Nástrahy spaní pod širákem

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod Matylda » pon zář 14, 2009 12:07

Ahoj, pod širákem jsem už "párkrát" v životě spala, je to vlastně můj nejoblíbenější způsob nocování v přírodě. Jako přístřešek používám maximálně pončo. Letos se mi ale stala jedna zajímavá věc. Se srnčím štěkáním problém nemám, ale zažila jsem noční "blízké setkání" se stádem divočáků. Občas na internetových zpravodajských portálech čtu o napadení divočákem, i když se jedná o ojedinělé případy. Zjistila jsem si i to, že divočáci jsou plaší a pokud o člověku vědí, nepřibližují se. Mohou zaútočit pouze když je vyděsíme - nevědí o nás a vlezeme jim třeba při hledání hub do houští, kde přes den odpočívají. Podle všeho nás necítili, vítr vanul od nich k nám. Ale leželi jsme na zemi, utéct se nikam nedalo, větve smrků byly vysoko... Ten strach tam opravdu byl, i když po rozsvícení čelovky za hlasitého dusotu všichni čuníci utekli a už po nich nebylo vidu ani slechu. Ale člověk si říká... Byli pár metrů od nás. Co kdybychom již spali, neslyšeli jejich tiché kroky a praskání větviček a třeba ani to poslední zachrochtání před tím nepříjemným ujištěním, že to jsou fakt oni? Co kdyby si nás všimli až když byli těsně u nás? Udělali by něco? Byli jsme prakticky bezbranní... Od té doby necháváme hořet svíčku a od té doby je také zatím klid. Máte s prasátky nějaké zkušenosti? Je pravda, že po této zkušenosti už nejsem pod širákem tak bezstarostná :P
Matylda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: sob bře 14, 2009 12:41

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod jedik » pon zář 14, 2009 14:13

No podobnou bych měl :mrgreen:

Usínám sám pod širákem, slunce už dávno zapadlo a já spokojeně po únavném dni klimbám v polospánku. Když tu se z vedlejšího keře začnou ozývat zvuky tak nelidské, že se celý keř otřásá a chrochtání z něj se linoucí budí snad i mrtvé. V ten moment jsem byl dokonale probuzený. S očima vystrašeně koukajícíma přes okraj spacáku strnule svírám zatnutými pěstmi jeho horní lem a ani nedutám. Pozdě na úprk, pozdě na vše, měl jsem tě rád živote! Když však po chvíli z křoví vykoukl ježčí čumák, jen jsem se rychle podíval po okolí, jestli mě někdo neviděl, hrdinsky jsem nakasal ramena a zase jsem usnul :mrgreen:
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod šíp » pon zář 14, 2009 18:54

spali jsme pod širákem několikrát, a několikrát se na nás přišli podívat divočáci. Vždy ale utekli, když uslyšeli hluboký Lubošův hlas, v nouzi nejvyšší na ně zabralo bouchání trekových hůlek /náš osvědčený trik na plašení medvědů/.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod Baff » pon zář 14, 2009 19:12

tak taky jeden příspěvek, i když se nejednalo o divočáky. To jsme Vám jednou spali na pláži v Chorvatsku, byli jsme tři - dvě holky a kluk, byl to nádherný večer, moře šumělo a tak jsme rychle usnuli, ale najednou jsem se probudila a slyšela strašné funění a něco se hnalo k nám, byli to dva statní němečtí ohaři, kteří byli vypuštěni, aby se proběhli. Měla jsem tenkrát ruce strčené do spacáku - mumie - a ještě pěkně přitažené šňůrkou aby mi nebyla zima, jediné co jsem stihla je, se posadit. Ten jeden psík se mi zastavil půl metru před obličejem, zvlaštni pocit, když už se člověk loučí s vlastním nosem, docela dlouhou chvíli jsme na sebe čučeli z očí do očí a já čekala co se bude dít dál, naštěstí začal vrtět ocasem dvakrát mi nos přelízl a zase odběhl :-) ti dva ráno o ničem nevěděli :-)
Jít do neznáma je lepší než zůstat tam, kde nic není.
Uživatelský avatar
Baff
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte čer 9, 2009 22:49
Bydliště: Benešov

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod mike » pon zář 14, 2009 19:49

Ja to resim tak, ze si pred spanim dam ucpavky do usi. Pak mne nebudi zadna zver, vitr, dest, nic. Nemyslim si, ze by divocak napadl spiciho cloveka a tak pitomy, aby na nej slapl, snad taky neni. To by bylo trochu neprijemne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod papun » pon zář 14, 2009 20:03

Jednou jsem spal s kamaradkou na louce kousek od lesa. Zalehnem, usnem. Az se probudim jak semnou kasma clouma. Sem se vzbudil a bylo slyset dusani nejake zvere. Jak jsem byl ospaly, tak jsem rekl, ze to bude dobry, ze se nic nedeje a podal ji kapesni nozik a usnul. :)

Prezili jsem to do rana :)
Uživatelský avatar
papun
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1169
Registrován: sob úno 3, 2007 9:07
Bydliště: Zlín

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod Baff » pon zář 14, 2009 20:31

no jo, to jste cely Vy chlapi, zenska aby se p..... strachy a vy si klidne spite s rybickou v ruce :finga: :finga: :finga:
Jít do neznáma je lepší než zůstat tam, kde nic není.
Uživatelský avatar
Baff
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte čer 9, 2009 22:49
Bydliště: Benešov

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod Umiaki » pon zář 14, 2009 21:38

Já mám spíše problém se spaním ve stanu... když nevidím CO, to dupe okolo něj. NĚCO vydává zvuky a jediné, co mě napadne, je týpek s hokejovou maskou a motorovou pilou :evil:
Když jsme takhle načerno spali ve stanu v Chorvatsku, tak jsme spali tak dvě hodiny z noci a pak se jen převalovali a představovali, jak nás vyhodí nějaký nas*aný farmář :)
Uživatelský avatar
Umiaki
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1240
Registrován: stř říj 31, 2007 18:47
Bydliště: Příbor

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod Baff » pon zář 14, 2009 21:49

když jsme u těch divočáků .... :-k
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/179008-divocak-rozparal-myslivci-bricho-zvire-ale-stihl-zastrelit.html

omluva za odkaz, nevim jak to zkratit :-)
Jít do neznáma je lepší než zůstat tam, kde nic není.
Uživatelský avatar
Baff
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte čer 9, 2009 22:49
Bydliště: Benešov

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod kropt » pon zář 14, 2009 22:13

Baff píše: omluva za odkaz, nevim jak to zkratit :-)


Chabá výmluva - kuk sem a učit se, učit se, učit se.... :wink:
To je pořád řečí o škodlivosti alkoholu, ale když je někde nějaká epidemie, tak je to z vody!!!
Uživatelský avatar
kropt
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1510
Registrován: pát zář 28, 2007 20:35
Bydliště: Vysočina

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod Baff » pon zář 14, 2009 22:43

prase

tak ja se teda ucim, se ucim, se ucim ...
Naposledy upravil Baff dne pon zář 14, 2009 22:56, celkově upraveno 1
Jít do neznáma je lepší než zůstat tam, kde nic není.
Uživatelský avatar
Baff
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte čer 9, 2009 22:49
Bydliště: Benešov

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod mike » pon zář 14, 2009 22:52

Takove osloveni si snad kropt nezaslouzil ;-)

Nevim jak ty, ale ja obvykle ze spacaku po prasatech nestrilim, takze nemaji duvod mi ublizovat. Nejvetsi nebezpeci v nasich lesich jsou prave takovi magori s flintickama, o kterych se pise v tom clanku. No dobra, na vychodnich hranicich jsou medvedi...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod Baff » pon zář 14, 2009 22:58

ja po nich taky nestrilim, ale tech s flintickama se trochu budu zastavat, neni magor jako magor, nemuzes je hazet vsechny do jednoho pytle. Ja osobne znam vic tech, kteri si zaslouzi trochu uznani =D>
Jít do neznáma je lepší než zůstat tam, kde nic není.
Uživatelský avatar
Baff
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte čer 9, 2009 22:49
Bydliště: Benešov

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod mike » pon zář 14, 2009 23:11

O tohle se radeji nebudu hadat. Pochazim z venkova a vim, co je to za bandu. Ano, jiste jsou i vyjimky potvrzujici pravidlo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod Schnappi » pon zář 14, 2009 23:14

Matylda píše:Byli pár metrů od nás. Co kdybychom již spali, neslyšeli jejich tiché kroky a praskání větviček a třeba ani to poslední zachrochtání před tím nepříjemným ujištěním, že to jsou fakt oni?
Zatím jsem narazil jen na dost hlučné divočáky, třebaže už ze své podstaty vlastně chodí po špičkách :finga:
Zatím nejzajímavější bylo setkání se srncem - já vysedával na kadiboudě pod rozhlednou na Velkém Lopeníku, on si to štrádoval okolo a moc nekoukal pod nohy, takže byl málo, ale přesto slyšet, ale neviděl jsem ho. Což mě samozřejmě trochu znervóznilo. A asi tak pět metrů od mé "skrýše" si jen tak na kuráž štěknul, ovšem pořádně. Štěstí, že už jsem měl po použití. *
Občas mě taky dovedou nachytat světlušky, když jsem byl menší, dost se na mně podepsal díl majora Zemana "Bestie". :P
Kamarádčin manžel zase jednou na louce prohlížel odchytovky na pavoučky a naráz za sebou uslyšel strašný řev a praštění větví, tak se neohlížel doprava, doleva a prostě vystartoval. Když se po chvíli úprku ohlédnul, zjistil, že ho honí křeček polní rozčilený na nejvyšší možnou míru. (s těmi ale není zrovna sranda, jsou dost velcí a dovedou chytit vzteklinu, jakkoli vzácná u nás je)
Dokdy to potřebujete vědět? :oops:
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod Vilík » pon zář 14, 2009 23:22

Kdysi na táboře jsme měli v jednom lese děcka na noční hře, kde my vedoucí jsme spali na směny. Jsem si po své zalezl pod strom kousek od kontroly a pomalu usínal, když nějakej myslivec vystřelil z posedu. V lese snad všichni kluci rožnuli baterky a ve světle mé se najednou objevili dva divočáci běžící přímo na mě.. Já ve spacáku, takže pohyb nehrozil. Naštěstí obhali ten strom, u kterýho jsem ležel... Jeden zleva a druhej zprava...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod Baff » pon zář 14, 2009 23:31

my letos meli 10 kilové sele divočáka, tak jsme ho pěkně naložili a na ohni pěkně orožnili ... ono to sice vypadalo jako takovej větší králík, ale fakt nic lepšího jsem ještě v životě nejedla, to byla taková baštizna, že se mi :supz: sbíhaj sliny, jen si na to vzpomenu ...
Jít do neznáma je lepší než zůstat tam, kde nic není.
Uživatelský avatar
Baff
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte čer 9, 2009 22:49
Bydliště: Benešov

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod tuso » úte zář 15, 2009 6:04

Tady jedna příhoda z mechu a kapradí. Inspirace pro všechny milovníky spaní pod širákem. :twisted:
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod Dena » úte zář 15, 2009 7:41

Tuso zaspal jsi dobu, kukni se výše :wink: .
ıɯřʎʇč uǝsǝu žǝu 'ɯíupǝɾ uǝznos ʇýq íšdǝl
_____________________________
Uživatelský avatar
Dena
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2675
Registrován: čtv led 5, 2006 23:03
Bydliště: Kladno, (předtím celá léta Brno ..)

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod Dena » úte zář 15, 2009 7:59

Sice z jiného soudku, ale i takový nervózní ježek dokáže pořádně vystrašit. Nám jednou na prýglu pod chatou tak strašně dupal a strašil nás- štvalo ho asi to, že nemohl dožrat celé kuře z papiňáku, které už zčásti ohlodal, když si předtím nadzvednul položenou poklici. Bestie jedna :P .
ıɯřʎʇč uǝsǝu žǝu 'ɯíupǝɾ uǝznos ʇýq íšdǝl
_____________________________
Uživatelský avatar
Dena
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2675
Registrován: čtv led 5, 2006 23:03
Bydliště: Kladno, (předtím celá léta Brno ..)

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod Dena » úte zář 15, 2009 8:04

Vilík píše:Kdysi na táboře jsme měli v jednom lese děcka na noční hře, kde my vedoucí jsme spali na směny. Jsem si po své zalezl pod strom kousek od kontroly a pomalu usínal, když nějakej myslivec vystřelil z posedu. V lese snad všichni kluci rožnuli baterky a ve světle mé se najednou objevili dva divočáci běžící přímo na mě.. Já ve spacáku, takže pohyb nehrozil. Naštěstí obhali ten strom, u kterýho jsem ležel... Jeden zleva a druhej zprava...

.. kdybys měl Poldíkův chodící spacoň, třeba bys mu utekl :wink: .
ıɯřʎʇč uǝsǝu žǝu 'ɯíupǝɾ uǝznos ʇýq íšdǝl
_____________________________
Uživatelský avatar
Dena
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2675
Registrován: čtv led 5, 2006 23:03
Bydliště: Kladno, (předtím celá léta Brno ..)

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod Dena » úte zář 15, 2009 8:07

šíp píše:spali jsme pod širákem několikrát, a několikrát se na nás přišli podívat divočáci. Vždy ale utekli, když uslyšeli hluboký Lubošův hlas, v nouzi nejvyšší na ně zabralo bouchání trekových hůlek /náš osvědčený trik na plašení medvědů/.

Hluboký?? :-k znám jeho hlas, ale ten vysoký :) .
ıɯřʎʇč uǝsǝu žǝu 'ɯíupǝɾ uǝznos ʇýq íšdǝl
_____________________________
Uživatelský avatar
Dena
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2675
Registrován: čtv led 5, 2006 23:03
Bydliště: Kladno, (předtím celá léta Brno ..)

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod tulak » úte zář 15, 2009 18:12

volal mi jeden kamarád, "....jdu, jdu a najednou jsem koukal medvědovi přímo do očí a hned jsem byl i s báglem v jezeře ....." stalo se na aljašce ....
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod vonkreuz » úte zář 15, 2009 19:39

Pri spani kousek od Ziliny, kdyz jsme tam lezli vice dni se mi uz parkrat stalo, ze v noci ke me prisla vysoka zver tak na deset metru. :mrgreen: Ale protoze vim, ze tam je i cerna zver, moc prima pocit to nebyl :oops:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod Baff » úte zář 15, 2009 21:47

jezdivala jsem na turisticke zakladny na Slovensko a tak ruzne s rodici jako maly spunt. Jednou ve Varine me kdosi vydesil, ze tam chodi medvedi a tak jsem nekolik noci probdela strachy a poslouchala kazdy sustnuti s zvraceni opilych turistu jsem brala jako rev medvedu :-) az pak uz jsem byla tak vycerpana ze jeden vecer jsem padla do spacaku a usnula. Rano pobihali po kempu vydeseni (mozna spis nas*ani) bacove, protoze jim medved v noci potrhal asi ctyri ovce ...
Jít do neznáma je lepší než zůstat tam, kde nic není.
Uživatelský avatar
Baff
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte čer 9, 2009 22:49
Bydliště: Benešov

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod jedik » ned zář 20, 2009 19:05

Jak výborný sluch mají divočáci doopravdy?

Proč se ptám - jel jsem dneska na kole přírodní rezervací, kde žijí divoká prasata. Zrovna jim tam asi lesáci nasypali na cestu tuříny nebo něco podobného, co chvíli rozrypaná cesta od klů a já si říkal, abych tak nějakého nebožáka nepřekvapil. Tak jsem asi co 10m radši cinkul na zvonek a připadal si v tom tichu jako debil :(( Na Wikipedii čtu, že mají sluch výborný, ale opravdu ho nemůžu na stezce překvapit? Na kole moc rachotu nedělám a na zvěř tak občas i narazím.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod Ryba » ned zář 20, 2009 20:01

Pcha, divočáci! Mé ženě se během spaní pod širákem zakousl ježek do culíku a snažil se ji odtáhnout do své nory (nebo kde to bydlí).
Docela drsný probuzení, takhle ve dvě ráno.

Ježci jsou bestie!

:shock:
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod vonkreuz » pon zář 21, 2009 1:26

Dneska v noci jsem spal kousek od Ziliny, takove mirne zapadle udoli, spise listnate. Spal jsem na skalnim ostrohu a naproti pres udoli krasne troubil/rval jelen a dost mu to slo :wink: A dalsi mu odpovidal z moji strany, ale ten byl slabsi.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod Cvrk » pon zář 21, 2009 16:37

Já myslím, že největší nebezpečí u divočáků je, že ty svině žerou žaludy! :-.. :mrgreen:
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Re: Nástrahy spaní pod širákem

Příspěvekod sobb » pon zář 21, 2009 17:12

Matylda: že by prasata zaútočila na spící lidi je asi opravdu hódně nepravděpodobné, prostě ve chvíli, kdy vás zaregistrují (mají nejen výborný sluch,ale i čich), vemou roha ...

Umiaki píše:Já mám spíše problém se spaním ve stanu... když nevidím CO, to dupe okolo něj. NĚCO vydává zvuky a jediné, co mě napadne, je týpek s hokejovou maskou a motorovou pilou :evil:
tak takhle jsem pár nocí docela špatně spala, poté co mi kamarádka řekla, co se tehdá stalo u Rybičkové skály (aspoň tedy myslím, že to bylo tam)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Další

Zpět na Pokec o cestování

cron