Pípáky, lavinové vyhledávače

pokec o zimním HW/materiálu - co a kde (ne)koupit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Pípáky, lavinové vyhledávače

Příspěvekod Kimit » pon led 7, 2008 22:41

Ahoj,

pročetl jsou za uplynulý víkend desítky stránek s názory na jednotlivé pípáky včetně jednoho z nejnovějších a nejlevnějších Pieps Freeride (viz debata na tomto fóru). V podstatě se všichni shodují, že není až tak důležité, jaký pípák člověk vlastní, ale jak s ním umí pracovat za krizové situace.

Jakožto člověk zamilovaný do lyží s pásy prosím o odpovědi a vaše názory na tyto otázky:

1. Jak se naučit rutinně vyhledávat s pomocí pípáku? Nejsem členem žádného klubu a pokud si pořídím pípák, tak určitě jen jeden. Čili existuje nějaké levné zařízení, které vysílá na frekvenci 457 kHz a tím pádem simuluje pípák? Jde o to, abych mohl sám (popř. s pomocí druhé osoby) v různých terénech zkoušet vyhledávání s pípákem.
2. Pieps Freeride - diskuze na of.cz přestala ke konci října, máte někdo nějaké novinky a postřehy z praxe? Kacířská myšlenka: není lepší pořídit dva Piepsy Freeride a trénovat s nimi vyhledávání než jeden cenově dvojnásobný (pokud by nebyl na trhu simulátor k pípáku)

Předem díky za rozšíření obzorů. :)

Pokud někdo přidáte další otázky k tomuto tématu, budu jen rád. :wink:
...90 % dřina do kopce a 10 % radost jízdy z kopce...
Uživatelský avatar
Kimit
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1356
Registrován: pát pro 28, 2007 8:53
Bydliště: Brno

Příspěvekod matob » pon led 7, 2008 22:58

idealne su zimne kurzy v horach, pre teba asi ideal ten lavinovy, tam ta naucia v podstate vsetko dolezite o vyhladavani. Kamos taky absolvoval a pochvaloval si, boli v krkonosiach a sil´mulovali laviny, padali akoze do trhlina podobne...
Uživatelský avatar
matob
účastník
účastník
 
Příspěvky: 327
Registrován: úte kvě 23, 2006 15:59
Bydliště: Senica(SK)/Praha(CZ)

Příspěvekod Kimit » pon led 7, 2008 23:09

matob píše:idealne su zimne kurzy v horach, pre teba asi ideal ten lavinovy, tam ta naucia v podstate vsetko dolezite o vyhladavani. Kamos taky absolvoval a pochvaloval si, boli v krkonosiach a sil´mulovali laviny, padali akoze do trhlina podobne...


Takovéto jsem již absolvoval dva v loňském roce a letos mě čeká jeden v Tatrách. Tam se člověk ale naučí teorii a základy používání pípáku. Dle mého soudu je ale pro rutinní činnost práci s pípákem trénovat pravidelně. Přirovnal bych to k autoškole. Tam se také člověk naučí jezdit s autem, ale pokud s ním nejezdí často, není to ono.
...90 % dřina do kopce a 10 % radost jízdy z kopce...
Uživatelský avatar
Kimit
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1356
Registrován: pát pro 28, 2007 8:53
Bydliště: Brno

Příspěvekod Kimit » pát led 11, 2008 11:10

Ač nerad, po pár dnech se připomínám s tímto mým dotazem. Nemáte někdo již praktické zkušenosti s Pieps Freeride? Díky! :wink:
...90 % dřina do kopce a 10 % radost jízdy z kopce...
Uživatelský avatar
Kimit
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1356
Registrován: pát pro 28, 2007 8:53
Bydliště: Brno

Příspěvekod tuso » pát led 11, 2008 11:28

Jediné využití 1-anténového pípáku je podle mně pro osobu, kterou chceš event. zachránit, ale nepočítáš, že ona bude hledat někoho jiného. Napadají mně jenom 2 osoby- dítě a pes. V případě laviny je najdeš, ale oni stejně nebudou schopni sami pomoct.
Dovolím si citaci z bartsportu ohledně tohoto pípáku.
"Dekujeme za zajimavy dotaz. Proc je o polovinu levnejsi? Protoze firma Pieps si uvedomuje, ze se po horach pohybuje mnoho lidi, kteri nemaji zadne vyhledavace ani zakladni pomucky pro zachranu v pripade laviny. Pro velkou cast lidi je vyhledavac kolem 8000,- nedostupny, tak byl vyvynut Freeride, ktery je jednoantenovy a sity na miru obcasnym navstevnikum hor a freeride kolem sjezdovek. Samozrejme cim delsi dosah, tim lepe, ale vzdy je uvaden maximalni dosah v nejlepsim smeru vysilani a prijimani. Urcite se budete ptat zda postacuje jednoantenovy ci nikoliv. Pro vysilani postacuje jednoantenovy bez problemu, protoze vzdy vysila stejne jen jedna antena. Pro vyhledavani je lepsi zvolit triantenove vyhledavace /Pieps DSP- je sice drazsi, ale ma nejvetsi dosah ve vsech smerech/."

To je asi taková hláška, jako že do auta stačí airbag jenom řidiči, protože spolujezdec je tam stejně jenom občas.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Volovec » pát led 11, 2008 11:48

Cesky test Freeridu tady:
tady
Volovec
Uživatelský avatar
Volovec
účastník
účastník
 
Příspěvky: 433
Registrován: pon úno 5, 2007 16:54
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Kimit » pát led 11, 2008 11:50

Díky moc za informaci. Pravděpodobně tedy rozbiju prasátko a půjdu do něčeho lepšího. :) Co si myslíš o tom druhém bodě. Existuje na trhu pouze vysílač na frekvenci 457 kHz, který by mi pomohl v simulaci zasypaného pípaku? Popř. který bych mohl použít jako pípák pro psa?
...90 % dřina do kopce a 10 % radost jízdy z kopce...
Uživatelský avatar
Kimit
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1356
Registrován: pát pro 28, 2007 8:53
Bydliště: Brno

Příspěvekod Hafi » pát led 11, 2008 11:59

tuso píše:To je asi taková hláška, jako že do auta stačí airbag jenom řidiči, protože spolujezdec je tam stejně jenom občas.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: to je dobryyy.

2kimit: recenzi na HD vcetne diskuze si cet?
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod Volovec » pát led 11, 2008 12:01

Samotny vysilac se jeste pred par lety dal koupit - od firmy Pieps jmeno Powder Peep z roku 1992. Jestli se ale da sehnat jeste ted netusim - zkus zagooglit.
Jinak davam do uvahy zaject koupit treba do Vidne BCA Trackera za 200,-Ecek. To mi prijde jako rozumna volba.
Volovec
Uživatelský avatar
Volovec
účastník
účastník
 
Příspěvky: 433
Registrován: pon úno 5, 2007 16:54
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Kimit » pát led 11, 2008 12:13

Hafi píše:
tuso píše:To je asi taková hláška, jako že do auta stačí airbag jenom řidiči, protože spolujezdec je tam stejně jenom občas.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: to je dobryyy.

2kimit: recenzi na HD vcetne diskuze si cet?


Ještě jsem ji nečetl. Večer tak učiním. Díky za tip.
...90 % dřina do kopce a 10 % radost jízdy z kopce...
Uživatelský avatar
Kimit
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1356
Registrován: pát pro 28, 2007 8:53
Bydliště: Brno

Příspěvekod Vilík » pát led 11, 2008 13:45

Jestli chces a ses dostatecne zrucnej, tak si neco, co jen vysila na dane frekvenci muzes zkusit sam vyrobit... Navodu na ruzny vysilace je na netu spousta... A v dusledku to pak vyjde opravdu jen na par korun... Ale musis byt aspon trochu zrucnej s pajkou a vedet, co a jak...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod tuso » pát led 11, 2008 14:35

Někde jsem viděl jenom vysílač- za cca 1500Kč. zdá se mi, že to dělá Arva. Jinak jestli na to nespěcháš, tak www.skialpshop.cz mívá každoročně cca od března parádní slevy. Loni jsem polovičce koupil pípák Nimpex, sondu a lopatu za akciovku 3850Kč- za komplet. Podotýkám, že to byly nové věci, žádný bazar. A hlavně sonda mě překlapila- s ocelovým lankem a stupnicí.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Kimit » pát led 11, 2008 14:59

Opět díky za info. Letošní zimu ještě přežiju s půjčeným pípákem. Teda pokud nepřijdou náhodou nějaké extra prémie. :D

Ten dotaz ohledně jakési vysílačky na 457 kHz směřuju k tomu, že mi samotný pípák v terénu bude k ničemu, pokus ním nebudu víceméně pravidelně trénovat.
...90 % dřina do kopce a 10 % radost jízdy z kopce...
Uživatelský avatar
Kimit
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1356
Registrován: pát pro 28, 2007 8:53
Bydliště: Brno

Příspěvekod Volovec » stř led 16, 2008 7:09

Jeste jsem si vzpomnel, ze pipaky pro psy dela i ortovox:
tady je odkaz - do CR dovazi SunSport, ale jestli i tyhle typy, tak to netusim.
Volovec
Uživatelský avatar
Volovec
účastník
účastník
 
Příspěvky: 433
Registrován: pon úno 5, 2007 16:54
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod palic » stř led 16, 2008 14:50

Volovec píše:Cesky test Freeridu tady:
tady



Jen pro porovnání starší vyhledávače Lavinové vyhledávače testování
Uživatelský avatar
palic
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: stř led 16, 2008 14:41

Příspěvekod Tomík » stř led 16, 2008 14:52

@Palič: tož Tě vítám na fóru, spoluautore :mrgreen:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Kimit » stř led 16, 2008 16:27

palic píše:
Volovec píše:Cesky test Freeridu tady:
tady



Jen pro porovnání starší vyhledávače Lavinové vyhledávače testování


Diky za bezva článek. Už jsem ho četl. Shodou okolností jsem v tom stejném termínu byl na protejším hřebeni, tedy v Nízkých Tatrách. Na jednodušší skialpy pomalu začínám brát i pesana a tak by si možná taky pípák zasloužil. :)
...90 % dřina do kopce a 10 % radost jízdy z kopce...
Uživatelský avatar
Kimit
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1356
Registrován: pát pro 28, 2007 8:53
Bydliště: Brno

Příspěvekod palic » stř led 16, 2008 23:25

Tomík píše:@Palič: tož Tě vítám na fóru, spoluautore :mrgreen:


Jo, jsem se prihlasil, kdyz o tom v tom Karavanseraji basnilo povicero lidi... a nekteri stihali krome "saskaren" i rovnou psat do fora :-)
Uživatelský avatar
palic
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: stř led 16, 2008 14:41

Re: Pípáky, lav. vyhledávače - pár otázek

Příspěvekod JK » stř led 16, 2008 23:58

Kimit píše: Čili existuje nějaké levné zařízení, které vysílá na frekvenci 457 kHz a tím pádem simuluje pípák? Jde o to, abych mohl sám (popř. s pomocí druhé osoby) v různých terénech zkoušet vyhledávání s pípákem.


no... mám doma pár prehistorických Ortovoxů F2, na tréning vyhledávání jsem ochotný je půjčit za nějakou rozumnou cenu ... řekněme za tabulku čokolády / týden :tonqe: , případně slušné víno nebo čaj / zimní sezonu :D (nechce se mi jich úplně zbavovat)
JK
nováček
nováček
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát led 5, 2007 12:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod Tomík » čtv led 17, 2008 12:49

palic píše:... a nekteri stihali krome "saskaren" i rovnou psat do fora :-)

Jojo, i tací se našli :-)
To z toho zas děláme pěkné OT...
:roll:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Pípáky, lav. vyhledávače - pár otázek

Příspěvekod palic » čtv led 17, 2008 15:03

JK píše:
Kimit píše: Čili existuje nějaké levné zařízení, které vysílá na frekvenci 457 kHz a tím pádem simuluje pípák? Jde o to, abych mohl sám (popř. s pomocí druhé osoby) v různých terénech zkoušet vyhledávání s pípákem.


no... mám doma pár prehistorických Ortovoxů F2, na tréning vyhledávání jsem ochotný je půjčit za nějakou rozumnou cenu ... řekněme za tabulku čokolády / týden :tonqe: , případně slušné víno nebo čaj / zimní sezonu :D (nechce se mi jich úplně zbavovat)


Dobré:-) A fungují ještě? Jsou to ty, u nichž je možné přepínat vysílací frekvenc
Uživatelský avatar
palic
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: stř led 16, 2008 14:41

Re: Pípáky, lav. vyhledávače - pár otázek

Příspěvekod Kimit » čtv led 17, 2008 15:24

no... mám doma pár prehistorických Ortovoxů F2, na tréning vyhledávání jsem ochotný je půjčit za nějakou rozumnou cenu ... řekněme za tabulku čokolády / týden :tonqe: , případně slušné víno nebo čaj / zimní sezonu :D (nechce se mi jich úplně zbavovat)


Díky za nabídku, až se konečně pro nějaký pípák rozhodnu, tak se případně obratím. Čekuládu mám, slušné víno snad také... :wink:

PS: Pořád ještě přemýšlím, jaký pípák si pořídit. :((
...90 % dřina do kopce a 10 % radost jízdy z kopce...
Uživatelský avatar
Kimit
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1356
Registrován: pát pro 28, 2007 8:53
Bydliště: Brno

Re: Pípáky, lav. vyhledávače - pár otázek

Příspěvekod JK » ned led 20, 2008 23:44

palic píše:
JK píše:
Kimit píše: Čili existuje nějaké levné zařízení, které vysílá na frekvenci 457 kHz a tím pádem simuluje pípák? Jde o to, abych mohl sám (popř. s pomocí druhé osoby) v různých terénech zkoušet vyhledávání s pípákem.


no... mám doma pár prehistorických Ortovoxů F2, na tréning vyhledávání jsem ochotný je půjčit za nějakou rozumnou cenu ... řekněme za tabulku čokolády / týden :tonqe: , případně slušné víno nebo čaj / zimní sezonu :D (nechce se mi jich úplně zbavovat)


Dobré:-) A fungují ještě? Jsou to ty, u nichž je možné přepínat vysílací frekvenc


Vysílání ok (rozjetí frekvence jsem teda neměřil, ale dosah oproti Trackeru v rámci přesnosti měření stejný jako Tracker-Tracker), příjem ... zlobí suchátka (F2 je ten model, kde někoho u ortovoxu napadlo znovu vymyslet jak vypadá sluchátko :mrgreen: )
JK
nováček
nováček
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát led 5, 2007 12:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod Astrozzy » stř úno 13, 2008 18:48

Siel by som do tohoto setu. Za 6 papierov za kompletku je to slusna cena.
Mam presne to iste akurat ma to stalo pred viac ako rokom 9 litrof, takze by som nevahal.
Naviac BCA je blbuvzdorna na ovladanie co je pri strese nutnost.
Uživatelský avatar
Astrozzy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1173
Registrován: stř lis 1, 2006 21:14
Bydliště: 11km od Trencina

Re: Pípáky, lav. vyhledávače - pár otázek

Příspěvekod Volovec » stř lis 5, 2008 9:46

Ozivuji toto vlakno, neb zima se snad blizi. Pro zmenu zase uvazuju nad nakupem pipaku a chtel jsems e zeptat, zda-li uz jste nahodou nekdo nemel v ruce tuhle novou 3antenni Arvu a co si o ni myslite. Vdecny bych byl take za odkazy na pripadne testy apod. i kdyz se obavam ze jeste nejaky cas nebudou, pokud je to opravdu novinak. Ja jsem vcera vecer nevygůglil skoro nic.
Jinak z tech 3antennaku jsem uz mel v ruce Pieps DSP a ten se mi zda vyborny.
Volovec
Uživatelský avatar
Volovec
účastník
účastník
 
Příspěvky: 433
Registrován: pon úno 5, 2007 16:54
Bydliště: Vysočina

Re: Pípáky, lav. vyhledávače - pár otázek

Příspěvekod tuso » stř lis 5, 2008 10:27

Ta 3 anténní Arva je poměrně nová. Jednoznačně s tebou souhlasím, že Pieps DSP je úplná špička-měl jsem možnost ho zkusit. Osobně mám Arva Advanced- jsem spokojen. opakovaně prověřená-simulovaně a s výsledkem velmi dobrý. Měl jsem možnost zkusit i Mammuty- ten Pulse má ovládání komplikované jako kráva na parní pohon.Uznávám, že pro profíka bude výtečný, ale pro občasné použití bych ho asi nechtěl.
Jinak testy nejběžnějších pípáků jsou tady
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Pípáky, lav. vyhledávače - pár otázek

Příspěvekod Volovec » stř lis 5, 2008 10:46

No, ja uz jsem mel v rukach od Ortovoxe X1 (ale i klasiku F1), BCA Trackera, mammutackyho Barryvoxe (toho 2antenniho), DSPcko. Bohuzel jsem Arvy zatim nikdy nezkousel - ne ze bych nemel v ruce, ale vzdy to bylo jenom na chvilicku an nejakym kurzu. Jinak z 2antennaku co jsem zkousel mi prisel (laicky) nejlepsi ten Tracker. ted vybirm a narazil jsem na tu novou Arvu, ktere jsem samozrejme jeste v zadnem testu nenasel. proto se ptam. A zeptam se jeste: Arva Evolution+ - zkusenosti, rozdily oproti te Advance? Ptam se neb mam pocit ze se da sehnat za relativne solidni peniz.
Volovec
Uživatelský avatar
Volovec
účastník
účastník
 
Příspěvky: 433
Registrován: pon úno 5, 2007 16:54
Bydliště: Vysočina

Re: Pípáky, lav. vyhledávače - pár otázek

Příspěvekod Mino » stř lis 5, 2008 10:56

takze tento setik s Trackerom by mal byt OK?

http://www.outdoorsport.sk/?p=obchod&sub=237/243/246&id=415
Uživatelský avatar
Mino
nováček
nováček
 
Příspěvky: 44
Registrován: pon črc 28, 2008 11:17
Bydliště: Liptov

Re: Pípáky, lav. vyhledávače - pár otázek

Příspěvekod lezisek » stř lis 5, 2008 11:31

Ahoj, přidám svou kapku do mlýna.. Máte někdo přímou zkušenost a můžete porovnat Pieps DSP a Mammut Barryvox Pulse?
Uživatelský avatar
lezisek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: stř zář 10, 2008 13:12
Bydliště: Daleko od hor:-(

Re: Pípáky, lav. vyhledávače - pár otázek

Příspěvekod agentw4c » stř lis 5, 2008 11:47

Zdar,
tak jsem trochu zkoumal tu novou Arvu a nikde jsem nic nenasel ( myslim test ), jinak rozdil mezi Advanced a Evolution+ byl docela velky, test delali na alpin a bergsteigeru a tam ta Arva Evolution+ vychazela v pomeru cena vykon nejlepe a tak jsem si ji taky koupil, ale ted bych sel asi docela do ty 3 antenovy, za ty penize.
agentw4c
účastník
účastník
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř úno 7, 2007 14:09

Další

Zpět na Bílé zboží