V čem do spacáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod jonza » ned srp 5, 2007 23:20

Nemeli byste byt nazi, nebo jen tak ve spodnim pradle, protoze se z tela odparuje vlhkost a spack je pak mokry. Propocene tricko vymenis, ale spacak neuschne!
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Příspěvekod Rujir » ned srp 5, 2007 23:57

jonza píše:Nemeli byste byt nazi, nebo jen tak ve spodnim pradle, protoze se z tela odparuje vlhkost a spack je pak mokry. Propocene tricko vymenis, ale spacak neuschne!


Ja som rad, ked sa do toho spacaku zachumlel raz a nieto sa este prezliekat. :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Vhailor » pon srp 20, 2007 16:07

nevim, mě se docela osvědčilo si do spacáku vzít Moiru (silnou), ale to bylo za podmínek, kdy nám na Islandu naším starým pinguinem solidně foukalo (teda, ono solidně foukalo i nad nim, stan mělm takové hroutící se tendence) a jak je můj Condor teplej, tak profouk, čili se ta moira docela hodila :?
Vhailor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: sob úno 3, 2007 12:56

Příspěvekod čonty » pon srp 20, 2007 16:44

Ja si dávam ponožky (čiste pokiaľ možno), tričko ,trenky s tým som si vždy vystačil zatedy.
čonty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon srp 13, 2007 12:09
Bydliště: Topoľčany

Příspěvekod zbuddy » pon srp 20, 2007 19:30

jonza píše:Nemeli byste byt nazi, nebo jen tak ve spodnim pradle, protoze se z tela odparuje vlhkost a spack je pak mokry. Propocene tricko vymenis, ale spacak neuschne!

Ale co když se zpotím právě proto, že jsem oblečený? Jinými slovy v teplém spacáku je mi nahému/v trenkách) akorát? A funkční prádlo přece v sobě neudrží moc potu?
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod pripluv » pon srp 20, 2007 19:52

Kdyz lehce zapotis spacak, rano nez uvaris ho nechas chvili naruby a uschne...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod jonza » pon srp 20, 2007 19:54

zbuddy píše:
jonza píše:Nemeli byste byt nazi, nebo jen tak ve spodnim pradle, protoze se z tela odparuje vlhkost a spack je pak mokry. Propocene tricko vymenis, ale spacak neuschne!

Ale co když se zpotím právě proto, že jsem oblečený? Jinými slovy v teplém spacáku je mi nahému/v trenkách) akorát? A funkční prádlo přece v sobě neudrží moc potu?


Jednoduche, mas mit tak teply spacak, aby jsi v nem byl obleceny v poho :)

PS. taky spim nahy, docela mi to vyhovuje...
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Příspěvekod zbuddy » pon srp 20, 2007 19:59

jonza píše: Jednoduche, mas mit tak teply spacak, aby jsi v nem byl obleceny v poho :)
To bych někdy musel mít na výletě aspoň 2 spacáky, když se mění počasí a díky tomu i třeba teplota ve stanu, do kterého přijdeš večer a chceš co nejdřív zalehnout a ne půl hodiny větrat a pustit si tam milion komárů :twisted: :mrgreen:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod biohazzard » pát říj 22, 2010 10:46

A jak je to třeba s fleecovejma vložkama do spacáků? (přemýšlím jestli si ji koupit) To by se dalo přirovnat k tomu kdyz jdes spát nabalenej, zmenšuje se prostor mezi tělem a spacákem a tim pádem by to nemělo mít moc efekt... Nebo se pletu? :-k
CHYTREJ SE ZEPTÁ, JEN BLBEC VÍ VŠECHNO...
Uživatelský avatar
biohazzard
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pát led 22, 2010 17:51
Bydliště: Karlovy Vary, Praha

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod amigo » pát říj 22, 2010 11:40

tak jen doplním tvůj podpis: a jen ..... (doplň si sám) nepoužije funkci hledat, než se zeptá :twisted: :wink:

všemocný vyhledávač
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod zbuddy » pát říj 22, 2010 12:00

@amigo: =D>, elegantní, vtipné, ne jako moje obligátní :oops: :wink:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod Víťa » pát říj 22, 2010 13:14

Tak v létě spím v čem zrovna sem, když má bejt zima tak kombinuju lehkej péřák a péřovou vestu nebo bundu, kterou beru dle teploty (případně těžkej péřák když má bejt fakt zima). Obzvlášt kombinace lehkýho péřáku a lehký péřovky se mi osvědčila v tom, že večer když se utábořím, vzmu na sebe péřovku a je mi teplíčko, pak v ní vlezu do spacáku, kde mi zvedne komfort o pěknejch pár stupňů no a ráno když ze spacáku lezu tak ne hned do hnusný zimy, ale mám na sobě rovnou vyhřátou bundu a ůžu se radostně pustit do zapalování benzíňáku na čaj. Ušetřím tak jak na mikině tak na spacáku.
Víťa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: pát led 20, 2006 20:57
Bydliště: Praha

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod mike » pát říj 22, 2010 18:16

Hmm, co nohy? Mne tedy byva vetsi zima na nohy nez na trup. Jinak perovka nebo primaloftka na taboreni a vareni jo, minuly tyden v Dolomitech jsem si nadaval, ze jsem ji nechal doma.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod šíp » pát říj 22, 2010 18:32

Flísovou vložku jsme zatím užili jen jednou, a to v zimě. Odhadem posunuje komfortní teplotu spacáku tak o 5°C.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod mike » pát říj 22, 2010 18:38

5 stupnu je hodne malo na 580g vahy. To muze vazit spacak s 350g peri a jsi uplne jinde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod šíp » pát říj 22, 2010 18:42

Jenže ten neseženeš za 700Kč :mrgreen:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod mike » pát říj 22, 2010 18:43

Kde mam tu Durkovu poznamku o vydelavani? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod šíp » pát říj 22, 2010 18:49

O to nejde, spíš šlo o to, že tu vložku užijeme párkrát. Pokud jednou půjdu do peří, tak bez kompromisů, tj. pořídíme si nějaký regulérní zimní péřák /momentálně pošilhávám po Nanocích/.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod eimles » sob říj 23, 2010 7:19

si myslim že je to v podstatě jedno v čem do spacáku lezeš, když ti je moc teplo tak se musíš svlíknout a když ti je moc zima tak na sebe hodíš všechno oblečení co máš, je dobré že když se ráno probudíš a je zima tak se mít do nečeho přiobléct,
a rozhodně není dobré spát v mokrých hadrech
Ti co tvrdí že cesta může být cíl, žádného cíle obvykle nedosáhli.
Uživatelský avatar
eimles
účastník
účastník
 
Příspěvky: 450
Registrován: úte bře 27, 2007 12:37
Bydliště: kousek od Horní Suché

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod Schnappi » ned říj 24, 2010 0:48

Je to možná podivné, ale zatím mi bylo tepleji spíš v případech, kdy jsem na sobě měl jen Double face (nesepnutý spacák, jen pro pořádek! :P). S dalšími vrstvami se pocit komfortu nějak vytrácel.
Dokdy to potřebujete vědět? :oops:
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod Wolfi » ned říj 24, 2010 8:49

Fleecovou vložku jsme použili taky párkrát v Norsku, sice je dost těžká ale pocitově je v ní určitě tepleji. A pokud má člověk spacák který používá v podstatě jen u nás jaro, léto, podzim a jednou za rok potřebuje na severu trochu více tepla když jdou teploty pod nulu tak to má trochu smysl. Ale pokud by ji měl potřebovat častěji tak je jistě komfortnější a funkčnější teplejší spacák.

vložka od Jurka velikost L - 450 g 580,- Kč
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod Jenda.Unc » stř pro 29, 2010 19:33

Parkrát jsem už spál v zimě s dobrým spacákem a někdy mě byla prostě i tak zima (teplota okolo -5 až -15).Triko,trenky,ponožky,čepice mě byla zima.Vzal jsem na to mikinu a spodky a bylo to ještě horší.Mam z toho poslední dobou docela obavy v čem spát.Protože se potom vůbec nevyspim.Budu muset zkoušet dál.Jinak lepší volba bude nejspíš méně oblečení na sebe.
Spim na betoně na karimatce (evazotka) při mínus 10 a ráo se probudim a mam normálně mokrou karimatku.Čím by to mohlo být?Nebude lepší nafukovačka?
A to jsem si myslel, že nejsem žádnej zmrzlík :(
Uživatelský avatar
Jenda.Unc
účastník
účastník
 
Příspěvky: 305
Registrován: úte lis 10, 2009 19:51
Bydliště: Ustí nad Orlicí

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod suslos » stř pro 29, 2010 20:28

V mínus 10 spát na betoně s obyčejnou karimatkou není dobré... pocitově je ti zima od země? Jak sám říkáš, investice do samonafukovačky by byla určitě na místě :-) Mě hodně pomohla a ten komfort navíc :wink:
suslos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 420
Registrován: sob kvě 15, 2010 17:56
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod DAV » stř pro 29, 2010 21:14

Mokrá karimatka je samozřejmě kondenzát vlastního potu. Nafukovací karimatka není špatná, ale všiml jsem si u mé thermarestky (skládací dekl od vajec) tak ráno v každém dolíčku najdu malou loužičku kondenzátu, to znamená, že vlhkost krásně prošla spacákem a zůstal bezpečně mimo spacák. :finga:
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod Jenda.Unc » čtv pro 30, 2010 11:08

To není obyčejná karimatky měla by mít lepší izolační schopnosti, ale těžko říct, když to nemam s čim porovnat.
Koukal jsem na tu thermarestku a má docela dobré posudky.Měl jsem vždycky strach, že samonafukovačku propíchnu a budu spát na zemi.Ještě to pořádně prostuduju a uvidim, ale byla by nejspíš lepší na zimu než karimatka
Uživatelský avatar
Jenda.Unc
účastník
účastník
 
Příspěvky: 305
Registrován: úte lis 10, 2009 19:51
Bydliště: Ustí nad Orlicí

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod suslos » čtv pro 30, 2010 13:48

Jenda.Unc píše:Měl jsem vždycky strach, že samonafukovačku propíchnu a budu spát na zemi.Ještě to pořádně prostuduju a uvidim, ale byla by nejspíš lepší na zimu než karimatka

Taky jsem si to myslel a rok v provozu na ní nezanechal nejmenší stopy :wink: Prostuduj, je stoprocentně na zimu lepší! :wink: ... jsme dost OT :oops:
suslos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 420
Registrován: sob kvě 15, 2010 17:56
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod michail » čtv pro 30, 2010 13:58

Aj keď samonafukovačku prepichneš tak ešte celkom rozumne funguje. Lucka tak spala jednu noc v Malej Fatre, a až ráno zistila že nafukovačku zabudla dofúknuť a zavrieť - takže spala celú noc len na práznej karimatke (Thermarest prolite 2,5cm) a ani jej to nevadilo. Vraj jej až tak zima nebola. V noci bolo tak -7stupňov.
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod Filip » čtv pro 30, 2010 15:58

Už jsem spal ve spacáku i v kompletním devold extreme, na nohách flísáky a šusťáky, na vršku softshell a svetr. A viděl jsem i v péřovce. Ve své době jsem taky chrněl i v kompletních trampských hadrách i s montgomerákem. Ale to už šlo z tlustých do tenkých.
Odborný názor říká, že většina oblečení by měla jít pod spacák, kde izoluje od země a na tělo jen nějaký rozumný objem hader, podvlíkačky a tak. Já rád spávám v dlouhých kalhotech i vršku, nemám rád jak šusťák studí a celkově je nepříjemný.
Fil
Filip
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: čtv kvě 29, 2008 11:32

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod DAV » čtv pro 30, 2010 16:21

Nyní, když spím v kvalitních spacácích ale hlavně dobrých karimatkách, tak mi stačí čepice,triko a ponožky, popřípadě návleky na kolena. Ovšem pamatuji na vojně jsem spával v komplet barevné hudbě tj. patery ponožky, jegry, 3 nátělníky, pyžamo, cvičební úbor, komplet šedesátky humusáky, šedesátky, kongo,kanady. Místo karimatky, bo tu naše armáda neuznávala, jsem ve skladu ukradl papírové dekle od vajec a takhle jsem přežil týdenní soustředění, aneb kdo se dřív hodí marod přežije.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: V čem do spacáku

Příspěvekod Jenda.Unc » pát pro 31, 2010 9:50

Moje rozhodnutí.Koupim konečně nafukovačku a uvidim jestli se to zlepší,když budu chrnět pouze v trenkách, tričku, ponožky a čepice.Jinak do spacáku rvu plno věcí,ale to by němel bejt problém.Bunda pod hlavu, kalhoty, polartec mikinu, ponožky, foťák, čelovku, vodu v petce 2 litry (ráno většinou vařim hned ze spacáku a nechce se mě vylejzat).Ještě by to tam chtělo narvat boty :D
Uživatelský avatar
Jenda.Unc
účastník
účastník
 
Příspěvky: 305
Registrován: úte lis 10, 2009 19:51
Bydliště: Ustí nad Orlicí

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky