Spaní beze stanu - dotazy

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod Olchor » sob črc 18, 2009 7:50

Jo, špunty do uší na vandry nosí moje žena, tvrdí, že to pomáhá proti medvědům. Jinak prý má celou noc ucho jako lopuch a poslouchá, co se kde šustne, jestli nejde medvěd.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod pripluv » sob črc 18, 2009 15:10

tyo, ja lehnu a spim O:)
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod Olchor » sob črc 18, 2009 17:34

To máš docela kliku, važ si toho. Já s tím docela bojuju, asi už stařecká nespavost. Navíc kamarádi čím dál víc chrápou, špunty do uší moc nepomáhaj. No ale nějak to pořád jde. Do hotelu kvůli tomu nepudu.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod mike » pon črc 20, 2009 16:56

Mas kliku a vaz si toho! :twisted: Ja jsem s nima zacal kvuli svemu zpusobu zivota, kdy ve dne spim a v noci bdim. Cim dal hur jsem pres den spal a ucpavky to vyresily. Bohuzel jsem zjistil, ze jsou navykove. I absolutnim tichu na horskych chatach a bivacich jsem se budil a spal spatne. Az jednou jsem zjistil, ze mi chybi ty ucpavky. S nima spim skvele, kdekoliv. No co, jsou horsi a drazsi navyky ;-)

Mimochodem, chrapani resi docela slusne. I meho bratra, ktery je slyset pres 3 zdi. Chce to ovsem ty spravne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod Luci Luc » úte črc 21, 2009 5:50

Krom komárů mi spaní bez stanu neva 8)
Uživatelský avatar
Luci Luc
účastník
účastník
 
Příspěvky: 200
Registrován: pát črc 17, 2009 9:33
Bydliště: Rousínov u Vyškova

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod lara » úte črc 21, 2009 18:14

mi nevadí ani ti komáři. hodím si spacák přes hlavu a spím jak v bavlnce.... :)
Cokoliv si umíš představit, toho lze i dosáhnout.
Uživatelský avatar
lara
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2226
Registrován: pát bře 20, 2009 20:26
Bydliště: Beskydy :-)

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod Ryba » úte črc 21, 2009 18:18

a spím jak v bavlnce....


COTTON KILLS! :twisted:
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re:

Příspěvekod tomesso » ned úno 20, 2011 16:28

chonda píše:Najít v ČR místo na několikadenní toulání mimo civilizaci je holá nemožnost.

Loni jsme strávili pět dní pochodem kolem Křemelné, je to sice asi jen 40 km a první zóna, ale náročnost terénu hoooodně pozdrží...
tomesso
nováček
nováček
 
Příspěvky: 58
Registrován: sob úno 5, 2011 14:44

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod šíp » pon kvě 2, 2011 19:05

Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod lojzmen » pon kvě 2, 2011 20:41

Ti komáři - řešil jsem to moskytiérou na klobouk z armyshopu a spal jsem na zádech v kšiltovce, takže moskytiéra mi neležela na obličeji. Taky jsem ji předem postříkal repelentem.
Ale za horkých nocí, to je opruz. Není nad stan s dostatečně hustým sítem.
Na Šumavě ty muchničky ... :nasranost:

My chrápající musíme vždy někam zalézt stranou, jednou k ránu se mi smáli houbaři.
Ale medvěda se nebojím. Bojí se on 8)
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod Olchor » úte kvě 3, 2011 9:52

Moje nejstrašnější noc pod širákem byla kdysi v Dunajské deltě ve Sfintu George v létě. Loď zpátky nám jela někdy v 5hod. ráno, taxme zalezli jen do spacáků na molo. Komáři zuřili, nedal se vystrčit ani nos, noc byla hodně teplá, zapařený, opuchlý, nevyspaný. Trest za lenost.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Prasata, medvědi, spaní v hloubi lesa,... Bát se?

Příspěvekod patriko » čtv led 19, 2012 19:36

Ahoj. Za předpokladu, že je toto téma velice příbuzné s jiným, se chci předem omluvit. Touha vědět mě přinutila k rychlému založení nového tématu a nepořádnému zjišťování si, jestli podobný existuje, tak omluva.

Bohužel neznám člověka, jenž by mi dokázal říci o přírodě a tak. Je tomu dlouho, co jsem propadl typu cestování, který předvádí film Útěk do divočiny. A nevím téměř nic. Až dnes mě napadlo najít si na internetu fórum a zeptat se lidu, který ví. Zeptat se konkrétně. Možná to budou otázky jak od 8 letého kluka, no co.

1. Jak se chovat při střetu s divokým prasetem, medvědem, hadem, nebezpečnou zvěří?
2. Přijde mi velmi nebezpečné přespávat v hloubi lesa pod širákem, když existuje takové nebezpečno v podobě zvěře. Jak na to? Jak v klidu spinkat a nebát se? Jak zabránit tomu, aby se nestalo nic špatné?
3. Základní výbava by měla být jaká?
4. Na co si ještě dávat pozor?

Jsem pln otázek, přesto mě nenapadají. Takhle to asi prozatím stačí. Můžete napsat i další vaše další užitečné poznatky, rád bych věděl úplně všecičko! Ale prosím, na tyto 4 otázky odpovědět hlavně.
Děkuji mnohokrát!
patriko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv led 19, 2012 18:46

Re: Prasata, medvědi, spaní v hloubi lesa,... Bát se?

Příspěvekod vonkreuz » čtv led 19, 2012 20:00

patriko píše:Ahoj. Za předpokladu, že je toto téma velice příbuzné s jiným, se chci předem omluvit. Touha vědět mě přinutila k rychlému založení nového tématu a nepořádnému zjišťování si, jestli podobný existuje, tak omluva.

Touha vědět, zda máš svůj dotaz zálohovaný mě nutí k tomu, abych ti ho vymazal bez náležitého zjišťování, tak omluva. :twisted:

@ Patriko - abych nebyl takovej tuplovanej ingnorant jako ty, tady máš podobná témata:

Přespávání ve volné přírodě.
Medvědi - zkušenosti, zážitky
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod Ryba » pát led 20, 2012 9:07

1. Medvěd a divočák jsou natolik plašší, že je kumšt je uvidět třeba z dálky. A zmije je jedním z našich nejvzácnějších živočichů.
nejnebezpečnější živočichové v naší přírodě:
a. člověk - nemusí to být nutně "Lesní vrah Kalivoda" stačí vožralej milicionář, tč. předseda místního mysliveckého sdružení s kulovnicí.
b. klíště - borelióza je ludra (vyzkoušeno), encefalitida tě dokáže dostat i pod zem (nemyslím speleologii)
c. čokli všech druhů a chutí, s páníčkem i bez.

2. Viz bod jedna. V lese se cítím bezpečněji než ve městě. I když v mém případě - jak říká Shrek:"Nestrašnější, co můžu v lese potkat jsem já!" :twisted:
V nejmenovaných-slovenských-pohořích jsem, pokud to bylo ve vysloveně medvědí lokalitě, vytáhl žrádlo provazem na strom a počůral přístupové cestičky k místu spánku.
Zase: podstatně větší je šance, že si vybereš blbě místo na spaní (typicky někde dole, u potoka) a pak tě sežerou zaživa komáři a klíšťata, vykosneš kvůli studenému, vlhkému vzduchu, s trochou smůly tě sebere vlna, až v noci přijde přívalový déšť.

3. Základní výbava (v našich podmínkách) - tady se zase jak vidím podepsaly všechny ty huďácké a RP katalogy. O vybavení to fakt není.
Oblečení: jakékoliv obnošené oblečení, umělina má přednost, bo rychleji schne
Boty: pohodlné, pevné boty a nepromokavé výhodou
Karimatka: jakákoliv karimatka, dostatečně tlustá na očekávanou teplotu
Spacák: dtto, dva bídné spacáky jsou lepší než jeden bídný spacák
Batoh: jakýkoliv batoh, s bederákem je lepší
Stan: pro jednoho zbytečnost, stačí igelit nebo zakrývací plachta s oky.

3. Na to přijdeš sám... :mrgreen: U nás nic moc nehrozí, takže většinou stačí používat hlavu (a neschovávat se třeba v bouřce pod osamělý strom :twisted: )

Hlavně nebýt předposranej a nedělat z přespání v Chřibech expedici k Orinoku.
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod deckardph » pát led 20, 2012 15:43

patriko: K bodu 1 a 2 mam historku.. Stalo se to tak že sme přespávali v Jizerkách zrovna v době jelení říje, jeleni hučeli na celý hory a člověk když to slyšel měl docela respekt. No usadili sme se na spánek na jedinym lepšim místě a to bylo u skály podel který vedla zvířecí stezka (nikdy si nelehej na zvířecí stezku.. :mrgreen: ). Už se začínalo dělat světlo a v tom mě probudilo nějaký šramocení okolo, ale byl sem přikrytej plachtou (mimochodem to taky nedělej ráno se probudíš celej mokrej :wink: ) a nechtělo se mě hejbat, zase sem usnul a najednou to šramocení bylo blíž, ale byl tady další zvuk, jako by něco hodně velkýho, dejchalo a tenhle zvuk se přibližoval, až sem měl pocit že hlava toho zvířete je přímo u tý mojí, ale nepodíval sem se co to je, protože sem se bál, že když se kouknu, tak budu koukat z 10 cm přímo do očí nějakýmu obrovskýmu jelenoj a to by asi nebylo dobrý ...
Dopadlo to tak že sem tam takhle 10 minut vyklepanej ležel pod tou plachtou a pak sem usnul :mrgreen:
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod Ryba » pát led 20, 2012 16:04

A přežil to?
Přežil, protože mu to politicky myslelo, vy šmejdi!
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod Dr4k3 » pát led 20, 2012 16:37

mike píše:Chce to ovsem ty spravne.
tyhle nemůžu používat, tak velký uši nemám... já kupuju ty kónický s kulatým koncem. Ale je to základ, bez toho se na většině míst pořádně nevyspím - nedokážu spát dost tvrdě dost dlouho. Jinak návykový je to ještě v jiným smyslu - ucho se adaptuje na nižší hlasitost a i se špuntama v uších teď slyším šramot v okolí... naštěstí to neruší.
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod mike » pát led 20, 2012 16:47

Velky usi? Vzdyt na delku jsou kratsi, nez ty konicke, a prumer se prizpusobi uchu. Zmacknes na par milimetru prumeru, zasunes do ucha a ono uz se to natvaruje. Jinak mas asi pravdu, uz jsem si vsiml, ze slysim veci, ktere ostatni ne. Obcas je to neprijemne, kdyz neco nekde piska, a ja jsem jediny, kdo to slysi :)

Kdyz uz jsem u toho, pridam zkusenost. Zkousel jsem soft verzi EAR Classic a prestoze by mela mit vyssi utlum, prijde mi, ze funguje o neco hur. Mozna ne pri prvnim, ale pri opakovanem pouziti urcite. Nejspis to bude tim, ze pena je mekci, nema tak dobrou tvarovou pamet, a neutesni ucho tak dobre.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod mike » pát led 20, 2012 16:58

Ryba píše:1. Medvěd a divočák jsou natolik plašší, že je kumšt je uvidět třeba z dálky.

Medveda jsem jeste nepotkal, ale divocaku spoustu. Ze by byli nejak plasi mi neprislo, zvlast ti, co ziji v blizkem okoli Prahy. Nekolik setkani na par metru uz jsem zazil a ze by nejak zvlast prchali, to teda ne. Jednou se mi dokonce stalo, ze jsem musel ustoupit ja, nekde v severnich Cechach. Divocak se se prodiral rostim smerem ke mne. Promluvil jsem na nej, abych na sebe upozornil, a on misto aby prchnul, zacal nasrane chrochtat a smer nezmenil. Takze jsem usoudil, ze moudrejsi ustoupi ;-)

To ale neznamena, ze by se jich clovek mel bat. Snad s vyjimkou pripadu, kdy narazi na pruhovana selatka. Pak to chce rozvazne vycouvat, nez si toho vsimne bachyne a bude je chtit chranit. Stalo se mi to jen jednou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod Dr4k3 » pát led 20, 2012 17:14

mike píše:Velky usi? Vzdyt na delku jsou kratsi, nez ty konicke, a prumer se prizpusobi uchu. Zmacknes na par milimetru prumeru, zasunes do ucha a ono uz se to natvaruje.

jenže na průměr v základní velikosti jsou větší a to jde - v uchu daleko silněji tlačí na stěny zvukovodu, až je to nepříjemné. Ty konické taky občas zkrátím o pár milimetrů na tom vnějším konci..
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod mike » pát led 20, 2012 17:31

Vec zvyku ;-) Kdyz tak zkus tu soft verzi, je znatelne mekci a myslim, ze ma i o trochu mensi prumer.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod Dr4k3 » pát led 20, 2012 17:35

naaah, nebudu opravovat něco co není rozbitý
Uživatelský avatar
Dr4k3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 729
Registrován: pon čer 20, 2011 11:54
Bydliště: Praha

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod mike » pát led 20, 2012 17:41

Vylepsovat, ale jak myslis ;-) Mne ty konicke nevyhovuji, malo tlumi a malo vydrzi. Aspon ty, co jsem zkousel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod amigo » pát led 20, 2012 18:45

ještě bych zmínil nebezpečí bivakování v kruté přírodě s přítelkyní, to udělá z pohodového noclehu téměř horor :twisted:

kopretina v lese zásadně nespí a s čelovkou v ruce střeží místo noclehu, ze všech nebezpečenstev jí nejhorší přijdou zvuky. stejně tak spolulezcova přítelkyně: v jeseníkách na čertových kamenech jsme, značně podroušeni, byli donuceni postavit z plachty protihejkalí přístřešek. takže rada nakonec: bez bab! :mrgreen:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod mike » pát led 20, 2012 18:55

:lol: zkus ji vnutit ty ucpavky do usi, ale zensky je nevimproc nemaji rady a radej kvuli zvukum nespi :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod amigo » pát led 20, 2012 18:57

ucpávky nechce, ale pouští si hudbu z mptrosky do sluchátek, ale stejně ji vždycky po chvíli vypne a poslouchá...
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod šíp » pát led 20, 2012 19:20

Pche, u nás je to naopak. Několikrát jsem byla Lubošem probuzena kvůli kravinám typu: divočáci kolem nás, jeleni v říji vedle našeho stanu, stádo sobů snažící se nám narvat do stanu, bouřka přímo nad námi apod. Není lepší jezdit bez chlapů? [-(
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod amigo » pát led 20, 2012 19:50

@šíp: zřejmě budete výjimka potvrzující pravidlo :mrgreen:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Spaní beze stanu - dotazy

Příspěvekod Lenca » čtv led 26, 2012 22:18

Na fotu je moje švagrová, (já vždy připravena na cokoliv), takže jsem naordinovala 3 grogy a 2 velké rumy a byl klid až do rána,
já naopak ty všelijaké zvuky miluju a když na plachtu, nebo stan začne pršet, to je uspáváček jak vyšitý zzzz
PA020071_web.jpg
PA020071_web.jpg (196.22 KiB) Zobrazeno 24762 krát
Lenca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv led 26, 2012 21:42

Re:

Příspěvekod danielrosko » sob čer 16, 2012 4:33

poldík píše:
viňa píše:Pokud vím tak máme jedno z nejlepšíš turistických značení, a máme jednu z nejhustějších turistických sítí, tak že pravděpodobnost zabloudění není za až tak veliká
No jasně v čr nezabloudíš to dřív narazíš na jinou trasu. :mrgreen:


sice trochu out of date ale nedalo mi to.
vzpomněl jsem si jak jsem se ženou šel hřebenovku a vedla ona. no tak jsme šli šli šli (mě bylo divný že scházíme do údolí ale neřešil jsem, čekal jsem co se z toho vyklube) a najednou jsme skončili v polské vesnici. :lol: :(( . no nic. smějeme se tomu dodnes a občas ji trochu tímto poškádlím.
každá cesta má jasný cíl, je jen otázka času kdy ten cíl nalezneme, je jen otázka srdce zda ho chceme nalézt, je jen otázka mysli zda ho přijmeme, je jen otázka osobnosti zda se s ním vyrovnáme.
Uživatelský avatar
danielrosko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: sob čer 16, 2012 2:44

PředchozíDalší

Zpět na Pokec o cestování