Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod budo » pon črc 6, 2009 13:25

Mám žďárák High Point. Zatím jsem v něm spal 2x v dešti. Sice jsem byl v suchu, ale spacák, který používám, je pro spaní ve vaku moc teplý. Nedá se v tom spát. Budu muset pořídit pro tuhle kombinaci nějaký letní spacák. Ve vláknech, která se tady letními spacáky zabývají, se neprobírá použití v kombinaci se žďárákem. Uvítám každou dobrou radu. Cena spacáku by měla být nízká. Výběr bych viděl mezi následujícími:
- Pinguin Tramp - zatím favorit díky ceně
- Deuter Dreamlite 500 - druhý favorit, díky nízké cenně i váze
- Loap Alaska - nevím .....
- PRIMA Bike 3D 220 eco - Prima je mi extrémě sympatická, ale vyšší cena ...
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod Cvrk » pon črc 6, 2009 16:35

Ono to používání v kombinaci se žďárákem je totiž dost individuální. Někomu je zima, někomu horko a někomu se to potí, jak prase. Z toho, že se ti žďárák nepotil ale usuzuju, že zas tak nevhodný spacák nemáš.Navíc jsi nenapsal, jaký že to spacák jsi používal doteď, takže ono se takhle blbě radí.Takže nejlepší asi bude, když si opravdu vybereš chrouňák, ve kterém bude tak akorát tobě . Vůbec bych se nebál toho trampa, a pokud nebudeš přes léto někde hodně vysoko, kde mrzne, tak by mohl stačit a navíc je lehoučký.
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Re: Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod budo » pon črc 6, 2009 18:54

Starý spacák - Salewa Ladakh 3, původně poměrně teplejší, už si nepamatuju údaje výrobce, snad jen to, že údaj o extrému byl -17°C. Dnes je spacák cca 15 let starý a hodně jetý, takže jeho izolační schopnosti dávno nejsou, co bývaly. Nicméně pro spaní ve žďáráku v posledních teplých deštivých dnech je ta Salewa opravdu moc telá. Vnitřní vrstva je nějaká bavlna s příměsí, na sobě jsem měl jen trencle a byl jsem děsně ulepenej. Žďárák zevnitř opocený nebyl.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod Cvrk » pon črc 6, 2009 19:23

Hm, tak dejme tomu, že vlastnosti toho spacáku výrazně klesly, ale stejně si něco z vlastností udrží i trvale, takže dejme tomu, že dolní komfort teď bude kolem 3 celsia + žďárák +studenější letní noc okolo 8 celsia = pekelné vedro. V tom případě, pokud nechceš investovat víc peněz, bych okamžitě a střelhbitě šel do toho trampa a nic neřešil. Ovšem za předpokladu, že ho budeš používat v kombinaci se žďárákem, bo v samotném by ti asi mohla být i kosa.
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Re: Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod David » pon črc 6, 2009 19:51

budo píše:... a byl jsem děsně ulepenej. Žďárák zevnitř opocený nebyl.
řekl bych, že za to nemůže spacák, ale celkově vlhké tropické počasí jaké u nás právě převažuje *
Takže pokud ke starému spacáku nemáš jiné výhrady jako třeba váha, pak bych jej neměnil a neutrácel, protože v tomhle počasí budeš olepenej i v cyklo spacáku.
Doporučoval bych někdy navštívit třeba Saudskou Arábii :prayer: , jen jak vylezeš z klimatizované letištní haly, tak jsi olepený i bez spacáku ;-)
David
nováček
nováček
 
Příspěvky: 141
Registrován: stř bře 18, 2009 17:23
Bydliště: Praha

Re: Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod budo » pon črc 6, 2009 20:09

Pánové díky za rady. Atypického počasí jsem si vědom. Co se týče slabšího výkonu trampa v chladnější noci, s tím počítám, počasí se dá odhadnout předem a podle toho vezmu spacák ten nebo onen. Další úvahou je pořízení vnitřní vložky do spacáku. Tím bych získal 3 vrstvy a mohl kombinovat dle počasí. (1) spacák, (2) žďárák a (3) vnitřní vložku. Teď jen vybrat kterou(???).
Dotaz: ten Deuter jste nijak nekomentovali .... váha 0,5kg je nlákavý paramatr. Máte k němu nějaké relevantní komentáře? Děkuji :-)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod Cvrk » pon črc 6, 2009 20:26

No, jednak jsem myslel, že chceš co nejlevnější a taky co se týká udáváného komfortu je na tom deuter hůř než pinguin...
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Re: Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod budo » pon črc 6, 2009 20:40

co se týče údajů o teplotním komfortu, ty jsem zas tak nestudoval .... ale v závěru je fakt, že rozhodne cena a jdu do Pinguina, díky za pomoc při výběru :-)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod zbuddy » úte črc 7, 2009 7:57

Cvrk píše:No, jednak jsem myslel, že chceš co nejlevnější a taky co se týká udáváného komfortu je na tom deuter hůř než pinguin...

Dreamlite 500 mám a bez stanu bych v něm nespal. Je to spacák na léto do stanu a na chatu.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod budo » úte črc 7, 2009 7:58

zbuddy píše:Dreamlite 500 mám a bez stanu bych v něm nespal. Je to spacák na léto do stanu a na chatu.


Tak jsem asi nakonec vybral dobře, ne?
I když na druhou stranu .... mám samonafukovačku Artiach. Pod ní pro ochranu alumatku a když vlezu se spacákem do žďáráku, umím si představit a spaní v tom Dreamlitu 500. Sice jsem ho neviděl na vlastní sáhnutí, ale pro spaní v létě by to mohlo být.....
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod zbuddy » úte črc 7, 2009 17:43

Odpověď jsi již četl výše.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod budo » úte črc 7, 2009 18:15

OK, omlouvám se :-)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod budo » stř kvě 7, 2014 17:56

S odstupem času dnes dodám, že ten tramp za ty peníze na léto stačí. Nechá se v něm spát i kolem 2-3°C, když se přiobléknu. Je to levný spacoš na "prasení". Za tu částku se ho člověk nebojí nešetřit. Jinak stejně lehká syntetika s lepším výkonem, ale za dvojnásobnou cenu, je Micra. Ta se v kombinaci se spodkami a trikem LS jeví být příhodným spacákem od jara do podzima.

To jen tak na okraj. Dnes už bych syntetiku nekupoval. Přešel jsem na peří.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod pacocz » sob kvě 10, 2014 21:42

Já mám americký vojenský žďárák (US ECWCS sleeping system) a mám k tomu dva spacáky, letní a zimní.
Cena je přijatelná, možná se hůř shání a největší výhodou je asi množství zapínacích cvočků, které spacák s obalem drží pevně pohromadě.
"Nevěřte na zázraky, spoléhejte na ně."
(Honza Kopka)
pacocz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv lis 28, 2013 22:53

Re: Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod koudy84 » pát říj 2, 2015 8:28

Deuter dreamlite je opravdu hodne letni, hodne maly a lehký spacák. Vazi polovinu, co jine letni spacaky a to udává jeho izolační schopnosti. Spal jsem v něm dvakrát, jednu noc jsem nespal zimou, bylo tak 10 a já jsem byl zvykly na tropy. Podruhé jsem spal v bytě a byla mi zima na nohy.:) Asi bych ho pouzil tak na spani v autě, na bytě nebo tam, kde noční teploty neklesají pod 13 stupnu.
koudy84
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát říj 2, 2015 8:15

Péřový spacák ve Žďáráku

Příspěvekod past » pát říj 9, 2015 20:51

máte zkušenost PÉŘOVÝ SPACÁK ve ŽĎÁRÁKU ?
vybírám nový péřový spacák třeba Sir Joseph Rimo/Paine
a chtěl bych ho na příležitostné zimní spaní použít
ve žďáráku High Point Dry Cover

nebo je obecně vhodnější do žďáráku používat syntetiku?
past
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned úno 19, 2012 13:08

Re: Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod pickard » pát říj 9, 2015 21:13

Tuto kombinaci s SJ Paine 600 používám bez problémů k naprosté spokojenosti. V zimě by v tom ale mohla být zima.

Ad syntetika:
No, možná by lepší byla. Ale to, že mám žďárák, automaticky znamená, že šetřím každý gram - jinak bych měl stan. To rovněž automaticky znamená, že nemám syntetický spacák.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod dudy » sob říj 10, 2015 6:59

pickard píše:....to, že mám žďárák, automaticky znamená, že šetřím každý gram - jinak bych měl stan. To rovněž automaticky znamená, že nemám syntetický spacák.

A co akvárko, máš?
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod Vachon » sob říj 10, 2015 8:46

Nespím v jiném spacáku než péřáku (letním nebo zimním) a nikdy nebyl ve žďáráku (HPDC) problém.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod booze » sob říj 10, 2015 17:10

Pokud nepouzijes nejake nouzove bivaky napr. Salewa, Pieps apod., ktere jsou spise urcene pro preziti, tak by nemel byt s perakem problem v High Point Dry Cover.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Péřový spacák ve Žďáráku

Příspěvekod karitapepe » sob říj 10, 2015 18:15

past píše:máte zkušenost PÉŘOVÝ SPACÁK ve ŽĎÁRÁKU ?

nedávno jsem zrovna tak bivakoval na sněhu v mínus deseti, peřový spacák warmpeace viking 600 a obyč ždarák pro dva Salewa Bivibag Storm ll, spacák byl nepatrně trošinku vlký, ale u hlavy mi docela kondenzovala voda, tam byl trochu mokrý.
Mám teď pořízený jiný žďarák sir joseph k2 a mohlo by to být trochu lepší s tou kondenzací vody u hlavy, uvidíme :roll:
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod rambo518 » ned říj 11, 2015 21:01

Souhlas s většinou. Já s Vikingem 600 a army gore žďárákem vždy bez problémů. Dokonce za jedné noci lehce nad 0°C jsem měl totální sucho na žďáráku i spacáku a přítelka bez ždáráku měla spacák komplet od rosy.

karitapepe píše:nedávno jsem zrovna tak bivakoval na sněhu v mínus deseti, peřový spacák warmpeace viking 600 a obyč ždarák pro dva Salewa Bivibag Storm ll


Mohu se zeptat? Na -10°C už asi hádám bylo nějaký to přioblečení? Bylo to v pohodě? Chystám se právě teď do hor kde těch -10 předpovídaj a rád bych právě Vikinga 600+army gore+polartec... Ale mám obavy :-) -10 jsem s ním ještě nezažil... V trenkách v něm pociťuju chlad kolem -3 cca.
rambo518
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 20, 2015 18:38

Re: Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod karitapepe » pon říj 12, 2015 6:10

rambo518-měl jsem spoďáry, dvoje hrubé merino ponožky, merino triko, tenkou polartek power stretch mikču a lehounkou peřovku, tenoučké rukávky i s čepicí.
karitapepe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 461
Registrován: úte srp 2, 2011 8:28
Bydliště: Ostrava

Re: Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod Vachon » pon říj 12, 2015 8:11

V tomhle je důležitější dobrá karimatka.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Letní spacák vhodný pro použití žďáráku ?

Příspěvekod fps » pon říj 12, 2015 9:36

jojo, to co máš pod sebou je hodně důležité
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Příspěvekod Neo75 » pon bře 14, 2016 15:32

A co ten super Light dry Cover od HP? Má to někdo? Funguje to aspoň tak dobře jako ten klasický HP dry Cover? Ta váha je přece jen poloviční.
Neo75
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pon úno 15, 2016 15:57

Spánek fotografa

Příspěvekod fotoman » sob čer 4, 2016 12:29

Zdravím všechny dobrodruhy!

Dnes mě zajímá taková věc ohledně bivakování. Jsem v tomto ohledu zcela neznalý a chystám se dobývat vrcholky krkonošských tisícovek a v jejich blízkosti přespávat v lese. Teda, zkušenosti s horami nějaké mám, ale ne přímo s bivakováním. Pro tento účel dávám dohromady potřeby na spaní, to znamená karimatka, spacák a ochranu před deštěm. Vzhledem k dalším investicím mám zde značně omezený rozpočet, tudíš bych to rád splašil do nějakých 2500,-. Nejsem zrovna škrt, ale také se mi nechce zbrkle vysolit desítku za vybavení, když ještě ani neznám své skutečné individuální potřeby. Pak je tady další trochu specifický faktor a to je váha. Tahám s sebou nějaké to kilo v podobě fotovýbavy a tudíž budu šetřit na váze všude kde se dá, i kdyby na úkor pohodlí. Moje aktuální představa je taková, že si pořidím kilový letní spacák do cca 1500,- a https://www.4camping.cz/p/bivak-mountai ... ight-bivi/
zzzz
Podle toho co jsem tady četl, očekávám, že mi bude doporučeno si koupit spacák minimálně za 3000 tisíce a k tomu žďarák za další tři, JINAK PROSTĚ NEPŘEŽIJU!!!, ale přecejen léto je za dveřmi a já s tímto vybavením nemám ambice přespávat někdy v listopadu. Chci vylézt na kopec, pofotit, sejít do lesa, přespat, ráno znovu pofotit a jít domů, případně zůstat ještě den, dva, až naberu zkušenosti. Taky si uvedomuji, že v této cenové relaci budu rád, když ten spacák bude použitelný i příští léto.
:) Předem díky všem, kdo si najde čas mi přihodit nějakou radu.
fotoman
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát čer 3, 2016 22:38

Re: Spánek fotografa

Příspěvekod DAV » sob čer 4, 2016 17:40

Chceš věci které si odporují, ale poradím ti. Místo žďáráku si kup pončo třeba to od Jurka, dá se z něj udělat kde co. Místo spacáku si kup péřovou bundu a zateplené kalhoty, znám pár myslivců co takhle chodí do lesa a probouzejí se ráno s nabitou flintou v ruce na posedu.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Spánek fotografa

Příspěvekod apuka » sob čer 4, 2016 18:30

Kdyz je prvni volba cena a kvalita je az nekde vzadu, mel sis zajit ted nedavno do LIDLu, koupit si v jejich akci spacak, karimetku i stan a vesel by ses v pohode. Ale to uz skoncilo, tak me napadava, ze u Decathlonu vidim tu jejich vystavku stanu, kde maji (meli?) i nejaky lehky rychlepostavitelny stan nebo tento Tarp (u nehoz vahu neres, ta je pocitana asi i s tycema a hulkama a nevim jeste cim) nebo nepromokavy pytel na spacak. Spacak tam taky najdes, jen si nekup ten nejlehci letni, ten vubec nehreje.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Spánek fotografa

Příspěvekod fotoman » sob čer 4, 2016 20:27

DAV: Díky! Ta pláštěnka DUO UL je geniální.
fotoman
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát čer 3, 2016 22:38

Další

Zpět na Spacáky a karimatky

cron