Albánie

Rumunsko, Bulharsko, Albánie a státy bývalé Jugoslávie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Albánie

Příspěvekod Jaro Flídr » stř lis 5, 2008 13:19

=D>
Všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest.(J.A.Komenský)
Jaro Flídr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv bře 27, 2008 0:21
Bydliště: Kalná nad Hronom

Re: Albánie

Příspěvekod Radana » pon čer 1, 2009 11:24

Nazdarek,
ráda bych si v létě vyrazila do Albánských Alp, asi s Černohorské strany (z Gusinje na jih) ta s chci zeptat, jestli je nějak problémový tam přejít hranice a jak je to vůbec s razítkem do pohraniční oblasti?
Dále bych se ráda zeptala, jestli je tady někdo, kdo má zkušenost i s jimými alb. horami než na severu. Začíná to tam být na mne nějak moc populární. A ještě bych tam někoho potkala.....
Uživatelský avatar
Radana
nováček
nováček
 
Příspěvky: 57
Registrován: sob čer 30, 2007 19:24

Re: Albánie

Příspěvekod Jary » pon čer 1, 2009 14:27

Toho potkání bych se tak nebál. Loni v srpnu v Théthy jsme při dvoudenním výstupu na Jezercu potkali - nula lidí (vyjma pastevců), při přechodu do Valbony jednu skupinku asi pěti lidí s místním "vůdcem".
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 278
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Albánie

Příspěvekod Radana » pon čer 1, 2009 14:53

Aha, děkuju.
Dále by mne ještě zajímalo, jak je to s minami a možným přechodem do Kosova. A jinak informace ohledně bezpečnosti přijdou vždycky vhod.
Uživatelský avatar
Radana
nováček
nováček
 
Příspěvky: 57
Registrován: sob čer 30, 2007 19:24

Re: Albánie

Příspěvekod pripluv » stř čer 3, 2009 20:30

albanie a letecka doprava. kam letet, chci-li na sever zeme na hory? a co spojeni z albanie do bulharsko sofie asi vlakem, je to realny? jak dlouho to jede? hilfe :rolleyes: !
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Albánie

Příspěvekod george1 » čtv čer 4, 2009 13:05

Jsem to loni popisoval, ale tak znovu:
1) Sofia - Niš (cca 21:30 - 01:20)
2) Niš - Skopje (cca 02:40 - 06:30) - spíš ale tak 04:00 až 09:30)
Cena jízdenky je s In-Kartou asi 14 EUR, bez ní asi 18.
Taky jezdí asi 3 busy, ale na den kdy přijedeš budou vyprodaný. Stojí o trochu víc, ale zase jeden jede až do Ohridu (ten stojí asi 30 EUR).

Ze Skopje máš 3 možnosti:
1) Bus do Ohridu (asi za 480 MAD), bus do Sv. Neumu (asi 80 MAD) - bacha pokud chceš rovnou do Albánie, nevystupuj u kláštera a zůstaň sedět, chvíli jede zpět a pak zatočí až na hraniční přechod, pak je to cca 5 km pěšky do centra Pogradce a odtud jede minibus do Tirany (cca 3 hodiny a 500 LEK). Z Tirany bez problému si za 2 hodiny busem ve Skadaru, nebo vlakem za 3,5. Vlak stojí 25 Kč, bus asi 80 Kč. Vlak jede odpoledne ve 13:00. Okolo 16:00 jsi ve Skadaru a dál se ten den už nedostaneš. Nejlevnější je hotel Rozafa, cca 100 - 120 Kč na noc. Ráno půjdeš na minibus do Kopliku (100 LEK), tam jsi za půl hodiny a když si stoupneš na výpadovce na Theti naproti pumpě, tak tak za 1/2 hodiny jedeš. Náklaďák nebo minibus. 1000 LEK. Doporučuji být v Kopliku tak to 08:30 až 09:00. Takže 2 dny.
2) Ze Skopje pojedeš busem do Prizrenu (7 EUR), tam jsi tak za 2 hodiny (jezdí to často). Z Prizrenu jede bus každou hodinu do Djakovice (4 EUR) (Džakovica), cca taky hodinu a z Prizrenu určitě pojede minibus do Bajram Curri (cca 1000 LEK). No a z Bajram Curri holt až ráno do Valbony a jdeš to od severu. takže 1,5 dne.
3) Z Niše do Peče a pak do Djakovice, ale nevím, je to ze Srbska do Kosova a mohl by to být problém. To by mohlo být v podstatě nejrychlejí, ale ... Takže 1 den, ale možná taky týden.

U varianty 1) - pokud jsi sám - je cenově jedno jestli přespíš v kempu v Makedonii a ráno dorazíš tak na 7 do Pogradce, protože kemp v Ljubaništi stojí 10 EUR za stan (když jsou třeba 3 lidi, tak taky jen 10 EUR). A luxus hotel v Pogradci taky 10 EUR (se snídaní). Zase v makedonii je lepší koupačka. Cestou do Tirany (rozhodně minibusem, busy to objíždějí) stojí za to jízda po horském vápencovém hřebenu za Elbasanem - nepochopitelní, hřeben je dlouhý 40 km (plošina), po ní vede silnice a hřeben je široký 10 až 20 metrů, a na každou stranu cca 500 metrů. Ve Skadaru pevnost a pak už až hory.
U varianty 2) - rozhodně za to stojí jak Prizren, tak Djakovica (super). Ale musíš jít do penzionu, tam to prostě venku zatím fakt nejde. Cca 15 EUR.

Stačí?!?!

Jo a ještě: v Niši se určitě budeš nudit. S EUR tě vyfuckujou, tak si čenžni pár dinárů v Sofii. 70 stojí pivo, 50 kafe. Záchod je grátis, nádraží je bezpečné. Ve Skopje směňujou na autobusáku pod vlakáčem normálně u kasy. Když ti zbudou leva, tak je berou taky. V Pogradci jsou veksláci na hlavní ulici v centru, ale jsou tam taky směnárny a kurzy jsou stejné.

Rozhodně si tady ale sežeň pár leva (cca aspoň 4) na bus z letiště. Na letišti majím kursy o 35 % horší vlakáče a potřebuješ na 2x na bus. Za sebe a za bágl. Dvakrát, protože přestupuješ. Revizor je téměř 100 %. Jak nastoupíš, tak hned u řidiče, pokud nebude otevřen u zastávky kiosek, chtěj bilety. A cvakni do vteřiny. Jsou to hajzlíci. Možná ti bude tvrdit, že nepotreba. Potreba! Jízdenky do Skopje se kupují v Rile a ne u hlavních kas. Je tam ženská, co umí perfekt česky. Vlak do Niše je super. 99 % pašeráků.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Albánie

Příspěvekod pripluv » čtv čer 4, 2009 17:31

kua :shock: diky. jeste jsem to poradne neprecetl, hnedle jak se k tomu dostanu budu mit hromadu dalsich debilnivh dotazu :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Albánie

Příspěvekod george1 » pát čer 5, 2009 8:26

Ze Skopje do Prizrenu ti jede bus v 11:30 a v 16:00 a stojí 550 MAD
Ze Skopje do Prištiny jede bus od 06:00 do 18:10 každou hodinu a stojí 320 MAD.
Z Prištiny do Djakovice ti jede bus každou hodinu za cca 5 EUR od 06:00 do 09:00.
Z Prištiny do Prizrenu -dtto-.
Z Prizrenu do Prištiny -dtto.

Tady máš spoje do Ohridu http://www.sas.com.mk/vozni%20redovi/ohrid.png (450 až 550 MAD)
Z Ohridu na hranice to jezdí cca každé 2 hodiny, poslední myslím ve 20:00. (80 MAD)

V 15:35 ti jede Vlak míru do Prištiny (je tam asi v 18:30)

Tím trochu neguji, co jsem napsal, platí tedy, že do Prizrenu to tak často nejezdí, ale přes Prištinu do Djakovice po odvěsnách to nebude s přestupem o moc pomalejší a o moc dražší.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Albánie

Příspěvekod pripluv » čtv čer 11, 2009 19:45

jen tak mimochodem, paralerne hodne veci vali v tomto vlakne.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Albánie

Příspěvekod george1 » úte čer 16, 2009 6:50

george píše:Z Prištiny do Djakovice ti jede bus každou hodinu za cca 5 EUR od 06:00 do 09:00.


Oprava chyby:
Z Prištiny do Djakovice ti jede bus každou hodinu za cca 5 EUR od 06:00 do 19:00.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: Albánie

Příspěvekod Jellen » úte čer 30, 2009 13:48

Ahoj. V Albánii jsem byl letos v květnu. Na kole jsme jeli pomyslné kolečko Makedonie-Kosovo-ČernáHora-Albánie-Makedonie.
Jestli jsem se někde cítil bezbečně, tak právě v těchto zemích. Všechno v naprosté pohodě.
Nějaký malý popis zde: http://www.triatletturista.bloguje.cz. Postupně doplňuji, když mě "chytne" psací múza:-) Každopádně doporučuji, já se rozhodně vrátím, v Al. je takových neprozkoumaných míst, až to není hezký:-) a že tam "někoho" potkáš, bych se nebál. Na netu to vypadá, že tam postupně začíná jezdit každý, ale skutečnost je opravdu jiná:-)
Radana píše:Aha, děkuju.
Dále by mne ještě zajímalo, jak je to s minami a možným přechodem do Kosova. A jinak informace ohledně bezpečnosti přijdou vždycky vhod.
Jellen
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv bře 5, 2009 16:11

Re: Albánie

Příspěvekod Zdéňa » úte čer 30, 2009 15:29

Předopkládám že o tihlech mapách víte.. ale tak stejně to sem můžu dát, páč to tu nikde nevidím 8)
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Albánie

Příspěvekod pripluv » úte čer 30, 2009 21:38

pripluv píše:jen tak mimochodem, paralerne hodne veci vali v tomto vlakne.

a tam ten odkaz je :rolleyes: . Ale diky
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Předchozí

Zpět na Balkánské státy