Variče Trangia

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Variče Trangia

Příspěvekod Zvonek » sob bře 27, 2010 12:01

Originál verze army s nerezovým nádobím. Měřeno 1cm pod okraj:
Velký ešus - 1,5l
Víčko - 0,5l
Váha: komplet ešus, hořák, závětří - 1055.
Zvonek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob bře 28, 2009 19:42

Re: Variče Trangia

Příspěvekod YOGI » sob bře 27, 2010 14:58

@ Zvonek
Paráda... už jsem ani nedoufal, že na ten dotaz bude někdo reagovat :wink: děkuji za info a ještě bych se Tě chtěl zeptat, kde je možné ten Army Stove koupit? Nebo odkud jej máš Ty a pokud možno v klasické Al verzi?
YOGI
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned bře 22, 2009 18:38
Bydliště: mám

Re: Variče Trangia

Příspěvekod Zvonek » sob bře 27, 2010 15:16

Co já vím tak úplně první které se tady ukázali byli nerezové. Jinak když si zadáš tohle
"Ešus Švédský s vařičem" do googlu tak ti něco vyleze. Já mám 25-1 Trangii.
Zvonek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob bře 28, 2009 19:42

Re: Variče Trangia

Příspěvekod YOGI » sob bře 27, 2010 16:24

Já chtěl také Trangii, ale poté, co jsem se s "jediným oficiálním dovozcem pro ČR" nedomluvil a ani nereagoval na mé maily, tak jsem se tohoto setu vzdal. A pokud bych měl možnost, tak samozřejmě raději vemu set Trangia 25-2 UL, který jsem si pořídit chtěl i s tím multi-diskem.
Tak začínám přemýšlet nad tím Army Stove, protože jsem ho několikrát viděl na webech s army věcma a dostupný by snad být mohl.
YOGI
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned bře 22, 2009 18:38
Bydliště: mám

Re: Variče Trangia

Příspěvekod amigo » ned bře 28, 2010 11:16

Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Variče Trangia

Příspěvekod dogee » pon bře 29, 2010 8:16

to YOGI: pan Weber s Trangií skončil, zbývá snad jen eBay...

to Amigo: zajimavý tip, nádobí vypadá jako PRIMUS ETA POWER, jen ta cena :(
a vypadá to, že kluci od ESBITU přepracovali závětří, které je menší než u Trangie = nižší hmotnost, to jim dovolilo udělat větší nádobí (1,5 a 2 L oproti 1,5 a 1,75 L u Trangie)

přesto si myslím, že původní závětří od Trangie je lepší, větší část hrnce je schovaná v něm a horké spaliny ho obtékají (a můžou ho tak ohřívat i ve studenějším prostředí!)

naproti tomu u Esbitu hrnec "sedí" na závětří a spaliny utíkají dírami pod hrncem pryč, ale zase má výměník tepla a tím se to snaží kompenzovat
dogee
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: úte čer 23, 2009 10:19

Re: Variče Trangia

Příspěvekod amigo » pon bře 29, 2010 9:13

@dogee: přesně tak, osobně se mi víc líbí koncept trangie: už jen proto, že je stabilnější. ten esbit narůstá do výšky, což ve větru, nebo když je někdo šikovnej jako já, může být na škodu. a cena narostla taky dost :|
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Variče Trangia

Příspěvekod Rujir » pon bře 29, 2010 14:15

A preco to proste nekupite cez eBay? S najvacsou pravdepodobnostou to bude lacnejsie, zozeniete presne to, co chcete a komunikacia byva spravidla tiez velmi slusna.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Re: Variče Trangia

Příspěvekod amigo » pon bře 29, 2010 19:47

@rujir: já už koupeno mám, stihnuto ještě ze salomonrunshopu :wink:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Variče Trangia

Příspěvekod rubykon » pát zář 3, 2010 8:55

Tak se po roce vracím s dalšími zkušenostmi s Trangií a můžu trvat na všem, co jdem už dříve napsal: spokojenost. Naprosto spolehlivý vařič, u kterého se nemůže nic rozbít a u kterého máte neustále přehled, kolik paliva vám přesně zbývá (neocenitelné v divočině).
Co se týče horšího zapalování, letos ve Švédsku nám několikrát vymrzla na mraze a zapálit nakonec vždycky šla, i když to třeba chvilku trvalo (měl jsem obyčejný zapalovač, který nedával moc velký plamen, možná by byly lepší sirky). Jinak moc se nám osvědčilo naplnit vařič lihem a nechat ho přes noc ve vnitřním stanu, aby tolik přes noc nevymrzl.
K tématu vaření ve stanu: vařili jsme běžně, když venku pršelo. Uložili jsme ho do předsíňky hned u vchodu do vnitř. stanu a vařili naprosto normálně, jen při manipulaci s rozfajrovanym hořákem jsem podržel nad plamenem víko, aby nechytla stěna nad ním. Ale vzhledem k tomu, že za deště bývají stěny stanu zevnitř vlhké, je nebezpečí propálení minimální. Spíš si dejte pozor, abyste do vařiče nedrkli a nerozlili hořící líh na podlážku - to by byl průšvih.
Plynový hořák mám také, ale nepoužívám, jsem s liháčem naprosto spokojený. Malá varianta (27) nám na čundry stačí, ale uvažuji koupit ještě tu větší (25) vč. konvičky na výlety autem. V tom případě bych sehnal někde delší hadičku a redukci, aby šla použít s velkou 2kg PB bombou a pak by to bylo do kempu dokonalé řešení. Jinak doporučuji dokoupit multidisk - praktická věc už proto, že pro dvě misky vždycky potřebujete i dvě pokličky.
rubykon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv bře 4, 2010 9:15

Re: Variče Trangia

Příspěvekod rubykon » pát zář 3, 2010 9:00

ještě k tomu větrání při vaření ve stanu - nijak zvlášť jsme nevětrali. Nijak zvlášť to nesmrdí. Myslím, že ty zplodiny u hoření nejsou o moc horší než čekání na autobus na zastávce na rušné magistrále. Ale chemik nejsem.
rubykon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: čtv bře 4, 2010 9:15

Re: Variče Trangia

Příspěvekod Rujir » pát zář 3, 2010 9:57

rubykon píše:ještě k tomu větrání při vaření ve stanu - nijak zvlášť jsme nevětrali. Nijak zvlášť to nesmrdí. Myslím, že ty zplodiny u hoření nejsou o moc horší než čekání na autobus na zastávce na rušné magistrále. Ale chemik nejsem.


Kvalitny lieh nesmrdi takmer vobec. Nekvalitny smrdi tak, ze nevydrzis ani v rovnakom taborisku. :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Re: Variče Trangia

Příspěvekod budo » stř říj 26, 2011 17:32

kdyby to někoho zajímalo, tak se dá pořídit taky Sig Inoxal cook set
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Variče Trangia

Příspěvekod air2 » pon čer 4, 2012 17:03

Kdyby to někoho zajímalo, našel jsem porovnání vaření na lihu a plynu na Trangii přímo od výrobce:

Hi,
The 2 sets have the same burner and perhaps you can see some small differences in boiling time, but they are very small. We alway test with the larger set, 25, and here is our numbers:

We tested the burner times and they are tested indoors, and you have to consider temp,wind,pressure, quality of fuel etc.
Burner o,5 l 1 l
Spirit 4,5 min 8 min
Gas 2,20 min 3,5 min

There is no difference in UL or HA sets.

Med vänlig hälsning / Best regards
Malin Bergman
Trangia AB
Alsenvägen 16
830 47 Trångsviken
Sweden
Email: info@trangia.se


Taky velmi zevrubný test na velmi podobný německý vařič Esbit:
http://hiking.sk/hk/ar/1290/riad_a_lieh ... esbit.html
air2
účastník
účastník
 
Příspěvky: 583
Registrován: ned lis 22, 2009 23:22
Bydliště: Klimkovice

Re: Variče Trangia

Příspěvekod Semo » pon čer 4, 2012 18:20

air2 píše:...differences in boiling time, but they are very small

Burner . . . 0,5 L . . . . . 1 L
Spirit . . . . 4,5 min . . . 8 min
Gas . . . . . 2,20 min . . 3,5 min


To je fakt vtipkar s tymi rozdielmi. Navyse v idealnych podmienkach. Takze v mraze a vetre este horsie.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Variče Trangia

Příspěvekod air2 » pon čer 4, 2012 22:19

Noo asi to vyznělo jinak, ale měli na mysli rozdíly v době vaření mezi sety 25 a 27 (větší a menší).
Pokud srovnávali plyn a líh, tak ty rozdíly jsou tam v podstatě dvojnásobné. A to je celkem zajímavé, protože jde o srovnání za stejných podmínek.

Každopádně s Trangií mám osobní zkušenost (teploty cca do +5C) a je to super. Vítr tě na rozdíl od plyňáku bez samodomo závětří moc nerozhází. Ten systém je téměř dokonalý, vaří se v tom skvěle a stabilita je nepřekonatelná. A hlavně nemusíš složitě shánět plyn po příletu do destinace, což bývá občas velký problém. Známý s tím projel kus světa (doslova desítky treků ve všemožných horách), vařil i ve výškách kolem 5200 m v lehčích mrazech a v pohodě. Nedá na Trangii dopustit.
air2
účastník
účastník
 
Příspěvky: 583
Registrován: ned lis 22, 2009 23:22
Bydliště: Klimkovice

Re: Variče Trangia

Příspěvekod dvorrom » pon lis 25, 2013 11:18

Už se nemohu dočkat sněhu.
dvorrom
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: sob pro 11, 2010 21:08
Bydliště: Blansko, Lavičky a Liptákov, mé obce nejmilejší -

Re: Variče Trangia

Příspěvekod MichalRourka » pon lis 25, 2013 11:32

super,

tady je ta napodobenina od Karimury ještě o víc jak kilo levnější.
http://cs.sportsdirect.com/karrimor-cook-set-and-burner-787083

Nemáte někdo ten "Karrimor Cook Set and Burner" otestovaný?
Uživatelský avatar
MichalRourka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pát říj 26, 2012 8:01

Re: Variče Trangia

Příspěvekod air2 » stř lis 27, 2013 23:21

Vypadá to zajímavě, ale kdoví jak to bude účinné. Co si pamatuju, tak Vladan měl kopii Trangie z Lidlu v Norsku a moc dobře to nevařilo.
Tu kopii z Lidlu jsem od té doby neviděl, prodávalo se to i v zahraničí, ale slehla po tom zem.
Jinak kopii dělá i Esbit a vypadá to docela dobře. Jen si nejsem jistý, jestli to je tvrdě anodizovaný hliník s teflonem nebo bez. Teflon do outdoor nádobí totiž zásadně nechci.
air2
účastník
účastník
 
Příspěvky: 583
Registrován: ned lis 22, 2009 23:22
Bydliště: Klimkovice

Re: Variče Trangia

Příspěvekod budo » stř lis 27, 2013 23:58

Proč teflon ne? Díky.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Variče Trangia

Příspěvekod dvorrom » čtv lis 28, 2013 22:27

Já mám právě tu kopii Lidl, a na líh to hoří moc pěkně. Pak jsem si koupil na zimu plynový hořák Trangia a od té doby jsem líh nepoužil. Jezdím většinou sám, a tak je to pro mě moc velké, menší varianta by mi vyhovovala více.
Přílohy
04-Trangia, -15.JPG
Už se nemohu dočkat sněhu.
dvorrom
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: sob pro 11, 2010 21:08
Bydliště: Blansko, Lavičky a Liptákov, mé obce nejmilejší -

Re: Variče Trangia

Příspěvekod MichalRourka » pát lis 29, 2013 11:27

Ahoj, ten plynový hořák na Trangii by se mi taky hodil na zimu, dá se to někde rozumně koupit?
Hledám, ale asi blbě.....
Uživatelský avatar
MichalRourka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: pát říj 26, 2012 8:01

Re: Variče Trangia

Příspěvekod vonkreuz » pát lis 29, 2013 11:56

air2 píše:Jinak kopii dělá i Esbit a vypadá to docela dobře. Jen si nejsem jistý, jestli to je tvrdě anodizovaný hliník s teflonem nebo bez. Teflon do outdoor nádobí totiž zásadně nechci.
Pokud myslíš toto - tak to je anodizovaný hliník. Nepřilnavé vrstvy používají až u větších hrncu s tepelným výměníkem.
Však se stačí podívt na jejich stránky - tento větší s liháčkem je také "hard anodized".
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Variče Trangia

Příspěvekod air2 » úte pro 3, 2013 0:23

Nebyl jsem si tím úplně jistý. Dříve jej dělali s non-stick coating, proto jsem to hned vyřadil z úvah.
Při pohledu na stránky jdou vidět 2 typy velkého setu:
"Cookset with alcohol burner CS2350WN (Pots without non-stick coating)" http://www.esbit.de/en/products/9/cooks ... ck-coating
a
"Cookset with alcohol burner CS2350HA" http://www.esbit.de/en/products/5/cooks ... r-cs2350ha

Tím jsem si tedy domýšlel, že ten druhý /HA/ má asi stále ještě nějaký non-stick.

Budo: klasický teflon non-stick nechci kvůli náchylnosti k poškození. Např. transport jednotlivých hrnců vložených do sebe, plynové bomby či kleští uvnitř apod. stačí aby se to poškodilo a teflon se začal loupat... postupně do jídla). Taky většina spolustrávníků z party vozí kovové lžíce. Taky nevím jak by přežil vaření na ohni. Jasně, dá se to všechno vyřešit opatrností, ale nechci se furt o něco bát aby se to nepo..... Stačí že už člověk musí hlídat spoustu jiných kousků outdoor vybavení. Líbí se mi ten tvrdě anodizovaný hliník nebo keramický povrch (aka Evernew).

Jinak Trangia + plyn je sice super, ale Trangii chci kvůli lihu (dostupnost paliva ve všech končinách). Koupil bych i tu z Lidlu, na občasné využití v místech bez možnosti sehnat plyn.
air2
účastník
účastník
 
Příspěvky: 583
Registrován: ned lis 22, 2009 23:22
Bydliště: Klimkovice

Re: Variče Trangia

Příspěvekod dvorrom » stř pro 11, 2013 17:53

MichalRourka - bohužel, samotný plynový hořák nemá teď nikdo z dovozců v nabídce.


Mě se na Trangii líbí to dokonalé závětří, které je v zimě velmi užitečné.
Ale velikost 25, kterou mám, je pro mě moc velká.
Takže jsem si vyrobil vlastní, malou.
Hořák plynového vařiče jsem odšroubouval, a našrouboval tam hořák z benzínového vařiče. S tímto hořákem to na otočenou kartuši hoří lépe, a za jakéhokoli mrazu. Testováno při -27.
Celý set i s vařičem váží 380g, a budu ho ještě odlehčovat.
Přílohy
Photo Effects-1386771008478.jpeg
Už se nemohu dočkat sněhu.
dvorrom
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: sob pro 11, 2010 21:08
Bydliště: Blansko, Lavičky a Liptákov, mé obce nejmilejší -

Variče Trangia

Příspěvekod S4TYR » úte úno 24, 2015 18:03

Nemate nekdo prosim zdani o tom, jestli lze zkombinovat varic Primus Omnilite TI s nadobim od Trangie 25-7 UL/HA?!?

Varic mame a jsme vic nez spokojeni, ale zjistujeme, ze se objevuji limity nadobi. Ne vse funguje na benzinaku stejne jako na ohni a ne vse pak splnuje pozadavek na solidni pouziti s ohledem na vahu.
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Příspěvekod S4TYR » stř říj 28, 2015 15:56

stale nic?!?
jeste bych poprosil majitele Trangie (toho vetsiho setu) o zmereni vnitrniho otvoru na varic, diky
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Variče Trangia

Příspěvekod Gorgiano » ned lis 1, 2015 14:00

Nemáte někdo zkušenost s použitím jiného objemnějšího kotlíku do trangie 27??

Dík
Gorgiano
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte srp 23, 2011 19:57

Re: Variče Trangia

Příspěvekod S4TYR » ned lis 1, 2015 14:16

Primo od Trangie mas alu kotlik Billy Nr 501252, 395g / 2,5l
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Variče Trangia

Příspěvekod Gorgiano » ned lis 1, 2015 14:23

Super dík. To dělá z 27 použitelnější set.
Gorgiano
nováček
nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte srp 23, 2011 19:57

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření