Vařič Optimus Svea Stove 123R

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vařič Optimus Svea Stove 123R

Příspěvekod Robur » pon kvě 26, 2008 18:14

Ahoj lidi. Vybírám benzínový vařič, po dlouhém pročítání internetu mne mimo jiné zaujal Optimus Svea. Tady na fóru jsem pročetl všechno o vařičích, ale tahleta Svea se tady nevyskytuje. Nemáte s tímto vařičem někdo nějaké zkušenosti? Nebo aspoň fundovaný názor. Díky moc
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Rujir » pon kvě 26, 2008 18:38

Mozno preto sa tolko nazorov nevyskytuje, ze to je skor taky ulet. Preco ta zaujal varic, ktoreho konstrukcia je uz davno prekonana? Ako vyzera to vyborne, ale osobne si myslim, ze klasicka trojnozka a flasa je urcite praktickejsia. Aj ked samozrejme kolko ludi, tolko nazorov...
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod ICEnSNOW » pon kvě 26, 2008 19:10

V blízké Evropě vždy vystačil plyn, poté co jsem sehnal MSR XGK, beru také benzín. Ale je to smraďoch a jeho hlavní výhody využiješ až v zemi, kde kartuši neseženeš. V takové zemi však technický benzín většinou též nevedou [-o<
Uživatelský avatar
ICEnSNOW
nováček
nováček
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte bře 4, 2008 22:08
Bydliště: Brno a Zlín a hvězdné dálky :-)

Příspěvekod pavproch » pon kvě 26, 2008 19:27

Jaká Svea?!?

To je Juwel (Hergestellt in Deutschland, cca 1940) jak vyšitej...
:shock:


(To vim,sem ho měl po dědovi.... akorát nevím, de skončil... možná u bráchy na chatě.... až tam pojedu, taxe po něm kuknu a esli ho nandu, takho opráším....)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Robur » úte kvě 27, 2008 20:38

Rujir píše:Mozno preto sa tolko nazorov nevyskytuje, ze to je skor taky ulet. Preco ta zaujal varic, ktoreho konstrukcia je uz davno prekonana? Ako vyzera to vyborne, ale osobne si myslim, ze klasicka trojnozka a flasa je urcite praktickejsia. Aj ked samozrejme kolko ludi, tolko nazorov...


No mně se právě líbilo, že je takový kompaktní, a např. na třídenní zimní čundr by stačila jen ta nádoba, co je součástí vařiče a nemusím s sebou tahat velkou láhev.
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Hafi » úte kvě 27, 2008 20:47

si muzes koupit k "normalnimu" varici jako variantu i malou 300ml lahev a vyjde te to nastejno...naopak je to skladnejsi.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod rysy » úte kvě 27, 2008 21:22

Svea je urcite lepsi nez Juwel, aspon ten vyrobeny v NDR. Svea ma lepsi material a je spolehlivejsi. Ale porad je to zastarala konstrukce a staci tak pro jednu osobu. Pokud vic nepotrebujes tak je to ok. MSR je trochu slozitejsi, ale jeho vykon je mnohen vetsi. A to pri srovnatelne vaze.
rysy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte bře 13, 2007 21:28

Příspěvekod Robur » pon čer 2, 2008 20:23

díky za rady, ještě se nad tím zamyslím
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Taky možnost

Příspěvekod mispulyn » pát zář 26, 2008 9:59

Vezmi si plechovku od jídla vysyp pískem a benzínem a hraj si na jednotky comandos /poloironie/ ale já bych do něj šel kdybych náhodou měl někdy prachy ahoj
život je boj hmmmm? ale stejně prohraješ
mispulyn
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát zář 26, 2008 9:52

Příspěvekod Indy » pát zář 26, 2008 10:42

no jako pritez nejlip poslouzi camelbagy s vodou, popr petky.

a bez ironie, prosim.

u kamarada v prodejne maji digitalni mincir, i povesil jsem svuj baglik s doklady a tak co nosim vsude... krasnych 10kg.

takze vlastne praktikuju ani o tom nevim :)
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Vařič Optimus Svea Stove 123R

Příspěvekod saiya-jin » pon pro 14, 2009 9:24

je to taka sada par ~gumennych kruzkov o priemere tak 5mm, ktore su dodavane priamo s varicom? s tym by nebol problem, dokopy to nevazi ani gram :)
Skor riesim taky multi-tool ktory sa k tomu dodava (aj s magnetom na cistenie) - urcite sikovna vec, ale dost tazka...
saiya-jin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 97
Registrován: pon kvě 19, 2008 18:42

Re: Vařič Optimus Svea Stove 123R

Příspěvekod Tomík » pon čer 23, 2014 10:16

Hele, úlet, neúlet... Když mi onehdá začalo (zase) blbnout MSRko (protože je háklivý na používání jiných druhů paliva než technickej benzín, přestože výrobce garantuje, že i běžnej motorovej to papá - ale už neuvádí, že to pak už nikdy nevyčistíš a ideální postup bude schovat použitej na náhradní díly a koupit novej), vytáhnul jsem ze skříně starý dobrý model Juwel 34 a odjel s ním na trek 8)
No, a protože jde o opravdu starej kousek, už to sice néjni totéž co zamlada, ale fungoval spolehlivě. Takže jsem se na příští výlet už ani nesnažil zprovozňovat modernější vařič a zase si vzal ten dávno překonanej ;)
A teď jsem, shodou okolností, přišel k tomu retro modýlku od Optimusů a hodlám jím nahradit Juwlíka ve své výbavě. Ne snad, že by Juwlík nebyl fajn, ale blbě se k němu shání náhradní díly. Tedy zejména trysky.
Takže tak. Retromodely jsou, pravda, úletem, ale mnohdy zcela funkčním. Takže: proč ne? :D
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re:

Příspěvekod Tomík » pon čer 23, 2014 15:36

pavproch píše:Jaká Svea?!? ...To je Juwel (Hergestellt in Deutschland, cca 1940) jak vyšitej...


No, juvlík (podle vařičů Juwel 33 a Juwel 34) se tomu říkalo u nás, protože u nás byla spousta juvlíků v oběhu. A dokonce se říkalo juvlík i té ruské, i té české nápodobě.
Jenže původně se tenhle vařič opravdu objevil na trhu pod názvem Svea 123. Výrobce, kterým byl Sieverts Lödlampfabrik, jej uvedl na trh již v roce 1930. Přibližně ve stejné době velmi podobný výrobek uvedl na trh i Primus (ti Skandinávci vůbec šli v té době vcelku v čele vývoje "přenosných vařičů"), komu patří prvenství nevím, ale není v Německu, zůstává ve Švédsku. Zajímavé je, že současný výrobce (Optimus) koncem šedesátých let koupil značku Svea, a aby toho nebylo málo, koupil od Primuse i výrobu benziňáků i s nárokem na značku (Primus se dál soustředil na plynové vařiče). Takže určitě používá to označení oprávněně a má i zcel zřejmý faktický i morální nárok na uvádění retrovýrobku na trh ;)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Vařič Optimus Svea Stove 123R

Příspěvekod mike » pon čer 23, 2014 15:50

Ty jo, tys po letech nasel heslo k OF? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vařič Optimus Svea Stove 123R

Příspěvekod Tomík » pon čer 23, 2014 16:00

Našel... a sotva jsem ho našel už zase tady fšechny poučuju! :D

...a vůbec... co nám tady z toho děláš OT? :twisted:
:axe:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Vařič Optimus Svea Stove 123R

Příspěvekod mike » pon čer 23, 2014 16:06

To je moje oblibena cinnost :twisted:

Jen pokracuj, pouceni neni nikdy na skodu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vařič Optimus Svea Stove 123R

Příspěvekod Wiking » pon čer 23, 2014 20:24

http://www.amazon.de/Juwel-Benzinkocher ... B007Q06768
Juwel se prodava dodnes.. cena je mirna az lidova :)
Uživatelský avatar
Wiking
účastník
účastník
 
Příspěvky: 277
Registrován: sob pro 8, 2012 6:32
Bydliště: Dresden, obcas Brno.

Re: Vařič Optimus Svea Stove 123R

Příspěvekod Tomík » pon čer 23, 2014 22:03

Hele Juwel 84 :)
Teda, mezi námi, za tuhle cenu je to bezkonkurenčně nejlevnější spolehlivej benziňák; když jsem se po něm před pár lety díval, byl určitě dražší.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Vařič Optimus Svea Stove 123R

Příspěvekod Tomík » čtv čer 26, 2014 10:47

Mimochodem, kdyby se někdo odhodlal to k nám vozit, budu mu zadara dělat reklamu, páč se mi ta jednoduchost (praktičnost) víc než líbí ;)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Vařič Optimus Svea Stove 123R

Příspěvekod kowalski » sob zář 11, 2021 10:44

Ahoj,
já jsem si ho teď pořídil a vyndal z krabice a ten hořák resp. ta hlavice je malinko uhnutá viz. foto
https://imgur.com/a/d7z9cUB

chtěl jsem se zeptat zda to je záměrně, zda to nevadí nebo to mám ihned reklamovat?

Díky
kowalski
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob zář 11, 2021 9:31


Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření