastnému textu, teda vyberať z neho to, čo som tam nikdy nedal a ako sa vraví, neustále by sme sa vracali a nerozvíjali, brzdili nové veci v debate, to je myslím zrejmé, čo sa tu stávalo. Preto, skutočne ak si zháňal obuv dozadu to boli reálne príspevky k veci, ale ak máš len snahu presvedčiť o niečom, to už automaticky, nie v zlom, ale jednoducho budeš z príncípu museť "zadrapovať", lebo Tvoj názor Ti nikto neberie.
Takže pridávam ďalší pohľad k veci, druhy obuvi od Limmeru aj Dallapé, ktoré prezentuješ, napr. nie sú podstatou vysokohorská turistická obuv, o ktorej tu mnohí debatujú a s týmto sem prichádzajú /toto spomínam len preto, aby bolo vyjasnené, keď sa debatuje o klasickej turistickej obuvi do hôr, ktorá sem patrí všetka, že i toto je rozhodujúci faktor, pri dobrom porozumení si navzájom v diskusii/ je to o priečku nižšie, čo je myslím tiež seriózne nielen spomenúť, ale s tým i pracovať v oboznamovaní v celej diskusii, v reakciách, ak prichádza na túto stránku neskúsený záujemca v tejto oblasti. Pri tejto turistickej obuvi, vhodnej do miernejších podmienok, pahorkatín, nižšieho horského prostredia a pod., "na pochody", na toto si ich aj plánoval používať, tak v rámci tohto nevadí, keď aj troška premokne ako spomínaš, taktiež pri tejto obuvi z obuvníckeho hľadiska ani nie je požadované voskovanie, stačí nenáročná forma údržby, čo je myslím zrejmé. Toto však s témou voskovania, opäť spomínam, nemá nič spoločné.
Vici na Kanadách? - Tam bol úplne iný problém, boli aj inak, s iným úžitkom vyrábané a v rámci tej údržby z kolena ktorú si spomínal, sa vôbec nedá vyvodiť žiaden vierohodný záver o jednej z metód, opäť takto sa nedá vyvodzovať záver o jednej metóde, presne to čo som k Tvojej skúsenosti už napísal predošle. Odkazy sú vôbec neni potrebné, to sa nemusíš ospravedlňovať, tu som ani nikomu nevyčítal, len ak reaguješ na článok, reaguj tak aby to potom nevyplynulo ako nutnosť.
galibieri
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte črc 27, 2010 0:53

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod vici » pon led 10, 2011 15:47

Četl jsem tvé dva poslední příspěvky několikrát a doufám, že jsem je pochopil správně. Pokud ne, tak mě prosím tě oprav a polopaticky mi to vysvětli, ať nedochází k nedorozuměním a nejsem za ještě většího vola než to musí být :mrgreen:
Ty píšeš o celokožených vysokohorských pohorkách (o celokožených turistických pohorkách (kat. A,B,C) - píšu já) na vysokohorskou turistiku, ledovce, hory - skály nejvyšší z nejvyšších, kde neroste ani stéblo trávy? Boty kategorie D? Boty tvrdé jako kámen, špička boty, která se neohne a drtí vše, co ji vstoupí do cesty?
Něco takového
Pokud ano, tak beru vše zpět. V tomhle se nevyznám. Tady budeš mít pravdu ty.....kůže se musí zatepla napustit voskem, priorita je impregnace a aby kůže držela tvar. Tady tohle není můj šálek kávy :(( Tady ty musíš radit ze svých zkušeností a já budu sedět tiše jako pěna a jen šoupat nohama. Protože mě to zajímá i když to neužiju :wink:
Takové boty jsem měl jednou v ruce, byly asi 50 roků staré. Kůže byla tvrdá, suchá, jako plech. Měl jsem obavu, abych tu kůži nezlomil. Když jsem si je obul a stoupl na špičky, tak podrážka vůbec nereagovala, byla rovná.
Podobné byly Meindl Super Perfekt, ale ty se časem rozchodily a špička se ohýbala. Tyhle boty jsou boty kat. D. a udržují se jen Sil-Proof a ne voskem...asi výjimka a druhá výjimka jsou právěLimmer Standard určené jen na VHT, údržba jen jejich kondicionérem, ne voskem a třetí výjimka jsou Dallapé Care Alto údržba jejich kondicionérem, ne voskem. Ono to bude asi složitější :(( , ale v našich podmínkách asi nepodstatné. I když nebude problém je napustit voskem.
Já psal o botách na lehčí chození, tak jak píšeš ty tady
galibieri píše: Pri tejto turistickej obuvi, vhodnej do miernejších podmienok, pahorkatín, nižšieho horského prostredia a pod., "na pochody", na toto si ich aj plánoval používať, tak v rámci tohto nevadí, keď aj troška premokne ako spomínaš, taktiež pri tejto obuvi z obuvníckeho hľadiska ani nie je požadované voskovanie, stačí nenáročná forma údržby, čo je myslím zrejmé.

galibieri píše: "zadrapovať".

Prosímtě, co to znamená :((
vici
účastník
účastník
 
Příspěvky: 580
Registrován: sob úno 9, 2008 18:58
Bydliště: Ostrava

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod BF » čtv led 27, 2011 11:16

The Best Of The Boots
Nevite jake si vybrat boty?
Nemate prehled v pouzitych technologiich?
Schanite boty a neumite je mezi sebou srovnat?
Nechte si poradit !
16 stranek plnych rad, vcetne srovnani bot!!
Najde v casopise Backpacker
Enjoy!!!
BF
BF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 86
Registrován: úte srp 5, 2008 18:24

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod Pooh » pon úno 14, 2011 16:51

:prayer:

Tak tomu říkám škola! Pročetl jsem snad celou diskuzi a konečně asi našel to, co hledám, poctivý pár spolehlivých bot.

2 vici:
Prosím tě, jak jsi psal o těch Superguides, vážně jsou to teď takové "polobotky"? Staré SG byly boty, které byly jen na lezení (četl jsem i pár dosti úsměvných historek o nadšených trampech, co si je koupili na normální chození :mrgreen: ), tyhle, pravda, už podle fotky vypadají jinak než jejich babičky.
Popravdě by se mi možná zrovna taková bota hodila, moje použití je v podstatě veškeré chození po lesích, horách, v údolích, brodění řek, močály, sníh, déšť... Líbí se mi, že nevypadají úplně zbytečně robustně (nelezu, a chodit velehory zatím ne), perfektní jazyk a švy zalité pryskyřicí... Na stránkách ale píší, že jsou na lezení, ledovce... Takže mi jde o to, abych nedopad jako ty nadšenci, co si zničili nohy a iluze :D
Mohl bys prosím tedy poreferovat o tom, jak se nosí a jestli se dají označit za boty na celý život/nebo hodně dlouho? Děkuju.

ps: Nohu mám u prstů docela širokou, nebo.. ne prostě uzoučkou klasiku :mrgreen:
Pooh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 72
Registrován: úte úno 16, 2010 21:32

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod vici » úte úno 15, 2011 8:46

Ty nové Galibier Super Guide bych přirovnal k Meindl Island (B/C), nebo o tak dvě třídy měkčí než Meindl Super Perfekt. Pata drží perfektně, špička boty se bez problémů ohně a není problém chodit i po asfaltu, kotník drží taky dobře, ale ne zas tak pevně jako Meindl SP. Na to chození po našich kopečcích to je dobrá bota. Podle mě.
Trochu ošizená podrážka (kožený svršek je přišitý k gumě) a ta tloušťka kůže (3,5 - 3,7mm), co píšou odpovídá pouze pruhu kůže na patě. Zbytek boty je ušitý tak z 2,5mm tlusté kůže. Bota je spíše na úzkou nohu, ale díky tomu, že není moc tvrdá, tak se přizpůsobí. Měl jsem je z Ebay a zase prodal na Aukru.
Upřímně za 315 EUR se dají koupit mnohem lepší boty (Limmer, Dallapé, Meindl, Pfanner KLIMA-AIR, Gronell, nebo švédská klasika na močály Lundhags a tak dále a tak dále...).
Pokud se ti podaří koupit na leboncoin.fr nebo na Ebay za pár korun ty nové, tak to není až tak špatný, ale jak jsem psal, jsou na úzkou nohu. A určitě to budou boty na hodně dlouho. Ono na nich se nemá ani co pokazit, skoro žádné švy.
Staré Galibier Super Guide (Makalu, Jannu) byly o něčem jiném, už jen na první pohled mají mnohem tlustší podrážku a celkově robustnější vzhled a jsou opravdu na VHT, ledovce....
Pooh píše:Popravdě by se mi možná zrovna taková bota hodila, moje použití je v podstatě veškeré chození po lesích, horách, v údolích, brodění řek, močály, sníh, déšť... Líbí se mi, že nevypadají úplně zbytečně robustně (nelezu, a chodit velehory zatím ne):

Ono i vojenské kanady vz. 60, nebo fr. legionářské kanady z 50. let, nebo i anglické vojenské Assaulty nejsou na naše kopečky špatné a za tu cenu nemají konkurenci....ono záleží za kolik, kam a co od bot chceš :wink:
vici
účastník
účastník
 
Příspěvky: 580
Registrován: sob úno 9, 2008 18:58
Bydliště: Ostrava

Re: Klasické celokožené pohory

Příspěvekod Pooh » úte úno 15, 2011 16:56

:) No, je pravda, že za tu cenu je to dost kompromis.. Já právě hledám něco pevnějšího.. v lese i nahoře chodím pokud možno mimo stopy, cesty, tratě, magistrály.. A ono i v nížinách najdu někdy terén (starý les + skály + velký sklon), že to kotníky moc nestíhají. :mrgreen:
Hodně se mi líbily právě Gronnely Stelvio - myslím, že to by byla taková C bota, nakročená z lesa do hor.. ale můžu se pochopitelně mýlit. Co si o nich myslíš, jestli se můžu zeptat? Myslím, že se v botech opravdu vyznáš a něco už jsi měl koneckonců na nohou, pomohlo by mi to ve výběru.

Svoje boty (celo-nubuk) jsem kupoval v době, kdy jsem nevěděl zhola nic a rozhodla cena. Nejsou zas tak špatné, pokrok proti sportovním Reebokům :lol: Ale na více dní ve sněhu/velkém mokru se zimou bych jim nevěřil. Už na těch jednodeňkách mám někdy pocit, že mi upadnou prsty na nohou, .. někdy to vydrží brodění, jindy stačí skoro jen kondenzace!
Nespěchá to, nevím kdy se dostanu na více dní, osud si to poslední dobou nepřeje.. :-k
Ale rád bych získal partnerky na kus života. Takže tak. :)
Pooh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 72
Registrován: úte úno 16, 2010 21:32

PředchozíDalší

Zpět na Boty