Bouřka

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Bouřka

Příspěvekod kropt » ned čer 8, 2008 19:29

Sem od přírody bojácnej člověk - a bouřky se fakt bojim. Zatim sem měl na horách to štěstí, že mě buď chytla někde na chatě a nebo nechytla vůbec.
Bohužel pochybuju, že tohle štěstí budu mít i letos na Korsice - takže z toho plyne moje snaha zjistit si co nejvíc informací.

Takže bych rád slyšel vaše rady, jak nepřijít k úhoně a prosim nechte si pro sebe hrůzostrašné historky, o ty zájem nemam, na ty si založte vlastní téma [-X

na inetu sem našel pouze tenhle článek: http://www.alpy.net/clanky/cl010611.php
Uživatelský avatar
kropt
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1510
Registrován: pát zář 28, 2007 20:35
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Jumbo » ned čer 8, 2008 19:40

staci mit sebou na batohu hromosvod a je to v poho..pokud mas sandale s gum podrazkou,tak tuplem neni co resit..:)
:twisted:

Jinak tedka vazne..spis vetsi pravdepodobnost je,ze ti selze na Korsice srdce z vedra,nez ze do tebe praskne blesk ;-) Jinak staci za bourky se nekam schovat,ale poradna bourka s blesky je malokdy,takze bych to videl,ze riziko blesku..je tak male,ze je to skoda rozepisovat ..
8)

Viz chytra rada rosnicek:

Jak se chovat při bouřce
Předzvěstí blížící se bouřky jsou vystupující kupovitá oblačnost, dusno se zvedajícím se větrem, vzdálené hřmění a blýskání. Blíží-li se bouřka, neměli byste se zdržovat venku, ale včas vyhledat chráněná místa.
Bezpečnou ochranu před úderem blesku poskytují zásadně budovy s hromosvodem, vozidla s celkovou karoserií.
Ta vytváří tzv. Faradayovou klec a poskytuje osádce především jistou ochranu před přímým úderem blesku.
Jinak je každý (bez ohledu na to, jestli jde pěšky, jede na koni, na kole nebo na motorce) úderem blesku potenciálně ohrožen.
V novějších budovách s dostatečnou ochranou před bleskem, nepředstavují bouřky v zásadě žádné nebezpečí ani pro člověka, ani pro techniku. Přesto se při bouřce nedotýkejte kovových rozvodů (např. vodovodního a plynovodního potrubí, rozvodu ústředního topení, elektroinstalací, anténních kabelů, telefonních vedení) zavedených do domu.
Pokud možno netelefonujte, nekoupejte se. Vytáhněte síťové a anténové zástrčky drahých elektronických přístrojů.
Ve volné přírodě jste v nebezpečí, je-li prodleva mezi bleskem a odpovídajícím zahřměním kolem 5 vteřin a kratší.

Viz moje praxe: kdyz vidim blesky a jsem na kopci..tak se snazim sejit nize a doufat,ze si blesk najde jinej cil v turistovi vedle 8)
Naposledy upravil Jumbo dne ned čer 8, 2008 19:49, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Jumbo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 150
Registrován: sob dub 7, 2007 19:56
Bydliště: Praha

Příspěvekod pavproch » ned čer 8, 2008 19:48

Kua rychle pryč z kopca, jakýmkoli způsobem, hlavně rychle.

A pokud si nedejbůch na feratě, tak kua, kua, rychle pryč.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod kropt » ned čer 8, 2008 19:51

pavproch píše:Kua rychle pryč z kopca, jakýmkoli způsobem, hlavně rychle kua, kua, rychle pryč.



:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Aha dik za radu..... budu na ni myslet, ............ celou dovolenou ......... kua, kua kua. :(( :((
Uživatelský avatar
kropt
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1510
Registrován: pát zář 28, 2007 20:35
Bydliště: Vysočina

Re: Bouřka

Příspěvekod Vladan » ned čer 8, 2008 19:57

kropt píše:Sem od přírody bojácnej člověk - a bouřky se fakt bojim......

Takže bych rád slyšel vaše rady, jak nepřijít k úhoně



Taky mam strasnou hruzu z bourky. Hlavne nebyt nekde na hrebeni, kopci nebo v otevrenem terenu kdyz to zacne.
Uživatelský avatar
Vladan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 658
Registrován: sob kvě 28, 2005 11:32
Bydliště: Opava

Příspěvekod Cvrk » ned čer 8, 2008 20:01

No na rady pana Abrháma, že nejlepší jehličnatou větvičku do pusy a dřepnout s hlavou mezi koleny, na ty bych moc nedal.... spíš bych se snažil nikde nevyčnívat, na rovině se nepohybovat rychle a rozhodně se neschovávat pod ojedinělými stromy atd. - a jak psal PWP - z jištěnek(alias "hromosvodů") rychle pryč, bo to zavání pěknou šlupou :mrgreen:
Naposledy upravil Cvrk dne ned čer 8, 2008 20:16, celkově upraveno 1
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Re: Bouřka

Příspěvekod ij1 » ned čer 8, 2008 20:13

kropt píše:Sem od přírody bojácnej člověk - a bouřky se fakt bojim.


* jak kdyby to psala moje žena :lol:
Proč myslíš že by jsi se tomu letos neměl vyhnout, když se ti to do letoška dařilo? Pokud se dá očekávat, že může přijít bouřka, pohybuji se do vzdálenosti z které se dokáži rychle dostat zpět do bezpečí :((
ij1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob led 19, 2008 19:38
Bydliště: školní léta-pokrušnohoří, středoškolská léta-Šumava,manželská a rodičovská léta-Praha

Re: Bouřka

Příspěvekod kropt » ned čer 8, 2008 20:30

ij1 píše:Proč myslíš že by jsi se tomu letos neměl vyhnout, když se ti to do letoška dařilo?


Protože pujdu GR20, kde neni moc možnosti jak utýct se někam schovat, pujdu to vic dnů v tahu naž sem zatim co šel a navic přelom června a července je už bouřková sezona....
Uživatelský avatar
kropt
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1510
Registrován: pát zář 28, 2007 20:35
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod sobb » ned čer 8, 2008 21:26

jo, taky mám z bouřek vélkéj respekt ....

celou kapitolku "Nebezpečí při bouřce" věnuje tomuto tématu Schubert v "Bezpečnosti a riziku ..."
další článeček třeba tu

důležitý je neustále sledovat počasí a při známkách blížící se bouřky prchat, prchat a prchat dolů :twisted: (a přitom hledat bezpečné místo) ...

a tam kde chodí bouřka "každej den ve tři odpoledne" s tím počítat a netrajdat tou dobou někde po kopcu ....
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod pripluv » ned čer 8, 2008 21:29

Na GR20 jsme za tři týdny bouřku ani neviděli, ale je fakt, že bylo září. A dá se zdrhnout, dolů vždycky, ale hlavně většinou to tam je stejně ještě výš než ty. Ne o moc, ale je...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod sobb » ned čer 8, 2008 21:36

my na Korsice byli cca od půlky do konce června ... za celou dobu pršelo asi 10 minut (a zároveň kdesi hřmělo) ... tak by to ani začátkem července snad nemuselo být tak zlý ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod jedik » ned čer 8, 2008 21:41

  • Pokud jsi na hrebeni mas cas - zdrhej z kopce dolu
  • Pokud jsi na hrebeni nemas cas nebo moznost uniku - sedni na bagl, nahod plastenku a udelej ze sebe vajicko
  • Pokud jsou blizko stromy - zalez do nizkeho porostu, nikdy pod samostatny strom
  • Z klettru pryc!
  • Z malych jeskyni pryc!
  • Bacha na krokove napeti (30-40m polomer po zemi od mista uderu), neni myslim smrtelne, ale nepodcenovat.
  • Nepodcenovat prevenci, znat aspon zakladni oblaka, charakteristicke znaky studene fronty atd.

Toliko, co znam ja :((
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Vladan » ned čer 8, 2008 21:49

jedik píše:
Pokud jsi na hrebeni nemas cas nebo moznost uniku - sedni na bagl, nahod plastenku a udelej ze sebe vajicko...


.....a modli se a pros :mrgreen:
Uživatelský avatar
Vladan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 658
Registrován: sob kvě 28, 2005 11:32
Bydliště: Opava

Příspěvekod kropt » ned čer 8, 2008 21:53

OK dam na vase uklidnovani a budu verit ze na Korsice nepotkam typickou stredomorskou bourku ( Pripluv urcite zna z lodi) - tzn. brutalne rychlej nastup, slejvak jak vod hasicu na pulnocnim hasickym cviceni a jeden blesk za druhym ..... :mrgreen:

Kazdopadne budu se ridit tim, ze mam nekam zalist pod kopec a lehce se modlit. Mimochodem kdo je patron turistů? (poutníků) Sv. Jakub? Nebo nejakej jinej pomazanej? A mame vubec nejakyho svatyho? Co takhle svatej Rujir? :lol:
Uživatelský avatar
kropt
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1510
Registrován: pát zář 28, 2007 20:35
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod pavproch » úte čer 10, 2008 19:52

Podle horyinfo.cz vyjde brzo nová hudí metlodika, kde se bude mj. probírat i thema "třesky-plesky"

:wink:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

dulezita rada

Příspěvekod amadeus » úte čer 10, 2008 20:11

a nezapomenout PATY K SOBE
Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
amadeus
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1829
Registrován: pon dub 28, 2008 21:58

Příspěvekod pripluv » úte čer 10, 2008 20:41

kropt píše:(Pripluv urcite zna z lodi)


To sakra :mrgreen: .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: dulezita rada

Příspěvekod Aldo » stř čer 11, 2008 7:21

amadeus píše:a nezapomenout PATY K SOBE

Jo a taky nezapomenout půlky hoooodně k sobě. :mrgreen:
... se taky bojím.
O víkendu mě na Smrku potkala bouřka a ty půlky jsem měl tak stažené, že jsem je nemohl povolit ani doma. :roll:
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: dulezita rada

Příspěvekod pavproch » stř čer 11, 2008 7:23

Aldo píše:
amadeus píše:a nezapomenout PATY K SOBE

Jo a taky nezapomenout půlky hoooodně k sobě. :mrgreen:
... se taky bojím.
O víkendu mě na Smrku potkala bouřka a ty půlky jsem měl tak stažené, že jsem je nemohl povolit ani doma. :roll:


v neděli?

já tam byl odpoledne s mladým tež - z jižní strany.... chcalo jak sfiňa, ale bylo tam krásně (čti za tři hodiny sme nepotkali ani nohu)

prochcalo mi GTX paclite (3-ply XCR vydržel)
nasralo mě, že mladej má hadry s těma nejspostšíma membránama a zůstal v suchu.... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Aldo » stř čer 11, 2008 8:35

Já byl v sobotu a šel jsem kněhyni, čertův mlýn ( tam jsem se vypořádal s tím kořenem co mě shodil z kola. dupal jsem a skákal po něm a řval na něj že je svi.. a k...a až jsem si ulevil :roll: ). Na Martiňáku začalo chcat a buřit a tak to šlo až na smrk. u holubů jsem byl jak zmoklá slepice, ale spokojený. :ú
U hubertky jsem si řekl, že co by mě mohlo otočit od vrcholu. Snad jedině blesk a hrom tak blízko, že bych si třeba i upšouk do kalhot a najednou někdo rozsvítil halogen mi přimo do očí a rána jako z děla a tak jsem to otočil šupitopresto se staženými půlkami dolů. :mrgreen:
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Příspěvekod Chasi » stř čer 11, 2008 8:45

No já budu taky teno víkend trajdat (zřejmě po magistrále Bílý Kříž - Bumbálka) po Beskydech a počítám, že nějaká ta bouřka taky docela hrozí... :(( .
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Příspěvekod Chasi » stř čer 11, 2008 8:50

Aldo píše: u holubů jsem byl jak zmoklá slepice, ale spokojený. :ú


Myslíš ten penzion na Horní Čeladné, tam už jsem nebyl ani nepamatuju. Je to tam furt stejné?
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Příspěvekod jedik » stř čer 11, 2008 9:12

Chasi píše:No já budu taky teno víkend trajdat (zřejmě po magistrále Bílý Kříž - Bumbálka) po Beskydech a počítám, že nějaká ta bouřka taky docela hrozí... :(( .

Myslim, ze o vikendu uz by nemelo luchat. Sleduj Medarda tak den predem. Je to docela presne a muzes se tam koukat, na srazky pro urcitou hodinu.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Aldo » stř čer 11, 2008 9:14

Chasi píše:
Aldo píše: u holubů jsem byl jak zmoklá slepice, ale spokojený. :ú


Myslíš ten penzion na Horní Čeladné, tam už jsem nebyl ani nepamatuju. Je to tam furt stejné?

Celkem jo. Vdycky když tam příjdu s jazykem na vestě, tak mají uzavřenou společnost a ani pívo nenalejou. :lol:
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Příspěvekod sobb » stř čer 11, 2008 9:17

jedik píše:.... Sleduj Medarda tak den predem. Je to docela presne a muzes se tam koukat, na srazky pro urcitou hodinu.

akorátže tyhle modely jakžtakž zvládaj předpovědět srážky související s frontou, ale lokální bouřky těžko odhadnou ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Chasi » stř čer 11, 2008 9:23

Aldo píše:
Chasi píše:
Aldo píše: u holubů jsem byl jak zmoklá slepice, ale spokojený. :ú


Myslíš ten penzion na Horní Čeladné, tam už jsem nebyl ani nepamatuju. Je to tam furt stejné?

Celkem jo. Vdycky když tam příjdu s jazykem na vestě, tak mají uzavřenou společnost a ani pívo nenalejou. :lol:


Tož to je na prd! :-)
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Příspěvekod Chasi » stř čer 11, 2008 9:25

jedik píše:
Chasi píše:No já budu taky teno víkend trajdat (zřejmě po magistrále Bílý Kříž - Bumbálka) po Beskydech a počítám, že nějaká ta bouřka taky docela hrozí... :(( .

Myslim, ze o vikendu uz by nemelo luchat. Sleduj Medarda tak den predem. Je to docela presne a muzes se tam koukat, na srazky pro urcitou hodinu.


Já se asi nechám překvapit...
Chodníčkem blíž, cestičkou spíš.
Uživatelský avatar
Chasi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1596
Registrován: stř zář 20, 2006 9:32
Bydliště: Bolatice

Příspěvekod jedik » stř čer 11, 2008 9:25

sobb píše:akorátže tyhle modely jakžtakž zvládaj předpovědět srážky související s frontou, ale lokální bouřky těžko odhadnou ...

To ano, ale ted tady ma byt 2 a pul dne chladno, takze lokalek z tepla (ty jsou asi nejcastejsi) bych se taky moc nebal.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod sobb » stř čer 11, 2008 9:30

jedik píše:To ano, ale ted tady ma byt 2 a pul dne chladno, takze lokalek z tepla (ty jsou asi nejcastejsi) bych se taky moc nebal.

já taky ne :) ... to bylo jen pro upřesnění, že ani pan Medard nepředpoví vše ... teda krom čtyřiceti dnů kapání :lol:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod tuso » stř čer 11, 2008 9:44

Taky nám na GR20 ze začátku chcalo tak 10 minut za 10 dní. A pak přišla bouřka a byla sranda jako vrata. Jedna z nejlepších, co jsem kdy zažil. :mrgreen: A jinak bouřky se nebojím. Prostě nad tím nějak neuvažuju, jestli do mně bací. /na rozdíl od vás mám asi čisté svědomí :twisted: /
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Další

Zpět na Člověk a příroda