Jaký benzíňák doporučíte?

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jaký benzíňák doporučíte?

Příspěvekod pavel.ma » úte led 15, 2008 23:17

Čao, protože se chystám trochu na sever chtěl bych pořídit benzíňák. Napište please co používáte a co doporučujete. Četl jsem nějaký příspěvky a MSR XGK vychází dobře....

Výběr teda celkově moc není, třeba tady nejakej eshop

PS: Taky by mne ku..a zajimalo proc ten kousek plechu stoji to co stoji :-(
Uživatelský avatar
pavel.ma
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: čtv dub 19, 2007 14:10
Bydliště: Prostějov

Příspěvekod Volovec » stř led 16, 2008 7:00

Mame od MSR XGK Expedition. Porizen v r. 2002, ten rok nam chodil v kyrgyzii bezproblemove, o 2 roky pozdeji uz horsi -samozrejme zalezi na kvalite benalu.
Novejsi typy neznam.
Jak nejlepe identifikovat Cecha na ruskych horach. Kdzy je slyset ono caste: "Ja tu kurvu americkou hodim do trhliny." :-)
Volovec
Uživatelský avatar
Volovec
účastník
účastník
 
Příspěvky: 433
Registrován: pon úno 5, 2007 16:54
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod pripluv » stř led 16, 2008 7:06

Mám stařičkej MSR Whisperlite a je skvělej. Vyzkoušen zejména na zimním Fagaraši a na Altaji. Žere i ruskou A-80 (to zvládne už jen Kamaz, Zil, UAZ a Žigul). A hlavně je o dva litry levnější. Stačí...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Simi » stř led 16, 2008 9:40

Ja mam zase dobrou zkusenost s MSR Dragonfly. Bezproblemovy provoz i na opravdu spinavy benzin, staci obcas vycistit trysku.
Hlavne po zkusenostech bych si nikdy nekoupil benzinak bez regulace vykonu. Pokud nevaris zrovna vodu nebo netavis snih, tak je fajn ten plamen mit moznost ztlumit.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Příspěvekod Hafi » stř led 16, 2008 17:32

tady sem uz cosi vypisoval, tak precti :-) krom toho sem tu jeste nekde psal o zkusenostech s XGK (ale stary-s neohebnou privodni hadici...a letos v gruzii nerozdejchal mistni benzin, whisperlite taky moc ne, primus ouplne v poho...)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(
User is Online!

Příspěvekod Rujir » stř led 16, 2008 21:20

Mam taky dojem, ze som dnes videl ten Dragonfly v akcii za 3600,-Sk. Pre zaujemcov - bolo to v Treklande, Aupark, BA. *
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod matob » stř led 16, 2008 22:54

Zacitujem jedneho znameho:

"No, nejdriv jsem mel nejakej ten Primus, a nebylo to von. Pak jsem si poridil nejakej ten MSR, a bylo to trochu lepsi. Pak jsem v Indii za par suntu koupil nejakou pochybnou vec, a ta ti zere temer vsechno a bez problemu..."

Z vlastnej skusenosti mozem doporucit XGK (tusim dvojka) od MSR. Spoznas ako startuje lietadlo :)
Uživatelský avatar
matob
účastník
účastník
 
Příspěvky: 327
Registrován: úte kvě 23, 2006 15:59
Bydliště: Senica(SK)/Praha(CZ)

Příspěvekod Hafi » stř led 16, 2008 23:38

v praze na flore tusim ze je stary XGK (tj. s trubici misto hadicky), matne tusim ze to bylo za nejakych 3200....a taky jestli tam jeste vubec je. ale ja hlasuju pro omnifuel, i pres nevyhody s regulaci....bo nejidealnejsi regulace ve skutecnosti je tlak v lahvi (btw. nechapu ze nikdo nedela / nevidel jsem aby u pumpy byl ventil na odtlakovani....za prvy by nehrozilo pretlakovani, za druhy by me to neohodilo kdykoli to otviram a za treti jako regulace plamene je to nejucinejsi)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(
User is Online!

Příspěvekod matob » čtv led 17, 2008 0:21

ono zas ta regulacia u benzinu priamo na flasi je dost opozdena, plsu vseobecne regulacia na benzinakoch neni az tak efektivna (proste to kolko clovek nenastavi jak u plynu) jak u plynu. Preto sa aj top vyrice niektorych firiem robia bez regulacie a nevadi to...

Inak aj na omnifuel, jak pise Hafi su dobre ohlasy, co som pocul.
Uživatelský avatar
matob
účastník
účastník
 
Příspěvky: 327
Registrován: úte kvě 23, 2006 15:59
Bydliště: Senica(SK)/Praha(CZ)

Příspěvekod Tomík » čtv led 17, 2008 12:23

Mám pocit, že každej benzíňák nakonec ucpeš.
Osobně mám nejlepší zkušenost (nejdýl jsem používal jen s nejnutnější údržbou) MSR Whisperlite... Ale asi záleží na štěstí, kombinaci paliva a tak. Znám jedince, kteří měli několik různých MSR vyřičů a když jim jejich nefunkčnost nakonec málem zkazilo naději na kopec prváčem, chodili a tázali se, kdepak asi soudruzi z USA udělali chybu :-)
Zachránil je plyňák (kupodivu stejné značky a přestože na sedmitisícovce tak s originálkou, ale úplně standardní náplní).
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Polky » čtv led 17, 2008 12:34

Tak presne nad tymto sa nemozem prestat cudovat - s plynakom clovek vystaci v mnohych situaciach, proste odhadom do 4000 mnm a -10 st.C plynak viac-menej funguje. Ale tie benzinaky, nechapem ci maju nejaku special auru, ale tolko ludi po nich tuzi... nejaky fetis alebo co :-k
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod Tomík » čtv led 17, 2008 12:43

Polky píše:Tak presne nad tymto sa nemozem prestat cudovat - s plynakom clovek vystaci v mnohych situaciach, proste odhadom do 4000 mnm a -10 st.C plynak viac-menej funguje. Ale tie benzinaky, nechapem ci maju nejaku special auru, ale tolko ludi po nich tuzi... nejaky fetis alebo co :-k

No, ze zkušenosti spíš mám pocit, že si benzíňáky pořizují hlavně jedinci, kteří jezdí na delší dobu třeba do asijských kopců. Prostě do oblastí, kde bývá potíž se sháněním plynových kartuší.
Já benziňák používám hlavně na delších výletech (a někdy i na kratších, protože soustavně zapomínám kupovat nebo plnit kartuše), a v zimě. A na opravdu velkých kopcích, už od 6.5 je benzíňák stejně na prd, páč jeho spotřeba kyslíku je poněkud značná. Právě ve vejšce nutně potřebuješ plyňák (jen oproti normálu s obráceným poměrem směsi).
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Simi » čtv led 17, 2008 12:43

Ono totiz obcas jedes do oblasti, kde plyn sezenes hodne spatne nebo dokonce vubec. A vzit si ho do letadla nemuzes. Navic provoz benzinaku je o dost levnejsi, pokud si neplnis plynovy bomby sam.
Nicmene v civilizovanych podminkach mi ale taky prijde lepsi plyn - cistsi, regulovatelnejsi, v kompaktnim baleni.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Příspěvekod Tomík » čtv led 17, 2008 12:45

Simi píše:...Nicmene v civilizovanych podminkach mi ale taky prijde lepsi plyn - cistsi, regulovatelnejsi, v kompaktnim baleni.

Jo. Souhlasím. Ale jak píšu výše, obvykle zapomenu koupit kartuši, takže nakonec stejně přibalím emeserko :-)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Polky » čtv led 17, 2008 12:53

Aha, tak sme tomu prisli na klb: za tie predpisy v lietadlach, ktore zakazuju prevazat plynove bomby zrejme mozu vyrobcovia benzinakov :-$
:mrgreen:
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod Tomík » čtv led 17, 2008 13:01

Polky píše:Aha, tak sme tomu prisli na klb: za tie predpisy v lietadlach, ktore zakazuju prevazat plynove bomby zrejme mozu vyrobcovia benzinakov :-$
:mrgreen:

Teď jsi na to kápnul!
:twisted: :mrgreen: :twisted:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod RUMcajs » čtv led 17, 2008 13:06

Hele a jak je to s objemem paliva benzinak/plynak?
Mam Coleman F1 lite - "kapesni" minivaric. S vykonem jsem spokojeny, ale o letosni dovolene v NT a teplotach -5 az -10 byla spotreba 1x250g kartuse plynu na den (1 osoba). Roztopil jsem na tom tak 5l vody a jeste v kartusi neco zbylo.
Pri 14ti denni ture bych musel mit v baglu odhadem 10 kartusi, ci mene 500g.

To je znacny objem, tak me napada, jak je to s tema benzinakama, jestli staci treba 2l benzinu, coz by melo v batohu zabrat 2.5l prostoru.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod Polky » čtv led 17, 2008 13:19

roztopit 5 l vody pri minusovych teplotach na 1 ks 250g bombu - solidny vykon.
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod Rujir » čtv led 17, 2008 13:39

RUMcajs píše:Pri 14ti denni ture bych musel mit v baglu odhadem 10 kartusi, ci mene 500g.



A to chces robit 14-dnovu turu pri minusovych teplotach? Teda pod stanom, kedze v opacnom pripade mozes varit na chate, kde minusova teplota nie je. Vseobecny vypocet hovori, ze dvojica minie pri zimnom taboreni jednu 500g na den a je v tom zaratane teple jedlo rano, vecer a roztapanie snehu na celodennu spotrebu pre dvoch.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Polky » čtv led 17, 2008 13:49

prosim ta len ma tak napadlo, co robis s 5 l vody denne? To sa ako kazdy den umyvas?
:mrgreen:
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod RUMcajs » čtv led 17, 2008 14:07

Polky píše:prosim ta len ma tak napadlo, co robis s 5 l vody denne? To sa ako kazdy den umyvas?
:mrgreen:


Spotreba vody je individualni, jidlo, caj, napr. kazdy treti den se umyt atd... Ale zpet k tematu, zejima me ten "objem" paliva.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod Ježo » čtv led 17, 2008 14:10

ad spotreba v zime: opravdu jsi ji celou vypotreboval? nespotreboval jsi jenom ten butan, ktery zkapalni pri nizsich teplotach?

M.
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod RUMcajs » čtv led 17, 2008 14:14

Jezo: neco v ni jeste je, hodne hruby odhad 20%. Ale na intenzite plamene bylo znat, ze uz to neni ono, tak jsem ji nechal na leto na nejaky vylet s jednim prespanim.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod Rujir » čtv led 17, 2008 14:38

jezo píše:ad spotreba v zime: opravdu jsi ji celou vypotreboval? nespotreboval jsi jenom ten butan, ktery zkapalni pri nizsich teplotach?
M.


Urcite ano, ale co z toho. V tych minusovych teplotach odtial ten butan aj tak nedostane. To je dalsi z dovodov zvysenej spotreby plynu v zime - polovica bomby ostava nevyuzita. Existuju aj zimne zmesi, ale na SK sa mi ju este kupit nepodarilo.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Ježo » čtv led 17, 2008 14:46

Rujir píše:Urcite ano, ale co z toho. V tych minusovych teplotach odtial ten butan aj tak nedostane. To je dalsi z dovodov zvysenej spotreby plynu v zime - polovica bomby ostava nevyuzita. Existuju aj zimne zmesi, ale na SK sa mi ju este kupit nepodarilo.


no, to jsem mel prave na mysli. POkud to poznal pouze jen podle plamene, tak bomba muze byt treba jeste ze 60% plna... (mozna jsem se v predchozim prispevku sekl mezi propanem a butanem, jak jsem nachcipanej, tak mi to moc nemysli... :(( :(( )
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod sobb » čtv led 17, 2008 17:53

Rujir píše:A to chces robit 14-dnovu turu pri minusovych teplotach? Teda pod stanom, kedze v opacnom pripade mozes varit na chate, kde minusova teplota nie je. Vseobecny vypocet hovori, ze dvojica minie pri zimnom taboreni jednu 500g na den a je v tom zaratane teple jedlo rano, vecer a roztapanie snehu na celodennu spotrebu pre dvoch.

Při takové spotřebě plynu bych v batohu neměla nic jiného než bombičky :mrgreen: :mrgreen: V zimě na 14 dní odhaduji naši spotřebu (ve dvojici) tak na jednu velkou a k ní možná ještě malou bombičku ... ovšem při maximálním šetření plynu - ráno kaše a pití (v zimě rozpustný čaj - stačí ohřát na 40 -50 stupňů), večer pití, polívka, nudle nebo jiná instantnost a další pití ... všechno uvádím jen před var, žádné vyvařování .... a vodu na mytí neohřívám .... když je hnusno a zima, tak se nemeju, když se udělá hezky a slunečno, tak se dá umýt i sněhem nebo někde u tekoucí vody :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Rujir » čtv led 17, 2008 19:02

No ja som este v zime na 14-dnovej ture nebol. Mam toho plne kecky uz po tyzdni. :mrgreen: Kazdopadne pri tak dlhej ture tisko predpokladam aj vyraznu asistenciu ohna, ktory prudko znizi spotrebu plynu. :wink:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Tomík » čtv led 17, 2008 19:07

@ Rujir: ono záleží zejména na výšce ve které se pohybuješ. Nad pásmem lese většinou nemáš mnoho paliva na rozdělání ohně :-)))
@ Sobb: když máš vodu a nemusíš tavit led (a nedejbože sníh), tak to vystačí. Ve vyšších polohách a ve větším mrazu ta spotřeba pekelně stoupá. Jo, a tady nastupuje benzíňák. Není tak choulostivej na nižší teplůtku.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Rujir » čtv led 17, 2008 19:10

Tomík píše:@ Rujir: ono záleží zejména na výšce ve které se pohybuješ. Nad pásmem lese většinou nemáš mnoho paliva na rozdělání ohně :-)))


V takych polohach by som dva tyzdne s vlastnymi zasobami aj tak nevydrzal, takze pre mna je to uvaha cisto teoreticka.

@ Sobb: když máš vodu a nemusíš tavit led (a nedejbože sníh), tak to vystačí. Ve vyšších polohách a ve větším mrazu ta spotřeba pekelně stoupá. Jo, a tady nastupuje benzíňák. Není tak choulostivej na nižší teplůtku.[/quote]

Jo, ja som tu spotrebu samozrejme ratal v pripade, ze musis vsetku vodu ziskavat rozpustanim snehu.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod sobb » čtv led 17, 2008 19:28

Rujir píše:Jo, ja som tu spotrebu samozrejme ratal v pripade, ze musis vsetku vodu ziskavat rozpustanim snehu.

Samozřejmě se snažím využívat tekoucí vodu, ale to se v zimě zadaří nepříliš často .... další varianta je využívání slunečního záření - přes poledne se dá svádět voda z natávajícího sněhu, nebo nacpeme sníh do lahví a za něj černou EVAzotku ... ale je to třeba hlídat, jednou jsme nechali sluníčko, PETku a karimatku bez dozoru ... a vznikly krásné nataveniny :(( :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Další

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření