Technický benzín.... ale jaký?

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Technický benzín.... ale jaký?

Příspěvekod stouny » ned pro 9, 2007 20:38

Řešil někdy někdo jaký technický benzín do vařiče se nejlép hodí? Nikdy jsem to nezkoumal, dokud jsem nepřišel do obchodu, abych si techňák koupil a borec na mě vybalil asi 7 druhů. Tak co, poradíte někdo jaký zvolit, popř. zkušenosti s ním?
stouny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř pro 5, 2007 18:21

Příspěvekod Blaf » ned pro 9, 2007 20:40

ta jo sorac...ja kdyz tak reknu sestrinemu pritelu ze potrebuju tech ben a on mi donese :mrgreen:
Uživatelský avatar
Blaf
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2901
Registrován: stř srp 29, 2007 20:21
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod stouny » ned pro 9, 2007 21:02

To je sice fajn, v tesku to taky neřeší, pod názvem technicky benzín mi daly technický benzínov čistič, což je prý nějaký druh TB. Ale co jsem teď našel je asi tohle: Technický benzín 60/80 - používá se na extrakci tuků a olejů z přírodních surovin. Je určený pro uzavřená extrakční zařízení a jiné speciální použití.
Technický benzín 80/110 - používá se na extrakci tuků a olejů z přírodních surovin a v průmyslu gumárenských a kaučukových výrobků.
Technický benzín 50/110 - používá se na přípravu kaučukových lepidel a na jiné různé speciální účely.
Technický benzín 90/150 - používá se na přípravu rozpouštědla gumy a kaučuku a jako ředidlo barev a laků.
Technický benzín 50/160 - používá se na přípravu kaučukových lepidel a jako odmašťovací (čistící) prostředek při pogumovávání kovů.
Technický benzín 85/160 - používá se v průmyslu, u drobných spotřebitelů na hrubé odmašťování kovových částí a čištění textilií. Slouží jako palivo v tlakových lampách.
Takže který je ten na vařiče? Ten poslední? :shock:
stouny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř pro 5, 2007 18:21

Příspěvekod Hafi » ned pro 9, 2007 21:07

stouny píše:Takže který je ten na vařiče? Ten poslední? :shock:

no ja bych bral bud ten posledni nebo nejlevnejsi....ale stejne fo toho dycky leju klasickej od benzinky, klidne olovnatej....a jak mi chutna :mrgreen:
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod stouny » ned pro 9, 2007 21:21

A nevíte jak je to s lihem? Jestli taky jde spalovat v benzíňáku? Co jsem tak našel tak má mít podobný vlastnosti.
stouny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř pro 5, 2007 18:21

Příspěvekod pripluv » pon pro 10, 2007 6:22

Líh to nevím, ale když MSR žere ruskej A-80, tak z těch tvých vyjmenovaných už všechno :wink:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Miloš » pon pro 10, 2007 21:47

stouny píše:A nevíte jak je to s lihem? Jestli taky jde spalovat v benzíňáku? Co jsem tak našel tak má mít podobný vlastnosti.


To bych ANI nepruboval !!
Líh se ve vařiči (většinou) spaluje přímo, ale benzin neéé ! Benzin (a petrolej) nejdřív musí splynovat. Hořej jen páry.
Líh v benziňáku hořet nebude, ale benzím v liháči asi vybuchne !!
ROZHODNĚ POUŽÍVEJ JEN PALIVO, NA KTERÝ JE VAŘIČ STAVĚNEJ !!
Miloš
nováček
nováček
 
Příspěvky: 48
Registrován: sob pro 1, 2007 10:54
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Vilík » pon pro 10, 2007 23:23

Sem u stryce objevil neco staryho jakobyvaric, bohuzel to nebylo funkcni, ale rikal, ze za jeho mladych fyzikalnich let mu to zralo uplne vsechno... Pry pokusne zkousel i Alpu.. :wink:
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Re: Technický benzín.... ale jaký?

Příspěvekod merlin » pát úno 19, 2010 12:26

Technicky benzin..
Tuhle mi nekdo psal, ze pry jaky a odkaz na toto forum..

Benziny se deli podle destilacni frakcni slozky a to nejak neni dulezite, ponevac dulezitejsi je obsah cizich aromatu a siry.
Podle dnesnich predpisu je obsah siry minimalni, plati to pro ciste technicke produkty, tak proi chem. ciste produkty.
Spalne teplo, resp. vyhrevnost je u cele skaly tech, benzinu temer stejna, nejlepe vychazi vzdy benzin z co nejnizsi skalou destilacnich teplot a nejnizssim bodem vzplanuti.
Tedy pro benzinove lampy a varice ..
Je to dan tim, ze tak se snizuje nejnizzsi teplota pro splynovani a chytra dobre i v extremnich podminkach.

ALE POZOR.
exituje take cosi co se nazyva technicky benzin, ale take benzinovy cistic, ktery primo flegmatizovan proti vzniceni a jeho zapalna teplota podstatne vyssi a proda va se take v prodejnach barev a laku jako tech. benzin, benz. cistic, nebo take "lakovy benzin" coz ale neni cisty benzin, ale smes benzinu toluenu a xylenu, nebo jenom benzin/ toluen.
Toto neni moc vhodne do varice, jednak je tam nesouroda teplota splynovani a odparovani a jednak to zasira varic, ponevac je vtom este nejaky sajrajt.
Predevsim takovy benzin smrdi jako toluen a velka cast nespaleneho toluenu take zasmradi vse okolo.
Dalsi vec je, ze pokud nedosahne se splynovaci teplota vyssi, tak varic pulsuje a plive porat ohnive koule a pokud je obsahem i xylen, tak to smrdi docela udesne.

To se neda spalovat vubec v katalityckych horacich, nelze dosahnout splynovani a smrdi to jak svina.

Tudiz benzinovy cistic ne!

Ale dobry tech. benzin bez primesi z nejnizssi moznou destilacni rozmezi 60-80'C nebo i 70-100'C je idealni, pokud je chemicky cisty a bez primesi, smrdi (voni) jako cisty plyn ze zapalovace, zadny tezky puch, skratka "gas" a je do varice, lampy, uplne idealni.

Jednoducha pomucka pro odsmradeni benzinu je pouziti vyzihaneho retortovaneho uhli z filtru plynove masky z trochou silikagelu, kdyz se nasype do vetsi lahve ( na 1l/ 80g) do ca 1,5 ltr lahve a protrepava se a necha se ustat asi 24 hod a pak se sfiltruje pres papir do druhe lahve, zbytek hodime i s pouzitou lahvi a papirem babicce do kamen, at si uzije trochu srandy..

Ziskame tak dearomatizovany dehydrovany benzin, ktery hori jak nejcistejsi plyn z karuse MSR.
to vlastne prodava i colemann jako palivo do varicu, akorat teplota odparu toho "WHITE GASU" je od 60-200'C, tedy cela skala smesi benzinu.
pokud nam takovy colemanuv benzin vyvetra lehci frakce, tak spatne chyta a je jako petrolej.
pokud je cerstvy, tak vcelku dobry.

jeste nejake otazky?
Uživatelský avatar
merlin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: čtv led 29, 2009 0:12
Bydliště: Planeta zeme

Re: Technický benzín.... ale jaký?

Příspěvekod bilej.pan » čtv bře 25, 2010 14:48

Ja teda sem doted zil v tom, ze to cemu se rika "technicky benzin" je urceny na cisteni (primarne) a tudiz to obsahuje nejaky primese, aby to hur horelo. Nicmene je mozny ze to neni pravda.

Ja varim odvzdycky na benalu a kupuju si ho v lekarne. Oni sou sice takovy prekvapeni, ze tohoh chci dva litry, ze prej kolik je to gramu (-: A asi je to i dost drahy, bo ted sem daval za litr czk 150, nicmene ten benzin hori jako plyn, tj ciste a dobre hreje. Coz spolu souvisi asi dost. To ze je cistej se pozna snadno tak, ze kdyz si to vyleju na ruku tak se to vodpari a ruka je cista, tedy ne umatlana (-:

Samozrejme tohle je k vyuziti jenom u naplanovanych vyletu po blizkem okoli, kdy lze benzin vzit z domu nebo v ty leakarne koupit. Pravda, ze kdyz jsme jeli do Jizni Ameriky, tak sem protahl v baglu v petce taky pul litriku a stacilo to, ale pravda ze jsme tam tak moc nevarili.
bilej.pan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř bře 17, 2010 10:12

Re: Technický benzín.... ale jaký?

Příspěvekod pavproch » čtv bře 25, 2010 17:35

dyž si vzpomenu na mé vaření s Juwelem, tak tam hořel úplně nejlíp normální speciál 91okt.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Technický benzín.... ale jaký?

Příspěvekod Indy » čtv bře 25, 2010 17:42

vyssi spalne teplo by mel mit benzin nitrometanovy :)
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Technický benzín.... ale jaký?

Příspěvekod bilej.pan » pát bře 26, 2010 11:24

ted nevim, jestli to byl vtip, jakoze se zasmejeme tomu, ze palivo do letadla davat do varice, hohoho, by bylo tak na darvinovu cenu, nebo to byla konstruktivni poznamka (-:

@indy: da se takova vec koupit s rozumnou dostupnosti za rozumnou cenu?
bilej.pan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř bře 17, 2010 10:12

Re: Technický benzín.... ale jaký?

Příspěvekod Zvonek » pát bře 26, 2010 12:06

Miloš: známý vařil v liháči naturalem tuším 95 uvařil a nic nevybouchlo.(používal armádní Švédský vařič). :) Já do Trangie používám palivo do plochodrážník motorek a taky v poho.
Zvonek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob bře 28, 2009 19:42

Re: Technický benzín.... ale jaký?

Příspěvekod jiri69 » pát bře 26, 2010 15:02

Nestačím zírat, jaká je to věda, vybrat ten správný technický benzín.
Krátce po revoluci jsem do svého benzínového vařiče "Ogoňok II" bez problémů používal benzínový čistič... Používal jsem to pár let, pak jsem si pořídil plynový VAR 1. Jo a benzínový čistič jsem používal i do "grilek", samozřejmě tehdy ještě sovětské provenience...
V současné době používám Coleman F1 Lite, lehounký skladný vařič (77g) s vynikajícím výkonem.
Naposledy upravil jiri69 dne stř bře 31, 2010 9:21, celkově upraveno 1
jiri69
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: čtv bře 19, 2009 9:39

Re: Technický benzín.... ale jaký?

Příspěvekod cvejnula » stř bře 31, 2010 9:00

Mám MSR Whisperlite Int. který je jeden z nejjednodušších vařičů a je krajně nevybíravý. Bez potíží vařím zhruba od roku 1998 v podstatě libovolným benzínem. Jednou jsem dokonce načepovala od otce z kanistru do sekačky, kde byl i olej. Pak vařič sice vařil, ale po použití bylo nutné ho očistit od sazí. Jinak vařím 90% na naturalu a zbytek na technickém benzínu. Za celou dobu bez potíží. Čištěn byl pokud si vzpomínám za celou dobu 3x, jednou po spalování s olejem, jednou během akce na Súlově, kdy prostě zhasl a jednou preventivně. Kromě toho jsem jednou musela měnit těsnění na láhvi (uzávěru) protože se tak nějak rozplizlo a láhev tekla (těsnění bylo originální).
Ale podle zkušeností kamarádů, kteří mají dražší vařiče bych možná byla s typem benzínu opatrnější. Třeba konkrétně MSR XGK je sice výkonější, ale určitě vybíravější.
cvejnula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: pát bře 26, 2010 14:12

Re: Technický benzín.... ale jaký?

Příspěvekod mogmil » ned led 1, 2012 8:08

Ahoj,
při čtení výše uvedených odpovědí sem se docela bavil, proto bych rád uvedl několik praktických zkušeností MSR XGK II.

Tento vařič je založený na tom, že se palivo zplynuje. Líh v něm hoří, a to velice dobře (na rozdíl od benzínu téměř nesmrdí). Pokud by chtěl někdo vařit s ním ve stanu, tak je nejlepší palivo lékařský benzín (nesmrdí a výpary neničí tropiku od stanu).
Pokud by chtěl někdo vařit co nejlevněj tak je jednoznačná volba Kerosin. Nicméně to zasere vařič takovým způsobem, že každé tři dny budete muset čistit pumpu a trysku. Nicméně v zemích třetího světa vám nic jiného nezbyde, pač se tam nic kvalitnějšího nesežene.
U nás je možnost spalovat naftu. Výhodou je že to promazává pumpu, ale smrdí to jak prase a tryska se taky poměrně hodně zanáší. Kdosi tam zmiňoval olovnatý benzín, ten sice hoří a velice dobře. Jenže po poměrně krátké době se odejde pumpa i s filtrem (nebo se to musí hooodně často mazat). Navíc to taky docela solidně smrdí (i když né tolik jako jako nafta nebo kerosin). Jinak zkoušel sem i petrolej nebo lampový olej. Všechno to jde. Nicméně nejlíp mi vychází technický benzín.
S tím že je v tom rozdíl, sem lehce poznal při -25, kdy je sakra rozdíl nastartovat vařič.
Jinak bych ještě uvedl svoji aktuální zkušenost. NIKDY NEMÍCHAT RŮZNÉ DRUHY PALIVA!! Namíchal sem si líh s benzínem (25:75) a vařič když začínal zplynovat, tak šup a konec. I když každý zvlášť hoří, tak dohromady to dobrotu nedělá. :-(
No a pokud chcete být fajnšmekři, tak sem na tom v rusku vařil i na vodce :-D taky hořela...

TAk snad vám to pomůže ;-)
mogmil
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned led 1, 2012 7:53


Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření