Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jak prát a impregnovat (membránové a softshell) oblečení?

Příspěvekod Skimpy » ned úno 3, 2008 12:06

Někde jsem četl, že nejlepší na praní oblečení s nepromokavou úpravou je mýdlo s Jelenem (jádrové mýdlo).

Slyšeli jste o tom něco???

Poraďtě jak prát budnu s Gelanotsem. Dík za info
Naposledy upravil Skimpy dne ned úno 3, 2008 13:08, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Příspěvekod Rujir » ned úno 3, 2008 12:35

Mydlo s jelenem je dobre, lebo neobsahuje "povrchovo aktivne latky" zvane aj tenzidy. A to su tie mrsky, ktore nicia membranu. V sucasnosti ich vsak obsahuje drviva vacsina praskov, preto sa za najjednoduchsie a najlacnejsie riesenie povazuje klasicke mydlo.

Inak modernejsou alternativou je akykolvek praci prostriedok urceny na membrany a je jedno, ci je urceny na GTX alebo na membrany vseobecne. Dobry je napr. Sportwash.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod uplne jinej martin » ned úno 3, 2008 12:41

V čistý vodě, a nebo nejlíp neprat. To úplně stačí.
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod Skimpy » ned úno 3, 2008 13:10

Rujir píše:Mydlo s jelenem je dobre, lebo neobsahuje "povrchovo aktivne latky" zvane aj tenzidy. A to su tie mrsky, ktore nicia membranu. V sucasnosti ich vsak obsahuje drviva vacsina praskov, preto sa za najjednoduchsie a najlacnejsie riesenie povazuje klasicke mydlo.

Inak modernejsou alternativou je akykolvek praci prostriedok urceny na membrany a je jedno, ci je urceny na GTX alebo na membrany vseobecne. Dobry je napr. Sportwash.


Dík za info
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Jak prát membránové oblečení??

Příspěvekod lamaTor » ned úno 3, 2008 13:31

Skimpy píše:Poraďtě jak prát budnu s Gelanotsem. Dík za info

Jinak funkce "hledat" má taky něco do sebe.... :wink:
Uživatelský avatar
lamaTor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1194
Registrován: sob čer 16, 2007 22:30
Bydliště: Ostrava, Brno

Re: Jak prát membránové oblečení??

Příspěvekod Skimpy » ned úno 3, 2008 14:14

lamaTor píše:
Skimpy píše:Poraďtě jak prát budnu s Gelanotsem. Dík za info

Jinak funkce "hledat" má taky něco do sebe.... :wink:


Jo to určitě bych něco našel, ale mě spíš zajímal názor na mýdlo s Jelenem.

Tímto považuji toto vlákno za uzavřené a může být klidně smazáno :mrgreen:
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Příspěvekod Doktor_z_hor » ned bře 16, 2008 14:23

Rujir píše:Mydlo s jelenem je dobre, lebo neobsahuje "povrchovo aktivne latky" zvane aj tenzidy. A to su tie mrsky, ktore nicia membranu. V sucasnosti ich vsak obsahuje drviva vacsina praskov, preto sa za najjednoduchsie a najlacnejsie riesenie povazuje klasicke mydlo.

Zdravím, dost se o praní funkčních textilií zajímám a tak si dovoluji odporovat = mýdlo s jelenem, neboli jádrové mýdlo tenzidy obsahuje, dokonce je to anionaktivní tenzid. Je to ona látka snižující povrchové napětí a zvyšující smáčivost. Dokonce i Sport wash obsahuje tenzidy - ale neionogenní a v tom je ten vtip. Je to jeden z mála pracích prostředků neobsahující anionaktivní ani kationaktivní tenzidy (jako mýdlo) a proto není na bázi mýdla. Sodium bisulfite (hydrogensiřičitan sodný), další složka Sport-washe, je tam zřejmně kvůli lepší rozpustnosti. Např. Perwoll Color obsahoval tech druhých tenzidů ještě před 5ti lety dvojnásobek - podobal se výrobku Sport-Wash mnohem více....Myslím (=h.... vím), že ty mršky ničící membránu by spíš měli být enzymy.
Uživatelský avatar
Doktor_z_hor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 141
Registrován: ned bře 16, 2008 13:59
Bydliště: Brno

Příspěvekod patentik » ned bře 16, 2008 16:16

Tak pred chvili jsem hodil do pracky prvne svoji gtx bundu + ss kalhoty, k tomu jsem pridal atsko sport wash no a cekam co mi z toho za hodinu vypadne. kurna jsou to nervy :mrgreen:
Uživatelský avatar
patentik
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1323
Registrován: pon lis 6, 2006 11:48
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Vilík » ned bře 16, 2008 16:18

Loterie, co? Neboj, urcite to bude bunda a gate...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod patentik » ned bře 16, 2008 16:21

no a jak ne tak to budu mit za tu svoji lenost bo se mi to nechtelo prat v ruce :roll:
Uživatelský avatar
patentik
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1323
Registrován: pon lis 6, 2006 11:48
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Doktor_z_hor » ned bře 16, 2008 17:18

patentik píše:Tak pred chvili jsem hodil do pracky prvne svoji gtx bundu + ss kalhoty, k tomu jsem pridal atsko sport wash no a cekam co mi z toho za hodinu vypadne. kurna jsou to nervy :mrgreen:

Co se týče těch pracích prostředků, bylo tady toho napsáno mnoho, takže bych shrnul, že pokud chcete funkční prádlo (ať už membránové, nebo nemembránové) měli by jste se vyvarovat prostředků obsahující fosfonáty (fosfáty už ani nezmiňuji), enzymy(ne na membránu a vlnu), optické zjasňovače, křemičitany a zeolity - ty dva poslední jsou hlavní příčinou usazenin v prádle a proto se se v návodu na Sport-wash píše o deinkrustaci nánosů, které můžou dosahovat až oněch 2%. Momentálně testuji prací ořechy(obsahují saponiny, tudíž taky látky zmenšující povrchové napětí) a Perwoll sport přijde na řadu za měsíc - ten obsahuje jen fosfonáty.
Uživatelský avatar
Doktor_z_hor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 141
Registrován: ned bře 16, 2008 13:59
Bydliště: Brno

Příspěvekod Umiaki » ned bře 16, 2008 17:46

patentik píše:Tak pred chvili jsem hodil do pracky prvne svoji gtx bundu + ss kalhoty, k tomu jsem pridal atsko sport wash no a cekam co mi z toho za hodinu vypadne. kurna jsou to nervy :mrgreen:

Mels hodit jen jednu... aspon neco by ti zbylo :twisted:
Uživatelský avatar
Umiaki
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1240
Registrován: stř říj 31, 2007 18:47
Bydliště: Příbor

Příspěvekod patentik » ned bře 16, 2008 18:09

vyprano, prezilo oboji :ú
Uživatelský avatar
patentik
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1323
Registrován: pon lis 6, 2006 11:48
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod mayya » ned bře 16, 2008 18:10

patentik píše:vyprano, prezilo oboji :ú


:smt023
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Příspěvekod chonga » ned bře 16, 2008 18:14

Umiaki píše:Mels hodit jen jednu... aspon neco by ti zbylo :twisted:


:smt077
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod Noemi » ned bře 16, 2008 19:52

patentik píše:vyprano, prezilo oboji :ú


Moc se naraduj :(( :lol: ...v podstatě víš, že kusy zůstaly pohromadě :wink: , jestli budou věci i nadále funkční, to poznáš až při "akci" :mrgreen: .
Uživatelský avatar
Noemi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: stř úno 23, 2005 22:05
Bydliště: Hnedle vedle OV

Příspěvekod šíp » ned bře 16, 2008 19:54

membránové oblečení peru tak 1x ročně. většinou až už není zbytí, a to ani ne kvůli špíne zvenku,jako spíš soli zevnitř.
do pračky dávám tento Nikwax
a vše pak nastříkám tímto Nikwaxem

jinak názory prát v.s. neprat - bundu máme asi 4 roky, katata asi 3, pereme tak 1x ročně a zatím vše funguje.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod patentik » ned bře 16, 2008 21:13

Noemi píše:
patentik píše:vyprano, prezilo oboji :ú


Moc se naraduj :(( :lol: ...v podstatě víš, že kusy zůstaly pohromadě :wink: , jestli budou věci i nadále funkční, to poznáš až při "akci" :mrgreen: .


ja cekal, ze si nekdo rypne :mrgreen:
Uživatelský avatar
patentik
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1323
Registrován: pon lis 6, 2006 11:48
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Doktor_z_hor » ned bře 16, 2008 23:27

šíp píše:a vše pak nastříkám tímto Nikwaxem
.

A jakože fakt to funguje? Používal jsem ten eko spray asi před 5ti lety a moc mě nenadchnul, je to takové bílé, smradlavé mléko, asi jako rozředěný Duvilax, dokonce to lepí stejně :) . Navíc se tím vodoodpudivost moc nezlepšila a pokud jsem okamžitě nesetřel přebytek u švů, dělalo to pěkné bílé okraje :roll: .
Uživatelský avatar
Doktor_z_hor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 141
Registrován: ned bře 16, 2008 13:59
Bydliště: Brno

Příspěvekod brhel » ned bře 16, 2008 23:30

patentik píše:Tak pred chvili jsem hodil do pracky prvne svoji gtx bundu + ss kalhoty
a nedoporucuji vyrobci pracek, ehm, obleceni, prat kazdy kus samostatne (se zaplymi zipy...)?
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod šíp » pon bře 17, 2008 8:53

Doktor_z_hor píše: jakože fakt to funguje? Používal jsem ten eko spray asi před 5ti lety a moc mě nenadchnul, je to takové bílé, smradlavé mléko, asi jako rozředěný Duvilax, dokonce to lepí stejně :) . Navíc se tím vodoodpudivost moc nezlepšila a pokud jsem okamžitě nesetřel přebytek u švů, dělalo to pěkné bílé okraje :roll: .



zda to funguje, nevím, neporovnávala jsem to tak že bych jednu bundu nastříkala a druhou ne a řešila zda se zlepší vodoodpudivost. můžu to porovnat akorát se stavem před vypráním- tehdy jsem měla pocit že kapičky vody se více do materiálu vpíjejí než poté co bundu nastříkám tím sajrajtem. takže na první pohled to voduodpudivost snad opravdu zlepšuje. a nepěkné bílé okraje či mapy neřeším.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Skimpy » pon bře 17, 2008 9:56

Tak jsem ji zase vypral (červený Pinguin Parker) je to druhé praní co ji mám vždy praná v pračce na ruční režim s přípravkem Sportwash od Asko. Vzhledem k tomu, že ji mám i pro běžné chození určitou čistotu oblečení je nutné si udržovat :-))).

Akorát zjišťuji, že už se voda při dešti trochu více v píjí do povrchu budny, když byla bunda nová vůbec nic se nevpíjelo a na povrchu se tvořily krůpěje vody které stékaly pryč. Ale nepromokavost je stále OK. Asi už se impregnace praním a používáním bundy trochu opotřebovala-naštrěstí je tam ještě membrána.
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Příspěvekod sx02 » pon bře 17, 2008 10:06

Nechci zakladat nove vlakno - Impregnujete necim stan? Sestricka mi ve vane vymachala Jurka s cimsi na goretex a ted si nejsem jistej jestli bych ho nemel necim nastrikat, zatim jsem ho nestihl vyzkouset v poradnym desti... ovsem na korsice bych nerad zjistil ze protejka. :((
sx02
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1570
Registrován: pát úno 16, 2007 13:23
Bydliště: Nastesti v civilizaci

Příspěvekod rysy » pon bře 17, 2008 10:11

Skimpy píše:Tak jsem ji zase vypral (červený Pinguin Parker) je to druhé praní co ji mám vždy praná v pračce na ruční režim s přípravkem Sportwash od Asko. Vzhledem k tomu, že ji mám i pro běžné chození určitou čistotu oblečení je nutné si udržovat :-))).

Akorát zjišťuji, že už se voda při dešti trochu více v píjí do povrchu budny, když byla bunda nová vůbec nic se nevpíjelo a na povrchu se tvořily krůpěje vody které stékaly pryč. Ale nepromokavost je stále OK. Asi už se impregnace praním a používáním bundy trochu opotřebovala-naštrěstí je tam ještě membrána.


Nejlepsi asi bude, kdyz se da bunda po prani do susicky. Trvanlivost impregnace se tim prodlouzi. Ale mozna to ma jine nevyhody? :mrgreen:
rysy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte bře 13, 2007 21:28

Příspěvekod Mařena » pon bře 17, 2008 10:29

sx02 píše:Nechci zakladat nove vlakno - Impregnujete necim stan? Sestricka mi ve vane vymachala Jurka s cimsi na goretex a ted si nejsem jistej jestli bych ho nemel necim nastrikat, zatim jsem ho nestihl vyzkouset v poradnym desti... ovsem na korsice bych nerad zjistil ze protejka. :((

Podlážku můžeš natřít něčím takovýmhle, na tropiko se dají použít stejné impregnace jako na bundu....
Mařena
Mařena
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1137
Registrován: pát bře 3, 2006 12:50
Bydliště: Brno

Příspěvekod Rujir » pon bře 17, 2008 10:40

Mařena píše:Podlážku můžeš natřít něčím takovýmhle, na tropiko se dají použít stejné impregnace jako na bundu....


Eh? A ja som bol az doteraz presvedceny, ze stany sa naposledy impregnovali, ked to boli tie bavlnene Acka. Impregnovat silikonovy zater modernych stanov mi pride tak nejak neucelne...
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod mifr » pon bře 17, 2008 10:42

Doktor_z_hor píše:... Perwoll sport přijde na řadu za měsíc - ten obsahuje jen fosfonáty.


Kde jsi ho sehnal? U nas se neprodava :(( Takze Nemecko nebo Rakousko??? :wink:
Naposledy upravil mifr dne pon bře 17, 2008 10:49, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod Mařena » pon bře 17, 2008 10:45

Abych pravdu řekl, tak tropiko jsem taky ničím nenapouštěl, ale může se stát, že to někdo právě podobným způsobem, jak je v dotazu uvedeno, poškodí/naruší a pak si myslím, že obnova zátěru tímhle způsobem určitě neuškodí. Otázka je, nakolik pomůže...
Co se týče podlážky, tak u našeho 12 let starého Beskyda jsme tímhle přípravkem obnovovali zátěr dvakrát, tam si myslím, že to má smysl, když už má stan něco odslouženo...
Mařena
Mařena
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1137
Registrován: pát bře 3, 2006 12:50
Bydliště: Brno

Příspěvekod sobb » pon bře 17, 2008 10:52

Mařena píše:.... Otázka je, nakolik pomůže...

Gemmu jsme impregnací stříkali vícekrát (+ zaplácání švů) a musím říct, že na nějákou dobu to pomohlo dost výrazně ... po čase bylo ale nutné impregnaci zase obnovit.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Mařena » pon bře 17, 2008 10:57

Ano, správně by spíš mělo být "na jak dlouho", než nakolik
Mařena
Mařena
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1137
Registrován: pát bře 3, 2006 12:50
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Oblečení