Gronsko

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Gronsko

Příspěvekod Lu-tzinka » ned dub 19, 2009 19:34

Ahoj, ma nekdo zkusenosti se shanenim letenky do Gronska (hl mesto Nuuk)? Letos se tam chystam na takovych 95% a ta doprava nejen, ze neni levna, ale ani jednoducha :)
Existuje jedna kletba: zajímavé časy na vás!
Uživatelský avatar
Lu-tzinka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob lis 1, 2008 22:38
Bydliště: Opava

Re: Gronsko ???

Příspěvekod outdoor » ned dub 19, 2009 20:09

je to dva roky, co jsem to resil...
cena: do ca 30 tis Kc (zpet) zalezi kdy a kudy
a myslim, ze se stale leta pres Island (to je myslim nejlevnejsi), ale nektere linky byly prime i z Danska...

ale ani jedno ne do Nuuk, tam to stoji za pekne h*v*o

lepsi je Kulusuk nebo Kangerlussuaq...

ale mohlo se to zmenit...
Poznáš, že neexistuje nic, oč by se nepokusila
lidská odvaha. Seneca
Uživatelský avatar
outdoor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř pro 21, 2005 0:19
Bydliště: jihozápad ČR

Re: Gronsko ???

Příspěvekod outdoor » ned dub 19, 2009 20:10

jo a chce to zamlouvat hooooodne dopredu, jinak to stoji o dost vice...proste ted se tam celkem dost leta....

a to tam letis "jen tak na vylet"? nebo nejaka vetsi akce?
Poznáš, že neexistuje nic, oč by se nepokusila
lidská odvaha. Seneca
Uživatelský avatar
outdoor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř pro 21, 2005 0:19
Bydliště: jihozápad ČR

Re: Gronsko ???

Příspěvekod Jindragon » pát říj 23, 2009 14:23

V lete jsem spolu s pritelkyni dal "Arctic Circle Trail". Muzete mrknout na muj Gronsky blog + fotky, kde najde velke mnozstvi uzitecnych informaci.

http://greenland.neverwinter.cz/
http://album.neverwinter.cz/index.php?cat=8
Jindragon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát říj 23, 2009 14:16

Re: Gronsko ???

Příspěvekod šíp » pát říj 23, 2009 15:47

nádherné fotky, pěkně zpracované informace. Moc gratuluji *
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Gronsko

Příspěvekod Astrozzy » sob zář 3, 2011 20:00

zatial v teoretickej rovine:
1. akou spolocnostou letiet z IS? airgreenland, icelandair mozno eagleair lieta este nieco ine?
2. kam teda letiet, tu som cital ze nuuk stoji za prd.
3. da sa nieco treknut aj na vychodnom pobrezi?
4. ktoru lokalitu v gronsku by ste odporucili?
5. uprednostim trek na cca 4-5 dni idealny nejaky okruh
6. maju znackovane trasy? chaty cestou?

... a idem studovat Jindragonov blog
Winter forever - skialp forever
Par fotiek
Uživatelský avatar
Astrozzy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1173
Registrován: stř lis 1, 2006 21:14
Bydliště: 11km od Trencina

Re: Gronsko

Příspěvekod šíp » sob zář 3, 2011 20:33

Praktické tipy: Arctic Circle Trail /Kangerlussuaq - Sisimiut/.
Praktické info, citace z "Cesty na sever":
Praktické informace
Povolení
Každá expedice, která se vydává do obtížně přístupných oblastí Grónska, je povinna požádat o oficiální povolení u Dánského polárního institutu (Danish Polar Center).
Na základě žádosti je potom vydáno (případně zamítnuto) povolení k uskutečnění expedičního záměru.
Před opuštěním vesnice Tasiilaq (výchozí bod naší expedice), jsme expedici přihlásili na místní policejní stanici, aby bylo skutečně všem nutným formalitám učiněno zadost. Ovšem zároveň slouží zaregistrování expedice i jako určitá pojistka pro případ, že by bylo nutné zorganizovat záchrannou nebo pátrací akci.
Veškerou expediční výbavu jsme měli uskladněnu v hangáru na letišti, policisté s námi nasedli do auta, dojeli až k hangáru a pečlivě prohlédli každou součást naší výstroje a výzbroje.
-- --- --
Pojištění
V době konání naší expedice byly požadavky na pojištění expedice ve výši 280.000,- DKK na každého člena expedičního týmu a min. 500.000,- DKK jako pojišťovací částka pro celou expedici.
Po dlouhém a téměř marném pátrání po pojišťovně, která by byla ochotna vzít na sebe riziko takovéhoto podniku, jsme našli odpovídající pojistnou kategorii u České pojišťovny. Jednalo se o cestovní pojištění Kolumbus a pro nás nejdůležitější pasáž v podmínkách pojištění zaručovala finanční pokrytí nákladů spojených s eventuální záchrannou akcí.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Gronsko

Příspěvekod Astrozzy » sob zář 3, 2011 20:42

hmmm ale ja nemam expedicny zamer :D tak zlozite to hadam nebude. Som len obycajny turista.
Mimochodom teraz ked som pozeral Jindragonove foto som zistil ze sme sa s nimi stretli na islande.
2 ci 3 dni v Skaftafelli a potom 2 dni v reykjaviku. V oboch pripadoch sme mali stany hned pri sebe. heh svet je maly.
Winter forever - skialp forever
Par fotiek
Uživatelský avatar
Astrozzy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1173
Registrován: stř lis 1, 2006 21:14
Bydliště: 11km od Trencina

Re: Gronsko

Příspěvekod Astrozzy » ned led 27, 2013 19:28

Letenky kupene *
Nevie mi niekto povedat ako je to s turistickym znacenim na Disko Islande?
Konkretne okruh cez Itilleq (zapadne od Qeqertarsuaq-u) s navratom cez udolie Blaesedalen. Ako je to s brodenim na tejto trase? skenovana Mapa?
Vdaka
Winter forever - skialp forever
Par fotiek
Uživatelský avatar
Astrozzy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1173
Registrován: stř lis 1, 2006 21:14
Bydliště: 11km od Trencina

Re: Gronsko

Příspěvekod Jaro Flídr » pon lis 2, 2015 16:17

Dajú sa v Kangerlussuaq kúpiť plynové kartuše?
Všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest.(J.A.Komenský)
Jaro Flídr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv bře 27, 2008 0:21
Bydliště: Kalná nad Hronom

Re: Gronsko

Příspěvekod lara » úte lis 3, 2015 15:37

Dají. Když vyjdeš z letiště, po levé straně je dřevěná lávka, tou přejdeš. Dojdeš k obchodu se suvenýry a tam mají i kartuše. Jen jsou tam podstatně dražší než ve městě. :roll:
Jinak - na plácku, kde se dá kempovat, sem tam někdo kartuš nechá, když už ji nepotřebuje.
Cokoliv si umíš představit, toho lze i dosáhnout.
Uživatelský avatar
lara
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2226
Registrován: pát bře 20, 2009 20:26
Bydliště: Beskydy :-)

Re: Gronsko

Příspěvekod Leeuwerik » úte dub 11, 2017 19:34

Zdravím,

Prosím, nezapamatoval jste si někdo jaký druh plynových kartuší se dá sehnat v Kangerlussuaqu. Napichovací nebo s ventilem ? Případně jestli se nedá koupit palivo do lihového vařiče (anebo tabletys s pevným lihem). Děkuji :prayer:
Leeuwerik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned bře 25, 2012 9:27

Re: Gronsko

Příspěvekod Kubyk » úte čer 20, 2017 8:28

Ahoj.
Vloni (08/2016) na letišti v Kangerlussuaqu měli jenom napichovací. Vzhledem k tomu, že byla neděle tak jinde než v obchůdku přímo na letišti nebylo otevřeno a stejně jsme to nepotřebovali řešit, protože jsme odlítali za pár hodin do Sisimiutu. Tam jsme pořídili na benzínce šroubovací. Líh nebo tabletky jsem tam neviděl, ale ty se dají vzít normálně do letadla v odbaveným zavazadle odtud.
Kubyk
Kubyk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte čer 20, 2017 8:18

Re: Gronsko

Příspěvekod mirec » stř črc 12, 2017 23:10

Ahoj,
chystám se cca za měsíc do Grónska - nepřebývají někomu mapy na Arctic Circle Trail? Konkrétně Kangerlussuaq, Pingu a Sisimiut? Odkoupil bych...
mirec
nováček
nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř čer 13, 2012 1:22

Re: Gronsko

Příspěvekod matesmaly221 » stř črc 25, 2018 13:57

Ahoj,
v lednu/únoru pojedu na výlet do Grónska a jako nejpřijatelnější varianta na cca 14 dní se mi jeví "Arctic circle trail"..ale nejdřív potřebuju znát odpověď na první otázku mojí maminky.."a seš si jistej, že tě tam nesežere lední medvěd?" ptá se na to vždycky, když jedu někam severněji, než je Rujána..Nenašel by se někdo, kdo tam třeba byl, byť v létě, a znal tamnější medvědí poměry..dík!
(mapy výskytu jsem projel a vím že by tam mohly bejt, ale taky vím, že nemaj tendenci bejt v Grónsku tak "všude" jako na Špicberkách)
matesmaly221
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: čtv dub 28, 2011 23:01

Re: Gronsko

Příspěvekod matesmaly221 » úte bře 12, 2019 0:34

Ahoj,

letos na přelomu ledna a února jsem šel pěšky a na lyžích ze Sisimiutu do Kangerlussuaqu a pak ještě k ledovci a zpátky, tak kdyby se někomu hodily moje poznatky..nebo třeba rád pučim mapy..

letenky sem kupoval cca koncem srpna a Kodaň-Sisimiut, Kanger-Kodaň mě vyšly na cca 16500,-, cestou tam nad nadváhou (cca 8 kg) mávla milá, hezká, mladá slečna rukou a cestou zpět mě její pravý opak stáhnul asi o 400 dkk.
Poslední piva si určitě kupte v duty free shopu v kangeru, jakmile prolezete bránou, dostáváte se do světa, kde malý pivo stojí minimálně 20 dkk a do odletu budete v tomto směru hladovět..
V Sisimiutu je letiště za městem a nepodařilo se mi nic lepšího, než si vzít do města tágo za 122 dkk k supermarketu pissiffik. tam maj skoro všechno jídlo co jsem potřeboval, akorát sušený maso, parmazán a kořalku sem si vez z domova. Benzín se dá asi nejlíp sehnat u benzínky v přístavu a plynový bomby vim že maj v šedym baráku, kterej je mezi přístavem a supermarketem po pravý straně a na štítě maj namalovaný saně k psímu spřežení..sou fakt milý, poraděj a taky tam maj mapy, takovýto divný expediční jídlo co sem eště nikdy nejed, rukavice, nože, pušky a tak..
Moc sem se nezdržel a mazal za město spát..to se musí projít kolem psince a když už psi neštěkaj, tak se dá spát kdekoliv..
nechci popisovat každej den zvlášť, tak vypíchnu jenom pár poznatků..
- kdyby se sem někdo vydával v zimě, tak bacha na mořskej led v prvnim fjordu nad sisimiutem..u břehu nebyl přimrzlej a bylo potřeba přejít cca 3 m břečky a najít si tu správnou kru..skůtry to dávaj v pohodě, ale na lyžích a se sáněma to chce trochu rozvahy..na konci fjordu rozhodně nechodit mimo skůtrovou stopu, já to udělal, pod sněhem byla mořská voda a příjemný to nebylo..
- v některejch chatách po někom zůstalo trochu paliva (většinou petrolej) a chvíli mi trvalo, než sem zjistil, jak kamínka zapálit..takže..pod nádrží na hajzlu je ventil, ten se otevře, cca mitutu se nechá téct a pak se pod horní víko hodí něco zapálenýho (optimálně papírovej kapesník z koše)..
- na rozdíl od informací z průvodců, netu, nebo zadní strany mapy..může se tu vyskytovat lední medvěd..obvykle na jaře, když se na severu trhá led a driftuje k jihu, ale ve 2016 tu byl střelenej jeden mlaďoch i na podzim..neni to prej obvyklý, léto a zima by měly bejt uplně bezpečný..ale..
- v Kangeru sem spal v Kangerlussuaq Vandrehjemu a splňovalo to všechno co sem chtěl..společnej třicetilůžák s trojpalandama plnej eskymáků, sprcha, kuchyňka..za 200 dkk
- cesta ze sisimiutu do kangeru mi trvala 8 nocí a to fakt nejsem žádnej sportovec..vítr byl uměřenej, akorát jeden den votravoval trochu víc, teploty od -15 do -35..upřímně můžu říct, že mě překvapilo, jak to šlo hladce..na ledovec a zpět to byly další dvě noci, stan sem si nechal postavenej a zas se do něj vrátil..
Jinak to byla opravdu převeliká krása..každej den byl jinej, hodně pomůžou ty chaty cestou a taky vědomí, že tudy občas někdo jede..
no..samozřejmě rád povim cokoviv dalšího, co vim..a ahoj
matesmaly221
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: čtv dub 28, 2011 23:01

Re: Gronsko

Příspěvekod šíp » stř lis 6, 2019 22:12

V srpnu jsme vyrazili na tři týdny do Grónska, s primárním cílem zdolat Arctic Circle Trail, vedoucí mezi městy Kangerlussuaq a Sisimiut. Protože jsme byli úspěšní, sepsala jsem nějaké rady pro cestovatele, kteří by se tam chtěli vydat.
Něco málo tady a tady.
Fotky z naší výpravy tady.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Gronsko

Příspěvekod Lipon » čtv lis 7, 2019 9:11

krááása =D>
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Gronsko

Příspěvekod Olchor » čtv lis 7, 2019 14:22

Pěkné * Ale 35kg batoh bych teda nedal. Plyn se dá koupit na místě? Jak to, že ta jezera byla slaná? V těchto krajích bych čekal dost srážek na odsolení...
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Gronsko

Příspěvekod GreyMouse » čtv lis 7, 2019 16:04

@Olchor: O plynu se šipka rozepisuje v druhém odkazu, nesmíš jen prohlížet obrázky ;-) (Taky jsem ale nejdřív projela fotky :-))

Vůbec by mě nenapadlo, že v Grónsku člověk užije i kraťasy :shock: (Je ale otázka, jestli Luboš není jediný člověk, kterého kdy Grónsko v kraťasech vidělo :-k)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Gronsko

Příspěvekod Kjuba » čtv lis 7, 2019 16:43

Můžu celkem zodpovědně říct, že není, protože Grónsko vidělo minimálně ještě mě a kamaráda;-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Gronsko

Příspěvekod Olchor » čtv lis 7, 2019 16:44

Tak to se omlouvám :oops: fakt jsem jen projel obrázky....
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Gronsko

Příspěvekod Kjuba » čtv lis 7, 2019 16:45

šíp: Moc pěkné, rád si počtu a zavzpomínám. Jaké jste měli celkové počasí?
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Gronsko

Příspěvekod šíp » čtv lis 7, 2019 21:12

Olchor píše:Jak to, že ta jezera byla slaná? V těchto krajích bych čekal dost srážek na odsolení...

Mě osobně to nepřekvapilo. Jednak jsme se pohybovali v blízkém okolí fjordu, jednak právě Kangerlussuaq a okolí je považovaný klimatem spíše za poušť /více srážek se odpaří, než dopadne na zem/.

GreyMouse píše:Vůbec by mě nenapadlo, že v Grónsku člověk užije i kraťasy :shock: (Je ale otázka, jestli Luboš není jediný člověk, kterého kdy Grónsko v kraťasech vidělo :-k)

Mě to překvapilo taky, respektive mě udivovaly velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí - ve dne klidně 13-14°C a v noci pak minus 5 i méně. Dokonce i já jsem měla přes den občas vyhrnuté rukávy mikiny. Samozřejmě takhle teplo jsme měli jen občas, netrvalo to celou dobu treku. Jinak ale Luboš je svým teplotním optimem jinde, než většinová populace, je to takový kříženec ledního medvěda a mrože.

Kjuba píše: Jaké jste měli celkové počasí?

Celkově? To se nedá říct tak jednoznačně. Ale na nás to bylo pěkné počasí. Pršelo nám čtvrtý a šestý den hodně, jinak spíše přeháňky, některé dny bylo pod mrakem, jindy svítilo slunce. Přes 18°C ale nebylo nikdy. V noci nám často mrzlo.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Gronsko

Příspěvekod GreyMouse » pát lis 8, 2019 14:25

šíp píše:Jinak ale Luboš je svým teplotním optimem jinde, než většinová populace, je to takový kříženec ledního medvěda a mrože.

To se může hodit. Když ti bude v tvojí péřovce zima, přioblékneš i tu jeho a jemu doporučíš ať si vezme na tričko třeba flanelku, protože v péřovce by se určitě nadměrně potil, což by jí v žádném případě neprospělo :mrgreen:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Gronsko

Příspěvekod šíp » úte úno 25, 2020 19:23

Zdravím,
nevím, zda se tady najde nějaký cestovatel, který mi poradí, ale třeba to klapne.
Hledám nějaký trek v Grónsku, v délce cca 80-120 kilometrů. Loni jsme zdolali Arctic Circle Trail a tamní krajina nás nadchla natolik, že jsme se tam rozhodli vrátit. Cestovatelé jsme myslím zkušení, a hledáme něco bez lezeckých pasáží a bez techničtějších úseků, tedy maximálně náročnosti ACT, nevadí nám bažinatý terén, a máme zkušenost s orientací v neznačeném terénu, tedy trek nemusí být značený. Nemusí se jednat o okruh, pokud z jednoho i druhého konce bude dobrý přístup, čímž rozumím jakýkoliv dostupný zdroj dopravy včetně taxi pozemní, lodní či letecké. Nebudeme mít s sebou satelitní telefon, takže odpadá možnost si v průběhu treku zavolat o odvoz /máme pouze satelitní komunikátor, který umožní obousměrný přenos zpráv na mobil či email/. Požadavek je, aby byly k sehnání papírové mapy, nemusí to být nutně originální ve smyslu vydané v nakladatelství, pokud bude dostupná slušná elektronická varianta, ze které půjde tisk map včetně GPS sítě, nebráním se tomu, a ani nehledám mapy zdarma - nemám problém si elektronickou mapu zaplatit, jen je tady podmínka převodu na papírový ekvivalent. Rozhodně nechci pochod po ledovci, nemáme na to výbavu ani zkušenosti, a ne východní pobřeží, kde je nebezpečí volného pohybu ledních medvědů.
Sama už jsem pátrala na netu, a nějaký nástřel mám vytvořený.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Gronsko

Příspěvekod matesmaly221 » pon bře 2, 2020 23:15

Ahoj,

já na příště v Grónsku přemýšlím o Disco Island, ještě toho moc naplánovaného nemám, protože to plánuji v horizontu cca 5 ti let, (a rozhodně v zimě, protože mi tedy bažiny a komáři vadí), ale takový základní nástřel je třeba tady https://www.wikiloc.com/hiking-trails/d ... op-4954032, příjde mi, že by to šlo snadno o pár dní natáhnout a je tam celkem dobrá doprava, cenově srovnatelná s dopravou na ACT..akorát pak lodička na ostrov a zpátky, ale to ještě namám v merku..
papírová mapa se dá objednat třeba tady https://www.allmaps.de/GROE_WK_15.php?P ... 4ca068c549 ale umí jíobjedna, dodat a prodat i kiwi mapy..a klidně na ní půlku přidám, když mi jí pak půjčíte..
matesmaly221
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: čtv dub 28, 2011 23:01

Re: Gronsko

Příspěvekod šíp » úte bře 3, 2020 21:31

Dík za info, ty stránky jsem už našla, a je to právě jeden ze dvou zmíněných inspirací. Dokonce jsem chlapíkovi, který oba mnou vytipované treky přešel, napsala přes aplikaci zprávu, ale zatím se neozval.
Mě se na letošek více líbí spíše ten jeho druhý delší trek, láká mě to více kvůli pochodu k ledovci. Loni jsme ACT dali z Kangerlussuaqu do Sisimiutu, bez zacházky k ledovci, tak vnímám tento okruh jako takové ukončení ACT.
Tebou zmíněný trek si řadím do svých dlouhodobých plánů, a věřím, že na realizaci dojde další rok.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Gronsko

Příspěvekod matesmaly221 » čtv bře 5, 2020 21:52

jasný, chápu, já jsem došel až na ledovec, takže už tam nemusím. akorát si nemyslím, že je to na moc dlouho, z Kangeru na ledovec to bylo, i s kratší odbočkou, den a půl vycházkovým tempem (a i samotnej vstup na ledovec/konec silnice je jestě východněji, než nejvýchodnější cíp vyznačený trasy). Celou cestu je to po silnici, po který jezděj náklaďáky s turistama a místňáci venčit psi. Tu severní smyčku neznám, ale tím směrem jsem koukal a v létě bych byl hooodně opatrnej na vodu..vypadalo to, že jí tamtudy občas teče opravdu hafo. Jinak mapu mám a rád půjčím
matesmaly221
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: čtv dub 28, 2011 23:01

Re: Gronsko

Příspěvekod šíp » čtv bře 5, 2020 21:54

Kterou mapu konkrétně máš?
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Skandinávie