BC běžky / Back Country běžky

pokec o zimním HW/materiálu - co a kde (ne)koupit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

BC běžky / Back Country běžky

Příspěvekod Chumy » čtv črc 26, 2007 18:38

Vím, že do zimy je ještě daleko, ale penízky z brigády dlouho nebudou, a tak se poohlížím po nových běžkách. Využívat je budu spíš k volnému pohybu na horách, sem tam se projedu i v nějaké té stopě. Měly by mít pevnější hrany, na mých starých Madhuskách sem je odepsal za rok :twisted: . Zatím jsem se díval pouze na nabídku Sporten. Máte s nimi někdo zkušenosti (konkrétně řada backcountry, popř. něco z turistických). Nebo nějaké jiné? Díky všem za rady a zkušenosti :skialp:
Uživatelský avatar
Chumy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned bře 25, 2007 18:37
Bydliště: Rožnov/Praha

Příspěvekod pavproch » čtv črc 26, 2007 18:44

Už jednou semtu psal o zmatení jazyků.....

Takže ešče raz:
Wikipedia píše: Backcountry skiing or off-piste skiing is skiing in a sparsely inhabited rural region over ungroomed and unmarked slopes (i.e. marked pistes are not present). Fixed mechanical means of ascent (chairlifts, cable cars etc.) are often not present.

Backcountry skiing can be highly dangerous due to the avalanche risk, the exhaustion from the possible climb, and often the terrain involved. Backcountry skiing is often associated with "extreme skiing".

Although the terms "backcountry skiing" and "off-piste skiing" can be synonymous, sometimes their meaning can also be slightly different; "off-piste" skiing can refer to any skiing a few metres away from marked trails and slopes pistes, whereas "backcountry" skiing can refer to skiing which is not near marked slopes at all, or cannot be accessed by ski-lifts, and often will require a hike beforehand. Backcountry skiing can also involve more than one day through snow camping or the use of mountain huts where available.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Chumy » čtv črc 26, 2007 18:47

no nevím v čem je problém, myslím že účel sedí, navíc vycházím spíš přímo z řady firmy Sporten .. http://www.sporten.cz/html-cz/produkt.p ... ubCatID=19

:(( :(( :((
tak nevim v pojmech mám asi chaos, tak se omlouvám, jestli jsem se nejak spletl :oops:
Uživatelský avatar
Chumy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned bře 25, 2007 18:37
Bydliště: Rožnov/Praha

Příspěvekod pavproch » čtv črc 26, 2007 18:51

Nejsi sám, čili netřeba se červenat.... téměř celá Evropa žije v bludu, že:

BC= běžky ve volném terénu

IMHO (teda myslím si to spolu s těma "navoněnýma rusama"):

BC= sjezdové lyžování volným terénem mimo sjezdovky

Takže asitak... (moja 1/2 říklá: ty musíš mít dycky něco ekstra.... :ú )
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod zbuddy » čtv črc 26, 2007 18:59

pavproch píše:IMHO (teda myslím si to spolu s těma "navoněnýma rusama"):
BC= sjezdové lyžování volným terénem mimo sjezdovky

...takže to je druhá fáze skialpinismu? Sjezd dole kopcom? Takže Rusové se splachovacím záchodem neznajíc Alpy neznají pojem skialpinismus?
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod pavproch » čtv črc 26, 2007 19:04

dle hajzlových rusů:

skialp = skimountaneering (vyšší fáze BC)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Chumy » čtv črc 26, 2007 19:05

@pavproch: vidím, že taky rožnovák, třebas to někdy zkonzultujem osobně :wink:
každopádně teď pro mě není zas tak důležitý ten název, spíš lyže :mentor:
Uživatelský avatar
Chumy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned bře 25, 2007 18:37
Bydliště: Rožnov/Praha

Příspěvekod pavproch » čtv črc 26, 2007 19:11

Chumy píše:@pavproch: vidím, že taky rožnovák, třebas to někdy zkonzultujem osobně :wink:


Fčíls mě urazil, bo rožnov na naprosto bezvýznamým předměstím naší slavné dědiny.... :twisted:

Chumy píše:každopádně teď pro mě není zas tak důležitý ten název, spíš lyže :mentor:


Neporadim, bo běžkám nerozumim.... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod zbuddy » čtv črc 26, 2007 19:15

pavproch píše:
Chumy píše:@pavproch: vidím, že taky rožnovák, třebas to někdy zkonzultujem osobně :wink:

Fčíls mě urazil, bo rožnov na naprosto bezvýznamým předměstím naší slavné dědiny.... :twisted:


Tipuju: Bystřička? :((
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod Chumy » čtv črc 26, 2007 19:15

pavproch píše:
Chumy píše:@pavproch: vidím, že taky rožnovák, třebas to někdy zkonzultujem osobně :wink:


Fčíls mě urazil, bo rožnov na naprosto bezvýznamým předměstím naší slavné dědiny.... :twisted:

toz to sem si precet v tvojem zivotopisu :wink: ....tak ktera je ta slavna dedina?? :mrgreen:
Uživatelský avatar
Chumy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned bře 25, 2007 18:37
Bydliště: Rožnov/Praha

Příspěvekod pavproch » čtv črc 26, 2007 19:15

@zbbdd: Těsně vedle....
@chumy: SZ
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod pavproch » čtv črc 26, 2007 20:49

@ chumy:

na světoudooru.cz jsou sice taky "pomýlení", ale zato tam maj celou serii článkůo BC běhnování... třeba Ti to pomůže.... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Schnappi » ned srp 5, 2007 22:36

No, já se o BC Sportenky taky vážně zajímám a jak jsem tak chodil po prodejnách, bylo mi řečeno asi toto: Pokud chceš universální model, se kterým není problém jet ve stopě a přitom nechceš přijít o možnost vyrazit do volné krajiny, vezmi Highlander. Pokud do stopy zavítáš méně, ale přece jen občas ano, je dobrý Forester. A s Rangerem je lépe jezdit na upraveném sněhu úplně mimo stopu, sice se do ní vejde, ale už je to dost natěsno. Vybírat se dá taky podle tvrdosti - čím širší (nejvíc Ranger), tím kratší. Na to je dobré pamatovat, pokud plánuješ jezdit občas jen tak a občas s batohem - aby ses vešel do váhového určení délky lyže, kterou zvolíš. No a poslední věcí, kterou je třeba vyřešit, jsou protiskluzové šupiny na skluznici. Pokud si dobře pamatuji, je lepší lisovaný protismyk než řezaný, víc o tom psali na Světě outdooru; pokud to ale s běžkami myslíš hodně vážně, je stejně nejlepší mazat (zase - namažeš podle aktuální hmotnosti, můžeš délku mazání přizpůsobit tomu, zda povezeš batoh).
Uživatelský avatar
Schnappi
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3349
Registrován: pát lis 24, 2006 10:51
Bydliště: Jihovýchod ČR

přehled "backcountry" běžek

Příspěvekod pavproch » stř led 14, 2009 15:37

jaxem už tu sice psal asi 1000x, vidím ve spojení běžky a backcountry cosyk neřešitelného, ale je to jak házet sfině na zeď....

tady pěkný přehled.... tedy až na tu terminologii...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: přehled "backcountry" běžek

Příspěvekod Vladan » stř led 14, 2009 17:56

pavproch píše:jaxem už tu sice psal asi 1000x, vidím ve spojení běžky a backcountry cosyk neřešitelného, ale je to jak házet sfině na zeď....

tady pěkný přehled.... tedy až na tu terminologii...


ja cekal podle nazvu nejaky uceleny prehled BC lyzi co je na trhu. No ten clanek neni spatny, ale na nektere veci se divam trochu jinak. Hlavne na to samotne rozdeleni vybavy a uvadene konkretni modely, ktere by se na to mohly hodit.

Jinak co se tyce slovickareni co je a co neni BC tak s tim opravdu nemam problem. Ve svete se taky skoro nikde nerika skialpinismus. A myslim, ze ve svete je oznaceni BC mnohem vice znamo jako pojem lyzovani( bezkovani, sourani se na lyzich, zkratka turistika) mimo upravene trasy nez jak je prezentovan na wiki.
Uživatelský avatar
Vladan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 658
Registrován: sob kvě 28, 2005 11:32
Bydliště: Opava

Re: přehled "backcountry" běžek

Příspěvekod pavproch » stř led 14, 2009 20:34

najdi mi tady jedinou zmínku o běžkách a .... máš u mě pivo.... a navíc veřejně si dám na hlavu máslo..... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: přehled "backcountry" běžek

Příspěvekod Hafi » stř led 14, 2009 20:48

pavproch píše:najdi mi tady jedinou zmínku o běžkách a .... máš u mě pivo.... a navíc veřejně si dám na hlavu máslo..... :mrgreen:

za to to stoji :-)

sem jen namatkove dal vyhledat cross-country
treba zde
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: přehled "backcountry" běžek

Příspěvekod pavproch » stř led 14, 2009 20:58

nojono.... sypu se máslem, popelem a peřím..... :mrgreen:

(podívej se ale pořádně na text, použitá terminologie jen potvrzuje že BC=skialp, XC=běžky)

zajímavé ale je, že u zmínky o XC (čili běžkách) sou fotky ze skialpa..... :wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: přehled "backcountry" běžek

Příspěvekod Hafi » stř led 14, 2009 21:00

ja to necet a mozna mas i pravdu, jen sem usoudil ze je nesmysl ze by na celych strankach nebylajedina zminka o xc :mrgreen:
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: přehled "backcountry" běžek

Příspěvekod pavproch » stř led 14, 2009 21:01

ale dostals mě.... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: přehled "backcountry" běžek

Příspěvekod qwak » stř led 14, 2009 21:07

Možná je to úplně pitomý dotaz, ale trošku se ztrácím v slovíčkaření, počítám, XC - tedy X country? nebo co vlastně znaméná to X?
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: přehled "backcountry" běžek

Příspěvekod Hafi » stř led 14, 2009 21:11

X = cross (vizuelni podoba, celkem bezne v anglictine...)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: přehled "backcountry" běžek

Příspěvekod Zdéňa » stř led 14, 2009 21:16

Mám pocit, že podobný článek už na outdoorinfu byl, akorát méně podrobný. Pořád přemýšlím jestli bych využil toto více než klasické běžky. Asi jo, ale je tu zas problém, že poslední roky není tak moc sněhu a tv těch výškách kde je jsou u nás většinou národní parky :?
Ale stejně asi vyzkouším časem ty Sporten Forest :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: přehled "backcountry" běžek

Příspěvekod qwak » stř led 14, 2009 21:26

Hafi píše:X = cross (vizuelni podoba, celkem bezne v anglictine...)


Ahá, simply clever :roll: , tak ti ď...
Hryzala myška překližku, fošna ji spadla na šišku...
Fotó
Uživatelský avatar
qwak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1485
Registrován: sob črc 28, 2007 12:55
Bydliště: Brno, Opava na střídačku

Re: přehled "backcountry" běžek

Příspěvekod Vladan » čtv led 15, 2009 0:09

Zdéňa píše:. Pořád přemýšlím jestli bych využil toto více než klasické běžky.
Ale stejně asi vyzkouším časem ty Sporten Forest :wink:

Jde o to, ze co Sporten dela jako BC lyze tak to jsou vicemene normalni turisticke bezky s ocelovyma hranama a muzu s klidnym srdcem rict, ze bezky bez kovovych hran bych uz nekoupil!!!! Je opravdu velky rozdil sjizdet umrzly svah s lyzema co maji kovovou hranu a co ne.
Ano s temito lyzemi nebudes zrejme behat J 50 na cas, zato si budes lebedit v podminkach, kde jini se uz budou trapit. A prave ty Foresty jsou velice dobry kompromis.
Uživatelský avatar
Vladan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 658
Registrován: sob kvě 28, 2005 11:32
Bydliště: Opava

Re: přehled "backcountry" běžek

Příspěvekod ZbynekN » čtv led 15, 2009 4:12

qwak píše:XC - tedy X country? nebo co vlastně znaméná to X?


A CX je zase cyklokros :mrgreen: :bike:
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: přehled "backcountry" běžek

Příspěvekod amigo » čtv led 15, 2009 11:36

ahoj,

máte někdo (Vladan) zkušenosti s BC běžkama??

letos jsem si chtěl pořídit klasický, ale pak jsme se na světě outdooru dočetl o BC a zamlouvají se mi mnohem víc. použití by bylo převážně na Vysočině, ve stopě i mimo stopu.

máte někdo tip na konkrétní lyže, boty, atd...

případně kam se na nich vydáváte na túry

díkes
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: přehled "backcountry" běžek

Příspěvekod zbuddy » čtv led 15, 2009 11:54

amigo píše:ahoj,máte někdo (Vladan) zkušenosti s BC běžkama??
Myslím, že je má Peter z Dubnice, nick si nevzpomenu, zná ho i Astrozzy. Nebo má telemark? :((


pavproch píše:nojono.... sypu se máslem, popelem a peřím..... :mrgreen: (podívej se ale pořádně na text, použitá terminologie jen potvrzuje že BC=skialp, XC=běžky) zajímavé ale je, že u zmínky o XC (čili běžkách) sou fotky ze skialpa..... :wink:

Tak to chcu vidět osobně, bohužel se teď na nějaký sraz jen tak nedostaneme ](*,) :cry:
Nemohl bys přijet do Práglu? Diváků tu bude dost, hlavně Hafi, který Tě dostal :supz: :finga: :smt044
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: přehled "backcountry" běžek

Příspěvekod Rujir » čtv led 15, 2009 12:16

zbuddy píše:Myslím, že je má Peter z Dubnice, nick si nevzpomenu, zná ho i Astrozzy. Nebo má telemark? :((
Peter? :shock: Si si isty? :-k
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Re: přehled "backcountry" běžek

Příspěvekod Vladan » čtv led 15, 2009 12:36

amigo píše:ahoj,
letos jsem si chtěl pořídit klasický, ale pak jsme se na světě outdooru dočetl o BC a zamlouvají se mi mnohem víc. použití by bylo převážně na Vysočině, ve stopě i mimo stopu.

máte někdo tip na konkrétní lyže, boty, atd...

případně kam se na nich vydáváte na túry

díkes


3 sezonu drhnu BC bezky od Sportenu mod.Forester. Jsou to takove opravdu BC lyze pro lidi. Nejsou to cistokrevne lyze urcene primo jen na jidzu v neupravenem terenu. Spis bych rekl, ze to je proste turisticka lyze se kterou muzes ochutnat i panensky teren. Ona je totiz do hlubokeho snehu prilis uzka. Ale napr. pokud je snih nosny tak bez problemu.
Tim ze je "pomerne" na BC lyze uzka, tak s ni neni problem jezdit ve strojem upravene stope coz by zase s sirsima neslo.
Hlavni vyhoda tohoto modelu opakuji, je v kovove hrane se kterou se opravdu da pohodlne brzdit a nebo Te pri traverzu ledoveho svahu podrzi.
Takze pokud nemas sportovni ambice na beh nebo brusleni a primarne chces lyze na turistiku muzu jen a jen doporucit.Je to takovy obojzivelnik
V pripade, ze by jsi preci jenom chtel trochu sportovnejsi bezku s kovovou hranou tak je tu model Highlander. Ten je totozny, pouze ma uzsi profil.

Co se tyce bot, tam je taky treba predem zvazit jake chces na lyze montovat vazani.
Jestli rovnou BC vazani nebo normalni vazko. BC vazani sezenes snadno, ale s botama to bude uz horsi. chce to trochu pohledat
Zase cim bude system kompletnejsi, tim vic vyuzijes jeho vlastnosti.Tzn idealni kombinace lyze+vazko+boty vse urceno pro BC. Ale venku bezne vidim lidi, kteri maji BC bezky + normalni vazani a normalni boty.

BC vazani je bytelnejsi, totez plati o botech.

Doma ted skladam vybavu na opravdu poradne BC lyzovani.
lyze Fischer Boundless 98-69-88 + telemarkove vazko+ telemarkove boty+ mozna stoupaci pasy.
Ovsem s timto se uz o behu neda ani premyslet natoz mluvit.

Kua to je zase roman. Zdar
Uživatelský avatar
Vladan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 658
Registrován: sob kvě 28, 2005 11:32
Bydliště: Opava

Další

Zpět na Bílé zboží