Rychlebské hory + info o "nemožnosti" spaní v Orl. horách

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Rychlebské hory + info o "nemožnosti" spaní v Orl. horách

Příspěvekod george1 » pát kvě 15, 2009 8:28

Zase po x letech jsem se dostal do Rychlebských hor a tak pár postřehů, které by se mohly hodit:

V roce 2006 tam vzniklo asi 10 nových turistických srubů, tím myslím de facto boudy uzavřené ze tří stran s dvěma lavicemi a obrovským pařezem na vaření. Takže stan jsem táhnul zbytečně. 2 lidi se vyspí pohodlně na lavicích, další cca 3 ks bez problému ve srubu. Pro ně to chce to folii pod karimatku kvůli prachu. Sruby byly vesměs čisté - bordel žádný - v noci 2x jezevec.

Když někdo klesne kvůli pivu z hřebene do Travné do hospody, není problém dohodnout se s obědvajícími Poláky z Ladek Zdroje, aby po nakrmení hodili člověka zpátky do sedla (cca 400 - 500 metrů vejšky).

Na Borůvkové hoře je dobré se podívat do mapy, hranice se tam divně lomí a tak se mi stalo, že po 1,5 hodině jsem byl opět tam co ráno. Zašel jsem si tak 10 km a ztratil 400 metrů vejšky. Ze severu přišel, na sever odešel.

Z Prahy jsem tam jel přes Nové Město na Met. a Olešnici. Pěšky do Dušniků Zdroj (od Čihalky cca 30 min), odtud busem do Klodzka (30 min a 8 PZL). Z Klodzka do Zloteho Stoku (20 min a 7 PZL) a pak pěšky do Bílé Vody k léčebně (cca 20 min). V Bílé Vodě v současnosti není hospoda a krám má otevřeno sporadicky. Otevřený krám je hned za potokem v Polsku (5 min od kláštera) a hospoda taky (ta má od 18:00). Krám má naopak do 18:00.

Jinak boudičku na hraničním přechodu nad Čihalkou už Poláci zrušili, takže tam už jsou jen vyježděný bahnitý koleje. Když prší (pršelo), tak se dá spát v dřevěné autobusové čekárně PKS cca 250 metrů vpravo po silnici z kopce dolů. 2 zaprášené lavice a bordel na zemi. Ale jen čistý bordel - ne srágory.

Kdo má rád technické památky, tak ať si zajde do zlatého dolu "Kopalnia Zlota" ve Zlatem Stoku. Bacha ale na školní výlety, protože já tam přišel, bylo tam asi 30 autobusů (8. května - Den vítězství) s dětmi. Tak jsem šel zase pryč. Ale vypadá to tam jinak zajímavě.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Rychlebské hory + info o "nemožnosti" spaní v Orl. horách

Příspěvekod sx02 » pát kvě 15, 2009 8:45

SUper Chorche! Urcite vyuziju. :prayer:
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Re: Rychlebské hory + info o "nemožnosti" spaní v Orl. horách

Příspěvekod amigo » pát kvě 15, 2009 9:42

jen bych doplnil, že tyhle sruby jsou na český straně hranice. poláci mají přístřešky otevřený a totálně zas**ný.
osobně mi přijdou rychlebky ideální právě na stan, můžete ho prdnout v podstatě kde vás napadne. pravdou ovšem je, že lze jít jen na lehko a spát pod širákem, nebo využít zmiňované přístřešky. v okolí Smrku jsou i zakreslené v mapě.

jít se dá jak po českých značkách KČT nebo po polské zelené, která vede důsledně po hřebeni a neztrácí výškové metry. na stranu druhou, líbivější cesta vede právě po českých značkách, polská zelená lesem.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Rychlebské hory + info o "nemožnosti" spaní v Orl. horách

Příspěvekod Jary » čtv črc 30, 2009 17:20

Náhodou bližší popis umístění jednotlivých srubů by nebyl. Stan se mi tahaht nechce, tak abych věděl v blízkosti kterých vrcholů, sedel, rozcestníků přístřešky hledat. Mám v plánu jít z bílé vody přes boruvk, špičák, smrk a pokračovat až na kraličák. Dá se to za tři dny? (myšleno večer dojet do bílé vody a pak ty plné tři dny pokračovat a z Kraličáku sejít do Králík).
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Rychlebské hory + info o "nemožnosti" spaní v Orl. horách

Příspěvekod george1 » stř srp 19, 2009 14:40

Kup si novou mapu a máš je tam všechny zanesený jako útulna, srub apod. Vyprávnění by bolo složitý. Za 3 dni se to dá bohatě.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Rychlebské hory + info o "nemožnosti" spaní v Orl. horách

Příspěvekod amigo » čtv srp 20, 2009 6:33

jeden srub/přístřešek je na Hraničkách, dojdeš tam po značkách a další je přímo na Smrku.

edit: koukal se do mapy a za tři dny bys to měl dát. v tom případě bych to viděl spát ve srubu na Smrku, druhý den dojít přes Ramzovou co nejdál ke Kraličáku a třetí den Králičáka a slez do Králík
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Rychlebské hory + info o "nemožnosti" spaní v Orl. horách

Příspěvekod amigo » čtv srp 20, 2009 6:42

voda:

z Bílé vody - na Růženci hned u cesty

Javorník - studánka u kaple sv. Antonína

Travná - přímo v obci "léčivý pramen" ve studánce p. Marie Salettské

Hraničky - studánka u jediné stojící chalupy (pod zahradou, jde obejít lesem)

Špičák - pod Špičákem je pramen, vede k němu značka

sedlo Peklo - pramen 300 m po modré, první pramen je vyschlý, jít dál k upravenému prameni

Smrk - pramen Brousek pod vrcholem Smrku u Solné chaty, vede k němu značka, je v mapě
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Rychlebské hory + info o "nemožnosti" spaní v Orl. horách

Příspěvekod Kopretina » pon říj 12, 2009 18:09

v rychlebkách jde také přespat přímo na rozhledně borůvka. letos tam tak přespávali známí a je to tolerované od správce rozhledny (pouze je zákázáno rozdělávat nahoře oheň [-X . je mi jasné, že to nemusím zdůrazňovat, ale podle slov známých se někteří o toto pokoušeli [-( ).
Uživatelský avatar
Kopretina
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: úte zář 29, 2009 10:25
Bydliště: Vysočina

Re: Rychlebské hory + info o "nemožnosti" spaní v Orl. horách

Příspěvekod brera » ned led 24, 2010 15:58

Příští víkend se chystáme do Nýznerova na chatu, nevíte jak je to tam se sněhem? Jedou s nama děcka tak aby nebyli zklamaný.
brera
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte led 29, 2008 20:08
Bydliště: Přísnotice- kósek vod Brna

Re: Rychlebské hory + info o "nemožnosti" spaní v Orl. horách

Příspěvekod DAV » ned led 24, 2010 16:17

Pro informaci. Jde o tu chatu-bývalá konírna- mezi vodopády a Smrkem?Tady
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Rychlebské hory + info o "nemožnosti" spaní v Orl. horách

Příspěvekod brera » ned led 24, 2010 16:43

Ne, je to bývalý zajatecký tábor asi 1 km za Nýznerovem
brera
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte led 29, 2008 20:08
Bydliště: Přísnotice- kósek vod Brna

Re: Rychlebské hory + info o "nemožnosti" spaní v Orl. horách

Příspěvekod Wiky » ned bře 14, 2010 22:11

Ano je to bývalý zajatecký tábor. Ve veřejně přístupné části je na nástěnce povídání o historiji tohoto objektu a ostatních zajateckých táborech v Rychlebských horách. Po válce to byla ubytovna pro lesníky. Potom už jenom stáj,aby se nemuseli každý den převážet koně. Hezky se tam spalo, když za stěnou frkal kůň. Teď je objekt napůl přístupný,stůl lavice krb. Druhá část je na pronajmutí. Nevim jestli můžu napsat kdo to pronajímá. Do Nýznerova to neni 1 km, ale asi 5 km. Nové turistické přístřešky jsou fajn. Dále několik loveckých chat u kterých se dá přespat. Jsou tam venku lavice stůl a ohniště a hlavně voda. U některé chaty i veranda. Dvě chaty které postavili trempové. Bouda Beruška je jedna s nejhezčích trempských chat v republice. Umístění neuvádím, protože to může jen majitel. Jsou to kluci s Olomouce. Rychlebské hory jsou nádherné, každý rok tam strávím alespoň týden. Když budeš courat jen tak sem tam tak ty chaty najdeš.
Wiky
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv bře 4, 2010 23:09

Re: Rychlebské hory + info o "nemožnosti" spaní v Orl. horách

Příspěvekod chufu » sob dub 3, 2010 12:05

Rychlebky se chystám projít v červenci. Už se tam kua těším
Uživatelský avatar
chufu
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1177
Registrován: pát kvě 29, 2009 11:32
Bydliště: Zlatá Haná

Re: Rychlebské hory + info o "nemožnosti" spaní v Orl. horác

Příspěvekod gepard75 » pon lis 7, 2011 10:16

george1 píše:Kup si novou mapu a máš je tam všechny zanesený jako útulna, srub apod. Vyprávnění by bolo složitý. Za 3 dni se to dá bohatě.

Prosím, kterou konkrétní edici máš na mysli ? KČT, Shocart, ...
Díky.
"Kdo vystoupí na vysoké hory,směje se všem tragickým gestům." - F. Nietzsche
Uživatelský avatar
gepard75
účastník
účastník
 
Příspěvky: 414
Registrován: pon čer 20, 2005 11:23
Bydliště: Ostrava


Zpět na Česká republika

cron