Praní spacáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Praní spacáku

Příspěvekod Vojtos » čtv čer 2, 2005 8:11

Takový téma do diskuze, který mě napadlo při vybalování spacáku po víkendu. Bo sem si všimnul že už začiná poněkud táhnout obvzáůáště v části od nohou :lol:

Tak mě napadlo jestli lze vyprat spacák s umělými vlákny šetrně a bez destruktivních účinků na vlákna. Dokonce mne napadlo zda neexistuje prostředek který by naopak vláknům pomohl opět získat loft.
Uživatelský avatar
Vojtos
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 1537
Registrován: stř srp 4, 2004 14:36
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Příspěvekod Majo » čtv čer 2, 2005 12:27

Ja som spacak po par rokoch bol tiez nuteny oprat. Fukol som ho do pracky na setrny program (30 oC, kratky program cca 30 min.). Myslim, ze by mal stacit nejaky Perwoll. Horsie to bolo su susenim, trvalo to peknych par dni. Ine riesenie je dat si do spacaku nejaku vlozku, ktora sa potom jednoducho vyberie a vyperie. Neviem, ci sa da take nieco kupit, ale v pohode by malo stacit stare postelne pradlo (napr. navliecka), ktoru troska obstrihas a troska zosijes. Neskusal som to, teda neviem ako sa v tom spi, ale zle by to nemuselo byt.
Majo
 

Příspěvekod teoretic » čtv čer 2, 2005 12:43

ty 'vlozky' se normalne prodavaj, plno firem to dela

btw. rika se jim 'inlett'

t.
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod Rujir » čtv bře 16, 2006 9:50

Ked som si tak cital vlakno o skladovani spacakov, tak ma napadlo, ze moja chudinka stara, osemrocna by si snad uz aj nejake to pranie zasluzila, mozno to trochu pomoze aspon k naznaku loftu. Mam stary TrekSport Himalaya, v com by som to mal oprat a hlavne ako, nech viem mamicke povedat, pac pracka je asi jediny elektricky spotrebic, ktory nezvladam. :shock: :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod pripluv » čtv bře 16, 2006 9:55

Praní spacáků (i peří) docela v pohodě v pračce na 30° bez takovejch těch jako je aviváž a podobně. Hlavně neodstřeďuj!!!
He, já jsem ten svůj dvacetiletej taky ještě nepral :(( :wink: :| * :ú
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod algar » čtv bře 16, 2006 9:55

Já svůj spacák vždy po akci větrám, pokud možno pověčený venku.

Co se týče praní, tak jsem prasátko, páč sem ho za těch 7 let co ho mám nikdy nepral:o) Taky podle toho v některých místech vypadá. :oops:

Plánuju, že provedu očistu ve vaně.

Někde jsem četl, že dutá vlákna se nemají prát v pračce (páč se polámou).
algar
účastník
účastník
 
Příspěvky: 496
Registrován: stř bře 8, 2006 4:38
Bydliště: Havířov (to je u Ostravy:o))

Příspěvekod mifr » čtv bře 16, 2006 9:57

Ja osobne peru spacak v pracce, ale bez jakehokoli prasku...Nemuzu totiz zapomenout, jak jsem jednou prinesl pujceny spacak z cistirny, a ten tak vonel avivazi, ze se v nem nedalo spat...Po trech dnech na tabore, kde jsem rano byl nevyspany a zfetovany z omamne vune fialek me to tak nastvalo, ze jsem nechal spacak cely den udit pobliz ohniste, kde jsem poctive udrzoval kourivy ohnicek a byl klid :wink:

Jinak jsem si za 50 Kc koupil vlozku do dustojnickeho spacaku CSLA - ta je mumioveho typu, ale lze sehnat i vlozku do zakladackeho spacaku CSLA - dekoveko typu...V podstate se jedna o sesite prosteradlo :)

Jinak pro mladochy na foru (18 a mene let) CSLA = Ceskoslovenska lidova armada...

Co se tyka loftu, nemyslim, ze by ho nejaky prostredek zlepsil...
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod Rujir » čtv bře 16, 2006 12:14

mifr píše:Co se tyka loftu, nemyslim, ze by ho nejaky prostredek zlepsil...


Mhm, tos mne nepotesil... :cry: A ja som niekde cital, ze by to aspon ciastocne pomoct mohlo. Inak budem musiet vazne prispiet Venovi na jeho kudlu. :mrgreen: Nie ze by som nechcel, len keby bolo z coho... :roll:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod pripluv » čtv bře 16, 2006 12:21

Rujir píše:
mifr píše:Co se tyka loftu, nemyslim, ze by ho nejaky prostredek zlepsil...

Mhm, tos mne nepotesil... :cry: A ja som niekde cital, ze by to aspon ciastocne pomoct mohlo...

...údajně se zlepší. Jde o to, ža jak to je zapocený a mastný to peří, tak je slehlý a slepený. Když to vypereš, pomůžeš tomu...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod mifr » čtv bře 16, 2006 12:21

A tak cim te potesit :(( Tak jo, myslim, ze dobrym prostredkem (ktery ovsem neznam) by to (loft) slo zlepsit tak maximalne o 10 %. Ale v tomhle jsem teoretic :mrgreen:

Mluvim o spacaku s vlaknovou naplni, samozrejme...
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod mifr » čtv bře 16, 2006 12:23

Do peri nedelam :mrgreen:
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod Rujir » čtv bře 16, 2006 12:38

Přípluv píše:...údajně se zlepší. Jde o to, ža jak to je zapocený a mastný to peří, tak je slehlý a slepený. Když to vypereš, pomůžeš tomu...


Mhm a co vlakna? Perie nemam. :shock:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod pripluv » čtv bře 16, 2006 12:59

Rujir píše:
Přípluv píše:...údajně se zlepší. Jde o to, ža jak to je zapocený a mastný to peří, tak je slehlý a slepený. Když to vypereš, pomůžeš tomu...


Mhm a co vlakna? Perie nemam. :shock:

To nevím, ale asi budou obaleny nějakejma srač...a jako je špína a pot. Vlákna jsem pral jednou (po tom, co jsem v dešti spal v seniku, co jsem našel potmě a ráno zjistil, že je celej vyvápněnej :(( ) a to tak, že jsem ho dal do vany (to jsem ještě neměl pračku, teď bych ho asi pral tam) a chvilu ho tam potahal. Tekly z toho strašný věci.
Jo a je dobrá posilovačka to pak zvednout, protože ten spacác vysál čtvrtinu napuštěný vany a to doopravdy nejde zvednout :| ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Rujir » čtv bře 16, 2006 13:34

Přípluv píše:To nevím, ale asi budou obaleny nějakejma srač...a jako je špína a pot. Vlákna jsem pral jednou (po tom, co jsem v dešti spal v seniku, co jsem našel potmě a ráno zjistil, že je celej vyvápněnej :(( ) a to tak, že jsem ho dal do vany (to jsem ještě neměl pračku, teď bych ho asi pral tam) a chvilu ho tam potahal. Tekly z toho strašný věci.
Jo a je dobrá posilovačka to pak zvednout, protože ten spacác vysál čtvrtinu napuštěný vany a to doopravdy nejde zvednout :| ...


Mhm, tak to asi necham az na nejake teplejsie pocasie, nech to mam aspon kde susit. Takze zhanat na to nejaky spesl pripravok sa neoplati, hej?
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod zitka » čtv bře 16, 2006 13:45

Rujir píše:
Přípluv píše:To nevím, ale asi budou obaleny nějakejma srač...a jako je špína a pot. Vlákna jsem pral jednou (po tom, co jsem v dešti spal v seniku, co jsem našel potmě a ráno zjistil, že je celej vyvápněnej :(( ) a to tak, že jsem ho dal do vany (to jsem ještě neměl pračku, teď bych ho asi pral tam) a chvilu ho tam potahal. Tekly z toho strašný věci.
Jo a je dobrá posilovačka to pak zvednout, protože ten spacác vysál čtvrtinu napuštěný vany a to doopravdy nejde zvednout :| ...


Mhm, tak to asi necham az na nejake teplejsie pocasie, nech to mam aspon kde susit. Takze zhanat na to nejaky spesl pripravok sa neoplati, hej?

já teda prala normálně vlákna ve vaně s troškou mýdla :lol:
Uživatelský avatar
zitka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 495
Registrován: stř čer 22, 2005 20:26
Bydliště: Praha

Příspěvekod pripluv » čtv bře 16, 2006 14:01

Já tam neměl ani to mýdlo...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Yopo » čtv bře 16, 2006 14:27

Hehe, ja som svoj 9-rocny spacak pral tak ze som si ho cez den zavesil na snuru za domom a samozrejme som na neho zabudol. Vecer sa strhla burka ako sa patri a mne to ani nedoslo ze moj spacak visi na snure. Zistil som to az druhy den na obed, ked prestalo prsat. Spacak sa potom susil asi 2 dni no aspon bol cisty :D

PS: Treba to nechat na prirodu :supz:
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Příspěvekod Rujir » čtv bře 16, 2006 21:12

Yopo píše:PS: Treba to nechat na prirodu :supz:


No keby som to nechal na prirodu teraz tak ten spacak zmokne, zmrzne a pouzitelny bude tak v juni. :wink:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod šíp » pát bře 17, 2006 8:24

a kde se dá sehnat ta vložka do spacáku? :lol:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod teoretic » pát bře 17, 2006 8:32

šíp píše:a kde se dá sehnat ta vložka do spacáku? :lol:


nesmis bejt tak lina:D - v podstate vsude, treba u veny

t.
Naposledy upravil teoretic dne pát bře 17, 2006 8:33, celkově upraveno 2
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod mifr » pát bře 17, 2006 8:32

Treba u Veny: http://www.vf-outdoor.cz/shop/?ixsl=vypis&kat=11 , nebo na http://www.ferrino.cz/eshop/view_cat.php?kat_id=25 , nebo v Hudy http://www.hudy.cz/GoodsDetail_LS.asp?n ... nguageID=1 ...A jestli by stacila ta vojenska, tak je nejlepe pro tebe jako brnacku se obratit na mifra, pak naplanovat sraz a on ji tam donese... Pripadne si ji usij sama, nebo to vyzaduj od nektereho pacienta (pacientky) jako uplatek :mrgreen:
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod šíp » pát bře 17, 2006 8:33

teoretic píše:
šíp píše:a kde se dá sehnat ta vložka do spacáku? :lol:


nesmis bejt tak lina - v podstate vsude, treba [url=ttp://www.vf-outdoor.cz/shop/?ixsl=vypis&kat=11]tady
[/url]

t.


nejsem lína, jen teďka v práci nemám čas prohledávat net :wink:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod teoretic » pát bře 17, 2006 8:35

šíp píše:nejsem lína, jen teďka v práci nemám čas prohledávat net :wink:


to mam tak rad - nema to caso prohledvat net, ale ma to cas ke psani prispevkum na foru :D

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod šíp » pát bře 17, 2006 8:57

teoretic píše:
šíp píše:nejsem lína, jen teďka v práci nemám čas prohledávat net :wink:


to mam tak rad - nema to caso prohledvat net, ale ma to cas ke psani prispevkum na foru :D

t.


to je přeci něco jiného :lol:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » pát bře 17, 2006 9:07

teoretic píše:
šíp píše:nejsem lína, jen teďka v práci nemám čas prohledávat net :wink:

to mam tak rad - nema to caso prohledvat net, ale ma to cas ke psani prispevkum na foru :D

...a na chodbách mezitím mřou pacienti :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod mifr » pát bře 17, 2006 9:08

Nestras! Nemrou, jenom stenaji :mrgreen:
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod šíp » pát bře 17, 2006 9:09

mifr píše:Nestras! Nemrou, jenom stenaji :mrgreen:


dneska je docela klid, to včera jsem pak radši net zavřela a ordinovala. *
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Kometa » ned pro 16, 2007 19:51

Okopírováno ze stránek výrobce spacáků Prima:

Jak prát spacáky?
Spací pytle je nejlépe prát v automatické pračce. Použijte nejlépe tekutý či gelový prací prostředek. Klasický prášek nejde dokonale vymáchat, bude vám ve spacáku zapáchat a vysráží se vám ve švech. (Pokud na sypkém prášku trváte, pak spacák po vyprání alespoň vícekrát vymáchejte.) Zvolte některý jemný program a teplotu 30, max. 40°C. U praček s nastevením rychlosti odstředění nastavte tu nejnižší, obvykle tedy cca 400 až 600 otáček za minutu. Po vyprání, vymáchání a odstředění sušte spacák na vodorovné ploše. Osvědčil se např. rozkládací sušák, který obvykle prodávají v hypermarketech. Tam schne zároveň z obou stran. V žádném případě nesušte spacák zavěšený přes šňůru, vlákna izolace by se v místě zavěšení mohla potrhat a u levnějších spacáků i sesypat a úplně zničit. Při běžné pokojové nebo venkovní teplotě vám spacák do druhého dne uschne, prakticky stejně rychle jako ostatní oblečení např. z bavlny.
Kometa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte bře 7, 2006 15:55
Bydliště: pupek zeměkoule

Příspěvekod tuso » pon pro 17, 2007 7:48

@kometa: jestli je to ze stránke Prima, tak to bude asi postup na duťáky. Pochybuju, že ti péřák vyschne při pokojové teplotě do druhého dne. Odhadem tak 2-3 dny. Ale jinak postup by mohl být stejný.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Kometa » pon pro 17, 2007 8:29

tuso píše:... tak to bude asi postup na duťáky...


Šak taky jo :yawinkle: ,
autor vlákna se ptal na postup na spacáky z umělých vláken (a já jsem přesně to tady hledala, nenašla a tak jsem se šla informovat na stránky svého výrobce)
Kometa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte bře 7, 2006 15:55
Bydliště: pupek zeměkoule

Další

Zpět na Spacáky a karimatky