Titanový ešus, elox hliník, s antiadhezem - klady a zápory

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod Indy » pon lis 9, 2009 11:07

kdyz uz jsme u tech medicinskych testu, je otazka zda se da srovnavat peceni pri vice nez 100C s varenim.

navic mnozstvi tuku ve kterem je ten oxid hlinity jak se zda zanedbatelne rozpustny bude pri vareni take nizsi.

jinak ten oxid je tzv elox a je tam lvuli stabilni povrchove vrstve od vyroby. nicmene by se samovolnou oxidaci vytvarel i sam.

neeloxovane veci napr stare esusy mely pri cisteni mastnoty sedocerny ster, cili skutecne tam nejake mnozstvi zrejme oxidu hliniteho bylo.

novy kvalitni elox s tim takove problemy nema, ale napr ty cerne pracky od lana, to je mimo jine sbrouseny povrch 8, kyblu a expresu..

jinak pokud mate radi az takove detaily, doporucuju si nastudovat glazury keramiky, zejmena ty cinske jsou docela "vyzivne". holt moc nedodrzuji technologicke postupy - tedy primerene cene, no.

laicky receno tedy zbyva sklo, PORADNA nerez (i tam muze byt problem) Titan a tak.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod James » pon lis 9, 2009 11:09

K "titanové" vrstvě asi toliko.
Potvrzuji v podstatě tvrzení zbuddyho.

Napřilnavé povrchy jsou založeny na tzv. fluoroplastech. Jedná se o nehořlavé organické sloučeniny, plasty. V podstatě takový nehořlavý igelit. Jejich vývoj byl, když ne iniciován, tak velice urychlen známým neštěstím, kdy na rampě při testovacím pokusu v kabině Apolla uhořeli v roce 1967 tři astronauti (Grissom, Chaffee a White). Situace je krátce "popsána" v úvodních vteřinách filmu Apollo 13.
Je všeobecně známo, že přítomnost halogenu v organické molekule snižuje hořlavost dané látky. Tento, možná paradox, se dobře vysvětluje na methanu (CH4), což je vysoce hořlavý plyn. Pokud se nahradí atomy vodíku chlorem, hovořime pak o tertachlormethanu (CCl4; v některých publikacích je znám pod názvem chlorid uhličitý), který se kdysi použival jako hasící prostředek.
Fluoroplastů existuje celá řada s různými vlastnostmi, s různými názvy. Viz třeba zde.

A jak to je u těch ešusů?
Firma Primus samozřejmě používá i tyto fluoroplasty (řekněme pracovně Teflon). Pojem vícevrstvý znamená, že před nanesením fluoroplastu se používá tzv. primer, zkrátka vhodná základovka.
O přítomností titanu firma moc jasno nemá, resp. moc říci nechce. Tvrdí pouze, že plast obsahuje částice titanu a obratem odkazuje na surovinu od firmy Akzo Nobel, která tam "částice" titanu dodává kvůli odolnosti proti poškrábání. O této odolnosti však řada z nás má jistě představy asi jiné.
S největší pravděpodobností nejde o částice elementárního titanu (v oxidačním čísle 0), jehož matalurgické zpracování není zas tak jednoduché. V případě příměsi do plastu může jít o oxid titaničitý (titanovou bělobu), tedy titan v oxidačním čísel +4. Tato sloučenina je takovým šlágrem. Její medializace bývává třeba spojena jako s možnou přísadou do nátěrových hmot na zdi, kdy se mohou projevit ve spojení se světlem baktericidní učinky. Stěna se tak nějak sama po ozáření vydesinfikuje.
Je tedy možné, že výzkumníci a technologové ve firmě Akzo Nobel ví své a hlavně "začernit" bělobu je pro ně problém vskutku minimální.
Nezbývá tedy, že až se najde vhodná příležitost, se vhodnou analýzou o přítomnosti titanu v nepřilnavých površích přesvědčit :)
Mimochodem, u té zde citované klasiky je nepřilnavou úpravou opatřena pouze ta pánvička (víčko).
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod zbuddy » pon lis 9, 2009 11:14

James píše:Mimochodem, u té zde citované klasiky je nepřilnavou úpravou opatřena pouze ta pánvička (víčko).

Díky náčelníku, že ses mne zastal :wink: a za odborný výklad. Co se týká toho povrchu v Primus Lite kettle, tak nemáš pravdu, měl jsem jej několikát v rukou včetně inkriminovaného poškrábání v Alpsportu Florenc. Jedině, že by nové série totok už raději neměly :(( Musím někde, kde nejsem profláklý, hodit na to čučku :)
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod Indy » pon lis 9, 2009 11:57

no tady trochu budu protestovat, halogenovane polymery jsou starsiho data a s kosmickym vyzkumem bezprostredne nesouvisely.

http://en.wikipedia.org/wiki/Polytetrafluoroethylene

krome snizene horlavosti, samozhasivosti az temer nehorlavosti, kluzneho povrchu a neprilnavosti nabizi taky pomerne peknou chemickou odolnost. mechanicke vlastnosti ale nejsou nic extra.

obvykla barva je bila, popr sediva. viz tesnici teflonove pasky do zavitu. vzhledem k tomu ze je v podstate nelze tavit a jsou neprilnave, vyroba povrchove vrstvy neni jednoucha, napr. nanaseji se napekanim foukaneho prasku na vyhraty povrch atd atd, cili drive problematicke technologie. to zpusobovalo drive jednak vyssi cenu a jednak castecny ustup od nejodolnejsiho polytetrafluoretylenu smerem k ne plne halogenovanym slouceninam a k slouceninam chloru. jsou totiz lepe zpracovatelne.

jinak v tom apolu horelo mimo jine proto ze meli uvnitr atmosferu se zvysenym obsahem kysliku. pro ilustraci staci napr namazat zavit od flasky s kyslikem vazelinou - pri styku s cistym kyslikem hori co muze.

v kosmickem prumyslu bezne potkate oblibene polyetyleny (izolace), polyamidy (velcro), aramidy (pevnostni vlakna) izolacni pokovene folie atd atd. molitan (polstrovani)
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod James » pon lis 9, 2009 12:00

zbuddy píše: Co se týká toho povrchu v Primus Lite kettle, tak nemáš pravdu, měl jsem jej několikát v rukou včetně inkriminovaného poškrábání v Alpsportu Florenc. Jedině, že by nové série totok už raději neměly :(( Musím někde, kde nejsem profláklý, hodit na to čučku :)

pripluv píše:Obrázek

Já jsem si prohlížel to co tvrdím a i na přiložené fotce je zřetelně vidět, že vnitřky obou nejsou stejné.
A i tvrzení tady nepotvrzuje, že by byl nepřilnavý povrch u obou. Asi vědí, proč tomu tak je :wink:
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod zbuddy » pon lis 9, 2009 12:06

Z odkazu, který jsi dal sám, cituji: "Nádoba i Hrnec i víčko jsou vyrobené z tvrdě anodizovaného hliníku opatřeného uvnitř vícevrstvým nánosem titanu zamezujícím přichytávání potravin a usnadňujícím mytí."
Švédsky neumím, ale v AJ to mají, jak píšeš. Ale U ETA Light Trek Kettle, což je skoro totéž, to mají napsáno trochu jinak.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod James » pon lis 9, 2009 12:24

2 Indy:
Já netvrdím, že fluorplasty nebyly vynalezeny dříve. Řada vynálezů má takovou "latentní" fázi (aniž bych chtěl diskutovat o rozmanitosti délky této fáze, která se může pohybovat od nuly do nekonečna) aplikace a po určité době dojde ke zvýšenému rozmachu. A v případě nehořlavých plastů to neštěstí bylo minimálně jedním s iniciátorů jejich aplikace a zejména běžného rozšíření.
Jejich bílá barva (myslím tím aplikovaných plastů, nikoliv chemikálie jako takové), jak vidíme u Primusu, nemusí být bílá.
O hořlavosti látek v atmosféře se zvýšeným obsahem kyslíku není pochyb, ale musí být něco k hoření. A tomu teflonu to i za přítomnosti vyšší koncentrace kyslíku zas tak dobře nejde. Takže kdyby ten kraťas v té kabině Apolla nezapálil nějakou hořlavou izolaci či kryt, tak možná byl na Měsíci nejspíš Ed White a nikolv Armstrong.
Není pochyb, že v kosmickém průmyslu se najde ledacos.
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod James » pon lis 9, 2009 12:30

2 zbuddy:
Promiň, také švédsky neumím, měl jsem v úmyslu, aby tam byl odkaz anglický.
Co se týče "mého" odkazu, tak jsem ho přebral (citoval) z odkazu uvedeného výše. Právě s poukazem, že skutečnost je trochu jiná než může být v propagačních materiálech k výrobku.
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod vonkreuz » pon lis 9, 2009 12:36

Indy píše:jinak v tom apolu horelo mimo jine proto ze meli uvnitr atmosferu se zvysenym obsahem kysliku
V US space masinach pouzivaji cisty kyslik (respektive kyslikem vice nasycenou atmosferu) pri tlaku odpovidajicim parcialnimu obsahu kysliku v zemeske atmosfere. Kdyz jim neco chytne, jsou povetsinou v pasti. Rusove pouzivaji nizsi obsah kysliku nez Americane a celkovy obsah plynu se vice blizi atmosfere.
Sry za OT :oops:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod uplne jinej martin » pon lis 9, 2009 12:54

James píše:Skromný dotaz (omlouvám se za OT, kdyžtak prosím oprávněné o vytvoření vlákna, třeba Toxicita hliníku s příslušnými přesuny):
uplne jinej martin píše:...Pokud je hliník toxický, při jakém oxidačním čísle? AASka nám řekne, kolik hliníku celkem, ale ne jestli je to Al(0), 3+, ...
Co je myšleno těmi třemi tečkami?

A potom:
uplne jinej martin píše:...pokud si nebudu na vandru vařit trinitrotoluen nebo nitroglicerin jako v Tajuplném ostrově J. Verna...

Chápu, že jde o hypotézu, ale proč by to v hliníkovém ešusu nešlo? :wink:

Tyjo, někde mi zmizla odpověď, tak ještě jednou: tři tečky, pač jsem si zrovna nemohl osvěžit znalosti z chemie, v jakých oxidačních stupních se hliník vyskytuje, tak jsem tam raděj dal výpustku, anebo ber to jako skončení věty bez intonace :-)
a b) TNT a spol. jsem myslel jako obrazné přirovnání "sraček" :-)
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod Indy » pon lis 9, 2009 13:15

to James:

plasty se snizenou horlavosti byly tehdy uz bezne.

normalne se prumyslove vyrabely a mely komercni i spotrebni vyuziti.

nejbeznejsi je doted PVC. je velmi malo horlavy a samozhasivy.

po tom pruseru s pozarem Apolla 11 se resily jine veci. napr fungovani posledniho stupne tak aby byl jako zachrany modul, mohl se oddelit jeste na rampe a separatne pristat, ucinost hasicich systemu (v kyslikove atmosfere se moc hasit neda, proto halonove systemy, ale ty zase otravi posadku) a pristup zachrannych jednotek k modulu s posadkou temer do posledni chvile.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod Indy » pon lis 9, 2009 13:17

TNT by v hliniku neslo protoze nitracni smes je slozena z chlorovodikove a dusicne kyseliny ktere by hlinik dost snadno rozpustily.

navic musis pracovat na vodni lazni a hodne michat. neni sance ze by to hlinik vydzel..
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod James » pon lis 9, 2009 14:33

uplne jinej martin píše:...tři tečky, pač jsem si zrovna nemohl osvěžit znalosti z chemie, v jakých oxidačních stupních se hliník vyskytuje, tak jsem tam raděj dal výpustku, anebo ber to jako skončení věty bez intonace :-)
OK, v pohodě. Možná se k tomu někdy vrátíme :)
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod zbuddy » pon lis 9, 2009 14:51

James píše:Já jsem si prohlížel to co tvrdím a i na přiložené fotce je zřetelně vidět, že vnitřky obou nejsou stejné.
A i tvrzení tady nepotvrzuje, že by byl nepřilnavý povrch u obou. Asi vědí, proč tomu tak je :wink:

Dle mne je ta vrstva na víku/pánvi tlustší a proto tmavší. Zítra se asi dostanu do Holana či Alpu, tak se po x-té podívám.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod James » pon lis 9, 2009 14:54

2 Indy:¨
Ono s tou "běžností" je to hrozně relativní. Kdyby byly běžné, tak by to dopadlo v Apollu jinak (Apollo 11 beru jako překlep; tam měli jiné starosti). Problém je akorát, že ta dynamika vývoje (a o dynamice vývoje jsem psal, nepsal jsem o vynálezu) byla jiná v průběhu začátku let šedesátých než na jejich konci.

Po průseru s Apollem se zcela určitě řešilo plno věcí ...

TNT v hliníku by fakt nešlo. Ale tady protestuji já.
Nitrační směs není směs chlorovodíkové a dusičné, ale kyseliny sírové a dusičné. Ta by s tím hliníkem (zejména díky té sírovce) docela zatočila, ale koncentrovanou dusičnou hliník vydrží. Takže nějaké jednoduché nitrace v prostředí pouhé koncentrované dusičné by ten hliníkový ešus vydržet mohl.
Nepleť si nitrační směs s lučavkou královskou či lučavkou Leffortovou.
Jinak ani s tou citovanou nitrační směsí bych se k TNT nemusel dostat. Mám dojem, že by to dotáhla tak na dinitrotoluen a pak bych se musel snažit více v bezvodém prostředí :wink:
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod michail » pon lis 9, 2009 15:04

ja si zasa myslím že podobné diskusie nepresvedčia/neodradria Pripluva od nákupu Ti ešusu.
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod pripluv » pon lis 9, 2009 15:05

do kelu :shock: clovek ma jednou hlad, tak se zepta na esus a skonci u raketoplanu ci kdo O:)
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod James » pon lis 9, 2009 15:11

zbuddy píše:Dle mne je ta vrstva na víku/pánvi tlustší a proto tmavší. Zítra se asi dostanu do Holana či Alpu, tak se po x-té podívám.
Ta vrstva "teflonu" je v obou nádobách stejná :) Už jsem se o tom přesvědčil. Ale měl jsem ve Švýcarsku v ruce ne-li stejný, tak podobný model a ten měl tu větší nádobu bez vrstvy.

A když jsme se o vlastnostech fluoroplastů dozvěděli dost, tak ještě jeden doplňující postřeh.
Byť mají fluoroplasty vlastnosti vhodné, jedna vlastnost je docela nepříjemná. Nemají rádi vysoké teploty. Dejme tomu 300 °C. U ešusů obzvášť nelze vyloučit místní přehřátí díky přímému ohřevu plamenem. Připomeňme si klasické teflonové pánve, jak ty dobré, kvalitní mají kvůli dobrému rozložení teploty masívní dno. To u ešusů není. O mechanicke neodolnosti už také byla řeč. Při vysoké teplotě se fluoroplasty rozkládají na toxické produkty. Opět příměr k již nepoužívanému hasivu tetrachloru, kdy při jeho aplikaci mohlo dojít k uvolnění nechvalně známého fosgenu. Podobné deriváty od fluoru také nejsou zrovna lahůdkou.
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod James » pon lis 9, 2009 15:16

pripluv píše:do kelu :shock: clovek ma jednou hlad, tak se zepta na esus a skonci u raketoplanu ci kdo O:)

Ano, trochu jsme odbočili :wink:
Já jen, že se tu hodně mluvilo o povrchové úpravě, tak abych řekl své proti.
Ať už se rozhodneš pro cokoliv, nedoporučuji do terénu nádobí s jakoukoliv nepřilnavou úpravou.
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod pripluv » pon lis 9, 2009 15:24

da se to pochopit tak, ze ten primus kettle litecosi ne, ale treba MSR kettle ano?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod James » pon lis 9, 2009 15:42

Pozor.
Primus kettle litecosi je hliník.
MSR, tak jak ho doporučoval mike je titan.

Nechci aby můj výklad o teflonu vyzněl jako propagace hliníku. Spíš jsem se snažil vysvětlit, že jakékoliv povrchové úpravy hliníkového nádobí formou nepřilnavých vrstev (i když honosně propagovaných alá titanium), nejsou pro použití v terénu vhodné.
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod pripluv » pon lis 9, 2009 16:37

ja vim, srovnavam to ve smyslu konev-konev, ne material-material. takze, titan je ok, kdezto poteflonovanej hlinik nicht.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod James » pon lis 9, 2009 16:49

Ano.
Ale!
V zájmu spravedlnosti by se mělo říci:
Nepoteflonovanej hliník OK, kdežto poteflonovanej titan (až ho někdo urobí) nicht. Ve smyslu konev-konev/terén-terén.
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod pripluv » pon lis 9, 2009 16:57

ha! takze teflon na hovno, titan a odlehceny hlinik ok. nebo odlehceny taky ne?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod mike » pon lis 9, 2009 17:16

James píše:Nepoteflonovanej hliník OK, kdežto poteflonovanej titan (až ho někdo urobí) nicht. Ve smyslu konev-konev/terén-terén.
Celkem nevidim duvod, proc by to nekdo delal. Jedna z dosud (snad) nezminenych vyhod titanu je, ze se neprichytava a ze se snadno umyva. Podstatne snadneji, nez hlinik.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod James » pon lis 9, 2009 17:17

pripluv píše:ha! takze teflon na hovno

Díky za stručné vyjádření.

Co si přestavuješ pod pojmem odlehčený?
Různý Li.... cosi?
K tomu by se měli asi vyjádřit přímo uživatelé.

Podívej se na to ještě z jiné dimenze. Chápu, že to na řadě z vás to vyvolá úsměv.
Na základě mých osobních zkušeností mohu říci, že jsem neskonale šťastný, že mám pár, dalo by se říci outdoorových relikvií po svém dědovi a tátovi. Oba již ve Věčných lovištích. Například jsem rád za sekerku od Sandviku, kterou můj táta dostal jako malé vlče někdy v roce 1936. Lžíce, nějaký ten hrnek, příbor, různé nože, tele... Mám pocit, že ty věci mají duši a díky jim si s těma chlapama mohu říci cosi, co jsme nestihli.
Doufám, že i já si někdy popovídám se svými potomky. Proto mám rád věci, které vydrží a proto se k řadě z nich (ne samozřejmě ke všem) chovám, aby vydržely a dostaly duši.
Přepoklad u takovýchto věcí je ale, že musí něco vydržet.
U titanového hrnku ten předpoklad je docela velký.
Tož tak.
Howgh.
Naposledy upravil James dne pon lis 9, 2009 18:49, celkově upraveno 2
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod James » pon lis 9, 2009 17:25

mike píše:Celkem nevidim duvod, proc by to nekdo delal. Jedna z dosud (snad) nezminenych vyhod titanu je, ze se neprichytava a ze se snadno umyva. Podstatne snadneji, nez hlinik.
Já to nemyslel zas tak vážně :wink:

Ale když už jsi na drátě.
Dokázal bys říci, odhadnout, jak by se ten Tvůj Titan Kettle choval v případě hořáku vařiče o větším průměru?
Řada vařičů může mít plamen dost velký na to, aby plamínky přesahovaly průměr toho ešusu a "olizovaly" stěny nádoby.
James
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned zář 14, 2008 13:49

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod mike » pon lis 9, 2009 17:30

V sobotu jsem zkousel, kolik plynu mi zbylo v bombicce po posledni akci. Takze jsem dal plamen naplno, coz normalne nedelam. Plameny se stacely podel steny nadoby a vysledek byl, ze jednak se zahralo drzadlo (coz normalne nebyva) a jednak byla voda uvarena rychleji. Efektivitu nedokazu posoudit, protoze jsem to nevazil.

Odpovedel jsem? Nevim totiz presne, na co se ptas. Jinymi slovy, krome efektivity nevidim problem, ale mozna mi neco unika.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod sobb » pon lis 9, 2009 17:34

nechtěl bys to ještě zkusit na ohni?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Titanový ešus - klady a zápory

Příspěvekod mike » pon lis 9, 2009 17:39

Co myslis? :twisted: Nekdo tady na zacatku tvrdil, ze se to na ohni znici.

V sobotu jsem to umyval a od derave plotynky na kamnech byla uprostred dna cerna tecka. Dost vytrvala, ale jinak to nic neudelalo (asi centimetr v prumeru). Kdyz ja obvykle byvam nad hranici lesa a kdybych si udelal ohen minuly tyden na hrebeni, tak z toho byly palcove titulky jako tenkrat u toho chudaka, co zapalil Chile ;-) Spousta suche travy tam byla.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření