Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod mavako » sob črc 25, 2009 16:48

Chystam se do BUL, ale rozhoduji se bud pro Pirin nebo pro Rilu. Obe pohori nestihnu.
Ktere tedy doporucujete zvolit?

Diky za tipy
mavako
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: úte led 27, 2009 14:43

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod pripluv » ned črc 26, 2009 14:13

Pirin, ucelenejsi, prislo mi hezci, mene lidi. Doporucuji jit uz z Melniku a dojit bud do sedla Razdela (je tam zastavka busu - i primy do Sofie), nebo slezt uz driv na chatu Javorina (nebo tak nejak, musim se mrknout) a odtamtud to je par kilaku do jakesi vesnice (coz se taky musim mrknout)
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod pripluv » ned črc 26, 2009 14:17

Jo, tak chata je Javorov (chatar debil), mesto Razlog (vlak i bus), cestopis zde.
Doporucuji i Rilsky klaster, pockat az vypadnou turisti a za myslim 10 leva prespat v cele pro mnichy (kemp stoji sedm a pet - jsou tam dva). berou i baby :rolleyes:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod algar » ned črc 26, 2009 22:21

pripluv píše:Pirin, ucelenejsi, prislo mi hezci, mene lidi. Doporucuji jit uz z Melniku a dojit bud do sedla Razdela (je tam zastavka busu - i primy do Sofie), nebo slezt uz driv na chatu Javorina (nebo tak nejak, musim se mrknout) a odtamtud to je par kilaku do jakesi vesnice (coz se taky musim mrknout)


V Melniku doporučuji spíše končit, my jsme to čli opačně a v Melniku jsme pak za večer stáhli asi 3 litry vína na osobu, páč tomu fakt nešlo odolat. A kdo nezkusil Melnické víno, tak jakoby tam ani nebyl.
algar
účastník
účastník
 
Příspěvky: 496
Registrován: stř bře 8, 2006 4:38
Bydliště: Havířov (to je u Ostravy:o))

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod algar » ned črc 26, 2009 22:24

mavako píše:Chystam se do BUL, ale rozhoduji se bud pro Pirin nebo pro Rilu. Obe pohori nestihnu.
Ktere tedy doporucujete zvolit?

Diky za tipy


Záleží za čím jdeš:

Hřeben Pirinu = skály skály skály
Hřeben Rily = louky, skály, poloniny, stáda ovcí, stáda koní.
algar
účastník
účastník
 
Příspěvky: 496
Registrován: stř bře 8, 2006 4:38
Bydliště: Havířov (to je u Ostravy:o))

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod BF » úte črc 28, 2009 20:11

Ja bych osobne doporucoval prechod Pirinu s cilem v Melniku. Je to hodne pohodove mestecko s hodne dobrym vinem. Ubytovani v puvodnich etno domcich za dobrou cenu.
V Bansku se da sehnat ubytovani (2008) se sprchou na pokoji za tu samou cenu jako v budce u hotelu ?Vichren? . Rano jezdi k tomu hotelu autobus, vecer zpet.
Pirin se mi zdal hezci u ucelenejsi z hor do kopcu a potom zemni pyramidy u Melniku.
Pokud nemate moc casu zkuste Starou planinu - z Kaloferu do Karlova pres Botev tak na tri dny v pohode.
BF
BF
nováček
nováček
 
Příspěvky: 86
Registrován: úte srp 5, 2008 18:24

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod dado » pát črc 31, 2009 19:37

Ahoj... pozajtra ideme do bulharska... povodny plan bol prechod pirinu, akurat sa to trosku pomenilo, moja priatelka tento tyzden bola kus chora a kamos tiez nieje uplne najlepsi... ideme 5ti a tak premyslam nad nejakou variantou, ako to skratit a ako vyplnit ostatne dni... je tu niekto, kto ma bulharsko - pirin, rilu, rudokopy pochodene hore dole a vyzna sa tam slusne a vedel by poradit aj take "jednodnove" vylety k nejakym vodopadikom, nejakymi dolinkami a zaroven vedel navrhnut ako si spravit nejaky fajny cas aj hore na hrebeni, mozno bez slapaku 1500m natazko? (napr od chaty s pristupom s autom?) prosim napiste RP :-) par otazok by som mal... dik dopredu...
Uživatelský avatar
dado
nováček
nováček
 
Příspěvky: 53
Registrován: ned dub 29, 2007 19:50
Bydliště: Bratislava

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod pripluv » sob srp 1, 2009 13:18

asi uz jste pryc, ale zkusil bych chatu vichren
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod karaya1 » stř črc 14, 2010 17:23

Ahoj,

jedem na začátku srpna na Rilu, víceméně snad i celou (Kostenec -> Musala -> chata Ivana kohosi :) -> monastýr) - mám prosím pár otázek.

  • na jak dlouho to je? (padlo tu, že přesně tahle trasa se dá za osm dní s několika přestávkama na déšť). Dá se to přejít relativně ještě ne moc rychlým tempem za sedm?
  • kde je dobré měnit leva? Už v ČR, nebo jsou tam lepší kurzy (dolar/euro)? (a potom předpokládám je asi nejlepší zajít v Sofii do banky - kde ji u vlakovýho nádraží hledat?)
  • dá se v Kostenci něco v pondělí večer/dopoledne koupit? (ovoce, voda, chleba...)
  • řeší Bulhaři nějak spaní nadivoko? Kolem monastýru to asi bude nějakým způsobem "hlídané" (ale to stejně chci do cely :) ), co na zbytku hor, rozumně mimo chatu pod stanem? Nebo za Kostencem (příjezd na místní nádraží cca před osmou večer)?
  • vody je předpokládám dost (endiaron s sebou)?
  • Jaké tam jsou náklady? Potřebujeme v podstatě jen vlak Sofia->Kostenec, bus monastýr->Sofia; pár piv a jídla v chatách po cestě a nějaké suvenýry domů (kde tam mají nejlepší vína? :) ).

Díky!
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod hrasek » stř črc 14, 2010 17:37

Odpovím ti jen částečně. Leva vyměňte až v Bulharsku za EURa, v ČR se snad ani vyměnit nedají. Spaní "na divoko" Bulhaři neřeší, ale raději vždy někam zalezte, kleče je tam dost. Vody je tam všude plno. Pili jsme co teklo a nikdo se z toho neposr... My jsme na Rile (ze Samokova směr Monastýr) dávali okolo 15-20km denně naprosto pohodovým tempíčkem (až mě to slimáčí tempo drahé polovičky někdy vadilo). Co se týče ceny, byli jsme v Bulharsku přes 2 týdny, týden na horách, týden u moře (přesun přes celé Bulharsko) a výsledná cena na osobu 7000Kč a to jsme si dopřávali denně zmrzky a párkrát jsme zašli na večeři do restaurace. Hned bych tam jel zas, ale práce mi to neumožní :(
Uživatelský avatar
hrasek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 322
Registrován: úte lis 11, 2008 19:02

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod fossil » stř črc 14, 2010 18:42

Ahoj, my tam byly v létě před dvěmi roky.. Šli jsme z Borovce až dolů pod 7 Rilských jezer do nějaký vesničky a odtud přesun do Bjaly k moři:) Dali jsme to za 6 dní, dost pohodovym tempem - nejhorší byl asi výstup od Monastýru zpět nahoru na hřeben...

Leva vyměnit v Bulharsku, spaní uplně v pohodě, jen u Rybných jezer po nás chtěli myslim asi 5 Lev za stan, nebo tak něco, v Monastýru jsme to vyřešili na verandě nějakýho vyhořelýho baráku kousek pod monastýrem u potoka.. byla to celkem noc hrůzy, ale rád na to vzpomínám:)

jinak 6 dní hory, 4 dny moře + cesta atd nác vyšel cca do 5tis Kč, s tim že nějakejch 1900Kč byl zpáteční lístek na bus Praha-Sofia-Praha

No snad jsem ti taky nějak pomoh:)
"Chtěl jsem jen vylézt tak vysoko, abych dohlédl na dno svého já". - Reinhold Messner
Uživatelský avatar
fossil
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: úte led 29, 2008 17:43
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod pripluv » stř črc 14, 2010 20:15

Byl jsem tam v září 2008

[*] Rilu jsme sli z monastyru i z musalou ctyri dny, nemyslim, ze bychom hnali, ale byli jsme rozejiti z pirinu
[*] Leva jdou vymenit v praze u arabacu, ja menil v cr v intersparu, nekteri vybirali kartou v sofii na letisti
[*] Nejspis ano, ted si nemuzu vybavit, kde kostenec je. ale do noci se daji poridit cjufte a kebabce, piva... s obchodama nebyl problem
[*] V monastyru je spani narezovy, pred a za je vzdy jeden kemp (monastyr 10 leva, kemp pred za 7, kemp za za 5). jinde to je vsude znacne nakrivo
[*] Vody je dost, bez endiaronu i potizi. A to jsme meli dost sucho, za dva tydny nekaplo.
[*] Naklady minimalni, ted z hlavy to nevim

Neco jsem se pokusil sepsat tutaj.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod pripluv » stř črc 14, 2010 20:19

joj kostenec, uz vim :mrgreen:
tam jsme prvne kalili z bezdomovcema a pak chrapali na nadrazi (vic v cestopise)
to bylo very happy
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod karaya1 » čtv črc 15, 2010 14:46

Paráda, díky.

Ještě jeden, asi blbej :) dotaz stran mechanizace: dají se někde nabít baterky (zásuvky by podle příspěvku níže měly být stejné) plus existuje nějaké rozumné gsm pokrytí pro případ průseru? I když v jednom cestopise se píše, že místní horská služba je víceméně furt v lihu...

Kde tam jsou lidi, abych věděl, čemu se vyhnout? :)) (monastýr dostal výjimku, Musalu jdem z jihu a zpátky na jih, takže snad ok)

Počasí asi jak vyjde, což? Četl jsem tu o týdnu bez kapky vody i několika dnech s pořádnou cisternou...
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod fossil » čtv črc 15, 2010 14:54

Zásuvky by měly být ok..

Lidi jsme potkali akorát na pod Musalou, ze severu - byla sobota.. Jinak sem tam nějaký čechy:-D Většinou jen v okolí chat..

Jinak Musala ze severu mě osobně přišla příjemnější, než následující sestup na jih..:)

Užijte si vejlet!!!

Jo a počasí.. jeden den nám přšelo, dalo by se říct spíš chcalo.. ale pak azuro.. období - začátek srpna 2008 :)

Koukni na www.yr.no jejich předpovědi vycházej dost přesně..
"Chtěl jsem jen vylézt tak vysoko, abych dohlédl na dno svého já". - Reinhold Messner
Uživatelský avatar
fossil
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: úte led 29, 2008 17:43
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod karaya1 » pát črc 16, 2010 10:37

Díky, i když spíš než o typ zástrček/zásuvek mi šlo o možnost se někde napíchnout na zdroj.

Koukám na stránky centrální autobusové stanice v Sofii, ale netuším, jak tam najdu spojení z monastýra. Poradí prosím někdo?
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod fossil » pát črc 16, 2010 10:53

Jo táák:) Na chatách ti to nechaj připíchnout..

No jak to tam najdeš? Ideálně se doptat na místě.. Lidi jsou ochotný a poraděj..
"Chtěl jsem jen vylézt tak vysoko, abych dohlédl na dno svého já". - Reinhold Messner
Uživatelský avatar
fossil
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: úte led 29, 2008 17:43
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod pripluv » pát črc 16, 2010 13:43

K monastyru to jezdi z jednoho vetsiho mesta od cca 8 do 20 hodin kazdou hodinu, skoncis teda kousek pred, ale pak jezdi bus primo ke klasteru (vylezes deset metru od hlavni brany :) ).
mam to v tom cestopise, podivam se, at jsem exaktnejsi

signal pomerne v klidu, ale na horach mam mobil hozen v baglu, nezkousel jsem to. u chat ale obcas nekdo vola a to jsou schovany v udolich

musala z jihu krasny, delsi nez ze severu a lezes po trave, ale nikde ani noha. na severu to je jak nejaky poutni misto (nejvyssi hora balkanu, holt).
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod pripluv » pát črc 16, 2010 13:50

Takze, kazdou hodinu to jezdi z blagoevgradu (na hlavni trase sofia-sandanski-milnik (zacatek pirinu) do rily. odtamtud busikem k monastyru, kdyz nebudete stihat, hodi vas za nejakej obnos mistni. pesky to nema vyznam, asfaltka do neuveritelneho kopce a nekonecna. busem jeste tak na hodinu.

v blagoevgradu maji na autobusaku stanek s tskovym tim balkanskym fast-foodem, doporucuju.

vy nejspis pojedete ze sofie do toho blagoevgradu a z monastyru zahajite vejlet do kopcu, ne? pozor, jda se jit dvemi cestami, jedna je hroznej hrcak do kopce, vyskovych asi 1200, ale jste rychle na hrebeni. my sli pomalejsim, protoze jsme chteli pres sedm rilskych jezer, ten krpal je obchazi. mapy se daji pokoupit vsude (na monastyru taky) a jsou dobry. zelenou obalku maji stary (meli jsme my), cervenou novy (jsou presnejsi ve smyslu aktualizace).

jestli bude cas, doporucuju si projit pirin. navazuje to na sebe (plus minus, jsou tam nejaky dva dny prechodu pres predel (silnice mezi pohorimi) a to se jde spis lesem. my sli pirin ze spodu a tu cast jsme svihli stopem (nakonec jsme stopli autobus, tak jsme platili listek).

http://maps.google.cz/maps?hl=cs&tab=wl (zadej rila monastyr)
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod karaya1 » ned črc 18, 2010 20:02

Za všechny informace díky. Akorát s tím spojením jsme se moc nepochopili, myslel jsem z monastýru do Sofie. :) Jdeme to takhle: vlakem ze Sofie do Kostence, pak přes Belmeken, Musalu, Ribni jezera apod. do monastýru a ztama busem do Sofie. Jeden vlak zpátky jede v 11.40, tak mě zajímalo, jestli je možné ho stihnout, když se ráno vyjede od monastýru (v Sofii toho stejně podle všeho k vidění moc není, max. na hodinu).

Pirin jsem chtěl taky, ale zbytek lidu už má po návratu něco domluveného, takže se nestíhá...
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod fossil » ned črc 18, 2010 20:13

Hele chápu, že má každej jinej styl cestování, ale z osobní zkušenosti když nevim, tak jsem zvyklej se doptat, nechat to volně proběhnout:) V tomhle případě ideální - od Ribnich ezer přijdete do Monastýru někdy odpoledne, navečer, dle rychlosti - sestup je v druhý půlce fakt nudnej, nebo mě aspoň nebavil.. V monastýru si to prohlídnete, přespíte a předtim samo můžete na pohodu zjistit jak vám spoj další den jede..no ne? Pokud teda neplánujete odjet ještě týž den, ale to jsem z toho co jsi psal pochopil, že tam chcete přespat.. nevim už kde, ale někde jsem tenkrát při zjišťování info narazil jak někdo psal ty spoje.. ale už absolutně netušim kde.. zkus ještě zapátrat..

ad sestup k monastýru.. začátek nádhenej, podél potoka, pěkný vodopádky atd.. druhá půlka už v podstatě po asfaltce a to mě na tom štvalo:(

Přeju příjemný zážitky a hlavně super počasí!!!!!

Snad i tyhle moje kecy pomůžou:)
"Chtěl jsem jen vylézt tak vysoko, abych dohlédl na dno svého já". - Reinhold Messner
Uživatelský avatar
fossil
nováček
nováček
 
Příspěvky: 180
Registrován: úte led 29, 2008 17:43
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod pripluv » pon črc 19, 2010 6:35

Aha, já to pochopil přesně naopak :)
No, večer vylezeš před monastýr (bacha, myslím v osm jej zavřou a nazdar bazar) a mrkneš na ceduli s jízdními řády. Když ji nenajdeš, pomůže ti mnich, u kterýho budeš platit noc (v nejhorším ti mrkne na google). Jezdí to ale dost. Sjedete do městečka jménem Rila. Tqam přesednete (z busu do busu, nic složitýho v tom není) a jedete do Bladoevgradu. Ten už je na hlavní z Řecka do Sofie, buď můžeš busem (odpoledne určitě jezdí – jezdil), nebo vlakem, nádraží je hned za autobusákem.

Jinak, až půjdete od Rybnych jezer, tak se k večeru podívej po levici dolů, uvidíš střechu monastýru výškový kilometr pod tebou. Vypadá to dobře.

Určitě v monastýru zaskákněte na bohoslužbu, to je mazec. V šest večer a v šest ráno, myslím.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod Jary » pon črc 19, 2010 9:37

Na Rile a Pirinu jsem byl teď začátkem července. Takže dotazy klidně hrňte. Co jsem zachytil výše: Euro na Leva byl aktuální kurz 1 E = 1,95 Leva (vyjma zlodějů ve směnárně na letišti s kurzem 1,65 (taky jsem vyměnil jen 5 E na MHD bus)). Směnáren je všude v Sofii dost.
Sestup od Rybnich jezer. a) po žluté - kromě horní části opruz po asfaltu. b) Lepší pokračovat po červené až na zaslon Kobylino braniště (krásné výhledy) a odtud po zelené k monastyru - horní část krásná (okolo Suchoto ezero), pak už nudnější, ale pořád lesem a ne po asfaltu. c) dál po hřbeni až k oblasti sedemte jezer (a pak uvidíš dole klášter 1000 metrů pod sebou viz výše přípluv). To už ale není na jeden den, var. a) a c) jsou denní, resp. a) půldenní.
Odjezd od kláštera - prvý bus je už někdy tuším okolo sedmé (možná i dřív). Měl jet jen do Rily ale pokračoval do Blagoevgradu. Odtud lze busem či vlakem do Sofie, četnost busu velká. (nebo busem do Banska a na Pirin).
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod pripluv » pon črc 19, 2010 10:21

A bacha, v Sofii se v saline plati listek za batoh a dost po tom jdou. kdyz je skupina, tak plati treba jen ti, co maji bagl na zemi a ne ti co na zadech, jindy nechaji ty, co sedi a maji bagl na kline, nekdy ne. jinak flastr, milice a ruzny chujoviny.
potkali jsme dvojici, co si koupili celodenni listek, ale i tak platili flastr, bo je jich batohy uz celodeni nemeli.
takze do saliny dva lupeny (me se nase skupinka smala do doby, nez platili flastr :).
je to ale fakt podle ksichtu, vymluvnost a jejich nalady!
a jsou fakt vsude, mrchy!
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod aliq2 » čtv črc 22, 2010 14:13

Tak jsme se taky včera vrátili z Bulharska, Vitošu jsme teda nestihli.
Postřehy: Bomby ve Stěnatech v pohodě sehnat jdou, Markill na Var pasuje.
Sofia - Samokov autobus stojí 8 Leva (ne 75 jak se nám jeden taxikář snažil namluvit :) )

Všem dopodučuju navštívit zaslon před Končetem, je fakt úplně skvělej, prostě krabice 2,5x2,5 metry pro 8 lidí, prostě skvělý a od něj na Končeto to je už asu jen 40 minut.

Na chtětě Vichren maj docela levný jídlo, masový koule za levo, prsotě supr ceny a za 4 leva se tam enchá sehnat fakt pořádná porce oběda.

Z Avtogara sever na letiště se dá jet jedním přestupem na hotelu Pliska.(takže cesta autobusák - letiště vyjde na 2 leva, o dost levnější než taxik.)

Jestli ještě na něco vzpomenu doplním, dotazy taktéž hrňte. Jinak doporučuju, je to tam fakt skvělý.
aliq2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv kvě 7, 2009 13:02

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod tomashewk » stř srp 10, 2011 17:36

Ahoj,
právě jsem se z Bulgárie vrátil, tak jenom pár postřehů:

-bomby s VAR závitem ve Štěňatech za 15 leva
-ze Sofie z Avtogara-Yuh do Borovetse za 8 leva
-z letiště busem 84
-na letiště busem 84 (jede ze zastávky Pliska - u univerzity)
-vlaky hledat zde: http://razpisanie.bdz.bg/site/search.jsp
-průvodce Lonely Planet docela dobře funguje
-na Rilu se dá z Borovetse vyjet lanovkou za 10 leva až do 2300 mnm
-není to tam zas tak levný, jak by se dalo dle jejich parity kupní síly odhadovat
-ceny busů cca jak u nás
-vlaky 2x-3x levnější
-pokud pojedete do Burgasu ze Sofie přes víkend, rezervujte s předstihem, když to nestihnete, jeďte do Varny
-smlouvejte :-)
-užijte si to!
tomashewk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř lis 10, 2010 9:41

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod RRR_cz » pát kvě 11, 2012 20:55

Čau:)...Jak je to se spaním na Rile volně v přírodě???dočetl sem se že to moc neřešej ale taky že oficiálně se smí na daných místech...na webu Národního parku na rile sem nic nenašel ale možná jen blbě hledám:D...
RRR_cz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob črc 12, 2008 18:13

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod karaya1 » sob kvě 12, 2012 11:11

Byli jsme na Rile v roce 2010 (komplet od Kostence přes Musalu a Sedm jezer k monastýru) a za celou dobu jsme platili za stan jen jednou - u Grančaru, když pršelo, my se rozseděli u piva a pak už se nám večer nechtělo zpátky na hřeben a rozdělali ho u chaty. U Maljovice to neřeší vůbec, když máš stan, pošlou tě na určené místo a nic nechcou. V okolí jiných chat jsme nespali. Když si ve volné přírodě večer rozděláš stan, velmi pravděpodobně to nebude mít kdo řešit - a kde není žalobce, není soudce :wink:
Nadivoko se dá dokonce přespat i u monastýru, je tam jedna zapadlá louka, nám cestu k ní nakreslil místní hospodský na paragon :mrgreen:
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod richard ott » čtv čer 14, 2012 20:36

Ahoj, nevíte někdo náhodou, jak je to v bulharsku na horách s pastevectvím? jestli tam jsou nějaké salaše (bačila - jako v makedonsku) někde nad hranicí lesa? v roce 2007 jsme šli na východní Rile kolem nějaké rozpadlé salašky a taky k našim stanům ráno přihnal krávy nějaký pastevec, ale kde měl salaš, je mi záhadou. Tak jestli jste na to na Rile, Pirinu narazili, nebo to je jen v nižších pohořích a na Staré Planině. Jsem zvědav
richard ott
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv kvě 5, 2011 0:16

Re: Bulharsko - Rila, Pirin, Vitoša

Příspěvekod andysoldan » ned led 13, 2013 19:00

Ahoj, pročetl jsem fórum, prohlédl kvanta fotek a zjistil jsem, že v Pirinu je minimálně jeden hřeben zajištěnej. Máme v plánu to toto léto přejít spolu s Rilou a řekl bych, že budeme celkem na těžko a jeden člen expedice se nám kousl loni v Retezatu (skrz strach z výšek, ale prý to překoná). Takže otázka zní zda je na Pirin potřeba ferratovej set či ne. Díky moc za odpovědi :)
Uživatelský avatar
andysoldan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: čtv srp 23, 2012 8:58
Bydliště: Brno

PředchozíDalší

Zpět na Balkánské státy