Španělsko - pohoří Picos de Europa

Portugalsko, Španělsko, Belgie, Maďarsko, Lucembursko, Malta, Holandsko, Vatikán, Polsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Španělsko - pohoří Picos de Europa

Příspěvekod Tomík » čtv bře 13, 2008 19:40

Takže aby Pikoskama nebylo za….no pyrenejské vlákno, házím sem (zejména a jmenovitě pro sobb/a) zcela základní – a koneckonců i jinde dostupné informace.

Picos de Europa
Pikosky jsou nejvýraznější podoblastí Kantábrijského pohoří (Cordillera Cantábrica – na území provincií Galície, Asturie, Kantábrie a Baskicka) na severu Španělska. Samotné Picos de Europa tvoří výrazná oblast strmých vápencových štítů. Pikosky jsou rozděleny do tří skupin – nejnižší a nejmenší je na východě skupina Ándara tvořená jediným souvislým hřebenem s nejvyšším vrcholem Morra de Lechugales (2.441), centrální a nejvyšší (bohužel také nejnavštěvovanější) skupinou Urriello s impozantním vrcholem Naranjo de Bulnes (2.519), jehož pětisetmetrová severní stěna patří mezi lezecké lahůdky v perfektním kompaktním a neklouzavém vápně, a nejvyšším vrcholem celých Pikosek – Torre de Cerredo (2.648). Poslední skupinou je Cornión, jejíž nejvyšším vrcholem je rovněž známý Peňa santa (2.596) ve které se rozkládá nejstarší národní park Španělska Covadonga.
Uváděné výšky mohou v poměru třeba k Alpám či Pyrenejím působit srandovně, ovšem pouze na jedince který si včas neuvědomí, že se jedná o hory ležící bezmála na oceánském pobřeží, a tedy je dobré výšku počítat opravdu od moře – chaty a kempy na severním předhůří, odkud vede většina nástupových tras do hor, se nacházejí ve výškách mezi 200 a 300 m n.m. Docela drsné je i podnebí ovlivněné blízkostí Atlantiku, a plechové nebe je zejména na severní straně hor spíš zcela výjimečnou záležitostí. Sníh, pravda, přes léto většinou roztaje – běžně zde bývá do začátku června, a napadá nejpozději v říjnu – to ovšem neznamená, že se s ním nelze zblízka potkat třeba v srpnu. O slunném Španělsku si tady zkrátka můžete nechávat leda tak zdát. Na druhou stranu je nutné přiznat, že díky pravidelným a vydatným srážkám zde nehrozí obvyklý problém jiných krasových oblastí – tedy naprostá absence povrchové vody. Ne snad, že by jí uvnitř hor bylo mnoho, ale je. Jen mimochodem, kras je to doopravdy pěkný.

Obecné informace:
Picos de Europa na wiki
Parque Nacional de los Picos de Europa na Spain.info
Parque Nacional de los Picos de Europa
Liebana y Pisoc deEuropa
Pikosky na stránkách Infoasturias

Turistika a další aktivity v Pikoskách
Turistika v Pikoskách

Česky psané články (nic moc – jen obecné informace):
Článek na stránkách Země světa
cestopis Picos de Europa I
cestopis Picos de Europa II
článek na stránkách Špenělsko - Info
Tip na výlet na Aktuálně


Jeskyně a jeskyňařina v Pikoskách:
Copak by to bylo za výběr, kdybych vynechal jeskyňařinu, žeano. V Pikoskách, považovaných za největší zcela souvislé vápencové pohoří v Evropě se přece nachází i pátá nejhlubší jeskyně světa Torca del Cerro del Cuevon (1 589 m). Maximální známé hloubky jeskyně bylo dosaženo teprve na počátku tohoto století.
Pár českých jeskyňářských odkazů od jedinců, kteří zde působili:
O. Šimíček
O. Štos


Lezení:
Jeden lezecký výlet do Španěl...(s fotogalerií Pikosek)
A hlavně:
Databáze španělských lezeckých terénů

(Záložka = Asturias; a terény: Fresnidiello, Pico Urriello o Naranjo de Bulnes, Picos de Europa)

Informace k Pikoskám jsou celkem dostupné. Něco se dokonce nachází v knihovně ČHS, poměrně dost toho je v archivu a knihovně ČSS. Sám mám doma jen poměrně dost starou mapu, nějaké plánky túr na turistických prospektech, xeroxovaného lezeckého průvodčíka Naranjo de Bulnes, a několik vystrojovacích plánů několika místních propástek.
Lezeckého průvodce centrální oblastí a slušnou turistickou mapu jsem kdysi někomu půjčil (bohužel nevím komu, takže kdyby to náhodou jejich současný držitel četl, potěšil by mně kdyby se ozval… Totéž platí i pro španělské průvodčíky po Pyrenejích, mapy Pirineos Centrales, knížku o Pyrenejských třítisícovkách atd.).
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod sobb » čtv bře 20, 2008 20:21

Je to s počasím fakt tak strašný jak všichni všude vyhrožují? Už o té oblasti pár let uvažujem, ale výhled hnusopočasí mě doposavad spolehlivě odrazoval :(( ... tak jsme si říkali, že možná letos v létě už je načase do těch končin vyrazit ... ale zatím váhám :roll: :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod sx02 » čtv bře 20, 2008 21:36

My jsme tam s pocasim poblemy nemeli, ale byli jsme tam jen na tri dny a pesky - ne lozit. Faktem ale je, ze nez jsme vylezli pod Narancho de Bulnes tak jsme malem vypustili dusi. Den na to jsme se ztratili.
Nicmoc na takhle maly hory...rozhodne se tam chci ale vratit. Mam tam nejaky nevyrizeny ucty. :wink:
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Příspěvekod sobb » čtv bře 20, 2008 21:53

sx02 píše:My jsme tam s pocasim poblemy nemeli .... :wink:

to zní optimisticky :ú ... nečekám, že by nám tam za ty 2 nebo 3 týdny co tam budem nepršelo, ale zvěsti, co jsem slyšela byly skoro hrůzunahánějící ... Taky bychom asi razili pěšo, na šplhání to moc nevidím (i když je to lákavé), se mi nebude chtít s těma krámama pak měsíc tahat :((

kdy jste tam byli, v létě?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod sx02 » pát bře 21, 2008 7:41

Byli jsme tam cirka v pulce cervence.
Pokud tam chcete chodit tak bude potreba abyste si sehnali kvalitni mapu - da se na miste koupit 1:25.000
Ty kopce tam jsou neuveritelne prudky, muzici vsude a clovek nesmi ztratit cestu, protoze sestupy pres jednotlivy sedla jsou vetsinou jen jedny a clovek si nemuze moc vybirat.
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Příspěvekod sobb » pát bře 21, 2008 12:15

sx02 píše:Pokud tam chcete chodit tak bude potreba abyste si sehnali kvalitni mapu - da se na miste koupit 1:25.000 ....

na netu něco použitelného není?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod sx02 » pát bře 21, 2008 14:22

sobb píše:
sx02 píše:Pokud tam chcete chodit tak bude potreba abyste si sehnali kvalitni mapu - da se na miste koupit 1:25.000 ....

na netu něco použitelného není?

Nyvidel jsem, jsou myslim jenom schematicky planky. My meli od kamaradky 2x1:25.000 nejaky spanelsky. Bohuzel jsem je musel vratit a nevim kdy ji zase uvidim. :?
Na netu toho moc nebylo, shanel jsem to pred dvema lety, mozna se neco zemenilo, ale pochybuju...
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Příspěvekod Tomík » úte bře 25, 2008 17:52

@sobb:
a/ to počasí - dost asi záleží na klice; my tam jednou měli na čtrnáctidenní pobyt fakt hezky, proložené jednou bouřkou na kterou navázaly dva deštivé dny (to jsme spokojeně trávili v rufugiu). Podruhé jsme si to vyžrali - skoro to odpovídalo všem těm výhružkám :mrgreen:
b/ mapy jsem na webu nikde nepotkal... :((
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod sobb » úte bře 25, 2008 21:30

takže 50 na 50 ... to by ještě mohlo dopadnout i dobře :ú

ad. mapy: pokud to říká takový internetopídil jako jsi Ty - to je asi ztráta času po nich pátrat :(( ... nejlíp tedy něco sehnat až tam
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Tomík » úte bře 25, 2008 21:32

@sobb: zkus stránky Kiwi :-)
Petr mívá na krámu všelicos a zasilatelství mu celkem funguje...
Pokud bys nespěchalůa až tak moc, někdy příští týden (zvlůášť budeš-li mi to připomínat) se tam můžu stavit a pdívat se nemá-li něco použitelného :-)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod sobb » úte bře 25, 2008 21:40

díky za tip i nabídku :P , podívám se ... ale myslím, že pokud neseženu něco vytisknutelného přímo z netu, tak mi bude stačit pořídit mapu až na místě
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Hafi » úte bře 25, 2008 21:47

@sobb: myslim s tim scanem na tebe...ale zatim se mi do toho stridave nechce :oops:
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod sobb » úte bře 25, 2008 22:05

Hafi: zatím stačí když na mě myslíš :) .... a bylo by móc fajn kdyby se Ti střídavě začalo chtít někdy během května :wink: :ú ... teďkom se stejně ve volných chvílích probírám tajuplnostma a nástrahama finských jízdních řádů :roll: - a vzpomínám na zlatý život stopaře :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod sobb » čtv kvě 15, 2008 9:56

Hafi píše:@sobb: myslim s tim scanem na tebe...ale zatim se mi do toho stridave nechce :oops:

se připomínám ... přece jen zanedlouho frčíme ... už se Ti chce? :wink: *
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Hafi » čtv kvě 15, 2008 10:16

ok, pisu upominku do telefonu - vecer to udelam :ú
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod sobb » čtv kvě 15, 2008 11:00

super, děkuju předem *
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Hafi » čtv kvě 15, 2008 11:09

sobb píše:super, děkuju předem *

nerikej hop dokud si nepreskocila :mrgreen:
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod sobb » čtv kvě 15, 2008 11:20

Tě musím trošku motivovat :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Hafi » čtv kvě 15, 2008 19:47

mas to tu *
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod sobb » pát kvě 16, 2008 6:53

:prayer: paráda, děkuju :ú
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod sobb » úte srp 5, 2008 22:19

Jen v krátkosti: Picos jsou opravdu nádherný hory a krásná ukázka dokonalého krasu - fakt doporučuju k nahlídnutí *

Obavy se naštěstí nenaplnily, horští bohové nám opět zachovali přízeň a počasí bylo naprosto úžasné - a vydrželo hodně dlouhou dobu ...( každej večer jsme na obloze hledali příznaky kazícího se počasí a každý ráno s napětím rozepínali stan ...).

Mapa se dá v pohodě sehnat v městečkách za přijatelnou cenu, kvalitou docela slušná, vzhledem ke značenosti (případně neznačenosti) některých cest se docela hodí.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Tomík » stř srp 6, 2008 6:54

sobb píše:Jen v krátkosti: Picos jsou opravdu nádherný hory a krásná ukázka dokonalého krasu - fakt doporučuju k nahlídnutí *

Takže spokojenost? Líblo?
Já bych tam jel hned.
:-)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod sobb » stř srp 6, 2008 7:25

líbilo ... moc :D

Ty tam jezdíš do děr, se špagátem hore kopcom, trajdat po horách anebo fšechno dohromady?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Tomík » stř srp 6, 2008 7:51

@sobb: byl jsem tam i lézt (nahoru) i lézt do děr (technicky náročné - počínaje dopravou materiálu) a aj jen tak chodit :-)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod sobb » stř srp 6, 2008 8:10

jsem si myslela, že by sis nic z toho nenechal utýct :) .... s takovýmhle programem by se dalo pobejt dlouhé měsíce :lol:

a ten podzemní svět tam musí být úžasnej
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Španělsko - pohoří Picos de Europa

Příspěvekod dadapatras » ned kvě 16, 2010 9:17

šli ste někdo trasu El Cable - Vega Uriellu přes Collado Bonita?
přes Horcados Rojos itineráře najdu, tuším že je to tak na půl dne, ale tu variantu přes Collados nikde nemůžu najít
a spali ste někdo v refugiu Vega Urriellu? bylo to v poho? berou Alpenverein? díky dada
dadapatras
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob čer 24, 2006 12:48

Re: Španělsko - pohoří Picos de Europa

Příspěvekod dadapatras » stř čer 2, 2010 15:46

up....nikdo nic?
dadapatras
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob čer 24, 2006 12:48

Re: Španělsko - pohoří Picos de Europa

Příspěvekod pacho178 » stř led 5, 2011 20:13

Picos de Europa. Je tam nádherně, jsou moje srdečná záležitost. I v jiných částech severního Španělska je spousta chodeckých tras. :t:t
pacho178
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned říj 10, 2010 13:54

Re: Španělsko - pohoří Picos de Europa

Příspěvekod RRR_cz » stř kvě 23, 2012 13:26

čau...jak je to tam s vodou???a dá se na nejvyšší vrcholy dojít normálně a nebo se leze???dik:)
RRR_cz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob črc 12, 2008 18:13

Re: Španělsko - pohoří Picos de Europa

Příspěvekod jimmy45 » pát říj 5, 2012 13:33

:supz: zzzz
jimmy45
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát říj 5, 2012 13:28

Další

Zpět na Ostatní Evropa