Kyanoakrylát a zdraví

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Kyanoakrylát a zdraví

Příspěvekod uplne jinej martin » úte čer 13, 2006 17:32

No,
jinak známé jako vteřinové lepidlo. Původně vynalezeno pro lepení vojáků ve Vietnamu, pak jako lepidlo skoronavšechno.

Zajímala by mě (potenciální) škodlivost pro zdraví, včera jsem se říznul do prstu ze spodu do kloubu, nic moc hlubokýho (asi ani ne milimetřík), každopádně při nataženym prstu je ta rána otevřená a zítra a o víkendu chci lízt, tak jsem si to slepil a zatim v pohodě.

Jak se ze zdravotního hlediska liší "občasný upatlání prstů od lepidla" od občasného cíleného slepení prstu a spol.? Uvažuju, že bych CA lepidlo zařadil do svý lezo-lékárničky; dokonce snad amíci maj nějaký spešl balení pro lezce co jsem slyšel.... Co na to zdejší dochtoři?
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod Rujir » úte čer 13, 2006 18:03

No doktor sice nie som, ale pred nedavnom o tom lepidle vysiel clanok na Lezcovi.cz. Ale o tom asi vies, ze? *
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod uplne jinej martin » úte čer 13, 2006 18:18

Rujir píše:ale pred nedavnom o tom lepidle vysiel clanok na Lezcovi.cz. Ale o tom asi vies, ze? *

viem.
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod tuso » stř čer 14, 2006 9:43

Cítím se dostatečně oprávněn k odborné odpovědi, takže:
Firemní lepidlo pro medicínské účely je Dermabond, je to výrobek firmy Ethicon, která patří do divize Johnson and Johnson. Má složení jako běžná sek. lepidla, ale je tu rozdíl. ˇ%Clověk si může kůži slepit běžným sek.lepidlem, ale lékař mu to může udělat jenom přípravkem, který má certifikát pro použití v humánní medicíně. Takže jednoduše- vy sami si můžete napatlat na ránu co chcete, ale já vám jako chirurg můžu dát jenom certifikovaný přípravek /který mimochodem stojí řádově několik stovek Kč/. A teď obecně k použití- nevím jak chápete jeho použítí, ale nesmí se aplikovat do rány. Lepení spočívá ve sblížení okrajů rány a nanesení filmu, který drží okraje u sebe. Tu by mohla vzniknout potíž s průmyslovým lepidlem, které má aplikační konec tenký /u Dermabondu je konec jako tlustá fixa, takže natírá cca 5mm široký proužek lepidla/. Lepidlo se nesmí aplikovat na sliznice, rty a podobně.Rána nesmí být infikovaná, znečištěná a měla by mít rovné okraje. V praxi to znamená, že když už lepit, tak hned, ne večer na chatě a ohledně různých oděrků bych byl skeptický. Co se týče lepení vojáků ve Vietnamu, tak si všichni uvědomte kdy to bylo- kdyby nějaký lékař léčil podle Vietnamu, tak už sedí. Na lepení orgánů a měkkých tkání /krom kůže/ se taky používá lepidlo, ale na podkladě fibrinu, a to je už jiná liga /i cenově-jedno balení cca 5000Kč./. Trošku jsem se rozepsla, ale dav snad promine.
Naposledy upravil tuso dne stř čer 14, 2006 9:49, celkově upraveno 1
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod tuso » stř čer 14, 2006 9:48

Tady je odkaz na stránky výrobce, jsou tam i instruktážní videa:
http://jnjgateway.com/home.jhtml?loc=US ... 98807758f2
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod pavproch » stř čer 14, 2006 11:18

tuso píše: ....rozepsla, ale.....


UÁÁÁÁÁÁÁÁ, huráááááááá!
nejsem sám, kdo není schopen nadatlovat L a A v JAKÉMKOLI slově ve SPRÁVNÉM pořadí...... Uffffff, to se mi ulevilo....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod uplne jinej martin » stř čer 14, 2006 13:37

Ok, díky. Ono totiž ten Dermabond stojí cca 600 kč, zatímco modelářský v pěkný flaštičce, ve třech viskozitách pár desetikorun.... Uvidíme, zatím to drží a prst mi neupadnul...
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod chonga » stř čer 14, 2006 14:07

značka a certifikát prodraží vše :wink: :((
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod tuso » stř čer 14, 2006 15:03

uplne jinej martin píše:Ok, díky. Ono totiž ten Dermabond stojí cca 600 kč, zatímco modelářský v pěkný flaštičce, ve třech viskozitách pár desetikorun.... Uvidíme, zatím to drží a prst mi neupadnul...


To je přesně to, co jsem říkal. Hlavně si to nedávej do rány,ale jenom na kůži.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava


Zpět na Outdoor a zdraví